Liefde geen overbodig artikel naast rechtvaardigheid Productieslag en het lot der zelfstandigen GUINEA STUDIEOBJECT Oplossing van vele problemen eist grote dosis geduld Westerlings staatsgreep Devèze heeft nog steeds geen resultaten bereikt Twijfel of de koning hem te Pregny zal ontvangen gezin in Val cTlsère p Felle brand op station te Breda Duitsland geweerd uit comité raad van Europa r Op de Iribune Eerste-Kamerdebat eist volle aandacht voor sociale zaken Vier gearresteerde Nederlanders worden binnenkort vrijgelaten Pressie op Engelse politiek t.a.v. Ierland Donderdag 30 Maart 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Partij v. d. Arbeid pleit voor handhaving subsidiepolitiek Om koers te houden Westerling naar het Franse vreemdelingen legioen? De „Berkel" breekt Lente-tocht naar ark van Noë Loodstwee vrachtauto's en goederentrein verwoest Verbod pelgrimages naar Heroldsbach Antivoord aan dr Adenauer Vervolging van de generaals Revers en Mast? WEERBERICHT J (Eerste-Kamervergadering van Woensdag). Vele sprekers hebben gisteren in de Eerste Kamer nog het'woord gvoerd over de begroting van Sociale Zaken. Er was lof maar er was ook scherpe critiek en verder waren er vele wensen. Maar de minister kwam nog niet aan het woord, zodat er een derde vergadering nodig werd om de begroting af te handelen. Die heeft vandaag plaats en daarin zal minister Joekes de senatoren van repliek dienen. TSJECHISCHE LUCHT POLITIE Geruchten in Singapore Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Devèze is gisteren met zijn onderhandelingen voor een eventuele formatie van een nieuwe regering niets opgeschoten en het ver/lag, dat hij over al zijn besprekingen bij de regent heeft uitgebracht, zal dan ook wel zeer mager zijn geweest. De C.\ .P.-mandatarissen houden zich momenteel op de achtergrond, maar zij slaan de gebeurtenissen aandachtig gade en zijn op hun hoede. VAN SCHANDVLEK BEVRIJD DOOR de LUCHT NAAR GENèYE Huis van Afgevaardigden wil Marshall-hulp stopzetten De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond luidt: Gedurende de nacht nog enkele opklaringen met in het Zuiden van het land hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag: meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige, later langs de Waddenkust vrij krachtige, geleidelijk meer naar West krimpende wind en iets minder koud dan vandaag. Vrijdag 31 Maart: Zon op 6.19 uur, zon onder 19.11 uur, maan op 16.03 uur, maan onder 5.42 uur NIEUW HIEDAMSCHE COURANT De eerste spreker van gisteren begon met een pleidooi voor de naastenliefde. Het was de heer Vixsefooxse (C.H.) die betoogde, dat het wel lijkt alsof de naastenliefde een overbodig artikel i», Men kan het zo wordt gemeend met de sociale rechtvaardigheid als mid- del voor alle kwalen wel af. Dit is een bedenkelijk verschijnsel, mem ral terug moeten naar de naastenliefde. Spr. wijdde voorts een beschouwing aan de loonvorming; hij acht het gevaar' lijk voor de kwetsbaarheid der contante lonen de kinderbijslag bij het derde kind te doen beginnen. De kleine zelfstandigen De inkomenvorming der kleine zelf standigen besprekend, merkte hij op, dat er grote verschillen rijn met de loon vorming. Een kleine zelfstandige, die, wat inkomsten betreft, op hetrend niveau staat als een loontrekker, he gemiddeld 130 per jaar meer beiasxmg dan de loontrekker. Het a noodzakelijk, dat de kleine zelfstandige fiscaal ge compenseerd wordt. Spr. heeft bezwaar togen een kinderbijslagregehmg voor zelf standigen over de hele lmne. Denkleine zelfstandigen worden op deze wijze in het sociale gareel der loontrekkemden gebracht, hetgeen onjuist is. De taak der overheid is voor de kleine zelfstandigen zodanige economische voorwaarden te .scheppen, dat zij in staat zijn in hun noodzakelijke levensonderhoud en hun sociale zekerheid te voorzien. Geëist moet worden, dat deze waardevolle groep over haar eigen inkomen kan beschikken., ook wat de sociale zekerheid aangaat. Stuivertje wisselen Critiek had *pr. tenslotte op de be noeming van twee staatssecretarissen aan hef departement Dit deed hem be- twijfelen of de regering wel /^ron gen is van de noodzakelijkheid van zuiniging. Deze benoeming bracht ook mej. Tjeenk Willink (P.v.d.A.) ter sprake. Zu verwonderde zich o.a. over het feit, dat hoewel de minister nog pas had ver klaard geen staatssecretaris voor volks gezondheid te kunnen benoemen, plot seling het bericht van de aanstelling kwam. Overigens achtte spr. het voor de departementale verhoudingen aller minst wenselijk, dat in de top van het departement stuivertje wordt gewisseld. Sociale zorg vond voorts in deze spreekster een warme pleitbezorgster. Zij wilde de aanstelling van sociale hy giënisten „geen doktoren met een so ciaal sausje en geen sociale werkers met een witte jas". De praenatale zorg be hoort eveneens alle aandacht te hebben. Uitbreiding van modern geoutilleerde consultatiebureaux is noodzakelijk. Ver der achtte zij voorzieningen nodig t.a.v. de kraamhulp, die h.l. vaak veel te wen sen overlaat. Met betrekking tot de tandheelkundige verzorging der bevolking had spr. enige wensen; onbillijkheden t.a.v. tandtech- nici behoren te worden weggenomen. Tenslotte pleitte zij voor de belangen der gedemobiliseerden en vroeg wat de mi nister zich voorstelt te doen voor de uit Indonesië repatriërenden. Philippics der V.V.D. Spr. vroeg zich af of er in^ het depar tement nu veel veranderd is door de benoeming van de heer Muntendam tot staatssecretaris. Hij sjct nl€^ dat er al reden was om een staatssecretaris voor volksgezondheid te benoemen. In de staatssecretaris dr Van Rhijn, die hij zeer hoog schat, zeide spr. niet te zien de man van de beslissingen; juist in zijn uiterst moeilijke positie moet men de knoop kunnen doorhakken. Een bezwaar vond de heer Molenaar voorts het open houden van verlaten pos ten. De positie der waarnemers is onaan genaam, maar uitermate pijnlijk als na enige jaren de staatssecretaris in zijn vroegere functie terugkeert. De benoe ming der staatssecretarissen vond spre kers fractie niet gelukkig. Uitvoerig behandelde spr. daarna de regeling der werktijden van het koffie- huis- en hotelpersoneel en bepleitte de wenselijkheid van het legaliseren der maatregelen voor de werktijden. Nadat spr. o.a. nog enige opmerkingen had gemaakt t.a.v. de werkloosheids- en wachtgeldverzekering en de voorgenomen instelling van een centrale verzekerings raad heeft de heer v. Santen (CP) o.m. gefulmineerd tegen de militaire verdra- e" jachten geuit over gebrek aan ziekenhuisruimte en aan verplegend per soneel. Pater Beaufort daaarbij gesteund door de heer v. d. Goes van Naters, heeft het pleit gevoerd voor subsidiëring van het kindernoodfonds der Ver. Naties. Daar door, zo betoogde spr., zouden we mee- doen aan het vervullen van een inter- De heer Molenaar- 3eS°n zlJn nationale morele verplichting. Het zou rede met een ware p PPa tegen de j beschamend zijn als Nederland achter minister, wie hij g a n voortva- 1 bleef Maar men beseffe ook, dat spoed rendheid verweet. Verleden jaar had spr. een overzicht over de verhouding van kinderbijslag en loontarieven ge vraagd. Dit is nog niet verstrekt. Ook is toen verklaard, dat met voortvarendheid gewerkt werd aan een wetsontwerp in zake parate executie in het arbeidsrecht, doch het is nog niet ingediend. gewenst is. Landbouw en prijzen De heer Louwes (V.V.D.) verklaarde, dat de georganiseerde landbouw zich zal verzetten tegen iedere aanslag op het levenspeil, dat nu bereikt is. De prijzen De speciale correspondent van het A. N. P. te Djakarta verneemt, dat de op timistische geluiden ten aanzien van de gang van zaken op de Unieconferentie aanhouden. De commissie voor Irian (Nieuw- Guinea) is gereed met het eerste en be langrijkste deel harer werkzaamheden. Overeengekomen werd, dat een commis sie van zes personen zal worden gevormd, die drie maanden de tijd krijgt het vraag- stuk-Irian te bestuderen. Daarna zal zij by de beide regeringen een rapport in dienen. De regeringen krijgen tot Sep tember gelegenheid dit rapport te be studeren, waarna ofwel wederom een al gemene Unieconferentie ofwel een spe ciale conferentie voor Irian bijeenkomt. Het tweede deel van de taak van de commissie voor Irian der Unie-conferen tie is het regelen' van practische vraag stukken betreffende de Indonesische ambtenaren, die uit Irian vertrokken en dergelijke aangelegenheden. Hiermede zou vandaag begonnen worden. De militaire commissie is reeds gereed met haar werk inzake de militaire mis sie. Deze zal worden gekozen uit per sonen van leger en vloot, die thans nog in Indonesië vertoeven. De kwestie van de Nederlandse amb tenaren wondt eveneens vandaag bespro ken. De afgelopen dagen heeft de Neder landse delegatie uitvoerig vertegenwoor digers van de Nederlandse ambtenaren, in dienst bij de R.I.S., gehoord. De culturele problemen zijn slechts Tof dusver zijn vertegenwoordigers van de Nederlandse Hoge Commissaris niet toegelaten bij de gearresteerde Ne derlanders, die in verband met de af faire-Westerling te Djakarta worden gevangen gehouden, aldus deelde op 'n persconferentie de minister van voor lichting der R.I.S., de heer Mononutu, mede. Hij zeide dit in antwoord op een vraag of het juist is, dat Maandag een verte genwoordiger van de heer Hirschfield, die in het bezit was van een door de minister-president Moh. Hatta, onderte kende brief betreffende een bezoek aan de gearresteerde Nederlanders, deson danks niet in de gevangenis op Glodok werd toegelaten. Over de kwestie van dit geweigerde bezoek zullen binnenkort van de zijde van het Hoge Commissariaat nadere me dedelingen worden gedaan. Er wordt overwogen bij de autoriteiten der R.I.S. ter zake stappen te doen. Minister Mononutu deelde nog mede, dat dezer dagen vier der gearresteerde Nederlanders zullen worden vrijgela ten. Met betrekking tot de arrestatie van or. Ozinga zeide de minister, dat deze In Wenen werd gisteren uit betrouw bare bron gemeld, dat sinds kort in elk Tsjechisch verkeersvliegtuig twee ge wapende leden van de geheime politie meereizen, om te voorkomen, dat er van de voorgeschreven koers wordt afgewe ken. Ook worden alle passagier* nauwkeurig «Nb wapen* gefouilleerd. voorlopig wordt aangehouden in ver band met gegevens, die de betrokken autoriteiten in handen hebben gekregen en dat hij onmiddellijk na zijn in hech- tenis-neming is verhoord. Over de rede nen van de voorlopige aanhouding van dr. Ozinga kon de minister geen mede deling doen. Geruchten werden in Singapore ver spreid, dat kapitein Westerling na het uitzitten van zijn straf wegens illegale grensoverschrijding, zou tekenen voor het Franse vreemdelingenlegioen. „Hij zou een prima legionnair zijn", zei een Frans legioenen-officier, „maar tot nu toe hebben we nog geen verzoek hiertoe van hem gehad. Hij zou zich dan dienen te wenden tot de Franse consul in Singapore, tenminste indien dit geen in ternationale complicaties schept". Het Nederlandse motorschip „Berkel", dat in Januari ongeveer 250 km. ten Noorden van Stockholm bij Soderham aan de grond liep en in de winter niet vlot gebracht kon worden, breekt op het ogen blik in stukken. De voorsteven is onge veer meter gezonken en de druk van het ijs heeft het schip zodanig klem gezet, dat een lek is ontstaan. Het ijs heeft ook het dek zwaar beschadigd. Men verwacht, dat een sleepboot het In de v/inter onderbroken bergingswerk ud hervatten. zeer algemeen besproken, aangezien met de bijzonderheden der vraagstukken ge wacht wordt tot de komst van minister Rutten in de volgende maand naar In donesië. Ten aanzien van het lidmaatschap van Indonesië in de Far Eastern Commission heeft Nederland toegezegd, dit zoveel mo gelijk te bevorderen, evenals het lidmaat, schap van de Allied Council for Japan. ■Zaterdagmiddag zal, naar verwacht s,°tvergadering van de confe- worden gehouden, waarna de mi- rs Van Maarseveen en I.ieftinck miü- naar Nederland reizen, terwijl de enti? G6tzcn en Van den Brink nog 6 Gagen blijven en waarschijnlijk t5neminsen in Oost-Java zullen ,.cn officiële resultaten der con- malisertn Uilen pas Zaterdag na het for- aln Lt Goor de slotvergadering wor den. bekend gemaakt mogen niet worden aangetast. Onze land bouw produceert tegen de laagste kost prijs van alle landen van Europa. Spr. lichtte toe hoe de hoge aardappelprijzen tot stand zijn gekomen, in de georgani seerde landbouw heeft men daarin geen plezier, want deze wenst geen hoge of lage prijzen. De landbouw heeft zich hier niets te verwijten. Loonpolitiek De heer Oosterhuls (P. r. d. A.) be sprak, de loon- en prijspolitiek, een maxi male krachtsinspanning is noodzakelijk om de productieslag te winnen. Daarom zullen de arbeiders vertrouwen moeten kunnen hebben in de sociaal-economische politiek der regering en in de „fighting spirit" van de ondernemers. Het zwaartepunt der sociaal-econo mische politiek moet zijn verhoging der productie. De 5% loonsverhoging moet men niet alleen zien als een compensatie voor de prijsstijging, maar ook als een stimulans tot verhoging der arbeids productiviteit. Liberalisatie van de loonpolitiek acht spr. voorshands uitgesloten, beheerste loonvorming is nodig. Daarin past een systeem van prijsbeheersing, van subsidie politiek. Voorts vroeg spr. o.a. aandacht voor de organisatie van de emigratie en voor een investeringspolitiek met het oog op de industrialisatie. I Zoals in de aanvang gezegd, vandaag zou de minister de sprekers antwoorden. Het défilé van het. onlangs teruggekeerde bataljon Grenadiers trok gisteren in Den Haag de belangstelling van duizenden. Devèze schijnt nog steeds de wens te koesteren naar Pregny te gaan, bij voor keur in gezelschap van een groep per sonen uit verschillende millieu's, om de koning te gaan verzoeken op min of meer verwijderde datum in figuurlijke zin hara kiri te pJr.gen. Doch Devèze durft het vooralsnog niet aan er heen te '18 en 1940. Daarin wordt o.m. gezegd, „dat het bestaan van het land en van deszelfs eenheid gevaar loopt.bij de enge partijgeest van sommige politieke leiders die voortgaan te handelen in strijd met de door de meerderheid van het Belgi sche volk op 12 Maart j.L uitgebrachte opinie. Door deze oppositie belemmeren a! TimnririwwAVAv» der C.V.P., baron van de Straeten Wai- let, door de prins-regent in audiëntie ontvangen. V. d. Straeten heeft daar geprotesteerd tegen de aanstelling door de prins van een liberaal kabinetsfor mateur, waar hiervoor logischerwijze een C.V.P.-lid had moeten in aanmer king komen. Dr. A. Smith, voormalig hoofd van een college te Greensboro (Noord Carolina), heeft gisteren meegedeeld, dat hij deze lente opnieuw een expeditie zal leiden naar de berg Ararat (Turkije) om „te zoeken naar Noë's ark". De vorige expe ditie kon' het gestelde doel niet berei ken door naderende sneeuwval en ge brek aan water. Dr. Smith zal vergezeld zijn van elf Amerikanen. Of we het ook nog eens over iets anders wilden (konden) hebben aan over de nieuwe competitie-indeling, luidde de vriendelijke vraag. Zeker wel, al is die nieuwe voetbalcompetitie- indeling een belangrijke zaak. Maar nu zoals Maandag gemeld de buitengewone Bondsvergadering van de K.N.V.B., die hierover moet beslissen, is uitge steld tot 3 Juni, hebben we voorlopig de tijd weer even. En er zijn inderdaad nog meer gebeurtenissen die de aandacht trekken. Bijv.; Zo zoetjesaan begint het wieier- seizoen weer op te leven, de wielrennerij op de weg dan .De eerste grote rit hier te lande werd in het afgelopen weekend voor amateurs georganiseerdde Ronde van Noord-Holland over niet minder dan 225 K.M., en het was de nationale ama teur-kampioen Woutje Waigtmans uit Breda .die deze eerste hoewel nog lang niet volledig en op haar sterkst bezette schermutseling glansrijk won. En daar mee zitten we dan weer midden in deze sport op het stalen ros. We merkten dat ook aan de jaarver gadering van de Nederlandse Wielren Unie. die in het afgelopen weekend werd gehouden. Daar werd namelijk met be trekking tot het nieuwe seizoen een zeer belangrijk bestuursvoorstel aange nomen. Dit blad schreef al eens eerder en meer dan eens over het kwaad van de doping, het innemen van vergiftige, althans zeer schadelijke z.g. opwekkende middeltjes, waaraan vele wielrijder* lichamelijk ten gronde gaan. De N. W. U. staat vooraan in de strijd, die interna tionaal tegen dit misdrijf i* aangebonden. Voor eigen land heeft de N. W. U. nu, bij aanneming van genoemd voorstel, be sloten, dat het verboden is zich van do ping te bedienen. Zoals men weet, mag een wielrenner slechts in wedstrijden uitkomen, wan neer hij daartoe van de N. W. U. een licentie heeft verkregen. Bij het aan vaarden van deze licentie nu verplich ten de renners zich te onderwerpen aan een door 'n medicus te verrichten bloed en/of urine-onderzoek. Wij' spreken de wens uit ,dat de con- tróle streng en zonder aanzien des per- soons zal werken. Dan wordt de wieler sport althans bevrijd van een schand vlek, die veien anti-pathiek tegenover haar doet staan, SUPPORTER. uuiit "ui v ooiaioiiug inct aan ->■ '".cii ic upmic. gaan zonder van gindsuit geroepen te diverse politici 't normaal lunctionneren zijn. In C.V.P.-kringen betwijfelt men of de koning, die duidelijk heeft verklaard zich bij de verklaring van de verenigde kamers en senaat te zullen neerleggen, geneigd zou zijn de liberale politicus te ontvangen die, in strijd met de uitspraak van de volksraadpleging, juist de bijeen roeping van die kamers wil verhinderen. Op de jongste persconferentie deelde Devèze mede, dat hij niet veel had mede te delen. Misschien Donderdagavond, zei de hij. Het is dus weer afwachten. De linkse anti-Leopoldisten, die altijd beweren dat Wallonië tegen Leopold is, hebben een nieuwe tegenvaller moeten boeken. Zij vonden deze in een motie van de afdeling Luik van de Nationale Fede ratie der Oorlogsvrijwilligers van 1914 Koningin Juliana, Prins Bcrnhard, prinses Irene en prinses Beatrix begeven zich aan boord van het vliegtuig op weg naar Genève, van 's lands instellingen. Dan volgt een waarschuwing tot de Belgen om „niet mede te doen aan ma noeuvres van een minderheid, die geheel in de kaart speelt van de vijfde colonne, wier actie er op gericht is in Belgie po litieke zeden in te voeren die in zwang zijn in landen met totalitaire regimes'. De motie eindigt met het afkeuren van het Waalse seperatisme, „nagestreefd door een groepje enkelingen", en zij doet een beroep op Vlamingen en Walen' om eensgezind in eenzelfde ideaal van vrij heid en wederzijds begrip zich rond 's lands grondwettelijke monarchie en rond de koning te scharen". Gisteren werd eindelijk de voorzitter berggids, die op verzoek van de Prins naar Val d' Isère was gekomen om hem op zijn bergtochten te vergezellen. In middels waren het vijfjarig dochtertje van de banketbakker van Val d' Isère, Josiane Collin en een vierjarig neefje van de eigenaar van hotel Savoie naar voren gekomen om de Koningin bloemen aan te bieden, een tafereeltje, dat door een batterij van Franse fotografen en filmoperateurs werd vastgelegd. Reeds vandaag of morgen hoopte men de aan komst van de Kon. familie in de Franse bioscooptheaters te kunnen vertonen. De burgemeester van Val d'Isère, dr. Petri, verontschuldigde zich voor de een voudige ontvangst met te zeggen, dat men de wens van de Koningin ha ei wil len eerbiedigen, om het bezoek zo in formeel mogelijk te doen zijn en men niet wilde vooruitlopen op de ceremo niën, die bij het officiële bezoek aan Parijs in Mei a.s. zullen plaats heoben. Koningin, Prins en Prinsesjes begaven zich daarop naar hun kamers. De reis was tamelijk vermoeiend ge weest. Onderweg, van Genève naar Val d'Isère. hadden de Kon. gasten nog de thee gebruikt in 'n herberg in Bourgn St Mauric, op 40 K.M. van Val d'Isère. Het heeft hun overigens niet aan be langstelling ontbroken. Overal langs de weg, die de Kon. familie in Frankrijk volgde stonden Franse arbeiders met hur. vrouwen en kinderen om de Koningin H. M. Koningin Juliana. T. K. H. Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene zijn gisterenmorgen even na elf uur met een K. L. M.-lijntoestel naar Rome, de D C 6 „Prinses Irene", naar Genève vertrokken, van waar zij zich per autobus hebben begeven naar Val d'Isère, de wintersportplaats, waar de Kon. Familie haar vacantie zal door brengen. Schiphol was gistermorgen een en al bedrijvigheid. Er heerste ook enige nervositeitwant de Constellation Prinses Marijke" uit New York, waar mede het Kon. gezelschap zou reizen, had vertraging. Besloten werd dan ook, dat de Kon. Familie met de „Prinses Irene" zou ve. trekken, diie een extra beurt kreeg voor deze eer. Om tien uur precies reed de hofauto het platform op. Het k'eine gevolg, dat de Kon. familie vergezelde, bestond uit W. baron van Heeckeren v. Molecaten, particulier secretaris van de Koningin; majoor Geertsema, adjudant van de Prins en mevr. Geertsema en j'hr. mr. W. Roëll van het kabinet van H. M. de Koningin. De Kon. familie is langer dan een uur op Schiphol gebleven. In die tijd heeft d'e Koningin zich o.a. onderhouden met generaal Omar Bradley, éi* op Schiphol de Amerikaanse minister van oorlog Johnson opwachtte. Toen het be richt kwam, dat het vliegtuig met de Amerikaanse minister ruim drie kwar tier voor de tijd op Schiphol zou lan den, besloot H. M. even te wachten. Nadat minister Johnson was gearriveerd, heeft de Koningin nog bijna een kwar tier met hem gesproken. Toen was het ogenblik van vertrek aan gebroken. Hartelijk toegejuicht betrok de koninklijke familie het gereserveerde ge deelte van het vliegtuig, dat kort daarop het luchtruim koos. Hartelijke ontvangst Het was ongeveer zeven uur gister avond toen de autobus van Lissone Lindeman, waarmede Koningin Juliana. Prins Bernhard en de Prinsesjes Bea trix en Irene van Genève af hadden gereisd, na een vijf uur lange trip door een der mooiste gedeelten van d'e Fran se Alpen in Val d' Isère arriveerde. Voor hotel „Savoie", waar de bus stopte, stond een erehaag van ski-leraren en honderden mensen hadden zich hier achter op gesteld om de koninklijke gas ten een hartelijk welkom toe te roepen. De eerste, die Koningin en Prins be groette was de sous-prefect van Albert- ville als vertegenwoordiger van de Franse regering; de tweede, die hun de hand schudde, we* Rudi Matt, da Oostenrijkse toe te juichen Hier en daar zag men zelfs Nederlandse en Franse vlaggen naast elkaar hangen. Op vele plaatsen waren de mensen op de daken geklom men of ningen zij ver ovbr de balcon- netjes van hun huizen om maar iets van de Kon. familie op te vangen. De Kon. gasten gebruikten in hotel Savoie het diner, waarna zij zien ter ruste begaven. Vanochtend even na half 5 brak brand uit in de goederenloods op het Bredase stationsemplacement. Binnen enkel* minuten stond de hele loods, die vol was met allerlei goederen, in lichter laaie. De Bredase brandweer was zeer spoedig ter plaatse, maar kon niet voorkomen, dat de loods tot de grond toe afbrandde. Ook enkele vrachtauto* van Gend en Loos gingen in vlammen op,, evenals een goederentrein, die naast de loods stond. De electrische gelei dingsdraden, die vlak langs de loods hingen, smolten door. Te voren was echter de stroom reeds uitgeschakeld. De Tilburgse brandweer, die ter as sistentie arriveerde, behoefde .,'een hulp meer te bieden. Om ongeveer 6 uur was er var. de loods niets meer over dan een zwartgeblakerde rokende puinhoop. De schade moet zeer geroot zijn. ernstige ongelukken kwamen bij het blussen niet voor. Alleen werd een der spoOrwegemployé's in het been getrof fen door een scherf van een explode rende zuurstoffles. Omtrent de oorzaak van de brand i* nog ni/ts met zekerheid bekend. Aan vankelijk lag op beide sporen het trein verkeer stil. Tegen half zeven echter konden op het eerste spoor de treinen weer voorzichtig gaan rijden. Een uur later was de treinenloop weer normaal. De poorlijn Lage Zwaluwe—Breda—Til burgBoxtel zal pas met ingang van de nieuwe zomerdienstregelmg geheel met electrische tractie worden bereden. Door de beschadiging van de electrische bo venleiding werd het verkeer niet stil gelegd. Een door de bisschop van Bamberg in gestelde commissie van onderzoek naar de beweringen van een groep kinderen in het Beierse dorp Heroldsbach, die ver klaarden „verschijningen" van de H. Maagd te hebben gehad (de desbetref fende berichten waren reeds vóór het be gin van dit jaar in omloop hèeft thans haar rapport gepubliceerd. Zij verklaart daarin, dat de „verschij ningen" niet van bovennatuurlijke oorsprong zijn en dat er veel sterker redenen zijn om aan de echtheid der „verschijningen" te twijfelen, dan aan wijzingen, die ten gunste daarvan pleiten. De bisschop van Bamberg heeft verdere pelgrimages naar Heroldsbach verboden. a,ldus meldt het IVest-Duitse nieuws agentschap D.P.A. Bij een voorlopige stemming, <lie nog gevolgd wordt door een defini tieve, heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden met 99 tegen 66 stemmen besloten alle Marshall-hulp aan Engeland stop te zetten, totdat de bestuursverdeling in Ierland i» geregeld. Men neemt aan, dat het amende ment, wanneer het in definitieve stemming komt, zal worden ingetrok ken of verworpen. De bedoeling van deze manoeuvre is geweest pressie uit te oefenen op Londen om, zoals de democratische afgevaardigde Fogarty, die het indiende, zeide, „Ierland binnen 24 uur de kans te geven in vrije verkiezingen te bepalen welk «oort re gering het wenst". Zou het Huis echter het amendement aanvaarden, dan moet het nog door de Senaat worden goedgekeurd, hetgeen zeker niet zal gebeuren.. Vele leden van het huis betreurden het amendement. „Het huis heeft zich be lachelijk gemaakt", zei er een. En een andere: „Dit zal goed nieuws voor Mos kou zijn". De geallieerde hoge commissarissen ln Duitsland hebben de West-Duitse kanse lier Adenauer meegedeeld, dat Duitsland geen speciale positie kan innemen in de raad van Europa, zo is te Parijs bekend gemaakt. De aanspraak van Duitsland op een waarnemer in het ministerscomité van de raad van Europa één der drie voor stellen van Adenauer in zijn nota van 25 Maart is in strijd met de bepaling van het statuut van de raad, dat toege voegde leden alleen in de assemblee ver tegenwoordigd kunnen zijn, aldus zou den de hoge commissarissen Adenauer Dinsdag geantwoord hebben volgens de Franse senator Marcel Plaiaant. vooriit- ter van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Franse raad der republiek, die van minister Schuman de hoofdinhoud van het antwoord aan Adenauer ontving. Wel zouden de commissarissen in hun antwoord verklaard hebben, dat de aan wezigheid van Duitsland inde raad van Europa „nuttig in het algemeen belang van Europa en van het herstel van het Westen" zou zijn. Wat de kwesHe van de toelating van het Saargebied betreft, hadden zij Adenauer verwezen naar het in Nov. genomen besluit van het ministerscomité, volgens hetwelk het Saargebied in af wachting van het Duitse vredesverdrag, zou worden toegelaten, aldus Plaisant. De Franse parlementscommissie, be last met een onderzoek naar „de zaak der generaals", heeft de regering ver zocht om gerechtelijke vervolging van de generaals Revers en Mast, en van de secretaris van eerstgenoemde. Gen. Revers, de voormalige chef van de Franse generale staf en onderhande laar over het Atlantisch pact, hèeft naar het oordeel van de commissie een vals rapport over Peyre als verzetsman op gesteld. Peyre, die zich thans in Zuid- Amerika bevindt, is op grond van dit rapport onderscheiden met het legioen van eer. De commissie noemt in haar rapport Peyre „een voormalige veroordeelde een „verrader van zijn land en van ver zetsstrijders" en een man, die „bereid was geheime inlichtingen aan de hoogste bieder te verkopen". Wat betreft gen. Mast. vindt de com missie het „moeilijk te bewijzen", dat deze geld ontving voor het verstrekken van het geheime rapport over Indo-China aan Peyre „doch Mast heeft gedurende zijn carrière een vermogen vergaard, welks herkomst hij de commissie niet bevredigend heeft kunnen verklaren", aldus onthult het rapport. Gen. Revers heeft onmiddellijk na de publicatie van het commissierapport ver klaard. dat hij „voor ieder competent rechterlijk college de bevindingen van de commissi* «tuk voor stuk zal weer leggen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1