Stichter van de KNVB 85 Het //onder PIM MULIER VIERT FEEST ADIO LIJDT NIET LANGER Om de Jheroen Bosch beker der liefde PAGINA 4 DAMRUBRIEK OEFENWEDSTRIJDEN DAMES A- EN B-HOCKEY-ELFTAL WERELDKAMPIOENSCHAPPEN KUNSTRIJDEN ZUIDHOLLANDSE EILANDENRIT OM DE TAFËLTENNIS-TITELS DE KAPSTOK OP HET PLATEAU Ottwell Binns slotte zou een bedrijf, dat op deze wijze wordt gesteund een zekere curatele moe ten accepteren. .Dit betekent aldus Van Ameringen, dat men niet als onder het regime van de contingentering genoegen neemt met platonische verklaringen, dat men naar verlaging van kostprijs, ver betering van product enz. zou streven. Voor een dergelijk bedrijf of voor een groep van bedrijven zou een des kundige vertrouwensman van de Re gering moeten worden aangewezen, die diepgaand de oorzaken van de concur- rentiemoeilijkheden moet onderzoeken. Deze vertrouwensman zou ook over bepaalde bevoegdheden moeten be schikken om in samenwerking met de bedrijven de oorzaken te bestrijden die tot de zwakke positie van het bedrijf in de internationale concurrentie hebben geleid, zover althans de oorzaken in de sfeer der bedrijven zelf liggen. Hoezeer wij uit nationaal economische overwegingen deze desiderata van Van Ameringen volledig kunnen onderschrij ven vragen, wij ons juist in ver band met het principe van het onder curatele stellen toch wel af, welke kan sen dan de industrialisatie-politiek nog biedt. Er is thans reeds een groot gebrek aan ondernemers in de zin van bouwers der „Neue Kombinatlonen", waar moet het naar toe ajs sommigen van de kleine groep van ondernemers nu nog eens het gevaar gaan lopen om straks onder cu ratele te worden gesteld? Wij begrijpen de bedoeling van Van Ameringen ten volle, maar Wij verhelen ons niet dat wij voortdurend pessimis tischer worden niet alleen ten aanzien van de industrialisatiepogingen, maar evenzeer voor wat de mogelijkhed be treft om noa eens uit de fatale kring loop waarin wiij thans verkeren, te ge raken. H. J. VAN DEN BROEK, Nieuwe Binnenweg 46. Rotterdam-C. Probleem No. 2253. D. Vuurboom, Glanerbrug (O.) Ie plaatsing Miniatuur. Zó zag Muiier de sport en van dat I standpunt uit bekeken, heeft nij als ac- l tief sportman, als journalist en ais se- secretaris van de toenmalige Ned. Bond voor de lichamelijke opvoeding, voor onze jeugd een enorm en uitstekend stuk werk verricht. Men ziet de 85-jarige in de regel al lereerst als de man die het voetbal in ons land bracht, dat heden ten dage door meer dan 300.000 jongens en man nen wordt beoefend, en waaraan nog vele honderdduizenden meer van week tot week hun belangstelling geven en hun ontspanning beleven: voetbai. Maar ook op ander sportgebied toonde hij een grote lust voor organisatie en reglementering, tot ordening ten behoe ve van de sportieve jeugd. Op zijn initiatief kwam het hier te lande eerst tot ijs- later tot het gebruikelijke hockey en op zijn initiatief ook werd de beroem de Friese Elfstedentocht een officieel geregelde wedstrijd en toertocht. Dat was in 1909, nadat deze geboren Fries jaren tevoren al zelf, in iets minder dan 13 uur, deze monstertocht langs de 11 Friese steden met succes had volbracht. Muiier is een sportfiguur van interna tionale bekendheid. Hij is in ^e. eertijden van onze sportwereld een prominente figuur geweest, die de jaren lang die zelfde sportwereld zijn onverflauwde belangstelling is blijven geven. Hij staat met onverminderde geestdrift op de bres voor de sport als middel bij uit stek tot ontspanning en lichamelijke vor ming van onze jeugd, als middel bo venal, om die jeugd óók in het gewone leven tot sportieve,ferme daden te inspi reren. Het doet goed, bij zijn 85e verjaardag de gelegenheid te hebben op zijn buiten gewone verdiensten jegens de Neder landse jeugd en de Nederlandse sport nog eens de nadruk te kunnen leggen. Het i de re Jfisto eland tkh kwam Srabi Eigen Nunti te vo kams Nad heid i zich 1 van e warer vraag een el wat i minee In de Luxei narch repub Op 10 Maart wordt Willem J. H. Muller, importeur van het voetbal spel en andere takken van sport in Nederland, en onder meer ere-voor» zltter van de KNVB, 85 jaar. Hel is het feest van een bij de hedendaagse jeugd grotendeels onbekende figuur, die door zijn grenzenloze activiteit en onbeperkt enthousiasme voor de sport voor diezelfde jeugd zeer grote verdiensten heeft gehad. Men zou Muiier verkeerd beoorde len, wanneer men hem zou zien als een voorvechter voor wedstrijden, kam pioenen en records zonder meer. Ze ker: hij schreef 60 jaar geleden al ovei sport, publiceerde er zelfs boeken over en liet stellig niet na, daarin aan te geven, hoe men op het sportveld tot de best mogelijke resultaten kon komen. Doch dat zag hij niet als de hoofdzaak. Neen, hij wilde de Nederlandse jongen achter de voetbal laten hollen, op de schaats zetten en aan turnen laten doen, omdat hij hem wilde vormen tot een doelbewuste, zijn eigen krachten en mo gelijkheden kennende man, die eerlijk en sterk in het leven zou staan. De verdere uitslagen van het billart- tournooi in Den Bosch om de Jneroen Boschbeker luiden: Kastelijn 105 8 35 18.11 Mol 400 8 171 50.- Berkelmans 400 18 117 22.21 Verhagen 400 18 84 22.2i Franken 352 16 66 22.— Mol 400 16 79 25.- Kruythof 387 10 166 38.7C Kastelijn 400 10 107 40— Wijnen 400 10 73 16.— Verhagen 289 25 41 11.5e Ooslerhout 400 14 237 28.53 Berkelmans 153 14 22 10.92 Wijnen316 10 80 31.60 Oosterhout' 400 10 187 40.— Kruythof 400 7 214 57.14 Franken 292 7 107 41.71 De eindstand is: pnt. car. h. s. gem. Mol 14 2800 321 35-89 Kruythof 8 2364 378 35.10 Oosterhout 8 2370 252 27.24 Wijnen 7 2357 152 26.49 Franken 6 2258 170 32.71 Kastelijn 5 2187 130 22.70 Berkelmans 5 1892 168 21.74 Berhagen 3 2112 152 20.91 Lec Aan waar: bood heid winn hij O] leed. Uit Louis rijk geboi Vlaai en I van 1 fusill Maxi Mexi Tij te re tie ei mige zich wat verw Acke boor gië a over Zaterdag a.s. zullen in het Wagener stadion te Amstelveen twee oefenwed strijden worden gespeeld door de voor lopige Nederlandse dames A- en B- hockey-elft allen. Als sparringpartner voor het A-elftal zal een heren-combi natie van de hoekey-club Amsterdam fungeren, terwijl de dames B-ploeg te gen een junioren-team van deze vereni ging uitkomt. De opstellingen van beide dames-ploe gen luiden: A-elftal: doell Jurrissen (BDHC); ach ter: Loeb (Rood Wit) en Hogeetijn (Be Fair); midden: Huurman (Hilversum), Wijnstroom (BDHC) en Burgersdijk (Leiden); voor: Brouwer (HH1JC), Broers (Be Fair), Vreede (Rood Wit), Iraincken (BDHC) en Nijpels (Amster dam). B-elftal: doel: Ten Bange (EHVi; ach ter: Lemm Aeolus) en E. Jongh (HDM); midden: Horst (BDHC), Nagel (Kievi ten) en Cantvoort (Apeldoorn); voor: Bleek e.molen (Laren), Heirseh (Kam pong), Van der Stel (Amsterdam), Ament (BDHC) en Spanjersberg Gooi) - Bij de wedstrijden om de wereldkam pioenschappen kunstrijden op schaatsen te Londen heeft Aja Vrzanova (Tsj.-Slow.) de titel voor dames behouden. Tweede werd de Engelse Jeanette Altwegg en derde de Amerikaanse Yvonne Sherman. De motorclubs „Ons Genoegen 1945", „Barendrecnt „Rotterdam-Zuid" .Hoek- sche Waarden „Motortoerclub Dor- d-echt" zu'len op Zaterdag 1 April a.s. de Zuid-Hollandse eilandenrit 1950 or ganiseren. Op Maandag 10 April worden, georga niseerd dooi de Arnhemse tafeltennis vereniging „Pêle Méle '35 Smash" in de Fruithallen van de V.V.O.B. op he! Sta tionsplein e Bist de Nederlandse tafel- tenniskampienschappen gehouden. Gisteravond werd op de Hoky te Den Haag een wedstrijd gespeeld tussen ItHYC (Den Haag) en een Amerikaans legcrteam, welke in een 16—2 overwin ning voor de Hagenaars eindigde. De tussenstanden waren: 31, 91, 4q. veel ouder. Zelfs opzettelijk door hen verkeerd gedateerde correspondentie van twee kinderen werd hier dus dioor de socialisten misbruikt oiïi stemming tegen de koning te maken. De.publicatie van fragmenten uit de door Piremne, de secretaris van de koning, aan de pers verstrekte do urnen- ten, heeft het effect gehad van een donderslag, niet zozeer door de recht vaardiging van de genei houding van de koning, maar door documenten betreffen de politieke personaliteiten, die thans tot de verguizers van de koning behoren, doch dre in de eerst maanden van de oorlóg Leopold adden aangeraden een zodanige houding als hoofd van de staat aan te nemen, dat, indien de koning daarop zou zijn ingegaan, de politiek dm' Duitsers er op grote schaal mede zou ge diend geweest zijn. De aldus in hun ware gedaante aan het land voorgestelde kopstukken van het ar.ti-Leopold.isme beleven thans alles behalve aangename uren. Intussen gaat de verkie-ingscampagne voort. De royalisten hebben voor hun rropaganda ook al beslag gelegd op de luchtOnafgebroken cirkelen boven de hoofd*! i en andere steden van het land helgekleurde vliegtuigen, die lange ban derolles door de lucht slepen met daar op het -cord „ja". Die propaganda voor het oog wordt hoe aangedikt door middel van luidsprekers, die van die vliegtuigen uit de bevolking verzoeken a.s. Zondag „ja" te stemmen. 1 meer bij de uitspraak van a.s. Zondag neer te leggen. Dat beroep op waardigheid is alles behalve overbodig. Daar al de critiek. die zij tegen Leopold ale koning, als opper bevelhebber en als krijgsgevangen jaren lang hebben uitgebracht, in het licht van feiten en documenten totaal werd weer legd, hebben de socialisten nu hun ge schut vooral gericht tegen een vrouw: de gemalin van de koning. Door haar per soon willen zij natuurlijk Leopold zelf ook treffen. Zo publiceerde het hoofd orgaan der socialistische partij dezer dagen het cliché van een postkaart, die z.g. i,n 1938 door mej. Lydia Bales, zuster van de prinses de Réthy, van Rome uit. waar zij op een kostschool was, aan haar jongste broer te Ostende werd gezonden. Op deze kaart, met het portret van Mussolini, schreef de hand van het jonge meisje „Dit is Mussolini, waar je zo veel van houdt". Voor het socialistische hoofd orgaan was dit een dankbare gelegenheid pm. heit over „die fascistische en dicta toriale neigingen" van de familie Baels te hebben. Men is die kaart echter eens meer van nabij gaan bekijken en toen bleek, dat zij niet in 1938 maar in 1927 was ge schreven, op het ogenblik, dat de jonge heer Bales nog maar 12 jaar oud was en zijn zuster, die hem deze kaart zond, niet Advertentie Rheumatiek ondermijnt Uw hele gestel. Want 't knaagt en knaagt en knaagt maar Maak toch een einde aar. die ondraaglijke plaag, die U ziek maakt en moedeloos en allengs tot niets meer ln staat Pak Uw kwaal in de oorzaak aan Met de weldadige Kru- schen-kuur Om uw bloed te zuiveren van die pijn verwekkende onzuiverheden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes endie zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs werden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoals ettelijke tienduizenden aheumatiek- lijders over de hele wereld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren Met de kleine dagelijkse dosis Kruschen voelt ge U al gauw weer een heel ander mens fit, monter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer, omdat Kruschen Uw bloed zuiverende organen weer nieuwe energie en levenskracht schonk Vraag Kruschen by Uw Apotheker of Drogist. tieki moe vooi ..ove niet: zich No. 6613, P. A. KOETSHEID. Berate plaatsing. Mat tvne Advertentie. vwiU"" door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen, pulvert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek eA drogist f 0.83, f 2.08 en f 7.94. Leo ke 1 vee uit teri Par gen ter tot wil, opg we: beg sch zou brt Ze keek hem verbaasd aan, raadde z'n bezwaar en glimlachte. Omdat je daar gezeten hebt met die vrouw, wil je hier niet zitten met mij. Heb ik het goed geraden? Ja, antwoordde hij, het zou een belediging voor jou zijn, als ik je hier liet zitten. We zullen het niet doen, zei ze. We zullen een bank zoeken, die hele maal van ons is en als we een lang ge sprek samen hebben gehad, zullen we tante Pilar gaan opzoeken. Ze vonden een andere bank en waren vertrouwelijk aan het praten, toen de muziek 'n wals, die uit de balzaal klonk, plotseling afbrak en vervangen werd door het rumoer van opgewonden stem men. - Luister, zei Stella, wat is dat? Het tumult groeide aan en Juan Ca- bados antwoordde: Het is iets ernstigs of in elk geval iets ongewoons naar het geluid te oordelen. Wat kan het zijn? Ze zaten nog stil te luisteren, toen er iemand haastig de serre doorliep en een seconde later kwam Pilar Duero te voor schijn. Ze zag doodsbleek en er lag een uitdrukking van ontzetting in haar ogen. Ze toonde geen verwondering, haar nicht je met da-schilder samen te zien. Mijnheer Cabados. zei ze, ik go- loof, dat u beter kon komen. Er is iets verschrikkelijks gebeurd. Uw neef is vermoord! Mijn neef. Ja, onderbrak ze hem'. Carlos Ca bados. Stella zei me, dat u en hij Wie heeft het gedaan'? vroeg Juan en ook in zijn ogen was nu ontzetting te lezen. Mijn oom had mij een legaat nage laten: 2 millioen peseta's. Ik kan slechts aannemen, dat het hem daarom te doen was. In elk geval heeft hij het zich als naaste bloedverwant toegeëigend op grond van mijn veronderstelde dood in Parijs. Hoe verschrikkelijk! zei het meisje met een lichte huivering; toen gleed de hand, die op zijn arm gelegen had, door de kromming ervan. Kom mee en ver tel mij er alles van, alles, wat die vrouw je heeft verteld en vergeef me dat ik je verkeerd heb begrepen, Juan. Jou vergeven? Een glimlach brak de grimmige uit drukking op zijn gezicht. Als ik iets te vergeven had... Laten we dan ergens gaan zitten, zei ze. Ik kan iie niet het risico laten lopen nu Carlos te ontmoeten. Je moet me alles vertellen. Ik ik heb recht om het te weten een dubbel recht. Ze liepen samen voort. Een ogenblik later bereikten ze de bank. die hij zo :>as had gedeeld met Lucille Fernay. Stella bleef ervoor staan. Dit is een aardige bank. Neen! Neen. Die niet, zei Juan Ca- bados vlug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4