Positie van de hoofdarbeiders Onze militairen in Indonesië zo snel mogelijk naar huis BP Plechtig welkom Internuntius Indonesië m Sukarno's lof voor prestaties der Katholieke Kerk FEDERALE TROEPEN OP CELEBES GELAND Russen op hun beurt Denemarken naar De Pinkstermars naar Berlijn r r Lidmaatschap van een personeelsvereniging bron van gevaren Verontwaardiging in K.A.B.-kringen over aanvallen op de beweging i50oïST Aziz erkent schuld DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J M NDER DE LJ LOUPE Dinsdag 18 April 1950 K. WEERBERICHT ai.- j Gevaren der personeelsverenigingen A a het uitspreken van zijn rede, die wij gisteren reeds uit voerig hehhen weergegeven, verwelkomde voorzitter A. C. de Bruijn in de Verbondsvergadering der K. A. B. te l'trecht in het bijzonder de vertegenwoordigers van de Kath. Onder- officierenvereniging St. Martinus, waarvan de aansluiting bij het J erbond in deze vergadering aan de orde komt. De voor zitter zinspeelde daarbij op een mogelijke toetreding van een Katholieke vereniging van directeuren en leraren bij het Nijverheidsonderwijs en van de Kath. politiebond St. Michael. Spr. deed een beroep op de afdelingen om de uit Indonesië terugkerende jongemannen de helpende hand toe te steken en hen met hartelijkheid in hun gelederen op te nemen. Voorts werd mededeling gedaan van een belangrijke verklaring van het Episcopaat inzake de personeelsverenigingen. Episcopaat over de personeelsvereniging Voordelen wegen niet op tegen de zeer reële nadelen •rX'-A fiM', V.i -I A Verhoogd repatriëringstempo brengt noodgedwongen enig ongerief mee Doorgangskampen zijn geen kazernes Sokkenprobleem thans opgelost Geen bevordering, wanneer met beslist noodzakelijk mMi V r* M Buckingham Palace bevestigt a.s. blijde gebeurtenis Geen vreemdeling, maar een vriend. DILETTANTISME Kol. Kaliwarang naar zijn hoofdkwartier „Ergens in Oost-Indonesië" Zij willen een schip bergen Verklaring van abdis over Therese Neumann In Makassar wacht gijzelaars de dood Groningse kustvaarders mogen weer naar Zweden varen Alle drie op dezelfde dag KRACHTIGE MAATREGELEN TEGEN WANORDELIJK. HEDEN De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond luidt: Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind, aanvankelijk Oostelijk, later draaiend naar Noordelijke richtingen. Overdag let* kouder. Woensdag 19 April: Zon ap 5.36 uur. zon onder 19.43 uur; maan op 5.59 uur, maan onder 23.39 uur 'NIEUWE'SCHIEDAMSC COURANT -1 Groei en richtsnoer der K.A.B. Kr is een commissie benoemd voor de afbouw van het rust- en vacamtieoord Drakonburgh, waarvoor reeds voor de oorlog do fundamenten werden gelegd, liet bestuur houdt zich bezig, zo deelde de verbondsvoorzitter verder mede, met de voorbereidingen van een herziening van het urgentieprogram, dat in Novem ber 1945 reeds werd vastgesteld. De heer Zwareken (voorzitten K.A.B. in het Aartsbisdom) merkte bij de alge- men® beschouwingen op, dat de heer De Bruijn in zijn eritiek op de aanvallen, die in de laagte tijd in de pers op de K.A.B. zijn gedaan, nog niet scherp ge noeg was De bewering, dat de K.A.B. in de K.V.P. de dienst uitmaakt, noemde hij „kwaadaardige onzin". De heer Belkering (St, Christoffel). ver wijzend naar hetgeen de voorzitter in rijn openingsrede bad gezegd over het drijven naar een splitsing van een zekere groep, merkte namens de vakgroep hoofdarbeiders op, dat zulks funest zou rijn. De aangesloten organisaties van Katholieke hoofdarbeiders zijn over hun De Hoogwaardige Nederlandse bis schoppen hebben t.a.v. de personeelsver enigingen het volgende ter kennis ge bracht: 1. Zij achten het uitvaardigen van een verbod tot deelnemen aan of tot steun van een personeelsvereniging in het hui dige stadium uit overwegingen van beleid niet gewenst, en uit principieel oogpunt gezien zelfs niet geheel verantwoord. 2. Wel zijn zij van mening, dat de voordelen, die aan de personeelsvereni gingen verbonden kunnen zijn, niet op wegen tegen de zeer reële nadelen, welke deze met zich brengen en dat derhalve deelneming aan of bevordering van de personeelsverenigingen ten sterkste dient te worden ontraden. 3. Tenslotte spreekt het Hoogwaardig Episcopaat het vertrouwen uit, dat de eigen Katholieke organisaties en met name ook onze stands- en beroepsorgani saties met alle kracht er naar zullen blij ven streven om datgene te brengen, wat de Personeelsverenigingen haar leden aan goeds bieden. plaats in de K.A.B. tevreden Zij zullen in de verschillende vertegenwoordigende organen achter de handarbeiders blijven b>IJe heer v. d. Brink (metaalbewerkers) was nieuwsgierig naar het voorzitter schap van de Sociaal-Economische Raad, waaromtrent allerlei geruchten zijn ge hoord. Vervolgens had deze spreker aan merking op de traagheid van de com missie Kruyt (classificatie-vraagstukken) Ook de voorzitter, de heer De Bruijn noemde het in zijn antwoord „domme' waanzin te beweren, dat de K.A.B. in ki' .de lafeens uitdeelt. Men s ijnt "e' m sommige kringen niet te kunnen verdragen, dat 'n K.A.B.-er, di' ook in politiek opzicht zijn sporen heeft verdiend, voorzitter is van de K.V.P. De sociaal-economische politiek die men m de K.V.P. voert, dankt men mede aan de scholing, die de K.A.B. haar leden gegeven heeft. Deze politiek wordt niet gevoerd, inds de heer Andriessen e,r voorzitter van is, maar gedurende zeker 10 jaar. Als deze poli tiek niet wordt gevoerd, zou het met de KVP. als volkspartij gedaan zijn. Als de K.A.B. gebruik van haar macht gemaakt ha»'1 zou zij meer leden in.de Kamers en andere colleges hebben. De vraag is te overwegen of de gevoerde eritiek geen aanleiding geeft om deze vertegenwoordigingen uit te breiden Men behoeft echter niet te vrezen, dat de K.A.B. aan personenpolitiek gaat doen. Als men voortgaat met zo eritiek té voeren zal de K.A.B, zich echter weten te weren. Wat de samenstelling van de Sociaal- Economische Raad betreft, deelde de voorzitter mede, dat het verbondsbestuur zich op het standpunt stelt, dat de K.A.B. de belangen van het Nederlandse volk en van het bedrijfsleven in het algemeen heeft te behartigen. Vandaar dat ver- bondsbestuurders en niet bestuursleden Van ™kb°ndeA.V00r bet lidmaatschap van de S.E.R. zijnvoorgedragen Over het voorzitterschap is officieel nog niets bekend, wel officieus. Er wordt over de zaak nog gediscussieerd, zodat afwachten de boodschap is. De personeelsvereniging L" dejergadering voorts uitvoe- ng van gedachten gewisseld over de per- een6vlnVer<;nigingen naar aanleiding van van de betreffende commissie van de Stichting van de Arbeid. Men was zeer voldaan, dat hierover nu een uitspraak van het Episcopaat was gekomen en de vergadering nam een resolutie aan, waarin werd uitgesproken, dat de Katholieke arbei ders (sters) zich van medewerking of steunverlening aan personeelsverenigin gen dienen te onthouden en dat het lidmaatschap van dergelijke vereni gingen derhalve ten sterkste moet wor den ontraden. Een en ander grondde men o.m. op de overweging, dat het onjuist is de vrije tijdsbesteding aan de onderneming te kop pelen. Voorts.dat de standsorganisaties en vrije verenigingen door haar aard beter in staat zijn een vrije en veelzijdige vorming van de arbeiders te bevorderen, in welke richting de K.A.B. met alle kracht werk zaam zal blijven, waarbij echter uitingen van ongezonde genotszucht worden be streden. Tenslotte meende men, dat uit godsdienstig en zedelijk oogpunt ernstige bezwaren bestaan tegen het samenbren gen van personen van verschillende leef tijden en sexe, van gehuwden en onge- huwden op dansavonden, bij toneel- en filmvoorstellingen, in zwemclubs en bij vacantie-besteding, vooral in streken met een gemengde bevolking. VÏ' W '"'-A V. M' t-, 'o jailsa s ÉgPPIpg V Leerlingen van 200 scholen in Nederland hebben gezamenlijk het geld bijeengebracht, nodig voor de aanschaffing van een Röntgen-installatie, welke bestemd is om geplaatst te worden in de Emma-kliniek voor T.B.C,bestrijding te Medan. Zaterdag werd de kist met de kostbare inhoud aan boord van het m.s. „Celebes gehesen. De op de B.T.C. gemaakte afspraak, te bevorderen, dat de Nederlandse mili tairen binnen een half jaar Indonesië zullen verlaten, alsmede het persoon lijke belang van de Nederlandse mili tair zo spoedig mogelijk huiswaarts te keren, verhoogden het tempo der repa triëring aanzienlijk, waardoor een aan tal geïmproviseerde maatregelen moest worden getroffen. Bij de uitvoering hiervan stond het vlotte tempo der repatriëring voorop, met als gevolg, dat enig ongerief moest worden aanvaard. Aldus de minister van Oorlog ie ant woord op vragen van het Tweede Kamer lid de beer Goedhart (P.v.d.A.) betref fende de huisvesting en verzorging van de nog in Indonesië verblijvende Neder landse troepen. De troepen blijven, aldus de minister, mede uit een oogpunt van verzorging en ^«vesting, zo lang mogelijk in hun eigen rntoir. Onmiddellijk na aankomst van troepenrayons wordt een aanvang derdei m'et heit herscholen van de on- ■wordt K dler Koin' Dandmaobt. Hiermede «oveel Sf00®*1 dle betrokken onderdelen hun te!aï°'®.ety,k geschikt te maken voor een De stln West-Europese verhoudin- herscholdngW1gli2«..teu aamzien van deze Overigens i» redelijk te noemen. Nederlandse »Lb!1*sstf®ne va" d£ „Kt v.IlrtSPt natuurlijk zeer sterk waar alles, wat mogelijk is, wordt, gedaan om hun verblijf zo draaglijk mogelijk te maken. De kampen werdén echter als tijdelijke legeringsplaatsen gebouwd en kunnen derhalve in geen geval hetzelfde bieden als kazernes. In de doorgangskampen ontbreken de herscholingsmogelijkhedien, doch aan voe ding, verzorging en ontspanning wordt -gelet op de gewijzigde omstandigheden, voortvloeiende uit de souvereiniiteitsover- draebt de meest mogelijke zorg be steed. Er worden regelmatig bioscoop-, cabaret- en muziekavonden gegeven, ter wijl er ruimschoots gelegenheid bestaat voor afleiding in de vorm van sport en spel. Het feit, dat het tempo dor repatriëring zo sterk is opgevoerd, heeft als conse quentie, dat noodgedwongen ook van kampementen moet worden gebruik ge maakt, die anders niet in aanmerking zouden komen. De minister heeft bewondering voor de sportiviteit, waarmede vele repa triërende militairen in het vooruit zicht van spoedige inscheping, de onge makken, die beslist in enkele kampen bestaan (vooral bij regenweer) en niet kunnen worden verholpen, voor lief nemen. De verzorging van de Nederlandse troe pen in Indonesië geschiedt door de kwar tiermeester-generaal van het KNIL. Tot het tijdstip van de souvereiniiteitsover- dnachit waren de aankoopmogelijkheden van de KMGKNIL gebaseerd op de gel den van. de Indonesische begroting en, voorwat de buitenlandse aankopen be treft, .gebonden mm d* dwYteawwosttie in "hirlnninwi Tijdelijke deviezenmoeilijkheden ziin van invloed geweest on aoÜ i f-i aanvoer van sokken. Sedert^; 1950 is de sokkenposife^ïï^ Jan'Uarl kelijk verbeterd. Op grond aanmeJ" legercommandant in Indonpcia3" *Va" berichten mag worden mede door de uit Nederland10™0"' Ten aanzien van de tijdelijke bevorde ring van K. ^..-personeel in Indonesië wend m November 1949 door de mSSter een aantal beperkende bepalingen ^ütg|! vaardi-gd, waarvan de verdere uitvoering aan de adjudant-generaal in Indonesië werf opgedragen. Deze bepalingen hiel- dien o.a. m, dat tijdelijke bevorderingen bij de Kan. Landmacht in Indonesië alléén mogelijk waren, indien het on aan hot dienstbelang ontleende gronden beslist noodzakelijk was, dat voor ver vullen van een bepaalde functie een ho gere rang werd bekleed. Mitsdien werden alle ingediende bevorderingsvoorstellen waarvoor geen zeer klemmende redenen aanwezig waren of welke militairen be troffen, die binnen 3 maanden aflosbaar waren, afgewezen. Naast deze bepaling omtrent tijdelijke bevordering werd door de legercomman dant vervolgen® een aantal richtlijnen met betrekking tot vrijwillig doordienen gegeven. Deze richtlijnen zijn door verschil lende commandanten van onderdelen en hoofden van diensten onjuist geïnterpre teerd en wel ten onrechte in deze zin, dat aan hen, die zich bereid verklaarden vrijwillig te willen doordienen, in som mige gevallen tijdelijke bevordering werd toegezegd.. Ingevolge die hier voren ver melde bepalingen betreffende de tijde lijke bevorderingen moesten de ter zake gedane bevorderingsvoorstellen worden afgewezen en konden de door de com mandanten en hoofden van diensten ge dane toezeggingen niet worden nageko men, zodat inderdaad., een kW* yaflp witml Tegen het organiseren van bijeenkom sten van het gehele personeel, beperkt tot een enkele gelegenheid per jaar bestaat geen bezwaar, doch een in vast verband georganiseerde personeelsvereniging acht te men daartoe niet nodig. Goedgekeurd werd, dat het Verbonds bestuur deelneemt aan de oprichting van de „Katholieke Emigratie-stichting". Éveneens, dat ter verbreding van de samenwerking met de R.K. Standsorgani satie voor de Werknemende Middenstand, de W.M een vertegenwoordiger met ad viserende stem zal kunnen worden toege voegd aan het dagelijks bestuur van de K.A.B., aan de Verbondsvergadering en aan het bestuur van de vakgroep Hoofd arbeiders. Er zal een regeling met de W.M. getroffen worden, dat deze ten behoeve van haar leden gebruik zal kunnen maken van de centraal geleide diensten en in stellingen van de K.A.B. In principe werd besloten, dat de Kath. Onderofficierenvereniging „St. Martinus" zich als vakbond bij het Verbond kan aan sluiten. Vanmorgen hield mr dr E. Jaspar, se cretaris-generaal van de Ned. Belgisch- Luxemburgse douane-overeenkomst een inleiding over: Benelux, zijn staatsrechte lijke, economische, financiële en sociale aspecten, alsmede zijn positie in het licht van de West-Europese samenwerking. vG.'*- 18 April is de datum, waarop de Engelse minister van financiën, sir Stafford Cripps, zijn financiële geheimen prijs geeft. Dan zal het wereldbekende oude „budget"-koffertje open gaan en de gehele Engelse bevolking met "retigheid van de inhoud kennis nemen. Zal de soberheid weer zo'n grote plaats innemen1 Het antwoord op deze vraag is niet op sir Staffords gezicht te lezen. Op Witte Donderdag overhandigde de eerste Apostolische Internuntius van de II. Stoel bij de regering van de Republiek van de Verenigde Staten van Indonesië aan president Sukarno zijn geloofsbrieven. Wij maakten reeds melding van deze plechtigheid, maar ontvingen thans van een speciale correspondent een uitvoerig verslag van deze gebeurtenis, waarin enkele bijzonderheden staan vermeld, die in de telegrafisch» berichtgeving niet waren opgenomen. Het was in de namiddag van Witte Donderdag om half zes dat Z. Exc. mgr. G. de Jonghe d'Ardoye'in gezelschap van de chef-protocol, mr Kusomo Utoyo, en de adjudant van de president, en gevolgd door de secretaris van de Internuntius, de zeereerw. heer M. van Driel C.M., naar het presidentieel paleis reed. Volgens westerse begrippen werkte het weer niet bijzonder mee. Juist was er een tropische bui naar beneden geplenst en men vroeg zich af of het ceremonieel van de ont vangst voor het paleis in de kille naregen wel zou kunnen doorgaan. Het muziek gezelschap en de erewacht stonden toch opgesteld vóór het Istana Gambir en de eerste Internuntius van de H. Stoel bij de R.I.S. werd verwelkomd door het spelen van de Paushymne. Waarschijnlijk was dit de eerste keer, dat de Paushymne in In donesië werd gespeeld en het stemt tot dankbaarheid, dat zulks geschiedde vóór het paleis van de president bij gelegenheid van deze historische gebeurtenis, Om zes uur werd Z. Exc. mgr. G. de Jonghe d'Ardoye uit de salon van ont vangst binnengeleid in de receptiehal van het paleis. Omgeven door de autoriteiten Het bericht, dat prinses Elizabeth van Engeland eind Juli of begin Augustus haar tweede baby verwacht, blijkt juist te zijn. Buckingham Palace publiceerde gisteren de bekendmaking, die de gebrui kelijke manier is om een blijde gebeurte nis in de Koninklijke familie aan te kon digen. Deze bekendmaking luidt: ,JH.K.H. prinses Elizabeth, hertogin van Eding- burgh, zal voorlopig niet meer aan het openbare leven deelnemen". De prinses vertoeft thans te Malta bij haar echtgenoot, die sedert 1949 dienst doet bij de marine in de Middellandse Zee. Zij wordt a.s. Vrijdag 24 jaar. Haar eerste kind, prins Charles, werd op 14 November 1948 in Buckingham Palace geboren. van het ministerie van Buitenlandse Zaken en zijn persoonlijk gevolg ontvmg de pre sident, ir. Sukarno, de Apostolische Inter nuntius, waarna onmiddellijk de overrei- king van de geloofsbrieven aan de presi dent volgde. In een korte toespraak herinnerde de Internuntius de president er aan, hoe hij als Apostolisch Delegaat tegenwoordig had mogen zijn bij alle belangrijke gebeurte nissen van de republiek gedurende de laatste tijd en Z. Exc. gaf de verzekering, dat hij met Gods hulp naar best vermo gen zou trachten de vriendschapsbanden tussen de H. Stoel en de republiek te be stendigen en aan te halen en de Kerk en het volk van Indonesië, dat hij gedurende zijn bijna driejarig verblijf in Indonesië had liefgekregen, trouw en waarachtig te dienen. „In dit uur is mijn hart vervuld van vreugde en trots, omdat ik Uwe Excellen tie als eerste Internuntius bij de Republiek van de Verenigde Staten van Indonesië mag ontvangen". Zo ving de president zijn toespraak aan. „En deze vreugde en deze trots zijn des te groter, omdat Uwe Excel lentie geen vreemdeling voor ons is, maar een vriend...." In het vervolg van zijn toespraak, waarin de president Zijne Hei ligheid de Paus bedankte voor het gebed en de lof voor het volk van Indonesië en Gods zegen afriep over het werk van de Internuntius, zeide de president: „Wij weten, dat het werk en de activi teit van de Katholieke Kerk in Indonesië op sociaal-, liefdadig- en onderwijsgebied in het verleden veel heeft bijgedragen tot de vooruitgang van het Indonesische volk. Onder de bescherming van de Pantjasila, welke de grondbeginselen zijn van onze staat, zal deze activiteit zeker gewaar borgd zijn". Gedurende het onderhoud, dat nu volg de, maakte de president de Internuntius attent op de wel zeer gunstige weersom standigheden, waaronder deze plechtigheid had plaatsgegrepen. Het volksgeloof in Indonesië wil, dat een druilerig regenweer na een hevige regen een gunstig voor teken is. Menigeen zal Zondag voor een moei lijke keuze inzake de bollen gestaan heb ben. Zou men naar de bollenvelden gaan om de bloemenkleuren te bewonderen, of rustig thuis blijven om te genieten door het oog van de radio van onze voet- balbollen die in Antwerpen de nationale kleuren zoolden proberen hoog te hou den? Dirt laatste viel tegen! Die voetballers schenen hun bol thuis gelaten te hebben en zo was het niet bepaald „bollig". Men krijgt als leek zo'n beetje het gevoel, dat de voorraad in onze voetbalbollenscbuur zeer beperkt is geworden. Onze export voor-één-dag werd tenminste lelijk ge kraakt, behalve Kraak die deed zijn naam eer aan en kraakte tal van Belgi sche doelpuiniten-in-spe. Onze kennissen, die naar de bollenvel den gepeddeld waren, kwamen met een koude bol thuis, want er waren wel bloe men maar geen zoo. Bovendien een harde koude wind! Zij voelden zich echt „ge kraakt" na zo'n fietstocht. Daarover klaagden de bollen-bezoekers algemeen en aldus zijn er Zondag op klaarlichte dag heel wat „kraakjes" gepleegd, zowel in Antwerpen in de hel van Deume daarover kan men zich niet verwonderen als in de lieflijke bollenstreek, wélke op deze Bollen-Zondag lelijk van streek was vanwege de wind. „Nu. het Oranje-elftal had anders de wind niet in de zeilen" vertelden wij aan de bollen-gamgers en klaagden over onze desillusie aan de radio. Een van hen vroeg verwonderd, hoe men het in zijn bol gehaald had om zo'n elftal te sturen. Ja, het maakte op ons ook niet bepaald de indruk, dat die voetballers allemaal Bollenbozen wanen maar wij zijn houdt U daar a.u.b. 'rekening mee in de wetenschap der sporten allerminst bollenbozen- Doch al zijn wij nog zo boos over die „bollen", welke geen bollen ble ken naar onze mening, wij znllen het niet in onze bol halen om er wat van te schrijven, want dan wonden onze collega's van de Sport-Redactie dat zijn natuur lijk hele bollenbozen boos over ons dilettantisme. Want amateurisme is wel goed, maar dilettantisme uit den boze. Doch nu vonden wij die amateurs gro tendeels dilettanten foei! Wij zwij gen maar om niet dilettanterig te doen. Want er wordt toch ai zo vaak dilet tantisch door dilettanten over gewichtige vraagstukken geoordeeld. Waarbij men vergeet, dat de beste stuurlui aan de wal staan, of om in stijl te blijven de ras-voetballers op de tribune of aan de radio zitten ANALYST. Volgens tc Makassar ontvangen berich ten zijn Indonesische federale troepen op Zuid-Celebes geland, als deel van de operaties, die tot doel hebben de man nen te bestrijden, die Makassar bezet houden. Volgens de berichten zijn gisteravond ongeveer 300 man geland te Djeneponto, 120 K.M. tcji Zuiden van Makassar, en andere troepen te Karama, ongeveer 25 K.M. noordelijker. Een woordvoerder van het Indon. mi nisterie van defensie verklaarde van daag, dat het met deze landingen slechts o'aat'om vooruitgeschoven posten van de federale troepen. In de komende dagen zouden landingen op grote schaal wor den georganiseerd als onderdeel van de acties tegen de opstandelingen, zo zeide hl"Van een officiële Indonesische woord voerder te Djakarta verneemt Aneta, dat de nieuw benoemde bevelhebber van de RIS-strijdkrachten voor Oost-Indonesië, kolonelKaliwarang. Maandagmiddag uit Djakarta is vertrokken op weg naar zijn nieuwe hoofdkwartier „ergens in Oost- Indonesië". Voorts verklaarde de officië le woordvoerder, dat kalonel Kaliwarang ongeveer 10.000 man onder zijn comman do heeft, die behoren tot de verschillen de onderdelen van de TNI, waaronder onderdelen van de Siliwangi-divisie. De troepen zullen niet enkel en alleen voor Celebes bestemd zijn, doch over geheel O.-Indonesië worden verspreid. „Terwijl Kaliwarang belast is met de zuivering van Oost-Indonesië, stelt de regering der RIS een grondig onderzoek in naar de mogelijkheid in hoeverre de regering van die negar a bij de opstand van Andi Abdul Aziz betrokken is", zo vervolgde de officiële woordvoerder. Hij voegde hieraan toe, dait de regering der RIS niet zal terugdeinzen bij het nemen van maat regelen tegen hen, die het gezag willen ondermijnen, zoals duidelijk is aange toond met de arrestatie van de voormali ge minister van de RIS, sultan Hamid II. Omtrent de geruchten als zouden de troepen van Aziz 200 man gevangen ge nomen RIS-officieren als gijzelaars ge- bruxken, legde de woordvoerder er de nadruk op, dat tegenover hen, die moed willig het leven van een van deze 200 mensen in gevaar brengen, geen pardon gebruikt zal worden. Zonodig zal er mili taire kracht en geweld worden toege past. Moskou heeft de Deense regering om toestemming verzocht, op Deens grondge bied te mogen beginnen met het bergen van een Russische kotter, die in Februari van dit jaar voor het Deense eiland Born- holm aan de grond is gelopen en gezon ken. De sovjet-regering zou een groot ber gingsvaartuig en verscheidene kleinere schepen willen zenden en bases, willen in richten te Roenne, de hoofdstad van Born- holm en Nexoe. Ze verwacht, dat het bergingswerk dertig dagen zal duren. Correspondenten te Kopenhagen bren gen het verzoek van de sovjets in verband met de Amerikaanse nasporingen naar het op geheimzinnige wijze verdwenen Ameri kaanse toestel, welke nasporingen acht dagen hebben geduurd en van het vlieg veld Kastrup uit werden verricht. Men verwacht, dat Denemarken het Russische verzoek zal inwilligen. Amerika heeft Rusland gisteren ge laakt wegens gebrek „aan kalmte en be heersing" in verband met het beweerde incident, waarbij de vermiste Amerikaan se „Privateer" door Russische toestellen zou zijn neergeschoten. Deze eritiek werd geuit in een formele varklarinit waarin Wa*Jtdo*toxi laat we ten, dat het zijn antwoord op de nota van Moskou zal uitstellen, totdat alle mo gelijke inlichtingen over het incident verkregen zullen zijn en „de werkelijke feiten zullen zijn bepaald door een kalm en gefundeerd onderzoek. Uit South Boulder (Amerika) wordt het volgende bericht: Toen Moeder Augustina Weihermüller, overste van het St. Wal- burgis Convent te flouth Boulder bij Den ver, enige dagen geleden bericht kreeg, dat zjj was gekozen tot abdis van de his torische St. Walburgis abdij te Eichstatt in Beieren, verklaarde zij, dat, tijdens een bezoek, dat zij vorig jaar aan Therese Neumann, de gestigmatiseerde van Kon- nersreuth, had gebracht, deze haar voor speld had. dat zij, ofschoon Amerikaanse, de volgende abdis van Eichstatt zou zijn. Moeder Augustina is de opvolgster van abdis Benedicta von Spiegel, die in de laatste dagen van de oorlog bekendheid verwierf, doordat zij aan het hoofd van een deputatie de oprukkende geallieerde troepen tegemoet trad en op deze wijze ha.ar stad en de negenhonderd jaar oude ibdjj voor vernietiging behoedde. Het Indonesische hoge commissariaat te Den Haag heeft het volgende telegram van het Indonesische ministerie van voorlichting ontvangen: „Aziz verklaarde, dat hij vrijwillig naar Djakarta was gekomen en erkende schuld. Toen hem medegedeeld werd, dat hij zou worden behandeld als zich on voorwaardelijk te hebben overgegeven, aangezien hij na de presidentiële bood schap van 13 April was aangekomen, zeide hij, dat hij de toestand begreep. De operaties van het federale leger worden voortgezet onder commando van kolonel Kawilerang, de commandant van Noord-Sumatra. In (Van onze correspondent) Groningse scheepvaartkringen was deining ontstaan over een maatregel van de inspecteur-generaal voor de scheep vaart, waardoor de z.g. Balt-vaarders, de kleine coasters tot 200 ton, practisch geen dispensatie meer kregen om de voor naamste Zweedse en Noorse houthavens aan te doen. Tientallen kleine reders werden hierdoor met de ondergang be dreigd. Naar thans vernomen wordt, heeft de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff deze maatregel ongedaan gemaakt. Op een in Den Haag gehouden conferentie werd besloten, dat kustvaarder» met een certificaat BI en B2 vanaf heden tot November naar ia Zweedse havens mogen varen, gelegen tussen Gothenburg en Gefle. Schepen met een certificaat C mogen tot Oslo varen. Dit is vader Beek uit Straubing in Beieren, met zijn drie zoontjes. Ze zijn alle drie op dezelfde dag jarig. Want de oudste, Claus, werd op 7 Januari 1948 geboren. De tweede. Wolfgang, kwam op 7 Januari 1949 en de derde, Johann, aanschouwde op 7 Januari van dit jaar het levens licht. Er zijn mensen, die aan dit samenvallen allerlei geleerde en diepzinnige theorieën koppelen. Maar zowel vader als moeder Beek- weten een heel eenvoudige oplossing: zuiver toeval. Volgens leden van de O.-Duitse „volks- politie", die uit de sovjet-zóne zqn ge vlucht, zal op de Pinksterbijeenkomst de „volkspolitie" officieel tot „volksleger" verklaard worden. Ruim 10.000 man schappen zullen deelnemen aan de mars door Oost-Berljjn. gekleed in nieuwe uniformen, dié gelijken op die van de sovjet-Russische tanktroepen; zij zullen worden voorafgegaan door 500 politie mannen op motorfietsen, aldus deze vluch telingen. Een bataljon Britse mansdhaippen houd't zich in de Britse zóne gereed om op korte termijn naar Berlijn te vliegen, kriuw twt goodantotljilr i# doos- de communisten georganiseerde wanor delijkheden op te treden, aldus heeft gen. maj. Bourne bekend gemaakt. De Britse militaire politie zal weer op de normale sterkte van 300 man worden gébracht De West-Berlijnse politie telt thans, met de werving van 2000 nieuwe manschappen, in totaal 11.000 man. De generaal zeide, dat hij er van overtuigd was, dat deepolitie dé toestand meester kon blijven. Via de radio fiieeft men de moeder» van de jongelieden, die aan de mans wij len deelnemen, gewaarschuwd hun kin deren thuis te houden. .Iimdien wü eind Mei een schoon bla zoen hebben zich geen wanordelijkheden op grote schaal hebben voorgedaan en er geen West-Berlijners zijn neergescho ten, zullen wij mogelijk in staat zijn de opzet der Russen als een boemerang op hun eigen hoofden te doen terugkeren", *idu» Bourn*-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1