Onweer in de Belgische lucht Socialisten blijven fel tegen 'skonings terugkeer ■e™ sSH Nieuwe koers Indon. Nederlanders in een zware klem gulden Eind September bijna alle troepen uit Indonesië Stalin en Molotof spelen een aardig partijtje balspel Imperialisme een ernstig gevaar Vogelpest in 26 bedrijven r Panamees schip bij Terschelling op mijn gelopen Vraagtekengezichten in Indonesië door nieuwe guldenkoers m lm l Aan de Jeugcl Dinsdag 14 Maart 1950 "N DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Liberalen gaan weer eens vergaderen Jonggehuwden ook een huis NDER DE P E ONDER LO U W at gaat het binnenlands pri jspeil doen Bezoek van Koningin Juliana aan Engeland? Staatssecretaris van Oorlog over repatriëring De vliegramp bij Cardiff Russische handreiking te constateren? In Landsmeer ernstige verschijnselen SP-tartESt* ™n „Truculent" wordt gelicht Nederl. diplomaten vertrokken uit Praag Koningin en Prins naar Limburg Vier opvarenden kwamen om het leven Prachtig werk van reddingsvliegtuig WEERBERICHT Den Haag stelt twee-karaers- woningen beschikbaar «KT het ,kapitalism^ de Z.on^riCi®Zlll'gscarnpagn'e' W:elkè houdenverkitón 'n d'e Sovjet-Unie ge- w te 8611 we drukken ons DE ZW ARTE MAN Gisterenavond laat is het Panamese schip „Cygnet*hij Terschelling op een mijn gelopen; een explosie ontstond en het schip maakte veel water. Vanochtend zijn 16 opvarenden aan boord van een reddingsboot genomen; acht mannen bleven aan boord van de „Cygnet". Vijf andere opvarenden hadden met een sloep het schip verlaten. Deze sloep werd door een Mitchell-reddingsvliegtuig ontdekt. Later bleken echter vier van de vijf inzittenden van deze sloep overleden te zijn. Met lichtkogeh naar de sloep De verwachting, geldig van heden- tot morgen avond luidt: Over het algemeen veel bewolking met later plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige en aan de kust later krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht vrijwel nergens nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Woensdag 15 Maart: Zon op 6.58 uur zon onder 18.44 uur, maan op 6.20 uur, maan onder 15.00 ^ïur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gelijk in een deel onzer vorige oplaag gemeld werd, zijn de Belgische liberale ministers, na tevoren in een zitting van het hele kabinet zich tegenstanders van een terugkeer des konings verklaard te hebben, in een afzonderlijke conferentie bijeengekomen. Na afloop van dit beraad, waaraan ook de liberale leiders van Kamer en Senaat deelnamen, beperkte de minister van wederopbouw, Rey, zich tot de opmerking: „Wij zullen nog moeilijke dagen beleven." Gevraagd omtrent de mogelijke stap van liberale zijde, bij de koning ondernomen, verklaarde de liberale voor zitter van de Senaat, dat de liberalen zich slechts naar Pregny zullen begeven, indien zij daartoe worden uitgenodigd. De voorzitter van de liberale partij kondigde voorts een vergadering van de liberale parlements- fracties in de middag aan. De Belgische minister van binnenlandse zaken, Albert De Vleeschauer, verklaarde, dat Kamer en Senaat bijeen zullen komen, zodra de mening van koning Leopold over de uitslag der volks raadpleging bekend zal zijn. „Dit zal nog vóór het einde van deze week het geval zijn," zo voegde hij eraan toe. blad meent te weten, dat Leemans van de C.V.P. opdracht heeft, de vorst te ver zoeken, de wens uit te spreken, dat de verenigde Kamers bijeen geroepen wor den, teneinde de wet op het regentschap te doen intrekken. De heer Leemans zou de koning adviseren, zich gereed te ma ken om zo spoedig mogelijk naar Belgie terug te keren. Inmiddels hangt er een onheilspellende rust over het land, die door een func tionaris van de politie beschreven werd als een „referendum-kater De menigte in trams, treinen, café s en fabrieken is ongewoon kalm. Over het resultaat van de volksraadpleging wordt nauwelijks gediscussieerd. De algemene kalmte vormt een schrille tegenstelling tot de tonelen van de vorige week. „Het is me te rustig, ik voel onweer in de lucht", zo zeide eerder genoemde politie-func- tionaris. Politie en troepen houden zich paraat Na afloop van een bijeenkomst van het partijbestuur der Belgische socialistische partij, is het volgende communiqué uit gegeven: „De volksraadpleging, die de socialis tische partij steeds met alle krachten heeft bestreden, heeft, zoals te voorzien was, het land verdeeld. Uit de volksraadple ging blijkt in ieder geval dat Leopold III, die in twee van de drie taalgebieden niet de meerderheid der stemmen op zich heeft weten te verenigen, niet in staat is de eenheid der Belgen te verzekeren.. De Belgische socialistische partij blijft bereid, zoals dit ook in het verle den het geval was, iedere oplossing, die kan leiden tot het terugkeren van de rust in het land, met uitzondering ech ter van de terugkeer van Leopold III op de Troon, in overweging te nemen". De voorzitter van de Belgische socialis tische partij, Max Buset, wees er nog op, dat de socialistische actie-comité's hun Waakzaamheid geen enkel ogenblik zul len verslappen. Naar het socialistische blad „Le Peu" ple" uit goede bron verneemt, is de neer Leemans, de vertrouwensman van de ®e.lgische minister van buitenlandse za ken, Paul Van Zeeland, gisterenmorgen naar Pregny vertrokken, waar hij een on derhoud met de koning zal hebben. Het j aanvankelijk uitgestelde vertrek van de Belgische eerste-minister Eyskens naar Pregny heeft inmiddels plaats ge vonden, nadat de premier een bezoek had gebracht aan de prins-regent en aan prinses Josephine-Charlotte in het paleis te Laeken. Koning Leopold III bewaarde gisteren een volkomen stilzwijgen over het resul taat van de Belgische volksraadpleging over zijn toekomst. De koning vertoefde op zijn villa „Re- posoir". Hij wilde 'zijn mening over de meerderheid, die hij gisteren gekregen heeft, niet zeggen. Men denkt, dat hij zijn standpunt eventueel wereldkundig zal maken via zijn secretaris, Jacques Pirenne, die in Brussel verblijft. Tot nu toe heeft de koning zich nauwlettend gehouden aan het Zwitserse verbod ten aanzien van enige politieke activiteit. De koning heeft zijn villa zodanig van de buitenwereld afgesloten, dat een loop jongen, die gisterenmorgen een bouquet kwam brengen, deze door de spijlen van het ijzeren hek moest afgeven. Communiqué C.V.P. Na afloop van de vergadering van het nationaal comité van de CVP heeft Van der Straten-Waillet, voorzitter van de CVP tegenover journalisten een commu- nique voorgelezen waarin o.a. wordt ge zegd: ,het nationaal bestuur der CVP stelt vast, dat de volksraadpleging heeft be wezen, wat de CVP sedert 1945 steeds heeft gezegd, n.l. dat de zaak van de wwr h yan één Partij is. Het legt er de nadruk op, dat in 21 van de dertig arrondissementen de koning een mffï f!1» keeft behaald, dat 740.000 w t -stemmen zijn uitgebracht dan Tnni lolo u ?mmen door de CVP op 26 SJ ehaald en dat het bijgevolg ls> dat een aanzienlijke meer- voortkomend uit alle nationale partijen en uit alle streken van het land. la_g^rugkeer van de wettige vorst ver- „Het bestuur van de CVP acht het strijdig met de geest van onze instellin gen om het door het land uitgebrachte votum in verband te brengen met de taal, welke door de Belgische burgers wordt gebruikt, of de plaats, waar zij hebben gestemd. De CVP spreekt de wens uit, dat alle goede burgers uit alle partijen, ongeacht hun mening over de koningskwestie, zich in een geest van nationale verzoening loyaal zullen neerleggen bij de wil van het land. Het Haag» gemeentebestuur gaat jong gehuwden aan een woning helpen. B. en W. zullen in het komende najaar een aan tal twee-kamer»-WOningen beschikbaar stellen voor de 'huisvesting van jonge echtparen met één kind, niet ouder dan drie jaar en echtparen zonder kinderen, die bij derden inwonen en naar het oor deel van B - en zeer onvoldoende zijn gehuisvest. Belanghebbenden kunnen zich op een nader te bepalen datum als gega digden voor de twee-kamer-woningen op geven. Wanneer het aantal gegadigden groter zou zijn dan het aantal beschik bare woningen, zal door loting worden bepaald aan wie de vergunning zal wor den verleend, aldus blijkt uit de richt lijnen ter uitvoering van de „Verorde ning Woongelegenheid II" in deze ge meente. Vit de Waalhaven te Rotterdam vertrok gisteren Hr. Ms. onderzeeboot Dolfijnvoor een oefenreis naar de wateren rond de Xoordpoolcirkel. Het Engelse dagblad, de „Daily Gra phic" meldde vanochtend, dat het eerst volgende staatshoofd, dat zal worden uitgenodigd een officieel bezoek aan Engeland te brengen, Koningin Juliana zal zijn. Naar wij van officiële zijde vernemen, staat omtrent een bezoek van H. M. de Koningin aan een buitenlande mogend heid, nadat H. M. in Mei a.s. een bezoek aan Frankrijk zal bebben gebracht, nog niets vast. (Telegrafisch van onze correspondent te Djakarta.) De consequentie» van het nieuwe de- viezenregime, waarover Djakarta's han delswereld zich tijdens het week-end het hoofd brak en waarmee geheel Indonesië Maandag aan het werk toog zullen ener zijds ongetwijfeld hierop neerkomen, dat de productie een belangrijke stimulans zal ondervinden, terwijl anderzijds de positie van bepaalde Nederlandse mid- denstandsbedrijven en in het algemeen die van de bedrijven, die geen deviezen- kwekers zijn, zeer fnoeilijk wordt. Daarbij dient dan nog rekening te wor den gehouden met de waarschuwing, die reeds van exPOrteurszijde is geuit, dat deze stimulans alleen niet voldoende ls, om de export tot het niveau op te voe ren, dat wenselijk geacht wordt. Hiertpe is immers orde en rust en in het alge meen veiligheid voor de ondernemingen een eerste vereiste De importeurs laten zich nog aarzelend uit over de gevolgen van de nieuwe rege ling. Zij wijzen er slechts op, dat aan gezien de prijzen voor buitenlandse aan kopen niet van tevoren meer fixeerbaar zijn, offertes 'op enige termijn voortaan vrijwel onmogelijk zullen zijn. Indonesische importeurs achten de re geling de doodslag voor hun bedrijven. Of de regeling ook de doodslag zal zijn voor de typische Europese middenstands zaken en dienstverleningsbedrijven, die voor een groot deel dreven op de Euro pese gemeenschap over geheel Indonesië, valt 24 uur na de afkondiging van de nieuwe bepalingen niet zonder meer te zeggen. Aannemelijk is, dat de meeste van deze bedrijven een zeer moeilijke tijd zullen doormaken. Het is ook begrijpelijk, dat onder de Nederlandse werknemers in deze bedrijven min of meer een paniek stemming heerste. Een reis naar Nederland voor een fa milie met enige kinderen kost plotseling belangrijk meer dan f 10.000. Het zal voortaan niet meer mogelijk zijn, de stu die van kinderen uit salaris te bekosti gen. Om een spaarpot in het moederland te kweken heeft men voortaan driemaal zoveel Indonesische guldens nodig als voorheen en het is de vraag, of de werk gevers in staat zullen zijn de overheid te volgen in de regeling, dat zij voorlo pig de meerdere kosten voor hun werk nemers zullen opvangen. Ongetwijfeld zullen de importeurs een herwaardering van hun momen- Fransm soldaten hadden vreemde wapens, toen zij de taak overnamen van het stakende personeel van de Parijse reinigingsdienst. Eind September zullen zo goed als alle Nederlandse troepen Indonesië hebben verlaten. Aldus heeft de Staats secretaris van Oorlog, mr. Fockema Andreae op een persconferentie mede gedeeld. Sedert de souveremiteitsoverdracht zijn ruim 20.000 man naar Nederland vertrok ken. Ongeveer alle Nederlandse leden van het K.N.I.L. zullen met hun gezinnen naar Nederland reizen, terwijl de Indo- Europese leden van het K.N.I.L. dezelfde rechten hierop hebben. Een bezwaar voor hen is, dat ze in Nederland meestal moei lijk zullen aarden. De Indonesische leden kunnen over gaan naar het leger der R.I.S., doch de overgang moet thans geschieden in een gevoelige sfeer, waardoor de overgang psychologisch moeilijk blijft. In beginsel is voorts overeengekomen, dat de milijaire missie voorlopig zal be staan uit enige onderdelen van de aan wezige Nederlandse troepen, waaronder b.v. de dienst van de kwartiermeester- generaal. Na het terugtrekken der troe pen zal de kwestie opnieuw worden be- In het Britse parlement is medegedeeld, dat een openbaar onderzoek naar de ramp met het „Avro Tudor"-t,oestel bij Cardiff zal worden ingesteld, waarbij, zo als bekend, 80 personen om het leven kwamen. De minister voor burgerluchtvaart. Lord Pakenham, zeide in een boodschap „Ik weet niet, hoe ik op gepaste wijze uiting moet geven aan mijn gevoelens van rouw over dit tragisch gebeuren Onze harten gaan uit naar Wales en het volk van Wales in hun uur van smart." Toen hoi grootste lijntoestel ter we reld de ..Bristol Brabazon" over de plaats van de ramp vloog, terwijl men nog be- rie was met de berging der stoffelijke resten, bracht het een rouwgroet. keken en zullen de mogelijkheden van uitwisseling van militaire pussies op voet van wederkerigheid onder het oog wor den gezien. De uitwisseling moet dan hoofdzakelijk èen technisch doel hebben- Ten aanzien van Westerling verklaarde de staatssecretaris, dat volledige bijzo*1" derheden ten aanzien van diens ontsnap ping an de Nederlandse regering zijn voorgelegd. Hij hoopte, dat deze aan gelegenheid grondig door een onpartijdige rechter zou worden uitgezocht, opdat de Unie-partners zouden weten, wat zij aan elkaar hebben. h JrdrekW?h?a'ce'''J't' met welk een taaie hïïb^sde Ï£L d* Russische macht- steeds weer volhouden en maar <tet de twee grote fdd het comm e systemen van onze J,5t elkaar kT, "zonder oorlogsgevaar' Moloto? w^n Vooral Stalin elkaar bij elke pas- opgevangen. Van de aan ze het steeds handig steekhoudende'WesW* R"sland maald^om het hA Wederom gebruik ge- nog eens^krachtir> tnVermeId€ standpunt ffSVtelin,avoWde ^iSn'vtn Letón rv> Soviet TTnn» er imperia-listen zijn. KH eeSTn-a*^ ee« levensbelang b Lmenk duprzame wrede om haar algemene constructieve ra-osram te kun nen verwezenlijken". P g 16 KUn ttn&EUr tW€€ gedachten, welke k t Westen tot nadenken moe- Sinds 7 Maart, op welke datum voor het eerst de pseudo-vogelpest in Ne derland werd geconstateerd, zijn thans 26 bedrijven besmet verklaard (hierbij niet inbegrepen het bovenbe doelde bedrijf te Landsmeer). Drie en twintig hiervan liggen in N. Brabant, twee in Limburg en een in Zeeuwsch-Vlaanderen. In totaal werden 1326 kippen door de ziekte aangetast. Zoals bekend worden de dieren, na ge dood te zijn, verbrand, waarvoor de re gering een vergoeding uitkeert. In Landsmeer ten Noorden van Am sterdam zijn bij die kippenstapel van de heer P. B. verschijnselen ontdekt, die doen vermoeden, dat ook hier de beruchte vogelpest is uitgebroken. Reeds Zater dag heeft het rijksseruminstituut te Rot terdam enige aangetaste kippen medege nomen voor een onderzoek. Deze kippen waren vorige week Dinsdag op de Pur- merendse markt gekocht van een Bra bantse handelaarin wiens bedrijf deze week de ziekte was uitgebroken. De ter reinen van de heer B. zijn besmet ver- Op d^boerderij v h st Gerlachus_ gesticht te Loon-op-Zand is de vogelnest uitgebroken. Terstond na het gewafrwor- den der verschijnselen werden de voor- geschreven maatregelen genomen Een 60-tal kippen moesten tengevolge hiervan worden afgemaakt. De Britse marine heeft vandaag een begin gemaakt met het lichten van de Britse Onderzeeër „Truculent", die op de bodem van de Theems ligt. Duikers heb ben reeds enig voorbereidend werk ver richt en er zijn vier dubbele stalen ka bels onder de romp doorgetrokken; De „Truculent" zal worden gelicht door twee vroegere Duitse hefschepen, de „Ener gie" en de „Aushauer", die door de geal lieerde controlecommissie aan de Britse marine in leen zijn gegeven. ten stemmen. De eerste, van de „twee systemen", waarop wij reeds wezen en waaraan M-olotof ditmaal een dier be kende paradepaardj-es over het imperia lisme toevoegde. We erkennen inderdaad, dat de imperialisten een gevaar v-oor de vrede zijn; maar kunnen het toch werke lijk niet anders zien dan dat er momen teel maar één land waarachtig imperia listisch is: de Sovjet-Unie. Wie de sombere historie van de periode van het begin van de tweede wereld oorlog af ook maar even in overweging neemt, kan slechts tot de conclusie komen, dat alleen het Kremlin op ver overing en gebiedsuitbreiding is uit ge weest; dat alleen het Kremlin vele vol ken, de betreurenswaardige satellieten,, in een onmenselijke slavernij heeft ge ketend; dat alleen het Kremlin nog steeds poogt de vrije volken der wereld met behulp van de vijfde colonnes onder haar afschuwelijke heerschappij te brengen; dat alleen het Kremlin overal ter wereld doelbewust onrust, verstoring van. de ar- beidsvrede en ellende onder de werkers poogt te verwekken, alleen en uitsluitend om zijn eigen communistische, juister nog de Russisch-imperialistische doeleinden te kunnen verwezenlijken. Molotof heeft dus zijn eigen oordeel uitgesproken: „Het gevaar van een nieuwe oorlog blijft bestaan, zolang er een imperialistisch Rusland is". De tweede gedachte over de noodzaken lijkheid voor Rusland van een lange en duurzame vrede moet intussen sterker de aandacht trekken. Dat Molotof daarop wederom de aandacht vestigt, kan twee redenen welke echter ook tezamen kunnen gaan en dan een dubbel-motief vormen hebben. Op de eerste plaats inderdaad de dringende noodzaak om zich ongestoord aan de opbouw van een communistische wereld in Rusland en zijn invloedssfeer te kunnen wijden; of zelfs om als minimum de verwoestingen, welke de jongste oorlog aan mensen en materiaal heeft aangericht, te kunnen herstellen. Het staat, naar de getuigenis van allen, die Rusland hebben gezien, vast, dat Rusland in dit opzicht dwingend vrede behoeft. Uit het feit, dat Molotof het gewenst heeft geacht op het hoogtepunt van de verkiezingscampagne (hij was de laatste, die voor het Russische volk sprak en wel in naam van Stalin zelf, die bij vorige gelegenheden steeds deze supreme taak vervulde) de vredeswil scherp naar voren te brengen, mag men bovendien concluderen, dat het raadzaam werd ge acht duidelijk te maken, dat Rusland vrede wil. En dit werd uitgesproken tegenover en voor het Russische volk. maar ongetwijfeld ook tegenover de Ver enigde Staten. En zo was Molotofs rede een handreiking naar de grote tegen stander Amerika. Men behoeft de diepere betekenis van dergelijke verklaringen niet te over schatten; maar het zou toch onverant woordelijk zijn ze eenvoudig en zonder meer .'te negeren. We zien natuurlijk niet iver het hoofd, uat de Russische hand risking heel wat tactiek kan ver bergen, vooral w het adre* van hen, die vrede tot bijna elke, of zelfs tot elke prijs zouden wensen. Maar ander zijds kan er. een reëel verlangen om welk motief dan ook achter schuil gaan. En het zou misdadig zijn niet nauwkeurig na te ga- n, wat er voor een, al ware het slechts tijdelijke pacificatie van de wereld te bereiken is. In offioieuse en zelfs in officiële krin gen te Washington meent men, dat het Moskou wel eens ernst kon zijn met Molotofs suggestie, een vorm van diplo matie, welke het Kremlin vaak gebruikt, gelijk ook eens Hitier het graag deed. Men ziét in de" Amerikaanse hoofdstad in dé. spionnage-processen in de satelliet- landen een poging van Rusland om elke Westerse invloed ui', de communistische staten te weren.en men verwacht als het ware "en nieuwe suggestie, waaruit zou blijken, dat Rusland het Westen verder ongestoord wil laten, als datzelfde Wes ten een hands off politiek in de com munistische wereld, met inbegrip van China en oegoslavië, wil aanvaarden: met dien verstande, dat He handels betrekkingen van het Westen met de satellietstaten over Moskou zullen lopen. Want het is wel karakteristiek, dat ter wijl tegen de Westerse diplomaten en handelsmensen in deze landen een ver hevigde koude oorlog word' gevoerd, dezelfde soort mensen in de Sovjet-Unie zelf de laatste tijd een aanmerkelijk breder armslag wordt gelaten en zelfs Amerikaanse correspondenten groter vrij heid hebben gekregen dan zij de laatste jaren ooit bezaten. Dit is een ontwikkeling, welke zeker nauwlettend moet worden gevolgd; een evolutie, welke sinds de Westelijke zege in de luchtbrug-affaire steeds geaccentu- eerder vormen heeft aangenomen. Zelfs als Washington mir ter geneigd scheen (maar schijn bedriegt) de Moskouse avances ernstig te n .nen. tele goederenvoorraad eisen, omdat zij anders de middelen niet zullen kun nen opbrengen om tot vervanging van deze voorraden over te gaan. Wordt deze eis ingewilligd, dan is althans tij delijk een prijsstijging op de binnen landse markt niet te vermijden. He-wel het op dit moment eigenlijk nog .n het geheel niet mogelijk is con clusies te trekken, wordt toch wel aan genomen ,dat de smokkelhandel zal af nemen, maar er is groot verschil van mening ten aanzien van het binnenlands prijsniveau gedurendfe de eerstkomende tijd. Tot zover onze correspondent te Djakarta. Mening van Indonesische zijde Muljadi. de voorzitter van de Dewan Ekonomi Indonesia Pusat, de overkoepe lende organisatie van Indonesische im porteurs, exporteurs en takken van in dustrie, deelde nog mede, dat onlangs van officiële zijde aan het bestuur was medegedeeld, dat het voedingsmiddelen- fonds de prijsregelende werking ten aan zien van rijst zal stopzetten, het zal geen binnenlandse aankopen meer doen. Hoe de regering zich dan indenkt het binnenlands prijspeil te kunnen hand haver., schijnt een raadsel, want het vrij laten van de rijstprijs zal betekenen dat de prijs hiervoor zal worden vastgesteld door speculaties van de grote rijstpelle- rijen Muljadi zeide: „De realiteit eist. dat wij rekening houden met de positie van de Nederlanders hier te lande, die handel en industrie tot dusverre groten deels beheerd hebben. De nieuwe regeling maakt het de Nederlanders practisch onmogelijk met niet-Indonesisohe krachten te werken en de waarheid gebiedt vast te stellen, dat de Indonesiërs nog niet ver genoeg zijn om in hun plaats te treden". Geen reden tot juichen In cultuurkringen te Amsterdam, werd algemeen verklaard, dait het thans nog zeer moeilijk is iin een woord alles te zeggen. Voor een artikel ais suiker b.v. is de nieuwe regeling van weinig nut, suiker wordt thans namelijk zeer weinig geëxporteerd. Over het geheel genomen was men im Amsterdamse cultuurkringen van me ning, dat er geen reden tot juichen be staat, daar er nog te veel onzekerheden bestaan. In kringen van de rubberhandel acht men thans de rem weggenomen die de export ophield. Wel verwacht men tijde lijk lagere prijzen. Ook heerst er onze kerheid over de invloed van de grote voorraden. De naaste toekomst zal in dit opzicht meer leren. De handel was gis teren iets levendiger dan de laatste we ken met iets hogere prijzen. De „zwarte" kolen schijnen haar lang ste tijd gehad te hebben. Bij teven en welzijn zullen wij volgende winter brandschoon kunnen zijn op het gebied van brandstof zonder in de kou te zit ten. En de kolenhandelaar zal figuurlijk genomen weer zij-n zwarte pakje kunnen uittrekken, voor zoverre hij daarin stak. Jammer alleen, dat afschaffing van de kolenddstrifoutie ons weer in zoverre een kool stooft, dat de prijs ons gloeiende kolen op het hoofd stapelt. Zoals bij alles, vormen de kosten een brandend vraagstuk. Maar laten wij zulks voor lief nemen, want het was vele jaren immers een brandende kwestie, hoe wij de kachel brandend konden houden. Want van niets kon de schoorsteen niet roken. In elk geval zai in het zwarte rijk de blanke klant weer koning zijn. Weg de tijd, dat wij de loper uitlegden, als de „kolenboer" aan onze deur stopte. Weg de tijd, dat wij dat zwarte goud op een goud schaaltje wogen. Maar de tijd, dat men voor een appel en een ed appels en eieren kocht, schijnt niet zo gemakkelijk terug-te komen. Het ei van Columbus daarvoor werd nog steeds niet gevonden. Doch laten wij de „zwarte man" niette min in ere houden; je kan nooit weten. Momenteel komt men alleen op de koffie, wanneer men geen bonnen in zijn zak heeft, maar wie weet, hoe brandend het vraagstuk van een bindende kachel weer kan worden, wil men niet blauw aanlopen. Daarbij komt het ons trouwens billijk voor om het verleden blauw-blauw te laten; het werd de kolenhandelaars natuurlijk ook wel eens groen en geel voor de ogen bij de kleurige verhalen van hun cliënten. En alles bijeen hebben zij toch moedig voor ons de kastanjes uit het vuur gehaald. Mogelijk hebben zij daarbij een enkel maal hun vinger» gebrand, do oh h ier is het sop de kooi niet waard en zij deden het toch alleen maar om voor hun klanten door het vuur te ga—.. Dus geen zwartkijkers naar de „zwarts meÖ1"" ANALYST. De drie uit Tsjechoslowakije uitgewe zen leden van het Nederlandse Gezant schap te Praag hebben heden de Tsjecho- slowaakse hoofdstad verlaten. De chragé d'affaires, de here Van der Gaag en de militaire attach', kolonel Hasselman en diens echtgenote, verlieten Praag per trein en worden moorgen te Den Haag veirwaebt.De kanselier van de legatie, die heer Th. Lochmiaii, vemtrok por auto uit Praag. Reeds vele dagen hebt ge het dage lijks verhaal-met-plaatjes gemist. Er was wel een nieuwe geschiede nis gereed, maar nog zonder teke ningen. Laat nou de tekenaar ziek worden. Daar zat de redactie. Ge lukkig is de man nu een stuk beter. Zijn eerste werk was plaatjes ma ken voor ons nieuwe verhaal over Frederik en zijn ontmoeting iet Ko Bolder buik. Hij maakt weer wat mee! Het avontuur begint juist als Frederik in gesprek is met de juffrouw van cassa 15. Want hij was, toen ie voor een paar weken op vacantie was, magazijnknechtje in een groot warenhuis. Zie verder voor de eerste afleve ring pagina 4. Op de voorjaarstentoonstelling van „Arti et Amicitiae" te Amsterdam verwierf dit „Portret" van Bart Peizel de Arti-medaille 1950. Het ligt ln de bedoeling ran H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bern- hard der Nederlanden op 24 en 25 April a.s. een officieel bezoek aan de provincie Limburg te brengen. Nadere bijzonderheden betreffende het programma zullen op een later tijdstip bekend worden gemaakt. Gisteren om elf uur is het Panamese, ongeveer 3700 ton metende, motorschip „Cygnet" een halve mijl ten Oosten van het lichtschip Terschellingerbank buiten de geveegde route bij Terschelling op een mijn gelopen. Er ontstond een explosie, die een gat in de wand van het schip sloeg en de radio onklaar maakte. Na enige tijd maakte de •„Cygnet" water. Per morselamp werden noodseinen uit gezonden, die door mannen van de Kon. Ned. N.-Z.-Hoflandse Redding Mij. op Terschelling opgevangen werden. De reddingboot „Brandaris" en de sleepboot „Holland" voeren uit om hulp te bieden. Om ongeveer vijf uur van ochtend be reikten ZÜ het in nood verkerende schip. Zestien opvarenden werden aan boord genomen, terwijl acht leden van de be manning op de „Cygnet" achter bleven. Vijf opvarenden hadden met een sloep liet schip verlaten. Van alle zijden kwam hulp opdagen om de vermisten te zoeken. De „Brandaris" zette haar pogingen voort en van het marine-vliegveld Val kenburg werd ook assistentie ingeroepen. Om tien voor zeven steeg een Mitchell- bómmenwerper onder gezagvoerder lui tenant-ter-zee-vlieger 3e klasse Klap op terwijl van het reddingstation Ameland] dat eveneens gealarmeerd was, de ran- torstrand-reddingboot „Abraham Fock" uitvoer. Even over acht ontdekte het vliegtuig de vermiste sloep. Door middel van een lichtkogel waarschuwde de ge zagvoerder de in de buurt zoekend* schepen. De sleepboten „Holland" en „Storte- melk". die later assistentie was komen verlenen, namen het Panamese schip om zeven uur vanochtend op sleeptouw. Nadat de Mitehell-bommeriwerper met een lichtkogel de aandacht van de sleep boten op de sloep had gevestigd, heeft de „Holland", die met de „Stortemelk" de „Cygnet" sleepte, zodanig gemanoeu vreerd, dat zij langszij van de sloep kon komen. Een der schipbreukelingen bleek nog in leven. Op zijn vier metgezellen paste men nog kunstmatige ademhaling toe, doch vergeefs: zij waren reeds over leden. Luitenant ter zee-vlieger derde klas Klap is vanmorgen om 6.52 met zijn „Mit chell" van Valkenburg opgestegen. Om 7.21 was hij boven het lichtschip Terschel lingerbank en begon hij zijn verkenningen. Om 7.54 uur werd de vermiste sloep met vijf man aan boord gevonden. Luitenant Klap geleidde de „Holland" naar deze sloep en om 8.35 werden de le den der bemanning in deze sloep door de sleepboot „Holland" aan boord genomen. Een stond nog te wuiven. Om 9.19 uur was de „Mitchell" op Valkenburg terug. Het Panamese schip lag vrij diep. maar maakte geen slagzij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1