VELE STREEKPLANNEN VRIJWEL GEREED Naspel van de „veldslag" in de Amsterdamse raad S.F.L. te Amsterdam brengt nieuwe ideeën bevrijdt u De taak van de wijk verpleegster Nazi's en bolsjewiki onder één hoedje Oud-wethouder en raadslid voor de rechtbank Kwart millioen boete geeist Nog steeds de auto brandstichter PAGINA Verbetering in salariëring t« verwachten? DONDERDAG 13 APRIL 1950 Materiële oorlogsschade Wegens overtreding textiel- verordening (Ven onze correspondent} Bezinning op de belangrijke en steeds omvangrijker wordende taak van de wijkverpleegster en de mogelijkheid tot bespreking van de moeilijkheden, waren de voornaamste doeleinden van de wijkverpleegstersdag, de eerste van deze soort, die Woensdag door de pro vinciale Noord-Brabantse bond van het Wit-Gele Kruis in samenwerking m<-t de Ned. R.K bon,, van ziekenrerple- genden op „Eikenbarg" te Eindhoven werd georganiseerd. Ongeveer zeslk.uend religieuze er, le- kenveirpleegsters, die zich overal in Bra bant dag in dag uit aan naar onvolprezen sociale taak wijden, hebben hierdoor te vens gelegenheid gekregen eikaar te om- moeten en haar ervaringen uit te wisse len. Nadat pastoor Suetens, voorzitter vaa die Eindhovense afdeling van het Wit- Gele Kruis, een H. Mis had opgedragen, opendie zuster C. v. Deeuwentiteyn de dag met een pleidooi voor samenwerking en saamhorigheid. In een zestal punten belichtte dx. Mol hierna de taak van de wijkverpleegster en hij besprak tevens de schoolhygiën* een kwestie waarover blijkens de fel le discussies nog lang niet het laatste woord is gesproken en verder zulk* onderwerpen als bedrijfsfaygiëne, rheu- mabestrijding, geestelijke volksgezond heid en de opleiding. Voor de kraamzorg blijken er thans in Brabant zeventien centra te zijn, terwijl een internaat in voorbereiding is. In ver band met het probleem der geestelijk* volksgezondheid zullen de Medische Op voedkundige Bureaux, die eerlang ook in de grote centra van Brabant zuilen wor den opgericht, belangrijk werk kunnen doen. De secretaris van de Ned. R.K. Bond van ziekenverplegenden, broeder Jan sen, die een beschouwing hield over het werk van de wijkzuster, wees op de noodzaak van meer waardering, u.tge- drukt in betere salariëring, beschikking over vrije tijd en een behoorlijke ouder domsvoorziening. Dr. Mol kon er in dit verband nog op wijzen, dat een gelijk stelling in salariëring /an verpleegster» in de ziekenhuizen en wijkverpleegster» binnenkort t« verwachten is, waarschijn lijk met terugwerkende kracht. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neenut daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.08 rapport binnen enkele weken zal worden, uitgebracht. Anders dan in het begin streeft men er thans naar, het nationale plan ge leidelijk op te bouwen uit facet-plannen en partiële plannen. Een facet-plan strekt ten behoeve van bepaalde belangen, hoewel bij de vaststelling er van ook met de andere belangen rekening wordt ge houden. Een partieel plan omvat slechts een gedeelte van het rijksgebied, al zal bij de voorbereiding en de vaststelling het verband met het overige gebied niet uit het oog mogen worden verloren. Er is reeds meer op gewezen, hoe nauw het nazisme en het bolsjewisme met el kaar verwant zijn. De Duits-Russi:Vhe vijandschap in de oorlog betrof dan ook niet zonder de tegenstellingen op het ge bied der wereldbeschouwing, als wel de concurrentie, die beide landen elkaar aandeden bij de verovering van de we reld. Een nieuw voorbeeld van dit gemakke lijke in elkaar vloeien van het nazisme en het bolsjewisme is de koude filmoor log, die de Russen tegen de Westelijke bezettingsautoriteiten in Berlijn voeren. In de bioscopen in de Russische zóne van Berlijn draaien nl twee films, die in de nazitijd zijn vervaardigd en zeer sterk anti-Engels zijn, Beide films werden door de hoge commissarissen in de "Westelijke zónes verboden. De eerste film is de „Titanic", die de ondergang van het schip toeschrijft aan de „Britse koopmansmen taliteit". Het is een typisch Goebbels- product, dat er alleen op gericht was de haat der Duitsers tegen Engeland op te voeren. In de twr\de film, „Ohm Krü- ger", waarin Janmngs zijn voorgeschre ven visie op de Boerenoorlog weergeeft, wordt Winston Churchill voorgesteld als de brute chef van een Brits concentratie kamp, die vrouwen en kinderen neer schiet, onder wie ook de echtgenote en de dochter van de Boerenleider Krüger, omdat zij orn brood hadden gebedeld. Deze film Yindt haar hoogtepunt in de scène, waarin Winston Churchill de zoon van Paul Krüger laat ophangen ten aan schouwen van alle vrouwen en kinderen. De „Titanic" wordt in de sovjet-sector als een „cultureel meesterwerk" betiteld, „Ohm Krüger" als het „grootste karak terportret" uit Jannings' loopbaan. Wegens overtreding van de textielver- ordening in de pariode tussen 1945 en 1947 eiste gistermorgen voor het Amster dams Gerechtshof na een langdurige zit ting mr dr. J. Zaayer, procureur-gene raal, In hoger beroep een boete van f 250.000 subs. 6 maanden hechtenis door de directeur te ondergaan tegen een Amsterdams modemagazijn. De verdediger, mr. H. G. Stibbe, vroeg vs(jspraak. Op 19 November 1948 had de bijzondere politierechter te Amsterdam het magazijn voor deze zaak een boete op gelegd van f 150.000 of 6 maanden Een brandende auto Is voor Amster dam eigenlijk helemaal geen nieuws meer. Dinsdagmorgen is de lijst van slachtoffers weer met twee vermeer derd. Op de Herengracht verbrandde de lin kervoorzitting van een auto, die langs de waterkant geparkeerd stond. De ach terzitting werd vernield met een scherp voorwerp. De brandweer behoefde r.iet te komen assisteren. In alle vroegte, om half vflf, viel het tweede slachtoffer, toen een stilstaande auto op de Leidsegracht geheel uit brandde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3