Nieuws uit STAD en OMTREK De Stille Omgang is moeilijk voor de nieuweling In gebruik stelling grote dok van Wilton G'k°ag'"Hulp LAATSTE BERICHTEN Excelsior zet eindspurt voort Voorstellen aan de gemeenteraad SVV sloeg teleurstellend NAC AANNEMERS IN VLAARDINGEN ONTEVREDEN v II •li Nieuwe dogma verklaring Gouden bedevaart naar Lourdes Wilde jacht door Den Haag op maat van Schiedamse inbreker „Nieuw Amsterdameerste patiënt Deli-Spoormannen blijven staken Felle branden in Toldijk en Monnikendam „Georgic" bracht 1400 militairen thuis Amerika helpt Indonesië aan wapens Pas gedemobiliseerd militair door tram gedood Uitschakeling in de bouiverij De laatste plaats eindelijk verlaten Door 1-0 zege op R.D.M NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nederland erkent diinese volksrepubliek' franse havenarbeiders PAGINA 2 MAANDAG 27 MAART 1950 II «t I DE GROTE CHRISTUS KLEIN GEHOUDEN NIEUWE ZAAK VAN SCHRIJVER O. B. K. JUBILEUM-CONCERT BURGERLIJKE STAND FILMAVOND KATHOLIEK THUISFRONT E Overeenstemming werd teniet gedaan AUTORIJSCHOOL WALDO SPOORWIJK—SCHIEDAM 5—0 Drie gezinnen dakloos „Blijven we, of is het een vergissing?" PIUS X IN DE RIJ DER ZALIGEN Nodig om orde en rust te kunnen handhaven TEGEN DUITSE JODENJAGER TWAALF JAAR GEëlST AANKOOP NIEUWE AUTO'S VOOR DE POLITIE HANDBAL DAMES St. Lodewijk—U.V.G. 0—11 JUBILERENDE BLOEM BOLLENHANDELAREN boden Koningin gedenkboek aan H. M. zal officieus bezoek brengen aan „Keukenhof" STAKEN EEN RUSTIGE 3—1 ZEGE Afscheid van Opschoor i Voor het eerst eerst van ons leven zijn wij deel geweest van het kilome terslange bidsnoer, dat zich door Am sterdams nachtelijke straten slingert ter herdenking van het Heilig Mirakel. Vraag niet hoe zwaar het is daar Indrukken van te geven zelfs als er een bijna dwingend verzoek is ge weest om overtuigd propagandist te zijn, die voor de komende jaren nieu we scharen Schiedammers zal moeten bewegen mee te trekken ter Heilige Stede. Wij zullen voor die opgave zak ken. Er i3 zoveel wat voor een „groen" te nieuw is aan zo n toch om door te dringen tot in de kern van het ge beuren. Hij maakt langs de Kalverstraat, de Dam, de Nieuwe Dijk; de Nieuwe Brug, de Warmoesstraat en Nes de zelfde ommegang, die de Plechtige Mi-, rakelprocessie nam, na het wonder met de H. Hostie, welke, onverteerd, te zamen met braaksel van een zieke in bét vuur geworpen, daarboven bleef zweven. Maar waar toen kaarsen langs de route hebben gebrand én vele gevels versierd zullen zpn geweest, daar sloeg nu de verlichting van bioscopen en schoenwinkels, van eethuizen en con fectiemagazijnen de nachtelijke medi tatie-rust aan gruizels. Toch kwam hij onder de indruk van dat massale stille bidden. Tussen de hoge huizen van de Nes scheen het stem gekregen te hebben in het stap pen van de duizenden voeten. Voor Gerzon brandde de lantaarn, welke de plaats van de vroegere H. Stede-kapel aangeeft. Die staat daar zo verloren en van zijn plaats. Hier klopt dag aan dag het hart van win kelend Nederland. Hier is geen plaats voor vrome attributen Maar toch..:... wat blijft er van deze wetenschap over, nu voor urenlange stoeten biddende mannen de herinne ring aan de H. Stede-kapel de be kendheid met de winkelstraat ver dringt en dankbaarheid opwelt om zo groot wonder aan Nederland en zijn hoofdstad gedaan. Het is niet nodig hun te zeggen, dat deze nachtelijke tocht geen de monstratie mag zijn- Is dankbaarheid van vrienden wei ooit een kwastie van uiterlijk vertoon? In de stilte van het hart te midden van stille mensen trilt op de cadans der Rozenhoedjes een dankgebed na de Algemene H. Com munie- En al is het waar, dat de pel grim zich temidden der duizenden op sluit in zichzelf, hij is deel van een nog veel groter geheel dan het Am sterdam van de Stille Omgang. Zijn gedachten zijn bij koningshuis en ge vallenen, bjj zeevarenden, bjj Paus en Kerk hjj bidt aan het slot van de omgang vo»or de terugkeer en voor de vrede. Na de predikatie van Pastoor L. D. Oorsprong is deze intentie voor hem geen vage aanduiding meer. Hjj heeft geen kans gekregen om zich tijdiens de preek doof slaap te laten overmannen, want de grote be itekenis van deintentie door Z H. de Paus aan het Heilig Jaar gegeven, wordt voor hem een geestdriftige be lijdenis van de krachten, welke hem hen dienste staan om de grote te rugkeer te bewerken niet de min ste gebed en boete- Hij zingt na de H. Mis het Lied van de Stille -Omgang. Buiten wachten nieuwe pelgrims. Het is tijd om te gaan. Meer dan 700 Schiedammmers lopen in stilte naar het begin van het Spui om dè Omgang te beginnen. Ze ven honderd 'Schiedammers, die van dit feest van Christus Eucharisticus tegelijk een-individuele hulde en een gemeenschaps-feest maken. Er is geen groep van de katholieke bevolking niet tegenwoordig. Reeds sinds 1925 maakt mr. Peek, de bur gemeester, de Omgang- mee. Deze keer heeft hij aan Jan, zijn zoon, de eerste stappen geleerd op de omgangeweg. Jonge kerels lopen naast mannen op leeftijd, de ambtenaar is er en de win kelier, de onderwijzer en 4e arbeider, van het Oosten en het Westen, van de Gorzen en het Centrum zijn ze mee gekomen. In hun hart is er die overdenking, welke zij van de president meekregen in de Singelkerk in Schiedam: „Chris tus, wat zijt gij groot". Groot om voor kleine mensen zoveel te willen zijn- Da is niet onder woorden te bren gen- Men zingt er liever van, zoals het koor het prachtig deed onder leiding van Jan Remmerswaal of zoals allen gezamenlijk zongen. Daarna werd tij dens de Stille Omgang Christus zo groot als Hij voor ieder in eigen hart de kans had gekregen om te groeien. Was het niet het meest onvertelbare en het meest wezenlijke van die Om gang, dat men Hem in zichzelf nog maar nietig wist; nam men zich daar om niet voor volgend jaar weer te gaan om te zien of men in de Stille Omgang groei van de grote Christus in zichzelf kon ontwaren? De opleving van de belangstelling voor de Hoogstraat heeft een zeer gelukkig gevolg gehad. Verscheidene winkeliers zijn overgegaan tot verbouwing van hun gevels, terwijl er nog meer met soortge lijke plannen rondlopen. Toen het pand van Milaan tegenover het Stedelijk Museum vrij kwam, was het de grote vraag of ook hier de gele genheid aangegrepen zou worden om na een goéde verbouwing nieuwe luister te geven aan de oudste winkelstraat van Schiedam. De N.V. Schrijver's Woning inrichting nam die kans. De gehele oude gevel werd door een moderne vervangen, waarbij vooral de aardige gevelverde ling opvalt. Ook om andere redenen valt het uiterlijk op, want de boven-verdie pingen, -welke niet van exterieur ver anderden zijn «in licht gekeimd. Het filiaal Hoogstraat 95 en 97 van de moeder-zaak aan de Broersvest zal in hoofdzaak de afdeling meubelen herber gen. De etalages zijn tegelijkertijd als toonkamers ingericht. Het concert ter gelegenheid van het gouden jubileum van O.B.K. zal Donder dagavond a.s. in het Passage-theater worden gegeven. Uitgevoerd worden werken van Grieg, Leutner, Franz Liszt, Lehar, Mandels- sohn van Anrooy en Feltzer. Het Rot terdams Philharmonisch blaas-sextet ver leent medewerking doof op te treden in werken van Huber, Blumer en Charles Queg. Theodoras J. M., z. v. P. J. van De venter en A. G. M. van Geene. Levenl. kind van F. Droge en J. M. H. van Pinx- teren. Op Woensdag 29 Mrt. a.s. zal in het ge bouw van de R. K. Volksbond een film voorstelling gegeven worden ten bate van het Katholiek Thuisfront. U zult zich wel afvragen waarom Kath. Thuisfront nu een film gaat vertonen over het leven van ónze soldaten over zee? Het antwoord is zo simpel: omdat velen van onze Schiedamse jongens nu nog in Indonesië zijn. Juist nu krijgt u de ge legenheid om te gaan zién hoe zij daar onder de palmen moeten roeien met de riemen die zij hebben. Hoe de kame raadschap onder hen is etc. etc. Daarom juist heeft het hoofdbestuur van het Kath. Thuisfront het plan gevat om naar Schiedam te komen en u dit te laten zien. Ook voor de kinderen is er een aardig filmprogramma en wel voor -de jongens scholen 's middags om 2 uur en voor de meisjesscholen om 4 uur. De toegangs prijs voor de kinderen is maar 25 ceni Bij de avondvoorstelling zal Aalm. Ma joor J. van Croonenburg spreken over het Kath. Thuisfront in de toekomst. Komt allen op Woensdag naar de R. K. Volksbond. Kaarten a 75 cent verkrijgbaar bij: J. Heinsbroek, Houtstraat 17: J. Zoet mulder, Botertraat 87a; Sig. Mag. De- genkamp, Oostsingel 1 en bij P. M. v. d. Berg, Tielman Oemstraat 6. Labor Vincit, Hoogstraat 132. De Gez. Schiedamse Pax. Comité's. Advertentie De Nationale bedevaart, die dit jaar naar Lourdes trekt, is de 50ste, tot nu toe georganiseerd, en de derde sinds de be vrijding. De belangstelling voor deze be devaart, die van 30 Juni tot 8 Juli duurt, is weer groot. Er gaan twee treinen, waarvan 1 ziekentrein. Het vertrek ge schiedt uit Roosendaal. Totaal zullen er ongeveer 1400 pelgrims meegaan. Behalve deze Nationale bedevaart gaan er nog twee bedevaarten naar Lourdes, een van de K. A. B. en een van het Lim- burgse bedevaartcomité. Beide bedevaar ten zullen ieder twee treinen omvatten, telkens met ca. 1400 pelgrims. In verband met de reeks inbraken, waarvan wij vorige week melding maak ten, is alhier gearresteerd de 23-jarige Schiedammer R. v. d. O. Hij bekende in gebroken i hebben in de woning van Ds. K. de B. en een poging tot inbraak te hebben gedaan in de Julianaaan, waar bij hij en zijn maat gestoord werden. Zij konden toen ontvluchten in het Ster- rebos. Deze maat bleek te zijn de 23-j. de uit Den Haag. De politie trok daarop met een auto naar een zeer volkrijke en nog al kwalijke buurt in de residentie. Hoewel de rechercheurs in burger waren bleek de J. spoedig lont te ruiken, want niet zodra stopte de wagen in zijn om geving of hij nam de benen. De re chercheurs losten enkele schoten in de lucht, want het was onmogelijk even tueel op de man zelf te richten. De J., die zag hoe druk het was, dacht hier van gebruik te kunnen maken en bleef lopen. Daarop begon een wilde rit door de wijk, die dank zij de behendigheid van de chauffeur geen ongelukken on der kinderen, handwagens of voetgan gers veroorzaakte, maar resulteerde in de arrestatie van de J. Hij is naar het politiebureau in Schiedam overgebracht. In de situatie, welke is ontstaan door de staking bij de Deli Spoorweg Maat schappij is geen wijZiginggekomem Aangezien tengevolge van de sta geen goederen uit Belawan naar ne binnenland kunnen worden vervoera, zullen verschillende schepen .van ae KPM, die goederen met bestemming ee- lawan aan boord hadden, uitvallen, om dat deze goederen niet te Belawan kun nen worden opgeslagen. Slechts een klein percentage van de opvoer van goederen uit Belawan kan door vrachtauto's wor den verzorgd, aangezien de meeste vrachtauto's zijn gevorderd door de mi litaire autoriteiten. Het hoofdbestuur van de Sarekat Buruh Kerreta Api Deli deelde mede, dat met de directie der DSM inderdaad overeenstemming was bereikt ten aanzien van de lonen der la gere arbeiders. De afdelingsbesturen heb ben echter deze oplossing, die een com promis was, niet aanvaard, in verband waarmede het hoofdbestuur de overeen stemming heeft ingetrokken. Het wil alleen verder onderhandelen op basis van „onvoorwaardelijke inwilliging" der oorspronkelijke eisen, die neerkomen op een loonsverhoging met 80%. In verband met het gebrek aan trans portgelegenheid dreigen er voor de om dernemingen grote moeilijkheden en kunnen er geen goederen worden afge voerd. Advertentie ixsïRucituas-tmoMA Citaat van de dag: Wat zal de week ons brengen? Misschien wel zieke mensen in huis! Maak U vandaag geen zorg voor morgen- Er is toch eén Wit-Gèle Kruis. Vandaag, Maandag 27 Maart: Grote Kerk, 8 uur: Eerste uitvoering van de Mattheus Passion door Rott. Phil harmonisch Orkest met solisten- Morgen, Dinsdag 28 Maart: Musis Sacrum, 8 uur: Franse avond van het Kath. Cultureel Genootschap. Kapel Huize Liduina, 9 uur: Bid- en boetedag voor Kath. Vrouwen Bewe ging. H. Mis: 3 uur Lof met predikatie. Overmorgen. Woensdag 29 Maart: Musis Sacrum, 8 uur: Rome-avond door Kath. Kring. Paul de Waart en Pa ter Ditters spreken. Vertoning lichtbeel den. Dagelijks: Passage: Leve de Samba. Monopolie: Bart, do vrijbuiter. De midvoor van Spoorwijk heeft de wedstrijd voor zijn club gewonnen. Im mers, toen deze stevige speler in tien minuten tijd na het aanvangssignaal drie maal de Schiedamse verdedigers had overrompeld met zijn snelle start was het voor onze stadgenoten een te zware op gave om deze 30 nog in te lopen. Wel trok Schiedam hierna energiek ten aanval, maar toen enkele goede com binaties op het laatste moment door de Spoorwijkver-dediging gebroken werden, bracht dit toch een morele inzinking, die de gastheren benutten door nog vóór <Je rust hun vierde doelpunt te scoren. Na de rast trok Schiedam met nieu we moed en met de vaste wil in hel veld om te redden w.\t mogelijk was, doch toen de Spoorwijk-midvoor weer even een gaatje zag niettegenstaande zijn zware bewaking, dreef hij de bal snel daar doorheen en passeerde voor de vijfde maal de Schiedamse keeper. Dit was de genadeslag; aan beide zijden zakte het spelpeil en toen het eindsig naal klonk, had Schiedam niet de kracht gevonden om een tegendoelpunt te scoren. Het 46.000 tons Dok IV zal op Dinsdag 11 April a.s. in gebruik worden genomen als de Nieuw Amsterdam, het vlagge- schip van de Holland Amerika-lijn voor het eerst na de oorlog daarin zal dok ken. Diezelfde dag zullen genodigden de nieuwe timmerfabriek van de werf kun nen bezichtigen. Het dok bestaat uit 6 afzonderlijke sec ties. Het is 21.80 lang, 51.20 meter breed, terwijl de pontons met zij kasten samen 21.60 hoog zijn. In de laatste wereldoorlog werd het dok verscheidene malen door bommen getroffen. Op 27 Augustus 1942 werd bij een aanval de ponton van sectie 3 zwaar beschadigd. Daarna werd deze onder het dok uitgetrokken en ter reparatie opge nomen. Hiermee was er echter nog geen einde gekomen aan de bombardementen. Integendeel. De schade door deze berok kend werd steeds groter. Begin April 1943 kreeg het de genadeslag, brak in tweeën en zonk. Toen, nog tijdens de oorlog, met de berging werd begonnen, moesten de dui kers tot 20 meter afdalen om voorlopige afdichtingen aan te brengen en een aan tal drijftanks te bevestigen. Er ging een jaar met deze werkzaamheden heen. Op 16 Mei 1944 werd. het dok door voorlo pig waterdicht gemaakte pontontanks leeg te pompen en 5 drijvende bokken te hulp te roepen, gelicht. Op Hemel vaartsdag van dat jaar kon het door 12 sleepboten naar de Waalhaven worden versleept en aan de grond worden gezet. Sectie 6 was van de rest van het dok afgescheurd en kon niet worden gebor gen. Door de grond er onder weg te zui gen kon een deel diep wegzakken, waar door er voldoende water boven de sec tie stond om het herstelde dok later te kunnen plaatsen. Na de oorlog werden pogingen gedaan om een dok van gelijke afmetingen te verwerven, maar deze pogingen faalden. Men besloot toen tot herstel van het zwaar beschadigde dok, want het was voor de werf onmisbaar. Dat was geen kleinigheid. Begonnen werd met sectie 3. Deze was voor een derde deel vernield, terwijl de beide zij- kasten waren doorgebroken. Sectie voor sectie werd geleidelijk hersteld. Bij de Werf Gusto werd een geheel nieuwe sectie 6 gebouwd. Nu is het dok geheel hersteld. Het ligt gemeerd aan twee inmiddels in de dokhaven vol gens de allernieuwste inzichten gecon strueerde betonnen dokpalen, welke elk 3190 ton wegen. Ge voet van de paal heeft een diameter van 18 meter, dat is een oppervlakte vah 254 m2. De totale lengte van een dokpaal bedraagt 25 me te!. Een. felle brand heeft gisteravond de kapitale boerderij van de landbouwer M. te Toldijk bij Zutphen geheel ver woest. De brand ontstond door onbeken de oorzaak in de schuren, die geheel met stro waren gevuld. In een oogwenk stonden woonhuis en stallen in lichter laaie. Het vee en het grootste gedeelte van de inboedel kon den worden gered. Ook in Monnikendam heeft gister avond brand gewoed. Eveneens door on bekende oorzaak brak de brand hier uit in een dubbel woonhuis aan de Koe markt, dat bewoond werd door de fami lies M. en S. Tegen half tien des avonds was de brand bedwongen, doch het huis was toen voor het grootste gedeelte verwoest. Ook de inboedels gingen vrij wel geheel verloren. De bewoners waren niet verzekerd. Voor de familie M. was het wel een zeer onaangename thuis komst. Dit gezin was gisteren namelijk in Amsterdam, toen haar huis in de as werd gelegd. Terwijl de Koninklijke Militaire Ka pel vrolijke marsmuziek ten gehore bracht, rond hedenmorgen aan de Lloydkade te Rotterdam de ontsche ping plaats van he troepentransport- schip „Georgic", waarmee 1400 militai ren en 6C0 vrouwen en kinderen uit Indonesië naar Nederland terugkeer den. Talrijke autoriteiten, o.w. generaal- majoor E. Engtes, oud-commandant van de 7 December-diviisie en generaal-ma- joor W. Baay. chef van de staf van de Verenigde Chefs van Staven, waren bij de ontvangst aanwezig. De militairen werden toegesproken door kapitein R. van Zinniecj Bergmann namens de Ko ningin, door tie staatssecretaris van Oor log, mr. W. Fockema Andreae namens de regering door kol. C. Paihud de Morta-gne namens Prins Bernhard. De reis van de „Georgic met captain Williams aki gezagvoerder en kapitein Stobbe als liaison-officier, is voorspoedig geweest. Overste H. Lambert, die com manderend cfficier der troepen aan boord was, verklaarde, dat er practisch geen klachten waren geweest, de accommodatie aan boord was dan ook uitstekend. Alle passagiers hadden hutten en de inrich ting daarvan ontlokte een der militairen bij de inscneping de vraag; „Overste, blij?' door dat departement in ogenschouw is ven we hier of is het een vergissing?" Anderzijds hebben de militairen zich heel goed gedragen. Éen der stewards zei, dat deze troep de #disciplineerdste en ordelijkste was, die hij gedurende de oorlog en daarna had meegemaakt Onze Romeinse correspondent seint ons: „II Tempo", het katholieke blad, dat vaak als de officieuze spreekbuis van het Vaticaan optreedt, meldde Zater dag, dat men in de loop van December a.s. de dogmaverklaring van Maria's ten Hemelopneming kan verwachten. In dezelfde maand zal ook de zalig verklaring van Paus Pius X plaat» hebben. Op het Amerikaanse departement van Defensie wordt thans een studie gemaakt van de behoefte der R.I.S. aan die mili taire uitrusting voor binnenlands gebruik, waarin op korte termijn door de Verenig de Staten zou kunnen worden voorzien. De regering der R.I.S. heeft daartoe on langs een opgave van het benodigde in gediend bij het departement van Buiten landse Zaken te Washington, welke opgave Zondagavond omstreeks negen uur la op de trambaan van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij tussen Ouddorp en Goeree de 21-jarige, pas tien dagen geleden uit dienst afgezwaaide militair. A B. uit Melissant door de tram over reden en on slag gedood. B. is waar schijnlijk op de rijdende tram gespron gen en toen een eind buiten aan de wagen blijven hangen, waarna hij er moet zijn afgevallen. Het stotfelük overschot is naar het siekenhuis te Dirksland overgebracht. genomen in verband met de mogelijkheid om aan verschillende landen in Zuid-Oost- Azië hulp te verlenen uit een fonds van millioen dollar, dat ter beschikking staat van president Truman voor beste ding „in de omgeving van China". Het aandeel van Indonesië zal vermoe delijk omstreeks vijf millioen dollar be dragen en deze som zal voornamelijk wor den besteed voor de levering van lichte wapens en andere militaire benodigd heden, zoals transport- en communicatie middelen. Volgens Amerikaanse functio narissen is dit alles in hoofdzaak bestemd voor gebruik door de federale politie, welke ial worden belast met de handha-* ving van orde en rust in Indonesië. Tegen de 44-jarige voormalige Krimi- nalsebretar van de Amsterdamse Siche-r- heitspolizei, Otto Kempin uit Neuburg, heeft de officier V0,n Justitie bij de bij zondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank vanochtend twaalf jaar gevan genisstraf met aftrek geëist. De verdachte - v"as in hoofdzaak ten laste gelegd, dat hij i.i dig bezetting w.-s opgetreden als de Duitse leider van het bureau „Joodse Zaken" in de Paulus Pot terstraat. dat ressorteerde onder het ■hoofdbureau van politie te Amsterdam. Kempin is een der laatste leden van de Amsterdamse Sictoerheitspol'izei, diie te recht staat. Er is deining ondier de Vlaardimgse ners wel het meest wwdt gebouwd, des- aanmemers. Vanmorgen om half negen reeds hadden tientallen van aannemers en onderaannemers ziah op de Markt voor het kantoor van Gemeentewerken verzameld om bestek en tekening te verkrijgen voor de bouw van 410 stenen schuurtjes met tegelpaden. De voorzitter van die plaatselijke aan- nemersbond, die heer A. Maat vertelde, dat in Viaarddngen, de stad in Neder land die zich wel het snelst uitbreidt en waar in verhouding tot het aantal inwo- Excelsior behaalde e®" ruim verdien de overwinning en had de voorhoede wat meer productiviteit ten toon ge spreid, dan hadden de zwart-witten een heel wat grotere score kunnen behalen. Edoch, het maken van doelpunten is en blijft het zwakke punt van onze stadge noten. Eigenaardig feit met een voorhoe de. waarin iedere speler stuk voor stuk wel goed voor een doelpunt is, haar veld spel is goed, kansen worden er ook wel geschapen, maar op het beslissende mo ment falen zij. Ook worden zwakke plekken in een Vijandelijke verdediging niet voldoende uitgebuit. Vóór de rust was het een, gelijk op gaande strijd met Excelsior technisch 'n tikje beter, zonder, mein™ L Ult" stekende spel van de ™^"^i pPerspi1, evenwel gevaarlijk te worden. Aan de OACBIAO VOOR SCHl(DAM tlf OMSTRiKi 72ste Jaargang No. 21193 De kantoren der Redactie er> Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R-K.. Volksbond, Lange Haven 7j, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs f 3.90 per kwartaal. 1.30 per maand, f 0.32 per week Advertentie- pf U* °P gewone kolomoreedte t I) IS oer millimeter nnogte Inse/ontien Mededelingen op redactionele kolombreedte 0 30 per millimeter Hoogte Coruract-tarieven Verkrijgbaar DO erkende advertentie-bureau*. Kampioenen (kleine advertenttën» tot Ï0 woorden t t.- Elk woord meer 5 et» Maximum 50 woorden. Plaatalng uitsluitend tegen gereduceerde prils de administratie of t>ö de bil vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloteni en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuljpers. Hoofdredactie: Prof. Dr St. Tesser O.P. en Leo J. M Hazelzet. Algemeen redacteur: H. A. Paalvast. Door de commissaris van Politie is naar voren gebracht,' dat het aanbeveling ver dient een tweetal oude auto's, die bij zijn dienst in gebruik zijn, t.w. een personen auto Dodge 1934 en een Jeep, door nieuwe te vervangen. De Dodge is zeer oud, niet meer vol komen betrouwbaar en duur in exploitatie. Deze wagen heeft ruim 110.000 K.M. gelo pen en heeft een benzineverbruik van 1 L. op 3 a 4 K.M. De onderhoudskosten zijn hoog en nemen gestadig toe. De kos ten aan benzineverbruik zullen bij verho- ging van de benzineprijs aanmerkelijk stijgen. De Jeep heeft ruim 80.000 K.M. afgelegd en verbruikt 1 L, benzine op 5 K.M. Deze auto wordt gebruikt voor recherchedien sten en het vervoeren van arrestanten, al of niet met bagage. Voor dit laatste doel is een Jeep allerminst geschikt, zeker niet wanneer, zoals meermalen het geval is, 3 4 personen tegelijk vervoerd moeten worden, het aantal geleiders niet mede- geteld. Het snel dirigeren met een Jeep ontmoet in de practijk ook bezwaren, orn aat het in en uitklimmen niet gemakkelijk gaat, vooral als bij slecht weer de kap op de auto is aangebracht. Door de directeur van de Gemeentelijke Vervoer-, Reinigings- en Ontsmettings- dienst wordt de mening van de commis saris van Politie, dat het uit financieel oogpunt gewenst is, dit oude materieel te vervangen, ten volle gedeeld. Voor vervanging van de Dodge wordt de voorkeur gegeven aan een Opel Olym- pia (kostprijs ƒ4650) terwijl een Bedford bestelwagen wordt aanbevolen om de plaats van de Jeep in te nemen. Voor deze nieuwe auto, ingericht voor het vervoer van verschillende personen, kan een prijs worden aangenomen met inbegrip van enige te treffen extra voorzieningen van ƒ4830. Voor beide nieuwe auto's te zamen zal dus een bedrag van 9480 no dig zijn. Waar rekening moet worden ge houden met een mogelijke prijsstijging zal veiligheidshalve 10.000 dienen te wor den aangehouden. De opbrengst van de oude auto's bij verkoop is met enige zekerheid niet vast te stellen, zodat B. en W. dienaangaande geen betrouwbare cijfers kunnen verstrek ken. Na ampele overweging van het voorstel betreffende vervanging van auto-mate rieel, waarin ook werd gesproken over vernieuwing van auto's bij andere dien sten, hebben B. en W. gemeend voor de hierboven genoemde voorzieningen, die zij ten volle verantwoord achten, de mede werking van de raad te moeten inroepen. Naar aanleiding van een opmerking in de Commissie voor de Gemeentelijke Ver voer-, Reinigings- en Ontsmettingsdienst en in de Financiële Commissie gemaakt, delen B. en W. mede, dat het de bedoeling is, dat de aan de schaffen personenauto ten dienste zal staan van het gehele ste delijke politie-apparaat. Wat kosten de Welschen- woningen? Op 23 December 1949 besloot de raad over te gaan tot het bouwen in het be lang der volkshuisvesting van 100 Wel- schenwoningen nabij de boerderij „Groenoord". Thans kunnen B. en W. berichten, dat het in de bedoeling ligt op de bovenge noemde gronden 100 woningen (84 wo ningen van het type A en 16 woningen van het type B) alsmede één winkel met bijbehorende ruimten, alle volgens het systeem Welschen (ook genoemd „Sim plex-woningen") te stichten en de bouw daarvan op te dragen aan Dura's Aan- .nemings-Maatschappij N.V. te Rotter dam j De eigenlijke bouwkosten bedragen 1.208.933 voor de woningen 1,200.933 en voor de winkel 8.000. Deze bedragen dienen te worden ver meerderd met 60.795 wegens architec ten-honorarium, dagelijks toezicht, ren teverlies tijdens de bouw, assurantie en onvoorziene uitgaven, sonderingen en aansluitingen riolering, gas, water en electriciteit en met 23.100 wegens kos ten beplanting voortuinen, beplanting tuinafscheiding, tuinhekjes, muurgla- zuur in keuken en gang, uitstortbak- douchecel enz. Het bedrag van 23.100 komt, even min als de kosten van de bouw van een winkel ad 8.000, voor een Rijksbijdra ge in aanmerking. Aan de desbetreffende Rijksdienst is verzocht de huur te verhogen met een bedrag, overeenkomende met de supple- toire uitgave van 23.100- De minister van Wederopbouw en Volksliuisvesting verenigde zich met het aanbrengen van de voorgestelde voor zieningen en keurde g°ed daarvoor een extra huur van 0,20 Per week Per wo ning te berekenen. B. en W. merken n°g°P< dat bij de raming van het expimtatie tekort ervan is uitgegaan, dat het Ed,.?*; grondkos- ten in rekening brengt blJ de bepaling van de Rijksbijdrage. dit onver hoopt niet het geval Z1J' d.. ^et deel der grondkosten, dat met m reke ning wordt gebracht, eveneens ten laste der gemeente. De huur van elke woning zal vermoe delijk liggen tussen 6-50 en f 7 20 Per week, exclusief vergoeding voor water. B. en W. leggen de raad een ontwerp besluit ter vaststelling voor. Ambachtsschool wil grond voor nieuwbouw kopen Van het bestuur van de Vereniging „De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken" is bij schrijven van 6 Maart jl. een verzoek ingekomen om een per ceel grond groot 5.200 m2 aan haar ver eniging te verkopen tegen een prijs van 40 per m2, met de bedoeling om hierop een nieuwe Ambachtsschool te bouwen. Het in deze gemeente bestaande ge bouw waarin de Ambachtsschool is on dergebracht voldoet reeds jaren niet meer aan de eisen, welke aan een derge lijke onderwijsinrichting dienen te wor den gesteld. Bovendien is het gebouw aan een ernstige verzakking onderhevig. Door de directeur van de Gemeente lijke Woningdienst (Bouw- en 'Woning toezicht) is een onderzoek ingesteld, met als resultaat, dat met de noodzaak tot ontruiming binnen korte tijd moet worden rekening gehouden. In verband hiermede heeft het bestuur van deze vereniging van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bij schrijven van 2 Maart jl. Nr. 11615 Afd. N.O.I., bericht ontvangen, dat tegen de aankoop van dit perceel grond voor de bouw van een nieuwe Ambachtsschool bij hem geen bezwaren bestaan. B. en W. stellen de raad voor dien overeenkomstig te besluiten. andere zijde bracht ook RDM het niet verder dan de Excelsior-achterhoede waarin captain v. d. Linden excelleerde Na rust was Excelsior direct in de aanval en na 20 minuten komt het ver diende doelpunt: uit een vrije schop van Vlugman doelpunt Bosman met een listig boogballetje. De Excelsior-linksbuiten verknoeit dan een dot van een kans door onbesuisd over te knallen. RDM scoort dan nog een buitenspel-doelpunt, dat werd afgekeurd, doch heeft hiermede al haar kruit verschoten. Excelsior neemt het heft volledig in handen. Wij noteren nog een keurige kopbal van Dries bene vens een te zacht schot van dezelfde speler, die beide door deRDM-keeper op nette wijze onschadelijk worden ge- IT133kt De RDM-keeper valt 5 minuten voor tijd nog uit; het brengt in de stand geen verandering meer en met deze magere maar kostbare 10 heeft Excelsior de laatste plaats (laten wij hopen voorgoed) vaarwel gezegd. Speciale vermelding verdient de uit stekende leiding van deze middag. Zondag a.s. kunnen de zwart-witten hun eindsprint in een felle uitlooppoging inzetten door in de zware uitwedstrijd tegen Pullens nog een overwinning te behalen. ondanks die grootste werkhonger heerst. Hoe dat komt? „Wel zo zeidie deze voorzitter, ,men laat die plaatselijke bouwvakpatroons met vakbekwaam per soneel voor wat ze zijn. Ze wonden als het ware in een hoek gediromigen- De grotere bedrijven van buiiten voeren de objecten uit, waarvoor echter personeel uit de kleinere wordt weggelokt. Alles is echiter nog niet verloren. De samenwerking tussen de Viaarding- se collega's onderiiing k niet gebroken en de omstandigheden zijn er om dit te be wijzen. Thans wordt bestek met tekening verkrijgbaar gesteld voor de bouw van 410 schuurtjes. Dit werk wordt in z'n geheel aanbesteed. De Vlaardingse aannemers vragen zich af, of dit niet plaatselijk kan geschieden. Verder of diit werk niet kan worden verdeeld over 10 of 12 aannemers of aanbesteed kan worden in 10 of 12 pereeten, zodat ook kans geboden wordt aan. de plaatselijke burzerpatiroons". „Er zijn echter nog andere dingen' aldus de heer A. Maat. „De gemeente laat zelfs de plaatselijke bouw-ondern e - mers in zekere zin. uitschakelen door het aanbesteden van woningen, die dan aan particulieren worden verkocht. E®11 Vlaardingse aannemer (z.g. eigen-beu wer) is begonnen met de bouw van enige panden voor de verkoop. Tijdens de onderhandelingen met een gegadngd'e bleek deze niu enige aarzeling voorlopig van de koop af te zien, omdat de gemeen te Vlaardiingen hem een van de voor haar rekening te bouwen panden aan de MO' zartlaan kon aanbieden. Het gemeentebe stuur gaat dius bouwen, en verkopen" al dus de heer Maat. „De aannemers mo gen toezien' Grote bouwondernemers hadden een voorrecht boven de plaatselijke aanne mers Vlaairdingen van een record-aantal nieuwe woningen te voorzien. Deze wo ningen zijn gedeeltelijk voltooid of na deren de voltooiing. De bouwkosteu ech teir worden door de Vlaardingse aanne mers te hoog geacht. Zij zijin van mening, dat deze kosten zeker 30 pet. lager.nat,- den kunnen zijn. Zij zouden ze voorde liger hebben kunnen bouwen en het zou den dan bovendien meer normale wonin gen zijn geweest, zo besl-jot de neer Maat. De komende viering van het 3-jarig bestaan schijnt onze katholieke hand ballers te inspireren tot recordover winningen. Wisten de heren DWS met 102 van zich af te schudden, de dames spanden toch de kroon door een 110 zege op St. Lodewijk in Rotterdam. Nog in -geen enkele wedstrijd zagen wij de meisjes zo goed combineren als in deze wedstrijd. Na drie maanden afwezigheid was Riet Overzier weer present en zij vorm de met Catharien Meister een muur voor 't doel, dat door Henny Dingenhouts met de grootste kalmte subliem werd verdedigd. Geen moment was de overwinning in gevaar. Elke speelster hield zich correct aan haar opdracht en het was een lust om te zien hoe onze groe-n-gerokte stad genoten haar tegenstandsters door pri ma spel de baas bleven. Toen de eerste helft was verstreken noteerden we reeds een 50 voorsprong voor UVG. In het tweede gedeelte waren de gast vrouwen met de wind in de rug wel wat sterker en kwamen hun zeker we enkele doelpunten toe. De Schiedamse voorhoede verslapte echter geen moment. Deze kranige Unie wist de stand op te voeren tot 11—0 waarvan Bep v. Gelderen, Tiny oht* berg, Henny en Leny de Kievith ieder punten voor hun rekening namen, ter wijl Sjaan Thyssen zelfs drie maal raas mikte. Het tweede elftal kon de goede vorm van vorige week niet handhaven en moest de punten in Rotterdam laten. Wanneer de nieuwelingen wat zijn in gespeeld belooft ook dit elftal veel goeds. Zondag a.s. spelen beide elftallen tegen Spartaan op het terrein aan de Dam- laan (hoek Oude Dijk). De Nederlandse regering heeft heden door beraiddeLinig van de ambassade- secretaris, dr. J. Vixseboxse te Peking een nota doen overhandigen aan de cen trale regering van de Chinese Volksre publiek, waarin de Nederlandse regering te kennen geeft, dat tot de-jure-erken- ning van de centrale regering van de Chinese Volksrepubliek met ingang van 27 Maart 1950 is overgegaan. De heer N. A. J. de Voogd, tijdelijk zaakgelastigde te Nanking, zal zo spoe dig mogelijk naar Peking vertrekken, teneinde voorlopig de leiding van de post op zich te nemen. De ambassadeur der Chinese nationa listische regering te Den Haag is door de Nederlandse regering terzake inge licht, waarbij is medegedeeld, dat deze erkenning van het regime Mao Tse-Tung impliceert, da' de de-jiire-erkenning van de nationalistische regering van China door Nederland is ingetrokken. Vanmorgen heeft H. M. Koningin Juliana op Paleis Soestdijk een kleine delegatie van de Bond van Bloembollen- handelaren ontvangen. Be voorzitter van de b-on-d, de heer T. van Waveren, en da administrateur, mr. F. Théyse; boden K. M. het eerste exemplaar aan van het j-ub iteumgedien kboek, dat uitgegeven wordt ter gelegenheid van het 50-jang bestaan van de bond. - Koningin Juliana d-eeldie aan de heer Van Waveren mede, dat zij het plan heeft een officieus bezoek aan de bloe mententoonstelling „Keukenhof" te Lisse te brengen. Dn Franse havenarbeiders, die zijn aan gesloten bij de communistisch georiën teerde C. G T zijn hedenmorgen voor 24 uur in staking gegaan uit protest tegen de arrestatie van drie vakbondsleiders te Marseille. Hoewel de staking niet wordt gesteund doof de andere vakbonden, zal zij toch zo goed als algemeen zijn, daar de meerderheid der havenarbeiders i» aangesloten bij de C. G. T Eenvoud is de eigenschap, die Opschoor de scheidende doelman vab v, schei dend dan in deze functie, m zijn sport- loopbaan gekenmerkt Eerzucht was hem vreemd en daa het hem evenveel genoegen om^zowcl m een te derde" oT 'vierde "elftal- dan wel in het eerste elftal zijn P}?.ats A/r Daarot) legde voorzitter MaUha^ vooral de nadruk in zijn speechje voor de wed strijd tegen NAC. AanvuentaLussen- burg bood namensaded Bra^naaersnbtee_ diging8 in intieme kring beloofde door z'n le elftal vrienden. De friendly-game, die daarna volgde heeft voor een groot gedeelte maar matig kunnen boeien. De NAC-ers, die even een? geen goed seizoen achter de rug hebben, vielen tegen. De meeste aan dacht trok natuurlijk Rijvers, die van zelfsprekend door enige trekjes zijn ras talenten manifesteerde, maar overigens maar weinig steun en begrip bij zijn me despelers ondervond. Dat was anders bij SVV, waar o.a, de Bruyn en Könemann precies weten, hoe zij de aartsgevaarlijke Schrumpf moeten lanceren. De rood groenen hadden zich in Buytenhek weer eens een Hopper aangemeten en zonder partij te kiezen in de nog altijd precaire systeemwedst'rijd leek ons 't verdedi- gingsblok vooral na de rast, toch wel wat versterkt. Vijf minuten voor de rust nam SW de leiding uit een aanval, die door z'n raffi nement de eerste was; het vermelden waard. Uit goed passenspel tussen Köne mann, Maltha (de vervanger van Gosens) en Schrumpf, wist Könemann de interna tionaal fraai vrij te spelen, waarna diens feilloze voorzet door v. Lith langs Kools gekopt werd, Na rast maakte v. d. Langenberg uit een pass van Rijvers, zij het in buiten- Hcnk Opschoor heeft afscheid genomen als keeper van S.V.V Waar moet het konijn nu naar toe'l spelpositie voor de Bredanaars gelü^ (1-1). Toen eerst werd de geest vaardis en ging SVV in meerderheid demonstre" ren, Uit een fraaie combinatie IV.586., Könemann en Schrumof maakte de la® ste een tweede Schiedams doelpun-. waarna v. Lith uit een hoekschop stand op 3—1 bracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2