Sukarno staat voor de daad van militair offensief Houding KNIL-troepen onzeker 1 Nederlandse moeders in dienst van de volksgezondheid volksrepubliek Nog steeds geen spoor'van de neergeschoten bommenwerper Voorlichting bij EMIGRATIE Prins-regent herhaalt de oude „raadplegingen" r Makassar een bittere pil voor Sukarnoal komt h vredesapostel v. Vliegtuig vertrok naar Djakarta NEDERLAND ERKENDE CHINESE Na „energiek onderzoek" zullen V.S. Rusland antwoorden Op de IRIBUNE Donderdag 13 April 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Per jaar is 10.000 liter moedermelk nodig Erkenning betekent nog geen waardering Klachten over te weinig deskundigheid van betrokken instanties De linkse pers profiteert van nieuwe vertraging Bus botste op melkauto Kard. Mindszenty Narcissen nog in volle bloei Honderdduizend viel op heel lot WEERBERICHT 't Is vandaag een beslissende dag voor Oost-Indonesië. De allesbeheersende vraag is: wat zal kapitein Abdul Aziz doen? Een speciaal daarvoor gecharterde Dakota vertrok vanmorgen van Djakarta naar het 850 mijlen ver gelegen Makassar om de verzetsleider daar af te halen voor het geval hij op het laatste moment toch nog toegeeft en zou besluiten aan de centrale regering in Djakarta rekenschap te gaan geven van zijn optreden. Abdul Aziz heeft geweigerd. Zal de volgende stap een gewapend optreden van de R. I. S. zijn? Sukarno zou dan via de radio een boodschap richten tot de troepen, welke bood schap officieel is aangekondigd als het sein voor een militair offensief tegen Makassar. Zonder Aziz mnar wel met vredesboodschapper 1e Djakarta aangekomen lMr V raag steeg aanmerkelijk Felle reactie in V. S. Vier personen gewond (Van onze correspondent) SENSATIE-JOURNALISTIEK v De verwachting van heden- tot morgenavond Luidt: Veranderlijke bewolking met vooral in het Zuiden van het land enkele buien. Meest zwakke wind voornamelijk uit Westelijke richtingen. Vannacht plaatselijk enige nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperatuur als vandaag. Vrijdag 14 April: Zon op 5.47 uur, onder 19.3S uur: maan op 5.06 uur, onder 16.36 uur. NIEUWESCHIEDA COURANT Abdul Aziz zendt vredesapostel naar Djakarta Er werd gisteren al gemeld, dat de re gering aan twee korvetten opdracht had gegeven van Surabaja naar Straat Ma kassar te gaan; naar het officieel heette „voor oefeningen". Deze schepen, die 3000 ton meten, zijn de „Radjawati" en de „Banteng", die verleden week door de Ned. Marine aan de RIS werden over gedragen. Een eerste treffen? In Djakarta werd gisteren vernomen, dat gistermorgen vroeg in Sungguminasa, een plaats bij Makassar, troepen van Aziz in botsing waren gekomen met aan hangers van de federale regering Anta- r.a, dat van deze botsing melding maakte, sei dat het gevecht een uur had geduurd en dat van de mannen van Aziz er een was gedood Uit de berichten viel echter niet precies op te maken, wie de tegen partij was geweest In de straten van Makassar patrouil leerden gisteren nog steeds soldaten van Aziz W eliswaar heeft hun commandant erin toegestenid zijn troepen in de kazer. nes te consigneren, maar dit betekent niet veel, omdat hij zeide het recht heeft voorbehouden orde en rust te handhaven Dit brengt uiteraard met zich mede, dat zijn mannen in de straten patrouilleren. Een uiterst precaire factor vormen de militairen van het KNIL die in Zuid-Celebes nog altijd maar wach ten op hun overgang haar het RIS- leger. Officiële cijfers over hun sterkte worden niet gegeven, maar volgens een A.P.-correspondent in Djakarta zouden er in de omgeving van Makassar 4000 liggen. De mees ten van hen zijn Oost-Indonesiërs; ze zijn taai en goed getraind en vol gens de correspondent beschikken zij, behalve over lichte wapens en grote voorraden munitie, over brancar- riërs, enige stukken veldgeschut en mortieren. Mocht het tot een gewapend op treden komen tegen Abdul Aziz, dan is de vraag, waar alles om draait wat deze mannen zullen doen. Zouden zij de partij kiezen van de verzetsbeweging, dan moet men aanne men, dat zij de federale troepen vrij wel allen guerillastrijders -- welke tegen hen zouden worden ingezet, lange tijd de baas kunnen blijven. Hun commandanten, die hen in de hand moeten werken en moeten voor komen, dat zij partij kiezen in het ge schil. hebben dan ook een uiterst be langrijke maar netelige taak. Oost-Indonesische regering protesteert Radio-Makassar meldde gisteren, dat de regering van Oost-Indonesië bij de centrale Indonesische regering heeft ge protesteerd tegen de Dinsdagavond door hef ministerie van voorlichting in Dja karta verstrekte onjuiste inlichtingen over de beweerde ontscheping van Indo nesische troepen in het Zuiden van Ce lebes. Vanochtend seinde Reuter uit Makas sar, dat Abdul Aziz vandaag een speciale afgezant met een vredesboodschap naar de regering in Djakarta had gezonden. F.n deze boodschapper was weer kolonel Mokoginta, dc bevelhebber van de fede rale troepen in Makassar, die Abdul een week geleden gevangen nam, daarnaIf vrijliet, waarop £e kolonel naar Dja- j karta vertrok om met de regering te 1 onderhandelen, later naar Makassar terug keerde en met Aziz tot een overeenkomst trachtte komen, totdat gisteren het ultimatum afliep. Kolonel Mokoginta heeft een brief j van Abdul Aziz bjj zich, gericht aan i president Sukarno en minister-preai- j dent Hatta, waarin o.a. staat; „Wij allen I zijn Indonesische broeders. Indien ons j geliefd Indonesië door een vreemde I mogendheid zou worden aangevallen, i zouden mijn marman en iik de eersten zijn om ons land te verdedigen". Om hall jrjf Plaatselijke tijd kwam het' toestel uit Makassar aan. Kolonel Moko ginta weigerde enig® mededeling aan de pers te doen, alvorens rapport aan pre sident Suka-no tg hebben uitgebracht. s Livorno werd verleden week door aardschokken geteisterd; op Goede Vrijdag alleen teerden er 17 waargenomen. Slechts weinig mensen kregen letsel, maar de huizen des te meer. Daklozen sloegen in de buitenlucht hun tenten op. DE AMERIKANEN ZOEKEN DE VERMISTE LIBERATOR Heeds maanden is men te Leiden bezig met de verbetering van hel station en de verkeerswegen. Op de voor grond van deze foto: de oude goederenloods, die plaats gaat maken voor een ruim parkeerterrein. Op de achtergrond het stationsgebouw, waarvan de rechter vleugel reeds is weggebroken. Men i* aan deze ^de thans bezig de spoorbaan over een zeer groot gedeelte op ie hogen, omdat er zeven viaducten worden zemaakt. Behalve de rechtervleugel wordt ook de rest van het oude stationsgebouw afgebroken en door gebouw vervangen een nieuw Per Jaar zal Nederland over 10.000 titer moedermelk moeten beschikken, om zieke en vroegtijdig geboren zui gelingen te helpen. Zo zei gisteren dr. J. Baesjou, hoofd der medische afde ling van 't Nederlandsche Roode Kruis tijdens een persconferentie te Den Haag, waarop hij het grote belang aan toonde dat jonge Nederlandse moeders wat van haar overvloed afstaan, waar door babies, die anders weinig levens kansen zouden hebben, behouden blij ven. De grote sterfte van zuigelingen in de laatste jaren van de oorlog (in 1945: 78,7 per 1000 tegen 33 tot 36 normaal) deden prof. dr. S. van Creveld en drs. G. Mas tenbroek naar een methode zoeken om moedermelk te conserveren. Op basis van de Amerikaanse methode voor het drogen van bloedplasma, ontwikkelde de biochemicus Mastenbroek de conserve ring van moedermelk in samenwerking met dr. Spaander. Het inzamelcentrum te Amsterdam werd een feit. Dit centrum was echter niet het eerste van die aard In ons land, want in 1946 had dr. Jos. Verbeeck uit St. -Anthonis (N.-Br.) reeds in samenwerking met een zuivelfabriek te Cuyok de eerste centrale voor vloeibare moedermelk ingericht. In 1948 staakte hij dit werk evenwel, omdat hij de methode- Mastenbroek beter achtte. Ook in ver schillende ziekenhuizen, waar men over tollige moedermelk bewaart, gaat men langzamerhand over tot samenwerking met de Amsterdamse centrale, aangezien de conservering uiterst deskundig per soneel vergt. De Amsterdamse centrale is enig in haar soort. Zij staat onder ge zamenlijk toezicht van de Kruis-vereni- gingen, de Ver. voor Kindergeneeskunde, wetenschappelijke medewerkers en de hoofdinspectie Volksgezondheid. Men pasteuriseert en droogt hierna de ingezamelde melk. Het poeder, dat ge makkelijk kan worden opgelost, is ge lijkwaardig aan de natuurlijke melk. Al leen een kleine hoeveelheid vitamine C moet er aan- worden toegevoegd. Nu is het zo, dat de vraag naar moe dermelk ïedgre arts, die een beroep op de Amsterdamse centrale doet, krijgt per kerende post poeder voor een liter toegezonden in betrekkelijk korte tijd aanmerkelijk is ges.agen, ivel een be wijs, dat dc toepassing van deze „moe- dermelk-geneeswijze" succes heeft- De voorraad siinkt ec'hter zienderogen. De centrale in Amsterdam ver strekt thans poeder voor 300 liter per dag, doch wanneer men in aanmerking neemt, dat dit jaar een vraag voor ca. 4000 liter (in 1948 slecht 544 liter) verwacht wordt, blijkt de noodzaak dat veel meer jonge moeders hulp bie den. De centrales te- Amsterdam, Bergen (N.-H.)Den Haag, Voorburg, Wassenaar, Delft, Haarlem, Zwolle, Enschede, Arn hem, Leeuwarden en Amersfoort, zijn thans in bedrijf, In andere plaatsen, zo-als in Rotterdam, is oprichting van centrales gaande. De jonge moeders staan haar melk gratis af cn de .- eveneens graitis Natuu?r-t fS r» ionee moerig lelijk kan met lede- missen, doch het re jonge moeder melk' staat vast, da1 - -ü?1 9000 inwoners een li ter per dag kan worrier, Ta" Wat de verstrekking v<jrzameld- van het betrokken kin^i P® wderS draagkracht. Men laat ™d betalen naar den voor minder d? meervenn<«en- bres springen, zodat i!fkracM^e" ln de het nodig heeft, zijn z"lgelJng' die Dr -Baesjou hoont verstrekken van 't nAa S' al te lange tijd ook iTf" J"et zal gaan geschieden samen met het te verT. vT? dat in de toekomt MCh f 0esl^lt' voor reKen:ng van nii kloedtransiusies genomen zullen worden z.lekenf°ndsen hierover zijn gaande Besprekingen Tenslotte lipt het jnj. de centrale, jaarlij,een der over te houden, teneinde ee buf fervoorraad voor mogeliik e houden en eventual hi^ a Ujden instellingen met bljvo^et" zL" hoog eiwitgehalte voor speciale gevallen te kunnen bereiden. Voor zover het nu'kan worden bezien, fc een tearnitf. aanvoer van 10.000 liter voldoende om dat men m de toekomst de vraa» op 8000 liter schat. Mocht deze vraag plot seling stijgen, da n-kan men die toch, bij voorbeeld bij epidemieën, opvangen. tuig boven verboden gebied hebben ge vlogen. De Zweden doen alles om de op sporingswerkzaamheden krachtdadig te steunen, zo werd gezegd, maar zij kun nen niet toestaan, dat buitenlandse vlieg tuigen zonder toestemming over be langrijke militaire objecten vliegen, iets wat zelfs de Zweedse burgerluchtvaart niet is toegestaan. De Amerikaanse autoriteiten hebben verzekerd, dat zij de leiders van het reddingswerk zullen opdragen, zich aan deze regel te houden. Voorts heeft de Amerikaanse ambassadeur te Stockholm uiting gegeven aan de Amerikaanse dank baarheid voor de hulp, die Zweden bij het redingswerk biedt. De republikeinse senator Styles Brid ges heeft gisteren voorgesteld, dat op patrouille zijnde Amerikaanse vliegtui gen, diq in de nabijheid van de sovjet- russische grenzen komen, „tot de tanden zullen worden bewapend" en dat aan de bemanningen der toestellen zal worden AMER (X>NCENTRATIE M HULPTROEPEN DOOR NHAGEN DUITSL POLEN PELT-PA 59?Q Op zij11 wekelijkse persconferentie heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, gisteren verklaard, dat op het ogenblik een „energiek onderzoek" gaande is naar het incident bij Libau, waar volgeno een sovjet-russische nota een Amerikaans vliegtuig op Russische jagers heelt geschoten. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken zou pas na f]e ontvangst van een rapport over deze kwestie op de Russische nota antwoorden. In het gebied, Waar het vlot werd ge zien, vlogen gisteren een „Privateer", een B-17 en een Catalinavliegboot.. Twintig andere vliegtuigen speurden elders. De pogingen tot' opsporing van het wrak worden intensief' voortgezet, maar hebben tot nu toe geen resultaat gehad. Gisteren leefde de hoop sferk op, toen een Amerikaans vliegtuig meldde een „vlot met niet te onderscheiden voorwer pente hebben waargenomen. Direct werden schepen. en vliegtuigen naar deze plaats gedirigeerd „n men ontdekte een lange gele kist van het type, dat door de vissers Van het Oostzeegebied wordt gebruikt om aas in te bewaren, Vermoe delijk hebben de Amerikanen deze kist voor een vlot aangezien. De „niet te onderscheiden voorwerpen" bevonden zich gedeeltelijk onder water en kunnen misschien wel uitrustingson derdelen van een vliegtuig zijn. Dit kon uog niet worden vastgesteld, maar daar f ,zee rondom deze voorwerpen over een afstand van 16 km met olie was bedekt, acht men de kans, dat de neergeschoten bommenwerper daar in de buurt zou zijn neergekomen, niet geheel uitgesloten. Heer dan twintig vliegtuigen nemen aan de opsporingsdiensten deel, terwijl tevens Deense schepen zijn ingeschakeld en mogelijk ook Engelse vaartuigen naar dit gebied zullen worden gezonden. Het is voor Washington van het grootste be lang, het wrak te vinden, omdat slechts dan de mogelijkheid bestaat te bewijzen, dat het toestel geen wapens aan boord had. En eveneens om vast te stellen, op welke wijze en met welke soort wapens het vliegtuig door de Russen beschoten is. Er zijn diplomatieke kringen, die Mos kou verwijten, dat het drie dagen ge wacht heeft vóór het van het incident melding maakte. Als dit eerder was ge beurd, zou de mogelijkheid op het red den van de inzittenden veel groter zijn geweest. Men acht het niet uitgesloten, dat Moskou dit naliet, omdat het liever met heeft, dat het wrak gevonden wordt. Het Britse communistische blad, de „Daily Worker" meldt in een hoofdarti kel, dat het incident te Moskou zo be langrijk wordt geacht, dat Russische avondbladen met extra-edities uitkwa men. Naar in een deel van onze editie van gisteren gemeld, heeft de Zweedse gene rale staf de Amerikanen er op gewezen, dat zij minstens twee maal met een vlieg- opgedragen terug te schieten, wanneer zij worden beschoten. „De sovjet-russische luchtmacht heeft in hinderlaag gelegen. Zjj heeft in koe len bloede een betrekkelijk langzaam vliegend en onbewapend Amerikaans pa trouille-vliegtuig, dat bij het maken van een normale navigatie-vlucht boven het door de Russen bezette Letlandse gebied is geraakt, omlaag geschoten", aldus ver klaarde senator StylesBridges in een rede in. de Amerikaanse senaat. De Katholieke Centrale Emigratie stichting heeft op de Volkshogeschool „Ons Erf" een weekend georganiseerd, waarbij vooral de emigratie naar Austra lië onder het oog werd ^gezien. Sinds enige tijd is dé belangstelling in Nederlandse kringen voor Australië als emigratieland en in het bijzonder voor de arbeiders en de middenstand zeer toegenomen De voorlichting terzake geschiedt voor de niet-agrariërs door het Rijksarbeidsbureau met de daarbij be horende gewestelijke arbeidsbureaux. Ge zien de vele aspecten, die aan de emigra tie, in het bijzonder naar Australië, ver bonden zijn, heeft de Katholieke Cen trale Emigratiestichting het evenwel no dig geacht, hieraan een studieweek-end te wijden. Mgr Van Baar sprak over de godsdien stige toestand in Australië en de samen werking, die mogelijk is tussen de Ka tholieke organisaties in Nederland en het Drie. overwegingen hebben de Ned. regering in hoofdzaak er toe gebracht de Chinese volksrepubliek de jure te erken nen. Dit deelt de minister van Buiten landse Zaken mede in antwoord op desbetreffende vragen, van bet Kath. Tweede-Kamerlid mej. Klompé. Ten eerste oefent het regime Mao Tse-Tung sinds enige maanden de feitelijke macht uit over bijna het gehele Chinese gebied met een bevolking van meer dan 450 millioen zielen. Ten tweede dient de erkenning te worden beschouwd in groter internationaal verband, met het oog op het belang, dat gelegen is in de bevorde ring van een zoveel mogelijk langs regel matige kanalen geleid verkeer tussen alle volkeren, waarbij een beslissing in positieve zin geen waardering inhoudt ten aanzien van de politieke beginselen, gehuldigd door het te erkennen regime. Ten derde: Slechts erkenning kan de weg openen voor een zo goed mogelijke beschaming en bevordering van Neder lands economische belangen in China en voor behartiging van geestelijke belangen, als belichaamd in missie en zending. De heer N. A. J. de Voogd, zaakwaar nemer der ambassade in Nanking, is bjj de regering in Peking als tijdelijk zaak gelastigde voorgesteld en heeft opdracht gekregen zich zodra mogelijk naar Peking te begeven ter behartiging van de Neder landse belangen in China. Met de regering der Ver. Staten van Indonesië is voorafgaand overleg over deze erkenning gepleegd. Daarbij is gebleken, dat de Indonesische regering legen erkenning door Nederland van de Chinese volksrepubliek geen bezwaar had. Suriname en de Ned. Antillen zijn ter zake geraadpleegd. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Prins-regent Karei, die nog steeds niet is willen ingaan op de voorstellen, liem Dinsdagavond door de kabinets formateur, T'an Zeeland, gedaan, is gis teren met zijn aangekondigde raadple gingen begonnen. Dat was echter niet veel meer dan een herhaling, van wat hy reeds eerder had gedaan. Men vraagt zich dan ook af wat de ontbo den heren C.V.P.-ers. socialisten en liberalen anders hebben kunnen doen dan de standpunten herhalen en bevestigen, die zij reeds sedert lang hebben ingenomen. Een opvallend feit was een conferentie in de ambtswoning van Eyskens tussen de afgetreden premier en de heren Van Zeeland, Spaak en Devèze. Details daar omtrent ontbreken vooralsnog. Van linkse zijde wordt inmiddels al het mogelijke gedaan om te trachten splitsing te brengen in de politieke gele deren van de C.V.P. Af en toe worden geruchten gelanceerd omtrent dreigende scheuring, die z.g. zou moeten worden toegeschreven aan het feit, dat Van Zee land bij de democratische vleugel van de CVP geen persona grata is. Om deze geruchten de kop in te druk ken heeft de contactcommissie van de CVP een nieuwe motie de wereld in ge zonden, waarin „het volledige vertrou wen" der partij in de heer Van Zeeland wordt bevestigd. een zeer scherp gesteld artikel over de onbegrijpelijke houding van de regent stelt de „Libre Belgique", het invloedrijk ste R.K. dagblad van België, de vraag- „of men naar een nieuwe machtsgreep gaat" en constateert, dat men het land voor de gek houdt. „De prins voert een zeer persoonlijke politiek, die zonder pre cedent is in 's lands geschiedenis" aldus constateert het blad. Van het door de regent veroorzaakt tijdsverlies maakt de linkse pers dank baar gebruik om meer dan ooit tegen Leopold te stoken. Op het kruispunt NassaulaanKonings laan te Groningen had gistermiddag een hevige botsing plaats tussen een gemeen telijke autobus en een melkauto van de Lijempf. Het ongeluk zou zijn veroor zaakt doordat de chauffeur van de bus geen voorrang gaf. De botsing was zo hevig, dat beide wagens zwaar werden beschadigd Ledige melkflessen vlogen in het rond en sloegen tegen de straat in gruizels. De buspassagiers moesten de wagen door een nooduitgang verlaten Twee kinderen van de bestuurder van de melkauto, P. S., die bij hun vader in de cabine zaten, waren zo ernstig gewond, dat zij in het Academisch ziekenhuis j moesten worden opgenomen. Katholiek Emigratiebureau in Australië. De heer De Groot uit Leeuwarden be- sprak zijn ervaringen tijdens een reis naar Australië, terwijl een vertegenwoor diger van de Australische legatie en de heer Van Luyk van het Rijksarbeidsbu reau spraken over de emigratiepolitiek van de Australische regering en de hui dige opzet van de emigratie van Neder landers naar Australië. Levendige discussies hebben zich ont sponnen voornamelijk met betrekking tot de huidige voorlichting aan de Neder landse emigranten. Men kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de maatschap pelijke en religieuze aspecten, die ver bonden zijn aan de emigratie, werden verwaarloosd en eenstemmig was de ver gadering dan ook van mening, dat de standsorganisaties, die hierbij zeer nauw betrokken zijn, haar activiteit op dit ge bied moeten gaan ontwikkelen. Er moet naar gestreefd worden aan ieder Diocesaan Bureau der betrokken standsorganisaties iemand te verbinden, die volledig op de hoogte is van de emi gratie naar Australië en daarbij tevens de emigranten van voorlichting kan die nen, ook op speciaal Katholiek-maat schappelijk terrein. Verder heeft men als conclusie gesteld, dat voorlichting alleen niet voldoende is, maar dat ernaar gestreefd moet worden, eventueel in samenwerking met andere standsorganisaties, te komen tot de orga nisatie van emigrantencursussen voor Australië, zoals dit thans reeds gebeurt door de Kath. Boerenbond voor zijn leden. De genomen besluiten zullen thans in studie worden genomen door de betrok ken organisaties. Heeft U ook de reclame-krant van die grote uitgeverij ontvangen? Met al die interessante artikelen over boeken en schrijvers? Heeft U ook die ir dit milieu ietwat vreemde „Brief van een sport journalist" gelezen? Dan moeten we U toch even maar zeer -nadrukkelijk waar schuwen. Want wellicht voelt U na de lezing van bedoelde Jirief ook de neiging om op hol te slaan. Wij geloven dat daar. toe in feite niet de minste aanleiding be staat. Wij geloven namelijk, dat wij be doelde brief op zijn juiste waarde schat ten met de kwalificatie „Kletspraat van een zich ten onrechte als sportjournalist uitgevend sensatie-journalist". In vier citaten-met-antwoord zullen wij trachten enige leugen(tje)s recht te zetter. 1) „Zelfs in de KNVB. die het langer aan een halve eeuw uithield, is men de waardevoller factoren bijna vergeten". Antwoord: Keer op keer staan de voor mannen van die KNVB op de bres voor het behoud en de versterking vgn het element opvoeding en vorming in de voetbalsport. J2) „Het is mogelijk, dat er ook in Nederland hier en daar nog kleine vriendelijke oasen gevonden worden in de enorme voetbal-woestijn oasen waarin men alleen maar tegen een voetbal trapt omdat men het goed en prettig vindt om tegen een voetbal te trappen doch iiin de nest vam de woes tijn gelden vóór alles andere dingen. Deze dingen zijn: 't score-bord, 't suc ces in de competitie en de dubbeltjes". Antwoord: Voetbal zou geen wedstrijd sport zijn als er geen scorebord was. Overigens is dat score-bord bij 99 pro cent totaal denkbeeldig. En in 99 procent worden er meer dubbeltjes bijgelegd dan verdiend. En in diezelfde 99 procent zijn de competitie-successen van gans onder geschikt belang. Voor 99 procent bestaat het ledental van de KNVB immers uit jongens van de z.g. lagere elftallen, en daar, in het vijftiende elftal van een grote-stadscluib dian wel in het vierde elf tal van een dorpsvereniging, wordt in derdaad gevoetbald alleen en uitsluitend om de zuivere sport. Zo zou er dus 1 pro cent woestijn met 99 procent oasen zijn. Laten we maar ophouden, 't Is al te gek. 3) „Gij behoeft slechts even achter de schermen van de Nederlandse voet balwereld te duiken om onmiddellijk te ontdekken, dat het aantal zuivere amateurs tegenwoordig nog slechts een uiterst bescheiden minderheid vorm? in het leden-leger van de KNVB". Antwoord: Als we nu eens de 60 eer steklassers en de ca 120 tweedeklassers en van die 180 clubs ook nog de reserve elftallen nemen als we nu het aantal daarbij betrokken spelers gemakshalve op 3200 steller, en als we nu eens aan nemen dat al die 3200 spelers ooit wel eens materieel iets wijzer zijn geworden van hun voetballen (wat natuurlijk niet waar is, dus s.v.p. hierop geen protest, wij overdrijven doelbewust in het voor deel van de tegenpartij), als we dus de zaken zeer ongunstig stellen, komen we op 3200 niet-amateurs. De KNVB telt 320.000 leden. Dus 1 procent niet-ama teurs, 99 procent zuivere „liefhebbers". Volgens onze opponent dus een „minder heid" van. 99 procent.Kom nou. Ook dit is toch waarlijk al te zot! 4) „Niet geschikt voor publicatie". Dat schreef bedoelde sensatie-joürha- list boven zijn artikel in de boeken- reclame-krant. Inderdaad, het gewraakte artikel was van a ot z ongeschikt voor publicatie. Dergelijke met de waarheid volkomen strijdige kletspraat moest men maar liever voor zich houden. SUPPORTER. Het zfjn telkens weer slechts vermoe dens, die in de berichten, welke over het lot van kardinaal Mindszenty, pri maat van Hongarije, blijven circuleren, worden meegedeeld. Nu weer meldt Reuter, dat de Jongste berichten ,die het Vaticaan bereiken, doen vermoeden, daf de kardinaal naar een Russische gevangenis is overge bracht om de rest van zijn straf (hij werd tot levenslange opsluiting veroordeeld) te ondergaan. De narcissen staan nog in volle bloei, vooral de latere soorten. Als het weer niet te koud is, zullen a.s Zondag de hyacinthen in volle bloei staan. Ook ziet men reeds het vurig rood van enkele veldjes vroege tulpen. Zowel op de „Keukenhof als in de Treslongtuin valt er veel te genieten. Op 23 April zal er van Noordwijker- hout uit een tulpenrallye voor fietsers worden gehouden. In onze vorige editie hebben wij kun nen berichten, dat bij de veertiende trek king van de vijfde klas der Staatsloterij de honderdduizend was gevallen op lot no. 11653. Onze correspondent te Groningen meldt ons thans, dat dit lot door de collectrice mevr. J. C. Jansen aldaar was verkocht aan een heer, die het hele lot nam. De prins-regent zal waarschijnlijk van-j de buspassagiers werden eveneens6daar" daag nog andere personen raadplegen. In heen vervoerd. - De winterse stormen hebben de duinpaden aan het Scheveningse strand onbegaanbaar gemaakt. Gemeentewerklieden maken ze thans weer zandvrij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1