Uitwisseling met Lier blijft kwestie onaangename Arabische Liga vergadert Israël blijkt Haat tegen staat onvoldoende cement Lr Hulp Symbolisch afscheid van oorlogs schade bij Wilton-Fijenoord Reclame LANGS DE Cricketnieuws van Excelsior IJN .Voorzitter Com. Buitenl. Contacten maakt eigen comité overbodig 1 eheugen Niets komt terecht van ideële opzet Ëerste Amerikaanse wapens in Napels NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Huldiging van chef-dokmeester enige officiële gebeurtenis Maakt Krijgt Arnhem een Eiffeltoren VL AARDINGEN Kon. Familie Vrijdag terug naar Nederland Amer. bommenwerper neergestort WOENSDAG 12 APRIL 1950 PAGINA 2 30 JAAR JANSSENS MODEMAGAZIJN TOONKUNSTCONCERT met voorafgaande toelichting van het programma ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE HAV BANK VOOR DE JONGE ARBEIDERS S. P. S. V.~wËRD VROLIJK DOOR „VROLIJK" LAATSTE BERICHTEN i. HEB EERBIED VOOR ALLES WAT LEEFT EN GROEIT S.V.V. WON IN DORDT DE ZILVEREN VLAG DUIVENSPORT Grootse plannen voor de Parijse markt MORGEN CRICKETFILM OPENING 2e CONSULTATIE BUREAU VAN HET WIT-GELE KRUIS RAPPORT COMMISSIE-DE MONCHY BURGERLIJKE STAND Tijdens het verlengde Paas-week-end heeft Schiedam twee groepen Lierenaren mogen ontvangen. Op Eerste Paasdag verschenen in alle vroegte Lierse biljarters met hun aanhang om legen leden van het district-Schiedam, Vlaardingen, Maassluis van de Nederlandse Biljartbond uit te komen. Wij hebben aan dit bezoek geen aandacht besteed om hierna te noemen redenen. Op Tweede Paasdag kwam de Lierse Sport Vereniging om in de striemende regen een voetbalwedstrijd te spelen tegen Hermes-D.V.S. Om zeven uur waren deze gasten weer uit de stad verdwenen. Ogenschijnlijk zou men dus zeggen, dat het er met de uitwisseling in Beneluxverband zeer rooskleurig voorstaat. Niets is minder waar. Van de ideële opzet, welke aan deze uitwisseling ten grondslag lag', komt niets terecht. Erger nog, de goede verhoudingen binnen de diverse groepen van de Schiedamse Gemeenschap worden erdoor bedorven. Op de eerste plaats ligt de oorzaak hiervan in Lier. Het schijnt, dat de on derlinge verhoudingen daar tussen de clubs en de diverse bevolkingsgroepen zo miserabel zijn, dat er van geen georga niseerde uitwisseling sprake kan zijn. Dit zou Schiedam nauwelijks deren als er van bovenaf opgelegde verplichting was om in Benelux-verband de onder linge saamhorigheid tussen de Belgen eif Nederlanders te versterken. Schiedam kreeg dat tot doel de uitwisseling met Lier toegewezen. Van onze zijde is voortdurend getracht tot een werkbasis te komen. Besprekin gen zijn gevoerd en plannen opgemaakt. Voor zover het Schiedamse plannen be trof, werden alle verplichtingen nage komen maar Lier bleef in alle opzichten in gebreke, tenzij het gold uitwisselingen op ongeorganiseerde schaal. Men zal zich herinneren, hoe wij ruim een jaar geleden stelling namen tegen de komst van een Lierse Toneel-vereni ging, welke hier voor een liefdadig doel zou optreden. Men kan ons niet van organisaue- xiekte verdenken- Maar is een bepaald doel uitsluitend door organisatie .te be reiken, dan moet men geen particuliere pretjes de voorkeur geven. De uitwisseling met Wandsworth heeft bewezen, dat een dergelijk georga niseerd contact-leggen met buitenlandse steden een groot succes kan worden en tot het beoogde doel kan leiden. De be zoeken van Wandsworth aan Schiedam en van ons aan de Londense burrough hebben steeds een meer dan toeristiscn karakter gedragen Zij hebben inderdaad kennis bijgebracht van de inzichten en de levensgewoonten van de bewoners in beide steden. Nog steeds worden inten sieve briefwisselingen onderhouden. Door het georganiseerde karakter liep alles Op rolletjes. Het tegendeel geldt voor Lier. De ont vangsten daar zijn steeds van een uiter mate koel en touringcar-karakter ge weest, waarbij niet de minste poging werd gedaan om tot een dieper-gaand contact te komen. De uitwisseling had „Jij wilt een zaak voor jezelf begin nen? Ga dan naar Schiedam daar liggen kansen", zei een Leidense vriend tot de toen 27 jarige heer Janssen. „Hier een zaak voor dameskleding be ginnen? Man, dat gaat nooit. Hier wil len ze dat betere goed niet, of ze gaan naar Rotterdam", zei een goede Schie damse relatie tot dezelfde heer Janssen. Dat was in 1920. Maar op 1 April, het was ook op een Zaterdag, opende op de hoek van de Korte Dam en de Hoogstraat het mode magazijn met een voor die tUd moderne collectie blouses, japonnen, stoffen en hoeden. Vanaf die tijd is het een voortdurend, bouwen, breken en uitbreiden geworden tot de buitengevel reikte aan de Over- maasse steeg. Zaterdag werd het zesde lustrum ach ter een nieuwe facade gevierd. De uiter lijke veelvormigheid van de bijgetrok ken panden is door het werk van de architect Gidding en de aannemers van Slavenburg onder een gevel gebracht; de etalages zijn verlaagd, de etalage galerij is tot een goede eenheid samen getrokken. Ook van de kant van de Dam is de hernieuwing van de Hoogstraat be gonnen. Weer is de oude winkelstraat in standing gestegen. „Voor ons is de verbouwingsperiode voorby. De komende generatie moet het in de hoogte gaan uitbreiden", zegt de heer Janssen, waarbij zijn zoon zwijgend toestemt. Het pessimisme der Schiedammers had ook in deze zaak de nederlaag geleden tegen geloof in de toekomst, zakeiyk in zicht en volharding. Daarin was Mevrouw Janssen de strydmakker van haar man geweest. voor de Vlaamse stad geen enkele ideële betekenis, maar uitsluitend een gezellig- heidsdoel. Misbruik van gastvrijheid Het kon dan ook gebeuren, dat van de Schiedamse gastvryneid een enigszins vreemd gebruik gemaakt werd, toen tegen het verzoen van de Schiedamse Gemeenschap in de Lierse Biljarters op Eerste Haasdag naar Scniedam kwa men, om daar reeds voor H) uur een ont vangst te verwachten ais betekende Pa sen voor een groot deel van de Schie damse bevolking niets anders dan een vrije dag. Het pieit evenmin voor de fijne smaal* oat men uitdrukkelijk de Tweede Paasoag afwees, omdat die dag doorgaans een eigen uitgaansdag voor de Lierse heren en dames was. Het is moeilijK om in dit soort sportieve ontmoetingen nog enige waarde te zien. In dat geval dient Schiedam als een goedkoop soort pleis terplaats voor een groep dagjesmensen. Helaas, het is niet alleen in Lier, dat een voikomen gebrek aan begrip bestaat voor de betekenis van de uitwisseling. Enige tijd geleden werd het Comité Buitenlandse Coniacten opgericht, dal tot doel had de organisatie van de uitwisse lingen met het ouiteniand te coördineren en er een goed geleid karakter aan te geven. Voorzitter van dit Comité was de heer Mr. P. v. Bochove, dbk wetnouder van de Sport, ook voorzitter van Hermes-D.V.S- Dit comité had een bespreking met de Lierse billjarters bij een vorige gelegen heid. Bij aeze biljarters was ook de heer v. d. Eijnde, een oud voetbal-internati onal, aan wie het comité zijn nood over de slechte gang van zaken klaagde. Te zelf der tijd werd de wens geuit lot een uitwisseling op voetbalgebied ie komen. Wat er na die tijd gebeurd is, is een dubi euze kwestie. Het is oekend, dat Mr. P. v. Bochove een téte a tëte heeft gehad met v. d. Eijnde, maar de toen besproken zaken zijn onbekend. Wel is bekend, dat enige tijd later de heer Hofman van S.V.V. werd opgebeld met de vraag of Hermes op Tweeoe Pink sterdag het S.V.V.-terein kon krijgen om daarop een wedstrijd tegen de Lierse Sportclub te spelen. Hel Hermes-terrein zou dan in gebruik zijn voor cricket. Men kan de verwondering van de heer Hofman pas dan goed begrijpen als men weet dat zowel S.V.V. (gymnastiek) en ook T.H.O.R. bij het Comité Buitenlandse Contacten een verzoek hadden ingediend om met Lier besprekingen over uitwis selingen te mogen beginnen. Hun was geadviseerd even te wachten tol de za ken nu eens eindelijk op h-oger niveau be vredigend geregeld waren, want er stond nog steeds een voorschotschuld aan de Gemeente, wegens de voorbereidingen. Dit moest tijdens diverse uitwisselings- wedstryden door de cassaopbrengst wor den goedgemaakt. Nu kwam aaar plotseling dit verzoek van Hermes—DVS aan SVV, in verband met een uitwisseling, waarvan het Co mité Buitenlandse cootactdVl, nota pene met eenzelfde voorzitter als Hermes DVS, niets wist. ren op het -programma hebben gestaan, da-n nog was er momenteel het Comité Buitenlandse contacten, waarvan nie mand beter dan de voorzitter kon be grijpen, dat het tot doel had ook van deze uitwisseling op de hoogte te zijn. Maar het is onwaarschijnlijk, dat de voorzitter er niets van wist. Het is zelfs de vraag ol hij zelf de ontmoeting niet heeft vastgelegd. Immers uitwisselingen met België in het kader van buitenlandse ontmoetin gen van Hermes vinden over het alge meen in het najaar plaats. De vroegere beëindiging van de com petitie zou in dit verband een aanleiding kunnen zijn, als niet de oorspronkelijke datum was vastgelegd op Tweede Pink sterdag, wanneer het cricket-seizoen reeds in voi.e gang is. Het doet v.-einig ter zake. Hier is ver trouwen geschokt, dat tot een vervelen de situatie in de goed-werkende Schie damse sport-gemeenschap kan leiden. Mr. v. Bochove heeft zichzelf in zyn positie van wethouder geen dienst be wezen. Want er gaan geruchten, die niet meer dan geruchten zyn, maar die door dit alles de glans van waarheid krygen. Een glans, die zy, naar wij menen, niet verdienen. Het wil, ir. het gerucht, dat direc teur van Gemeente Werken aan B. en W. heeft voorgesteld na gereedkoming van de terreinen aan de Oude Dijk, di rect te beginnen met de aanleg van de sportterreinen ten W. van de Poldervaart tegen cautie-storting, vooruitlopend op de onteigening. De directeur meende dat de de DUW-ar-beiders waren ingewerkt -en dus gemakkelijker zouden werken. De wethouder van financiën zou dit voor stel op financiële gonden hebben afge raden. Maar, zo roddelt de volksmond, Hemes-DVS zou van de Damlaan moe ten verdwijnen zodra de nieuwe sport velden klaar zijn en dit is niet zo pret tig. Daarom was de voorzitter van Her- mes-DVS. Nee, daarom was 'de wethou der van financiën mr. v. Bochove tegen dit voorstel. En nu zal het nog wel jaren duren eer de sportvelden voor de toch al ruimte tekort komende Schiedamse clubs klaar komen. Zo'n gerucht is kwaadaardig. Het is onjuist te veronderstellen, dat de wet houder, die in de raad zo striemend elk gebrek aan gemeenschapszin bij ande ren kan afstraffen, deze overweging zou laten gelden. Hij is 'bovendien niet de enige man, die het voor het zeggen heeft in een college van vijf. Wü hebben deze zaak uitvoerig be sproken, omdat deze geruchten in het raam van 'n ongelukkige geste, zoals die t. o. v. het comité Buitenlandse Contac ten. tot zeer onaangename speculaties aanleiding zouden kunnen zyn. De ver houdingen in de Schiedamse sport-ge meenschap zullen erbij gebaat zijn als deze problimen een voor allen aanvaard bare verklaring krijgen. En als die ver klaring mocht zyn het opheffen van het Comité Buitenlandse Contacten, dan is de situatie wel veel helderder, maar voor de betrokkene niet fraaier. Kwaad gerucht Met deze geste had de voorzitter, die toch door zijn functie in het comité te aanvaarden instemming had betoond met het doei van het comité zijn eigen comité getorpedeerd. Want ze is al zou de gehele affaire van Hermes met Lier buiten hem om zijn gegaan en een aangelegenheid van de scretaris zijn geweest; zelfs al zou een uitwisseling met Lier al tientallen ja- Dinsdag 18 April zal het Residentie- Orkest concerteren in de Grote- of St. Janskerk. Het programma vermeldt o.a.: 4e Symphonie van Mahler, ballet muziek en Entre act muziek uit Rosa- munde van Schubert. Jo Vincent zingt; „Der Hirt auf dem Felsen" van Schu bert en het slot van de 4e Symphonie van Mahler. Vijdag 14 April, des avonds te 8 uur, zal in één der zalen van Toonkunst (in gang Walvisstraat), door de directeur een toelichting over het programma worden genouden. De leden van de by de Ra&d van Over leg aangesloten vakorganisaties, kunnen op vertoon van het bondsboekje of lid- maatschapsoewys, voor het concert op 18 April kaarten 1 per persoon afha len bij de onderstaande adressen: J. Hartxoorn, Graaf Florisstraat 65, Volksgebouw Tuinlaan 50, gebouw R. K. Volksbond Lange Haven 71, secretariaat Raad van Overleg, Westfrankelandse- straat 73, Gebouw voor Chr. Soc. Belan gen, Lange Haven 73, W. A. v. d. Meiden, Westfrankelandsestraat 26c. De heer v. d. Gaag herdacht het feit dat hy vóó- 25 jaar in dienst was ge treden by da HAV Bank. Sedert 1938 is hem de leiding van de afdeling Volks verzekering toevertrouwd. Daar het kantoor met het oog op Pa sen Zaterdag j.l. gesloten was had de huldiging plaats op Donderdag 6 dezer. De heer v d. Gaag werd 's morgens met zijn echtgenote en beide kinderen in de grote hall van het hoofdkantoor door de directie en het voltallig perso neel ontvangen waarbij allereerst de oudste directeur de heer J. J. v. d. Heu vel de jubilaris toesprak, waarbij zijn vele verdiensten voor de Bank werden gememoreerd, terwijl o.m. een volledige Winkler Prins encyclopaedic werd aan geboden. De procuratiehouder de heer C. v. Rhijn sprak namens de binnendienst ep bood daaroy een armbandhorloge aan. De directeur van het bijkantoor Den Haag de heer G. H. Noppe vertegen woordigde de inspectie en bood met een van humor tintelende rede een vulpen houder aan welke hij vergezeld deed gaan van ruim 1800 adressen van can- Üidaten voor het populaire G tarief, ter wijl tenslotte mr. G. M. Hovingh namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel de jubilaris de zilveren legpen ning met diploma aanbood. De heer v. d. Gaag dankte alle spre kers met welgekozen woorden voor de hulde hem gebracht en fraaie cadeaux door hem ontvangen, waarna gelegenheid was de jubilaris te feliciteren. Het was voor de heer v. d. Gaag een mooie dag welke nog lang in herinnering zal biyven Er waren enige prachtige bloemstuk ken ter opluistering. Ben je al eens een kijkje wezen nemen in 't geretoureerde Kajottersgebouw aan de Nieuwe Haven? Het is prachtig opge knapt en gezellig.Compleet met bar, biljarts, pingpongtafels, etc. Als je er nog niet geweest bent, dan kun je misschien morgenavond eens langs komen. Dan komt pater Voskühler S.J. praten over kerngroepen op het werk. Dat is een prachtgelegentneid om eens met het nieuwe gebouw kennis te maken. En met pater Voskühler! Dat is wat je. noemt een mannetjesputter en als hij eenmaal aan het vertellen slaat, is het tijd voor je er erg in hebt. Als je morgenavond zo tegen achten eens komt luisteren, zul je ons gelijk geven. Deze avond is voor alle jongemannen van Schiedam, zowel voor Singel- als Frankelandlkajotte-rs en ook voor niet- leden. Iedereen kan binnen karnen vallen en iedereen is welkom, Onder een nieuwe vlag heeft SPSV. gisterenavond een daverend feest ge vierd, dat dank zij een uitstekende stem ming, nog verhoogd door het goede werk der artisten, waardig was voor het zes de lustrum van een vereniging, die van ouds feesten kan Aan het begin van de avond werd met een minuut stilte de onlangs overleden rechercheur, het gewezen lid, H. Vos kuilen herdacht. Daarna riep de voorzitter van de lus trum-commissie, de heer J. v. Duijl, het bestuur en zeven oud-gedienden voor het forum, die 25 jaar of langer lid waren van SPSV. Nadat de heer Franssen met een toe passelijk woord de nieuwe vlag, een ont werp van het lid, de heer Brand, aan de voorzitter had overgedragen, uitte deze in zyn woorden de vastberaden wil van de huidige leden om de vereniging onder het nieuwe vaandel even trouw te zyn als de oude voorvechters dat waren ge weest Hij reikte hun een ere-speld in zilver uit, nadat hij de persoonlijke kwa liteiten van elk afzonderlijk en hun prestaties in het verleden had genoemd. Daar waren de huidige Commissaris J. H. v. Veen, Adj. Noordijk. brig. .Tonge- jan brig. Nuijtinck. brigadier Limberg, brig. C. Noordijk hoofdagent A. Kore- mans. De avond werd, wat betreft het caba ret-gedeelte bekwaam gevuld door Ted Valerio op de accordeon, de drie Willy s met laconieke krachttoeren, Wim en Bram Scholten en Jan Oradi, die van zijn imitatie-nummer steeds meer een geheel maakt met een uitstekende con ference, waarin hij de anders geaarde, maar lachsalvo's ontketenende Vrolijk naar de kroon stak. Deze had goede liedjes en bracht zijn kluchtige praatjes uitstekend. De Arabische Liga, een soort verbond van zeven Mohammedaanse staten: Egyp te, Irak, Saoedi-Arabië, Syrië, de Liba non, Yemen en Transjordanië, vergaderen sinds een paar weken in Kairo. Sprak men by de oprichting in 1945 van deze liga wel eens over de Verenigde Staten van helaas dreigt ook de Europese Raad aan hetzelfde euvel te gaan lijden in plaats van op doelbewuste richtlijnen, welke door het gezonde verstand worden getrokken. Slachtoffer van bovenaange haalde slogan verstikt Irak langzaam nu zijn pipe line gesloten is, wijl zij op IS' het Nabije Oosten, men heeft spoedig ver-,raëls grondgebied uitmondt; verstikken leerd deze betiteling, waaraan toch een Syrië en de Libanon, Wijl zij de Pales- aangename klank is verbonden, te gebrui- tijnse cliëntèle hebben verloren; verbre ken' want tot dusverre heeft men van dit ken andere Arabische staten „de algemene verbond niet veel anders dan onenigheid vernomen. En zelfs het grote bindmiddel de haat tegen de jonge staat lsrael. blijkt geen band van hechte eenheid te zyn. De conferentie begon met een intussen weer ingetrokken boycot van koning ad- dullah van Transjordanië, die in Palestina doeleinden nastreeft, welke niet in ae smaak der anderen vallen. Hy heelt een deel van het Palestijnse grondgebied, nei Arabische, bezet; en heeft nooit veroor- gen, dat hij dit bij zijn land wil ann®xI" ren. Anderzijds schrijft men hem ook ae bedoeling toe Syrië te willen veroveren, om aldus een machtig Arabisch njk te kunnen vormen, dat, in bondgenootscnap met Israël, het gehele Nabije Oosten zou overheersen. Dit is echter niet de enige moeilijkheid, welke een vruchtbare activiteit op de con ferentie bedreigde en nog steeds bedreigt. Men heeft nog de breuk tussen Syrië en de Libanon, ook weer een gevolg van het ontstaan van Israël en van de houding, welke de liga er tegenover heeft aan genomen. Vóór de oorlog kocht Palestina dertig procent van de industriële en land bouwproductie van de twee landen; de economische boycot van de Arabische liga tegen Israël heeft deze belangrijke markt radicaal vernietigd; en nu pogen Syrië, en de Libanon door een verwoede econo mische oorlog de geleden schade op de ander af te wentelen. Ginds bestaat niet de indruk, dat dit conflict onoplosbaar is; maar momenteel verzwaart het toch weer de druk op de conferentie van Kaïro. In de kringen van de deelnemers wordt dan ook tamelijk onomwonden de vraag gesteld, of de liga wel tegen de innerlijke tegenstanden bestand zal blijken. Er schijnt in dit verbond maar één gedachte, maar dan een negatieve, stuwkracht te hebben: in elk geval geen vrede met Israël te sluiten. „Behalve deze slogan", verklaarde dezer dagen de eminente Egyptische staatsman Sedky Pacha, „heb ben wij geen samenhangende politiek". De Arabische liga drijft op sentimenten linie", en stellen zich daardoor aan repre saille-maatregelen bloot. Er leeft nog een innerlijk conflict in de Arabische liga, dat voortdurend tot nieu we uitbarstingen leidt, en dat gelegen is in de eerzuchtige plannen van enkele van zijn leden; de familie der Haschemiten, die van een Groot-Syrië droomt; een dy nastieke alliantie van Syrië, Irak en Transjordanië, en wellicht ook de Liba non, onder leiding van koning Abdullah van Transjordanië. Daartegenover staat een soortgelijk streven onder leiding van Irak, dat reeds de naam van „Unie van de halve maan" heeft gekregen. Geen van beide pogingen heeft nog succes gehad, maar zij houden de spanningen in de liga op een gevaarlijk hoogtepunt. Te meer nog, wijl Egypte tot dusverre de leidende macht in de Arabische wereld was, maar nu zijn positie bedreigd ziet, als op de andere oever van de Rode Zee een nieuwe machtscombinatie tot stand zou komen, welke haar wil tot ver in de omtrek zou kunnen opleggen. Egypte droomt nog steeds van een tweede ronde tegen Israël om de smadelijke nederlaag in de eerste uit te wissen; de andere liga- staten voelen wel veel voor een boycot, maar weinig of niets voor hernieuwde strijd. En ten slotte zullen zij ook de boy cot opheffen, niet alleen wyl deze mede een scherp mes in eigen vlees is, maar evenzeer, wyl het reeds tot Transjordanië doorgedrongen inzicht, dat Israël een per manente factor in de politiek van het Nabije Oosten is geworden en dat zijn internationale positie daar stevig gefun deerd is, steeds breder kringen zal trekken. Deze positie is vooral hecht, wijl zij door de Verenigde Naties, i.e. bovenal de Verenigde Staten, wordt gewild. Zelfs als men daarbij in aanmerking neemt, dat de Arabische staten de politieke sympa^ thie van Engeland genieten, mag men concluderen, dat Israël sterker staat dan uit zijn bevolkingstal of zijn economische macht zou kunnen blijken. Deze tegenstelling tussen de sympa thieën van Engeland en Amerika kan tot merkwaardige uitlatingen leiden. Zo ver klaarde Zondag j.l. de Syrische minister van economische zaken, dat „de Arabie ren eerder erin zullen toestemmen, dat hun land een sovjet-republiek wordt dan dat Amerika het land tot een Joodse staat maakt". Dat zijn grote woorden, want de Ara bische wereld is fel anti-communistisch. Maar zij weerspiegelen gevoelens dus weer sentimenten die een fatale rol kunnen spelen; want Moskou zal er maar al te graag gebruik van maken. Het eerste schip met Amerikaanse wa pens voor Italië, de „Exilona" is gister avond in Napels aangekomen. De lading van 300 ton bestond uit bergartillerie en zware houwitsers. De havenarbeiders begonnen direct met het lossen van het schip. De politie hield het publiek op een afstand. Er viel niets te bespeuren - van communistische activiteit. Ouders en opvoeders. Houdt de kinde ren voor ogen, dat zij eerbied moeten hebben voor alles wat leeft en groeit. Leer de kinderen, dat zij. planten, bloe men, bomen, gras, dieren, moeten spa ren. Nog dagelijks voert de vernielzucht bij de jeugd hoogtij. Zij schromen zelfs niet, een moedereend met jonge eendjes te plagen. Het is soms hartverscheurend. De natuurwacht doet wat zij kan. Die heeft die steun van de politie. Maar ouders en opvoeders moeten daarbij hel pen. Door eerbied te hebben voo^ alles wat groeit en leeft, kan men dan tevens genieten van al het schoons wat de na tuur biedt-, F. v. t. T. Leider Natuurwacht Citaat van de dag: Gewoonlijk is het alleen de middelma tige mens, die algemene bijval kan ver werven. (Montesquieu) Vandaag, Woensdag 12 April. R.K. Volksbond, 2 uur: Opvoering van Prikkebeen door Limburgs Jeugdtoneel. Volksgebouw, 8 uur: Toneelcursus Arend Hauer. Morgen, Donderdag IS April. Passage, 8 uur; Het Vrije Toneel voert voor leden van de K^at h. Kring op het blijspel: „Zomer in December". Overmorgen, Vrijdag 14 April. Geen agenda. Dagelijks: Passage. The three cabal- leros. Monopole: Fra Diavolo. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ER OMSTREKEH 72ste Jaargang No. 21207 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 4,30 per kwartaal, ƒ1,45 per maand, ƒ0,35 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte ƒ0 15 oer millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redacmnele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of bij de eVkende advertentie-bureaux. Kampioenen (kleine advertentién) tot 20 woorden f 1.—. Elk woord meer 5 ct Maximum 50 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Ad verten tie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredactie: Prof. Dr. St Tesser O.P. en Leo J. M. Hazelzet Het officiële deel van de bijeenkomst met rondleiding ter gelegenheid van de in gebruikstelling van het 46.000 ton metende dok IV van Wilton- Fijenoord, vond plaats in de directiekamer, waar de minister van Water staat, D. G. W. Spitzen, aan de chef-dokmeester, de heer P. Buitendijk, de ere-medaille in goud, behorende bij de Orde van Oranje Nassau, hem door H. M. de Koningin toegekend, opspelde. „In U worden, allen, die bij het herstel betrokken warpn, geëerd", verklaarde de minister. Daarna was het een vrijwel informeel gebeuren, dat zich tijdens de rondwan deling over het nieuwe dok, in de nieu we timmerwinkel en in de hal van de bedrijfsschool afspeelde. Het was een symbolisch afscheid van alle oorlogsschade, welke het bedrijf ge leden had. Niet alleen was deze schade met het in gebruikstellen van het her stelde dok geheel goed gemaakt, maar de gelegenheid was aangegrepen om tal van nieuwigheden te introduceren, wel ke de uitrusting van het gehele com plex naar internationale standaards „up to date" maakte. Op het tijdstip van het bezoek van de werf lagen daar 15 zeeschepen in aan bouw of ter reparatie. Op een of andere manier zyn er 115 verschillende beroe pen bij dit vak betrokken en 6000 werk lieden, 200 bazen en onderbazen en 800 ambtenaren geven hieraan hun krach ten. De heren van de tekenkamer hadden voor deze gelegenheid een vergelijkende studie gemaakt van de afmetingen van het dok en van enkele'bekende gebou wen en toonden met trots, hoe het ge bouw van de Rotterdamsche Bank op de Coolsingel en dat van de Nationale naast elkaar zouden kunnen worden ge dokt en dan nog ruimte voor een paar huizen zouden overlaten. Het gezelschap werd in de nieuwe tim merwinkel, welke nagenoeg even groot is als het gebouw van de Nationale en m 22 maanden gereed kwam, vergast op de „March of the Heralds", gespeeld door de Wilton Harmonie. In de bedrijfsschool werden werkstuk ken van bijzondere kwaliteit tentoonge steld, die aantoonden, dat na een voor opleiding ambachtsschool en een twee jarige studie op de bedrijfsschool, de ge- S.V.V. heeft het te Dordrecht door DFC op Tweede Paasdag georganiseerde Zilve ren Vlag tornooi gewonnen. Bij de rood groenen speelde Jan van Schyndel voor het eerst sinds zijn beenbreuk weer mee, en naar onze Dordtse collega meldt speel de hij zodanig dat men hem spoedig weer in internationale vorm mag verwachten. S.V.V. speelde de eerste wedstrijd te gen de Tilburgse eerste klasser Willem II, een vlugge en op goed peil staande wed strijd, waarin de roodgroenen met 32 aan het langste eind trokken. De finale bracht onze stadgenoten toen tegen de organiserende vereniging DFC, die met strafschoppen van een andere Zuidelijke eerste klasser, Eindhoven had gewonnen. Ondanks het verschil van eerste en tweede klasse gaven de Dordtenaren uit stekend partij. Desniettemin scheen een overwinning voor SVV veilig, toen 10 minuten voor het einde de stand 31 was. DFC maakte echter nog gelijk en toen moesten strafschoppen de beslissing bren gen. SVV nam deze beter en won dus de Zilveren Vlag. schooldheid een hoge graad van perfec tie heeft bereikt, of het nu de bankwer- kerij, de vormery, de koperslagerij dit moet geheel op deze school worden ge leerd, want het is geen ambachtsschool vak de lasserij of het scheepstimmer- manswerk, het plaatwerken of het schil deren betreft. Na de rondleiding kwam het gezel schap samen in de tekenzaal van het hoofd-kantoorgebouw. Daar werd de di rectie gelukgewenst met de behaalde resultaten bij het herstel en vernieu- wingswerk. Vele bekende personen uit scheepvaart en scheeps-industriële krin gen onder wie de directie en commissa rissen van de Werf Wilton-Fijenoord, ook de directie van de Holland Amerika Lijn, waren aanwezig. Wij zagen eveneens de Waarnemend- Commissaris van de Koningin in de Pro vincie Zuid-Holland, de heer E. J. M. H. Bolsius, de heer Dinger, chef van het kabinet. Rear-Admiral Emmet P. For- restel van de ECA-missie, schout bij nacht F. Stam, namens de Minister van Marine, burgemeester mr. J. W. Peek en burgemeester J. Heusdens resp. van Schiedam en Vlaardingen, namens de burgemeester van Rotterdam, wethou der J. Meertens. Voorts waren er de wet houders van Schiedam en Vlaardingen en de consuls van België, Brazilië, Ca nada, Finland, Griekenland, Gr. Brittan- nië, Noorwegen, Spanje, Zwitserland, Z. Afrika, Zweden en Frankrijk of hun ver tegenwoordigers. De werf zal weer de grootste Neder- Onder in de paraplu-bak lag een nat kliedertje, eenhet bewoog, ik raap te het op met gefronste vingertoppen... het was een paashaas. De paashaas, hui verend, zielig, volkomen triest. „Maar paashaas", zei ik,wat doe je hierhet is al doordeweeksje moest allang terug zijn waar je van daan gekomen ben." „Alle verf is van mijn eieren geregend, alle kuikentjes zijn door de wind uiteen- geflardmijn chocola is verhageld eno, o, zo erg heb ik het nog nooit meegemaakt „Kom", zei ik troostend„Het le ven IS nu eenmaal een verdrietig cir cus". „Jamaar", snikte de haas„Ik wil zo graag vrolijk zijn „Heb je de film van Walt Disney al gezien?" vroeg ik. Hij had hem nog niet gezien en daar om nam ik hem mee naar het Passage- TheaterHet was daar héél leeg zo leeg als het hart van een twintigste eeuwer, die met zijn tijd meegaat Het bleef leeg totdat de toverstaf van Walt Disney over het doek danste Ademloos keken wij toe, de haas en ik... „Ongelooflijk" stamelde de paashaas... Inderdaad lieve lezers, wat Walt Dis ney doet met lijnen en kleuren, met klanken en rythmehet schiet ver over het geniale heeni Alles kan hij, alles doet hijer zijn voor hem geen grenzen meer de simpele humor van het Pinguinnetje, dat zich beurtelings van voren en van achteren iaat ontdooien, de kolder van het vogeltje dat van het filmdoek af wandelt om Donald Duck een hand te komen geven en dan weer terug stapt op het schermfantasie en waanzin dartelen dooreen, mensen en tekeningen, waterverfjes en fotografische kunstop namen, het isnee, dat kun je niet meer in woorden herbergen dit filmi sche gegoocheldat kun je alleen maar zien Ik vraag me af waarom het Passage niet avond aan avond is uitverkocht.. „Paashaas,vweet jij het? „Ja" zei de paashaas„De mensen geloven niet meer in sprookjesze willen sensatie, prikkeling ofen dat zyn noc de bestenze willen iets le ren, beter worden Ik begrjjp dat nietmisschien ben ik nog niet „oud en wijs" genoeg'. SEBASTIAAN. Zondag 2 April opende SCV De Post duif het vlie.gseizoen met een wedvlucht uit Zevenbergen. De uitslag was; W Poort 1 37 53 57 80, L. Verheugen 2 L Triel 3, A. v. d. Grijp 4 34 48, J. 73 J. d. Koster 7 30, A. Auttoyr 8 29 76. F Wijzenbroek 12 38 66, C d. Graaf 14, Blom 5 26 71 77, M. v d Moezel 6 60 69 E v. Smirren 15, J. Bats 16, J. Triel 17 40 41 47, H. Kuijpers 19, M. v. Mourik 20 61 74 79, W. Jansen 22 45, P. v Os en mevr 23 31 85, A. Moog 24, L. Cra- ma 25. P Hinten 28 59 62. J Trijenco 32 42, D. Nijs 33, J. Blom 35. T. d Kreuk en eo. 36, Zoutendijk 39, J. Snijders 43 84 dipl., N. in 't Hol 44, Th. Stieber 46, P. Gouwenleeuw 49, F. v. d. Waal oO, Verhaal 51, P. Holleman en co 52 72 P. Verheugen 55 67, Kegel 56, C. v. d. Gijp 58, Schermer 64. K. Brouwer 65, H. Cra mer 68, I v. d. Tuijn 70, E. v. Mirren 75, A Beeren 82, Stoutenburg en co. 83, Jac. Koogje 87, A, v. Wagtendonk 88. Zondag 9 April werd er gevlogen van uit Gitee Rijen. De uitsdag was: W Jansen 1 4 15 36. Jac. Koogje 2 49, 54 75, C. v. d>. Grijp 3, M. v. d. Moezel en co 5 6 13 46. J. Blom 7 9 14, C Ver- haeren 8, J d Waard 10, J M Snijders 11 19 63 79. K.' Muilwijk 12 17 22 40, H. Crama 16 18 71, J. Asten 20, A Suttorp 21 31 43, E v. Cmirren 23 28, J. Triel 24, M. v. Mourik 25 37 44 48 55 77, P. Verheugen en coc 26. A. Moog 27, L. Verheugen 29, Heeren 32, L. Triel 34, P. Holleman en co 33 58 76, J. Treij en co. 35 67 69, diipl., W. Poort en zn. 38 41 42 52 62 73, L. Vis 39, D. Ram 45, H. Brok- ling 47. Th. Jansen 50, H. Kuijpers 51. P. d. Kreuk en co 53 70. B. d. Regel 56 66 81, L. Kegel 57, P. Hinten 59, N. m 't Hoi 60, J. d. Koster 64, J. Blom 65 72. C. Tintel 68, C. v. d. Graaf 74, J. boom 78 A. v. d. Grijip 80, I. v. d. Tuyn 82, F. Wijzénbroek 84. Wanneer deze zomer eenmaal Arn hem een geheel Parijse sfeer zal hebben gekregen, zal dat niet te danken zyn aan een aantal Parijse gewoonten, die men heeft overgenomen, maar vooral aan het feit, dat ook inwoners van Pa rijs en vertegenwoordigers van inwoners Lumière hun Intrek daadwer- kelyk in Arnhem hebben genomen. Wij vernemen, dat reeds nu enkele zaken Uitnodigingen hebben gezonden naar pa- nsiennes om deze zomer haar werk in Arnhem te komen verrichten als ver koopsters. Bovendien hebben grote za ken hun inkopers naar Parijs gezonden om daar de nouveauté's in te kopen, teneinde die deze zomer in Arnhem aan de markt te kunnen brengen. Z;jn wij wel ingelicht, dan zal spoedig een uit nodiging aan de eerste burgemeester van Parijs worden gezonden om hem te verzoeken het ere-voorzitterschap van het Comité „Parijs in Arnhem" op zich te nemen en zo mogelijk de opening van de Parijse Maskt persoonlijk te willen verrichten. Wij menen de zaak wel juist te zien, wanneer wij zeggen, dat onder leiding van het gemeentebestuur, geheel de be volking van Arnhem zich inspant om de Parijse Markt deze zomer tot een succes te maken. Niet alleen echter de Arn hemse bevolking, ook grote concerns in Nederland hebben aangeboden aan het welslagen van de Parijse markt hun medewerking te verlenen, zo zelfs, dat plannen, die aanvankelijk wegens hun enorme opzet onuitvoerbaar schenen, thans te verwezenlijken zt1n: o.a. het bouwen van een Eiffeltoren. Tot de meest fantastische Ideeën op dit ogenblik behoren niet alleen de ont werpen, welke de kunstenaars Valk en Temme hebben gemaakt, maar veeleer die om een Parijs' muziekcorps naar Arn hem te laten komen, om de politie in de binnenstad naar Franse manieren te kleden en te laten werken en voorts omeen Parijse staking te organise ren. Een van de moeilijke punten ls onge twijfeld nog de overeenstemming met de personeelsorganisaties om mee te wer ken aan de openstelling van de Markt gedurende twee avonden in de week. Binnen enkele dagen zal daarover een beslissing vallen. Maar zijn wt) wel in gelicht, dan zullen ook de pesturen der bonden hun stemmen aan de voornemens geven. Donderdagavond 13 April te 20 uur zal de propagandacommissie van de Neder landse Cricket Bond een bijeenkomst be leggen in de bovenzaal van Hotel Bijers- bergen. De aanvoerder van A.C.C. de heer H. Scheepstra, en de in Schiedam lang niet onbekende bondsumpire, de heer P. C. van Houten, zullen naar Schiedam komen om de cricketenthousiasten en de belang stellenden voor de cricketsport op te wek ken weer actief deel te nemen aan het komend cricketseizoen. In samenwerking met de Britisch Council zullen zij de in Engeland opgenomen demonstratiefilm over cricket nader toelichten. Wij hopen, dat alle Excelsiorleden en zeker de Excelsiorcricketers van hun aan wezigheid blijk zullen geven. Het spreekt echter voor zich. dat iedereen op deze avond van harte welkom is. Het zal zowel voor spelers als voor toe schouwers ongetwijfeld een zeer nuttige en ook zeer interessante avond zijn. Aangezien het cricketseizoen weer voor landse"schepen ter reparatie kunnen op-1 de deur staat heeft de cricketcommissie nemen en tegelijkertijd kunnen concur- de nodige voorbereidende maatregelen reran on de internationale markt om 't getroffen. Training is bij cricket wel een herstel van "rote buitenlandse schepen eerste vereiste en daarom wordt er hard i re!,fen;A^'"i?n?er alle cricketleden voor de toegewezen te kxygen gewerkt aan de oefenkooi, die waarschijn- i volle 100% hun medewerking verlenen. lijk 16 April reeds in gebruik zal geno men kunnen worden. Het behoeft geen betoog, dat we reeds ver achter zijn op de Hagenaars, die reeds de gehele winter hebben kunnen oefenen in hun prachtige overdekte oefengelegem heid. Door de weken, voorafgaande aan het cricketseizoen intensief te trainen, zijn wij in staat te tonen, dat men ook in Schiedam eqn hartig woordje in de cric ketcompetitie meespreekt. De cricketkooi wordt van een geheel nieuw net voorzien en wij hopen, dat vele en vooral jongere cricketers hiervan een goed en nuttig gebruik zullen maken. Voor de verdeling der oefentijden raad plege men het clubblad, dat een dezer dagen uitkomt. Door het opnieuw inzaaien en egalise ren va hhet Êxcelsiorsportpark hoopt het bestuur haar eerste klas wedstrijden weer op eigen terrein te kunnen spelen. De nodige maatregelen zijn genomen en we hopen, dat het komende seizoen, dat tevens het 30-jarig bestaan van onze vereniging met zich medebrengt, voor alle elftallen een succes zal worden. Dit laatste kunnen we echter alleen be- Zaterdag 8 April was een belangrijke dag in de geschiedenis van het Wit Gele Kruis, toen het 2e Consultatiebureau voor zuigelingen in gebruik is gesteld. In de bibliotheek van het R. K. Jeugd huis aan de Joubertstraat, in welk ge bouw het Consultatiebureau is onderge bracht, waren met het bestuur van het Wit-Gele Kruis tezamen gekomen de lei der van het bureau, dr A. C. J. Schaars, de geest, adviseur, kapelaan H. Beek, de pastoor der parochie, de zeereerw. heer H. Theissen. alsmede vertegenwoordigers van verschillende R. K. organisaties. Van de burgemeester, mr J. Heusdens, als mede van de districts-arts, dr Hoog. was bericht van verhindering ingekomen. Na zijn welkomstwoord tot de aanwe zigen wees de voorzitter van het Wit-Gele Kruis, de heer G. H. v. d. Corput, op het feit, dat zo spoedig kon worden over gegaan tot stichting van een tweede bu reau. Spr. herinnerde aan de stijging van het ledental van het Wit-Gele Kruis, mo menteel 760, terwijl de penningmeester nog dit jaar het 1000e lid hoopt te no teren. Pastoor Theissen wees er op. dat van ouds de verpleging en verzorgingae zieken tot het terrein der Kerk beh - de. Deze taak wordt thans op de wijze verzorgd door het - Kruis. Hij wenste het bestuur gemx met het bereikte resultaat en met vertrouwen verder te s Namens de Kath Vrouwenbeweging sprak mevr. E. de Vette Hni«m mens de KAB. de heer N. J. Huisman. Nadat enige verversingen waren rond. gediend, was tenslotte y,aai? Schaars, die veel var? r^ht tn^elke herr> deze middag was gebracht, toewees aan de zusters en andere helpsters. Het is steeds het streven geweest van spr., zich niet alleen te beperken tot het afgeven van briefjes enz. voor verzorging van de baby's. sPr- ef getracht de moeders iets meer mee te geven. Op dtze wijze is er een prettige sfeer ontstaan, terwijl de gezondheidstoestand van de zuigelin gen uistekend is te noemen. Hierna begaf het gezelschap zich naar de spreekkamer van de dokter en kon na bezichtiging der lokaliteit dr Schaars terstond zijn werk beginnen. UITBREIDING ZIEKENHUIS Namens de Ver. voor Ziekenverpleging te Vlaardingen, zal de architect Jac van der Vlis alhier Op Donderdag 20 April a.s. in het openbaar aanbesteden het bou wen van een zieken- en kraampaviljoen voor 26 bedden, met bijkomende werken, aan de Hofsingel alhier. De Koningin, Prins Bernhard en de twee oudste princessen zullen deze week hun verblijf in de Franse alpen beëindi gen. De koninklijke familie is voorne mens a.s. Vrijdag naar Nederland terug te keren. Een Amerikaanse bommenwerper B 29 is hedennacht neergestort bij Albuquer que (Nieuw-Mexico), een gebied, waar beperkende toegangffoepalmgen gelden in verband met de naburige atoombasis. Omtrent het lot van de 13 inzittenden is nog niets bekend, maar daar het toestel in brand is gevlogdh neemt men aan, dat zij om het leven zijn gekomen. Naar wij vernemen is te verwachten, dat de commissie-De Monchy, ingesteld door de ministers van Binnenlandse Za ken en van Justitie nog deze maand haar rapport aan de regering zal kunnen uit brengen. Deze commissie was ingesteld om u 0 r®°ering van advies te dienen over verhoogde rechtsbescherming van de burgers tegenover de overheid en be- scherming van lagere publiekrechtelijke lichamen tegen inmenging in hun auto- "?me sfeer door hogere publiekrechte- "Jke lichamen. Ue Persatoean Timur Besar heeft een telegram aan president Truman gezon den, waarin een beroep op de president der V.S. gedaan wordt t.a.v. de jongste ontwikkelingen in Oost-Indonesië. Men zegt hierin, dat de imperialistische poli tiek van Djogja er op gericht is Timur Besar onder haar heerschappij te brengen en de federale struc tuur van Indonesië te vernietigen. OVERLEDEN: G W Vermeer 65 j.; M. Muijs 56 j.; L J Koster 48 j. GESBOREN: Geertrui, d v J L v d Kruijt en G. van Oossanen; Joost z v H B v d Vlies en J. Roelofs; Johanna P., d v W v d Linden en A Anemaat; Maria, dvG Mulder en M P H v Waas; Jean F., z v P Leermakers en J M Th. v. Harmeien; Gerardus P., z v I Speijer en M J Thoonsen; Apolonia C, d v ,T. v d Heidien en C J Vermeulen; Cornelis J.. z v C Klein en C E M Pil; Wilhei- mina L, d v W v Zij 11 en H Th. F Gie- sen; Aart J., z v J v d Kooij en L van Hoof; Christina H G, d v W Th J Heins- broek en G Leermakers; Jacobus H.. z v D v. Touw en F Hammer: Theodoras H J. 7. v Th. W A van Hoek en J M Schaeffer; leven!kind van C Bijl en J. S. v d Velden; idem van A C v. Berk en J. A. v. Doorn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2