Oranje-elf dragen zware last van vier Morgen tegen België eindelijk weer eens doelpunten....? Oude Proever HOOFDZAAK IS FAIR PLAY! Om liet hockey-kampioenschap Truman optimistisch, evenals de beurs Over bergen beklimmen en ski en Montgomery debatteert in de „Times" Revisie-verzoek vonnis Pétain ZEER OUDE GENEVER ex?»1*' M'wpiW® IQ ct Geen grote kans op een revanche voor R'dam weekt Kanunnik Dessain over, de uitslag De sigaar voorlopig nog duur De elftallen Automobiel-industrie levert topprestaties V» Vuistslag in de Suri naamse Staten Generale staf voor de „koude oorlog*' ZATERDAG 15 APRIL 1950 PAGINA (toen België met 10 de eerste na-oorlogse zege behaalde) Zonder Abe Doelpunten gevraagd! De keuze van Steenbergen STAT EN WEG 208 Het Belgische elftal BELGIENEDERLAND Spoedige verlaging tabaksaccijns uiterst nu BELGIE MEERT VAILLANT ANOUL (F.C. Luik MEES (Antwerp E.G.) DE HERT MORDANT (Bèrchem Sport) (Charleroi) CARRE (F.C. Luik) MERMANS O CLAVAN RIJVERS ROOSENBURG STEENBERGEN SCHRUMFF (A.D.O.) (N.A.C.) (Sneek) (Feijenoord) (S.V.V.) STOFFELEN TER LOUW v. d. HOEVEN (Ajax) (Sparta) (Ajax) v. d. SLUYS POTHARST (B.V.V.) (Ajax) KRAAK NEDERLAND Grote bedrijvigheid Textiel minder gunstig H. H. IJ. C.VENLO OP KLEIN ZWITSERLAND Frankrijk-Nederland dames l 1 11 Driftbui om een „schoen DE GOUD-SMOKKEL TE ANTWERPEN En wéér gaat liet naar Antwerpen, wéér moet onze nationale ploeg een zeer zware proef doorstaan. Is er moeilijker taak, vooral voor liét moreel van de ploeg denkbaar dan de strijd in „de hél van Deurne"? We geloven dat velen de pointe niet begrijpen van zulk een wedstrijd. Twee tegenpartijen van vrijwel gelijke kracht, die elkaar door en door kennen en die tegen woordig ook met dezelfde wapenen strijden. Maar vuriger, hartstochtelijker dan welke andere wedstrijd ook, eenvoudig omdat er géén wedstrijd is die de spelers liever willen winnen dan juist deze. Dat men onder onafgebroken kreten van een fanatiek publiek anderhalf uur kampen moet rqet al z'n physieke krach ten onder voor het. zenuw gestel zo moei lijke omstandigheden, leidt tot een wed strijd waarin het strjjdkarakter van het spel de boventoon voert over technische vaardigheid en tactische instellingen, zonder dat we daarmee willen zeggen, dat speelkennis en spelkunde daardoor te verwaarlozen factoren zijn. We willen hiermede slechts het beeld van de strijd weergeven en laten uitkomen, welk een intense krachtproef deze in de historie gerijpte wedstrijd eigenlijk is. Daar be hoort moed en zelfbeheersing toe, in zulk een wedstrijd zijn beste spel te kunnen ontwikkelen en zich aan de druk te kun nen ontworstelen, die vooral bij de aan val allen bevangt, de een natuurlijk in sterkere mate dan de ander. Het is wel eigenaardig dat de verba zing en deels verontwaardiging over het niet kiezen van Lenstra in de nationale ploeg sedert de wedstrijd te New Castle aan het luwen is. De drie heren van de Keuzecommissie van de K.N.V.E. heb ben sterkere zenuwen. Ze mogen die bij zondere belangstelling wel ènzwij gen. Hoe eenvoudig ware het in enkele zinnen- hun visie op de samenstelling van de ploeg te geven, doch daartoe voe len zij, zich niet geroepen. W\j behoren tot degenen die het, na zijn onderlinge houding in de voorafgaande oefenwed strijden te Amsterdam, niet onjuist acht ten dat de commissie voor de wedstrijd tegen Engeland-B Lenstra uit liet, maar wèl achtten we het onjuist dat men hem daarna in het geheel niet meer opnam in de Nederlands elftal-club en hem dus vepder uitschakelde. Kan men dat onge straft, doen met de spéler, die toen on miskenbaar de beste voorhoede-man van ons land is, op wélke plaats men °°Hoeivêl de heren van de keuze-com- miEsie er officieel het zwijgen toe doen, is wel bekend dat zij bezwaren hebben tegen de mentale instelling van de. Fries, maar voorts koesteren ze nog twee an dere bezwaren. Ten eerste dathaj.met in het. systeem zou passen en ten tweede het meer praktische bezwaar dat hij zich op reis, ver van huis, onbehagelijk voelt. De het vorige jaar in Scandinavië opge dane ervaring, toen hij na Oslo hals overkop naar huis moest, zal ieder zich herinneren en wanneer Lenstra een plau sibele grönd kan aangeven, waardóór aangenomen kan worden,, dat hij over dië éeisbezwaren thans energiek heen- Stappen wil en ook kan, dan lijkt het besluit Lenstra niet meer uit te nodigen., gemotiveerd. Maar ook alleen dan. Hét bezwaar van het systeem, menen We echter te moeten bestrijden. Zijn in dividuele kracht weegt daar volkojnen tegen op, zoals de individuele capacitei ten van i)°2 een of enkele speleis te dui delijk die van thans gekozenen overtref fen. Wij betreuren het dat de keuze-com missie niet de proef op de som heeft willen nemen, met een wedstrijd A tegen B met dan in B Lenstra, omgeven door jongeren en enkele geroutineerde krach ten. Vroeger wanneer A versus B geen raison had, heeft men maar al te vaak tijd aan dergelijke ontmoetingen ver knoeid. nu was er echter aanleiding toe. Want tenslotte blijft het feit dat deze voorhoede nu al in twee landen- welstrijden, één semi-Internationale partij (die te New Castle) Knyn twee oefenwedstrijden, to samen in IVa uren Voetbal, geen enkel doelpunt vermocht te maken, bestaan. Men kan dan maar niet steeds blijven bogen op die eervolle nederdaag tegen Engeland B met 10. Zelfs al zou het een gelijk spel geweest zijn, dan blijft het feit dat deze aanval nu al zo vaak in competent bleek om een doelpunt te maken. Dat desondanks vastgehouden wordt (zij het dan nu een weinig be tekenende variatie op de rechtsbinnen plaats aangebracht is) aan dezelfde spe lers, betekent dus: wij, leden der keuze commissie, geven het op. Wij kunnen geen betere aanval ontdekken, wij dur ven geen wijziging aan, ook niet nu er maar steeds geen doelpunten gemaakt worden èn.-.we. hopen -.nu maar dat een der spelers, of enkelen of dientenge volge' alle vijf nu,ineens de geest zullen krijgen en vaak zullen schieten! Laten we het over- de kerngedachte bij de samenstelling van dit elftal, waarvan toch het spel en. het resultaat afhankelijk zijn, thans hierbij laten en hopen dat deze zeer geringe ondernemingslust, deze geringe fantasie en dit gemis aan durr door het geluk gediend mogen worden en de specujatie,, op een bevlieging der uitverkorenen door goals gerechtvaar digd moge blijken.' Want daar is het om te doen!" De4 keuze van Steenbergen achten we niet ingrijpend. Dat zou het zijn als men Advertentie Blank eiken salon-huiska mer, best. uit dressoir, gr. maat, schuiftafel. 2 clubs. 4 stoelen, wolbekleding, compü f 495,—. Haardfauteuils f 21.50, f 26.50 enz. BIJ DE BLIJ DORPTUNNEL R DAM gedurfder proefnemingen tevoren! Dat echter bij de huidige samenstel ling van het elftal succes bij voorbaat uitgesloten zou zijn, willen we niet gaar- hovendien Lenstra en Drager gekozen ne beweren, al durven wij onze conclu- U\J V er» 1 iof c4 oir. I Acs L- i _i -Ui iTad met natuurhjk Rijvers en liefst als vijfde man nóg een nieuweling al„ links- of rechtsbuiten. Maar Steenbergen s capaciteiten slaan sie over de komende strijd niet op het in Newcastle vertoonde spel te baseren. De omstandigheden waren daar zeer gunstig voor de onzen. Zij konden „voet- De Franse advocaat Jacques Isorru heeft bekend gemaakt, dat hij een ver zoek heeft ingediend tot herziening van het tegen maarschalk Pétain uitgespro ken vonnis. De thans 94-jarige maar schalk stond, zoals men weet, tijdens de Duitse bezetting aan het hoofd van de regea-ing Vichy. Hij werd door het Fran se hooggerechtshof op 15 Augustus 1945 -tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Jacques Isomiii zeide, dat hij en Pe- tain's andere-advocaat, Jean Lemaire, dit verzoek niet eerder hadden ingediend, ■omdat de belangrijke documenten, die nodig waren, pas onlangsgereed geko men waren* Zii hoopten in Mei deze do cumenten aan de minister van Justitie te kunnen aanbieden. Volgens Isorni zal het pleidooi voor een nieuw proces gebaseerd zijn „op nieuwe feiten, die aan. het licht geko men zijn, sedert het hof in 1945 zijn von nis uitsprak. Met name op bepaalde pas sages, vervat in de memoires van admi raal William D. Leahy, die van 1940 tot 1942 Amerikaans ambassadeur in Vichy was. Deze feiten zijn tot op zekere hoog- Advertentl» on den duur toch wel iets hoger aan bal" spelen tegen deze profs, die op hun te door Truman bevestigd l' on Ttimo Vum lfl*af>Vi4 1_ Z 4InnKnioIr cm Wii tizoi Olarvl.o rlia (Van onze Brusselse correspondent) De voorzitter van tic Kon. Belgische Voetbalbond is een geestelijke, een Ka nunnik nog wel van het metropolitaan kapittel van Mechelen: Kanunnik dr. Francis Dessain. Hij was, alvorens gees telijke te worden, advocaat in Londen en was aanvoerder der Belgische ploeg in een der eerste wedstrijden tegen Ne derland. We troffen hem in de gebouwen van de K.B.V.B. in Brussel en kregen gele genheid met hem een babbeltje 'te maken over de komende BelgiëNederland match. „Holland—België", zegt de kanunnik, is steeds de bizonderste gebeurtenis in onze voetbalgeschiecenis geweest en zal dat blijven. Ook de populairste. Die wed strijden hebben enorm vee) bijgedragen tot de goede verstandhouding tussen onze beide landen. En tussen de voetbalbon den vart Nederland en van Belgie bestaan de meest hartelijke betrekkingen. En het spel? Dat heeft door de band altijd in liet beurt hun kracht zochten in techniek en tactiek doch er geen physiek felle kamp van maakten. De Belgen tappen uit an dere vaatjes. Hun spel is even destruc tief als het onze in de bewuste wedstrijd tegen Engeland B was. Hun systeem en zelfs hun tactiek is dezelfde. Bijkomsti ge factoren kunnen de beslissing bren gen, doch als onze ploeg in staat is haar beste spel te spelen, och dan is een over winning geenszins uitgesloten al lijkt 'n nederlaag waarschijnlijker. Als er maar gescoord wordt! Als we maar niet met lege handen huiswaarts keren. Dat zou een noodlot betekenen! De Belgen hebben bij de samenstelling van hun elftal zo min mogelijk risico willen nemen. De Belgische keuze-com missie is in de regel ondernemender dan de Nederlandse doch tegen de ..Ollanders" is ze toch wel uiterst voorzichtig. Toch - -I zit er in de samenstelling der voorhoede wacnnngen beantwoorden, is naar on- j durf en iets origineeiK. 'Men heeft drie ze mening in elk geval gemotiveerd en van de vijf spelers op ongewone plaatsen verantwoord. De 0 na 7'/j uren voet- gezet, een splinternieuwe linksbuiten, de eiste echter radicaler ingrijpen, Waal Mordant kreeg naast zich de links buiten De Hert, de rechtsbinnen Coppens ging naar de binnenplaats naast de tac tische spelopbouw Chaves en alleen de tank van Anderlecht (die niet bang is voor Terlouw) Mermans behoudt zijn midvoor plaats. De verdediging brengt, evenmin als bij ons, verrassingen. Onze aanval zal heel wat presteren moeten om de hatelijke 0 weg te wissen. En tóchhet moet kun nen! tb de radio Zondagmiddag van 14.30 tot 17.00 uur dan de nuttige' systeem-speler en zwoe ger Lakenberg, die wel een extra droge speler, met heel weinig fantasie is.. De Blauw Witter is wel een bij uitstek on opvallende speler. Het duurt soms ge ruime tijd eer men hem in het veld op merkt en let men dan precies op hem, dan ziet men in hem wel een goede steun voor de verdediging, doch niet tevens 'n aanvaller, die een voortdurend gevaar voor de tegenpartij betekent. Van hem verwachtten we nooit „een bevlieging", Steenbergen hoewel hij tekortkomin gen heeft kan eerder verrassende ac ties uitvoeren en zal waarschijnlijk eer der scoring-kansen uitbuiten. Het beetje Steun dat de verdediging daarbij zal ont gaan, zal Terlouw, door er nóg een schepje op te leggen (als we deze stoere stopper eens niet hadden!) wel nivelle ren. De keuze van Steenbergen, zelfs al zou de Feijenoorder niet aan de ver bal was ons namelijk bekend, dat hij vroeger eens een journalist, die een dergelijke prognose van hem wilde losmaken, heeft feaintwoprd: „Alléén een ezel kan een ergelijke vraag stellen". Daar wij geen zin hadden op onze beurt" met dat overi- éens sympathieke dier te worden verge leken, gooiden wij het over een andere boeg. U doet nooit aan voorspellingen, menen wij te weten. Neen, nooit. Dat heeft trouwens geen zin. Men gaat uit van het standpunt, datr.de ploegen die tegen elkaar in het veld worden gebracht, gekozen zijn onder de beste ^elementen waarover men be schikt. Bij bet starten zijn de kansen dus theoretisch; bijna .gelijk. Winnen of ..ver liezen hangt bijna altijd af van tal van onvoorziene-en niet te voorziene psycho logische factoren: Het. zi.in niet altijd de besten; die winnen noch de slechtstpn,; die verliezen. De spelers zijn -geen machi nes. maar mensen, elk met hun eigen op vattingen'en reafcties. Kans en onkans spe len-ook-een rol. Wij hebben van Neder land wedstrijden verloren, die wij qua spel absoluut hadden moeten winnen. Hij weigerde de betreffende passages te noemen, maar verzekerde, dat het er ongeveer tien zijn. zal de KRO-verslaggever Leo Paganu over Hilversum I (40'Tm) 'n ooggetuig^ verslag geven van de voetbalwedstrijd België—Nederland in Deurne. Juist omdat de tabaksaccijns een Betielux-aangelegenheid is zal het ui terst moeilijk zijn deze vrij spoedig verlaagd te krijgen, aldus een opvat ting, die in in Beneluxzaken deskun dige kring heerst. Dit naar aanleiding van het verzoek van Nederlandse en Belgische sigarenfabrikanten tot dras tische verlaging van de tabaksaccijns, waarvan wü gisteren melding maakten. Op 1-8 Februari werd een protocol in zake unificatie van accijnzen voor de drie landen namens de regeringen onderte kend. Dit protocol zal in de volksverte genwoordigingen der samenwerkende landen worden behandeld. Gesteld wordt, dat de accijuzenover- een-komst niet slechts tabak of gedistil leerd, doch ook vele andere artikelen om- vat. Nieuwe onderhandelingen, zo neemt men aan, zullen niet kunnen worden ge voerd alvorens de parlementen hel pro tocol als geheel hebben aanvaard of ver worpen. Spoedige 4 behandeling van het protocol, aldus de mening dezer deskun digen, zou nieuwe onderhandelingen over aceijnsverlaging voor tabaksartike- len op een zo vrceg mogelijk tijdstip mo gelijk maken, indien - de regeringen daar-, toe kunnen of willen overgaan. teken^.gestaan van de beste sportiviteit, j -Anderzijds diebben wij er gewonnen, - - waar jn fejte beter mee in het kamp dei- verliezers zouden hebben geg'taan. Het aantal gemaakte' goals is dus met de dominerende noot? Wij bedoelen eigenlijk: wat is uw mening over cle resultaten van het spel? Wel,: in mijn ogen heeft een .gezon de sportieve traditie meer belang dan het aantal overwinningen of nederlagen. Enkele goals min of meer spelen maar een bijkomstige rol in "hét geheel van deze ontmoetingen, die al bijna een halve eeuw oud zijn.,' Wij hebben het niet, gewaag* de ka nunnik-voorzitter een prognostiek te vra gen voor de ontmoeting van Zondag. Het Dc 36.000 ton metende „Nieuw Amsterdam" in het zrote 16.000 tons dok van Wilton-Fijenoord te Schiedam. Links van dc ..Nieuw*Amsterdam" in he.t dok de. Indrapóera links daarvan het Italiaanse schip Vampa Kechts van de „Nieuw Amsterdam' van links naar rechts: „War Bonnet' „Fair Sea" en „Alexia". Luchtopname ANP-Foto. Neen. \yie w int of verliest, Is voor ml !l°", erMschikl belang. Hoofd- wordt pn rt .™anipr waarop gespeeld orat en öe fair pjayr voIS'fiV0 sympathieke kanunnik teams au P?n, w«. dat Zondag de beide zuilen n! t hef fijnste'van het fijne of meer of i?' °p enkele puntjes min niet aan w op selyk spe1, k£ niet te fgens die onberekenbare en oorlocmiien psychologische facto- VAN DER AUWERA (B.C. Mechelen) COPPENS CHAVES (Beerschot) (Gpntoise) (Anderlecht) (Anderlecht) ti( Anderlecht) (Stormvogels) WENNEKER President Truman heeft zich Donder dag tamelijk optimistisch uitgelaten over de economische toestand in de V-S. Er heerst volgens hem een grote activiteit eD de financiële positie is gezond. Deze uitlatingen hebben aan de New Yorkse effectenbeurs nog eens een extra steun gegeven op een moment, dat de koersen, zeker wat de industriëlen betreft, op nieuw een na-oorlogs hoogtepunt hebben bereikt. Het gemiddelde voor de indu striëlen benaderde zelfs een punt, dat sedert 1930 niet meer bereikt werd. De reacties op Wall Street, zijn sedert de oorlog tot nu toe van een betrekkelijk gematigd karakter gebleven, hetgeen er op wijst, dat wilde speculatie en voor barig optimisme hebben plaats gemaakt voor verstandig beleid. Overheidsmaatre gelen hebben hun Steentje hiertoe bij gedragen. Voor de huidige vaste stemming zal men dus de verklaring moeten zoeken in de achterliggende feiten. Het bedrijfsle ven kan over het algemeen goede berich ten geven. Voor zover deze dividenden en winsten betreffen, hebben zij welis waar betrekking op een achter ons lig gende periode, maar ook het nieuws over de huidige activiteit is bemoedi gend. De staalindustrie heeft de vorige week juist weer een hoogtepunt bereikt voor dit jaar, met een gemiddelde bezetting van 97 procent van de capaciteit. De bouwnijverheid beleeft een zeer drukke, tijd, want in heteerste kwartaal vain dit jaar was op gebied van particuliere hui zenbouw de activiteit ongeveer 45 pet. groter dan het vorige jaar in het eerste kwartaal, terwijl de bedrijfsbouw naar waarde- gerekend meer dan 71 pet. gro ter, was dan vorig jaar en zich nog steeds uitbreidt! Voor de automobielindustrie was het eerste kwartaal het op een na hoogste sedert 1929, het leverde een productie op van 1.874.000 wagens, alleen nog Over troffen door de periode Juli-September 1949 met 1.940.000 wagens. Hierbij moet men in acht nemen, dat Chrysler nog steeds- stil; ligt wegens de staking,, maar het einde hiervan schijnt in zicht waarna de productie een ver dere versterking zal ondervinden- Voor het tweede kwartaal heeft men de pro ductie-schema's 10 pet hoger gesteld. Het zou dus niet onmogelijk zijn, dat in dit kwartaal, een nieuw record gevestigd wordt. Van de totale productie dier V.S. in- het eéête kwartaal nam General Mo, tors alleen 51 pet voor zijn rekening. Deze ontwikkeling in de zware in dustrie vindt natuur lijk ook haar weer slag in de verkopen van de detailhandel. De geldomletten bleven ongeveer op het peil van het vorig jaar, maar het volume is wat groter. De aandacht valt meer op de duurzame gebruiksgoederen, hetgeen waarschijnlijk mede verband houdt met het hoge bouwvolume, waardoor huis houdelijke electrische apparaten, meube len, vloerbedekking e.d. sterk gevraagd worden. - Ook de televisie-apparaten blijken sterk in.trek. Zij worden door velen blijkbaar als een onmisbaar stuk im de woning be schouwd. Dientengevolge hebben de tele visie-fondsen aan de New Yorkse effec tenbeurs nu al enige weken in het teken van de belangstelling gestaan. De productie van de kolenmijnen ver toonde vorige week enige teruggang maar was daarmee toch nog steeds ruim 23 pet. hoger dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Alleen de textielindustrie ondervind* een zekere kentering vooral op het ge bied van katoen blijkt de vraag te zijn teruggelopen. De werkloosheid is na de seizoen»* hoogte van Januari en Februari in Maart weer iets gedaald. Deze tendens zal zich ongetwijfeld voortzetten, maar in de zo mer geeft het cijfer gewoonlijk weer een stijging te zien. Dan immers studeert een nieuwe generatie op universiteiten, hoge scholen en andere onderwijsinstjtuteB af, waarvan een groot deel het aanbod van werkzoekenden komt versterken. Evenais in de meeste andere landen zal het probleem van het werkvensdhaf- fen aan een groeiende bevolking een van de voornaamste zorgen van de regering blijven. Advertentie Morgen Is de kampioenswedstrijd HHYC-Venlo. De grote gebeurtenis op hockeygebied. Dat zal een volte worden op Klein Zwitserland! Men kan zeker zijn van een uiterst boeiende en spectaculaire kamp tussen deze beide grootmachten van het Nederlandse hockey. HHYC zal heel wat beter moeten spelen nan Tweede Paasdag tegen Amsterdam, want hoe sterk Venio is, bleek te Brussel waar de Zui delijke kampioen het internationaal tor nooi won en twee van de sterkste Bel gische ploegen aan de zegekar bond. Vooral het backstel H. Derckx-P. Nef- kens was weer geweldig. Maar dat zal het tegen de internationale aanval van HHYC toch niet cadeau krijgen! Het wordt een open strijd met gelijke kansen, waarbij een gelijk spel ons niet verhazen zou. De wedstrijd wordt gevolgd of vooraf gegaan door de beslissingswedstrijd HDM -HÖC tegen de laatste plaats in de Wes telijke eerste klasse,, een wedstrijd die eveneens volkomen open is. HOC vuriger feller en mogelijk ook sneller, HDM ech ter geleid door de twee prachtige voor- waartsen Couyret en Wan der Dal die tesamen match winaars kunnen zijn. De verliezer wordt aangewezen om deel te nemen aan de halve promotie-degrada tie-competitie voor de Westelijke eerste klasse, die morgen reeds een aanvang neemt. Zoals vroeger reeds medegedeeld is, gaat het hier om slechts één plaats tussen de vijf deelnemers.. Ieder speelt vier wedstrijden, twee thuis en twee uit. Morgen wordt begonnen met Leideri- SCHC en Kampong-Victoria. Jn hockev- kringen gelooft men dat de beide sterk ste clubs de twee Utrechtse zijn. doch dat is slechts een gissen. We zijn overtuigd dat Victoria, dat zulk een prachtige eind spurt voor de competitie maakte, er alles op zal zetten Rotterdam een ploeg in de eerste klasse te geven. Verder wordt ook in Oost en Noord een promotie-degradatie-wedstrijd ge speeld namelijk Zwolle-Hengelo en Dasli- GCHC. In beide gevallen fungeert de eer ste klaSBer-hekkensluiter als gastheer en zowel de Zwollenaren als de Sappemeer- ders starten als favorieten. Wanneer de lezers deze editie onde'r het oog krijgen, is de wedstrijd tussen de vertegenwoordigende dames-ploegen van Frankrijk en Nederland te Parijs al be ëindigd en de uitslag vermoedelijk al dooi de radio bekend gemaakt. Die uitslag is niet te gissen, al zijn we niet pessimis tisch gestemd. Doch de velden zijn abo- minabe' in. Parijs en ook het materiaal is niet te vergelijken met bijvoorbeeld het Engelse Daarmee en op dat prachti ge veld te Nottingham speelden de Ne derlandse dames voortreffelijk. Hoe ze het nu zullen doen, is niet te voorzien. Overigens heeft Nederland nog nooit van - Frankrijk verloren. Zou dat nu in dit Wyndham en Pococke. die van Chamoix negende treffen, de 60e landenwedstrijd uit de eerste .grote gietsehertocht naar in totaal*van onze dames, gebeurd zijn?Ide „Mer de Glacé' maakten en aldus de eerste stoot tot. liet Alpinisme gaven, bierbij spoedig door Fransen gevolgd, die de eersten waren, om de Moni Blam: te bestijgen, tot ziin hoogste top. Maar de befaamde Matterhorn b(j Zermatt werd door Engelsen „overwonnenDe Zwit sers zelf zagen in het Alpinisme maar Uc ski-va.-antie van het koninklijke gezin in Val d Gere en liet verlilijt tevoren in. ankt Anton, ook al, om de akisport ie beoefenen, hebben veler belangstelling naar deze in ons land nauwelijks beoefende sport getrokken. Dit wil intussen njot zeggen, dat ze bij de Nederlanders onbekend is. Integendeel, heel wat landgenoten trekken er des winters op uit, vooral naar Zwitserland en de Franse Alpen, om er bun liart op te halen. Velen zouden bun, eenmaal aingewende wintervaeantie niet willen ruiicn vod een vacantie in de zomer. In die wintervaeantie neemt liet ski'cn een voorname plaats in. Het ski'en is heden ten dage zelf een modesport 2e^°idpm En er z\jn mensen, waarlijk niet deeersteni de besten, die me nen. dat ze z Ifs aan liet ontaarden is. De zuivere skisport van vroeger wordt, steeds minder bedreven en de beoefe naars van het ski en >vorden steeds meer teruggedrongen naai afgepaalde en pre cies ui1gestiPPe'd® banen, zodat ze nog nauwelijks een gUmp opvangen van het ware genot van het beoefenen der ski- sport in volkomen .vruheid, 0p berghel lingen, waar de sneeuw dank weër en .vind telkens veer ongedachte verrassin gen en moeilijkheden oplevert, die de be kwaamheid van de man op de ski's ge ducht op de proef stellen en eigenlijk een soort avonturier in de sneeuw van hem maken Het is dezelfde klacht, die men hoort ten aanzien van het berg beklimmen. Ook dit wordt de liefhebbers steeds ge makkelijker, daardoor minder avontuur- Uik en aldus minder „echt gemaakt. Het zijn vooral d<> Engelsen, die zich m de laatste Hjd lot tolken van die klachten hebben opgeworpen. Nu zal men vragen, of de Engelsen voor experts op dit gebied kunnen doorgaan, zelfs rekening hou dend met. het feit, dat ze pizake spoit de klassieke leermeesters zijn. Het antwoord kan kort zijn en bevesti gend luiden. Wantde Engelsen heb ben Zwitserland ontdekt, althans de Al pen of liever de bekoring van het Alpi nisme in zijn verschillende facetten. Het waren in het jaar 1741 twee Englsen, heel weinig en de eerste gidsen waren gemzenjagers, die de Alpentoppen alleen om den brode beklommen. Dus. de Engelsen hebben ten aanzien van het Alpinisme en liet daarmede nauw verbonden ski'en oude rechten tot mee spreken. Zij waren het, die in Zwitser land thans oude en beroemde ski-clubs oprichtten en elders, o.a. in de bergen van India, de ski-sport propageerden. De veteraren zien tegenwoordig in ski-scho len hun dierbare, vrije sport gedegra deerd, zoals zij menen, lot een salonge- doe. Het was niemand minder dan veld maarschalk Montgomery, die zich tot bun lolk maakt.-, door uotahciie deel te nemen aan een levendige, soms hef tige en in ieder geval uitvoerige ge- dachtenwisseling in de l.ondense „Ti mes", welke tenslotte in een fpi debut r iSyBPngg ffl f:'S 1 tussen voor- en tegenstanders van het nieuwe ontaardde. „Neen", schreef Lord Montgomery, maarschalk en overvéinnaar van El Ala- niein", de hedendaagse Ski'er heeft niets meer van de ouderwetse. Hij is zoiets als een ruiter, die het in de manege prachtig doet, maar er buiten, in het vrije veld én op moeilijk terrein, zo wét niets van terecht brengt! Montgomery is lid van de Kandahar Ski Club van Mürren en wie daarvan lid wil worden, moet aan heel strenge eisen voldoen en tal van proe ven afleggen, de slalom inbegrepen. Montgomery beweerde, dat de slalom een Engelse uitvinding is, maar een an dere ingezonden -stukkenschrijver in de „Times" wees heni er op, dat de slalom zich ontwikkeld heeft uit een Noorse ski oefening de z.g. telemark. Montgomery, die twintig jaar geleden in Zwitserland ski'en leerde, noemde de hedendaagse beoefening er van „a kind of glorified tobogganning on wood", dus een soort gesublimeerd sleetje rijden. Voor hem is slechts het ski'cn in volko men vrijheid en liefst op onbekend ter rein bet ware, omdat dan de capacitei ten van de man op de ski's het meest op de proef worden gesteld. „Dit trekt mij als soldaat ontzaglijk aan", schreef hij tas a soldier, this type of race appeals to me immensely). Kapitein Hintfëldt, van de uniyersi- teils ski dub vén Oxforrl, vjel hem bij. Voor deze veteraan is de huidige wijze van ski'en zoiets als rolschaatsen. En hi) verklaarde, het eens te zijn met Mont gomery, die tenslotte als zijn mening ten beste bad gegeven, dat het ski'en te veel een zaakje is geworden en daardoor dé cadent. althans in de bekende winter sportplaatsen van Europa. De mensen, aldus nog Montgomery, zouden ski'en moeten leren, zoals de Fin nen, die dank zij hun ski-capaciteiten in hun eerste oorlog met Rusland zulke be wonderenswaardige prestaties leverden. Maar ja, Montgomery en zijn geest verwanten vergetei), dat niet iedereen soldaat is en ook niet iedereen de sport zo ernstig behoeft op te vatten. Ze mag ook een luchtige, zij het dan misschien iets te gemakkelijke ontspanning ziin, wanneer men er zijn plezier aan beleeft en er gezondheid mee opdoet, is dit al veel gewonnen. En ook het „gestroom lijnde" ski'en bevat wel enkele verras singen. zelfs gevaren. Tn één winter sportoord in Zwitserland moesten dit seizoen maar eventjes 29 ski'ers met een gebroken enkel of beèn naar het ziekenhuis gebracht worden In haar flat in Park Marlot te Den Haag wacht mevr. Alhadrie, de echt genote van Sultan Hamid II, op de beslissing over het lot van haar man. In, een rumoerige vergadering van d« Staten van Suriname heeft het lid J. Pengel Donderdagavond een vuistslag toegediend aan het lid L. Eliazer. Dit ge beurde tijdens een vergadering van het desbetreffende comité over het tijdstip, waarop aau minister Lichtveld gelegen heid zal worden geboden, een toelichting te geven in antwoord op een interpel latie over wantoestanden bij de genees kundige dienst. De minister had zich hiertoe beschikbaar gesteld op Maandag. 17 dézer en de heren Pengel, Findlay en dr. Van Ommeren, wilden de behande ling zien uitgesteld. Tijdens het debat hierover had het lid Pengel gezegd er voor te zullen zorgen, dat de leden der Nationale Partij Suri name, die zouden stemmen voor een spoedige behandeling der interpellatie door de partij zouden worden geroyeerd* waartegen het lid Eliazer protesteerde en deze woorden een bedreiging noem de. Op een gezegde van de heer Eliazer antwoordde de heer Pengel „me schoen" (een equivalent voor „onzin"), waarop de heer Eliazer antwoordde „je hebt nooit een behoorlijke schoen gehad". Hierop diende de heer Pengel 'hém een klap toe. De bril en het horloge van de neer Eliazer waren gebroken en hH zelf nep verschillende kneuzingen op. Door het ïngrppen van andere leden werd ver- t ^a'" heer Eliazer terugsloeg. Hy heeft nu een aanklacht tegen de heer Pengel ingediend. James Reston, de welingelichte Was- hingtonse correspondent van de „Newr York Times", meldt, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken een „strategische commissie" op het hoogste niveau heeft ingesteld, welke alle aspec ten van de Amerikaanse buitenlandse po litiek zal onderzoeken, coördineren en controleren. Deze commissie zal verant woordelijk zijn voor de Ameriiiaan.se stra tegie in de „koude oorlog" en onder lei ding staan van Philip Jessup, de reizende ambassadeur. In verband met de goudismokkel aan boord van het Amerikaanse schip „Her- dis" hebben de douanebeambten te Ant werpen de Amerikaan Stephan Schein aangehouden, die te Brussel woonachtig is- Het zou op verzoek van hem geweest zijn, dat de 250 kg goud te..New York aan boord van de „Herdis" wei-den ge bracht. Schein was op de kade aanwezig, toen de tonnen, reuzel,, waarin het goud verborgen was, werden uitgeladen en on derzocht. Naar verluidt zouden de begeleidende vrachtbrieven als afzender „Continental Trading New York" vernielden, terwijl de kostbare lading bestemd was voor de „Century Trading Co", te Antwerpen. Laatstgenoemde firma komt echter niet in bet Belgische handelsregister voor. Geruchten, volgens welke zich behalve goud ook diamanten in de tonnen met reuze! zouden hebben bevonden, zjjr idoor de douane ontkend noch beve

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3