Vrijdag met twee mislukkingen De politieke staking en de poging van Carton de Wiart Go Haagse communisten ageerden tegen Atlantisch Pact rpi® Gestapo-chefs vrijgesproken, ondanks bekentenis Huwelijkdat heel Afrika raakt Ruth Williams moet afwachten M ™s?\,s,,%nlar)K'p'oke°' De Rode Golfslag Rouw bij ii herdenking r NG West-Europa als één blok zij ideaal met volle kracht vooruit J Zaterdag 25 Maart 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Studenten waren meesters in het herrie-schoppen Gas- en electrowerk in Frankrijk hervat. Zeeliedenstaking te Le Havre Koningin en Prins veer tien dagen naar Frankrijk LAGEN Protest-memorandum aan Amerikaanse ambassade aangeboden Nieuiv verzet tegen de W.-Duitse justitie He eerste coloradokever gevangen Min. Malan heeft agressieplan Russische infiltratie in China Verwoeste gebieden en 28.000 kinderen geroofd en verdwenen WEERBERICHT De omvang en de aard van de z.g. „spontane, algemene, anti- Leopoldistische staking" in de hoofdstad kunnen wij het best resumeren aan de hand van twee dagbladtitels. De neutrale „Nation Beige" schrijft: „De politieke staking in de hoofdstad is mislukt". De andere titel halen wij uit het meest anti- Leopoldistische blad van het land, het socialistisch hoofd orgaan „Le Peuple". Deze luidt: „20.000 betogers in de straten van Brussel". Als wij die 20.000 tot hun ware getal terugbrengen en ook bij de schatting nog zeer royaal te werk gaan is de werkelijkheid, dat de socialisten en communisten maar 6 a 7000 man voor hun revolutionnair gedoe hebben kunnen mobiliseren 7000 anti-Leopoldistische betogers op een bevolking van 900.000 zielen! Men trekke zelf de conclusie. Oudste tuiee Prinsesjes ook vati de partij. mm „Weg met oorlogsgeneraah" Strenge veiligheidsmaatregelen f GOEDKOPE IJDELHEID fT Het vervolgverhaal Seretsé Khama VOOR HET VADERLAND GEVALLEN De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Koude nacht en ochtend met op enkele plaat sen lichte nachtvorst en hier en daar nevel ot mist. Overigens droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden en zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Overdag vrij zacht. Zondag 26 Maart: Zon o»p 6.30 uur, onder 19.03 uur; maan op 9.29 uur, ondier 3.08 uur. Maandag 27 Maart: Zon op 6.28 uur, onder 19.04 uur; maan op 10.29 uur, onder 4.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT België niet rijp voor de revolutie Telefonisch van onze Brusselse correspondent Eens te meer waren het enkele hon derden rode studenten van de linkse Brusselse universiteit, die haantje de voorste speelden. De arbeiders, die aan de manifestaties deelnemen, gedroegen zich over het algemeen veel beschaaf der dan die rode cultuurmensen in spe. flet peil van die heren hebben deze eens te meer zelf aangegeven met btJ de aan vang van hun betoging poppen te ver branden, die priesterkleren droegen. Toen, ondanks alle hetze, bleek, dat de „algemene" staking op mets ging uit lopen, waren het weer de studenten, die incidenten begonnen uit te lokken. Zij wierpen de ruiten in van door christelijk gesyndiceerde en andere loyale conduc teurs en receveurs bemande trams, terwijl ook conducteurs werden gemo lesteerd. Het publiek liet niet na op on dubbelzinnige wijze van zijn ergernis blijk te geven. De conducteurs lieten zich echter niet van de wijs brengen. Op het Rogierplein beleefde men hiermede het koddige tafereel van een boksparti) op net dak van een tram. Een staker was op dat dak geklommen om de trolley af te rukken. Vlug en lenig als een kat hees een Conducteur zich op zfln beurt op het dak en begon daar zo waar met de staker te knokken. Zoiets ziet men niet elke dag in de straten van een hoofd stad en het publiek had er dan ook niet weinig schik in. Er waren zelfs bravo- tjes voor de flinke conducteur. Toen Spaak, die op internationale as semblees de communisten zo dikwijls in De arbeiders van de Franse gas- en electriciteitsbedrijven, die reeds meer dan twee weken in staking zijn, zullen Maandag a.s. weer aan het werk gaan. Dit besluit werd genomen op een heden ochtend gehouden bijeenkomst van lei ders der communistische en niet-com- munistische vakverenigingen, die teza men de staking hadden uitgeroepen. De leiders verklaarden, dat door de staking een grotere loonsverhoging was verkregen dan de regering oorspronkelijk in overweging had willen nemen. De stakingsbeweging in Frankrijk neemt in de havens enigszins toe. ter wijl zij in de staalindustrie, de kolenin- dustrie en de bouwindustrie minder in tensief begint te worden. De zeelieden in Duinkerken begonnen hedenochtend een staking van 24 uur, waardoor de meeste havenarbeiders niet aan het werk konden. Gedeeltelijke stakingen kwamen verder voor in de havens van Marseille en Brest. In Cherbourg Is de toestand normaal. De O.G.T. (onder communistische ln vloed) heeft voor Maandag een algeme ne havenstaking uitgeroepen bijwijze van protest tegen Amerikaanse wapen leveranties. Het bij de communistisch georiënteerde C.G.T. aangesloten scheepspersoneel te le Havre is gisteren in staking gegaan tot 27 Maart. Het eist loonsverhoging en een duurtetoeslag van 3.000 francs.. Ver wacht wordt, dat slechts weinig schepen de haven kunnen verlaten of aandoen, daar verreweg het grootste deel van.het scheepspersoneel in de C.G.T. is georga niseerd. Het Nederlandse vrachtschip „Amstel kerk" zou vandaag le Havre binnenlo pen en het passagierschip „Noordam' Zondag Uit verschillende delen van het land Wordt melding gemaakt van sabotage in electriciteitscentrales. Te Douarnenez (Bretagne) werd de stroomtoevoer voor ®en deel van de stad afgesneden met het gevolg, dat een pasgeborene, die in een ziekenhuis een spoedbehandeling onder ging, overleed. De medische vereniging van het departement Loire Inferieure boomde de staking in de electriciteits bedrijven „collectieve moord". In de staking van metaalbewerkers, bouwvakarbeiders, havenarbeiders en bakkers is geen merkbare verandering gekomen. de ban heeft geslagen, op het Rogierplein zijn revolutionnair speechje had afae draaid, werd hij daar als spreker opge volgd door een communistisch voorman By het verrichten van sloperswe^Hfn-' den die heren elkaar toch altijd terag eveneens t0lt botsingen met politiemannen, waarvari er enkelen wer den gewand. De zwaar bewapende en alles behalve gemakkelijke gendarmen durfde men echter niet aan, omdat men bij ervaring weet, dat dit corps nu niet bepaald uit zachtmoedige jongens be- staat.Zij werden echter herhaaldelijk door de universitaire „élite" van Brussel uit gejouwd op een afstand wel te verstaan. Er werd natuurlijk van die zijde ook herhaaldelijk geroepen: „Troonsafstand! terwijl de heren hun lijfkreet: „Wg met de priesters!" evenmin vergaten aan te heffen. Zichtbaar verveeld wandelde de welge dane Spaak tussen een lijfwacht achter de „studentikoze" stoottroepen. Daar, waar auto's de betogers in de weg ston den of als er waren, die door wilden StJL"' yertten?« met schoppen en met slagen door middel van zware voorwer pen beschadigd, Een auto werd zelfs in daar' waar d,e politie tijdelijk door de overmacht overrompeld werd, verschenen plotseling in haast met autos aangebrachte gendarmes, die korte metten maakten en de betogers uiteen dreven. De weinig enthousiaste herrie diuurdie tot rond 5 uur in. de namiddag. Toen de stakers zagen, dat, ondanks hun optreden, steeds meer trams in bedrU' kwamen, gaven zij het maar op. ontmoe digd over de zo flagrante mislukking van hun opzet. Wij hebben tussen ai die herrie eens te meer het magnifieke flegma van de Brusselaars bewonderd. Deze hadden niet alleen niets in hun dagelijkse gewoon ten gewijzigd, maar flaneerden tussen de opgewonden groepen, de op en neer radende rode kruiswagens en de vecht partijtjes, even rustig, alsof zij in hun tuintje aan het wandelen waren. Geen enkele winkel, geen enkel groot warenhuis of café was gesloten. De terrassen hadden evenveel klanten als anders. Alles verliep daar normaal, zo ook ln de talrfjke bioscopen en in de schouwburgen, die i niets san hun cpeeluren hadden gewij zigd. Brussel is nog lang niet rijp voor de rode revolutie. In de Borinage, in het Centrum en in het Luikse was de sta king veel omvangrijker, hoewel alleen arbeiders uit de zware industrieën en de mijnen er aan deelnamen. Dat belette niet, dat in veel der Waalse mijnen het werk toch ononderbroken werd voortge zet, Toch schat men voor het Luikse het aantal stakers op ruim 100 000, In de an dere bovenvermelde streken waren er enkele tientallen duizenden. Ernstige in cidenten werden tot nog toe niet gemeld. HoeweS het gisteren vooral de staking was die de aandacht opeiste, heeft de politieke activiteit in de Wetstraat niet stilgestaan De informateur Carton de Wiart heeft zijn conclusie getrokken uit de vergadering van Woensdagavond in 5 jni Jk Paleis der ministers van siaat, door een paar bladen ,,de assemblee der wijzen genaamd. Die „wijzen" moe ten daar echter een pover figuur hebben yf0?^?,3^ yant uit alle verenigde „wijs heid is mets anders voorgekomen dan ^n 8ro'e zeepbei. De socialistische en de liberale „wijzen" spraken voortdurend over het vinden van een nationale op lossing, doch toen Carton de Wiart hun naar de toverformule van die fameuze oplossing vroeg, was dat te veel van hun wijsheid gevergd, Carton heeft thans zelf maar zijn con clusie getrokken. Op een niet bestaan de formule van nationale eenheid is geen regering met de drie partijen te bouwen. Er moet dus naar wat anders worden gezocht. Carton is dit negatieve resultaat aan de prins regent gaan mee delen en heeft deze meteen verzocht om hem van zijn informatorische op dracht te ontslaan. Aldus is geschied. Carton is informateur af. De regent deed daarna Van Cauwelaert komen en besloot thans over te gaan tot het aanduiden niet meer van een informa teur, maar van een formateur. Zal het Eyskens zijn? En gaat men naar par- lementsontbinding, met nieuwe ver kiezingen in het vooruitzicht? Het ligt In het voornemen van H.M. de Koningin haar vacantie, onderbroken om Z.K.H. de Frins der Nederlanden bij zijn terugkeer uit Amerika te ontvangen, voort te zetten niet de Prins, die daar- daar gelegenheid krijgt geheel uit te rusten van de vermoeienissen van zijn lange reis, en de twee oudste prinsesjes, wier Paasvacantie in die tijd valt. De plaats van bestemming zal waarschijnlijk Val d Isere in Frankrijk zijn. De dag van vertrek is vermoedelijk Woensdag 29 Maart. Tijdens de afwezigheid van de Konin- ging moeten requesten en andere ver zoeken op ue gewone wijze geadresseerd worden aan Paleis Soestdijk. s Een zeldzaamheid is het wanneer in gevangenschap geboren ijsbeertjes in leven blijven: ijsbeermoeder Else is echt trots op haar dochter Corry, 16 December in Burgers' Dierenpark in Rhenen geboren. Gisteren kwamen ze voor het eerst buiten van het lentezonnetje genieten. Het sprak haast vanzelf, dat de com munisten zonden trachten in de Hof stad een sfeer van onrust te scheppen, nu da,ar de grote vergadering van het Atlan.-sch Pact gehouden wordt. En kele honderden demonstranten hebben het bevel van Moskou opgevolgd en ageerden tegen de „oorlog verwekken de yc*yaderingen vaJ1 het defensie pact. Op uitnodiging van het Haagse „vredescomité" verzamelden zij zich voor de Amerikaanse ambassade aan de Benoordenhentseweg, waar zij een tu enten van de Vrije Universiteit te Brussel verklaarden zich solidair met 6 Sd T' trachtten het tramverkeer te verhinderen door de koorden Vanfj^jr^jTn^uSeD door te snijden of wel door het uitstorten van asbakken op rai s. Bovenstaande telefoto uit Brussel toont de politiebewaking bij tramwagens aan het Noord-station nadat de verbindingen der trambeugels waren doorgesneden. protest-memorandum aanboden. Luide de „Internationale" zingend en met borden en spandoeken in de handen trok de stoet door de straten. Toen de demonstranten later op de avond de orde bleven verstoren, voerde de po litie, die tot nu toe nog niet ingegrepen had, een charge met jeeps en overval wagens uit, waardoor de betogers uit eengedreven werden. Op enkele kleine botsingen na bleef het verder kalm. Om ongeveer kwart over acht begaf zich een eerste delegatie bestaande uit enkele vrouwen naar de ingang van de ambassade, om de Amerikaanse ambas sadeur het protest-memorandum aan te bieden. De voor de ambassade geposteer de agenten adviseerden echter de brief maar in de brievenbus van de ambassade te doen aangezien de ambassadeur toch niet anwezig was, waai p de dames ver. trokken. Enige tijd later meldde de z.g. „vredesraad" zich voor de deur van de ambassade. 2ij vroegen en kregen toegang tot het gebouw om op hun beurt een protest- schrijven te overhandigen. Toen de raad ha tien minuten weër te voor schijn kwam, kondigde een van de le den met luide '.em aan, dat de raad niót verder had kunnen komen dan een meter achter de deur, waarop samen gestroomde demonstranten in spreek koor „vrede, vrede" begon te roepen. Er werden gemakkelijk opvouwbare spamdoekjes ontrold, waarop geschre ven stond „Jeugd, eist vrede", „Weg met de atoombom" en „Not our blood for your war". De demonstranten begaven zich hierna onder het zingen van verschillende lie deren en. 1-et uiten van leuzen als „Lost geen wapens" en „Weg met de oorlogs- generaals" naar het plein, waar de stoet door een dier voormannen van het „vre descomité" werd ontbonden. De demon stranten gaven evenwel geen gehoor aan het bevel van hun leiders om rustig naar huis te gaan, doch trokken onder het zingen van de „Internationale" en masse de "Korte Poten in, in de richting van het centrum. Toen dook plotseling de politie op en jo e de betogers uiteen. Hoewel de vergaderingen betreffende het Atlantisch Pact voor een zeer groot deel houden worde;, op het hoofdkwar tier van de generale staf in de Prinses Juliana-kazerne, zijn ook op de ministe ries vr - Oorlog en Marine de veiligheids maatregelen zeer verscherpt. -Ion m<en vroeger b.v. op het ministe rie van oorlog, na bij een bode een brief je te hebben ingevuld, ongestoord op weg gaan naar de kamer van de officier of ambtenaar, die men wenste te spreiten, thans stuit men reeds direct bij de in gang op een haag van bars kijkende ma rechaussees. Het verzet, dat in Duitse antT-natio- naal-socialistische kringen heerst tegen de wijze, waarop oorlogsmisdadigers en vooraanstaande leden van de gestapo berecht worden, heeft nieuwe voeding gekregen door een aantal recente vrij spraken. Twee vroegere chefs van de gestapo te München werden vrijgespro ken van de beschuldiging, gevangenen te hebben laten mishandelen. Zij had den zelf een bekentenis afgelegd, maar Te Udenhout in Noord-Brabant is een Coloradokever gevangen, voor zover be kend de eerste in dit seizoen in ons land. «et voor het aardappelengewas zo scha- e'Uk insect is aan de bevoegde instanties hand gesteld. De leden van de Bamangwato-stain weigeren belasting te betalen.Seretsé Kliama mag, maar wil niet naar Betsjoeanaland terug, heeft in ieder geval zijn vertrek een week uitgesteld. Communistische agitatoren in Zwart- Afrika proberen uit het gebeuren munt te slaan. Enzovoort, enzovoort. Het simpele geval van een jonge ne- gervorst, die als student te Londen een aardige typiste ontmoette en er ondanks verzet van alle kanten mee trouwde, om- Seretsé Khama, koning der Bamangwato' s dat hij van haar hield en zij van hem, is steeds meer in het centrum der belang stelling komen te staan. De naam Seretsé Khama is over heel de wereld rondge- seind en vooral in de Engels sprekende (anden is de liefdesydille in Bestjoeana- iand het voorwerp van vaak heftige dis cussies en zelfs acties geworden. De geschiedenis van Seretsé Khama I bleek dat d™zerinnorV°lgverhaal- En het ei4 met teglnsno?|ei,nefervorst wel heel 'ifnn ^Jade°S ™p3rveen -longen was stierf stamhoofd die wede?een oen van Afrika christen-negerkonin- IneH ben 1 ngezien de kleine Se retsé goed kon leren, werd hij door zijn stamgenoten naar Engeland gestuurd Hij liet zich daar zowaar aan de beroemde Oxford Universiteit inschrijven Maai' toen kwam na een jaar uit, dat hij geen Latijn kende en kon hij geen examen doen. Hij trok daarop naar Londen om daar rechten te studeren, woonde er heel eenvoudig op kamers en leerde er Ruth Williams kennen. Zodra hij z'n oom, regent Tsjekedi Khama. van zijn voornemen, met een blanke vrouw te trouwen, in kennis stel- aan zijn grenzen een blanke koningin naast een zwarte koning heerst. Engeland stelde zich achter Zuid Afrika, dat op zijn beurt de brandende kwestie der z.g. protectoraten aan de orde stelde. Betsjoeanaland is een der drie protec toraten in Zuid Afrika, waar de negers nog in betrekkelijke onafhankelijkheid leven, alleen maar door Britse ambtena ren geadviseerd. Grenst Betsjoeanaland aan de Unie van Zuid Afrika, de twee andere protectoraten, Basoetoland en Swaziland, liggen er midden in, Swazi land tussen de Oranje Vrijstaat, Natal en de Kaap Provincie, Basoetoland tussen Transvaal, Natal en de Portugese kolonie Mozambique. Zowel geografisch als eco nomisch behoren die twee tot de Unie van Zuid Afrika, terwijl Betsjoeanaland er voor een groot deel aan grenst en de bewoners er van, mannen zowel als vrou wen, eveneens in groten getale werk in de Unie komen zoeken. In totaal tellen de drie protectoraten een bevolking van een millioen zielen, die van wat laim- bouw op een schrale bodem en van vee teelt leeft. De verschillende negervorsten, die er heersen, krijgen van de Engelse regering een jaargeld van ongeveer tien duizend gulden. Ook Seretsé Khama ontvangt een jaar geld. Nadat de Engelse regering de pro testen van Zuid Afrika had aangehoord, stelde ze Seretsé Khama voor, zich in Engeland te vestigen, met een flink ver hoogd jaargeld. Hij weigerde. Toen werd hem verboden terug te gaan. Maar zijn moeilijkheden werden een publiek ge heim. Er werden vragen in het parlement gesteld. Uit alle delen van de wereld waar een zwarte of gekleurde bevolking woont, kwamen protesten. Ook b.v uit Oeganda, waar verleden jaar ernstige troebelen zijn voorgekomen. Er is nu in Londen een Seretsé-Comité opgericht Een raar zaakje", heeft Winston Chur chill er van gezegd. Seretsé voelt zich bedrogen en hij steekt dit niet onder stoe len of banken. „Ik dacht, dat zoiets alleen in Rusland kon gebeuren," merkte hii te genover een reporter opEr zullen vermoedelijk nog enkele vervolgen on het verhaal van Seretsé Khama komen. Er wordt zelfs hier en daar beweerd, dat Malan, de agressieve minister-president van Zuid Afrika er ernstig over denkt, Betsjoeanaland binnen te marcheren de rechters waren van mening, dat de beschuldigden gehandeld hadden „op hoger bevelen gelastten vrijspraak. Deze gang van zaken Heeft vele nieu we protesten uitgelokt, vooral in Beieren De vroegere minister voor politieke zui vering in Beieren heeft de Amerikaanse kef ongXanartlS V6™cht' da Bondsdfviïa maken. Ook in de Bondsdag is de kwestie ter sprake eeko- voorberfdlnVaprdigden haalden tal van rechtsbeerin u?' waarin tegen ieder van de justitie, die *n kanden is van voormalige aanhangers van Hitier. De afgevaardigde van het Centrum, dr. l^?lann' merkte op, dat niet slechts de rechters doch ook zo goed als alle open bare aanklagers tijdens de nazi-tijd in dienst zijn geweest. Volgens Reismann werden sedert 1945 „met bijzondere ijver Processen gevoerd tegen diegenen, die ervan verdacht werden tegen het natio- naal-socialisme te hebben gestreden". Prof. dr. Veraart heeft te Voorburg een speech afgestoken, die alleszins waard is hier extra aandacht te krijgen. De constataties van de professor waren kort samengevat de volgende: „Er is een belachelijk tekort aan goede technici. Oorzaak voor een groot deel volkomen verkeerd standsgevoel. Wil len we industrialisatie, dan moeten we kennen ."je technische eisen in andere landen en vervolgens ambaehts- en middelbaar technische scholen uit de grond stampen". Daarna gaf prof. Veraart zyn ge hoor de volgende waarschuwing mee: „Laat die goedkope ijdelheid toch varen, uw kinderen voor een admini stratieve baan klaar te maken, omda-t gij c t technische baan te maas voor hen vindt". „Gij bestemt ze voor de werk.„_en-armee van straks, terwijl zij 90 tot 100 procent kans hebben op een goede plaats in de maatschappij, wanneer gij breekt met de „witte boord"-mentaliteat en de kinderen een vak laat leren". Het thema is voor onze lezerskring geen volslagen nieuws, want we hebben in deze hoek reeds verscheidene malen de voorliefde voor de „witte boord", waarbij vaak een passend overhemd ont breekt, besproken. Het is echter niet deze oproep zo, dat al zijn er reeds vele vaklieden, die ho gere lonen genieten dan de salarissen dier kantoorheren, men er toch doof voor blijft. Omdat er nu eenmaal voor am bachtslieden onderwaardering bestaat niet alleen in de bedrijven, maar ook van die kant een zeer gevaarlijke kant der vrouwen. Doch waarom zouden vaklieden géén heer kunnen zijn? Er is onder ben in derdaad nog al eens te weinig moeite aan te wijzen, om zich boven de staat van dte langzamerhand stokoude „Jan Boezeroen" te verheffen. Men moet to nen dlc >r houding, vakkennis en wat studie boven 't ook al eeuwenoude „pro letariaat" uit te steken. Bewust leven op boog plan dwingt tot eerbied pn achting. Zulks beeft met het „ideaal" van eigen auto niets te maken. Een. :gen wagen betekent nog geen wer kelijke standing, want er zit ook wel een proleet 'in een auto, al is die persoon dan „kapitaalkrachtig". Schone handen behoren niet persé aan heren, wat smoezelige vingers kunnen eigendom zijn van een eerste rangs- kracht. Men moet dat hele complex weten te zien. Maar er is op dit terrein nog veel stommiteit te noteren. Echter wanneer ook wjj pleiten pro eerbied voor technici en voor levens richting in de ctor van de techniek zouden we het ook op prijs stellen, wan neer concreet van boven af zou worden aangegeven voor welke Vakken nog veel krachten nodig zijn. En tegelijk welk onderwijs de candidaten moeten doorma ken. Met degelijke j-ij» telkens terugkeren de voorlichting op goede basis zouden ook nog heel wat demobiliserende en vooruit Willende militairen hun voor deel kunnen doen. Het verwijt van „goedkope ijdelheid" it dikwijls verdiend, maar het euvel wegnemen maak* v -orbdbten uitermate dringend noodzakelijk. HENK VAN DEF. MAZE een hervorming die volgéns hen in vele Dagelijks komen te Hongkong berich ten binnen, dat een groot aantal sovjet- Russen op het ogenblik communistisch China binnen komt. Zij worden „deskun digen en adviseurs" genoemd en bij de regering te werk gesteld. Alleen te Sjang hai en Peiping zouden zich reeds duizen den Russen genesteld hebben in de hui zen van Engelsen en andere buitenlan ders, die werden gedwongen plaats te maken voor de „adviseurs". Sovjet-soldaten zijn bij de luchtverde diging van het vliegveld van Sjanghai in dienst getreden, en volgens de „Hong kong Standard helpen Russische militai ren de communisten bij de voorbereiding van een Invasie op Formosa en de Tsj oesan-eilanden. de. voorspelde deze hem, dal het hem zijn troon zou kunnen kosten. We hebben indertijd reeds gemeld, d?.t de stam ten slotte met het huwelijk accoord ging en Seretsé en Ruth getrouwd en wel naar de hoofdstad Serowe togen, waar ze een aardige bungalow tot paleis kozen. Toen kwam Engeland, hiertoe door Zuid Afrika aangezet, tussenbeide hem verbiedend de troon te bestijgen. Seretsé toog naar Londen, zijn vrouw achterla tend, omdat ze een baby verwachtte en hoorde daar een banvonnis tegen zich uit spreken. Want zijn huwelijk gaat niet alleen zijn honderdduizend onderdanen aan, maar heel Zuid Afrika, heel Afrika en heel de gekleurde bevolking van de wereld. Zuid Afrika, waar de verhouding tussen blank en zwart tamelijk precair is en de blanke bevolking in aantal ver achterstaat bij de I zwarte, vreest complicaties, wanneer er De Londense typiste Williams nu koningin, met haar gemaal kijkeitd over de hoofdstad Serowe. Tijdens een persconferentie op het Griekse gezantschap in Den Haag ter in leiding van de 129ste viering van de onafhankelijkheid van Griekenland, heeft de Griekse gezant, de heer N. Lely, het een en ander verteld over de vrij heidsstrijd der Grieken in de afgelopen tien jaren en over de offers, welke de bevolking tijdens de Duitse en Italiaanse bezetting en na de oorlog in de strijd tegen de communisten heeft moeten brengen. Het zwaarste offer is wel de verdwijning van 28.000 Griekse kinde ren. die door de communisten bij over vallen op dorpen werden geroofd en nu in de omringende communistische lan den worden vastgehouden. De communistische rebellen zijn versla gen. De burgeroorlog is ten einde, maar duizenden Griekse gezinnen, waar men niets weet over het lot dezer kinderen, zijn nog steeds in rouw gedompeld. Deze kinderen zijn verspreid over Albanië, Joegoslavië, Bulgarije, Roemenië en Hon garije en andere communistische landen en de veronderstelling is niet gewaagd, dat zij daar een volkomen communistische opvoeding krijgen, om eens als communis ten naar Griekenland terug te keren. De Griekse regering heeft deze kinder roof nu aanhangig gemaakt bij het Inter nationale Rode Kruis te Genève en aan dit bureau alle gegevens verstrekt, waar over zij beschikt. Maar hier ligt op de eerste plaats een taak voor de UNO de taak om deze schandvlek op onze be schaving zo spoedig mogelijk'uit te wis sen. Vele dorpen in het Noorden van Grie kenland waar de jarenlange strijd tegen de rebellen heeft gewoed, aldus vertelde de gezant, liggen nog verwilderd en ver laten. Behalve de geroofde, kinderen ziin er nog tienduizenden oorlogswezen en vluchtelingen. De Griekse regering tracht nu deze vluchtelingen naar hun verwoeste dorpen terug te voeren. Als zij gaan krii- gen zij materiaal om hun huizen te her bouwen en gereedschappen om de grond weer te gaan bewerken. Zo hoopt men üf 1951 nog^kan kunnen dien en den verwacht de eerste wor- P® «gering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Ned.-Ind. Leger. Gesneuveld 9 Februari 1950: Sold. 2e kl. inf. M. F. Rumemper, uit Indonesië. Gesneuveld 17 Februari 1950: Serg.-maj. Genie L. Ploeg uit Rotterdam. Gesneuveld 23 Februari 1950: Serg -inf. F. Naumann uit Indo nesië. Kon. Marine Gesneuveld 16 Maart 1950, in de nabijheid van Malang: Schipper H. J. C. M. Bnlleurs; Ind. Korp.-Schrijver Af. Samuel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1