Abdul Aziz niet naar Djakarta Leger van de R.I.S. blijve uit Oost-Indonesië V.S. leveren gevluchte piloten niet uit Ox ONBEHAAGLIJKE" VREDE IN MAKASSAR PVagen wijdgeopende deur voor knoeierijen Flonkermeter" voor onderzoek naar uranium en stralingen r Als 36 uur al lang is wat moeten dan drie maanden niet lang zijn Toch uitlevering van Westerling? Indonesische order van f 14 millioen Vogelpest blijft gelocaliseerd VAN ZEELAND SPREEKT MET LIBERALEN r Vrijdag 7 April 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Majoor Van Maastricht van zijn bed gelicht Tweehonderd gevangenen onsnapten Sarcastisch antwoord aan Praag NDER DE O U P E Onvoorwaardelijke terugkeer van Leopold afgewezen Afgevaardigde van Oost-Indonesische regering in Djakarta aangekomen Urn met Indonesische aarde wordt bijgezet Troepenschip „Goya Zaterdag in Rotterdam Moderne gouddelvers Kaasexport naar België hervat Geen rouwadvertenties Stikker blijft minister Een nieuw Canadees product van Nederlandse geleerden Paasviering achter „ijzeren gordijn' verboden Tragisch ongeval in Rotterdam WEERBERICHT Abdul Aziz, de 26-jarige leider der opstandelingen in Makassar op Celebes, heeft geen gehoor gegeven aan het hevel van de R.I.S.-rege- ring om zich in Djakarta te verantwoorden. Het regeringsvliegtuig, dat speciaal naar Makassar was gezonden om hem op te halen, kwam zonder de opstandleider in Djakarta terug. Wel bevonden zich aan boord de territoriale commandant van de APRIS, kolonel Mokoginta, de minister van voorlichting Ratulangi en zijn secretaris. Een woord voerder. van de regering had verklaard, dat Abdul Aziz vogelvrij verklaard zou worden, indien hij geen gevolg zou geven aan de order om naar Djakarta te komen. Ook zijn volgelingen zouden, indien zij zich niet onmiddellijk naar hun kampementen begaven, huiten de wet gesteld worden. De rebellenleider en twintig van zijn zwaarbewapende mannen heb ben zich Donderdagavond voor de tweede maal van het radio-station van Makassar meester gemaakt. Aziz hield een toespraak voor de radio, die twaalf minuten duurde en waarin hij uiteenzette, waarom hij Woensdag in opstand gekomen was. Hij zei, dat de Nederlanders niet langer in staat waren de toekomst van Oost-Indonesië te ver zekeren. „Als wij gehoor geven aan de bevelen van de federale auto riteiten in Djakarta, dan zal de Oost-Indonesische staat ontbonden worden en het volk zal dan onder tyrannie komen te staan, aldus Aziz, die verder verklaarde, dat hij in Makassar bleef om te voor komen dat de federale troepen op Celebes zouden landen. „Het is mijn plicht om hier te blijven en het leger van de R.Ï.S. uit Oost- Indonesië te houden". Ned. commandant van zijn bed gelicht ADVIES VAN ENGELSE REGERING Djakarta Lloydbestelt acht schepen in Nederland Hoe vol droefheid en vol smarte Was die Moeder, rijk gezegend, Van Gods eengeboren Zoon. Tocli enkele nieuwe gevallen ONS VOORBEELD ADMINISTRATEUR SMOK KELDE VOOR MINISTERIE Hij moest auto-onderdelen kopen zonder vergunning Plechtigheid in Amsterdam op 29 April a.s. In de week na Pasen nog drie schepen verwacht Zaankanters zoeken hulp in Engeland In Roemeense kranten Verwachting tot Zaterdagavond: Vannacht vrij koud met hier en daar lichte nachtvorst. Op enkele plaatsen ochtendmist. Overdag zonnig weer met nog iets hogere middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. NIEUW GHIEDAMSCHE COURANT Toen Aziz in zijn jeep, gevolgd door zijn mannen naar het radio-station reed, verdween de Folisie Militer, die het sta tion moest bewaken, om de hoek van het gebouw. Een Nederlands strijdkrachten- programma werd om 18.15 uur voor de toespraak van de rebellenleider onder broken. In Makassar was het ook gisteren de gehele dag rustig. De rebellen patrouil leerden door de stad, anderen waren over de haven erf het strand verspreid om een mogelijke landing van de fede- raje troepen, die nog steeds op de sche pen even buitengaats verblijven, tegen te houtïen. Het was een strop voor de opstandelingen, toen zij ontdekten, dat 200 RIS-soldaten die op hun erewoord zonder bewaking in een kamp waren gelaten met medeneming van al hun wa pens de benen genomen hadden Tot nu toe onbevestigde berichten, dat voorstanders van de eenheidsstaat onder leiding van Djogja zich bij een plaatsje, acht kilomeTer ten Zuiden van Makassar verzameld hadden, brachten enige onrust teweeg onder de volgelingen van Aziz. Toen Aziz gisteren aan zij soldaten mededeelde, dat hij naar Djakarta was geroepen, weid zulks met luide kreten van „tida, tida" (ga niet) beant woord. Aziz zeide toen, dat hij de op roep schriftelijk zou beantwoorden. Aan de zijde van de Eolisie Militer zijn bij de acties 3 doden gevallen, aan de kant van Abdu] Aziz viel een dode en werden 4 personen gewond. Doordat Aziz in de nacht voor de actie de Nederlandse commandant der in fanterie, majoor Van Maastricht, van zijn bed liet lichten, onttrok hij de onder diens bevel staande manschappen aan diens orders, hetgeen het weg trekken van een aantal hunner, met rollend materieel, mogelijk maakte. Dat slechts een klein aantal leden van het K.N.I.L. deelnam aan de actie, is te danken aan Tahya, die leider was van de militaire delegatie der B.F.O. op de R.T.C. en die de laatste dagen in openbare ver gaderingen de militairen van het K.N.I.L, met klem afried een niet-disciplmaire houding aan te nemen. Een Ned. woordvoerder in Djakarta zou volgens Reuter hebben verklaard, dat enkele manschappen van net K. N I L. onder druk hebben deelgenomen aan de actie. De meesten hunner zijn nu echter in hun kwartieren terugge keerd. Volgens een bericht van Reuter uit Londen heeft de Engelse regering de regering der R.I.S. aangeraden op nieuw een verzoek tot uitlevering van Westerling in te dienen, welk verzoek ditmaal zou moeten berusten op het vigerende uitleveringsverdrag tussen Engeland en Nederland, aldus deelde een zegsman van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zakej| gisteren mede. Dit verzoek zou dan dienen te worden gericht tot het Britse bestuur op Singa pore, dat in deze zaak een beslissing zal hebben te nemen, in overeenstemming met het gerechtshof aldaar. In gewoonlijk goed ingelichtè kringen te Londen wordt het advies van de En gelse regering aan de R.I.S. beschouwd als een aanwijzing, dat volgens de mening der Engelse regering, de R.I.S. een goede rechtsgrond heeft om te eisen, dat de RI.S. in dit opzicht zal worden aange merkt als de rechtsopvolgster van Ne derland. De Indonesische scheepvaartmaatschappij „Djakarta Lloyd", die de K.P.M. in Indo nesië wil beconcurreren, heeft gisteren de eerste opdracht voor de bouw van acht zeeschepen, bestemd voor het interinsu- laire verkeer^ geplaatst bU de Scheeps bouw mi„Holland Nautic" te Haarlem. De grootte der bestelde schepen, die teza men ongeveer ƒ14 millioen Ned. courant 5tcn' varieert van 600 tot 2000 ton. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar de f'hLw ïn de vaa'4 te brengen. Om nhhl l i„U^,en bekostigen, heeft de „Djaka ta Lloyd een deviezenaanvraag ingediend bij de regering dér R.I.S. Waar schijnlijk zal het gevraagde bedrag deel uitmaken van de onlangs afgesloten Ne derlandse lening van ƒ200 millioen. (Sta,bat Mater) De enkele gevallen van pseudo-vo- gelpest, die in de afgelopen week zijn geconstateerd, wettigen de mening, dat bij de bestrijding de goede weg is bewandeld, al dug het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Slechts in Rotterdam trad hier en daar nieuwe besmetting op, ver oorzaakt door het kopen van dieren van onbekende ongeregelde handela ren in kippen, ook werd nog pseudo- vogelpest geconstateerd bij een pluim veehouder in Meersen (L.), waarvan de oorsprong ygt m het besmettmgs- geval te ïteerlerheide, in Klaaswaal (2e geval' en in BrieHé',' in welk ge val dé oolkprong nog niét is bepaald. De gevallen in Rotterdam tonen aan, dat' er nog steeds, ondanks alle waar- schuwingeri, mensen- zijn, die kippen ko pen van onbekende herkomst. De ver kopers stellen hun, vermeend, eigen be lang boven het algemeen belang. Laten daarom de kopers verstandig zijn het spreekt immes voor zichzelf, dat tot nog toe geen enkel pluimveebedrijf door on doordachte aankopen besmet is geraakt. Het feit, dat de pseudo-vogelpest slechts zeer geringe en overigens gelocaliseerde vorderingen maakt, mag evenwel niet betekenen, dat men de waakzaamheid laat verslappen, aldus de -verklaring van het ministerie Detail van een schilderij van Mathlas Grünewald De Amerikaanse regering heeft de Tsjechoslowaakse eis tot uitlevering van de 8 vliegers, die op 24 Maart j.l. met drie vliegtuigen van de Tsjechoslowaak se luchtvaartmaatschappij naar de Ame rikaanse zone van West-Duitsland zijn uitgeweken, verworpen omdat er geen uitleveringsverdrag tussen de Ver. Sta ten en Tsjechoslowakije bestaat. „Bovendien", zo zegt de Amerikaanse nota: „is het duidelijk, dat het ,hier po litieke vluchtelingen betreft; geen Ame rikaanse regering heeft zich ooit tot de smadelijke ^onderworpenheid aan een buitenlandse mogendheid verlaagd, wel ke een uitlevering van dergelijke uitge wekenen zou betekenen. In overeenstem ming met de grondbeginselen van de j be^rkte"geldeUjke~offers over voor cba- is de vluchtelingen dan ritatieve en andere nuttige T' Men zal het billijken, dat vandaag, op Goede Vrijdag, in dit rubriekje een an dere toon wordt aangeslagen dan ge bruikelijk om bij het ernstige karakter van de dag niet uit de toon te vallen. In de liturgie van de Kerk klinkt droef heid, omdat op deze dag het grote offer van de Godmens aan Zijn Goddelijke Vader volbraoht moest worden, doch an derzijds gloort de vreugde aan de Paas- kim, daar onze verlossing werd voltrok ken en morgen, op Faas-Zaterdag, het eerste Alleluja zal klinken als de ba- zuinstoot voor de Verrijzenis en onze geestelijke opstanding. Daarna zal het leven weer zijn gewone loop nemen- de Vastentijd is voorbij; geen speciale verstervingen zullen ons meer dwingend opgelegd zijn; geen Vas- tenpredikers zullen ons vermanen tot bezinning op het grote drama van Gol gotha. Zal er dan niets veranderd zijn, noch bij ons zelf. noch bij onze evenmens? Heeft de Vastentijd bezinning gebracht en daardoor Pasen en opstanding? Of heeft het drama van het heilig Kruis zich voltrokken zonder tot de wereld te spreken? „Ben ik mijns broeders hoeder" is een vraag, welke misschien niet zo dikwijls met even zoveel woorden, maar ook wel vaak met de daad beantwoord wordt in negatieve zin. En wij denken vooral aan het slechte of minder goede voorbeeld. Men acht zich zelf al te dikwijls immuun voor zedelijke gevaren en men meent de door de Kerk en de geestelijke over heid uitgestippelde richtlijnen zonder ge vaar te kunnen verwaarlozen. Soit, laten wij het daar niet verder over hebben; vaak zal men helaas te laat tot de be vinding komen, dat men zichzelf over schat heeft. Doch beseft men het gevaar voor de andere zwakkere broeders, die zich beroepen op het voorbeeld van „die en die goede Katholieken?" Men houdt zich afzijdig van Katholieke verenigingen om het niet ernstiger te zeggen welke de Bisschoppen warm aapbevelen, als onmisbaar voor de Katholieke ge meenschap; men weigert zacht uitge drukt steun te verlenen aan de Ka tholieke Pers, welke dwingend nodig is; men heeft in bepaalde kringen slechts Geblakerde spanten, een rokende vuurgloed, dat was alles wat er overbleef van het circus Mullens, dat gisteren te Utrecht door een vernielende brand, waarbij o.a. een groot aantal paarden omkwam, verwoest werd. De brandweer richt de straal op de brandende resten Onze Brusselse correspondent telefo- neerd ons hedenochtend: Op de persconferentie van gister avond kon kabinetsformateur Van Zee land ons mededelen, dat hij weer met verschillende persoonlijkheden had ge confereerd, o.m. met de liberale mi nisters uit de afgetreden regering- Eyskens. Hij heeft deze heren voorge steld met hem in een regering te tre den die volgens de formule van de rc- gerin<*-Eyskens zou worden samenge steld, dus een CVP-liberale regering. Enige der aldus aangezochte liberale ministers hebben deze samenwerking van de hand gewezen, terwijl andere bedenktijd hebben gevraagd. Dit was voor de formateur echter geen aanleiding om bij de pakken neer te zit ten en hij heeft zijn besprekingen ter oriëntering onafgebroken voortgezet, ook gisteravond nog zeer laat. Hij had toen o.m. een onderhoud met 's konings se- cretaris, Pirenne, di© juist uit Pregny was teruggekeerd. Nog zeide de formateur, dat hij geen enkele mogelijkheid van een regerings coalitie uitsluit Maar men gelooft, dat hij eventueel niet zou terugdeinzen voor een homogene CVP-regering, indien de liberalen en bloc zouden weigeren mee te doen. Met het klaarblijkelijke doel, Van Zeeland in diens formatiepogingen schip breuk te doen lijden, hebben de liberale groepen van Kamer en Senaat gisteren een ongeveer vijf uur lange vergadering ge houden, waarvan het slot was het open baar maken van een motie, waarin o.m gezegd wordt, dat de liberalen hun deel neming en hun steun weigeren aan weike regering ook, die er naar zou streven, de koningskwestie op te lossen door de onvoorwaardelijke terugkeer vaft de ko ning. Hier moet echter aan toegevoegd worden, dat deze motie negen tegenstem mers, had n.l. Vlaamse liberalen. Gisteren is kolonel Mokoginta, de territoriale bevelhebber van de V.S.I. Jn Makassar, die Woensdag door de opstandelingen Werd gevangen geno men, doen later weer werd vrijgelaten, in Djakarta teruggekeerd. Hij weiger de bij ztm aankomst commentaar te leveren. Met hetzelfde vliegtuig arriveerde de minister van Voorlichting van Oost- Indonesie, Ratulangi. Dé regering in Djakarta had de Oost-Indonesische premier. Daipari, ontboden, doch deze had Ratulangi in ïjjn piaats laten gaan. Abdul Aziz, de leider der opstandelin gen, die, zoals men weet, eveneens naar Djakarta werd ontboden, bleef In Makassar en zond per koerier een schriftelijk verslag. Ratulangi was wel bereid de pers op het vlieSv€'h te Djakarta te woord te staan. Op een vraag wie zich in Makas sar bevond, antwoordde hij, volgens A.P.: ,De troepen van Aziz en de s taatspoli- tie". „Betekent dit^.dat zij samenwer- ken?"- "N,acn antwoordde Ratulangi. Hij verklaarde dat de Oost-Indonesische regering het optreden van Azis veroor deelde, maar hij weigerde hierover ver der uit te weiden. De Officier van Justitie bij de Haagse te-chtbank eiste gisteren tegen de Ha genaar J. F- N. wegens het plegen van valsheid in geschrifte één maand gevan genisstraf. Als administrateur bij het Ministerie van Wederopbouw had N. in 1947 van zijn superieuren de opdracht gekregen in België auto-onderdelen te kopen op dat het wagenpark van het ministerie niet door net ontbreken van de hoogno dige onderdelen zo-u worden lamgelegd Er waren geen Invoervergunningen en odk de nodige deviezen ontbraken zo zei één van N.'s chefs, die als getuige werd gehoord. N. moest die onderdelen smokkelen, legde later een kwitantie over aan zijn opdrachtgever, ondertekend met een val se handtekening, hetgeen hem voor de rechtbank bracht. Ik acht valsheid in geschrifte bewe zen". aldus de officier van Justitie, „maar de achtergrond van deze zaak is wel buitengewoon vreemd. De chef van deze man gaf hem de Onverantwoordelijke op dracht auto-onderdelen te gaan kopen voor het rijk 'in België wetende dat dit niet op regelmatige wijze em langs legale weg kon geschieden. Dit is wel buiten gewoon onfatsoenlijk en 'opent wagen wijd de dëlir voor allerlei knoeierijen' i Uitspraak over 14 dagen. Ratulangi vertelde toen, dat. het Oost-Indonesische kabinet aangeboden had af te treden, maar dat de Oost- Indonesische president Sukawati, het ontslag geweigerd had, omdat het niet het juiste ogenblik was om te veran deren". De onbehaaglijke vrede in Makassar balanceert nu op een soort informele wapenstilstand, daar alle partijen wach ten wat de andere gaat doen. Op het ogenblik hebben de rebellen de leiding en de volgende stap is nu aan de cen trale regering van de V.S.I. De Nederlandse opperbevelhebber in Makassar houdt een waakzaam oog op de Indonesische troepen onder zijn bevel. Tot dusverre hebben slechts enkelpn deelgenomen aan de opstand, maar offi cieren in het hoofdkwartier zouden zich bezorgd maken in geval er meer zullen overlopen en een oorlog zou uitbreken. In aanwezigheid van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zal op Zaterdag 29 April in Amster dam de bijzetting geschieden in het voorlopig nationale monument op het Middendamterrein in Amsterdam van mensenrechten ook 't recht' van politiek asyl verleend' De Tsjechoslowaakse regering had er over geklaagd, dat haar consul-generaal te Muenchen pas 36 uur na de landing der drie vliegtuigen hiervan op de hoog te werd gebracht, terwijl het daarna nog 8 uur duurde, voordat deze functionaris in de gelegenheid werd gesteld zich met de Tsjechoslowaakse passagiers te on derhouden. Deze klacht geeft Washington de kans om sarcastisch op te merken: „De Amerikaanse ambassade te Praag is verheugd deze inlichting te ontvangen. Het is haar welgemeende hoop, dat de Katholieke instellingen, terwijl voor vermaak e.d. men niet karig is. De les van andere landen, waar het ontbreken van principiële organisaties van Katholieken mede oorzaak werd van onnoemelijke schade voor de Kerk, heeft velen Mijkbaar niets geleerd. De neutra liteit is in Nederland te veel het slag woord van de dag geworden; deze alleen is goed en zij kan geen kwaad- Maar men vergeet dan, dat het „ben ik mijns broeders hoeder" in bevestigende zin beantwoord moet worden. En niet met woorden maar met daden. Ons onjuist voorbeeld kan aanleiding zijn voor an deren om zich te begeven in gevaren. de urn met aarde van 22 Indonesische toestellen, zodra het onderzoek voltooid Tsjechoslowaakse autoriteiten zich in i welke voor hen wel noodlottig kunnen de toekomst aan dit Amerikaanse op- j worden; om zich te onthouden van mio- treden zullen houden". En dan volgt delen, welke zij wel als steun nodig heo- een lijstje van gevallen, in welke deben om staande te blijven. Gebrek aan Tsjechoslowaakse regering de Ameri- i naastenliefde en te grote eigenliefde^wm- kaanse autoriteiten na 5 dagen, vier nen oorzaak zijn van het doden van.oe weken en.drie volle maanden op levensvreugde bij een ander, die in «wan. de hoogte had gebracht van arresta- jponder gaa Parochles be- tie van Amerikaanse burgers door de va" lictot niet Tsjechoslowaakse veiligheidspolitie. In IJL, U 'ontsi ellende waag de tussentijd kregen de Amerikanen 1 ctostuf dan "ovelen te- helemaal geen gelegenheid om zich met VereeeU geleden heeft en stierf. Maar de arrestanten in verbinding te stel- ontft«llender is de vraag voor ons ieder, len- hoevelen door ons gedrag en onze te- Tenslotte wordt in de nota beloofd, datkortkomingen de weg nrorhet Kru de drie bij de ontvluchting gebruiktedaardour naar de ^a^„v(>n"dcn - erevelden, waar gesneuvelde Neder landse militairen en slachtoffers van het verzet in de Japanse bezettingstijd begraven liggen. Deze urn werd eind vorig jaar per K.L.M.-vliegtuig naar is. ter beschikking van de Tsjechoslo waakse autoriteiten zullen worden ge steld. De laatste zin van de nota bevat weer een sarcastisch angeltje; „Indien de regering te Praag om de een of andere ons land overgebracht en voorlopig reden geen ander vliegtuig, met vlie- geplaatst in de Grote Kerk te 's Gra- gers om de toestellen naar Tsjechoslo- venhage. In de morgen van de 29ste April wordt de urn naar de Nieuwe Kerk in Amster dam vervoerd. Tijdens een herdenkings bijeenkomst in deze kerk zal minister L Götzen een rede uitspreken. Vervol gens wordt de urn overgebracht naar het Middendamterrein ter bijzetting bij de urnen met aarde van onze elf provin ciën. Minister Götzen en burgemeester d'Ailly van Amsterdam zullen daar het woord voeren. 99 Het troepenschip „Goya" wordt vroeg in de morgen van Zaterdag 8 April a.s. in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping van de opvarenden zal, on voorziene omstandigheden voorbehou den, om negen uur beginnen. De volgende t'roepenschepen worden eveneens met voorbehoud van on voorziene omstandigheden in de week na Pasen verwacht: de „Castel Bianco" Dinsdagochtend 11 April in Rotterdam, de „General Stuart Heintzelman" Don derdagochtend 13 April in Amsterdam en de „Grote Beer" op Vrijdagochtend 14 April in Amsterdam. Op 1 April is uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken het troepenschip „General Muyr" met aan boord 16 RVA, 18 RVA, 18 en 32 AAT en de zesde hulp verbandplaats afdeling, onderdelen van de Kon. Landmacht. Een der Zaankanters, die 'betrokken is bij de expeditie, die het goud uit het stoomschip .Renate Leonhard" wil ba len, vertrekt Dinsdag naar Engeland ten einde aldaar contact op te nemen met de personen, die betrokken zijn bij de berging van de „Duc de Florènoia" waarop de b staalmeester van de „Arma da" in 1530 resideerde. De Britse ma rine is daar namelijk Maandag begonnen met de modernste middelen om de naar schatting drie millioen guldens naar de oppervlakte te brengen. Zonder de me dewerking en steun van deze mensen, die thans de Engélse schat trachten te I bergen, ontbreekt het de vennoten aan de nodige financiën om de concessie, die men op de berging van de „Renate Leon hard" heeft, grondig te benutten. Nederland heeft met ingang van giste ren de kaasexport naar België hervat. Uitvoermachtigingen worden weer aan exporteurs afgegeven. De besprekingen met België inzake de kaaskwestie hebben weliswaar nog niet tot een definitief resultaat geleid, maar daar de gestelde termijn voor de tijde lijke stopzetting van de uitvoer is afge lopen zal Nederland weer kaas naar België uitvoeren. wakijë terug te vliegen, zou willen (lees: durven) zenden, zal het de Amerikaanse luchtmacht een groot genoegen zijn vlie gers ter beschikking te stellen, om de toestellen naar Praag terug te brengen". Het ministerie van binnenl. zaken van Roemenië heeft aan de dagbladen ver boden nog langer overlijdensadvertenties op te nemen. De laatste jaren publiceerde het groot ste Roemeense dagblad „Universul da gelijks twee tot drie kolommen met der gelijke aankondigingen. Vele van deze advertenties vielen op door de aankon diging „plotseling dood", hetgeen, even als tijdens de bezettingstijd in Nederland, teveel zou kunnen wijzen op gevallen van zelfmoord of op slachtoffers van het regiem. Naar aanleiding van de berichten, dat mr D. U. Stikker, nu hij benoemd is tot voorzitter der O.E.E.S., waarschijnlijk wel zal aftreden als minister van Buitenlandse Zaken, heeft het ministerie van Buiten- laridse Zaken verzekerd, dat deze berich ten uit de lucht gegrepen zijn. verloren of niet terug gevonden. Het is daarvoor niet nodig, dat vij slecht zijn en onze plichten verwaarlozen. Doch van ons wordt gevraagd de lich tende kaars" te zijn; m a.w wij moeten meer doen dan onze plicht en er naar streven om volmaakt te zijn m .alle^En dan is het niet voldoende, dat slechts gedaan wordt, wat dwingend voorge schreven is. Reeds een op zich met zon dige onvolmaaktheid van hen, die een voorbeeld dienen te zijn, zal, onbewust uiteraard voor dezen, aanleiding kunnen ziin voor anderen, de wankelmoedigen, Jti de moeilijke strijd op te geven en zich te wagen in wat voor eerst genoem den slechts een gevaar van het gevaar is maar voor de laatsten een naaste ge vaar, waarin zij ten onder gaan. Het past ons niet te tredei#in de taak van de Vastenpredrkers, die de gelovi gen gewezen hebben op wat hun plicht is. Als onzerzijds echter een gedachte op déze Goede Vrijdag aan de vooravond van de Paas-Zaterdag aan onze lezers kring mag worden medegegeven, dan zij deze een aansporing om immer bedacht te zijn op het goede voorbeeld, daarbij ons in alles afvragend, of onze daden anderen mogelijk niet zullen afhouden van het levensdoel, waarvoor een ieder op aarde is en waarvoor de Lijder van Golgotha de lijdens/beker tot de bodem heeft willen ledigen. ANALYST. Canada is begonnen met de seriebouw van een nieuw toestel, dat het opsporen van uraniumhoudende ertsen zeer ver gemakkelijkt. Het heet „scintillometer" ofwel „flonkermeter" en is tweehonderd maal gevoeligêr dan de tot op heden ge bruikte Geiger-Mueller-apparatuur, die met geluidsindicatie werkt. De „flonkermeter" is het technisch re sultaat van een door in de Nieuwe We reld werkende Nederlandse geleerde aangewezen principe. Hij kan zelfs in een laagvliegend vliegtuig worden ge bruikt. waardoor het onderzoek zeer wordt bespoedigd. Het gewicht bedraagt ruim vier kilogram, zodat het toestel door onderzoekers gemakkelijk kan wor den meegedragen. Het is zo gevoelig, dat men kan nagaan, of de radio-actieve stralen door uranium, thorium of door andere radio-actieve mineralen worden verspreid. Over de constructie van het toestel worden geen nauwkeurige mededelin gen gedaan. Het mag alleen met toestem ming van de daartoe bestemde regerings instanties uit Canada worden geëxpor teerd. Niet slechts voor onderzoekingen naar uraniumertsen, doch ook voor controle Naar Radio Vaticana verneemt hebben de regeringen van de Russische satelliet staten elke viering van het Hoogfeest van Pasen verboden. De Paasdagen zul- len als gewone werkdagen worden be-|in atoomfabrieken achten Canadese ge schouwd. lieerden de .flonkermeter" zeer geschikt. Men zich zal ermee kunnen controleren of ergens stralingen voordoen, zodat men zo nodig direct maatregelen kan nemen om het personeel te beschermen. Ook in universiteiten, ziekenhuizen en fabrieken, waar men met radio-actieve praeparaten werkt, zal de „flonkerme ter" naar men verwacht waardevolle diensten kunnen bewijzen. Op een paar meter afstand van haar woning en in aanwezigheid van haar echtgenoot is gisterenavond in Rotter dam de 38 jarige mevr. J. M.-B., gewoond hebbende aan de Bree, door twee auto's aangereden en gedood. Even voorbjj haar huis wilde zij met haar echtgenoot omstreeks negen uur de rijweg oversteken. Zij aarzelde ech ter, deed een stap terug en werd door een auto gegrepen, die haar acht meter meesleurde. Van de andere kant kwam een auto, die haar eveneens raakte. In bewusteloze toestand werd het slacht offer naar het Zuiderziekenhuis ver voerd, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1