Marshall-millioenen voor Oost polder en Rotterdamse havens Barneveld in angst voor vogelpest de Or§ Lagerhuis vol als nooit tevoren Britse regering wint eerste ronde Zwaar geschut voor Leopold SPAAK „vuurt" erg tactloos Gevolgen van affaire-Louwers Geen tekort aan aardappelen Vredeswerk van VS. brengt ons millioenen voor wederopbouw 7 Millioen gulden voor hotelbouw, 46 voor woningen en boerderijen BONN STELT INTERNATIONALE CONTROLE OP DE SAAR VOOR r Vrijdag 10 Maart 1950 V. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN "A J Hoe Tegenwaarde-guldensworden besteed Donderdagmarkt werd gesloten Expert in „verlioortech- niek" naar Praag Lewis bereikt accoord met anthracietmijnen Terreur in Oost-Java NDER DE Nieuwe Hongaarse nota aan Londen Vertrouwensvotum met 14 stemmen meerderheid aangenomen U P E R°niexplosie voor een beetje „sfeer Desnoods plebisciet als dat van.... 1935! Rode „godsdienstvrij heid" in Litauen Kolonel Hasselman gaat verhuizing regelen Eerste wapens naar West-Europa Stafchefs van de pactlanden bijeen Er komt invoer uit.... Palestina en Malta WEERBERICHT he Nederlandse regering deelt mede, dat overleg met de regering der Ver. Staten van Amerika geleid heeft tot overeenstemming over het vrijgeven van een bedrag van 303 millioen van de tegenwaarde rekening der Malshallhulp en over de besteding van dit bedrag ter financiering van verschillende belangrijke projecten ten behoeve van het Nederlandse economisch herstel. Voor studie-doeleinden WAARVOOR GELD GEBRUIKT MAG WORDEN Benden overvallen onder nemingen Het Britse Lagerhuis leek gisteravond wel een Hogerhuis, zo deftig zagen vele leden er uit, omdat ze pas van feestelijk heden ter ere van het bezoek van de Franse president kwa men of naar het gala-ballet in Convent Garden moesten. Ze hadden dë hoge gast tijdelijk in de steek moeten laten, omdat de partijbesturen alle leden dringend hadden opgeroe pen tegenwoordigte zÜn ')]j de stemming, waarvan het voort bestaan van de nieuwe regering, die pas acht dagen oud is, kon afhangen. „TU QUOQUE BRUTE" voordat'menSdenmtreCfekien dagen Zullen de uitgewezen legatie- leden vervangen worden? pe verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vannacht afnemende Noordelijke wind met opklaringen en vooral in de Zuid-Oostelijke helft van het land plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen toenemende bewolking met later voor namelijk in het Noorden van het land op vele plaatsen enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Noord-West en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zaterdag 11 Maart: Zon op 7.05 uur, onder 18.36 uur; maan op 3.36 uur, onder HO.01 uur, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Amerika helpt krachtig ons land en om Rotterdam 4.000 Herbouw van verwoeste wo ningen 15.000 Herstel van beschadigde wo ningen 23.000 Bijdrage aan de organisatie voor zuiver wetenschappeijk onder zoek 1.000 Totaal generaal 274 891 De besteding zal onder meer geschie den ten behoeve van de werkzaamheden, verbonden aan het droogleggen der Zui derzee; het herstel van de oorlogsschade aan en de wederopbouw van agrarische en industriële bedrijven en woningen; het herstel van de waterwegen en het spoor wegverkeer; technisch-wetenschappelijk onderzoek; technisch onderwijs; de bouw van hotels en de bevordering van het tourisme, alsmede de financiering van de uitgaven in guldens van onder het Mars- nali-plan verleende technische bijstand. Van de thans vrijgekomen f 303 mil- .rte9anwaarderekening is bijna j „75 millioen bestemd voor de financie ring van projecten, welker uitvoering bij de begroting 1949 werd goedgekeurd. Door deze wijze van besteding ver- Meerderen derhalve de staatsuitgaven niet, doch wordt de financiering verge- makkelijkt van het totaal der uitgaven, hat door de Regering en de Staten-Gene- raal, als budgetair en monetair verant woord werd geacht. Voor het financiële evenwicht in de staatshuishouding bete kent dit dat tot dit bedrag geen nieuwe staatsschuld behoeft te worden aange gaan. Naast de financiering van de hierboven bedoelde begrotingsposten is nog een be perkt bedrag, n.l. f 28 millioen bestemd voor de financiering van enkele andere Projecten, welke niet zijn opgenomen in he staatsbegroting, doch die met name Met het oog op de noodzakelijke verbe tering van de Nederlandse betalingsba- lischouwdier belangryk moeten worden eerste plaats wordt f ZO millioen 2 het teooen van dijken rond de Zuid-Oostelijke Zuiderzeepolder. Hierdoor wordt de stoot gegeven tot de ontsluiting van een nieuw vruchtbaar landbouwgebied, hetwelk een belangrijke bijdrage zal kunnen leveren tot onze agrarische productie en derhalve de nood zaak tot het importeren van granen zal verkleinen. Voorts zal 0.5 millioen worden be steed ter bevordering van het touristen- bezoek aan Nederland, terwijl ter ver groting van de logiesruimte voor buiten landse touristen f 7 millioen is uitge trokken als bijdrage in de bouw van daartoe geschikte hotels. Zeer belangrijk is ook een bedrag van ƒ3.201.000, dat zal mogen worden be steed als een bijdrage voor het belang rijke researchwerk. dat wordt verricht door de Nedè Centrale organisatie voor toegepast wetenschappelijk onderzoek. (T.N.O.). Tenslotte is 0.5 millioen vrijgegeven ter bestrijding van de guldensuitgaven van in het kader van het Marshall-plan te verlenen technische bijstand, welke er op gericht is de kennis omtrent de moge lijkheden tot verhoging van de producti viteit te vergroten. Naar wij vernemen zijn thans nog besprekingen gaande tussen de Neder landse en de Amerikaanse regering over het vrijgeven van verdere bedra gen van de tegenwaarde-rekening ter financiering van een aantal andere projecten. Deze besprekingen bevin den zich in een vergevorderd stadium. Hieronder laten wij een overzicht vol gen van de bedragen, welke voor de verschillende projecten, waarvan de uit voering reeds in de begroting voor het dienstjaar 1949 was goedgekeurd, zijn vrijgegeven (in totaal 275 millioen). Het zijn alio wenken, welke van groot belang kunnen worden geacht voor de opvoering van de industriële en agrari sche productie van Nederland. Ten dele voorzien zij in herstel van geleden oor logsschade en anderzijds zullen zij de ontwikkeling van nieuwe productieve krachten mogelijk maken. Deze groep is als volgt te specificeren (in 1.000): Zuiderzeewerken en verdere landaanwinningen Herverkaveling Walcheren Financiering van het landbouw- Jlerstel n Herbouw van door oorlogs geweld verwoeste boerderijen Rechtstreekse voorzieningen in het belang van de agrarische productie Bijdrage aan de Nederlandse Centrale Organisatie voor Toe gepast Natuurwetenschappelijk onderzoek (T.N.O.) Herbouw van door oorlogs geweld verwoeste industriële gebouwen i3.500 Bevordering technisch onder wijs 3.435 Herstel van door oorlogsgeweld verwoeste kademuren van de zeehavens te Rotterdam 7.500 Uitgaven ten behoeve van de wederopbouw van de aan het Rijk toebehorende waterstaats werken 17.900 Herstel van door oorlogsgeweld verwoeste waterbouwkundige werken te Rotterdam 3.300 Verbetering van de waterstaat kundige toestand in het gebied van de benedenrivieren 4.700 Herstel van door oorlogsgeweld verwoeste spoorwegwerken in 72.704 11.790 34.000 31.100 28.850 3201 politic-luitenant Kotlev is vcrcL) 5i,r Van Bcr,Ü" "aar Praag af- Hemókraf» ?S Weet de "Berliner Sozial- behïnvriit Melden. Kotlev heeft een retotoJ ro1 gespeeld bij de voorbe- voor het proces tegen kardi naal Mindszenty en geldt als een specia- Jüu 1 v°lksdemocratische „verhoor- mek Het Berl^nse blad brengt de ets van Kotlev in verband met de be nemen, volgens welke een proces tegen mgr. Beran, aartsbisschop van Praag, aanstaande zou zijn. De Amerikaanse mijüwerkersleider John L. Lewis, heeft bekend gemaakt, dat hij het op alle belangrijke punten „volkomen eens" geworden is over een nieuw arbeiderscontract met de eige naars van de anthracietmijnen. Lewis gelastte de 78.000 ondergrondse arbeiders in deze mijnen, die tot nu toe drie dagen per week gewerkt hadden, onmiddellijk het werk op basis van een vijfdaagse werkweek te hervatten. De voorwaarden van het nieuwe con tract zijn niet gepubliceerd, maar men neemt aan, dat zij gelijkluidend zijn aan die van de Zondag met de vetkoolmij- nen gesloten overeenkomst. Dit zou een loonsverhoging van 70 dollarcent per dag betekenen en een ver hoging van de bijdrage aan het sociale fonds der mijnwerkers met tien dollar cent per ton gedolven kolen. Alle vrouwen van administrateurs en employé's van. ondernemingen op het Idjenplateau in Oost-Java zijn ge ëvacueerd- Deze maatregel werd ge troffen, nadat Zondagnacht de koffie- onderneming Blandar door een grote bende was gerampokt- Reeds enige tijd geleden werden op het Idjenplateau van alle administrateurs en employé s der ondernemingen wapens ingenomen en sedertdien werd het optreden der rampokbenden steeds driester. De on- dernemers trachten thans him wapens (terug te krijgen of bewaking van po litie of militairen op de ondernemingen te krijgen. Indien de huidige toestand voortduurt, zullen waarschijnlijk ver scheidene ondernemingen moeten wor den verlaten. Koning Leopold, op tvie Zondag a.s. bij de volksraadpleging in België de ogen van de wereld gericht zullen zijn, ontmoette gisteren Europa's oudste monarch, koning Gustaaf van Zweden, in diens hotel te Nice. De beide vorsten tijdens liet onderhoud, dat ongeveer twintig minuten duurde. (Telefoto.) Hongarijë heeft gisteren de Britse regering verzocht om terugroeping van twee harer diplomatieke vertegenwoor digers en sluiting van de British Coun cil te Boedapest. De verblijfsvergunnin gen van het personeel dezer instelling zijn reeds ingetrokken. In de Hongaarse nota werd ook de eerder gestelde eis tot inkrimping van de Britse legatie herhaald. Zoals bekend, heeft Londen deze eis reeds vorige week afgewezen. N—Moon/Tatf Tal lacfArhnic cfemni« Aan de stemming over het amende ment van ChurchillT waarin deze er zich over beklaagde dat de koning in zijn troonrede niet 'had gesproken over de nationalisatie van dé ijzer- en staalindus trie, had de regering de kwestie van ver trouwen verbonden, hetgeen dus bete kende dat bij een ;venhjele nederlaag het kabinet van Attlee zou aftreden. De komende stemming wer;d meer spannning tegemoet de 9 liberale lagerhuisleden hadden aan gekondigd, het conservative amende ment te zullen steunen- Hetgeen bete kende, dat bij een voltallig huis de la bours op een meerderheid van slechts 7 stemmen zouden kunnen rekenen. Het was ontzettend druk m he-huis, toen het gewichtige ogenblik aannraic. De voorste regeringsbank was zo vol, dat de ministers bijna op eikaars schoot za ten, hetgeen een alleszins broederlijke aanblik bood. De leden zaten als harmg in een ton tegen elkaar geklemd. Vol gens de annalen van het parlement zijn nog nimmer zoveel leden ter vergade ring verschenen. Maar alle leden waren toch niet aanwezig. Nadat verschillende sprekers hun ziens wijze ten beste hadden gegeven, kwam de premier aan het woord. Hij zeide, dat het nog nooit eerder was voorgekomen, dat de oppositie een amendement indien de op de troomrede en noemde h st optre den van de conservatieven „hoogst on verantwoordelijk". ren. Maandag zal het lagerhuis stemmen over een tweede amendement van de conservatieven, nl. de behuizing. De vol. gende dag komt de begroting aan de orde en Donderdag wordt de' defensie bespro ken. De labouroverwinning werd door de aanhangers luide toegejuicht. Minder enthousiast was men over een berichi uit Manchester, waar gisteren de uit gestelde verkiezingen zijn gehouden voor de laatste onverdeelde zetel van het lagerhuis: deze werd gewonnen door de conservatieven, zodat de labourmeerderheid thans tot zes ge slonken is. Behalve deze overwinning, behaalden de conservatieven er nog een op de labours, n.l. de officieuze wedloop naar., het operagebouw, waar de balletvoor stelling reeds begonnen was. De con servatief Lyttelton bereikte als eerste der parlementsleden het gebouw. Hij sloeg premier Attlee met vijf minuten! Overigens had hij die vijf minuten winst hard nodig om uit te hijgen Toen de bekende Romeinse veldheer en Consul Caesar door zijn belagers werd neergestoken en onder hen ook zijn beste vriend Brutus zag, klaagde hij: Tu quoque Brute", in het Hollands: „Ook'rii Brutus". Dezelfde klacht slaakte een be zoeker, die bij ons thuis even de krant inzag en las, dat ook Minister Lieftinck' naar Indonesië zal gaan. Bedekte Caesar zich gelaten met zijn mantel, onze vriend bleek zo geladen, dat hij ons blad tot een prop ineen frommelde en nijdig m een hoek wierp alsof die krant het kon helpen. Wij hebben uiteraard onze bezoeker terdege over zijn gedrag onderhouden, maar deze verontschuldigde zich, dat al die ministeriële reizen op zijn zenuwen werken. Er staan nu al drie ministers op de nominatie om naar Indonesië te gaan en er zijn er al verschillende ge weest. Waarop wij antwoordden, dat het een ministersconferentie van de Ne derlands-Indonesische Unie geldt en dat men dus ministers moet sturen. En. zo voegden wij daaraan toe, Indonesisehe'mi- nisters hier ontvangen is waarschijnlijk ook niet goedkoop. Wij hAben ons ten minste iaten vertellen, dat de Ronde- Tafelconferentie ook een paar ronde ge tallen heeft gekost. Bovendien, of het zo'n lolletje is orn naar Indonesië te gaan; een prik voor die en een prik voor nog een inenting; dat zijn vast niet maar spelde-prik- ken. En tenslotte is een vliegtuig maar een vliegtuig. Nu ja, nu zegt men mis schien wel: „als de hemel valt, zijn alle vogels dood", doch als een vliegtuig valt, plegen de inzittenden het meestal evenmin te overleven. En dan moge men als minister een mooie begrafenis krij gen, wij gaan toch liever gewoon dood en worden dan maar in hemelsnaam ge woon begraven; als wij maar naar de hemel gaan! Enfin, na enig praten kalmeerde onze bezoeker. Tenslotte vond hij het nog niet zo gek, dat minister Lieftinck mee ging, want „die is op' de penning" en dus zal hij wel uitkijken, dat het niet te veel kost. Bovendien weet hij, hoe iemand uit te' kleden. En hoewel de Indonesiërs niet veel plegen aan te hebben, komt minister Lieftinck, naar verwacht mag worden, vast niet met lege handen thuis. ANALYST. Daarna werd overgegaan tot de stem ming. De regering won het door aan de conservatieve motie verbonden vertrouwensvotum met 310 tegen 296 stemmen, dus met een meerderheid van 14 stemmen. Zij heeft dus de eerste ronde gewonnen. Maar er di eigen talloze nieuwe geva- Het zal niemand verwonderen, dat in Barneveld als pluimveecentrum van ons land een angstige spanning heerst in ver band met de dreigende pseudo-vogelpest, die een pluimveebedrijf in enkele ureii kan ruïneren. In de gemeente Barneveld en wijde omgeving worden tienduizenden kippen gehouden. Niet alleen de pluimvee houders zelf hebben daar belang bij, maar °ok een belangrijk deel van de plaatse lijke industrie en handel. Met bezorgdheid ziet men dan ook de komende weken tege moet Een van de somberste voortekenen was wel de plotselinge sluiting van de markt welke anders Donderdagsmorgens in alle vroegte begint. Doordat eerst Woensdag markten werden gesloten, waren toch f|°g de meeste handelaren velen van hen hadden immers flinke voorraden hit alle delen van het land naar Barne- v?ld getogen. Zij, die uit de verboden pro vincies kwamen, werden onmiddellijk ge werd, terwijl de anderen natuurlijk geen ïjandplaats op de markt mochten innemen, marktplein was geheel verlaten, maar de buitenwegen zag men overal de vrachtauto's van pluimveehandelaren Maan. Hierdoor kon het geschieden, dat handel niet veel minder was dan anders. Handel binnenkort geheel stil Over het algemeen zag men dit als een Kcvolg van plotselinge sluiting en de ver- arliting is, dat volgende week de handel pjstil zal liggen. Hoe pijnlijk de (j hiinveehouders deze situatie ook vin- jj p. alles is hun liever dan de verschrik - Vo V PluimveePest- Een machteloos ge- "ei is daarbij, dat er op het ogenblik nog er afdoende geneesmiddelen zijn, zodat {Je echts maatregelen van voorbehoeden- aard genomen kunnen worden. Gematigd optimisme in Eindhoven TT j. onze correspondent) gevaar van de pseudo vna zeggo"..oï f_ vrmri vv, voSe'Pestdie zich zal rijn geweken Trft, heeft voorgedaan, zal zijn geweKen. Intussen schiint men iUPzienmn gema«gd optimisme te kunnen, bezien. De weinige nieuwe ge vallen, die er in Eindhoven zijn bijge- (Van komen, blijken alle van dezelfde bron afkomstig te zijn. Men is in die gevallen terstond tot verbeurdverklaring en ver nietiging der hoenders overgegaan. T_ rteldrop waar, zoals reeds gemeld, op één Plaats een kleine du vernietigd moesten worden, nn één plaats een kleine duizend kippen "?d moesten worden, heeft zich nov een'geval voorgedaan, cjat een hel der licht werpt op het grote besmettings- „ff.oir van de pseudo-vogelpest. De kip gevaar pjer niet van dezelfde bron te zijn, doch de eigenaar had afkomstig bezoek gebracht aan hither!? getroffen bedrijf Vaarschijn- üfk heeft hij zelf de besmetting overge bracht vL zijn schoenzolen. (Telefonisch van onze Brusselse correspoiu^ent^ De li.00 bladzijden documenten uit bet koninklijk archief, die secretaris 1 irenne aan de pers heeft medegedeeld, zijn de linksen, maar vooral bpaak, bijzonder zwaar op de maag gevallen. De heer Spaak i» dan °°k onmiddel lijk in zij" pen gekropen, om een nietszeggende nota voor de pers te schrijven. Hij Iieeft zijn grote verwarring echter nog meer laten blijken, door ook in buitenlandse bladen de koning van zijn land andermaal te bezwadderen. Het ergste in dit geval is, dat Spaak heeft gemeend, dit proza te moeten ondertekenen in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Euro pese beweging. Deze tactloosheid zal misschien nog wel een staartje krijgen. boedel van het socialistisch volkshuis door royalisten in stukken werd geslagen in de z.g. totaal anti-koningsgezinde stad Luik, de culturele hoofdstad van Wal lonië. Naar verluidt, zal koning Leopold, die gisteren te Nice een half uur heeft ge confereerd met de koning van Zweden, morgen per vliegtuig Antibes verlaten om de uitslag van de volksraadpleging in In een gisteren te Bonn gepubliceerd memorandum van de West-Duitse fede rale regering wordt met betrekking tot het Saargebied de vorming van een internationaal gezagsorgaan, overeen komstig dat van het Roergebied, voorge steld. De Saar zou dan met een zekere mate van autonomie" in de Franse zóne van Duitsland opgenomen worden. Dit behoort volgens Bonn via de parlemen taire weg (van het federale parlement) te geschieden. De West-Duitse regering acht een toe stond mogelijk, dat de economische doe len van Frankrijk bereikt worden zonder de politieke losmaking van het Saar- gebied van „het moederland", Duitsland. Over een politieke losmaking van het Saargebied behoort een plebisciet „onder dezelfde omstandigheden als dat van 1935" te beslissen. In het memorandum wordt ver-der scherpe exitiek geleverd op de overeen- komsten met Frankrijk en de wijze waarop te Saarbrücken de regering Hoff man aan het be-wind is gekomen. In een historisch overzicht wordt verklaard, dat d- Saar naar „ras en politiek" tot Duits land behoort. Op juridische grond wordt een Duits vredesverdrag, „volkomen on gegrond" genoemd De commissie herin nert er aan, dat Sdhuman, de Franse minister van buitenlandse zaken. Maan dag verklaard heeft, dat een definitieve vredesregeling de verleden week tussen Frankrijk en de Saar gesloten overeen komsten ongeldig kan maken. Op het ogenblik, dat van koningsgezin de zijde eens te meer door nieuwe docu- barheid wordt ver schaft, hebben een paar honderd studen ten der universiteit van Brussel, waar communisme, socialisme en uiterst Unks liberalisme welig tieren, het nodig geoor deeld m het centrum van Brussfl tegen Leopold te demonstreren. Deze jongelui hehhen !TVn f1"" °Ptochten als slogan a e,eut: "Weff met de priesters", hc-dden deze thans voor de gelegenheid veranderd in. „Weg met Leopold". Het De opheffing van de electrische tram door de bollenstreek, waarover destijds nogal iets te doen is geweest, vindt thans haar beslag. In Lisse is men bezig de tramrails op te breken, waardoor hei verkeer belangrijk meer ruimte ter beschikking krijgt. publiek sloeg dat kinderspel met grote onverschilligheid gade. Een dozijn poli tieagenten waren voldoende om de bral lende demonstranten uiteen te drijven. De camnacne wordt inmiddels met on verminderde0 hevigheid voortgezet in de pers Verder regent het kostbare propa- fandamateriaal, vooral royalistisch, in de brievenbussen. Daarentegen zijn er nog steeds maar wein]g aanplakbiljetten op de'muren De koningsgezinden hebben er zo juist een uitgehangen met een sil houet van de groetende prinses Josephi ne Charlotte en een ander met vadertje Stalin er op. die tussen zijn zware snor mompelt: „Stemt tegen Leopold en ik zal spoedig bij jullie zijn". In hun meetings hebben de royalisten de laatste dagen hun zwaar geschut naar voren gebracht met mannen als Van Cauwelaert. Van Zeeland, Carton de Wiart, de Vleeschouwer en anderen als spreker te doen optreden. Daar worden dan ook films over de dynastie en over de oorlog in de Meidagen 1940 vertoond. De socialisten rekenen in hun meetings vooral op Spaak, die, geholpen door zijn welsprekendheid, de koning allerlei fou ten aanwrijft, die hij, Spaak, zelf heeft bedreven. Op één dezer vergaderingen heeft hij noodgedwongen moeten toegeven, dat zinspelingen, volgens welke het huwe lijk van Leopold met mejuffrouw Baels om een bepaalde reden overhaast had moeten plaats hebben, helemaal niet met de waarheid stroken. Ej. was echter eerst een striemende brief van kardinaal Van Roey nodig geweest, om Spaak tot deze bekentenis te dwingen. Geheel België staat momenteel in het teken van twee woorden: „Ja" en „Neen". Men vindt ze overal, vooral het „ja"- woord. Een waaghals heeft het 's nachts op de tientallen meters hoge triomph- boog van de Cinquantenaire op een groot spandoek aangebracht. De socialisten wer ken veel met kleine biljetten, die zeggen: „Stop Baels". tegen de gemalin van de koning. Tact en fijnheid moet men nu eenmaal bij die heren niet zoeken. De socialisten beweren altijd, dat ge heel Wallonië tegen Leopold is. Nu wil de ironie van het lot, dat gisteren de in- „Le Reposoir" te Pregny bij Genève te. gaan afwachten. Prinses Josephine Char- verklaard, dat de Saar nog steeds onder lotte wordt hedenavond per vliegtuig te Brussel verwacht om er, zoals men weet, Zondag haar stemplicht te vervullen. Gisteravond werd het stadsgedeelte nabij de Naamse Poort in opschudding gebracht door de ontploffing van een bom vlak bij het koninklijk paleis. Deze bom was op één der vensterbanken van de Bank van Belgisch Congo geplaatst en veroorzaakte vrij grote materiële schade. Men vraagt zich af, of dit een actie is van communisten om te trachten een at mosfeer van terreur te scheppen. de jurisdictie van de bezettimgs-autori- teiten valt. De mijnen worden in het memorandum „Duits eigendom" genoemd. De verpach ting tegen een „onevenredige" prijs vormt volgens Bonn een bedreiging van de Duitse economie. De Franse hoge commissie heeft na die publicatie van het memorandum de be weringen van „bepaalde Duitse politieke kringen", dat gedeelten van de overeen komst tussen Frankrijk en het Saar gebied vooruitliepen op de sluiting van Naar Radio Vaticana verneemt, ver blijven van de 14 bisschoppen en 1646 priesters, die zich in 1940 in Litauen be vonden. thans nog slechts 1 bisschop en 4 priesters in dit door de communisten bezette gebied. De enige overgebleven bisschop, de 75-jarige mgr. C. Paltarekas bisschop van Panevezijs, moet zich in de bossen en moerassen van zijn diocees schuilhouden. Van de 1586 ordegeestelijken, die Li tauen in 1940 telde, is er thans geen enkele meer over. Van de 1202 katholieke religieuzen vervullen nog slechts 60 hun apostolisch werk. De vier katholieke se minaries zijn gesloten en de gebouwen worden'thans voor communistische doel einden gebruikt. Litauen heeft een be volking, die bijna geheel katholiek is, maar elk protest wordt door de rode regering in de kiem gesmoord. (Van onze Amsterdamse redacteur) De door Tsjecho-Slowakije uitgewe zen militaire attaché bij het Neder lands gezantschap in Praag, kolonel B. Hasselman, die een kort bezoek aan ons land bracht, vertrok, zoals wij i gisteren reeds berichtten, Donderdag middag weer van Schiphol naar zijn standplaats. Echter niet voor lange tjjd, want hij 'denkt Dinsdag, maar dan voor goed uit de Tsjechische hoofdstad te vertrekken. „Te vertellen heb fk niets", zo be gon hjj, toen wij om een onderhoud vroegen. „Dat het voor mij onverwacht kwam, kan ik niet zeggen, maar ik keek toch wel even vreetnd op, toen ik op het departement van Buitenland se Zaken te horen kreeg, dat ik uit Praag weg moest". „En waarom gaat U nu terug?" „Om myn verhuizing te regelen- De anderen hebben dat in de afgelopen dagen kunnen doen, maar ik was al weg voor het besltet werd". Peinzend vervolgt de lange, magere diplomaat: „Persoonlijk betreur ik het uit Praag weg te moeten. Het is eien mooie stad, in een prachtig land. Ik heb er anderhalf jaar heel prettig ge werkt. Daar zal Dinsdag een einde aan komen". Op vragen over de consequenties van een en ander wilde de kolonel zich niet uitlaten. „Het is voor mjj echter niet zeker, dat degenen die vertrek ken moeten, niet vervangen zullen of mogen worden. Ik geloof dat het hier maatregelen tegen personen zonder meer betreft". De eerste Amerikaanse wapens in het kader van het Atlantische pact zijn Woensdag inn boord genomen van het Franse vliegdekschip „Dixmude". Er werden veertig gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers ingescheept. In totaal zal de „Dixmude" driemaal heen en weer varen voor het vervoeren van vlieg tuigen. Naar het A. N. P. verneemt, ïullen de stafchefs van de landen van het Atlantische pact van 25 Maart tot 8 April in Den Haag bijeenkomen. Enige dagen geleden was te Washing ton reeds aangekondigd, dat een derge lijke conferentie binnenkort in Europa zou worden gehouden. De plaats en tijd van samenkomst waren toen nog niet bekend. In landbouwkringen is men bevreesd, dat de hoeveelheid consumptieaardappe len in ons land krap zou zijn gewor den, nu het areaal van de kleiaard- appelen in 1949 bijna 20.000 ha; lager was dan in 1948. Alhoewel de overheid de resultaten van de eind December gehouden inven tarisatie van consumptie-aardappelen niet heeft gepubliceerd, wordt ons van des kundige zijde verzekerd, dat in deze tijd in Noord-Holland nog maar 18 pet van de geschatte oogst aanwezig was en in Zuid-Holland 23 pet. Gezien de bete kenis van beide provincies voor de teelt van kleiaardappelen, namelijk ruim 22.000 ha. tegen ruim 63.000 ha. in het gehele land, achten de betrokkenen dit wel enigszins verrassend. Eind Januari werd geschat, dat ongeveer nog 15 pet. van. de oogst onder berusting van de telers zou zijn. De voorraad zandaard- appelen was intussen, als gevolg van de sterk toegenomen varkenshouderij, dis deze aardappelen als voeder gebruikt, aanzienlijk kleiner dan normaal. Hoe wel het een gewoon verschijnsel is, dat tegen het eind van het seizoen de klei aardappelen schaars worden wijzen vele tekenen er op dat deze schaarste dit jaar eerder dan normaal zal intreden. Voor een tekort behoeft echter in geen geval gevreesd te worden. Het ligt na melijk in de bedoeling van de overheid om door het toestaan van de import van aardappelen uit Palestina en Malta een eventueel krappe aaxdappeimarkt te verlichten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1