Europa's voedselvoorziening Naar nog hogere productie van landbouwproducten Volgens sovjet-protest had het Van Zeeland nog niet klaar t eerst geschoten Kapitein Abdul Aziz niet Djakarta? naar Mertsen bij boek brengen r L Voedselproductie van Europa eist verhoging goed verdelen ook eis Drinkwater en stembus Geen landingen van R.I.S.-troepen Woensdag 12 April 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Er zal voorlopig méér geïmporteerd moeten worden dan voor de oorlog Wie heeft de honderdduizehd? De voedselvergiftiging in Veenendaal LAGEN Prins-regent speelt wederom in de kaart van de anti-Leopoldisten Militaire maatregelen tegen Aziz? Mgr. Jos M. Sweens T Lectuur niet alleen op ontspanning maar "ook op ontwikkeling richten WEERBERICHT Verhoging van de opbrengst Houder van lotnummer 11653 heeft een gelukkige dag Een der patiënten overleden Een Reuter-bericht, bij het lezen waarvan men onmiddellijk geneigd is te en en aan fie uit Kopenhagen gemelde vermissing van een Amen aanse bommenwerper met 10 man aan boord, bereikt ons uit on en. ij,.t betreft een luchtgevecht tussen een Amerikaans toestel en eeil Russisch vliegtuig, waarvan gewag wordt gemaakt in een protestnota, welke Rusi—id aan Amerika gericht heeft. Het nieuws omtrent deze nota was afkomstig van het officiële Russische persagentschap Tass en werd te Londen opgevangen. Hoewel het rass-bericht 't njet woordelijk heeft over het neerschieten van het Amerikaanse toestel, zo doet de verdere formulering van bedoeld bericht toeh sterk denken aan de mogelijkheid, zo niet aan de waarschijnlijkheid, van zulk een Russische actie. A ieuwe geruchten Radio Ma assar heeft gisteravond de verklaring van de federale regeling hengesproken? waar;n wordt gezegd, dat het Woran*- bata jon e era e troepen) gisteren ten Zuiden van Makassar was geland. Maar ad® geven betrouwbare berichten, die uit Makassar en uit Nederlandse legerkrmgen worden ontvangen, te kennen, dat: 1. Makassar gjftteren tegen de schemer niet door federale troepen IS omsingeld, zoals is bericht 2. kaïn^1"^Nziz er niet jn heeft toegestemd naar Djakarta te gaan oin ve - 0 e irengen aan de centrale regering. Onjuiste berichtgeving van Djakarta Tass: „Amerikanen hebben Kastrup bezet DE EERSTELINGEN De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en meest matige wind tussen West en Zuid. Vannacht hier en daar lichte nachtvorst. Overdag ongeveer desselfde temperatuur als van daag. Donderdag 13 Aprl,. Z(m op 5.49 uur, and«r ^^19.33 uur; maan op 4.56 uur, onder 15.23 uur. NIEUWE SCHIEÜAMSCHE COURANT West-Europa tal ook na 1952 nog grote I is dat slechts voldoende om, gezien de hoeveelheden voedingsmiddelen moeten veel grotere bevolking, dezelfde voedsel- importeren, cndanks het feit, dat de eigen landbouwproductie van de verschillende lauden weer gestadig toeneemt. Zelfs indien bereikt wordt, wat men tegen 1952 hoopt te verwezenlijken met behulp van financiële steun in het ka der van het Marshall-plan, zal nog meer voedsel dan gemiddeld vóór de oorlog geïmporteerd moeten worden, wil ieder hoofd van de bevolking over evenveel voedingsmiddelen beschikken als in 1939. Of de landen die aan het Marshall plan deelnemen in staat zullen zijn de hoeveelheden voedsel te impoteren, die nodig zijn om een even goede voed selvoorziening als in 1939 te waarbor gen, zal in de eerste plaats afhangen van de viaag, of deze landen In staat zullen zijn voldoende deviezen en in het bijzonder dollars, te verdienen. In haar overzicht over de eerste twee jaar van het Europese Herstel Program ma deelde de E.C.A. mede, dat de Euro pese landbouwproductie weer 97 pet. van de productie van voor de oorlog be draagt, een aanzienlijke verbetering ver geleken met onmiddellijk na de oorlog, toen 'n hongersnood dreigde. Betere zaai granen en landibouwzaden, beter vee voeder, betere en meer kunstmest en landbouwmachines die uiit door de E.C.A. beschikbaar gestelde gelden zijn bekos tigd, hebben wezenlijk bijgedragen tot deze aanzienlijke verbetering. Maar zelfs deze grotere productie is nog niet voldoende en dé productie zal tot minstens 115 pet. van die van voor de oorlog moeten stijgen, daar er nu 20.000.000 meer mensen in dit gebied ■Wonen dan voor de oorlog en de be volking elk jaar met ongeveer 1 P«t. toeneemt. Uit productiepeil voor 1952, als ^et Marshall-plan eindigt, te bereiken, heb ben de Marshall-landen zich ten doel ge steld en zij streven er naar zelfs nog meer te bereiken. Doch zelfs als dit doel berejkt wordt, Als er verkiezingen voor de deur staan, mpn zich voorbereid houden op de woLSlijkste Uitspraken welokede gelan ceerd worden om diegene hou_ kiezersvolk, die principieel w g vast hebben, voor die een of andere p te winnen. _nn. Niemand minder dan mr L. A. JJ°n" leer. de Rotterdamse lijstaanvoerder der Partij van de Arbeid voor Z.-Holland, ging zich aan zulk soort stem bustactiek te buiten toen hij in een inter view groosde met de twee socialistische ge. deputeerden zijner provincie, dank zij wier aanwezigheid er tegenwoordig „hon derdduizenden guldens besteed worden voor sociale voorzieningen waarvoor an ti's, christelijk-historischen, rooms-ka- tholieken en liberalen nog geen cent overhadden, toen zij het nog helemaal voor het zeggen hadden". Ze voelden zelfs niets voor een provinciale waterleidingviel de re dacteur van „Het Vrije Volk", mr Donker, bij, die beaamde: „Zeker, ze muntten uit in alle soorten van zuinigheid, die de wijsheid plegen te bedriegen Om die waterleiding had reeds het eer ste verkiezingspamflet van de P. v. d. A.. gemeesmuild en de „krenterigheid" der niet-socialistische gedeputeerden uit vroeger dagen aan de kaak gesteld. In tussen nam „Trouw" de moeite om de grootsprakerige heren even voor te re kenen, dat de heer P. de Bruin van Schie- voorziening als voor de oorlog mogelijk te maken. Noch qualitatief, noch quan- titatief zou de voedselvoorziening beter zijn dan voor de oorlog en daarbij zou men nog 15 pot. mee voedingsmiddelen moeten importeren dan toentertijd ge woonlijk het geval was. Zou er een ernstige misoogst komen en dat blijft altijd mogelijk dan zou de toestand in Europa zelfs nog veel ongunstiger zijn. Er bestaat in Europa weinig gelegen heid om hei landbouwareaal te vergro ten. De deelnemende landen streven er derhalve naar de opbrengsten door bete re landbouwmethoden, door het gebruik van beter zaaizaad en landbouwzaden, door het gebruik van meer en oetere kunstmest en landbouwwerktuigen, door weideverbetering en een beter gebruik van veevoer, alsmede door het voorko men van erosie en structuurverval te doen toenemen. Hierbij weiden de deelnemende landen terzijde gestaan door Amerikaanse land bouwers, Amerikaanse landbouwdeskun digen, het Amerikaanse Ministerie van Landbouw en Amerikaanse landbouwor ganisaties. Maar naarmate de productie van landbouwproducten hel peil Van voor de oorlog benadert of zelfs gaat over treffen, worden de moeilijkheden om de product,e nog verder op te voeren, groter. Om de 115 pet. van de produc tie van voo, de oorlog in 1952 te be- If™n ïa,\ el" officiënter gewerkt en kapitaal geïnvesteerd moeten worden. Van oudsher hebben de meeste West- 'ropese Janden weinig aandacht be steed aan de landbouwsector van hun volkshuishouding. Het gevolg hiervan is geweest, dat in de landbouw niet even veel kapitaal geïnvesteerd is als op grond van het balang van de landbouw voor het economische leven van de betrokken landen verwacht had mogen worden en aanzienlijk minder dan nodig zou zijn geweest voo- het uitvoeren van een degelijk landbouwprogramma. Meer kapitaal nodig Hoewel het grootsite deel van dit ka pitaal uit particuliere bronnen geput zal moeten worden, is er een belangrijk gebied waarop slechts de regeringen werkzaam kunnen zijn. Want projecten als het verbeteren van wegen, het ver richten van wetenschappelijke onder zoekingen op agrarisch gebied, landher- winning, voortgezet landbouwonderwijs en dergelijke ondernemingen gaan de draagkracht van de landbouwers te bo ven. Nederland, Zweden en het Verenigd Koninkrijk, die alle een groot land- bouwinvesteringsprogramma opgesteld hebben, kunnen er reeds op bogen dat de productie in deze landen die van 1939 overtreft. Italië heeft eveneens gestadig' vorde ringen gemaakt en Turkije besteedt veel aandacht aan dit vraagstuk, terwijl Ier land snelle vorderingen maakt bij het herstel van zijn voor het land hoogst be langrijke veeteelt. In andere landen, waarin men zich tevoren in de eerste plaats bepaalde tot de wederopbouw van de industrie, wordt nu eveneens meer aandacht besteed aan verbeteringen op agrarisch gebied. In, de 509de staatsloterij, vijfde klasse, veertiende lijst is de prijs van honderd duizend gulden gevallen op lot no. 11653. Van de nieuwe gevallen van vermoe delijke voedselvergiftiging in Veenen daal, waarvan wij gisteren melding maak. ten, heeft er inmiddels één een dodelijke afloop gehad De vrouw uit het gezin Van D. is namelijk gisterenmorgen in het zie kenhuis te Arnhem bezweken. Het slacht offer was 50 jaar oud en leed6 aan sui kerziekte. Men denkt dat de vergiftiging zou zijn veroorzaakt door het gebruik van hoofdkaas en van een worstje, af komstig van een huisslachting in Achter veld. In laatstgenoemcle gemeente zijn eveneens, twee gevallen geconstateerd welke echter niet van ernstige aard zijn. De toestand van het gezin O., dat een week geleden naar het Arnhemse zieken huis werd overgebracht, wordt redelijk wel geacht, waarschijnlijk kunnen man en vrouw en de zeven kinderen in de loop van de volgentje week naar huis terugkeren. De .Chileense president, Gonzalez Vi- dela, is Dinsdag uu Santiago vertrokken r Dinsdagmiddag had te Rotterdam de officiële ingebruikstelling plaats van voor een bezoek van 22 dagen aan de I het volledig herstelde 46.000 tons dok, het grootste drijvende dok van het Trumam eTrumann°hMftS vasteland van Europa, en de opneming erin van Neerlands grootste schip, „Independencenaar Chili gezonden om „Nieuw Amsterdam Minister mr. D. G. WSpitzen wordt door Videla af te balen. directieleden van Wilton-Fijenoord door het herstelde dok rondgeleid. Schoot Rus Amerikaans toestel neer? Franco's 23-jarige dochter Carmen, die Tweede Paasdag in het huwelijk trad met de markies de Villaverde, een 27-jarig Mudrileens internist. thoUekeer°b^eld' Het voornaamste ka- (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Het 3vas hier gisteren in verband piet de regeringscrisis een allerzonder lingste dag. Tot viermaal toe zocht kabinetsformateur Van Zeeland contact met de prins-regent en telkens werd hjj weer afgescheept. Na de laatste audiëntie, die rond 10 uur 's avonds plaats had, kwam de formateur by de journalisten en zeide, dat bij de regent van zijn demarges op de hoogte had gebracht en bepaalde voorstellen had gedaan. Het antwoord van de regent was, dat hu nu op zijn beurt zou moe ten overgaan tot een reeks raadplegin gen en dat hij heden in de loop van de dag Van Zeeland vermoedelijk op nieuw zou ontvangen. de Libre Belgique", tekent i?" daag moest hliit. aan:'„Indien van- ren de door vT" ,3t prinS Z0U Tm" redering te - Zeeland voorgestelde minder dan ef!nvaa^d«1' zou, T niet zijn, met de btXr 'IJ ®taatSgreep lmentaire -rz^de par- uit te spreken roepen van d ^erzijds het ^en- verhinderen. Wü aVonale assemblee to geloven, cat de Uen v°°ralsn°S niet willen opgaan, waarr|genk deze ,weg zal «ardoor het land in een i Op de bevolking, en vooral op het ko- dam, due die b.D.A.P. gedurende 14 jaren ningsgezinöe deel daarvan, maakt dit heeft VCTtegenwoordui@d_ in '_t college van I aiies een allervreemdste indruk, vooral gedeputeerden van Zuid -Holland, geflan keerd door 23 Statenleden dier partij; een bestuurder die speciaal „aan Waterstaats- zaken en aa.n technische onderwerpen als wegenaanleg, electriciteits- en drinkwa terleiding zij" hart had verpand", zoals het bij zijn heengaan werd geformuleerd door de commissaris der Koningin. Desondanks kwam het met de provin ciale drinkwaterleiding in die 14 jaren niet in orde! Er is geen speld tussen te krijgen. Maar ofschoon de onthulling van het A. R. dagblad reeds op 31 Maart geschiedde, gaat het interview van 5 April rustig verder metde drinkwaterleiding en het fabeltje over de schuld der niet- socialistische krentenwegers in Z. Hol lands Staten. 'toen vernomen werd, dat gisteren de secretaris van de prins-regent besprekin gen had gevoerd met socialistische en liberale anti-Leopoldistische leiders. Het was al vreemd, dat de regent een Baas* vrede wilde, waar echter geen enkele partij rekening .mee heeft gehouden en waar alleen hijzelf gebruik van neeft gemaakt. Thans gaat weer tijd verloren met Van Zeeland in diens formatiepo- gingen te remmen, terwijl het een feit is, dat die vertraging alleen maar het stre ven dient van de linkse politici, m. a. w. van de personen, die koning Leopold, broer van de prins-regenit, van de troon van België verwijderd willen houden! In koningsgezinde kringen wordt het optreden van de regent dan ook zeer werkelijk avontuur keld". Ur zou worden gewik- Ziehier de formulering van het Tass- bericht: Een Amerikaans vliegtuig kwam boven Russisch gebied gevlogen. Sovjet- jagers stegen op en gelastten het Ame rikaanse toestel te landen. Het toestel gaf aai, de oproep geen gehoor en opende 't vuur op de sovjet- vliegtuigen. Ken Russisch gevechtsvliegtuig zag zwh gedwongen het vuur te be antwoorden. Hierna was het Ameri kaanse toestel in de richting van de zee verdwenen. Het incident geschied de Zaterdag bij Libau, in Letland. Het toestel, een vier-motorige ma chine van het type der vliegende forten, wgs 21 km. sovjet-gebied binnengedron gen, aldus Tass. Intussen valt aan te stippen, dat ook 't boven de Noordzee vermiste Amerikaan se toestel, waarnaar op grootscheepse wjjze werd gezocht, een vier-motorig toestel is. Het lijkt wel wat op een vlie gend fort, maar een ervaren waarnemer zou de twee toestellen niet verwarren. Het boven de Noordzee vermiste toe stel was een „Privateer". De vermis sing werd gemeld, enkele uren nadat volgens Tass het „Incident" met de sovjet-jagers zou zijn voorgevallen. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine verklaarde, dat Amerikaanse ma- rine-patrouille-vliegtuigen strikte orders hebben op een afstand van tenminste dertig kilometer van de sovjet-russische territoriale grenzen te blijven. Boven dien mogen deze toestellen, wanneer ze zich nabij sovjet-russisch gebied bevin den, geen wapens aan boord hebben De ze orders zijn enige tijd geleden door ad miraal Richard Conolly, opperbevelheb ber der Amerikaanse vlootstrijdkrachten in het oostelijke gedeelte van de Atlan tische Oceaan en in de Middellandse Zee uitgevaardigd. Het spreekt haast vanzelf, dat nu nog meer dan tevoren allerlei geruchten en veronderstellingen de ronde doen om trent het verdwenen Amerikaanse vlieg tuig. Zo wordt b.v. ook aangenomen, dat het toestel niet door de Rusen is neerge schoten, maar in werkelijkheid door hen tot dalen gedwongen is en eenvoudig met bemanning en al is ingepikt.. Een en ander hangt wellicht samen met de door Reuter gesignaleerde sug gestie van een Nederlands dagblad, vol gens welke zich „geheime instrumen ten" aan boord van het Amerikaanse vliegtuig bevinden, hoewel deze laatste voorstelling van zaken inmiddels door een officiële woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht „volkomen onge grond" is genoemd. Ook werd gezegd, dat na het bekend worden van het Tass-bericht de groot- ,.Dc schat van Goering", die verleden week in kasteel Veldenstein werd gevonden en aanvankelijk drie millioen Mark waard heette te zijn. wordt na nog maar op tienduizend Mark geraamd. De „gouden' kandelaars waren van tin; de zilveren „badkuip bleek een slakom. Maar de 334 flessen champagne, wijn en likeur zijn tenminste echt. Radio-Makassar antwoordde 0p mede delingen, die de suRan Van Djog^S: ren via de ïaaio aeea. De sultan ver klaarde, dat ka?TlTZIZi,er in had toe gestemd naar Djakarta te komen om ver slag uit te brengen. Hij Y°egde er aan toe dat alle militairen van de Apris, die door kapitein Aziz gevangen waren genomen in vrijheid waren gesteld en dat zij hun wapenen hadden teruggekregen. In een Reuter-telegram uit Makassar dat heden te Djakarta werd ontvangen', wordt gezegd, dat volgens gezaghebben de kringen te Makassar het Oost Indische kabinet gisteravond heeft besloten bij (fe centrale regering te protesteren en de UNCI om interventie te verzoeken tegen de „ondermijnende" politiek, welke, zo wordt verklaard, het doel was van de fe derale troepen, die uit Java naar Oost- Indonesië zijn gezonden. In het telegram wordt een uiteenzetting gegeven van de verwarde toestand, wel ke is ontstaan. Luitenant-kolonel Mokoginta. territo- rlaal commandant van de federale troe- Cartwright, it Zondag naai O Jakarta oèr- 'pen, onderhandelde met kapitein Aziz tot het ogenblik, 'waarop het ultimatum van president Sukarno aan kapitein Aziz, om zich over te geven, zou aflopen. De president van Oost-Indonesië, Su- kawati, kwam daarop, uit vrees voor bloedvergieten onder de bevolking, tus senbeide en overreedde kapitein Aziz op verscheidene punten toe te geven aan kolonel Mokoginta. Radio-Djakarta gaf deze concessies daarop onjuist weer. Later dwong kapitein Aziz kolonel Mo koginta een rectificatie te geven via Radio-Makassar. £)e in deze uitzending opgehelderde punten zijn: 1. Hoewel de federale troepen, die ge vangen genomen waren toen kapitein Aziz Makassar bezette, in vrijheid wa ren gesteld, werden zij onder de be scherming van de staatspolitie gesteld. 2. Hun wapenen zouden niet worden teruggegeven, voordat zij naar Java terugkeerden. Bezwnretule docuinenten De waarnemer van de 1 de neer trokken met documenten, waarvan in wel ingelichte kringen te Makassar wordt ge meend, dat deze de bewijzen kunnen le veren van een deloyale houding en bedoe lingen van de zijde der APRIS (het leger <Ier R.l.S.) jegens de negara Oost-lndone- sië. Deze documenten werden door Abdul Aziz in beslag genomen ten huize van de overste Mokoginta. Aan de door de overste Mokoginta over Radio Makassar gegeven rectificatie moet, naar Aneta seint, nog worden toegevoegd, dat Mokoginta alsnog met Abdul Aziz zal overleggen, of deze laatste Donderdag al dan met naar Djakarta zal gaan. Zodra de laatste berichten te Djakarta de ronde gingen doen en een officiële be vestiging ontvingen, toen minister-presi dent Moh. Hatta aan Aneta mededeelde, dat door het bataljon Worang geen lan ding was verricht, gulks in tegenstelling tot hetgeen door de radio nieuwsdienst gemeld was, zijn op het ministerie van de fensie besprekingen begonnen tussen de ministers van defensie der RIS, de waar nemend chef-staf van de APRIS (federale leger) kolonel Simtupang, de comman dant van de Nederlandse troepen, luit.- generaal Buurman van Vreeden en de voorzitter van de sectie defensie van de volksvertegenwoordiging der RIS. Deze besprekingen gingen over eventuele mili taire maatregelen, die in verband met de situatie te Makassar zouden rr*ieten wor den genomen. Aan deze bespreking na men ook deel Moh. Hatta en de chef-staf van de Nederlandse troepen, generaal- majoor D. R. A. van Langen. Alle beslissingen zijn afhankelijk van het antwoord op de vraag, of de kapitein Abdul Aziz al dan niet naar Djakarta zal komen, zeide minister-president Moh. Hatta na afloop dezer besprekingen. scheepse opsporingsactie naar het ver miste vliegtuig is stopgezet. Dit is even eens tegengesproken de Amerikanen zet ten in samenwerking _met de Zweden en Denen het onderzoek krachtig voort. Intussen is bericht binnengekomen, dat boven de Oostzee, in de omgeving van het ten Zuiden van Zweden gelegen Deense eiland Bornholm, twee helle lichtschijnsels zijn waargenomen, welke afkomstig kunnen zjjn van valscherm fakkels. Dit zou de mogelijkheid openla ten. dat er toch nog één of meer Ameri kaanse overlevenden van het luchtge vecht zouden zijn. Moeilijke juridische kwestie Amerikaanse functionarissen zijn on der die bedrjjven onmiddellijk begonnen een onderzoek naar de feiten in te stel len. Eén der juridische kwesties in deze vormt, in Amerikaanse ogen, de status van Letland. Volgens Russische lezing had het incident boven Letlands gebied plaats. Letland werd in 1940 door sovjet troepen bezet en bij de sovjet-unie inge lijfd. Amerika heeft Letland nooit als sovjet-gebied erkend. Er is nog geen commentaar van het Witte Huis. Men verwacht, dat de V.S. de sovjet nota van de hand zullen wijzen. Generaal Hoyt S. van den Berg, chef van de generale staf der Amerikaanse luchtmacht heeft Dinsdagavond ver klaard, dat geen Amerikaans vliegtuig op acht April machinegeweervuur heeft gewisseld met 'n Russisch gevechtsvlieg tuig, zoals in de Sovjet-Russisëhe pro testnota wordt beweerd. Een woordvoerder van de Amerikaan se luchtmaeht verklaarde er „redelijker wijs zeker van te zijn, dat het vermisté „privateer"-toestel niet bewapend was". HÜ. voegde evenwel hieraan toe, dat een officiële verklaring hieromtrent slechts kan worden afgelegd door de autoritei- ten van Port Lyauppi, in Frans-Marok- Ko, dat de thuisbasis van het vermiste vliegtuig is. Tass windt zich erg op over de Ame rikaanse vliegtuigen, die naar Kopen hagen zijn gevlogen voor het zoeken naar het vermiste vliegtuig. Deze vliegtuigen hebben de Deense souvereiniteit geschonden en het vlieg veld Kastrup bezet, aldus het Rus sische persbureau. Te Londen is men niet geneigd een ernstig diplomatiek incident tussen de sovjet-unie en de Ver. Staten te ver wachten. Men meent, dat aan het Rus sische protest geen diepgaande betekenis behoeft te worden gehecht dan een open lijke waarschuwing aan de Westerse mo gendheden om weg te blijven van Rus sisch grondgebied. Zij zijn er dan weer. En nu bedoelen we niet de eerste asperges, aardbeien of andere gewassen als resultaten van tuin ders vakwerk, maar de eerste raambiljet ten en de eerste reclame-papieren der politieke partijen in verband met de staten stembus over goed veertien dagen. Een nieuwe krachtmeting staat voor de deur. Negatief om gezamenlijk de C.P.N. een oplawaai te verkopen, maar vooral positief om onze eigen mensen in dit be sturend college te doen vertegenwoor digen en de invloed zo sterk mogelijk te maken. Bij verkiezingen voor Kamer en Raad zijn de burgers en burgeressen, althans voor een groot deel, nog wel tot meeleven en offeren te bewegen, doch bij de Staten- bus-propaganda verklaren de meeste stemgerechtigden: „Mooi weer vandaag" (of niet) en gaarr huns weegs. •Inconsequentie. Wel interesse bij lands- en gemeentebestuur en niet bij het re geren van de provincie. Afgezien dus nog van het feit, dat de Provinciale Staten de Eerste Kamerleden kiezen. Ook de Provinciale Staten hebben te regeren volgens beginselen. Ook zij heb ben te maken met financiën, onderwijs, industrialisatie, cultuur, volksgezondheid, welvaart, gezinszorg, woningbouw en uit voering van sociale wetten. Men denkt wel erg simplistisch als men alleen de polderwegen smalend tot het domein van de Provinciale Staten rekent. Een zeer belangrijk onderdeel is bijv. juist de supervisie over de gemeente stemmen bij de Provinciale-Statenverkie- zingen en goed stemmen heeft even goed zijn waarde als voor Kamer en Gemeente raad. Alle folders van welke partij dan ook motiveren duidelijk het belang van de stembus van Woensdag 26 April. Zij zetten er alles op om hun candidaten aan te prijzen en.gekozen te krijgen. Wij katholieken kunnen en mogen hier niet koud blijven en onverschilligheid voorwenden. In dat geval geven we niet blijk van kennis van zaken. Interesse der halve en meeleven. Actie naar buiten. De eerstelingen zijn er. Maar de platen van K.V.P. lijst 2 moeten nog met hon derden worden voorgehangen. Een raam biljet plaatsen is toch een propaganda- vorm. welke iedere katholiek kan waar nemen. Ontelbaar moeten die tweeën zijn en daarnaast getuigenis afleggen van onze vaste wil om ook op 26 April met lijst 2 een eerste figuur te slaan. Wilt ge rechten, ken dan Uw plichten. Op Woensdag 26 April no. 1 van ljjst 2. HENK VAN DER MAZE. Op de procure der Witte Paters in Box tel is telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van mgr. Jos. M. Sweens, oud-Apostolisch Vicaris van het vroegere vicariaat Victoria-Nyanza. Mgr. Sweens bereikte de leeftijd van 92 jaar. De thans overledene werd 22 Maart 1858 te Den Bosch geboren en op 3 Juni 1882 tot priester van het Bossche bisdom ge wijd. Zeven jaar later vertrok hij als mis sionaris naar Afrika in de sociëteit der Witte Paters. In 1901 werd hij belast met werkzaamheden in Oerondi (Midden Afri ka). In 1906 werd hij benoemd tot overste van St. Charles te Esch en op 20 Januari 1910 volgde zijn benoeming tot bisschop. In 1912 werd mgr. Sweens belast met het apostolisch vicariaat van Nyanza. In 1929 kreeg hij op zijn verzoek eervol ontslag als zodanig, doch hoewel hij nadien nog wel in Nederland is geweest, voelde hij zich zo aan Afrika gehecht, dat hij in zijn missiegebied woonachtig bleef en wel te Rubya in het vicariaat Bukoba. De Nederlandse regering heeft .met in gang van Vfodaag de staten Vietnam, Laos en Cambodja als geassocieerde sta ten binnen het kader van de Franae Unie erkend De Diocesane Raad van Overleg van het bisdom Haarlem pleegt op zijn jaar lijks congres actuele onderwerpen aan de orde te stellen. Ditmaal was de geeste lijke verheffing van het volk door lectuur en volkshogeschool het thema, waarover resp. Herman Divendal en Bernard Ver hoeven hun licht lieten schijnen op de bijeenkomst die gisteren te Haarlem werd gehouden. De beer Divendal heeft een interes sante inleiding gehouden, waarin hij de historie van de lectuurvoorziening in brede trekken schetste. Lectuurvoorzie ning is eigenlijk zo oud als de Kerk zelf. maar de lectuurvoorziening zoals wij dit woord thans opvatten, als een positieve actie tot zedelijke en culturele verheffing, dateert in ons land van ongeveer 1H eeuw geleden, toen Joachim le Sage ten Broek als een der eersten voor de op richting van katholieke volksbibliothe ken pleitte, en ook zelf een actief aan deel bij deze oprichting nam. Spr. zette uiteen boe in de afgelopen eeuw bet werk der volkslectuurvoor- zieniing door godsdienstige, sociale, sociaal-charitatieve en culturele instellin gen werd gedaan, of door de stands- organisaties, in plm. 1000 parochie bibliotheken en talloze schoolbibliothe ken.. Voor het overgrote deel werd dit ontwikkelingswerk op particulier initia tief zonder overheidssteun gedaan en overgelaten aan de ijver en offervaardig heid van de geloofsgenoten. Aan het slot I van zijn inleiding wees de inleider op de billijkheid van subsidiëring van katholieke lectuurvoorz n'ngswerk. de strijd om de gelijkstelling gewonnen was. zo is ook het lectuurvoorzienings- werk, voorlopig met eigen middelen, reeds in volle gang. De kortelings opgerichte Katholieke Centrale Vereniging voor lectuurvoorzie ning heeft tot taak alle activiteiten op dit gebied geografisch en maatschappelijk tot een geheel samen te trekken. Daar naast oefent deze vereniging een stimu lerende taak uit door bij het volk be langstelling voor het lezen te wekken en dus niet alleen het boek by de mensen te brengen, maar ook de mensen bij het boek. I al* de katholieke scholen er waren vóór i overheidssteun Na deze inleiding had een geanimeerd a gedachtenwisseling plaats, waarin o.a. de wenselijkheid naar voren werd gebracht om bij Vincentius-, volks- en parochie bibliotheken het niet alleen te laten bij ontspanningslectuur, maar de nadruk te leggen op ontwikkelingslectuur. Ook werd de wens geuit om het peil van de krachten die. aan de volksbibliotheken zijn verbonden, zo hoog mogelijk op te voeren, betgeen met name op het platte land niet eenvoudig zal zijn. Als .tweede spreker op het Haarlemse congres behandelde Bernard Verhoeven het onderwerp „De volkshogeschool". Spr. was van oordeel, da* het off'c ële onderwijs de corrigerende en aanvullende activiteit van de volkshogeschool nodig heeft. Deze activiteit,-welke voornamelijk bestaat uit de vorming tot complete persoonlijkheid, is niet denkbaar zonder geestelijke basis en laarom moet de nat i volkshogeschool er religieuze grondslag Zo- j worden geëerbiedigd en ei kend, o.a. door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1