Het Leopold-beraad van „college der wijzen" De „oude rot' Carton de Wiart geeft blijk van wijsheid Australië voor rode agitatie Kolen voor industrialisatie Grotere productie is nodig RUST in Italië weergekeerd Centraal toezicht op de Jeugd Remer„Duitsland moet neutraal blijven' SS r "S Meer kolen uit de grond om industrie aan het werk te houden Vrijdag 24 Maart 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v. J Minister Spitzen opende R.A.I.-tentoonstelling Ondernemingen helpen bij financiering van huizenbouw ONDI LO NDER DE U P E Premier Menzies wil met het communisme afrekenen Vogelpest te Overschie Wagons ontspoorden bij Reuver Prijs mag echter niet te duur zijn Hier en daar communistische agitatie Venizelos ontwerpt liberaal kabinet. Verraders van atoom geheimen in de V. S.? Verzorging en opvoe ding van pleegkinderen Schokkend voorval in de St. Pieter Koningin en Prins wonen opening „Rotter dam Ahoy" bij Het is te laat ont te kiezen tussen Oost en flest Koninklijk bezoek aan Limburg Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. Hanssen 9 Mei naar Canada Massa-vlucht voor overstromingen WEERBERICHT J „Dank zij Marshall-hulp goede prestaties Initiatief, dat navolging verdient PING PING" Spoorlijn tussen Roermond en Venlo versperd De prijsverhogingen W aarom Engeland met winst werkt Onze kostprijs Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend Grote liclitstoet te Maastricht Weer verwachting geldig tot Zaterdag avond: Overwegend droog weer met flinke op klaringen, maar in de nanacht en ochtend plaatselijk nevel of mist, Zwakke, later tot matig' toenemende en naar Zuidelijke rich tingen draaiende wind. Iets koudere nacht. Overdag iets hogere temperatuur dan van daag. Zaterdag 25 Maart: Zon op 8.33 uur, onder 18.01 uur; maan op 8.45 uur, onder 2.04 uur. SCHIEDA COURANT (7 elefonisch van onze Brusselse correspondent) Toen wij gisterennamiddag minister van staat De Schrijver, oud-voorzitter van de V. P., tot de journalisten hoorden zeggen, „dat de bijeenkomst van de ministers van staat louter tijdverlies was, omdat men omtrent de koningskwestie de opinie kent van al degenen, die er aan zouden deel nemen", dachten wij bij ons zelf, dat hij enerzijds absoluut gelijk had omtrent het effectief resultaat van een dergelijke assemblee, doch dat anderzijds toch zou kunnen blijken, dat hij nog wel wat te leren heeft van de oude politieke rot, die Carton de Wiart is. Als men ruim 50 jaar lang, zoals Carton, alle politieke wateren heeft doorzwommen, heeft men veel geleerd en is men tot tie ontdekking gekomen, dat, waar definitieve resultaten niet altijd werden bereikt, er hier en daar psychologische effecten waren, die soms meer invloed hadden, dan concrete realisaties. De Schrijver had hier nog en te recht! aan toe te voegen, dat de mi nisters van staat niet eens een college, zet® niet eens een raad zijn en dat zij alleen maar in 1831 en in 1914 in verga dering werden bijeengeroepen in 1914 onder praesidium van koning Albert in kroonraad verenigd met de regering om het antwoord op het ultimatum van Duitsland te helpen redigeren. Toch dachten wij, dat Carton wel moest we ten, waarom hij die grote parade op touw had gezegd. En ziet, de bladen waren als bij toverslag gaan spreken over ,.het college der wijzen". Dat moest veel ijdelheden vleien. Nadat zij van half 6 tot half 9 in het koninklijk paleis van Brussel bijeen waren geweest een mooi décor, dat die „wijzen" nog meer in relief zette, zelfs al was de prins-regent niet aanwezig kon Carton rond 9 uur de journalisten komen vertellen, dat hij zojuist het ko ninklijk paleis had verlaten, dat de vergadering der ministers van stant langer had geduurd, dan hij verwacht had en dat hij daarna rapport over het besprokene aan de prins-regent had uit gebracht. Het was een officieuze verga dering, voegde hij eraan toe, omdat de ministers van staat feitelijk geen college vormen van de 28 waren er 26 aan wezig maar dignitarissen zijn, die men ir. de grote omstandigheden raadpleegt. Quasi bescheiden zei vervolgens de bijna 80-jarige staatsman, dat hij bij de aanvang van zijn taak als informateur <8e raad en het advies van de ministers van staat had willen inwinnen. Wij we ten niet, of hij daar veel van meende, hij die torenhoog boven de meesten van de dignitarissen staat Maar dit had de handige psycholoog Carton toch bereikt: dat die heren „als ervaren mensen, die aar. 's lands instellingen en democratisch regiem zijn gehecht" de verschillende aspecten van de huidige toestand met wederzijds begrijpen onder de ogen had den gezien en dat zij van oordeel waren, dat de agitatie van 't ogenbli de socia listen en communisten zijn n.b. het hele land op stelten aan 't zetten eigenlijk geen reden van bestaan had en slechts geëigend is, de toestand te vertroebelen. Onder grote belangstelling heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat gister middag de 28e bedrijfsauto-tentoonstel ling in het R.A.I.-gebouw ih Amsterdam geopend. Na een begroetingswoord van de voorzitter van de Nederlandse Ver eniging „De R. A. I." hield de minister een toespraak, waarin hij de productie van vervoermiddelen en de handel daar in belangrijke pijlers van het bedrijfs leven noemde. De minister herinnerde er - aan hoe kort na de oorlog het wagenpark al ge diend werd door het in gebruik stellen van dumpwagens en rijdend materieel van inferieure kwaliteit. „Alles, wat rij den kon was welkom", zo zeide de mi nister en hij vervolgde, „alras bleek ech ter, dat een grondige verbetering van het verkeersapparaat een eerste vereiste was. De import van rijdend materieel ging voort, doch de Nederlandse industrie begon ook de eigen productie op gang te brengen. Wij zijn dankbaar voor de nationale ondernemingsgeest. Daarbij mo gen wij nooit vergeten aldus de mi nister dat het de nationale industrie mogelijk is geweest zulke goede presta ties te leveren dank zij de Marshallhulp. E- wacht ons echter nog veel en moei lijke arbeid. Eerst als men in grote kring overtuigd is van het belang van de plaats, die men inneemt of de rol, die men speelt en de vraag of dit dg, juiste plaats is in ons economisch bestel, met een volmon dig ja kan beantwoorden, eerst dan zijn Wij er". in plaats_ van hem te helpen opklaren en dat zij een beroep op het land doen om aan te dringen op kalmte, overleg en voorzichtigheid. Dat was Carton's meesterstuk: De so cialistische leiders en ministers van staat, die het land in een atmosfeer van revolutie zijn aan 't brengen, plotseling te doen verklaren, dat al die agitatie maar onzin is. De Schrijver had met op die psychologische finesses van de oude vos Carton gerekend. En toen deze ook nog verklaarde, dat .Leopold van de ge- daoh'tenwisselinig der ministers van staat op de hoogte moest worden gebracht, maar dat hij nog niet goed wist, op wel ke manier dit zou geschieden, waren wij van oordeel, dat men op datzelfde ogen blik te Pregiiy al wist, waarover zo al in het koninklijk paleis gesproken was. Terwijl de socialistische ministers van staat dus lieten verklaren, dat alle agi tatie steriel is, waren hun rode troepen, samen met de, communisten, volop bezig de 24 uur staking vandaag in Brussel en Wallonië te prepareren. De liberalen en df C.V.P. verzetten zich tegen die sta king. Hier en daar zijn vannacht op zeer discrete wijze tal van gendarmes op stra tegische punten te Brussel opgesteld. De katbolieke ministers van staat hadden gisteren nog een andere job gehad, n.i. aanwezig te zijn op de ver gadering van de z,g. contactcommissie der C.V.P. Daar werd besloten, dat ais de laatste poging tot samenwerking in de assemblee der ministers van staat mislukt, <le C.V.P. onmiddellijk de Verenigde Kamer en Senaat moet komen met een regeling, die de verbanningswet zonder verwijl zal in- j trekken. Anders moet men maar naar: Kamer-ontbinding gaan. „De C.V.P. wil orde en wettelijkheid", zeide de voorzitter van deze partij. „Zij neemt j al haar verantwoordelijkheden, in de overtuiging .dat het land haar in kalm te en waardigheid zal volgen. Geen uur mag nog verloren gaan". Zaterdag zal de c.v p een beperkt congres hnn- den. De heetgebakerde Walen zijn inmiddels nog een toon hoger gaan zingen. Eén der hevigste dezer Waalse haantjes, die de door en door Vlaamse naam van r ans van Belle draagt en diie socialistisch ondervoorzitter van de Kamer van volks vertegenwoordigers is, heeft een mani fest uiigevaardigt}, waarin de Waalse parlementsleden van alle partijen en ook de Brussels Frans sprekende dito worden uitgenodigd om op 28 Maart in het par lementsgebouw bijeen te komen, „om de maatregelen te onderzoeken voor het be schermen der Walen tegen het gevaar der lees Vlaamse invasie". Een ander socialistisch Wallingant heeft dit nog wat aangedikt met de kreet: „Los van het clericale Vlaanderen". Vandaag, nu de rode 24 uur-staking in Wallonië en te Brussel gehouden wordt, rijden er op het ogenblik dat wjj dit telefoneren, in de hoofdstad nog geen trams van de Brusselse maatschappij. Wel rijden regelmatig de grote buurt teams, daar die van buiten komen. Het treinverkeer is normaal. Ook posterijen, telefoon en telegraaf werken. Dit waar schijnlijk ingevolge een oproep van de minister van dit departement, die het personeel op zijn plicht wees en aan spoorde niet aan politieke stakingen mee te doen. De Brusselse stadsdiensten, openbare en administratieve, zijn gewoon aan het werk. De magazijnen en de grote warenhuizen zijn geopend. Talrijke firma's lieten hun personeel per aiuito, per bus of per vrachtauto van huis halen. Velen begaven zich ander zijds te voet of per fiets naar hun werk. De socialisten en de communistische sta kers zijn in hun volkshuizen bijeengeroe pen vanwaaruit zij eventueel in de stra ten van de hoofdstad zullen betogen. Minister Mansholt kijkt de kunst af. Na de opening van de nationale bloemen tentoonstelling „Keukenhof" te Lisse, maakte Z. Exc. met de voorzitter der tentoonstelling, de heer Tom van Waveren een rondgang over het terrein en nam een kijkje bij een kunstschilder, die een der mooie plekjes in beeld brengt Aan het eind van de gisteravond gehouden raadsvergadering te Krom menie deelde de burgemeester mee, dat het gemeentebestuur een plati voor de bouw van tachtig woningen bi) de bevoegde autoriteiten heeft ingediend, waarvoor vijf plaatselijke industrieën samen 1.000 per woning, in totaal dus 80.000 a fonds perdu beschikbaar hebben gesteld. Voor zover bekend is dit de eerste keer dat door ondernemingen ten be hoeve van de huisvesting van hun werk nemers een dergelijke medewerking wordt verleend. De bedoelde onderne mingen zijn: De Nederlandse Linoleum- fabriek Krommenie, de Verenigde Blik- fabrieken, de N.V. Weverijen van de firma Van Leijden, de fa. Kaars Sijpe- steyn (Brandslangenfabriek), en de N.V. Leguit (meubelfabriek). Australië ziet zich al enige weken lang geplaatst tegenover een grote arbeidson rust, die een ernstige bedreiging vormt voor het economische leven, en vooral de scheepvaart belemmert. De conflicten zijn voor net merendeel uitgelokt door communistische partijleiders, die zich vooral toeleggen op roulerende stakin gen. Als bij het ene bedrijf een staking gaat aflopen, zijn deze agitators reeds bezig met het bewerken van het perso neel van een ander bedrijf. De regering heeft thans besloten krachtdadig op te treden. Er zal een „wet voor speciale misdrijven" worden toegepast, welke dient tot bestrijding van het verwekken van onrust onder de ar beiders. Volgens dege wet kunnen per sonen, die zich hieraan schuldig maken, tot gevangemsstraffea WOrden veroor deeld. Indien zij niet in Australië gebo- worden ingediend ter bestrijding van het communisme. „Wij zullen hier eens en voor al met communisten afreke nen", aldus verklaarde premier Menzies in het Australische Huis van Afgevaar digden. De vakbond van havenarbeiders heeft gisteravond verklaard dat „de bedreiging met gevangenisstraf en deportatie de vakbond er niet van zal weerhouden, zich te verzetten tegen deze» maatregelen, die als fascistisch gebrandmerkt moeten wor den". Te Overschie heeft zich een geval van vogelpest voorgedaan in- het nooddorp aan de Achterdijk. Bij de handelaar K. is het eerste geval ren zijn, kunnen zij worden gedeporteerd. I geconstateerd. Alle pluimvee in de buurt I is onverwijld afgemaakt en weggehaald Bovendien zal binnenkort een wet door het destructiebedrijf de Gekro. Donderdagavond zijn bij Reuver, op het baanvak tussen Roermond en Venlo, tien wagons van een in de richting Venlo rijdende goederentrein ontspoord, waar door de baan over een afstand van onge veer tachtig meter is vernield. De oorzaak is gelegen in het breken van de as van een Franse goederenwagen. Het baanvak werd geheel versperd en de opruimings werkzaamheden zouden vermoedelijk tot vanmiddag laat voortduren. In verband met deze versperring kon den reizigers, komende uit het Zuiden en reizende naar verder dan Nijmegen gelegen bestemmingen en komende uit het Noorden en Oosten, met verder dan Roermond gelegen bestemmingen, via Eindhoven en Utrecht reizen. Reizigers voor plaatsen tussen Roer mond en Venlo werden met autobussen vervoerd. Prins George van Denemarken arriveerde gisteren op hiphol; hij zal deelnemen aan de vergai eringen van de militaire voorzieningsreuzd van het Noord-Atlantisch Pact keren H. H. Wemmers, directeur van dc Staatsmijnen en ir. P. A. A. Wirtz, directeur eau de Oranje-Nassaumijnen, hebben enige tijd geleden voor de leden van ae Mijnindustrieraad een tweetal gehouden, waarin zij nnder- Pei?. bespraken, welke van groot be- ,=i-LZ1;m vcor d'e toekomstige gang van in net Nederlandse mijnbedrijf. De heer Wemmers wees erop, dat het V0°j ,Nede>"land ook in detoekomst noodzakelijk aaI blyven om kolen te mpor eren. Deze import zal jaarlijks verse eidcne millioenen tonnen moeten iu a^fn' wiI men de industrie behoor- voidoend"Uhnulsbr0r2ieYen tege.UJk °°k "uisbrand kunnen leveren. .„Ui rfV00rnaamste kolenproduce- Rtiiut beuintNarf" Eurc>pa de productie f naderen wi merhand het moment l" ™r l rp men a*n de Europese V jpr imr» rt "'t" a za' hunnen voldoen zonder import uit Amerika Als deze ramingen van productie en behoefte kloppen, er dus over twee jaar m West-Europa Kee„ Sprake me zon van een kolentekort. De gisteren gehouden algemene sta king te I'arma, uit protest tegen het doodschieten van een demonstrant, ver liep rustig. Het openbaar vervoer lag geheel stil en bijna alle winkels, kan toren en fabrieken waren gesloten. De staking eindigde te middernacht. Op een enkele uitzondering na werd gisteren in geheel Italië gewerkt en was het rustig, In het Z. Italiaanse stadje San Severo vieleh ongeregeldheden voor. Het kwam tol een gevecht tussen 4000 demonstrerende stakers en de politie. De demonstranten wierpen barricaden op in S ir! i.< jaquet gestoken autoriteiten der bedrljfstentoonstelling in de tc Amsterdam, die gisteren werd geopend, maakte minister Spitzen rondwandeling langs de geéxposeerde modellen ff de plechtig in tc Amster da de straten en gooiden handgranaten naar de politie. Politieversterking, die in al lerijl met pantserwagens werd aange voerd, ruimde de barricaden op, ver spreidde de stakers en arresteerde een aantal van hen. De bureaux van de com munistische partij en t onder commu nistische leiding staande vakverbond werden bezet. Volgens politiefunctiona rissen is de toestand inde stad thans gespannen, doch rustig De droeve oogst van de vechtpartij was: 12 gewonde po litiemannen, van wie er 2 in ernstige toestand in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. De demonstranten telden 20 gewonden, van wie 5 ernstig. In de buurt van Velletri (provincie Rome) hebben enige honderden arbeiders een fabriek van springstoffen bezet naar aanleiding van een besluit der directie het bedrijf te sluiten in verband met de agitatie, die zonder het personeel werd gevoerd. Wat de huidige prijsverhoudingen in enkele kolehiproducerende landen be treft kan liet volgende worden gezegd. In België is de kostprijs vijf tot zes maal zo hoog als in 1939. De meeste Belgische mijnen werken met verlies. Door de de valuatie is de kolensituatie iin België er niet beter op geworden. In Duitsland bestaat tussen de kosten van de kolenwinning en de opbrengst sinds lange tijd een grote wanverhouding. Vanaf het einde van de oorlog tot medio 1947 werd dan ook reeds een totaal ver lies geboekt van 1.8 milliard Mark. In de Duitse mijnbouw heeft intussen een belangrijke verandering plaats gevonden, de arbeidskosten spelen nog wel een overwegende rol, maar hun aandeel in de productie is toch beduidend gedaald, terwijl daarentegen de kosten van mate riaal en energie voortdurend zijn geste gen. Ten aanzien van Engeland valt dadelijk het grote verschil op tussen de binnen landse kolenprijs en de prijs, die in het buitenland wordt gevraagd. De prijs voor het buitenland ligt 10 a 15 gulden hoger per ton en deze hoge exportprijs heeft ervoor gezorgd, dat de National Coal Board in de loop van 1949 winst heeft gemaakt. Deze winst staat of valt met de Engelse kolenexport. In Polen is de kolenproductie de laatste jaren belangrijk gestegen en daardoor nam ook de export sterk toe. Ir. P. A. A. Wirtz wees er op dat de behoefte aan kolen sterk gestegen is in ons land. Dit geldt het sterkst voor de electrische centrales en de gasfabrieken. Ook het overige industriële verbruik is echter groter geworden en deze toene ming zal zich nog verder voortzetten naarmate de industrialisatie vordert. Te vens zal de behoefte aan huisbrand blij ven stijgen overeenkomstig de groei van de bevolking. Men mag het verbruik over enkele jaren bij een vrije markt dan ook op minstens 16 millioen ton per jaar schatten, waartegenover een productie van ongeveer 13 millioèn ton zal staan. De grootte van de toekomstige export is in hoofdzaak afhankelijk van de hoe veelheden, die Nederland in bepaalde ko- lensoorten méér zal produceren dan met de vraag op de binnenlandse markt over eenkomt en van de ontwikkeling der in ternationale marktverhoudingen. Elk land moet ernaar streven zijn kosten van ener gievoorziening niet hoger te makten dan die van de omringende landen, in ver band met de concurrentie-positie van de industrie. Uit het feit, dat de importkolen duurder zijn dan onze kolen, mag men echter niet afleden, dat de kostprijs van de Limburgse kolen eveneens lager zou zijn dan die van de buitenlandse produc ten. De geïmporteerde kolen zijn name lijk zo duur, omdat de grote exporterende landen tot nog toe van de kolenschaarste hebben geprofiteerd door hoge exportwin sten te maken. Zodra de kolenschaarste is beëindigd en de deviezenverhoudingen gunstiger zullen zijn, mag men verwach ten, dat dit voor ons land zo schadelijk verschijnsel grotendeels zal verdwijnen. Dan zullen ongetwijfeld de internationale kolenprijzen lager worden en nauwer ver band houden met de kostprijs van die kolen. Het is duidelijk, dat in dat geval wanneer inmiddels ook een vrijer han delsverkeer tot stand is gekomen de landen met de gunstigste kostprijs de sterkste positie zullen innemen. Uit verschillende gegevens en aanwijzin gen valt af te leiden, dat de kostprijzen van belangrijke exportlanden als Enge land, Duitsland en Polen bij normale be zetting eerder lager dan hoger liggen dan in Nederland. In het mijnbedrijf zal met inspanning van alle krachten getracht moeten wor den de productie op verantwoorde wijze te verhogen, om mede daardoor een ver laging van kostprijs en kolenprijs te be reiken, Hierbij zal ook gestreefd moeten worden naar een steeds betere organi satie om de efficiency van onze bedrij ven te verhogen. Overeenkomstig de afspraak bij het landelijk overleg omtrent de te volgen loonpolitiek zullen echter ook in het mijnbedrijf maatregelen tot verhoging van de productie worden toegepast, ten einde de toegestane loonsverhoging eco nomisch verantwoord te doen zijn. De M.I.R. heeft ter zake «verleg gepleegd met de vakorganisaties. Dit overleg is thans nog gaande. De Griekse liberalen-leider, Venizelos, heeft gisteren een lijst van ministers aan de koning voorgelegd van uitsluitend li beralen. Zulks in strijd met een 14 da gen geleden gesloten accoord tot vorming van een 4 partijen-coalitie onder gene raal Piastiras, leider van een dissidente liberale groep. De koning heeft het nieu we kabinet beëdigd. De Amerikaanse republikeinse senator Bourke Hickenlooper heeft gisteren voor speld, dat er „verschillende opzienbaren de arrestaties" voor de deur staan van personen, die verdacht worden van ver raad van atoomgeheimen. Hjj voegde hieraan toe. dat deze arrestaties „dichter cenjbii buis" zouden mijn dan die tn het ge- val-Fucha. Franco Zucconi, een 28-jarige werk loze ex-officier van de Italiaanse lucht macht,'is gisteren van de 60 meter hoge „fluistergalerij" in de koepel van de St. Pieter gesprongen, doch bleef enkele meters boven de marmeren vloer voor het pauselijk altaar hangen aan een touw, dat hij onder de armen gebonden had. De pelgrims, die voor het altaar ge knield lagen, gilden van schrik toen hij naar beneden kwam. Er vielen twee brie ven uit zijn zak, Een was geadresseerd aan de H. Vader en de andere aan de Italiaanse pers. Hierin vroeg hij de we reld, aandacht te schenken aan zijn wan hopige toestand en als het touw niet zou breken hem werk te geven. Zucconi werd door de Vaticaanse garde gearresteerd en aan de Italiaanse politie overgegeven. Later werd bekend ge maakt, dat Z.H. de Paus Zucconi ter voor lopige ondersteuning 10.000 lire heeft ge zonden. Ten volle zijn wij er ons van bewust, dat -bovenstaande woorden door onze lezerskring onmiddellijk en klaar worden verstaan; daarvoor behoeft men niet eens te behoren tot de spreekwoordelijke goede verstaanders, die slechts een half woord nodig hebben. Toen pater Loop dan ook in zijn jongste Lichtbaken sprak over de nieuwe actie van de Bond zonder Naam en wel over de „Operatie Ping Ping" en daarbij de veronderstelling uitte, dat men wellicht zou denken aan China, toen dachten wij: Loop nou pater Loop; zo simpel lopen wij, de Chinezen van Europa er vast niet in. De luisteraars hadden bij het eerste geping-ping onge- twijfelt reeds de handen op hun beurzen. En waarom zouden wij er Chinese doek jes om winden? Als er een nieuwe actie van Katholieke zijde wordt aangekondigd, dan weten wij het wel: „niets voor niets" en dus rekenen wij op een financiële ope ratie tegen onzé portemonnaie en wanneer dan die operate Ping Ping heet, nu in dat geval zijn wij voorbereid op een pang pang-offensief. Maar het viel mee, het was een zeer sympathiek krijgsplan in dienst van de naastenliefde; zo iets als een heilige oor log. „Op ten strijde tegen het roofnest van het egoïsme". Wie zou daarvoor nu niet graag zijn zilveren kogels aandragen? Al zal het dan volgens pater Loop in de papieren moeten lopen, figuurlijk en let terlijk. in de vorm van munt- en bank biljetten. Hebben wij niet schier allen last van het egoïsme? Dus de monsters te lijf, welke ons geluk bedreigen en vernielen! Dat gaat een paar centen kosten; allons, de huid is de prijs van de beer waard. Doch laten wij niet die huid verkopen voor de beer geschoten is Wij bedoelen dit: velen hebben een der bunkers van egoïsme rond het roofnest betrokken. Hun giften lijken dan be denkelijk veel op wapenleveranties aan een vijandelijke mogendheid, waarmede het eigen land dan later bestookt wordt. Hier echter is het nog erger; men geeft wat financiële steun aan de operatie Ping Ping, maar schaart zichzelf in de rijen der egoïsten-vij anden. Doch dat is natuurlijk niet de bedoeling. Geen sympathieën-collaboratie met de vijand en slechts wat zilverlingen voor het verzet. Neen, zelf uit de bunker van het egoïsme kruipen en zich scharen met lijf en goed in de voorste gelederen van de stoottroepen bij de grote aanval op het roofnest. Daaraan valt niet te „pingelen", al heet de operatie dan ook „Ping Ping". - ANALYST. 1 8 Op de algemene jaarlijkse vergadering van de „Havenvereniging Rotterdam", gisteravond in de „Blauwe Zaal" van de Beurs gehouden, deelde de wethouder van Financiën en Havenbedrijf, de heer J v. Tilburg, mede, dat H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard de opening van de havententoonstelling „Rotterdam Ahoy" op 13 Juni a.s. zullen bijwonen. Otto Ernst Remer, een van Hitler's voormalige generaals en de man, die in 1944 de op de Führer beraamde aanslag verhinderde, heeft in antwoord op Churchill s voorstel, dat Duitsland ingeschakeld zou moeten worden bij de verdediging van het Westen, als zijn mening te kennen gegeven, dat het daartoe al te laat is. Remer, die zich in de politiek heeft begeven en een van de leiders is der uiterst rechtse „Duitse socialistische Rijks Partij", heeft zijn zienswijze ontvouwd in het blad „Deutsche Reichs Zeitung", dat de spreek buis is van zijn partij. Bfj de Tweede Kamer ls Ingediend een ontwerp van wet houdende voorzienin gen betreffende het toezicht op de ver zorging en opvoeding van pleegkinderen. Aan de memorie van toelichting ontlenen wij het volgende: De moeilijkheden, welke zich op het gebied der ongecontroleerde verplegin gen voordoen, betreffen nieJ slechts de verzorging en opvoeding van kinderen in internaten, verpleegtehuizen en der gelijke, doch ook die in gezinnen. De wet telijke regeling behoort derhalve op bei de soorten van verzorgingen toepassing te vinden. In het bijzonder vragen de onwettige kinderen de aandacht. De thans ontworpen wettelijke regeling zal krach tig steun verlenen aan het lofwaardig streven dier instellingen, die zich de zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind aantrekken en die, behoudens in de ge vallen, dat de belangen van het kind bij de scheiding van de moeder geen gevaar lopen, alles in het werk stellen om moe der en kind bijeen te houden. Het komt de ministers van Justitie, van Sociale Zaken en van Binnenlandse Za ken wenselijk voor, het toezicht te leg gen in handen van een gedecentraliseerd werkend, doch centraal geleid gezag. In het ontwerp is daarvoor gekozen de ge neeskundige inspectie van het staats toezicht op de volksgezondheid. Het ontwerp kent aan de inspecteurs een ruime bevoegdheid toe. Onder be paalde, nader omschreven, omstandig heden zal de inspecteur kunnen beslis sen, dat een minderjarige niet in een bepaald gezin of in een bepaalde inrich ting zal mogen worden verzorgd en op gevoed, of ook dat in een bepaald gezin of in een bepaalde inrichting in het ge heel geen kinderen zullen mogen worden verzorgd en opgevoed. Bij een dergelijk ingrijpen in de belangen van de kinderen en hun verzorgers komt het echter gebo den voor, dat belanghebbenden beroep op de rechter openstaat. Buiten het bereik van het ontwerp worden gesteld minderjarigen, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Het is bekend, dat Remer in voort durend contact staat met hoge officieren van het voormalige Duitse leger en men neemt dan ook aan, dat zijn mening door de meesten zijner vroegere collega's ge deeld wordt. Zijn redenering is als volgt: als Duits land toetrad tot het Atlantisch pact, zou Moskou zonder twijfel een preventieve oorlog beramen om de vorming van een al te sterk Westers bolwerk in het hart van Duitsland te voorkomen. Wellicht zou Moskou geen openlijke oorlog met het Westen beginnen, maar dan toch een burgeroorlog tussen Oost- en West-Duits- land zien te forceren. De enige kans voor Duitsland om dit te voorkomen, ligt in een nauwgezette neutraliteit. Ook is het volgens Remer voor Duits land onmogelijk deel te nemen aan de Raad van Europa. Deze Raad leeft in een latente strijd met Duitslands machtigste buurman. De leden van de Raad konden Duitsland geen militaire of economische garanties geven voor het geval de span ning tussen Oost en West zou toenemen, en Remer ziet daarom thans geen reden' „waarom Duitsers voor het Westen zou den sterven". De enige kans voor het Westen, om Duitsland en Oost-Europa binnen zjjn invloedssfeer te brengen, heeft het voor bij laten gaan, zo meent Remer. Deze kans lag in de aanvaarding van het aan bod van admiraal Carl Doenitz, toen deze In de laatste dagen van de oorlog de her bewapening van het Duitse leger voor- stelde ter bestrijding van de sovjet-unie. De vermoeide en uitgedunde Duitse di visies zouden dan nog de kracht hebben gehad de zwaar getroffen sovjet-legers Ter gelegenheid van 't bezoek van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard aan Limburg zal Maandagavond 24 April in Maastricht een fakkeloptocht worden gehouden, waarbij voor de vorstelijke be zoekers zal worden gedefileerd. Het is de bedoeling dat alle verenigingen van Maastricht aan deze lichtstoet zullen deelnemen. De Maastrichtse Oranje-Ver eniging voert hierover thans voorberei dende besprekingen met, de verschillende plaatselijke organisaties. te verdrijven tot achter de Oder en het Westen zon nu niet met de steeds toe nemende dreiging zitten. Duitsland moet, aldus Remer, zonder sentimentaliteit de „feiten" onder ogen zien en deze zijn volgens hem: 1. Het Westen heeft zich de kans laten ontglippen om zowel Duitsland als de sovjet-unie te verzwakken. 2. De sovjet-kracht is van militair standpunt uit gezien verre superieur aan die der Atlantische mogendheden. 3. De militaire zwakte van de Weste lijke geallieerden heeft er toe geleid, dat zij reeds jaren lang steeds grotere con cessies aan de sovjet-unie moeten doen. 4. De Westelijk^ mogendheden kunn.en haar bezettingszónes in Duitsland geen garanties tegen een aanval uit het Oosten geven. Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat Z. H. Exc. mgr dr J. M. J. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, op 9 Mei a.s. naar Canada zal vertrekken. Hij reist per „Nieuw Amsterdam" naar New- York en zal vergezeld worden door rector Mommersteeg. Mgr. Hanssen zal als ver tegenwoordiger van het gehele Nederland se Episcopaat met de Canadese bisschop pen de zielzorgproblemen bespreken, dia verbonden zijn met de emigratie. Heet zuidelijke gedeelte van de Austra lische Staat Nieuw-Zuid-Wales wordt door overstromingen geteisterd. Volgens politieberichten werd verwacht, dat de stad Waggawagga, die in het midden van het getroffen gebied ligt, hedenochtend vroeg onder water zal komen te staan. Een derde gedeelte van de 15.000 inwo ners van Waggawagga wordt thans door soldaten, politie en vrijwilligers geëva cueerd. Zakenlieden zijn koortsachtig bezig met het bouwen van uit cement, bak stenen en zandzakken samengestelde „borstweringen" om hun winkels te be schermen tegen het puin, dat de buiten haar oevers getreden Murrumbidgee ri vier meevoert.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1