Subsidies niet meer te verzwaren Bruinbrood en zandaardappel eten in tevredenheid Honderdste gebrevetteerde van de Rijksluchtvaartschool Philippijnse Huks plunderden steden en stichtten branden Oud-illegalen vechten voor hervormingen Stekelige vraag van Churchill Verdedigingsplan voor moeilijkheden voor verscheidene landen Communisten smijten met geld Schenders van mensenrechten in het ongelijk De goede dingen eisen milliardenslechts millioenen voorradig 2 maal in 24 uur Vrijdag 31 Maart 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mr. Joekes stond daar en kon niet anders mmm Praag eist piloten terug NDER JDE P E ONDER LO U Reprerinpf verslagen in hogerhuis Maar Attlee had conservatieven door Nederland worstelt met gebrek aan financiën Kleinste bureau heeft auto en motor Troef voor t Kremlin Kolendistributie per 1 Mei a.s. opgeheven Sanatoriumbrand bij Philadelphia Satellietlanden kwamen verdragen niet na </,v fci WEERBERICHT 1 h c!'(" .J Nog is het hollenseizoen niet op volle hoogtemaar de vroege narcissen worden toch al ontkoptTOm de bollen te sparen worden de bloemen afgeplukt. MINISTER REIKT DE DIPLOMA'S UIT De loongrens in de sociale wetten Groepen «dissidenten", waarvan sommige duizend man sterk zouden zijn, hebben een tiental stadjes ten Noorden en ten Zuiden van Manilla op bet eiland Luzon (Philippijnen) geplunderd en in brand gestoken, aldus berichten uit Manilla. Twintig personen werden gedood en vijftig gewond. Staatspresident ziek Een millioen per maand voor aanplakbiljetten is volgens Truman houding van sommige senatoren KOP EN SCHOTEL Huisbïandpositie kan normale behoefte dekken Gebonden krankzinnigen onder de slachtoffers 'ff Zwaar bewolkt met voornamelijk lm het Noorden van het land plaatselijk wat Hohte regen at motregen. Matige en langs de Waddenkust krachtige Westelijke wind. Vannacht zachter, overdag oijjeveer dezelfde temperatuur als van daag. Zaterdag 1 April: Zon op 8.18 uur, zon onder 19.13 uur; maan op 17.32 uur. maan onder 5.5S uur. NIEUWESCHIEDAMSCHE COURANT ,1 Regering wijst loonsverhoging af (Vergadering vaji 30 Maart IN iet minder dan drie uur en een kwartier heeft de minister van Sociale Zaken nodig gehad om de verschillende sprekers over de begroting van Sociale Zaken van antwoord te dienen. Maar het was ook een verre van gemakkelijke taak. Zijn machtigste opponenten waren de heren De Bruijn (K.V.P.) en Molenaar (V.V.D.). De eerste had gewezen op de sterke stijging der prijzen en daarbij betoogd, dat de minister maar had te kiezen tussen een nieuwe loonsverhoging of prijsbeheersing ten aanzien van de voor naamste levensmiddelen. Prof. Molenaar had het beleid van minister Joekes eenvoudig een debacle genoemd. Dit gedeelte van 's ministers rede was wel het meest opzienbarende. De heer De Bruijn had immers de minister voor een dilemma gesteld: een loonsverhoging óf prijsverlaging Maar minister Joekes betoogde, dat men zo sober mogelijk kon leven: regeringsbrood, zandaardappelen en margarine. Dat was moedig gezegd voor een socialistisch minister. Wat de heer De Bruijn wilde, zou neer komen op een verhoging van de subsidies en dat was onmogelijk wegens de bezwa ren voor de schatkist en wegens de uni ficatie met België. De regering kon niet verder gaan dan een toezicht op de prijsvorming en het was de vraag nog maar of men hiermee iets zou bereiken. Deze kwestie werd momenteel behandeld in de lonen- en prijzenicommissie. De regering zou m de komende weken haar standpunt dienaangaande hebben te bepalen, maar een nieuwe loonsverho ging achtte de minister uitermate onge wenst en moest tot iedere prijs worden voorkomen. Die zou onherroepelijk tot inflatie leiden. Een andere belangrijke kwestie was die der sociale verzekeringen. De heer De Bruijn had in dit opzicht de minister verweten, dat hij de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering niet had laten samenvallen met de reorganisatie van de sociale verzekeringen, waarin deze ma- De heer Joekes had enige tijd nodig om erin te komen. Maar toen beet hij fel van zich af. Wat de prijzen aangaat, gaf hij toe, dat die de laatste tijd verder zijn gestegen, dan de loonsverhoging reikt, welke sinds 1 Januari wordt toegepast. Daar waren verschillende oorzaken voor: de deva- luatiej de gebruikelijke prijsstijging van agrarische producten in dit seizoen, de grote export van die producten en óók de genoemde 5 procents loonsverhoging. De lonen- en prijzeneommissie beeft sa men met de Stichting v. d. Arbeid deze zaak in studie. Maar, zo vertelde de minister aan de heer De Bruijn, de mensen moeten niet al te zeer vasthouden aan voorkeuren, die niet gemotiveerd zijn- Indien klei- aardappelen te duur zijn, kan men ook zandaandappelen eten en hetzelfde is het geval met boter en margarine en wit en gewoon brood. Wat de communist van Santen de ontboezeming ontlokte, dat men aldus terug viel tot het minimum der dieren. Hoever men in Rusland was teruggevallen vertelde hij niet. Gilze-Rijen, SO Maart (Van onze speciale verslaggever). „Nederland mag zich een lucht vaartnatie noemen, dank zij de energie en arbeid van enkelen, ik zei enkelen, Plesman" aldus Donderdagochtend minister Spitzen, die na een inleiding van de heer J. W. F. Backer, diree- teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst te Gilze-Rijen, aan een aantal leerling-vliegers het B-brevet voor verkeersvlieger uitreikte. In minder dan vier jaar kon de oplei ding van de Rijksluchtvaartschool thans reeds het honderdste brevet aan een van haar leerlingen overhandigen. Onder moeilijke omstandigheden na de oorlog gestart, zal de school binnenkort be schikken over niet minder dan zes-en- zestig lesvl'iegthigen, waaronder ook en kele ^Dakota's, zoals de minister aankon digde. „De luchtvaart eist de gehele mens, helaas soms ook letterlijk ging de minister voort en terwijl de hoofden ontbloot werden, herdacht hij degenen, die bij de opleiding het leven hadden verloren. Maar naast deze offers waren er ook prachtige resultaten: de vijf leerlingen, die bij de United Nations tijdens de Palestijnse moeilijkheden taxidiensten hadden gevlogen, de prach tige staat van dienst van enkele afge studeerden en de reden tot grote te vredenheid die allen _gaven, die op Gilze-Rijen hun opleiding hadden ge noten. Na nog enkele woorden te hebben ge richt tot monsieur Léon Perrier, direc- Het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken heeft Donderdag twee nota'c overhandigd aan de Ameri kaanse ambassade te Praag. In de eerste nota wordt verzocht om uitlevering van de acht Ts.ieohoslowaken, die de drie vliegtuigen, welke Vrijdag j.l. op het vliegveld Ending in West-Duitsland land den, bestuurden. De tweede nota protes teert tegen de beweerde slechte Behan deling van Tsjechoslowaakse passagiers van de vliegtuigen ,die inmiddels in Tsje- choslowakije zijn teruggekeerd. De nota eist bestraffing van de verantwoordelijke Amerikaanse functionarissen. teur van de Sabena, „symbool van de Benelux in de vliegwereld", reikte mi nister Spitzen persoonlijk de brevetten uit aan negen jonge mensen, wie thans een prachtige taak wacht. A. C. Guis, 25 jaar en afkomstig tut Woerden, die het honderdste brevet ont ving, mocht nog een apart woord van vermaan en bemoediging in ontvangst nemen. Hierna bekom dr. Plesman, „de be langrijkste afnemer van deze school net podium en richtte een ernstig woord tot de jonge piloten en wees nog eens op ae grote verantwoordelijkheden, die zij °P hun schouders nemen. Hij dankte de re gering en prees vervolgens de instruc teurs op Gilze-Rijen, waarvan 9on}ml" gen, naar zijn zeggen, reeds vlogen, toen hijzelf nog in opleiding was. „Uw aoei is zo lang mogelijk te vliegen. U bent zeer kostbaar niet alleen, omdat uw op leiding zo duur geweest is, maar ook omdat u zo dierbaar is aan uw familie vervolgde de heer Plesman. En hijI be sloot: „Uw beroep heeft een prachtige toekomst. Het is mooi de wereld te zien zoals bijna niemand haar ziet, na melijk als piloot. Niemand heeft zon kans tot ontwikkeling als het lucal" vaartpersoneel en bovendien wordt het vliegwezen steeds interessanter door de hoger wordende snelheden". Hierna feliciteerde de heer Plesman persoonlijk alle nieuw gebrevetteeraen en was het officiële gedeelte van de daö ten einde. terie zou moeten worden opgevangen. De kern van de zaak was, dat de wacht geld- en werkloosheidsverzekering door beide Kamers was aanvaard en dat deze toch voorlopig niet in werking zou tre den, omdat eerst de reorganisatie van de uitvoeringsorganen in kannen en krui ken zou moeten zijn. Waarom hebt U daarvoor niet gezorgd had de heer De Bruijn gevraagd. De minister had immers toegezegd, dat deze verzekering op 1 Juli a.s. in werking zou treden. Maar de uitvoering moest in handen worden gelegd van 26 vak bedrijfsverenigingen en daarbij zou dan nog een centraal administratiekantoor moeten worden ingericht. Nu had de heer Molenaar beweerd, dat 's ministers beleid volkomen had gefaald. Dat was wel ietwat voorbarig. En minister Joekes ging als Sint Pau- lus na, wat hij^ allemaal had geleden. In casu, wat dit jaar zo al van zijn departement was losgekomen. Alles bijeen kwam het intussen hier op neer, dat de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering nog niet in wer king kon treden. Minister Joekes verklaarde dit als volgt: dit wetsontwerp was reeds inge diend een half jaar voordat hij optrad als^ minister van Sociale Zaken. Wat de unificatie der sociale verzekeringen be treft was er bij zijn optreden niets an ders dan het rapport der commissie van Rhijn. Had hij daarom het wetsontwerp wachtgeld- en werkloosheidsverzekering moeten uitstellen? Men zou hem daar voor niet dankbaar zijn geweest. Boven dien hadden noch de Eerste noch de Tweede Kamer bij aanneming van dit ontwerp de eis gesteld, dat eerst de uitvoering van deze wet moest worden geregeld. Daar was toen geen woord over gezegd. Beziet men deze zaak in haar geheel, dan weet men nu dat de regering niet verder wenst te gaan met de loonsver hoging, ook al zijn de prijzen meer gestegen dan het percentage loonsverho ging, dat de regering heeft aanbevolen. De regering is zich bewust dat men naar middelen moet zoeken om deze dis congruentie tegen te gaan. Men heeft echter uit het antwoord van de heer Joekes niet meer geleerd dan dat de loon- en prijzeneommissie en de Stichting van de Arbeid zich met de ontwikkeling van deze zaak bij voortdu ring actief bezig houden. Verder waren het alsmaar rapporten, waar de bewindsman mee schermde, de beroemde kapstokken, waaraan alle moeilijke kwesties worden opgehangen. Voor de werkloosheidbestrijding was er een commissie en de minister had gevraagd rapport van deze commissie nog vóór nationale feestdag te mogeii ontvangen, daarmee een gunstig, per spectief openend. Voor het overige waren alle argu menten van oude datum, waar echter niet veel tegen in te brengen was. Wel deelde de minister nog mede, dat het voorontwerp voor de Ouderdomswet ge- ïfÜ a t' j mterdepartementaal over ig ufvoor nu moet plaats heb ben, zal echter wel enige tijd vorderen. Bij de replieken vertelde de heer De Br mm, dat hij geen behoefte had aan een motie omdat zijn zienswijze nu voldoen- de bekend was. Overigens was hij erg gedesillusionneerd omdat naar zijn me ning de gehele discussie eigenlijk niets nieuws had opgeleverd. De heer Molenaar (VVD) diende een motie in betreffende de werktijden voor het pei'sooeel van hotels en koffiehuizen. Hij stelde daarin voor een commissie van vijf leden te benoemen om rapport aan de Kamer uit te brengen over de vraag of de werktijden, zoals ze thans zijn, in overeenstemming zijn met de wet en of met name het aantal vrije Zondagen wel voldoende is. Maar op voorstel van de heer Jonkman (P.v.d.A.) werd de behan deling van deze' motie tot de volgende vergadering uitgesteld. Daarna werd ;de begroting van So ciale Zaken na een zitting van drie dagen zonder hoofdelijke stemming aanr genomen. De Kamer heeft ook nog z. h. st. aangenomen het wetsontwerp tot wijzi ging der Invaliditeitswet der Ongeval lenwet 1921, der Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922, der Zee-ongevailen- wet 1919, der Ziektewet en der Kinder bijslagwet. Deze wijziging betreft o.m. de verhoging der loongrens van ƒ3750 tot 4500 en van het maximumdag loon, waarover ten hoogste premie kan worden gevorderd, van t 10 tot 12. F. S. Gisteren heeft de minister van Verkeer en Waterstaat brevetten uitgereikt aan een aantal leerlingen van de Rijksluchtvaartschool op het vliegveld Gilze-Rijen, onder wie ook de ontvanger van het honderdste brevet. Over zicht tijdens de rede van minister Spitzen; op de eerste rij de geslaagden voor het brevet. Volgens de Maniiiese dagbladen zijn de aanvallen uitgevoerd door leden van de „Huks", een beweging van onafhankelijke linkse guerilla-strijders, welke in 1942 de strijd tegen de Japanners aanbond en die door de Amerikanen werd erkend, toen deze de Japanners in midden-Luzon be streden. (De naam „Huks" is afgeleid van „Hukbong Ba jan Laban Sa Hapon", het geen ongeveer betekent: „door het volk gevormd anti-Japans leger"). Na afloop van dji oorlog weigerden de „Huks" de wapens heer te leggen. Zij verklaarden te zullen doorvechten voor „maatschappelijke rechtvaardigheid en hervormingen op landbouwkundig ge bied". De aanvallen, die zij thans hebben gedaan, zouden zijn ondernomen in ver band met het achtjarige bestaan van de organisatie. De regering van Attlee is gistermiddag voor de tweede maal in 24 uur verslagen, ditmaal in het hogerhuis. Ook deze nederlaag brengt de rege ring niet in gevaar, daar bet hogerhuis, waar de conservatieven in de meerder heid zijn, de regerin-g niet ten val kan brengen. Het ging om een amendement op een wetsontwerp over de taak van vroed vrouwen. Bij de botsingen zijn verscheidene po- litie-mannen gedood. Te Tnaoean, nabjj de haven Batangas, werd gedurende twee uur tussen „Huks" en de politie gevoch ten. Tweehonderd huizen en winkels wer den door de opstandelingen geplunderd en in brand gestoken. Alle woningen aan het marktplein van de stad gingen in vlammen op. 't Aan de hoofdweg naar Manilla gele gen Mabalcat werd door driehonderd op standelingen aangevallen. Zij schoten de dochter van een sergeant der politie neer en staken tien huizen in brand. In de nabijheid van de plaats Mexico viel politie in een hinderlaag van de „Huks". Een kapitein van politie werd gedood. Duizend „Huks"-leden bezetten gedu rende drie uur de stad San Pablo. Zij sneden de radio- en telefoonverbindingen af en plunderden de winkels. Aan de plunderingen werd ook door vrouwelijke leden van de „Huks" deel genomen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de president der Philippijnse republiek, Elpido Quirino een hartaanval heeft gehad. De lijfarts van de president en andere doktoren begaven zich met spoed naar het vacantieoord Baguio, waar de president herstel zoekt van een ernstige nieroperatie, welke hij in het begin van dit jaar in de Verenigde Staten heeft ondergaan. Toen het lagerhuis gistermiddag weer bijeen kwam, stond Churchill, onder toe juichingen van de banken der conser vatieven, op en vroeg premier Attlee glimlachend, of h(j wellicht enige ver klaring had af te leggen naar aanleiding van het voorgevallene van Woensdag avond (toen de regering een nederlaag leed, daar een door de conservatieven ingediende motie, strekkende tot verda ging van het debat over benzine en steen kool, met 283 tegen 257 stemmen werd aangenomen) Attlee antwoordde, onder luide toejui chingen van de banken der socialisten: Het is duidelijk, dat er bij de huidige samenstelling van het lagerhuis altijd kans is, dat de regering bij een bepaalde stemming de nederlaag lijdt (de socialis ten hebben thans in het lagerhuis drie stemmen meer dan de andere partijen vooral aan Frankrijk en Nederland zullen deze offers waarschijnlijk zeer zwaar zijn. Nederland en Frankrijk immers zijn .niet alleen, als andere landen, in de tweede wereldoorlog zwaar getroffen, doch ook na de oorlog zijn de regeringen van beide hpfrii voortgekomen uit weder zijds begripen vertrouwen, ziet evenwel J- ng:en en offers voorbij, Va" 't Atlantisch pact zich rl? V*troosteM om hun nationale f e *rote geheel te leveren. Voor sommige landen men denkt hierbij De yoorbereiding yoo^ het^^Mmar^s- offensief van de Itallaa"uLid maar ook heeft niet alleen veel ar ge. kapitalen gekost. Er nste plaatsjes smeten. Tot zelfs in de COrrimu- toe bezitten de bureau mjnstens een auto en "en tor. In grotere plaatsen zelfs meer De laatste maanden heeft de zeiis mee den auto's en motoren gekochT In October 1949 beoefenden de communistisch# vakbondleidtrs nog d« De omstandigheid, dat de chefs van staven van de landen van het Atlantisch Pac^.'n h?" vergadering van Dinsdag zo s?.° u'la-nieme overeenstemming "3lSLTrlu,,ten ^"Zien van het ge- B PP verdedigingsplan, heeft, zeker optimisme6^""ej5!n8en ce" s verwezenlijking van "i™ verdere ianden voor grote moeilijkheden geplaatst nii nnfimictM 0,1 Plan- Behalve problemen, ontstaan uit weinig stabiele binnenlandse verhoudingen, heb ben de Fransen nog hun militaire ver plichtingen in Indo-China. En van Nederland kan men zeker niet zeggen, dat het zonder merkbare gevolgen zijn verplichtingen in Indonesië is nagekomen. Al de daaraan verbonden uitgaven vorm den samen een zó groot deel van de Nederlandse defensie-begroting, dat er slechts zeer weinig gelden beschikbaar bleven om in Nederland zelf een begin te kunnen maken met de opbouw van onze bijdrage in de West-Europese defensie. Deze factoren, zo zegt men in Neder landse legerkringen, hebben in belang rijke mate het opstellen van een definitief Nederlands defensieplan verhinderd. Defensiebegroting met plafond Een plafond voor de defensiebegroting, geldend voor een aantal jaren wordt thans in bepaalde militaire kringen bepleit als een noodzakelijke voorwaarde om tot een weloverwogen defensieplan te komën. In deze kringen wordt ook de wenselijkhed geuit van afvoering van bepaalde vaste lasten als pensioenen e.d. van de defensie begroting naar de begroting van andere ministeries, opdat een zuiver beeld over blijft van wat ons land aan de eigenlijke opbouw van zijn strijdkrachten uitgeeft. Tegenover de mogelijkheid tot ver wezenlijking van de Nederlandse militaire bijdrage in het Atlantisch Pact staat men in Nederlandse confe rentie-kringen enigszins sceptisch In verband met de financiële positie van f» nnit=S r eder v«rzoek van Titfl i t ellngen voor zelfs maar een geringe uitgave werd onverbiddelijk af gewezen. Thans echter zendt de centrale grote sommen gelds naar alle richtingen. In Catania werd een kleine drukkerij op- ge nt raison van ongeveer 100.000 lire. Ban kreeg voor zijn campagne een steun, van 760.000 lire. Viterbo, het mid delpunt van de acties der landbouwers, heeft sedert November 1949 reeds twee en een half millioen lire uitgegeven. In Rome alleen al besteedt de communisti sche partij iedere maand niet minder dan een millioen lir« voor aanplakbiljet- ton. ons lamd. Physiek en industrieel ach ten deze kringen ons land evenwel in staat tot het leveren van een be scheiden bijdrage. Men denkt daarbij aan een verdere ontwikkeling van bepaalde industrieën, dtie hoogwaardige producten kunnen voortbrengen ais radar, radio, vuur leidingen en optische instrumenten. In dien deze industrieën met steun van de overheid verder ontwikkeld zouden kun nen worden, zullen zij zo wordt ver- wacht een afzetgebied kunnen vinden bij de andere partners in het Atlantisch pact. Voordat men echter zover is. zal de Nederlandse regering, zo zegt men van industriële zijde, eerst een duide lijke uitspraak moeten doen ten aanzien van de steun die zij bereid is aan deze industrieën te geven. Amerikaanse opvattingen Deze moeilijkheden en problemen, waarvoor ons land en ook andere landen zich geplaatst zien, hebben begrip ge vonden in de vergadering van het Mili taire Comité (chefs van staven). Probeert men evenwel na te gaan, in hoeverre uit dit begrip een ruime daadwerkelijke steun zal voort komen, dan bespeurt men in confe rentie-kringen steeds de aanwezig heid der opvatting, dat Nederland toch zal moeten beginnen met aan te tonen, dat het zelf ernst maakt met de opbouw van een nationale bijdrage in het gemeenschappelijke verdedigingsplan, wil ons land in aanmerking komen voor de stemt, waarop gehoopt wordt. In Nederlandse conferentie-kringen iaat men er geen twijfel over bestaan, dat voor het volvoeren van onze taak ruimere en snellere hulpverlening van Amerika onontbeerlijk wordt geacht. In Amerikaanse conferentie-kringen hoort men echter wel eens een zekere twijfel uitspreken ten .aanzien van de gerechtvaardigdheid van deze verwach ting. Deze kringen leggen een bijzondere nadruk op de zelfwerkzaamheid van de landen van het Atlantisch Pact. Zij vra gen aandacht voor een zienswijze, waar. aan in de Ver. Staten zo nu en dan uiting wordt gegeven en volgens welke Ameri ka eerst dan zou moeten bijspringen, w .nneer de andere landen van het At lantisch Pact ondanks hun uiterste krachtsinspanning er toch niet in zouden slagen het gëstelde doel te bereiken. tezamen). Bij de stemming van Woens dagavond was geen hoofdlijn van de re- geringspolitiek betrokken. Ik moet zeg gen, dat aljes schitterend was geregeld en ik zou van een ervaren strateeg als de heer Churchill ook niet anders hebben verwacht. De troepen der con servatieven lagen min of meer in hin derlaag (gelach bij „labour", geroep van „neen" bij de conservatieven). In het algemeen gesproken, neemt de socialistische partij het standpunt in, dat, nu zij de last van de regering op zich heeft genomen, terwijl zij slechts over een kleine meerderheid in het lagerhuis be schikt, zij ook moet doorzetten. De stem ming van Woensdagavond wordt door de regering in geen geval als een aanwij zing beschouwd, dat het lagerhuis haar niet langer zijn vertrouwen schenkt", al dus de minister-president. Churchill verwekte grote hilariteit, toen hij daarop Attlee met zijn besluit geluk wenste en gewag maakte van „de grote vreugde en opluchting, die de me dedelingen van de premier in de socia listische gelederen teweeg hebben ge bracht". President Truman heeft enkele re publikeinse senaatsleden beschuldigd van hulpverlening aan de Sovjet-Unie door te trachten de Amerikaanse bui tenlandse politiek te saboteren. Senator Joseph Mc.Carthy, die her haaldelijk van communistische infiltratie in het ministerie van buitenlandse zaken heeft gerept, noemde Truman „De groot ste troef, die het Kremlin heeft De pre sident verklaarde „schoon genoeg hebben van de aanvallen op het State Department door de senatoren McCarthy, Styles Bridges en Kenneth Wherry. Hij gaf de journalisten ter persconfe rentie0 uitdrukkelijk, toestemming om hem als volgt te citeren: „Het grootste voordeel, dat het Kremlin heeft, is gele gen in de rartijdige poging in de senaat om de onpartijdige .buitenlandse politiek van de V. S. te saboteren". De laatste jaren hoort men steeds maar geruchten over „vliegende schotels", doch wat voor een mysterie hier achter zit, daar is men nog steeds niet achter. Alleen schijnen wij, Nederlanders, ten deze zeer achterlijk te zijn, want over „vliegende schotels' boven ons land, vernamen wij behoudens een gerucht nog niets. Reeds hebben we avonden achtereen naar de lucht gestaard om de primeur in de wacht te slepen. Men vroeg ons reeds enkele malen, of wij „ze zagen vlie gen" op welke figuurlijke vraag wij letterlijk moesten antwoorden, naar waar heid nog niets te zien vliegen. Wanneer wij dan vertelden over „vliegende scho tels", wierp men ons tegen: „Och, die lui zien ze vliegen", waarmede uiteraard be doeld wordt, dat er in werkelijkheid niets vliegt dan dat er „een van de vijf" bij die zieners is uitgevlogen. Maar ja, toch kunnen wij niet zo licht over die „vliegende schotels" denken. Wij hebben wel eens gehoord, dat in sommige huizen, vooral als de drank is in de man, bij ongenoegen de schotels door de lucht vliegen. Daarin is wel enige kentering ge komen, toen de alcohol al even schaars werd als het aardewerk, maar wij kunnen het niet geheel van ons afzetten, dat vlie gende schotels iets te maken hebben met ruzie. Nu is er momenteel in de wereld wel zoveel onenigheid, dat de lucht zwart moest zien van vliegende schotels, maar iedere ruzie-maker gooit niet met schotels als hij „mot" heeft. Doch natuurlijk blijft de mogelijkheid, dat een of andere uitvinder, geïnspireerd door vernielingen in de porcelein-voor- raad bij huiselijke drama's, experimen teert, of hij met vliegende schotels van het wereldruim een minder vrolijke keu ken kan maken. Wie zal het zeggen? De grootste verrassing was wel het be richt ,dat iemand ergens een stil staande „vliegende schotel" heeft ontdekt. Wan neer men zo iets leest, staat een mens z n verstand toch even stil. En vraagt men zich af, wie ze nu eigenlijk ziet vliegen. Doch ons interesseert vooral het ant woord op de vraag, wie die schotels laat vliegen.gesteld altijd, dat zij ipder- daad vliegen. Maar voor wij ,.ze zien vliegen laten wij die schotels vliegen, want bij al dat „geschotel' zou men zijn kop verliezen. ANALYST. De minister van Economische Zaken heeft zoals reeds werd aangekondigd, besloten de distributie en de rantsoene ring van vaste brandstoffen voor huis brand en kleine industrie met ingang van 1 Mei 1950 te beëindigen. Dit houdt ih, dat bij aankoop van deze brand stoffen (met inbegrip van anthraciet en eierbriketten) van deze datum af geen bonnen of vergunningen meer nodig zijn. Deze maatregel kan worden getroffen, omdat de huisbrandpositie thans over het geheel genomen voldoende ruimte laat, om een normale behoefte van de bevolking in de tot dusverre gebruike lijke verdeling te dekken. Het ligt voorshands niet in de bedoe ling d« prjjzen vrij te laten. Een ernstige catastrofe heeft zich voor gedaan in een verplegingsinricbting nabil Philadelphia: het particuliere BeUa Vista- ganatorium. Tengevolge van een brand, welke in een vleugel van het gebouw woedde, zijn namelijk negen mannelijke patiënten, waarvan sommige aan hun slaapkribben waren vastgebonden, andere in afgesloten en gegrendelde vertrekken waren ondergebracht, omgekomen. Twee brandweerlieden, een verpleeg ster en minstens 80 andere patiënten, dan de reeds genoemde mannen, zowel als vrouwen werden gewond, of door rook bedwelmd, toen de vlammen haar vernielend werk verrichtten. In het sanatorium werden hertellende patiënten, ouden van dagen, zenuwzie ken en krankzinnigen verpleegd. Door redders werden dikke schermen van metaaldraad, die voor de vensters waren aangebracht, stuikgereten, ten einde tal van patiënten in veiligheid te kunnen brengen. Sommige van de omge komen mannelijke patiënten lagen op hun kribben vastgebonden zonder ma trassen, alleen maar bedekt met een paar dekens. Enkele zaten in een dwangbuis. Eén der patiënten zou de brand ge sticht hebben. Dit was de derde brand in 14 maanden tijds in hetzelfde sanatorium. Door het snel optreden der redders en de activiteit van het verplegend perso neel werd een paniek voorkomen. Het internationaal gerechtshof te De Haag is van oordeel, dat de in terpretatie, die Bulgarije, Hongarije en Roemenië aan de clausules over de rechten van de mens in hun vredes verdragen geven, niet aanvaardbaar is, aldus luidt het advies, dat het Hof gisteren op verzoek van de algemene vergadering der V.N. heeft uitge bracht. Met 11 tegen 3 stemmen stelde 't Hof vast, dat er onder de mogendheden in derdaad een geschil bestaat over de pro cessen, die in deze landen tegen ker kelijke leiders en anderen zijn gevoerd, en dat hierop dus de in de vredesver dragen neergelegde bepalingen over het bijleggen van een dergelijk geschil van toepassing zijn. Het Hof bepaalde eveneens, dat de regeringen van de drie betrokken landen verplicht zijn de bepalingen van deze artikelen ten uitvoer te brengen en ver tegenwoordigers in de verdrag-commis sies te benoemen. De kwestie van de procedure voor het instellen dezer com missies zou alleen door het Hof onder ogen gezien worden, indien een maand na het uitbrengen van het advies deze leden nog niet benoemd waren. Tegen stemden de afgevaardigden van Polen, Joegosiavië en de Sovjet-Unie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1