Wondeplekken in Oost-Azië Amerika tegen het imperialisme der sovjet-unie COMMUNISTEN-HERRIE TE HAMBURG Leopold geadviseerd te treden Eventueel na een symbolische terugkeer Koning om af Sibajak "had kampong aan boord Prins Bernhard tot de V.S.-pers een beetje frisse lucht zal „TEKENS IN DE LUCHT" r Geef mij maar rijst zeiden de Chinezen, uitvoeren9zei Moskou Onnozele vraag r Soldaten waren met stille trom vertrokken Op de IRIBUNE ENGELAND GOED DOEN Donderdag 16 Maart 195C DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN China's „geluk'' weer zwart voorbeeld Welstandsgrens voor ziekenfonds Zij wilden de Commissaris spreken Tussen vliegwiel van molen geraakt Het begin van de Zuid-Oostpolder Kleuter gooide „projec tieT' naar haar moeder J „Ligt in Nederland toekomst" is nog de vraag Opheffing van niet- rendahele spoorlijnen „Er is hier veel sympa thie voor ons volk" Het kan bij Europees betalingsplan niet afzijdig blijven Vliegende schotels en lichtsignalen Opnieuw scheepsbrand in Amsterdamse haven Venetië door staking lamgeslagen WEERBERICHT Kinderbijslag voor vrijwillig verzekerden afgetrokken i De besprekingen te Pregny blijken minder vlot te verlopen dan men aanvankelijk verwacht had. Premier Eyskens en de voorzitters van Kamer en Senaat moesten van hun plan, om gisteravond reeds naar Brussel terug te keren, afzien. Zij zullen vandaag opnieuw besprekingen met de koning voeren. Deze gang van zaken heeft te Brussel de gisteren reeds geuite mening versterkt, dat de drie afgezanten er hij Leopold op hebben aangedrongen afstand te doen van de troon ten behoeve van zijn zoon Boudewijn. Zij zijn echter op hard nekkig verzet van de koning gestuit, die daarin gesteund werd door zijn secretaris, prof. Pirenne. Twee gewonden hij ontploffing in Rotterdam V.. DAT ZIT ONS NOGAL HOOG Nieuwe reizen Besprekingen van Stikker Manschapsverblijven van Finse kustvaarder vernield De verwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige li-cihte regen. Matige tot vrij krachtige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij zacht. Vrijdag 17 Maart: Zon op 6.51 uiur, zon onder 18.47 uur; maan op 6.47 uur, maan onder 17.34 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE URANT De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Aclieson, heeft figuurlijk gesproken het oorlogspad betreden. Hij heeft de laatste tijd veel aanvallen te verduren gehad, vooral van de zogenaamde oude garde der republikeinse partij, dat is de uiterst rechtse vleugel dier groepering, welke senator McCarthy tot spreekbuis heeft. Genoemd scnaatslid heeft de politieke betrouwbaarheid van enkele ambtenaren van het Ministerie van Buitenlandse Zaken openlijk in twijfel getrokken door te verklaren, dat er zich communisten in het Ministerie van Buitenlandse Zaken bevinden. Dean Acheson houdt deze week in California een aantal redevoeringen, waarmee hij wil pogen het publiek vertrouwd te maken met de vraagstukken van Amerika's buitenlandse politiek en haar doel stellingen. Gisteren heeft hij voor de „Common wealth Club te San Francisco gespro ken over de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten In zijn rede liet hü de waarschuwing horen, dat het Chinese volk „zichzelf en zijn vrienden in ernstige moeilijkheden zou kunnen brengen", indien het com munistische regiem het volk tot „agres sieve en subversieve avonturen buiten oe grenzen" zou bewegen. Amerika beeft niet het plan deel te nemen aan enig agressief avontuur tegen het Chinese volk en het begrijpt volle- 1 tegenwoordige „ongelukkige status van het Chinese volk binnen de invloedssfeer van de sovjet-unie, niet de keuze is van het Chinese volk, doch dat het daartoe gedwongen is, aldus de minister. Het Amerikaanse volk zal in de toe komst de vriend van het Chinese volk blijven, zoals het dat ook in het verle den is geweest. De wereld, zo vervolgde Acheson, ziet zich thans geplaatst voor het vooruincxit dat de communisten Ojiina mogelijk zui len gebruiken als basis voor een verder zoeken naar zwakke plaatsen, waar zij eventueel binnen kunnen dringen en waarvan zij gebruik kunnen maken. De Amerikaanse regering was vodedig bereid, handel met China te blijven drijven. Schepen, vliegtuigen en zaken lieden dienóen echter veilig te zijn en contracten behoorde men te eerbiedigen. Men diende icorts op redelijke wijze een regeling voor een betalingsmiddel te be spreken. De Amerikaanse regering stelde echter niet voor, dat Amerikanen goederen zou den verkopen, welke gebruikt konden wot-den ten nadele van de Ver. Staten, noch stelde de regering der Ver. Staten zich voor crediet te verlenen aan een regering, die zich vijandig verklaard had Onder de vragende titel: „Is Neder land geannexeerd" merkt „De Waar heid" in haar nummer van gisteravond op: „De laatste week, en vooral de laat ste dagen, hadden wij de indruk, dat Nederland door Belgische kranten overstroomd was. Bij nader onder zoek bleek ons echter, dat al deze kranten met echt Hollandse koppen versierd waren. De rest was Belgisch of beter gezegd: Leopold. Vrije Volk, Parool Tijd, Volkskrantallen had den zij een «xtraploeg verslaggever; in Brussel zitten. Alles vanwege Leo pold! Wat een attractie!" Een nog al onnozele vraag. De laatste twee jaar hadden we de indruk, dat we elke avond een Russi sche krant in de bus gedeponeerd kre gen. Bij nader onderzoek bleek ons ech ter, dat al de exemplaren met een echt Hollandse kop versierd waren. De rest Was Russisch of beter gezegd Stalin, Wat een attractie! Wie met zoveel boter op z'n hoofd loopt, moet maar buiten de zon blijven, om dezelfde redenen tegenover het com munisme als het zich tegenover het na zisme, het Japanse imperialisme, of welke andere vorm van agressie dan ook stelde. Het communisme namelijk zo besloot Dean Acheson, „ontzegt de volken, welke het verslindt, het recht op hun eigen wijze voor een beter leven te werken". tegenover de Ver Staten en alles, waar voor de Ver. Staten opkwamen. Het ln de vorige maand getekende Chinees-sovjet-Russische verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand had een nieuw en helder licht geworpen op de sovjet-Russische bedoelingen in China „Het Chinese volk mag dan de in dat verdrag gegeven beloften en verzekerin gen toejuichen, het zal echter te zijner tijd inzien waar deze te kort komen met betrekking tot China's werkelijke be hoeften en wensen". „China ziet zich thans gesteld tegen over hongersnood voor 50 millioen men sen in de tijd van nu tot de volgende oogst Mogelijk zullen er millioenen ster ven én toch wordt er voedsel uit China naar de sovjet-unie gezonden", aldus Acheson. In verband met de rest van Azië zeide Acheson, dat de volken van Azië „het feit onder ogen moeten zien, dat de voor naamste bedreiging van hun vrijheid en de sociale en economische vooruitgang wordt gevormd door de pogingen van het sovjet-communistische imperialisme en het hierin opgesloten kolonialisme, om in Azië door te dringen. Wij zijn tegen standers van het sovjet-comrnunisme, om dat het het werktuig, het middel is, waar mede sovjet-Rusland poogt de absolute overheersing van een zo groot mogelijk gebied te verkrijgen. Het Amerikaanse volk, en wij menen ook de Aziatische volken, als zij ampel gelegenheid hebben gehad om een oordeel over hun belangen te vormen, stelt zich Teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren, welke van verschillende zijden zijn aangevoerd tegen 't feit, djat kinder bijslag ook als inkomen wordt beschouwd bij de toepassing van de welstandsgrens voor de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring (welke welstandsgrens op een be drag van 3750 per jaar is gesteld), heeft de ziekenfondsraad zich ermede verenigd, dat van 1 April 1950 af bij de toepassing van deze weistandsgrens een bedrag van 150 per kind op het bruto inkomen in mindering wordt gebracht voor elk kind beneden de leeftijd van 16 jaar, dat uitsluitend of in overwegen de mate door degene, die voor zijn gezin een vrijwillige verzekering wenst a>an te gaan, wordt onderhouden. De zieken- De Amsterdamse wielrenner H. Lake- man trad gisteren in het huwelijk. Een deputatie van „Olympia" was bij het stadhuis aanwezig en vormde een erehaag. O (Van onze correspondent.) Een tragisch ongeval is de 46-jarige molenaar A. C. te Chaam (N.B.) Woens dagmiddag overkomen. B« werkzaam- - - heden in de molen geraakte hij eensklaps xondsraad acht het billijk, dat met de tusscn de riem van een vliegwiel, waarbij genoemde kinderen beneden die 16-jarige zodanig werd verwond, dat hij vrijwel leeftijd worden gelijkgesteld kinderen terst0nd overleed. Het slachtoffer was van 16, 17, 18, 19 en 20 jaar, wier tijd. j vatjer Van zes kinderen. behoudens in geval van ziekte ofM vacantie, geheel of grotendeels in beslag I wordt genomen door of in verband met het volgen van onderwijs aan een inrich ting voor algemeen vormend- of vak onderwijs, alsmede minderjarige kinde ren, die. tengevolge van ziekte of ge breken blijvend buiten staat zijn om met arbeid ten minste een derde te verdienen van hetgeen normale kinderen van ge lijke leeftijd en geslacht met arbeid plegen te verdienen. Naar wjj vernemen zal Woensdag 26 April a.s. te 's Gravenhage worden aan besteed het maken van delen van de Meerdjjk van de Oosterpolder met aan liggende bouwputten, havendan men, 'op- slagterretnen en bijkomende werken. Het is de bedoeling om in de loop van Mei met de werkzaamheden te begin nen. Men zal van hét Keteldiep nit en van de in de Oosterpolder geprojecteer de Elevostad uit aanvangen met de Meer- dijk. De Oosterpolder is het oostelijk ge deelte van de Zuid-Oostpolder. Na Hannover, waar communisten, gelijk gemeld, Dinsdag een „straatoorlog" ont ketenden, heeft Hamburg gisteren een beurt gehad. Zestig communisten poog den het hoofdkwartier van de Britse commissaris binnen te dringen. De de monstranten, onder wie leden van de „vrije Duitse jeugd", wilden de commis saris spreken en protesteren tegen de voorgenomen ontmanteling van een droogdok te Hamburg en tegen de ver oordeling van twee communistische jour nalisten door een Britse rechtbank te Hannover. De politie belette de betogers hun plan uit te voeren en vier betogers werden gearresteerd en pamfletten in beslag ge nomen. Intussen heeft de sociaal-democratische burgemeester van Hamburg, Max Brauer, in een brief aan de Britse commissaris voor Hamburg, John Dunlop, protest aan getekend tegen de voorgenomen ontman teling van het droogr ,k op Zaterdag a.s. De maatregel was, volgens de burgemees ter, niet alleen zeer kostbaar, maar ook schadelijk voor het prestige van het Brit se. bestuur. Brauer velkaarde in ziln brief verder, het niet met de commissaris eens te zijn, wanneer deze de zaak trachtte te baga telliseren. Duitse deskundigen vreesden, dat de nabijgelegen Elbe-tunnel wel niet terstond, maar toch later als gevolg van het opblazen van het droogdok schade zou oplopen, aldus Brauer. De Britse commissaris heeft bekend gemaakt, dat hij Zaterdag in de tunnel zal staan wanneer het droogdok de lucht in zal gaan. In het parlement zeide Brauer, dat het Britse plan veel meer zou verwoesten dan het dok alleen. Volgens Brauer pas ten de Britten zoiets als een politiek van de verschroeide aarde toe. De delen van het dok, waar het om ging waren reeds vernietigd en een nieuwe vernietiging was overbodig. De burgemeester betoogde, dat de over gang van militair naar burgerlijk bestuur in de Amerikaanse'en Franse zones snel ler geschiedde dan in de Britse „Onze stem", zo besloot hij, „zal de labour- regering tot de overtuiging brengen dat het in het algemeen Europees belangis, een politiek te corrigeren, die de geest van de democratie vernietigde Volgens door het Vaticaan ontvangen berichten is het leprozen-hospitaal Sint Damiaan te Taihatse (Zuid-Chma) door de communisten gesloten en de direc teur, pater Marcel Signoret van de „Mis sions étrangères de Paris vermoord, JL V—*' u Bof nipt ïiitfrpslotei Naar verluidt is het niet uitgesloten, dat vandaag nog andere politieke leiders liberalen? zich naar Pregny zullen begeven om daar met Leopold te confe- Tijdens zijn verblijf in de V. S. heeft minister Stikker te Washington de gouden medaille van de Ned. Ver. voor Handel en Industrie uitgereikt aan generaal Marshall, als blijk van erkentelijkheid voor diens aandeel in de economische hulpverlening aan Nederland. I .l.n.r. mr. E. van Klef fens, generaal George Marshallde heer H» rvan Walsem, directeur genoemde vereniging en mr. Stikker. van Uit die spaarzame gegevens, die uit-' lekken, meent men te mogen opmaken, dat premier Eyskens de koning gezegd heeft, dat de C.V.P. hem op grond van de uitslag van het referendum uitnodigt terug te keren naar België. Gevraagd naar zijn eigen mening, zou Eyskens ge antwoord hebben, dat hij persoonlijk een terugkeer niet erg aan te raden vond, met het oog op de mogelijke gevolgen. Eyskens zou een terugkeer op die troon wel verantwoord achten, als de koning de belofte deed spoedig daarna te zullen aftreden ten behoeve van prins Boude- wijn. De premifr tou er bij Van Cau- welaert en Rollin op hebben aangedron gen, dit standpunt te steunen en naar verluidt doet zeker eerstgenoemde dat ook. De gemoederen van de C.V.P. parte mentsleden waren ook gisteravond nog zeer opgewonden. De vele ontmoetingen, ln een woning aan de Voetjesstraat Botterdam heeft zich gisterochtend een ernstige ontploffing voorgedaan, waarvan een 40-jarige vrouw en haar dochtertje van 1(4 jaar het slachtoffer zijn geworden. Beiden moesten met ernstige verwondin- Scn naar het ziekenhuis worden overge bracht, hoewel er geen sprake was van onmiddellijk levensgevaar. Het kind was in de huiskamer aan het ■Pelen met een voorwerp, waarschijnlijk ®en oud Duits gasmasker. Toen het kind «enoeg had van het spel, wierp het het evaarlijke onding naar zijn moeder, die in". tafel zat. Het masker ontplofte de een hevige knal, zodra het met vwfond in aanraking kwam. Scherven en i„ H1,or de kamer, de ruiten sprongen ken i» vloer werd een groot gat gesla- tneést Politie, die een onderzoek heeft Proi„ vermoedt, dat het voorwerp een Projectiel geweest is. met ons gebeuren gaat". Intussen is reeds gepubliceerd, dat deze troepen na getest j ktmnen worden opgeleid tot on der-officier bij de Lon, Landmacht. „We hopen, dat we ook in ons oude vak zul len kunnen blijven, de meesten althans, maar of Nederland hier een parachutis- tenkorps zal handhaven, weten we al evenmin. We zijn met erg stille trom vertrokken. Op de kade im Priok stond alleen onze commandant, luit.-kolonel J, Borghouts, verder geen autoriteiten. We moesten weg omdat de RIS ons niet lan ger dulde: nee, niet de bevolking, maar de RIS. Velen van ons durfden niet in Indonesië demobiliseren uit angst voor De 5- "^declch rwe£en hebben, volgens een en Wate"S Van de minister van Verkeer z°cht a6r^taat m de Eerste Kamer, ver- Vo°r het j.p0'Hende lijnen, te mogen sluiten ZwolleUZlgersverkeer: BoxtelGennep, Haarlertlnie® do°rn, ApeldoornDieren, de kanaal, ASSen^rllmen, Zuidbroek—Stads- Haanrade, DgT^^skanaal, Schaesberg Alkmaarge °schLage Zwaluwe en Het totale Zee' volgens de fj.s f°^ deze lijnen bedraagt Apeldoorn—Diera;f 3-518.000. Het verkeer Stadskanaal is ^°esburg en Assen onderhouden. e bevrijding per bus (Van onze verslaggever) Gisteravond in het donker meerde de «Sihaiak" na haar zoveelste reis uit Indonesië aan de Lloydkade te Rotter dam Aan boord bevonden zich burger passagiers, voor het merendeel vrou wen: gezinsleden van militairen, nabe staanden van overleden militairen en bovendien 66 verpleegsters en 26 Rode Kruis-werksters. had, enigszins een „tragisch hoorde er, hoogst waarschijnlijk overdreven. Indische verhalen ove P varenden, die eigenlijk mm of vlucht zouden zijn, maar op vele gez - ten van Indonesische Nederlanders a boord, las men toch de onzekerheid o - trent de toekomst in dit voor hen toiaa nieuwe tweede vaderland en iemand, a e de reis had meegemaakt, merkte op, da het achterschip op de overtocht de US'1™ van „de kampong" gekregen had. "°or dezen zal het heel moeilijk zijn om acclimatiseren. Over 200 opvarenden heeft een won derlijke sfeer van geheimzinnigheid gehangen; zij kwamen niet voor op de officiële passagierslijst, hun overtocm werd aanvankelijk om een of andere onbegrijpelijke reden geheim gehou den. Het was oen gedeelte van het regiment Speciale Troepen, groene commando- en rode parachutisten ba retten. Onder hen bevonden zich ook de aal moezenier, pater Th. Vogel en de leger- predikant dominee TI. J. Timens. Met stille trom „We willen erg graag bij elkaar blij ven", vertelde deze 29-jarige dominee, „maar tot nu toe weten we niet, wet er re ren. De R.K. Libre Belgique" wijst op het nadeel van deze verre besprekingen en stelt dé vraag, „waarom de koning niet gedurende enkele dagen in hef kasteel te Ciergnon zou komen, om tijd -e win nen en de besprekingen vollediger en op meer rechtstreekse wijze te kunnen voeren. U heeft het kunnen lezen: de eerste klassers hebben om uitstel gevraagd van de Bondsvergadering van de K.N.V.B., die op Zaterdag 25 Maart zal worden gehou den en waarop het rapport c.q. voorstel inzake een nieuwe competitie-indeling ter sprake zal zijn. Men komt er eenvoudig niet meer uit, zo groot is het aantal afwij kende meningen- Intussen zijn wij bang, dat van uitstel niets zal komen, hoewel dit wel gewenst zou zijn; en ook gelo ven wij nog niet, dat het op die 25ste Maart tot een beslissing zal komen. Nog eens, wij gaan ons niet storten in de kolkende zeeën van botsende menin gen. Wij bepalen ons „slechts" tot de ideële kanten van deze kwestie. Zo heb ben U en wij onlangs kunnen lezen, dat een nieuwe competitie met aanzienlijk grot ere klassen werd voor-gestaan, omdat onze voetballers dan eindelijk eens zou den afleren om „mooi-weer-spelers" te zijn en dat we dan ook wel zouden leren om wat minder kieskeurig met afgelas tingen wegens slechte velden of hevige weersomstandigheden om te springen. En dat zit ons nogal hoog. Want we behoeven waarachtig van onze .oetballers geen kostschoolmeisjes te ma ken, maar sport blijft tenslotte plezier en moet aïtijd ten goede werken; als weer en veld zo bar zijn, dat het gevaar van long ontsteking en andere ongelukken heus niet denkbeeldig is, verdwijnt niet. alleen hp.t plezier, maar levert de sportbeoefe ning zelfs een gevaar voor de volksge zondheid op; en dat is vierkant tegen hef wezen van de sport in, zodat: radicaal over boord met zio'n standpunt. En als we nu eens niiet naar dat uiterst 'kleine percentage eigen sportvelden van de grote stadionclubs kijken, maar naar de over-ovengrote meerderheid van door de diverse gemeenten geëxploiteerde sportcomplexen, dan zien we dat daarin voor millioenen guldens aan gemeen schapsgeld in zit, waarop we zeer zuinig moeten zijn en dat we dus niet omwille van een of andiere competitie-indeling maar moeten laten ruineren door er on geacht de conditie maar op te blijven door spelen. Dat zijn twee punten, dae bij ae me ningsvorming over een nieuwe competi tie-indeling-wel degelijk van groot be lang zijn. En we wilden, na de met de sport en het gemeenschapsgevoel strq- dtee regelen die anderen daarover „ten beste" gaven, daar hef onze wel even over zeggen. SUPPORTER. latere represailles. De Ambonnezen van ons korps en ie andere Indonesische speciale troepen, die zich helemaal in de steek gelaten voelen, zijn terug naar huis". We vroegen een andere officier, of we uiterlijk veel veranderingen zouden vin den sinds 1948, wanneer we nu terug k .erde» in Djakarta. „Neen, zei hij, al zijn er veel huizen gevorderd voor RIS- autoriteiten en al is alles schreeuwend duur. Buiten Djakart, Hij haalde zijn schouders op. Tussen Djakarta en Ban dung moet je momenteel, geloof ik, zes maal je papieren laten zien aan allerlei mensen van de TNI, achter zware road- blocs en versperringen. Ze zijn overigens niet lastig, want ze kunnen niet lezen". En de oprichter van het regiment, Wes terling? Iedereen zweegjeep diplomatisch en waarschijnlijk zeer gehoorzaam. Het troepenschip „Kota In ten", dat de gehele reis in convooi met de „Sibajsk heeft gevaren, meerde enkele uren na de „Sibajak" aan de Lloydkade. Aan boord van dit laatste schip bevonden zich 1600 militairen, die ook vandaag ontscheept zouden worden, welke Eyskens, Van Cauwelaert en Gil- lon te Pregny reeds met de koning heb ben gehad, maken niet alleen de C.V.P. parlementsleden, maar ook alle andere koningsgezinden ongerust. Zij vragen zich af of ginds niet andermaal rond de koning een net wordt gespannen om hem tot abdicatie te dwingen. Wij kunnen van hieruit niet zien wat daar al of niet van aan is, doch wij mogen niet nalaten de reacties van Brussel weer te geven. Wat er ook te Pregny gebeurt, de C V P. wi-1 haar stand-punt niet opgeven. „Voor de C.V.P.", zo lezen wij in R-K. bladen: „komt hef er meer dan ooit op aan voet bij stuk te houden eii geen duim breed voor de rode chantage en bedrei gingen te wijken. De toekomst van de C.V.P- a-Is partij sitaat hier op het spel". Van de aarzelende houding te Pregny maken de socialisten en communisten, die twee dagen lang gezwegen hebben onder het effect va-n hun Zondag opgelo pen nederlaag, thans dankbaar gebruik om weer alarmerende berichten de we reld in te .zenden met als enig doel de besprekingen te Pregny tegen Leopold te beïnvloeden. De socialistische „Peuple heeft zo juist en voor de zoveelste maal de alarmtoestand uitgeroepen. Tegelijker tijd heeft Spaak prins Boudewijn een welkom toegeroepen, zo hij op de troon mocht komen. „Wij zullen dan alles doen om hem te laten vergeten onder welke droevige omstandigheden de troonsbestij ging plaats vond", zo beloofde Spaak. „Ik heb blijken van grote belangstel ling en sympathie voor 't Nederlandse volk aangetroffen; ik ben er zeker van, dat Nederlandse imm'granten hartelijk welkom zouden worden geheten' Zo verklaarde gisteren Prins Bernhard op een door hem gehouden pesconferen- tie in he' gebouw der Nederlandse Club te New-York. De Prins deelde voorts o.a. mee, dat. hij bij de Nederlandse regering verslag zou uitbrengen van zijn bezoek aan Noord- en Zuid-Amerika. Hij kon uiter aard geen bijzonderheden ovèr dit rap port mededeten. Wel verklaarde hij, dat zijn ondervindingen en gezichtspunten betreffende de mogelijkheid van Neder landse handeï met het Amerikaanse vas teland en de vooruitzichten voor Neder landse emigranten, om zich in de ver schillende Amerikaanse staten te kunnen vestigen, erin zouden worden vermeld. Over zijn reis zei Prins Bernhard: „Het was een van de prettigste reizen, die ik ooit heb gemaakt, doch het was ook een van mijn vermoeiendste ervaringen op reisgebied". Amerikaanse Verslaggeefsters stelden de Prins vele vragen over zijn gezin: ,Ho>_ gevoelt U zich nu wel. als enige man in Uw, gezin?", vroeg een van haar. De Prins glimlachte en haalde de schou ders op: „Het is geen probleem", ant woordde hij. „Is er wel eens onenigheid tussen U en Uw echtgenote over de wijze, waarop uw dochters moeten worden opgevoed?", vroeg dezelfde verslaggeefster. „O nee'" gaf de Prins lachend ten antwoord, „Wij vormen een heel gelukkig gezin". De Prins zeide het volgend jaar weder- De berichten over vreemde lichtsig nalen in de lucht zijn weer met een tweetal ditmaal zeer positieve ver meerderd. Het Britse schip „Riodene" seinde gis terenavond, dat het omstreeks 20 u. 10 g.m.t. twee onbekende heldere flikker lichten had waargenomen. Het schip be vond zich toen op 51.57 Noorderbreedte en 01.49 Oosterlengte, dat is ter hoogte van Oxfordness. vóór de kust van En geland. Aan deze mededeling werd toegevoegd, dat het wel leek, ot de lichtseinen boven |3en het rare ding enkele uren boven land werden gegeven. Jstad zweven, zo wordt gemeld. Een Frans schip seinde om 21 u. 10 g. m. t., dat het 3 mijl ten Oosten van het lichtschip „Outer Gabbard" twee rode vuurpijlen had gezien, die met een tus senpoos van 7 minuten boven de horizon oplichten. Dit schip bevond zich toen op 52 graden Noorderbreedte en 2.10 Ooster lengte. De „vliegende schotels", die een tijd lang van het toneel verdwenen waren, schijnen weer een kans te gaan wagen, ditmaal niet boven Scandinavië, of an dere noordelijke gebieden, maar nu meer in het Zuiden. Het Italiaanse persbureau „Ansa" meldt althans, dat aan de Sici- liaanse hemel een „vliegende schotel" verscheen. De bewoners van Corviso za- De berichten over het toetreden van Engeland tot een eventueel Europees be talingsplan zijn de laatste dagen nogal verward. Zij komen van correspondenten van New Yorkse bladen of van niet met name genoemde zegslieden en spreken elkaar op verschillende punten tegen. De teneur van de berichten is, dat En geland thans bereid is toe te treden tot een Europese clearing unie. Er wordt op gewezen, dat Engeland zich niet kan permitteren afzijdig te blij ven aangezien het dan een bedrag van 150 millioen aan zijn neus zal zien voor bijgaan. Engeland heeft momenteel te genover de wereld als geheel genomen een betalingsoverschot en zeker tegen over de landen van de O.E.E.S. Deel neming aan het plan zal voor Engeland dus zeker een grotere winst opleveren, dan alleen bovengenoemde 150 millioen, aldus wordt verklaard. Men neemt aan, dat door de frisse lucht, die door een partiële convertibili teit zal worden verkregen, de sterling- positie versterkt in plaats van verzwakt zal worden, niettegenstaande Engeland zich aanvankelijk nogal beducht heeft getoond voor deze „frisse lucht". Dit laatste heeft het prestige van het pond sterling nogal schade toegebracht, maar thans doet in Engeland de mening opgeld, dat het juist slechts een beetje frisse lucht en wat vrijheid zijn, die de ware kracht van het pond sterling zullen aantonen. Ook ili Amerika lopen de meningen uiteen over vorm en karakter, die de Europese betalingsunie moet aannemen. Volgens sommigen moet het uiteindelijke doel zijn, dat de valuta's van de Marshall- landen inwisselbaar worden tegen dollars Deze lieden vrezen, dat de betalingsunie uitsluitend gebruikt zal worden als een middel, om de lopende handelsrekeningen van de Marshall-landen in evenwicht te brengen met door de E. C. A. te verstrek ken dollars. Anderen daarentegen achten een derge lijk standpunt een gebrek aan vertrouwen in het doel van de wederzijdse hulpver lening in het kader van de Europese betalingsunie. Naar wij voorts nog vernemen, zal in het begin van de volgende week bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs een Brits plan voor de oprichting van een Europese betalingsunie worden ingediend. De kwestie van deelneming van Enge land aan de Europese betalingsunie is Woensdag te Londen besproken door minister Stikker, in zijn hoedanigheid van bemiddelaar van de O. E. E. en wel met de Engelse ministers van buitenlandse zaken en van financiën. De minister van financiën zou in grote trekken tegenover minister Stikker de Britse voorstellen hebben uiteengezet, die de noodzakelijke omstandigheden kunnen scheppen voor de verwezenlijking der Unie. Minister Stikker zou vermoedelijk Woensdagavond naar Parijs vertrekken. om een reis naar Zuid-Amerika te zullen maken, indien de Nederlandse regering zulks wenste. Deze zou echter veel ger moeten worden georganiseerd. De Prins achtte het zeer nuttig, dat Neder landse journalisten hem hadden vergezeld, alleen reeds om de aandacht der Neder landers op deze landen te vestigen en te wjjzen op de mogelijkheden, gezien door een Nederlandse bril. „Het is bovendien belangrijk", zo zeide Z. K. H„ „dat de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordi gers in -de betrokken landen vooraf goed contact met de pers opnemen". Na de persconferentie bezocht Prins Bernhard het „Metropolitan museum of Art". De president van de Raad van Toe zicht van het museum, Roland Redmond, en Francis Taylor, de directeur, ontvingen de orde van Oranje-Nassau wegens hun bijdragen voor de goede verstandhouding tussen Nederland en Amerika tijdens de kortgeleden in het museum gehouden Vin cent van Gogh-tentoonstelling. Aangezien het K.L.M.-vlIegtuig naar Amsterdam Vrijdag geen plaats meer had, vertrekt de Prins nu Zaterdag naar Neder land. Wanneer Prins Berhard in ons land zal zijn teruggekeerd, zal hij nog veertien dagen naar Zwitserland gaan om te be komen van de vermoeienissen der maan denlange Amerikaanse reis- (Van onze Amsterdamse redactie). Voor de tweede maal binnen een week i» Woensdagavond brand uitge broken op een schip in de Amsterdam se haven. Het was rond negen uur. dat er aan boord van oe Finse kust vaarder „Osian" uit Helsinki brand- verschljnselen werden waargenomen. Onmiddellijk werd de brandweer ge alarmeerd die het alarm middenbrand gaf en spoedig daarna verschenen al de eerste wagens op het emplacement achter loods N. aan de Zeeburgerkade in Amsterdam-Oost, waar het schip ge meerd lag. De brandweer vam Kattenburg, de Ruy- terkade en Nieuwe Achtergracht hebben samen met de drijvende brandspuit „De Jason" de strijd tegen het vuur opge nomen en het tenslotte weten te be dwingen. Het is bij een betrekkelijk klei ne brand gebleven, al zee het er ."neer- malen naar uit dat voor een ernsti ge uitbreiding van het vuur moest wor den gevreesd.. De brand bleek evenals bij de „Johan van Oldenbarneveit" te zijn ontstaan in de hutten voor het per soneel, die te het voorste gedeelte van het schip zijn aangebracht. De oorzaak van de brand Is tot op he den nog onbekend. Er werd in het. voor schip een flinke hoeveelheid water ge spoten, zodat de brandweermannen op het laatst tot hun kuiten door het water moesten lopen. De hutten waar de brand was ontstaan werden door de brandweer afgebroken. De schilderachtige dogenstad Venetië is met lamheid geslagen. Geen enkele be drijvigheid is er te bespeuren. Zelfs de romantische gondels liggen stil. Dit alles ten gevolge van een daar afgekondigde algemene staking wegens het beschieten, van betogers door de politie. In de proviqcie wordt het verkeer ver lamd door wegversperringen, die door stakers zijn aangebracht. Communistisch getinte vakverenigingen zouden protest manifestaties voor de duur van 30 uur op touw zetten. Pantserwagens, bemand met gehelmde politiemannen, patrouilleren door de straften van Venetië. Latere berichten gewagen van een uit breiding van de staking over tien noorde lijke provincies.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1