Nieuws uk STAD OMTREK Kath. Volkspartij afd. Schiedam G LAATSTE BERICHTEN Stichting voorde Landbouw over de aardappelprijzen St. Liduina-noveen solemneel besloten Opnieuw ging Excelsior onder zware tegenslag gebukt Einde van St Willibrord-feest was waardig slot Politieke moord kort na de nng Niet méér aardappelmeel in het brood Reclame eheugen Hulp mm De St. Joris-viering viel in tweeën General C. H. Muir" bracht 1500 soldaten teru^j NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Jordanië annexeert Arabisch Palestina Brand in Amerikaans centrum voor atoom onderzoek Ze valt prachtig Instemming met publicatie van minister Recht en kans op een gelijk spel verkeerden in een 3-1 nederlaag Nog vijf jaar bezet Duitsland Eerst nu aan het licht gekomen Inbraak bij burgemees- ter van Den Haag Prins Bernhard naar de Ver. Staten Bakkers tvillen samen met huisvrouwen de strijd aanbinden Vlnakt MAANDAG 24 APRIL 1950 PAGINA 2 KIEZERS OPGELET VERKIEZING LEDEN PROVIN CIALE STATEN NATIONALE HERDENKING SCHIEDAM DE VENDELZWAAIERS OP BOSHOEK BEGIN VAN BRAND SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX Hoofdredactie: Prof. Dr. St- Tesser O-P. en Leo J. M. Hazelzet. STOLWIJK—SCHIEDAM 3—1 HERMES KLOPTE G.V.A.V. AUTORIJSCHOOL TE STOFFEN REGEN VAN ZEGENINGEN STIJLVOLLE HERDENKING VAN 35-JARIG BESTAAN Geen veen-aardappelen BIJ HET HOOFD DER POLITIE INDONESIË EN DE VER. NATIES ZILVEREN JURILE DIRECTEUR LANDBOUWBELANG Op Donderdag 27 April a,s. zal het 25 jaar geleden zyn, dat de heer P van Els tot dlrecteut van Landbouwbelang (de aan- en vorkoopprganisetie va" de Limburgse land- en tuinbouwbond) Wanssum werd ten ,emd Er zal die dag een huldiging van de lubUaris plaats hebben in het hondsgebouw. WALVISSENSCHOOL GESTRAND Het secretariaat van de K.V.P. ver zoekt ons opname van het navolgende: Er zijn steeds kiezers, die onvoldoende op de hoogte zijn van de wijze, waarop moet worden gestemd en de gedragslijn, welke moet worden gevolgd bij ziekte, abuizen e.d. Daarom wordt de aandacht op het navolgende gevestigd: 1. Indien men aan de beurt is, over- handige men de oproepingskaart aan de voorzitter ^ran het stembureau. Dit doet men ook niet de overige oproepingskaar- ten, indien men b.v. optreedt als ge machtigde van een ander. De voorzitter van het stembureau leest de naam enz. van de kiezer hardop voor, behoudt de ze kaart en overhandigt hem (haar) 'n stembiljet. 2. Voor het geval men de oproepkaart heeft verloren, kan men van de voorzit ter een ander verkrijgen. Men moet zich dan op de een of andere wijze legitime ren b.v. door een persoonsbewijs, pas poort, oude distributiekaart e.d. 3. Heeft men geen oproepkaart ont vangen, zo vervoege men zich zo spoedig mogelijk aan het Bureau Bevolking in de Nieuwstraat. Men wachte dus niet tot de verkiezingsdag. 4. Wanneer blijkt, dat een kiezer zich bij de invulling van een stembiljet heeft vergist, kan hij of zij by de voorzitter een ander biljet vragen tegen inlevering van het oude biljet. Hqf oude biljet wordt dan ongeldig gemaakt. 5. Is de kiezer lichamelijk hulpbehoe vend, dan kan de voorzitter toestaan, dat hij of zij bij het invullen van het stembiljet door een ander laat bijstaan. Let well Alleen aan lichamelijk hulpbe hoevende kiezers, dus ook blinden, wordt die bijstand verleend, echter mits dit te voren eerst aan de voorzitter wordt ge vraagd, De beoordeling of al dan niet bijstandverlening mag plaats vinden, be rust uitsluitend bij het Stembureau. De kiezer moet zelf aangeven, wie hem of haar zal bijstaan. Een kiezer, die om een andere reden niet kan stemmen, b.v. an- alphabeten e.d. blijft niets anders over dan het stembiljet blanco in de bus te werpen, nadat hij of iij eerst in het stemhokje heeft vertoefd. 6. Op de verkiezingsdag kan men om trent verkiezingszaken alle gewenste in lichtingen verkrijgen bij het Inlichtin genbureau der K.V.P. in de R.K. Volks bond, Lange Haven 71. 7. Men kome zoveel mogelijk des mor gens stemmen. 8. Men trachte vooral juist te stem men, dus men make 'het hokje vóór de naam van de candidaat dicht. Het ge beurt wel eens, dat men bovendien de naam zelf nog eens doorstreept of an derszins. Dit is bepaald foutief. Indien men zich vergist heeft vrage men dus een ander stembiljet. 9. Het is verboden een ander potlood te gebruiken dan dat, hetwelk zich in het stemhokje bevindt. 10. Ten slotte sporen wij een ieder aan om te stemmen op NUMMER 1 VAN LIJST 2, ELSEN. 5? Omdat dit jaar de sluiting van de St. Liduina-noveen op St. Jorisavond viel, werd besloten het traditionele kampvuur reeds op Zaterdagavond te houden. In de diverse troeplokalen hebben de ver- kennersgroepen daarbij door de radio ook geluisterd naar de herdenking van de oprichting, 20 jaar geleden, van de Ka tholieke Verkenners. Gistermorgen waren alle groepen van verkenners en voortrekkers reeds in alle vroegte bijeen voor het Hoofdkwartier van de St. Franciscusgroep om van daar uit een eigen Stille Omgang langs de plaatsen uit Liduina's leven te maken. De Stille Omgang werd besloten bij de kapel van Huize Liduina, waar de St. Joris-mis gelezefl werd. Na de zegening en uitreiking van de St. Jorisbloem door de districts-aalmoezenier B. J. v. Hou ten stelden de troepen zich in carré op rond de vlaggestok op, welke zoals tel- kenjare voor de kapel was geplaatst. D. C. Breve sprak de St. Joris-boodsehap uit. Hierna bleef voor de rest van de dag permanent een wacht van twee ver kenners de honneurs bij de vlag waarne men. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 26 April a.s. van des morgens acht uur tot des middags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, 2e lid der Kies wet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen de voor de stemming be paalde tijd ter uitoefening van zijn/haar kiesrecht moet aanmelden bij het stem bureau van het voor hem/haar op de oproepingskaart aangewezen stembureau. Schiedam, 24 April 1950. Aan. de Lloydkade te Rotterdam wer den hedenmorgen 1498 militairen ont scheept, die met het troepentransport schip „General C. H. Muir" van Indone sië naar Nederland repatrieerden. Woorden van welkom werden gespro ken door kapitein J. C. Bürhmann na mens H. M. de Koningin, door de minis ter van Oorlog mr. W. F. Schokking namens de regering en door luitenant kolonel P. H. Lach de Bere namens de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht, Prins Bernhard. De ont scheping werd opgeluisterd door muziek Vanj Koninklijke militaire Kapel. Bij de aanwezigen bevond zjch o.m. generaal mr. H. J. Krul®, chef van de generale staf. Advertentie Men verzoekt ons nog te willen mede delen, dat verenigingen enz., welke aan de herdenkingsplechtigheid op Donder dag 4 Mei a.s. willen deelnemen, zich tot 27 April a.s. kunnen opgeven bij de heer J. H. F. v. d. Brugge, Burgemeester Knap- perlaan 204a, telefoon 67406. Naar wy vernemen zullen de ven- delzwaaiers. welke op 5 Mei naar Schiedam kamen onder auspiciën van de Oranje Vereniging op geen der grote velden kunnen demonstreren. Noodge dwongen zal men zijn toevlucht nemen tot het tribune-loze veld Boshoek. Door het storten van hete koolas op de binnenplaats van de chocoladefa briek. de Baronie, ontstond een klein brandje in daarop aanwezige afval. De brandweer rukte uit met de ladderwa gen, maar het personeel had intussen met een slang op de waterleiding de brand geiblust. Ter algemene kennis wordt gebracht, dat met het oog op de stemming ter ver kiezing van de leden van de provinciale Staten, de bureaux van de gemeente-se cretarie, gevestigd ten stadhuize en Nieuwstraat 2630, alsmede het kantoor van de Gemeente-Ontvanger op Woens dag 26 April a.s. voor het publiek geslo ten zullen zijn. De afdeling Bevolking en Burgerlijke Stand (Nieuwstraat 26) zal die dag ech ter wel geopend zijn voor zaken betref fende burgerlijke stand van 8.3012 uur en van 1.30—2.30 uur en voor Verkie zingsaangelegenheden van 8—5 uur. Schiedam, 24 April 1950. Citaat van de dag: Dwing U zelf vriendelijk te zijn tot 10 uur 'si morgens en de rest van de dag gaat het van zelf. Vandaag, Mrandafi 24 April Geen agenda. Morgen, Dinsdag 25 April. lÖusis Sacrum, 8 uur: Uitvoering door Utile Sulci, Overmorgen. Woensdag 26 April Cleen agenda, Dagelijks: Passage: De derde man- Monopole: De inspecteur ge neraal. 0400(40 WO» SCHIhOAM (N OMSTtHttM 72ste Jaargang Na 21217 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R. K- Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefooD 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs ƒ4 30 per kwartaal ƒ1,45 per maand, ƒ0.35 per week. Advertentie-prUs op gewpne kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op kolombreedte I 0 30 oer mlllmeter hoogte Contract Jarieven tegen verkrijgbaar bij de admtnlstratie of bp de erkende advertentie bureau* Kampioenen (kleine advertentien) w ÏU ■woorden 50 ct. Elk woord mee' Maximum so woerden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgestoten en geplaatst overeenkomstig (te Regelen voor bet Advertentie-wezen. Direeteur: J. Kuljpers. Zoals wel te verwachten was, verloor Schiedam in Stolwijk van de club van die naam, die nog 3 punten nodig had om zich kampioen te- mogen noemen. Toch speelden onze stadgenoten een zeer goede wedstrijd. Zij startten in hoog tempo en verrasten daarmee hun tegen standers die daarop niet hadden gere kend. Het eerste kwartier was voor Schiedam en het was Roosloot, die goed doorliep op een throughpass en onhoud baar de score opende. Doch langzamer hand wist Stolwijk zich te herstellen en er was een half uur gespeeld, toen uit een cornerbal de gelijkmaker ter we reld kwam. Mede door het goede werk van de uitstekende rechtsbuiten, een voetballer van klasse, zetten de gasthe ren gevaarlijke aanvallen op, waarvan één een doelpunt opleverde, zodat d© rust met 2—1 inging. Na de rust lag het tempo nog steeds vrij hoog. De Schie- damse verdediging, met Van Leeuwen aan het hoofd, weerde zich uitstekend, doch ook de voorhoede liet haar tegen standers niet met rust en een schot van rechtshalf Molenaar tegen de lat had be ter lot verdiend. Het was de rechtsbui ten van Stolwijk, die tenslotte met een derde doelpunt uit een diagonaal schot de zege veilig stelde en met deze stand kwam het einde. Volgende week spelen onze stadgenoten hun laatste en beslis sende wedstrijd tegen VELO, en hiervan zal het afhangen of zij al of geen degra datiewedstrijden moeten spelen. Nog hebben zij hun lot in eigen hand. De Jordaanse regering- heeft heden bU de opening van het parlement de te» lyvirig van Arabisch Palestina by Jor danië bekend gemaakt. De omvang en bevolking van Jordamië wordt hierdoor verdubbeld. Men verwacht, dat Engeland dieze maatregel zal steunen. De politieke commissie van de Arabi sche Liga heeft het Jordaanse plan in het begin van deze maand „onwettig" genoemd. Men verwacht ernstig verzet van de Liga, nu Jordanië desondanks de annexatie heeft doorgezet. Hermes-DVS speelde gisteren te Gro ningen tegen de sterke Noordelijke eer ste klasser GVAV. De Schiedammers wonnen met 0—1. (Evenals Hermes ein digde GVAV in de competitie op de twee de plaats). Advertentie. K.H.a.C Vannacht is te Berkeley (Califomië) brand uitgebroken in 't gebouw, waar in ich de grote cyclotron van de Ame rikaanse commissie van atoomenergie bevindlt. Onder de inwoners van de stad ontstond grote schrik, toen zjj de hoge vlammen, die uit het gebouw om hoog schoten, zagen, De brand kon echter snel worden be dwongen, nog voordat het vuur de cyclo tron zelf bereikte. Er werd onmiddellijk een veiligheidscordon rondom het gebied getrokken. Er zijn nog geen bijzonder heden bekend gemaakt. De cy lotron, die 5000 ton weegt, is een der krachtigste der wereld. Zij kan niet zelf atoomenergie produceren, maar is belangrijk voor experimenten op het ge bied van de kernsplitsing Pejeha maatkledingstof valt zc prachtig, dat het een costume als 't ware in een hogere klasse plaatst. Pejehastof is tegelijk zo duurzaam, dat U de hogere prijs er vele malen uithaalt. Let op de label aan de rot. „OOK VOOR DAMESSTOFFEN" Thans heeft ook de Stfohting voor de Landbouw haar standpunt bekend gemaakt ten opzichte van de publica tie van het ministerie van Landbouw inzake de aardappelprijzen. Het bl«kt, dat de stichting voldaan is over deze publicatie. De toestand wordt helder en duidelijk getekend, zo zegt zij. De minister zegt, dat de handel de Stichting is er zeker van, dat de hoge detailprijzen van de aardappelen niet aan hoge telersprijzen geweten kannen worden misbruik maakt van de vraag naar kleiaardappelen en daan-om zandaardappelen als dure kleiaardap pelen verkoopt. Nu deze mening vun officiële zijde eveneens is uitgespro ken, mag men zeker aannemen, dat zij op waarheid berust, aldus de Stichting. De handel erkent, dat dergelijke han delwijzen zijn voorgekomen. Het is on der de boeren algemeen bekend, dat niet één op de honderd consumenten het ver schil tussen zandaardappelen en klei aardappelen kan zien dat daarom de consumenten er helemaal niet over kun nen oordelen, of zij zandaardappelen dan wel kletaardapppelen voorgezet krijgen. 's z«n jjiist genomen eigen aardig, aldus de stichting, dat nu plot seling het voornemen is ontstaan in de groentenwmkels van Amsterdam grote plakkaten op te hangen met de mededeling, dat goedkope aaardappe- len verkrijgbaar zijn. Zonder boosaar dig te willen zijn, gaat men toch oor- zakellijk verband zoeken tussen de publicatie van het ministerie en het De „Te Deum" van Jan Mul en „Al- lelujah Festivale" van Marius Monni kendam vatte gisterenavond in een mach tige klankenjubel de dankbaarheid van de Schiedammers samen voor alles wat in de afgelopen week aan genaden, dank zij de voorspraak van de H. Li duina over de stad, is neergeregend. En niet alleen over Schiedam. Uit Leiden, uit Rotterdam, uit het West- land uit Den Haag, uit Vlaardingen, uit Maassluis waren in de afgelopen week de pelgrims gekomen om de bemidde ling van de Heilige van Schiedam in te roepen -oor het verkrijgen van bij zondere gunsten. Een technisch zelfs iets beter Excel sior (althans zeker niet minder dan de kampioenscandidaat Transvalia) moest niettemin met niet minder dan 31 aan de Kromme Zandweg te Rot terdam-Zuid (waar een opmerkelijk groot aantal Schiedammers heen was getogen) de vlag strijken. En deze ne derlaag heeft tot gevolg, dat Excelsior nu weer op de voorlaatste plaats staat, dat het gevaar van degradatie-wed strijden weer zeer dreigend is gewor den. Het was een aantrekkelijke wedstrijd: twee ploegen die enthousiast van leer trokken om de door beiden zo fel be geerde punten in de wacht te slepen. Daarbij bleek het spel van Excelsior mooier van opzet maar onproductief, dat van Transvalia meer recht-toe-recht- aan maar effectiever. Dit moet voor Excelsior wel een zware slag zijn. De jongens hebben stuk voor stuk van begin tot eind als paarden ge werkt, hard en onvermoeid, in een hoog tempo en ook bekwaam. En ook bij dé 21 achterstand gooiden zij zich nog maals met al hun elan in de strijd om nog een gelijk spel te forceren, een ge lijk spel dat zij en om hun werklust en om hun capaciteiten stellig zouden heb ben verdiend. Maar het mocht niet luk ken en 21 werd 31 Het begin was bemoedigend genoeg. De stijlvolle viering van het 35-jarig bestaan van de R. K. Fabrieksarbeis*:rs- bond „Bt* Willibrord" is achter de rug. Met grote voldoening zullen de leden van het bestuur terug zien op de afgelopen week, die voor allen nog lang een voor beeld zal blijven van een goede herden king. Na de feestvergadering van Woensdag avond, waarover wij reeds schreven, was 'het Zaterdagmiddag de beurt aan de kinderen van de leden om te delen in de feestvreugde. Er waren er bijna 200. Ge- neten de jongens en meisjes van de films, welke door de heer F. Heggelman gedraaid werden er waren teken film» en Charley Ghaplin capriolen, ter wijl een film over een Koninginnedag In Kethel door dé heer Heggelman zelf opgenomen het programma nog aantrek kelijker maakte de ouderen vermaak ten zioh met de overgave, waarmee de kinderen de gebeurtenissen op het doek volgden. Voor hen was de voldoening nog groter dan voor de kinderen. Pater Brinkman, de geestelijk-adviseur, werd met een „Lang zal hij leven' 'verwel komd", omdat Zaterdag zijn verjaardag waj. Aan het eind van <je voorspelling ontving elk kind nog een boek, zodat allen tevreden huiswaarts keerden. Pater Brinkman droeg in de St, Jan de Doper gisterenmorgen het H, Misoffer ter intentie van de levende en overleden leden van de bond op. Nadien verzamelden bestuur en jubila rissen zich rond een feestelijk gedekte ontbijt-tafel in de R. K, Volksbond. De heer G. Westhuis, de secretaris, kreeg hier eindelijk gelegenheid de voorzitter op een geëigende manier te huldigen, na mens het bestuur. Hij herinnerde eraan hoe reeds 35 jaar geleden Z. H. de Paus de grote verdienste van de heer Verdoes had willen onderscheiden rnet het toe kennen van „Bene merentl", Spr. bood de heer Verdoes een cadeau onder couvert aan. Ook pater Brinkman jprak nog woorden van hulde 's Avonds was hei louter een feest avond zonder toespraken, zoals de heer Verdoes het zelf in zijn openingswoord zei, maar hy ontkwam niet aan een hul diging ten -aanschouwe van de volle zaal. Nu de afdeling compleet was, kon pas namens allen gesproken worden. De heer Westhuis deed het wederom. Als mooiste jubileum-cadeau bood hy de voorzitter de mededeling aan, dat de afdeling voor het eerst In haar bestaan de 250 leden gepasseerd was. Namens de afdeling bood hij een schitterende fruit mand aan. De heer C. Meijer, voorzitter van de KAB afd. Schiedam, kon met recht zeg gen, dat de jubilerende voorzitter ge werkt had als geen ander en mede daarom kon het KAB-bestuur met recht de afdeling feliciteren. Hy was onder de mensen van het eerste uur. Hy heeft ge werkt voor de oorlog en in de oorlog, van de afdeling Schiedam een sieraad voor de KAB m»!%snd. In die tyd is de heer Verdoes bovendien 33 jaar ongesala rieerd lid van het hoofdbestuur geweest. Prachtig werk wordt gedaan in Wét ad viesbureau, waar de leden met hun moeiiykheden op velerlei terrein kunnen aankloppen. De samenwerking met de na de oorlog tot landeiyke organisatie geworden KAB is, na een prachtige aan passing asm de nieuwe toestand, voor beeldig, geworden. Tijdens de feestavond was het „Magne Pete" uit Rotterdam, dat met het blij spel „Hoera, wy even" voor de vroiyke noot zorgde. Een vroiyke nóót, die uit een minder vroiyke nood geboren werd. want het zag er voor oe jong-gehuwden op de kamers van een schraperige hos- pes niet al te best uit voor de brief met het bericht van de erfenis van Tante Angela -uit Sydney kwam. Door alle spe- Iers werd dit biyspe) aardig voor het voetlicht gebracht. De regie was in han den van de beer Alb. Welling. Entr' acte en dansmuziek werd ver zorgd door de Kajottersband uit Vlaar dingen. De heer Chr. Verdoes leidde een bal, dat voor de fabrieksarbeiders een prettige gelegenheid b<>od om weer eens een dansje te maken. De stemming was perfect. Goed combinerend trokken ónze stad genoten herhaaldelijk op de Transvalia- veste af. En er werd geschoten ook. Maar twee strak gerichte kanjers van Dries dreunden op de paal en Boon zag een harde vuurpijl van de lat terug ket sen. Gezegd moet worden, dat de ver dedigers van Transvalia hun mannetje stonden, waardoor menige goede voor zet van Boon en Kreischer onbenut bleef omdat het binnentrio geen tijd werd ge laten om de bal onder controle te krij gen. Daarom probeerde rechtsbuiten Kreischer het halverwege de eerste helft maar alleen. Na zich op de vleu gel goed vry te hebben gespeeld zond hij een verraderlijke hoge draaibal in en de Transvalia-keeper zag het schot aan deonderkant van de kruising van paal en lat in de touwen verdwijnen. Excelsior leidde met 01 Dit was olie op het Rotterdamse vuuy. Reeds meermalen had de TYansvalia- voorhoede in gespannen concentratie in haar start-holes gelegen om op de lange passen van haar middenlinie weg te sprinten, maar voorlopig hadden v. d. Linden en Vlugman haar de pas weten af te snijden. Kort voor de rust echter stormden de Rotterdammers wederom op zo'n lange pass naar voren, onweer staanbaar nu, zy vonden een opening, en Kerklaan was op het oer harde schot kansloos. Met een gelijke stand 11 trad Ex celsior na de rust nog steeds vol ver trouwen aan. Wederom golfden de goed opgebouwde aanvallen op het Transva- lia-doel af, weer loste Dries enige mooie schoten, maar de Transvalia-keeper bleek zijn vak te verstaan en ondervond tij dens enige heftige scrimmages nog plenty medewerking van zijn soms op de doel lijn terug gedrongen backs en van het houtwerk. Transvalia liet Excelsior komen en kreeg daardoor meer ruimte voor zijn eigen snelle en slagvaardige voorhoede. Een voorhoede die onver vaard schoot. Maar Kerklaan weerde zich als een leeuw De 25ste minuut van de tweede helft werd echter voor Excelsior fataal. Wederom een snelle doorbraak van Transvalia, besloten met een daverend hard schot van de rand van het straf schopgebied. Zo enorm hard, dat Kerk laan (niet voor een kleintje vervaard) in elkaar zakte en down ging bij zijn poging om het schot op de maag te stoppen; over de verslagen keeper heen huppelde het leer onnozel in het net. En dat was 21. Nog gaf Excelsior de moed niet op. Weer misten schoten van Boon, Bosman en Dries op een haar het doel; by verder doorgevoerde stormlopen viel de Trans- valia-verdediging by heftige en benauw- de doelworsteiingen van de ene emotie in de andere. Maar er viel geen goal Wei aan de andere kant, toen Kerk laan voor de derde maal capituleren moest voor de Transvalia-kanonniers. Dat was 10 minuten voor het einde: 3I, en daarmee was het pleit beslecht, want weliswaar gaf Excelsior de moed niet op, maar het zelfvertrouwen was onder de voortdurende tegenslag verdwenen. En het bleef 3—1. Toch zal Excelsior tot het laatst toe volhouden. Er resten nog twee wedstrij- denden, beide uitwedstrijden. Tegen Put- tershoek (dat 1 punt minder) en DRZ (dat nu 2 punten meer heeft, want DRZ won gisteren met 1o van Puttershoekl. Het was voor Excelsior gisteren wel een dubbel rampspoedige dag, want naast de eigen nederlaag kwam het genoemde resultaat van DRZ—Puttershoek ook wel hoogst ongelegen. Maar met dat al: nog twee wedstrijden. Dus: nog twee kansen. En daarvoor zal Excelsior tot het laatst blijven vechten! in de ranglijst op pa gina 4 kan men zelf wel aflezen, hoe groot de kansen van Excelsior nog zijn. Wil er dan tevens bij lezen, of het nodig is dat Excelsior in die twee laatste wed strijden alle stebn van supporters zal genieten Wij menen van wél..,. Maak daarom nu vast voor de twee eerstko mend" weekeinden hét programma: mee met Excelsior....! De jeugd had zich 's middags weer met slaande trom naar de St. Liduinakerk begeven om er een grote hulde te brengen aan de vrouw, die alleen door de roekeloosheid en het radicalisme van de jeugd kon komen tot een belofte als St. Liduina tijdens haar jonge leven deed. Een belofte, die 38 jaar lang be proefd werd in gruwelijk lijden. Kap. Waltervis hield de feestpredicatie tijdens het Lof, dat werd opgedragen door de Hoogeerw. Deken R. Reynen met assistentie van de kapelaans Wa- tervis en Kloosterman. De jeugd hernieuwde de belofte en maakte rond de nieuwe sehryn het j arlijkse feest opnieuw tot een hoog tepunt van de jaarlijkse cyclus van massaal herdachte feesten. In alle vroegte klonken door Schie dams straten de stappen van honderden mannen, en jongens. Het begon reeds om half 6 door de Gorzen stadwaarts. De stille omgang trok biddend langs de bekende plaatsen uit Liduina's leven. Geen plaats bleef onbezet en achter in de kerk konden de mannen van „Eerbied in Gods Huis" ter nauwer nood een opening voor de processie vrijmaken, toen gisterenavond het plech tige sluitingslof begon. Voor de laat ste maal ging de triomfantelijke Lidui na tussen de rijen der Schiedammers door om hen te wijzen op de heerlijk heid van de toekomstige glorie. Kap. H. v. Heyden zei het in zijn feestpre dikatie terecht: „In het verblijf der Heiligen zou niets meer zijn, dat aan lyden herinnerde". Het was in die toe stand. dat de kunstenaar St. Liduina had uitgebeeld. Maar toch waren er herinneringen aan een loutering. „Ik zal u branden, zoals, men zilver brandt en louteren, zoals men goud loutert", had de predikant tot tekst gekozen. En had God Liduina niet mét zijn hamer ge kastijd, had hü haar niet gelouterd in een brand van pijn? Kastijding en loutering om het edele metaal te voor schijn te halen, is het werk van een god delijke edelsmid, die zijn vuurgloed en hamer niet richt op het metaal van ge ringe waarde, maar op het beste, zoals hij ook zijn vrienden door het lijden brandt als zilver en loutert als goucj. Hij deed dat met St. Liduina. Hij doet dat ook met zijn vrienden onder ons. Het zijn niet de slechtsten, die door lyden getroffen wordt, integendeel. Het Lof werd gecelebreerd door de Hoogeerw. Deken yan Leidert, Homule met assistentie van Pastoor Raaffels als diaken en Pastoor L. D. Oorsprong als subdiaken. Op het altaar had behalve de kapelaans van de parochie en de rec toren van de Dr. Noletstichttng en Huize Liduina ook Pastoor Hazelaars uit Maassluis plaats genomen. Tijdens het Lof zonj het parochiële zangkoor „Cantemus Domino" en het jongenskoor onder leiding van de heer Eykenbroek met de heer W. de Rooy aan het orgel „Oh bone Jesu'' van da Palestrina, het „Magnificat" van Hen drik Andriessen, de „Te Jteum" van Jan Mul en het Allelujah Festivale van Ma rius Monnikendam. De Amerikaanse strydkrachten in Europa hebben instructie gekregen plan nen op te stellen, welke gebaseerd zyn op een verdere vyf jaar bezetting van Duitsland. In een verklaring aan het leger, de luchtmacht en de marine in Europa krygen de bevelhebbers instruc tie „gegevens te verschaffen voor de op stelling van een periodieke herziening van een meesterplan voor de troepenle gering en -verplaatsing over de volgende vijf jaar. In overeenstemming hiermee is het Amerikaanse leger en de luchtmacht be gonnen met een geweldig bouwprogram. Ongeveer 200 millioèn gulden zijn uitge trokken voor projecten gedurende het begrotingsjaar 19501951 en volgens le- gerkringen zou ongeveer hetzelfde bedrag worden uitgetrokken voor het daarop volgende begrotingsjaar. Eén der grootste projecten Is de hui zenbouw. Het nieuwe program is ln de afgelopen zes maanden ontwikkeld. Voor dien werd er een bouwpolitiek gevoerd, die gebaseerd was op het voorzien ln noodgevallen van grote voorrang. vestigen van de aandacht op goedkope zandaardappelen. In publicaties wordt gezegd, dat het publiek vraagt naar gekleurde rassen, zoals Redstar en Furore. Eveneens wor den de Zeeuwse Blauwen en Zeeuwse Bonten genoemd. De telersprijzen van deze, rassen zijn hoog. Daarom zouden de aardappelen in de steden zo duur zijn. Volgens gegevens van de stichting nemen deze rassen echter ongeveer 3 procent van het totale aardappelareaal ni en daar Is dan ook nog het pootgoed bij inbegrepen. De grote steden zouden in enkele weken door de totale oogst van deze rassen heen zijn. Bovendien komt van deze rassen slechts een klein percentage in de handel. Als er in de winkels nog steeds Redstar of Zeeuwse Blauwen en Bonten worden verkocht, dan is het veelal zeker, dat andere aard appelen ten onrechte onder een dier na men zijn aangeboden. v°ornemen van de regering aardappelen te gaan verkopen, de uit ?q4s'°rK £nafgeleid' dat deze van NnnrrL t "beke.nde" kwaliteit uit de Noorderlyke provincies zouden zijn. De suggestie, dat ook zonder de ac- V? ZfP de minister van Landbouw de prijzen op korte termijn zullen da- acht de Stichting onwaarschijnlijk, althans in tegenspraak met de feiten. De verlaging van de telersprijs, welke zich ruim n maand geleden heeft in gezet, is immers niet gepaard ggaan met een verlaging van de kleinhandels prijs. De grote wanverhouding tussen de telersprijs welke geenszins ab normaal hoog is en de consumenten prijs, is blijven bestaan of heeft zich nog vergroot. De boer vraagt zich dan dan ook met averbazing af hoe het mogelijk is, dat men de consument zo veel kan laten betalen voor een pro- hSfkitl* hiJ tegen 660 "delijke prijs stelt" aIdus besluit de appelprJjzen?ar 0Ver d* a"d' Dieven wisten 1500 buit te maken Hedennacht is ingebroken in het huis van de burgemeester van Den Haac mr F. M. A. Schokking, aan de wassenaar.' eeweg. De indringers wisten zich toe gang te verschaffen tot het studeerver trek van de burgemeester, waaruit zii een bedrag van ongeveer 1500 meenamen. 1e burgemeester was in huis aanwezig. Hedenmorgen tegen 8 uur ontdekte hii de inbraak. De onmiddellUk gewaar schuwde recherche heeft het onderzoek ter hand genomen. Van de zijde der politie vernemen wy nog, dat de inbreker(s) vla een balkon op de eerste etage het huis van de bur gemeester aan de voorzijde is (zyn) bin nengedrongen. Na de sponninglatjes van een ruit te hebben weggehaald, waardoor de ruit kon worden verwijderd beert men de balkondeur kunnen openen. De studeerkamer van de burgemeester is doorzocht. Uit het niet afgesloten bureau is een geldkistje met 1500 meegenomen. Verder wordt er niets vermist. (Van onze Utrechtse redacteur) Eerst nu is een drama aan het licht gekomen, dat zich kort na de bevrUding in Zuilen by Utrecht heeft afgespeeld en waarbij een echtpaar des nachts In bed is overvallen en door revolverschoten gedood. Het betreft hier een wraakne ming van een losstaande illegale groep op de vTouw, die aan de Duitsers inlich tingen zou hebben verschaft en waarbij ook de man is gedood, omdat men een lastige getuige in hem vreesde. Een van de leden van deze verzetsgroep is de vo rige week gearresteerd voor een andere zaak en heeft toen ook inlichtingen over dit geval verstrekt. De feiten hebben zich als volgt tóege dragen. Mevr. P., de vermoorde vrouw, werd door mej. T. van verraad verdacht en toen dit in de avond van 6 Mei 1945," dus daags na de bevryding, in de betreffende illegale groep werd besproken, besloot men haar alsnog te liquideren. Twee le den- van de verzetsgroep, de ongeveer 30-jarige J. C. v. d. H. en J. T. B. ver klaarden zich bereid deze liquidatie te verrichten en ontvingen revolvers van Het secretariaat der V.N. te Lake Suc cess heeft medegedeeld, dat de secretaris generaal een telegram van de Indone sische minister van buitenlandse zaken, de heer Hatta. had ontvangen, waarin werd gezegd, dat de V.S.I. om lidmaat schap van de V.N. zouden verzoeken. Voorts werd medegedeeld dat da plaats vervanger van de blijvende waarnemer der V.S.I. de heer Sudjatmoko Zaterdag de secretaris-generaal bezocht om uiteen te zetten, dat het de bedoeling van zyn regering was op een later tijdstip een verzoek om lidmaatschap in te dienen, mej. T. In de nacht van 6 op 7 Mei 1945 's morgens te ongeveer 4 uUr zyn zy toen het huis van het echtpaar P. te Zuilen binnengedrongen door het raam van de slaapkamer van de 14-jarige doch ter, waarvan de ruit door een stuk kar ton was vervangen. De daders zün voor de Officier van Justitie te Utrecht geleid, hebben volle dig bekend en zyn in het huis van bewa ring opgesloten. Ook mej. T„ die even eens heeft bekend, is gearresteerd. Het onderzoek in deze zaak is geleid door de Zuilense politie in samenwer king met de Centrale Recherche te Am sterdam. De verzetsgroep stond aanvan kelijk onder leiding van een zekere Van Santen, die door de Duitsers is gefusil leerd. Z. K. H. Prins Bernhard zal op l Mei a.s. met het lijnvliegtulg van de K. L. M. naar New York vliegen om op 5 Mei de „Holland Fair", de grote Nederlandse export-tentoonstelling die in Philadelphia wordt gehouden, te openen. Zoals bekend, nodigde de directeur van de Gimbel-warenhuizen, waarin de tentoonstelling wordt ingericht, de Prins tijdens diens bezoek aan de Ver. Staten uit de officiële opening te willen verrichten. Zaterdagochtend zyn, by buitengewoon hoog tij, een honderdtal walvissen aan gespoeld op het strand van het eiland Stromsay, dat behoort tot de ten Noorden van Schotland gelegen Orkney-groep. De walvissen zijn vyf tot zes meter lang. Ruim vijftig exemplaren zijn reeds dood. terwijl de rest stervende js- De baal, waar de dieren aanspoelden, is zeer-diep bij de ingang, doch wordt dan tamelijk ondiep, ook is de uitgang nauw. Vele jaren geleden zijn een 30-tal walvissen in deze Holland-baai gestrand. De bewoners van Stromsey hebben een beroep gedaan op Noorse walvisvaarders, om de walvissen weg te halen, daar men maten dg kadavers blijven liggen, be vreesd is voor het uitbreken van epide- (Van onze Amsterdamse redactie). Deze w««k de Nederlandse bakkers een pctttionnemcnt indienen tegen dc verwerking van meer aard appelmeel in het brood Zoals wy Za terdag meldden, heeft' de Ned. Ver. van Hulsvrouwen zich reeds met het zelfde doel tot de minister van Land bouw gewend. Thans wordt nu aan de huisvrouwen van negentig steden ge vraagd aan de actie der bakkers Don derdag en Vrijdag haar medewerking te verlenen. De aardappelmeelfabri kanten hebben de regering nameiyk voorgesteld het mengpereentage van 5 op 10 te brengen en de bakkers me nen dat het publiek daar niets voer (al voelen. ZU zelf zagen het aardap pelmeel liever geheel uit het brood verdwijnen. De bakker» hebben een „Comité ter bestrydins van het gebruik van aard- appelmeel in het brood opgericht en de voorzitter van dit comité, de heer G. J. Ulrich uit Rotterdam, heeft vanmorgen Over deze kwestie enige mededelingen gedaan. Hij stelde voorop, d?t de ver werking van aardappelmeel tn brood in strijd is met de Warenwet. In alle Marz- hall-landen wordt nu geen sugrogaat meer in het brood verwerkt, maar ln Nederland wil mer> riot percentage sutv rogaal gaan verhogen. Zelfs In de oorlog verzette de Voedingsraad zich tegen de verwerking van aardappelmeel in kin dermeel. Door de verwerking v»n aard appelmeel wordt de kwaliteit van het brood dan ook aanzienlijk minder, het geeft een bittere smaak en het brood wordt spoedig oud en kruimelig, Hèe/t aardappelmeel een zekere calorische waarde, het mist eiwit, kalkfosfaten en vitamine B. De aardappelmeelfabrikanten zitten inmiddels met een voorraad, die te schatten is op 50.000 ton. De regering gaf hun een garantie en zij produceer den maar aan. Was de gemiddelde pro ductie van aardappelmeel voor de oor- - log 150.000 ton per jaar het vorige ja»? is niet minder dan 292.000 ton aange maakt, Voor die productie werden in middels niet alleen fabrieksaardappe len maar ook goede consumptie-aard appelen gebruikt. Aldus de heer Ulrich. De bakkers zeggen pu, dat zy, d> te veel produceren zelf daar het risico van moeten draicn en als die jrote productie met garantie van de regering ie tot stand gekomen, dan moet de regering het risi co dragen- Maar men mag dit risico niet afwentelen op de bakkers en.... op het publiek. De regering spreekt ven devie- zenbesparing door vermenging met aard appelmeel, maar men heeft nu zoveel aardappelen tot meel verwerkt, dat er dure aardappelen moesten worden geïm porteerd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2