Nieuws uit STAD en OMTREK Een optocht van blijheid en van offertjes LAATSTE BERICHTEN Twaalf landen aanvaardden plan tot collectieve zelfverdediging SPORTNIEUWS uit Schiedam G PSV gaf met 2-5 Hermes een les DE STEM VAN DE LEZER zïr™, "«vans11. ws eheugen Hulp droog DE POKKEN TE GLASGOW AUTOBENZINE 1/2 cent goedkoper J In 't Gem. Ziekenhuis voor hen geen plaats 1- Jessup „ambassadeur voor atoomkracht zaken" Spoedig gedeeltelijke verwezenlijking NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT en Mist oorzaak van te weinig regen en zonneschijn X* Oude moord opgehelderd? APRIL 1950 JUBILEA IN GEMEENTE DIENST NED. KATH. GRAFISCHE BOND CÖMITè KATHOLIEK SCHIEDAM lil GIDSEN-LEIDS TERS GAAN NAAR ROME INENTING KLAVERJ AS-NIEUWS LIMBURGS JEUGDTONEEL KOMT AUTORIJSCHOOL WALDO BURGERLIJKE STAND D. H. S. WINT DUIVENSPORT TOCH EEN WEEKMARKT SCHIEDAMSE POLITIE VERLOOR MET 2—4 WEDSTRIJDEN HET MOBILISATIEKRUIS het "ÏÏ5 Tomité.cn de mihlajr ^HERENMODES W3LS Een vrouwelijke arts overleden 29 VARKENS VERBRAND WERKLOOSHEID IN DUITSLAND Toeneming voorspeld 40.000 BEZOEKERS OP DE R.A.I. VEEMARKT ROTTERDAM De heer P. J. M. Meijer, gemeente-ont vanger, herdacht Zaterdag j.l. het feit, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad van de ge meente Schiedam. De jubilaris had de wens te kennen gegeven in verband mei de Vasten de viering van dit jubileum te doen plaats vinden op Zaterdag 15 April. Zaterdag j.l. herdacht de heer B. O ver weel het feit, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de Gemeentelijke Woning- dienst, waarbij hij de functie bekleedt van administrateur. De jubilaris wilde geen officiële huldiging en liet de dag in stilte voorbij gaan. De Nederlandse Katholieke Grafische Bond, afdeling Schiedam, houdt morgen, Dinsdag 4 April, de jaarvergadering in de R.K. Volksbond om 8 uur. De agenda om vat o.a. een aantal verkiezingen. In de bovenzaal van de R.K. Volksbond zal morgen, 4 April," het Comité Katholiek Schiedam vergaderen over het onlangs opgevoerde Passiespel, terwijl tevens door het bestuur een kostenraming zal worden overgelegd vaneen bij aanneming van het bestuursvoorstel te organiseren viering van het H. Jaar door Georganiseerd Schiedam op het S.V.V.-terrein. Het verkeer moet maar even wachten als de grote stoet de wijde bocht voor de Frankelandse kerk omslingert op weg naar de Deken en de Burgemeester, leder jaar wordt de palmpaas-optocht langer. Ieder jaar zit er meer Oranje in. Angstig keken honderden kinderoogjes gistermorgen door het raam. Het geweld van de Zuid-Wester, dat reeds de hele nacht rond de huizen getrok ken was, ging nu vergezeld van zware regenvlagen. Zou er van hun Palm paas-optocht iets terecht komen? Een hele Vasten hadden de kabouters en welpen snoepjes bewaard in het vastentrommeltje om met die schat hun Palmpaas te versieren. De laatste dagen waren zij druk in de weer geweest om de stokken te versieren met gekleurd papier, sinaasappelen, schuimpjes, broodjes, toffees, zuurtjes en dropjes. Er was hard gewerkt aan de kunstwerken. Nu scheen de regen boze plannen gesmeed te hebben om de vrolijke optocht dit jaar te doen mislukken. Het liep anders af. Het regen-offensief trok voorbij. Zo nu en dan brak de.zon door de wolken. Tegen twaalf uur was er geen rede* meer voor angst en van alle hoeken van de stad kwamen de wei pen en kabouters met hun leidsters uit hordeholen en paddenstoelen naar buiten om hun tocht naar de Waranda te begin nen. De kerkgangers, velen met een stukje ralm in de hand, bleven even staan of diepen een extra straatje om. Zij v^den de fleurige stoet zien. Fleuriger nog dan andere jaren, nu ér weer zoveel sinaas appelen zijn. De organisatie liet niets te wensen over en onder de roffels van de littige marsmuziek van de tamboers van Jt. Ambrosius vertrok de lange stoet op weg naar het Westen. Stevig de stokken j; :C, Wat is Palmpasen anders dan de uitroeping van Christus tot koning door het gewone volk. Daarom maak ik er een Koningskroon van, want voor ons is het juist het jeest van de intoch t van de ware Koning Christus. in de knuistjes geklemd om te verhin deren, dat de storm met hun pronkstuk op de loop ging, liepen de kabouters en de jonge wolven over de Vlaardinger- dijk, flink de pas erin. Via de Dam. de Kerkstraat en de Broersvest waren zij dan ook al gauw weer in de binnenstad op weg naar de Pastorie van de Nieuwe Haven. Helaas. Deken Reynen was ver hinderd een speeiaal voor hem gemaakt stuk in ontvangst te nemen. Bij de burgemeester trof de stoet het beter. Mr. Peek stond reeds buiten aan de deur de stoet op te wachten; zag zijn zoon met een fraaie palmpaas passeren en mocht zelf van een kabouter een exemplaar ontvangen. Daarna kwam nog een welp van de troep van het S.F.L., want daar had men de beschermheer niet vergeten. Het werd een ruil-actie, want mevr. Peek nodigde de beide „wel doeners" uit ook iets uit haar vasten trommeltje te willen nemen. Het aanbod werd grif aanvaard. Bij het gemeente-ziekenhuis wachtte de stoet een teleurstelling. Na door de voortuin getrokken te zijn, meenden de kinderen een goed werk te kunnen doen door aan de zieke kinderen een palm paas te gaan brengen. Aangezien c}e ver pleegsters meenden „geen werksters te zijn", moesten zij dit voornemen laten varen. „Wij hebben wel wat anders te doen" Zij trokken daarom maar mee naar de Dr. Noletstichting, waar kinderen en groten blii waren met dit blijk; van medeleven. Met oogjes vol heimwee naar de gezonde kinderen, la gen de kleuters in het Bemadette-pavil- joen te kijken. Zij waren wel blij met hun geschenk, maar toch zouden zij lie ver mee hebben willen lopen. Ook de bedden van de mannen en vrouwen werden gesierd met een veel kleurig kinderoffertje. Want dat was het. Een Vasten lang snoep uit eigen mond sparen: er een palmpaas mee opsieren en deze dan weggeven. Dat vraagt iets Allen mochten dan ook blij zijn, dat er ook nog breder denkende mensen zijn, dan diegenen, die het eerste in stantie voor het zeggen hebben. Zó'n stoet van kinderlijke blijheid en van kin derlijke offervaardigheid is verstoring van de Zondagrust. Als die met trom mels voorop na 12 uur wil uiting geven aan een oud volksgebruik dan is er het hoogste gezag in de gameente voor nodig om te verhinderen, dat een mooie en groeiende traditie door kleingeestigheid om zeep geholpen wordt. Enfin, zulke dingen plagen alleen de leidsters; de kinderen vergeten gauw. dat hun de deur geweigerd of begeleiding van trom mels aanvankelijk verboden wordt. Zij trokken niet alleen naar de Nojet- stichting, maar ook naar het St. Jacobs- gasthuis. naar het Liduinagesticht en naar Huize St. Jozef, waar vele kleine kindertjes verrast werden. En hoeveel zullen, net als Frans, die bofte omdat Annemieke hem haar Palm paas gaf, met de stok in de handjes ge klemd zijn ingeslapen. Zij wisten niets van folklore, maar zij beleefden het ple zier van een grote verrassing. Vanavond om tien minuten voor 6 vertrekken van het station Schiedam naar Den Haag de Guido's Ans Vrede- bregt, Frans Feelders, Riet Sondermeijer, Bep van Gerven. Tilly Meijer en (niet als leidster) Cobi Vredebregt naar Den Haag, om zich daar aan te sluiten bij de bedevaart van de gidsenleidsters uit het Bisdom voor de Heilig-Jaar-bede- vaart naar Rome. Oorspronkelijk was deze reis vastgesteld op 1951. Daarop was ook het sparen ingesteld. Toen ech ter na informatie bij Mgr. Eras bleek, dat het zeer goed mogelijk was om in het Heilig Jaar naar Rome te komen, werden de plannen, wat betreft de Haar lemse Gidsenleidsters veranderd. Zij zul len Woensdagmorgen in Rome aankomen en daar gehuisvest worden in een oud seminarie, dat ingericht is als pension. Hoewel de reis zelfstandig plaats vindt, sluiten de pelgrims zich in Rome bij de Nationale Bedevaart aan. maken met haar de Pausmis en de audiëntie mee. De tocht wórdt gemaakt in uniform, dat ook bij alle officiële gelegenheden gedragen zal worden. De uitverkorenen keren Donder dagmiddag 13 April in Schiedam terug, na Dinsdagmorgen uit Rome vertrokken te ziin. In verband met de Goede Vrijdag is de gelegenheid tot kosteloze inenting tegen diphterie van niet-schoolgaande kinde ren van 1 jaar en ouder, een dag vroeger n.l. op Donderdag, 6 April 1950, van 2-3 uur n.m. in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuinlaan 80. In de wedstrijd van het bondsteam van de Schiedamse Klaverjas Bond en de kla ver jasvereniging de Sport won het bonds team met 13.757 tegen 13.617 punten. De hoogste tafel hadden L. J. de Wit en A. v. d. Ent met 3186 punten, beiden lid van klaverjasvereniging de Kajuit. Het bonds- insigne werd aan hen uitgereikt. Volgende week Woensdag zal het Lim burgs Jeugdtoneel in Schiedam een voor stelling komen geven van het spel „De avonturen van Meneer Prikkebeen". De uitvoering wordt gegeven in de R.K. Volksbond. Advertentie IHSTRUCIEURS-DIPLOMA K.H.A.C GEBOREN: Andrea J H M, d v A Mon ster en A M Schmidt; Hendrina J J d v P Beljaars en B G van Manen; Trijntje, d v L G Löke en J C Scholten; Arie H, z v A van Ekelenburg en L H Beijer; Pe- tronella H, d v G Ph Kerkhof en P J Slootweg. OVERLEDEN: J F Lühring, 75 j. Volgens de te New York verschijnende „Journal American" zou de huidige „rei zende ambassadeur' der Ver. Staten, dr. Philip Jessup, die mogeluk door een re publikein zal worden vervangen, in aan merking komen om tot „Amerikaanse ambassadeur voor atoomkrachtzaken" te worden benoemd, in welke hoedanigheid hij namens de V.S. zou onderhandelen met Groot-Brittannië en Canada over 't delen van de Amerikaanse atoomgehei men met deze twee landen. Volgens het blad zou het voorstel zijn gedaan door minister Acheson, terwijl president Truman er zijn" goedkeuring aan zou hebben gehecht. Zoals bekend, heeft senator Mccartny langzamerhand Amerika's spionnito« ger No. 1 onlangs verklaard, dat Jes sup „een groot gevaar kan betekenen voor de Amerikaanse veiligheid'Des ondanks heeft, zo verzekert de >.Jour"ai American", Jessup volledig inzage gehaa in alle atoomgeheimen der Ver. Staten. Dit laatste is door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken beves tigd in een verklaring, waarin gezegd wordt, dat Jessup de volmacht heeft ont vangen, „die inlichtingen over de atoom energie in te winnen, welke hij van no de heeft bij de uitvoering van zijn nieu we taak als voornaamste adviseur van minister Acheson op het gebied der we reldpolitiek". De republikeinse senator Hickenlooper heeft er tegen geprotesteerd, dat deze volmacht gegeven werd zonder dat men een onderzoek naar het verleden van Jessup had ingesteld. „Dank je wel voor die mooie Palmpaaszegt mevr. Peek en de burgemeester voegt er zijn dankwoord bij, niet wetend, dat hem als beschermheer van de S. F. L.-groep ook een hele uitrusting wacht. Het' Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het Woensdag bij een proef- stemming in commissie-zitting genomen besluit om Engeland Marshall-hulp te ont houden, zolang Ierland verdeeld is, met 226 tegen 60 stemmen verworpen. O.V.V. kiest het voordeel van de wind en lanceert de eerste aanvallen en reeds na 5 minuten hebben zij door de links buiten succes 01. De vreugde duurt echter maar kort, want direct na de af trap onderneemt D.H.S. een aanval die onderbroken wordt door een vrije schop op de rand van het strafschopgebied. Deze strafschop wordt door linkshalf van Buu- ren ineens hard ingeschoten en het is 11. Nu volgt een periode van over en weer snelle aanvallen, maar zonder suc ces. Na 35 minuten juicht heel D.H.S., maar nog juist duikt een der O.V.V.- backs op de doellijn op en weet op het nippertje redding te brengen. Beide ploe gen stellen alles in het werk om de lei ding te nemen maar voor de rust gelukt dat niet. Na de rust zien wij een aanvallend D.H.S. maar doelpunten blijven nog uit daar de O.V.V.-doelman enige malen goed red en doordat de ballen juist over of naast het doel belanden. Nadat O.V.V. ook enige aanvallen heeft ondernomen lukt het eerst in de 40e minuut aan D.H.S. om de leiding te nemen door de Jong, 21. Nauwelijks 3 minuten later stelt Blomsteel de overwinning veilig, 31. De wind deed veel afbreuk aan deze sportief gespeelde wedstrijd. Rest ons nog te ver melden, dat de leiding in goede handen was. Zondag opende de P.V. „De Blauwe Doffer" het vliegseizoen met een wed vlucht vanuit Zevenbergen. Afstand 32 km. Uitslag: G. Barzeleij 1-48, Gebrs. Put 2 H. J. Brokling 3-24-33-61, G. Breur 4-31- 45-60, H. Leenderts 5, J. Wenteler 6-13-18- 41-54-64, F. Claes 7, v. d. LindenGiesen CITA.1T VAN DE DAG: En hij ziet. Dat alleen het lijden omhoog naar God zweeft, Terwijl het zware leven de anderen Met loden geluk aan de aarde kleeft. (Stefan Zweig: Heroischer Augenblick) Vandaag, Maandag 3 April Geen agenda. Morgen, Dinsdag 4 April R.K. Volksbond, 8 uur: Vergadering Com. Kath. Schiedam. Bespreking H. Jaarviering; R. K. Volksbond, 8 uur: Ned. Kath. Graf. Bond, afd. Schiedam: Jaar- Vergadering. Overmorgen, Woensdag 5 April Geen agenda. Dagelijks: Passage: De onsterfelijke wals. Monopole: De wraak der Daltons. Na het teleurstellende optreden met het Bredase NAC kon men gisteren de kennismaking met het Zuidelijke voetbal voortzetten met het bij Hermes op be zoek zijnde P§V. En deze was een zeer aangename. De Eindhovenaren gaven de met 2 invallers voor Poulus en Melief spelende blauwhemden een voetballesje, dat klonk als een Paasklok. Met hun goede verdediging, uitstekend mee- DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EM OMSTREKEN 72ste Jaargang No. 21199 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67337. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs ƒ4,30 per kwartaal, ƒ1,45 per maand, t0.3i per week. Advertentie-prus op gewone kolombreedte ƒ0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte ƒ0.30 per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde plus verkrijgbaar bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux. Kampioenen (kleine advertentie^ tot 20 woorden 1.—. Elk woord m®cr 5 ct. Maximum 50 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredactie: Prof. Dr. St. Tesser O.P. en Leo J. M. Hazelzet. Naar aanleiding van het artikel „Chris telijke arbeiders willen een weekmarkt", geplaatst in de N. Schied. Crt. van Vrij dag j.l., het volgende: In genoemd artikel komt tot uitdruk king dat „De Christelijke Besturenbond" voorstander is van een weekmarkt in Schiedam. Het marktvraagstuk is een zo moeilijk probleem, dat het m.i. goed en nuttig is dat een ieder die interesse heeft, laat horen wat zijn zienswijze is, te meer omdat alle vóór- en nadelen uiterst pre cies door B. en W. zullen moeten worden afgewogen en uitgemaakt. In de kranten vaij 14 dagen geleden hebben wij kunnen lezen hoe de midden stand. hierbij het nauwst betrokken, deze zaak beoordeelt: van de goed bezette grote volksbondzaal was er een enkeling vóór het houden van een weekmarkt. Toen ik dan ook het artikel van j.l. Vrijdag las en herlas, dacht ik bij mij zelf, „nu toch een weekmarkt?" Ik heb mij de moeite getroost met ver schillende K.A.B.-ers over deze kwestie te spreken, óók heb ik mij verstaan met prot. Christ, georganiseerde arbeiders, met het doel, te informeren of er door genoemd bestuur zoiets als een menings peiling, een z.g. enquête onder de aan gesloten leden was gehouden, doch nie mand wist mij te vertellen dat hem hier omtrent zijn mening was gevraagd, waar mede ik maar zeggen wil, dat het toch niet opgaat, te doen alsof met een zeker schrijven de mening van de aangesloten leden, wordt weergegeven. Een soort gelijke narigheid heeft plaats gehad op de vergadering van de middenstandscen trale. waar ieder eerst dacht, dat de re den van de heer Harreman een geheel andere was, dan, zoals hij later op de avond op een paar scherp gestelde vra gen toegaf, wat voor hem drijfveer van zijn streven was. Of een weekmarkt er komt, ja dan neen, kan mij persoonlijk onverschillig zijn, Of het mij onverschillig is, is een tweede, echter ik acht het niet juist dat anderen en met name onze Christelijke Besturenbond een houding aannemen en daarbij van de toren blazen alsof zij na mens de aangesloten leden handelen. Er zullen, en hier ben ik van overtuigd, ook nog denkende arbeiders zijn, die met mij beamen, dat een goed renderende middenstand voor een gezonde samenle ving van meer en urgenter belang is, dan de mogelijkheid of onze vrouwen „boter en suikeroorlogproducten" tegen „des- zeilfs" prijzen zullen kunnen kopen, im mers. dat biedt toch „de markt"? Op het argument, als zouden de mensen nu naar Vlaardingen, Rotterdam en Delft reizen, alléén maar om hun kooplust „ter markt" te kunnen botvieren, zoals „de Christelijke Besturenbond" in zijn arti kel omtrent onze huismoeders de wereld inslingert, zou ik alléén dit willen op merken, „de brievenbussen van B. en W., alsmede die van de pers, zouden tot ber stens toe gevuld moeten worden met pro testen van ons, arbeiders, over de manier, waarop door genoemd bestuur, het finan ciële beleid onzer vrouwen beoordeeld wordt". Ik acht mij gelukkig dat mijn vrouw géén dure uitstapjes gaat maken, om het z.g. elders „goedkoper" te kunnen kopen, dat zij het dus zuiniger aanlegt, m.a.w. meer nuchter denkt en handelt. Komt, mijne heren, ook als gewone ar beiders moeten wij in iedere winkelier géén geldwolf en afzetter zien, waar U in Uw schrijven toch practisch op neerkomt nietwaar, of concludeer ik verkeerd; wij moeten medebouwen om tot gezondere opvattingen hieromtrent te komen, de ge meenschap is er niet mede gebaat wan neer de ene groep, omvattende enkele zakenlieden en „de Christelijke Bestu renbond" hun plan weten door te drijven, met verwaarlozing van het feit, dat men vooraf kan bepalen dat het vpor hen ont stane financiële voordeel onherroepelijk gaat ten koste van een andere groep der bevolking, mede-stadgenoten. Sociaal praten en sociaal doen zijn er twee. Vertrouwende dat B. en W. óók van deze zienswijze kennis zullen nemen. EEN K.A.B.-ER Naschrift Redactie. Het l:ijkt ons niet juist afgezien van de rest van deze stem te spreken over de denkende ar beider, die een weekmarkt afwijst en de niet-denkende, die haar wil zién komen. Wij kennen van zeer nabij uit Schiedam en elders zeer wei-denkende middenstan ders, die voor een markt zijn. Om de eer lijke waarheid te zeggen, hebben wij op de vergadering geen weldoordacht argu ment ertegen gehoord. Uit onze grote er varing op dit punt zouden wij zeggen: „Wat de boer niet kent, eet hij niet". Hij durft het zelfs niet te proberen uit angst het misschien lekker te vinden. komende kanthalven (uitblinker van Tuyl) en de zeer gevaarlijke aanval met van Elderen en Fransen als prominenten, vormden de Philipsmensen, dje één in valler, voor Beyen, hadden, een uitste kend geheel. Het overwicht kwam vóór rust niet zo tot uiting, want nadat de lange Steiger enige malen tot optreden was gedwongen, wist de uitstekend passerende Joop Heijster na 20 min. een voorzet te geven, waarnaar hij mis dook en v. d. Tuyn kon toén ongehinderd scoren (1—4)1. Maar toen reeds zetten de Zuidelijken een offensief op. Achtereenvolgens moesten v. d. Most en Roels de hal van de lijn halen. Na een half uur maakt Osterholt hands en van Tuyl benut de penalty (11). Nadat Joop Heijster na een mis ser van Wouters nog aan Hermes een voorsprong had kunnen geven (21), maakte PSV enige seconden vóór de rust door midvoor Rensen gelijk (22). In de tweede helft begon PSV tegen de felle wind in pas te voetballen. Reeds na enkele minuten werden uit fraaie aanvallen twee doelpunten gescoord. Door Fransen na keurig aangeven van de meegekomen van Tuyl en door Ren sen, die een Schied. verdedigmgsfout af strafte (24). Hermes kon het be houdens enige schoten van Rui terman de PSV-vendediging niet moeilijk maken en na een half uur maakte Fransen het mooiste Eindhovense doelpunt na een uit. stekende actie van d'Hooghe (2 5)Hier bij bleef het; 8-10-11-49, v. Put-Bressers 9, J. M. Broe ders 12, T. v. Weelie 14, W. v. Ekris 15-22- 62, v. Wijk-Rokers 16-21, Kouwenberg 17- 50, J. W. Kazenbroot 19-36, Lund 20-26, Gebrs. v. d. Kant 23-51, v. d. Sloot Vrouwdeunt 25-30-39-47-58, Paardekoper- v. Wijk 27, v. Deurzen 28, A. L. Brokling 29-38, Mierloo 32-42, Limborgh 34-40, J. Flipse 35-59. Gebrs. Balijns 37-46-dipl., P. Brouwer 43, v. LeeuwenSchrumph 44-57, Noordijk-Hagen 52-56-63, Laferte 53, Wijnties 55, de Rouw 65, W. v. d. Hei den 66. Eerste duif 12.33.02, laatste duif 12.38.42. Namens de P.V. De Bi. Doffer, M. NOORDIJK In een aantrekkelijke wedstrijd heeft het eerste elftal van de SPSV de techni sche en tactische meerderheid moeten er kennen van het Amersfoortse Politie-elf- tal. Deze wedstrijd werd gespeeld in het kader van het landskampioenschap van de Politie Sport Bond. De rust ging in met 1-1, maar door een fellere hang naar het bezit van de bal, door grotere snel heid, betere opstelling en goed samen spel behaalden de mannen uit de stad van de Koppelpoort een verdiende over winning. Op 31 Maart j.l. sloot de afdeling Schie dam haar Paas schiet- en sjoelwedstrijden Aan de schietwedstrijden namen ge> middeld 45 schutters deel. Aan de sjoelwedstrijden gemiddeld 15 dames. De schietuitkomsten van de prijswin- ners waren als volgt: le prijs: M. Krommenhoek, 220 pnt.; 2e prijs: L. Butter, 215 pnt.; 3e prijs: C. van Pelt, 212 pnt.; 4e prijs; L. Wielaard 210 punt.; 5e prijs: C. G. de Jeu, 204 pnt.; 6e prijs: M. Mertens, 198 pnt.; 7e prijs: L. Ophof, 196 pnt.; 8e prijs: W. Helm, 196 pnt.; 9e prijs: W. Otterloo, 195 pnt.; 10e prijs: P. Blok, 190 pnt.; 11e prijs: H. Heij- nemans, 187 pnt.; 12e prijs: J. Meijer, 186 pnt.; 13e prijs: W. G. van Laren, 178 pnt.; 14e prijs: J. Arkensteijn, 178 pnt.; 1*° prijs: M. Vrijenhoek, 177 pnt. Uitslag sjoelwedstrijd, dames: le prijs: Mevr. A. de Jeu; 2e prijs: Mevr. J. Leve ring; 3e prijs: Mevr. S. Lolkus; 4e prijs: Mevr. M. de Jeu; 5e prijs: Mevr. M. H. Slagmoolen; 6e prijs: Mevr. L. Arken steijn; 7e prijs: Mevr. B. Butter; 8e prijs: Mej. N. Schoo. De voorzitter de heer C. van Pelt reikte met een toepasselijk woord de prijzen, bestaande uit een aantal eieren, uit. Ook de dame en de schutter die het minste aantal punten hadden geschoten werden niet vergeten en ontvingen uit de hand van de voorzitter een netje met suiker eitjes jn de ons bekende en geliefde kleu ren, Rood, Wit en Blauw. In de maand April gaan de schiet- en sjoelwedstrijden door op Vrijdag 14 en 28 April van 20—22 uur in de zaal Ma rijke, Broersveld no. 113. Het Noord-Atlantisch defensie-comité, gevor 3d door mm,®,terAiv»n Defen sie en hun staven van de by het Atlan tisch Pact aangesloten landen, heelt Zaterdae in de Juliana-kazerne in Den Haag zijn derde bijeenkom* geW.,n bijeen >mst au de ministers cember 1949. Na afloop .v'a"_„p dering hielden de Amerika opper_ ter Johnson, generaal Bradley. ij bevelhebber van het Amerikaans en de Nederlandse minister SchoKKins een persconferentie, tijdens wel _iArn nister Johnson verklaarde, dat una het plan voor de collectieve zelfvero - diging, welk .,lan door de chefs van staven in het militaire comité op Dms- da~ j.l. was aanbevolen, was goedge keurd. Op de bijeenkomst waren geen meningsverschillen aan de dag getre den en in het voorgestelde verdedi gingsplan waren ook geen wijzigingen aangebracht. De uitwerking van het plan is nog niet definitief geregeld, omdat de financiële en economische experts wensen te weten hoeveel geld het zal gaan kosten. Daar het echter verschillende manden zou kunnen duren, voordat het totaal van de benodi. ie gelden bekend zou zijn, ver wachtte minister Johnson, dat spoedig een gedeelte van bet verdedigingsplan, v elks volledigi uitvoering Europa te gen agressie beschermen zal. zal kunnen worden verwezenlijkt. „De toelating van Spanje in het At lantisch Pact", aldus de Amerikaanse minister; „was geen orderwerp van be sj eking geweest op de conferentie van Zaterdag". Binr.cn de korte tijd van zes maanden heeft de militaire organisatie de algeme ne strategie voor de verdediging van het Noord-Atlantische gebied vastgesteld, heeft zij een waardering gemaakt van de militaire 9ituatie voor het geval een aan val tegen de paetlanden zou worden on dernomen en ontwierp zij een plan voor het keren van een dergelijke eventuele agressie. Zod. ende is voor de eerste keer een stelsel voor eigen en elkanders verdedi- 'iopgezet door twaalf onafhankelijke en souvereine staten door middel van 'n samenwerking op democratische wijze, zo zeide de minister. Voor dit doel verzochten zij het finan cieel-economische comité om de finan ciële en economische mogelijkheden, be schikbaar v-oor militaire doeleinden, te bezien. Alhoe el sinds hun laatste bij eenkomst aanzienlijke vooruitgang in het bereiken van eer. collectieve veiligheid, welke het gemeenschappelijke doel is van de paetlanden, is gemaakt, waren de mi nisters toch va-n mening, dat verdere on onderbroken inspanning nodig zal zijn Zij gingen uit elkaar in de vaste overtui ging, dat de organisatie, die thans wordt Advertentie VOOR UW rx BROERSVEST 56 TEL 69642 (Van onze weerkundige medewerker) Maart heeft ditmaal zün staart vrij goed in bedwang gehouden. Hoewel het enkele malen tot de be faamde Maartse buien is gekomen, is de hoeveelheid neerslag daaruit toch maar heel gering geweest. Ge middeld over het gehele land is dan ook niet meer dan ongeveer 25 mm gevallen tegen 46 mm normaal. In Zuid-Holland en Utrecht viel iets meer dan 30 mm, in Zuid-Limburg werd daarentegen niet eens de 20 mm bereikt. Elders in het land op vele plaatsen tussen deze bedragen in de verschillen van plaats tot plaats zijn dus niet groot geweest. Overal was Maart dus belangrijk te droog. Toch werd in De Bilt op 19 dagen nog 0,1 mm of meer neer slag afgetapt tegen op 17 dagen nor maal, maar dat was een gevolg van de mist, die in de afgelopen maand vaker voorkwam en daardoor een veel groter verkeersobstakel vorm de dan anders gewoonlijk in de len temaand het geval is. Deze mist le vert behalve veel ongemakken ook altijd nog een weinig neerslag op. Het aantal dagen, waarop 1,0 mm of meer neerslag is gemeten, is be langrijk onder normaal geweest zo als van een droge maand te ver wachten is. In De Bilt bedroeg het 6 tegen 10 normaal. Het klinkt misschien wat tegen strijdig dat Maart ondanks te wei nig regen toch te weinig zonneschijn heeft opgeleverd. Ook hier zullen wil de oorzaak weer voor een groot dee) in de mist moeten zoeken. In De Bilt werden 112 uren zon gere gistreerd tegen 122 uren normaal. Op 7 dagen scheen de zon niet, het normale aantal bedraagt 6. Maar het zonnetje blijken we dit keer niet nodig te hebben gehad voor wat extra warmte; de gemid delde temperatuur, berekend uit uurlijkse waarnemingen (Maart telt 744 uren) bedraagt te De Bilt 6,5° C tegen 4,9° C normaal. Vorst kwam in De Bilt uitsluitend in de eerste helft van de maand voor, toen het minimum op 7 dagen onder 't vries punt zakte; het normale aantal vorstdagen bedraagt voor de gehele maand 12. opgebouwd, het dj landen mogelijk zal zal aken hun defensie, zowel op een economische alsook op een doeltreffend* wijze 1 „r zekeren. Gecoördineerde wapenproductie In het bijzonder- ook hadden de leden belangstelling voor de militaire produc tie- Mn v-oorzieningsraad, welks taak het is om het meest doeltreffende gebruik van de voorraden, welke in ieder land voor de militaire productie zijn bestt nd, te verzekeren, en zij gaven nauwkeurige aan deze raad om de stan- ren Satie van de uitrusting uit te voe- teverzek'ere^11 geC0ÖrdUteerde productie 4-T'hiiters van defensie erkennen t g £lnd V£>n een financiering, be- rekend op de uitvoering van het plan en kennen tevens de noodzaak voor cerl ,zor5vJ' te evenwicht brengen vah de respectieve nationale volks huishoudingen m het licht van de hui dige wereldsituatie. Ministers vertrokken In de loop van,Zondag vertrokken van Schiphol verscheidene deelnemers aan ie conferentie. Generaal Arms en ltn.-gen» Giebel hadden het druk. Zij waren aan- wez' j bij het afscheid- van de Engelse minister Shinwell, die tezamen met air- marshall Sir William Elliott met een R.A.F. toestel vertrok. Om even over dne gingen de Canadese minister Brooke Claxton en de chef-staf gen. Charges Foulkes weg. Het vliegtuig stond op het punt om te vertrekken, toen de Canad.ie ambassadeur Dupuy nog haastig even en afscheid kwam toeroepen. Om half vijf vertrokken de Amerikaanse minister Johnsc.1 en generaal Br-.dley. Voor hen was minister Schokking naar Schiphol gekomen. Later in de middag gingen de Noorse ministerf B. Oln en zijn Franse collega Pleven naar hun land terug. Te Glasgow is reeds een vrouwelijke arts aan pokken overleden, waaraan daar op het ogenblik een 20-tal perso nen lijdt. Meer dan 20.000 inwoners dier stad zijn met spoed ingeënt. Gis teren (Zondag) alleen reeds werden 13.500 personen ingeënt. De pokken blijken te zijn overgebracht door een Oosterse zeeman, een Lascaar, Moesaf Ali genaamd, die aan boord van het s.s. „Chitral" te Glasgow gearri veerd was. De man was zen ingeënt. De aan de pokken overleden vrouwe lijke arts heeft denkelijk de ziekte opge lopen van een z^kennmspatient, die op dat ogenblik niet van pokken verdacht vier nieuwe „inentingsposten" zijn In de stad geopend. Van Ixmden uit werd voor een geregelde aanvoer van entstof gezorgd. De geneeskundige autoriteiten te Glas gow hebben het nog niet nodig geacht, theaters en bioscopen te doen sluiten. Naar wij van de zijde der benzine maatschappijen vernemen, wordt de prijs van auto-benzine met ingang van Woens dag a.s. voor levering uit pompen ver laagd tot 28 cents per liter. De tot op heden gevraagde benzineP lag een halve cent hoger dan de me Negen en twintig varkens wen§e- dood tijdens een felle brand, die gisteren de landbouwschuur van de n an U. te Altforst (gem. APPelte5"L de as legde. Er werden in m '11 varkens gemest voor de Vff„„®"shande- laar S. te Batenburg. l!"'waren niet verzekerd. Ook ee" ng eel* heid voer, een wagenen landbouwge reedschap zijn een prooi der vlammen geworden. Het lid van d® Bundestag, Ribbeheger, voorspelde vandaag, dat West-Duitsland tegen 1953 4 milhoen werklozen zal tel len. Als voornaamste oorzaak gaf hij aan het feit, dat de kinderen, geboren tussen 1934 en 1940, toen de nazi's grote gezin nen begunstigden, tegen die tijd allen de school hebben zullen verlaten. Dit jaar komen 750.000 jongelieden van school, volgens Ribbeheger ongeveer 50 pet meer dan verleden jaar. Het totaal zal tot 1953 blijven groeien, zeide hij, en dan zullen oneeveer 1 millioen Duitse jongelieden zonder werk zijn. Hij voegde handel stug, pnjzen "I1^eranderd Var- er aan toe, dat elke maand vier duizend kens (levend gew.> aanvoer korter. ian- jongelieden uit de Sovjet-zone binnen- stromea Een commissie uit het parlement stelt voor, de leeftijd waarop de school wordt verlaten met een jaar te verhogen en alle jongelieden te verplichten, een leerlin gentijd van een jaar door te maken. Enige weken na de bevrijding, op 11 Juni 1945, werd uit het water van het Boerengat in Rotterdam het stoffelijk overschot van een jonge vrouw opge haald. Het lijk was geheel ontkleed en In een zak genaaid, zodat er geo%twijfel bestond over de vraag of hier al of geen misdaad in het spel was. Ondanks een uitgebreid onderzoek, in gesteld door de Rotterdamse politie! kon deze misdaad niet worden opgehelderd. Dezer dagen zijn politie-autoriteiten el ders, in verband met dit misdrijf, overge gaan tot arrestatie van enkele mensen. Iemand, die voor een geheel andere zaak was gearresteerd, heeft „schoon schip" willen maken en namen genoemd. Voorlopig wilde de politie echter nog geen nadere inlichtingen geven. De tentoonstelling van bedrijfsauto's in de R.A.I. te Amsterdam heeft volgens schatting van de politie 40.000 bezoekers getrokken. ROTTERDAM, Maandag 3 April. Vet te koeien en ossen (naar schatting 475), graskalveren (naar schating 3), nuchtere kalveren 21, varkens 353. Aanvoer in to taal 852 dieren. Vette koeien le kw. 250270, 2e kw. 230—250, 3e kw. 210--23O; Vark-ns (le vend gew. resp. 165, 162, 155. Vette koeien: aanvoer iets kleiner, del redelijk prijzen gemiddeld a's vori ge week, enkele zware boven notering. POSITIES troepenschepen. De „Fairsea", op de thuisreis naar Rotter dam, passeerde gisteren (12 uur) Vigo. De „General C. H. Muir" vertrok 1 April van Djakarta naar Rotterdam. De „Goya", op de thuisreis naar Rotter dam, passeerde gisteren Algiers. De „Groote Beer", op de thuisreis naar Amsterdam, passeerde gisteren Daedalus-rif (Rode Zee.) De,,Somersethire", op de thuisreis naar Rotterdam, passeerde gisteren (20 uur) Algiers. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2