Snelle eenmaking van W.-Europa hoogste plicht R De strijd tegen de Kerken in Oost-Duitsland De Vantine- diamanten ie rare We Amandeltjespudding ZWARE NACHTVORST Ambon breekt met R.I.S. Landelijk Sociaal Charitatief Centrum ingesteld Uit de sportwereld leid ADIO Overzicht Eerste Kamer programma a?" lfL"ds™ Opgravingen aan Martinike^khof te Groningen Openluchtspel van Antoon Gooien Rector H. van Hussen K.A.B. pelgrimeert naar Lourdes Geen schadevergoeding in zaak „ParooF- Lunshof Amerikaanse wapenen voor Nederland HET JUBILE VAN Mgr. GIOBBE Het havenconflict te Antwerpen Het aardappelmeel in het brood Kloosterhoofden in Hongarije protesteren WOENSDAG 26 APRIL 1950 PAGINA 5 MIN. STIKKER VERDEDIGT V. N. Belangrijke ontdekkingen Tracteer nü op 1 eer amandelen dan vroeger. 1 SCHERP PROTESTANTS VERZET H. VADER PRIJST NEDER- LANDSE MISSIELIEFDE Huisprelaat van Z.H. de Paus Voor liet eerst twee treinen Volgende Week eerste schip verwaclit Ontevredenheid over regering-Hatta Katholieke diplomaten boden geschenken aan Transporta/rbeidersbond laakt communisten _/i' HEB IK NOU OF HEB IK NIET. Prof dr. BEEL TOT VOOR ZITTER BENOEMD Industrie komt in verzet AUSTIN J. SMALL DE TOUR DER ENGELSE VOETBALLERS RALLYE VAN MONTE CARLO VOOR MOTOREN INTERACADEMIALE SPORT WEDSTRIJ DEN NED. WATERPÖLO-PLOEG IN ZWEDEN SCHAAKTORNOOI TE BOEDAPEST BRONKHORST LEIDT BELGIE—IERLAND (Vergadering van 25 April). Nog drie sprekers hebben gisteren hun aandacht gewijd aan de vraagstuk ken van onze politieke verhoudingen met het buitenland. ,,«7™ Allereerst de heer Wendelaar (Win, die o.a. het pleit voerde voor de aaneensluiting van West-Europa als een noodzaak tengevolge van Ruslands hou ding. De heer Kerstens (KVP) kwam op Zijn beurt krachtig op voor een sneüe schepping van de Europese eenheid betoogde dat men niet te langzaam moet accepteren gelijk in de Indonesische kwestie wat volstrekt noodzakelijk is. Er moest onverwijld komen een cen traal Europees orgaan met beperiue maar reële bevoegdheden. De heer Algra (AR) tenslotte kwam o.a. nog eens terug op de vraag of de combinatie van minister van Buiten landse Zaken met die van politiek be middelaar gewenst is. In de namiddag, na een pauze van enkele uren, kreeg minister Stikker ge legenheid om de heren te antwoorden. En hij deed het in een voortreffelijke rede. Natuurlijk lag ook bij hem het zwaartepunt bij de Verenigde Naties en de West-Europese samenwerking. De minister vond de critiek, welke op <3e V. N. werd uitgebracht tamelijk sim plistisch. Men had gehoopt op samenwer king na de oorlog, doch in plaats daar van waren de grootste tegenstellingen ontstaan. Toch had de V. N. nuttig werk verricht binnen de mogelijkheden, welke er wanen. Wat zij kon, had zij gedaan en zo vergeleek hij haar met de goede en getrouwe dienstknecht, die met zijn talenten had gewoekerd. Als de V. N. er niet was, zou men haar onmiddel lijk moeten oprichten. Het belangrijkste gedeelte van s mi nisters rede was echter wel dat het welk gewijd was aan de eenmaking van Europa. Ogenschijnlijk zijn de bereikte re sultaten gering zei hij, maar uit deze resultaten zal het gezag groeien, dat een federatief Europa nodig heeft. Men had naar supra-nationale orga nen gevraagd, maar de veelheid van organisaties was reeds een plaag voor Europa. Slechts practische resultaten zouden tot gezag leiden. Een bevredigende samenwerking was alleen te bereikefl door economisch her stel, door multilateralisatie van het be talingsverkeer, waarbij de medewerking van Engeland en Duitsland essentieel noodzakelijk was. Engeland streefde naar oen oplossing in deze en de minister zou alles doen om deze oplossing te bevor deren. In dit verband bepleitte de mimste een veelzijdige uitwerking yan nei Noord-Atlantisch Pact, dat met all®®£ defensief behoorde te zijn maar ook politiek en economisch. Nederland staat juist op dit standpunt en heeft voor de volgende vergadering een onderzoek hiernaar op de agenda doen plaatsen. Bij ieder onderwerp, dat Z.Exc. be sprak, kwam hij weer terug op die eenheid van Europa en even dikwijls herhaalde hij, dat wij bereid moeten zijn daarvoor offers te brengen. Want die eenmaking moest zo snel mogelijk gebeuren, wilden wij daarmee niet te laat komen. Overigens behandelde de minister al lerlei kleinere vragen, die aan de orde waren gekomen. Zo was hij het volko men eens met de vrees voor de Duitse herbewapening, waarvan Heuss en Adenauer Zelf tegenstanders waren. De geallieerde troepen zouden hier voor de VeKrachüg "kreeg de heer Van Santen (CP) ervan langs, die weer begonnen was over de uitwijzing van de commu nistische vredesdelegatie. Dat was te wijten aan de communistische promo toren zelf, die zich eerst niet omtrent deze toelating hadden vergewist. In vier dagen tijds was aan een dame, die erom had gevraagd een visum verstrekt. Minister Stikker wenste, dat het in Oost- Europa zo snel zou gaan. Arbeiders, die reeds gedurende vijf jaar in Rusland Werden vastgehouden, hadden nog steeds geen kans gezien in contact te komen met hun gezantschap in Moskou. En DONDERDAG APRIL. Hilversum i (402 m.) 7.00 kro, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Comment, verkiezingsuit- siagen; 7.25 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; "•15 Comment, verkiezingsuitsl.8.25 Gram.; 9.00 v. d. vrouw; 9.30 Waterst.; 9.35 Gram.; b-40 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch concert; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lunch concert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. Nieuws; 13.20 „Ondes Martenot" en piano; 14.00 Promenade-ork. en solist; 14.45 Tr?"w: 15.30 Alt en piano; 16.00 Bijbel- i!'45 Gram.; 16.50 V. d. jeugd; 17.15 Metropole ork.; 17.45 cjram.; 17.50 Regerings- Uitz., 18.00 Kerkliederen; 18.25 „Land- en tuinbouw causerie; 18.40 Leger des Heils- muziek; 78',55 "5®" goed woord voor een goede zaak 19 001 Nieuws; 19.15 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws: 20.05 Gevar. progr. (in de pauze: Familiecompetitie); 22 05 Gram.; 22.15 Buitenl. overz.; 22.35 Gram.; 22 45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 AVRO, 7.50 VCPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 8.55 V. d. vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Populair conc.; 10.50 V. d. kinderen; 11.00 Gram.; 11.45 „Uw dagelijkse vriend", causerie; 12.00 Chansons; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Trio, zang en orgel; 13.45 „U kunt het gelov enof niet"; 13.50 Gram.; 14.00 v. d. vrouw; 14.30 Pianovoordracht; 15.00 V. de zieken; 16.00 Gevar. progr.; 17.00 V. d. Jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 V. d. strijdkr.; 19.00 V. d. kinderen; 19.05 Theaterork.; 19.30 Radio Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws: 20.05 Actual.; 20.15 Kamerork. en solist; 21.15 Ronde-Tafeldiscussie; 21.45 vlooi en clavecimbel; 22.15 Taalkundige cau serie; 22.30 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactual.23.3024.00 Gramofoonmuziek. RADIODISTR. Hl: 7.00 VI. Br.: nws; 7.05 Bram.; 7.30 kron.; 7.40 gym.; 7.50 gram.; 8.00 ovs; 805 conc.; 9.00 Eng. L.P.; nws; 9.10 verz.pr.; 10.00 orgel; 10.30 Portland Light Orch.; 11.00 Mrs. Dale's Diary; 11.15 BBC Night oreh.; 12.00 VI. Br.: Chabrier; 12.15 Flower en Madson; 12.30 weer; 12.40 verv. recital; 13.00 nws; 13.15 gram.; 14.00 muz.- Besch.; 15.00 gram.; 15.45 Gershwin; 16.00 ptnr.ork.; 17.00 gram.; 17.05 Fr. Br.; interv.; U.15 ens. Heyne; 18.00 v. d. sold.; 18.30 VI. Br-: v. d. sold.; 19.00 nws; 19.20 Fr. Br.: ornrork.; 19 45 nws; 20.00 VI. Br.: verz.pr.; 21.00 roer-roer-romme-de-pot; 21.30 gram.; 2L45 act.; 22.00 nws; 22.15 Fr. Br.: Rossinl; 22.55 nws; 23.00 VI. Br.; nws: 23.05 gram. RADIODISTR IV: 7.00 Eng. H.S.: nws; 7.15 750 "Lilt up your hearts"; 7.55 weer; 6.00 Fr. Br.: nws.; 8.10 conc.; 9.00 VI. Br.; «sw.; 9.05 gram. 10.00 Lux.: Ménage en Musl- que (VI.); 10.30 Gew. VI. Omr.: dtv.; 12.00 ft s-: or. Stewart; 12.20 v. d. boeren; rwi. p-: mil ork; 1300 BBC North rmC v- d- kind.; 14.00 Fr. Br.: kamer- „".S??!?OIradioi 15-°° P°P- muz.; 16.00 koor en ork., 19.30 Enga L. p.; verz Dr 20 00 Kalundborg: amus. koor; 20.30 Ene L p Glee Club; 21.00 „Welsh Rarebit"-jf'nnA™': »T°Plc for-_to-.1ght";eb4t2ó Blester; vooraar» i ti.lt ing, Bytield; 23.56 nwi over de 28.000 Griekse kinderen, die nog steeds in Rusland worden vastgehouden, sprak de heer Van Santen maar liever helemaal niet. De minister nam hier over overigens geen blad voor de mond, toen hij verklaarde, dat wij de laatste jaren aan de ergste dingen gewend wa ren geraakt. Maar dit zou men vroeger een schandaal van de eerste orde heb ben genoemd, dat in de hele wereldpers opgeld zou hebben gedaan. Dit was een vergrijp aan kinderen, die nu werden gebruikt in de politieke strijd, maar in de U. N. O. was dit even onhanteerbaar li anaere moeilijkheden. Hij beloofde echter, dat de regering niets onbeproefd zou laten. Bij de overige zaken, die de minister behandelde waren de emigratie-proble men, die afhankelijk waren van de eco nomische omstandigheden van andere landen, de aandacht, die aan Afrika werd besteed en de jure-erkenning van Is raël, waarover prof. Beaufort had ge sproken als een beleidsfout. De heer Stikker wist er niets anders over te ver tellen, dan dat de oplossing van het Je- rusalemvraagstuk nog geruime tijd op zich zou laten wachten. De erkenning van Israël kon men niet zolang uit stellen. Staatssecretaris Blom vertelde nog een en nader over de juistheid van de overeenkomst met Indonesië en daarna werd na re- en dupliek de begroting z. h. s. aanvaard. Kranenburg verving, vertelde, dat de Kamer wederom zou bijeenkomen op i Mei met voortzetting des avonds en de volgende dag voor de behandeling van het wetsontwerp op de ondernemingsra den en de verhoging van de benzinebe lasting. F. S. Het Groningse gemeentebestuur heeft een bezoek gebracht aan de opgravingen, die momenteel worden gedaan op het Martinikerkhof te Groningen, onder lei ding van prof. A. E. van Giffen. Hier heeft men namelijk resten gevonden van de oude St. Walburgkerk, die na de over val der Noormannen in 804 werd ge bouwd en de enige kerk van steen uit die tijd ten Noorden van Utrecht is. Prof. van Giffen heeft het gemeentebestuur van Groningen het verzoek gedaan tot Juli te mogen doorgaan met opgravin gen, omdat reeds thans belangrijke ont dekkingen zijn gedaan. Prof. van Giffen schetste de blootge legde fundamenten als een monument van de eerste rang, omdat deze kerk een symbool is van de gehele ontwikkeling van de stad Groningen De St. Walburg- kerk, gebouwd naar het Valkhof te Nij megen, is gedurende 4 eeuwen geestelijk en maatschappelijk middelpunt geweest van het Noorden. Ten tijde van Maurits werd het loden dak er afgehaald en sindsdien is lang zamerhand de kerk verwaarloosd, afge broken en ten slotte in het vergeetboek geraakt, zodat men zelfs de plaats niet meer wist. Uit de opgravingen is thans gebleken, dat de St. Walburgkerk een tufstenen kerk is geweest met fundament van veld stenen. Bovendien blijkt, dat de kerk veel gro ter was dan men aanvankelijk dacht en s. aanvaaiu. - ter was ucm uw y«««vujn. uttcni en Prof. Anema, die als voorzitter prot. niet achthoekig .doch twintig-hoekig. Uit 17Y sravf fiat de X de fundamenten blijkt, dat de kerk twee en een half maal zo groot was als de oude kapel te Nijmegen. De St. Walburg vertoonde veel overeenkomst met de grote kerk te Aken en was 31 meter in doorsnee. Advertentie "•t;? ..■■—■—oMn ni W.'.v «yTvntfii'r'i .4/av r. In onze berichten over de gespannen verhouding tussen Kerk en Staat in Oost- Duitsland is er reeds op gewezen, dat ook van „Evangelische" züde krachtig stelling is genomen tegen de Oost-Duitse regering wegens de schending der gods dienstvrijheid door de staat. Xn een desbetreffend schrijven aan de Oost-Duitse premier, Grotewohl, is door de „Evangelische" bisschop van Berlijn, dr. Dibelius o.a. verklaard, dat de „Evan gelische" kerk de staat niet wenst aan te vallen, doch hem ook niet vreest. De staat dient duidelijk te verklaren, dat het christelijk geloof in de school, noch op enig ander gebied aangevallen zal worden. Wij verlangen aldus dr. Dibe lius in zijn schrijven dat de staat zich onthoudt van elke druk op gelovigen en dat aan iedere staatsburger het recht van vrije meningsuiting wordt gegarandeerd, zoals dat in de grondwet is vastgelegd. Intussen is de herderlijke brief der Protestantse Kerkleiders, die Zondag j.l. in de meeste Protestantse kerken van Oost-Duitsland werd voorgelezen door de felle aanklacht, die daarin tegen de anti godsdienstige politiek der volksdemocra- tische machthebbers werd uitgesproken, onder de Oost-Duitse Protestantse bevol- In de zomer van dit jaar wordt in bet natuurtheater te Heeswijk (N.-B.) opge voerd: „Sint Geerten minne". Dit is een openluchtspel, dat door Antoon Coolen werd geschreven en thans voor de eerste maal ten tonele wordt gebracht. De schrijver schonk Heeswijk, waar hij zijn gymnasiale vorming ontving, de primeur. Het décor werd ontworpen door Michiel van Helvert, de kunstzinnige abdijheer van Berne. Honderdvijftig personen uit Heeswijk en omgeving zullen het spel tot uitvoe ring brengen onder regie van Jo van Erp. Met de repetities is reeds een aanvang gemaakt. Het stuk wordt gespeeld 16, 23 en 30 Juli en 6, 13 en 20 Augustus. Z H. de Paus heeft Zaterdagmorgen mgr. Th. Bekkers, voorheen Nationaal Directeur van de Pauselijke Missie werken in Nederland en diens opvolger, rector H. J- J. va'n sen> in speciale audiënti ontvangen. De H. Vader dankte mgr. Bekkers voor het vele en verdienstelijke werk in zijn functie verricht. De Paus roemde daarbij zowel de practische opbouw van de Pauselijke Missiewerken in Nederland als de grote ijver voor de missie van de Nederlandse Katholieken, „die ZQ zo zeide de H. Vader, „bij iedere ge legenheid weer tonen king als een bom ingeslagen. Het schrij ven in gevolgd door een onmiddellijke reaactie van de sovjet-Duitse minister president Otto Grotewohl. Deze heeft inmiddels aan de betrokken autoriteiten opdracht gegeven, zo spoedig mogelijk een lijst van alle Protestantse geestelij ken aan de centrale regering te Berlijn op te sturen. Uit deze lijsten moet ten opzichte van elke geestelijke duidelijk blijken, hoe deze tegenover het commu nistische „nationale front" staat. Naar wij vernemen, is rector H. J. J. van Hussen, directeur van de Bisschoppe lijke Hulpactie in het bisdom Haarlem, en opvolger van mgr. Th. Bekkers, direc teur van de Pauselijke Liefdewerken, be noemd tot huisprelaat van Z. H. de Paus. De secretaris van de Pauselijke Internun- ëisterJn te»ft-rector^ Van Hussen hiervan daan Jnen huize mededeling ge- De jaarlijkse Lourdesbedevaart, waar toe het Centraal Zieken- en Verplegings- fonds van de diocesane KAB in 1939 het initiatief heeft genomen, zal dit jaar op 9 Juli te Eindhoven beginnen. Voor het eerst gaat de KAB dit jaar met twee treinen, een ziekentrein zoals ook in 1948 en 1949 en een pelgrimstrein, die op de zelfde dag slechts een uur later zal ver trekken. Het zal dit jaar ook de eerste keer zijn, dat, wat de ziekentrein betreft, door de diocesane ziekenfondsen van de KAB een complete trein wordt betaald. Uit het bisdom Den Bosch zullen hiervan tach tig patiënten kunnen profiteren. Er gaan met de ziekentrein minstens twee pries ters, twee artsen, elf religiuezen en twin tig (gediplomeerde) lekenverpleegsters, een broeder-verpleger en dertig brancar diers mee. De keuze van patiënten be rust op een zuiver medische selectie. De reisroute lcKipt via Maastricht en Luik. Op 15 Juli hoopt men in Nedeland terug te zijn. De Amsterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de civiele zaak van het dagblad „Het Parool" contra de heer H. A. Lunshof, schrijver van de brochure „Dieven in de nacht", contra de druk kerij N.V. Buy ten en Schippersheym, die de brochure drukte en contra de stich ting „De Nederlander" die haar als feuil leton had gepubliceerd. „Het Parool werd door de rechtbank niet ontvankelijk geacht, zodat haar vor dering "ie 300.000 bedroeg moest worden afgewezen en zij werd veroor deeld voor de kosten van dit gedeelte van het geding, clie aan de zijde van gedaagde op nihil werden begroot. Ten aanzien van de vordering inge steld door de 6 bestuursleden van de stichting „Het Parool" neeft de recht bank overwogen, da-t brochure niet als smaadschrift kan worden beschouwd. Ook de vordering Van 15.000.—, die geeist was door ieder van de bestuurs leden, werd afgeWezen Wel was hier sprake van eenvoudige belediging. Vol gens de overwegingen in het vonnis moest het beroep van gedaagde Lunshof op het algemeen belang als niet ter zake dienende worden verworpen en werd hem dientengevolge niet toegestaan het be- wijs van de waarheid te leveren. Op oeze gronden veroordeelde de rechtbank de gedaagden tot publicatie van dit vonnis in de dagbladen, hetgeen de rechtbank een betere weg achtte tot herstel van de goede naam en eer der zes bestuursleden, dan het toekennen van de geeiste schadevergoeding. Dien overeenkomstig beval de rechtbank aan plakking van dit vonnis aan de voorge vel van het paleis van justitie te Am sterdam, alsmede aan de ingang van het gebouw, waarin „Het parool" gedrukt wordt, veroordeelde de gedaagden tot betaling van de kosten van dit deel van het geding, die soo— bedragen en machtigde de eisers op kosten van de gedaagde partij het vonnis te doen pu bliceren en te laten aanplakken. Naar uit betrouwbare bron te Wash ington vernomen wordt, bevindt het eer ste schip met militaire uitrusting voor Nederland zich reeds ®P voile zee. Dit Amerikaanse koopvaardijschip wordt in het midden of aan het eind van de vol gende week hier verwacht. (Van onze weerkundige mede werker.) Ee temperatuur is in de afgelopen nacht bijna overal onder het vries- punt geweest hier en daar werd zelfs min twee'graden gemeten. Ook gisteren overdag was het kwik tijdens sneeuwbuien al eens even onder dót belangrijke niveau ge doken. Deze koude komt zo laat in het jaar wel eens meer voor; half Mei 1935 bleef het overdag zelfs nóg kou der dan gisteren, terwijl toen ook sneeuw voorkwam. Vanmorgen bevond zidh een de- pressiekerm boven het Nauw van Ca lais, die zich in de richting van ons land verplaatste. Er is dus nog méér neerslag te verwachten, vanmorgen regende het trouwens reeds op vele Plaatsen, terwijl hier en daar ook al weer sneeuw werd gesignaleerd. Toch is er in de temperatuur enige verbetering te wachten, omdat het M het hoge Noorden minder koud geworden is met het gevolg, dat de sneeuwbuien in Schotland vanmor gen reeds hadden plaats gemaakt voor regenbuien. Maar groot zal de verbetering niet kunnen zijn; we zul len nog wel even dichter in de buurt yan d'e winter dan van het voorjaar blijven zitten. Naar vandaag uit betrouwbare neutrale bron wordt vernomen, heeft het eiland Ambon zich uitgeroepen tot een onafhan kelijke staat in de Zuid-Molukken en zich daarbij afgescheiden van de Ver enigde Staten van Oost-Indonesië, aldus meldt Ass. Press. Gezegd wordt, dat de separatistische beweging werd geleid door dr. Soukomil, die tot voor kort pro cureur-generaal was in de hoofdstad van Oost-Indonesië. Het Oostelijk deel van Oost-Indonesië heeft zich van de R.I.S. afgescheiden tengevolge van de groeien de ontevredenheid die er in verschillen de lagen van de bevolking bestaat over de politiek van de regeringHatta in Djakarta. Met de steun van de Indone sische leden van het K.N.I.L. hebben de plaatselijke autoriteiten van het eiland een onafhankelijke staat geproclameerd. De leiders van de nieuwe staat zijn Ma- nuhutu, plaatsvervangend hoofd van het bestuur van Ambon en Wairisal, lid van de raad voor de Zuid-Molukken. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bis schopsjubileum heeft de Apostolische Internuntius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe, gistermorgen een H. Mis van dankzegging opgedragen in de kapel van de Internuntiatuur te Den Haag. De Katholieke leden van het corps di plomatique- waren hierbij aanwezig. Zij werden na het dankoffer uitgenodigd zich naar de salons van de Internuntia tuur 'te begeven, waar de ambassadeur van Canada, tevens deken van het corps diplomatique, Z. Exc. Pierre Dupuy, de jubilaris zijn gelukwensen aanbood. Hij overhandigde mgr. Giobbe, mede namens zijn katholieke ambtgenoten, tevens een prachtige zilveren waterkan. Door de diplomaten werd bovendien een som gelds aangeboden, die zal die nen voor de aanschaffing van liturgische gewaden. Deze paramenten zijn bestemd voor de tengevolge van de oorlog be schadigde en verwoeste kerken in Ne derland. De door de communisten in de ha ven van Antwerpen veroorzaakte on geregeldheden (waarvan wij gisteren in een deel onzer oplaag melding maakten) zijn in een bijeenkomst van het uitvoerend comité Van de Belgi sche Transportarbeidersbond te Ant werpen besproken. Het comité heeft in de resolutie de mening uitgespro ken, dat het noodzakelijk is „met alle middelen een einde te maken aan de communistische drijverijen, die niet belang der arbeiders beogen, maar die uitsluitend ten doel hebben, het werk in alle West-Europese havens op bevel van de communistische internationale stil te leggen, teneinde het Westen te verzwakken en op deze wijze het Rus sische oorlogspotentieel te versterken". Intussen heeft de burgemeester van Antwerpen gisteren de verordening, die samenscholingen van meer dan 5 per sonen verbiedt, ingetrokken, maar de po litie met gendarmes versterkt voor het geval, dat opnieuw relltejes uitbreken. Het havengebied is door 500 gendarmes afgezet. Op meer dan 100 zeeschepen lag gisteren het werk stil. De communistische volksvertegenwoor diger Van den Branden, die Dinsdag ochtend tezamen met andere communis ten werd gearresteerd, wordt beschul digd van het uitlokken van ongeregeld heden, verzet tegen de politie en mis handeling van burgers. De communistische afgevaardigden Herssens en Jacquemotte hebben bij de voorzitter der Kamer tegen de arresta tie geprotesteerd. Advertentie De Nederlandse Bisschoppen hebben, naast de Diocesane Centra, thans ook 'n Landelijk Sociaal Charitatief Centrum ingesteld. De oprichting hiervan houdt verband met de vernieuwde opzet van het sociaal-charitatief werk, die in het herderlijk schrijven bij gelegenheid van de opening van het Heilig Jaar door de Bisschoppen werd aangekondigd. Men kan haar beschouwen als het sluitstuk daarvan. Het landelijk centrum zal tevens tot taak hebben, de katholieke charitas te vertegenwoordigen bij de burgerlijke overheid en de semi-overheidsinstellin- gen en te waken voor een juiste verhou ding in de praktijk tussen particulier initiatief en overheidsbemoeiing. Voor lopig wordt het nieuwe centrum gevormd door een afgevaardigd bestuurslid van elk Diocesaan Sociaal Charitatief Cen trum. Tot voorzitter is benoemd prof. dr. L. Beel te Wassenaar, die tevens verte genwoordiger voor het bisdom Haarlem is. Als Bisschoppelijk Commissaris is aangewezen mr. dr. J. Loeff te 's-Herto- genbosch, secretaris van het Katholiek Kerkgenootschap. Tot secretaris is be noemd mr. G. Dekkers te Roosendaal. De vertegenwoordigers van de ander» bisdommen zijndr. ir. F. Tellegen te Laag Soeren voor 't aartsbisdom Utrecht, mej. W. Hillen te Sittard voor het bis dom Roermond, rector P. Mommersteeg te St. Michielsgestel voor het bisdom 's-Hertogenbosch en dr G. Veldkamp te Breda voor het bisdom Breda. Het Landelijk Centrum zal gevestigd worden te 's-Hertogenbosch. Correspon dentie dient voorlopig nog gericht te worden tot de secretarisVincentius- straat 36 te Roosendaal. De Ned. aardappelmeelindustrie, die zich voornamelijk concentreert in de Gro ninger Veenkoloniën, neemt stelling te gen de actie, die door de bakkersorgani saties op touw is gezet tegen de verwer king van aardappelmeel in het brood. De ondervakgroep aardappelmeelindus trie heeft gisteravond een verklaring uit gegeven, waarin zij vooropstelt, dat het onjuist is te zeggen, dat bijmenging van aardappelmeel door de regering verplicht is gesteld, omdat de aardappelmeelindus trie met een te grote voorraad zit en de regering thans voor dit aardappelmeel een uitweg zoekt. Het gebruik van aard appelmeel in broodbloem geschiedt reeds jaren. Het verplichte percentage wisselde naar omstandigheden en bedraagt thans vijf. Lange tijd had de aardappelmeelin dustrie haar producten veel voordeliger voor andere bestemmingen kunnen ver kopen, doch zij heeft vrijwillig alle me dewerking gegeven in het landsbelang, niettegenstaande het feit, dat zij, en voor al ook de derivatenindustrie, daardoor in het gedrang kwam en dus belangrijke fi nanciële offers bracht. Eerst de laatste twee jaar is het zo, dat ook de aardappel meelindustrie zelf gebaat is bij de ver koop aan hoog- en vlakmolens. Het zou, aldus de verklaring, voor de aardappelmeelindustrie en de fabrieks aardappelen verbouwende boeren wel heel weinig acceptabel zijn, indien de re gering de verwerking van aardappelmeel in het brood alleen verplicht stelde in tij den, dat dit product overal wordt ge vraagd en de verplichting ophief zodra ook de aardappelmeel-industrie belang krijgt bij deze afzetmogelijkheid. Dat het aardappelmeel slechts buikvul- ling en surrogaat is, zoals wordt voorge steld behoeft nauwelijks weerlegging, al dus de ondervakgroep. Het bestaat uit vrijwel zuiver zetmeel en het heeft dan ook een hoge calorische voedingswaarde. Het staat vrijwel gelijk met tarwebloem. De calorische waarde van aardappelmeel kan worden gesteld op 330 tegenover dip van tarwebloem op 338, Uit dit oogpunt bezien is de discriminerende bakkersactie, aldus de ondervakgroep, dan ook hoogst bedenkelijk. Aardappelmeel behoort mede tot de beste zetmelen, die in de wereld worden gefabriceerd en het wordt zeer bedenke lijk genoemd het Nederlandse volk tel kens weer te willen wijsmaken, dat dit meel minderwaardig is. Tenslotte wordt dan in de verklaring het argument gememoreerd van de dol larbesparing, terwijl voorts wordt betoogd dat de bakaard van de broodbloem niet beduidend wordt beïnvloed door de te genwoordige bijmenging. De hoofden van alle katholieke kloos ters in Hongarije hebben gisteren in een brief aan de Hongaarse regering gepro testeerd tegen „de vervolging van mon niken en kloosterzusters", aldus werd in katholieke kringen te Rome verklaard. De brief, die op 15 April is gedateerd, kwam langs geheime kanalen naar Rome. „Wij protesteren tegen de confiscatie van onze kloosters, de inboedel ervan en onze drukpers", aldus de brief, waarin wordt gevraagd, dat de regering een delegatie van 10 kloosterlingen zal ont vangen om met haar de maatregelen te gen de kloosters te bespreken. In de brief protesteren de ordehoofden tegen „de obstructie van ons werk en betuigen hun „onwankelbare trouw aan bisschoppen". door Een hoofd verscheen in de opening. Een hoofd, doodsbleek en met twee van krankzinnige woede fonkelende ogen. Het was sir Horle. Niet de sir Horle die men kort te voren "aaT zlj° slaap" kamer had moeten dragen, niet de man, die, schijnbaar geslagen met imbeciliteit, zün omgeving niet herkende. Een nieuwe sir Horle; een ander mens. Eigenlijk slechts een wezen, dat enkel en alleen bezield was met duivelse haat en krankzinnige woede. Langzaam, voorzichtig, millimeter voor millimeter, kwam hij de kamer binnen. Zijn bewegingen deden den ken aan die van een roofdier, dat zich gereed maakt, een prooi te bespringen. Inmiddels ha'1 Manello de ijzeren staaf verwijderd. Sir Horle's blikken dwaalden door het vertrek en vestigden zich op de glinse- rende revolver op tafel. Hij hield de adem in. Manello nam een der boeken van de plank en opende het. Hij slaakte een z icht van teleurstelling; het „boek" was leeg. Hij zette het boek terug en greep een ander. Eveneens leeg. Ook het der de en vierde boek. Verbijsterd bleef hij staan. Wat be tekende dat? Horle had de tafel bereikt en strekte de hand uit naar de revolver. Zijn ogen waren daarbij voortdurend op de in breker gericht. Hij nam het wapen in de hand en het metaal maakte een zacht krassend gluid op het tafelblad. Manello had het gehoord, doch een on derdeel van een seconde te laat. Hij sprong zo wild om, dat hij bijna zijn evenwicht verloor. Zijn ogen puil den uit de kassen. Tegenover hem stond de baron, in pyama, het gelaat slechts een masker van dodelijke haat. HOOFDSTUK LIV. De wraak van een krankzinnige. Manello stond roerloos en sprakeloos. Hij kon slechts staan en staren De man, die hij meende onschadelijk gemaakt te hebben; de man. die hij vei lig opgesloten waande in Briaries House ,nau,weRiks meer in staat tot denken oi handelen, was niet alleen tèrug in zijn eigen huis, doch stond nu tegenover hem, d yan vitaliteit, een bui Lennatuur- lijk intellect, dat plotseling krankzinnig is geworden. Moordlust, koele moordlust, stond In die waanzinnige ogen te lezen. Manello, kon zich niet bewegen, zelfs niet als hij het gewild had. De loop van de revolver was op zijn voorhoofd ge richt. Horle had. hem goed en wel in de val; hield hem goed en wel in bedwang met een stuk metaal. En op dat moment besefte Manello, dat het met hem gedaan was. Er schitterde ie's 'n de ogen van de tegenover hem staande man, dat hem overduidelijk zei: „Slechts één van ons beiden verlaat levend deze kamer! Sir Horle was hierheen gekomen om te do den en zulks zonder zich om de gevolgen te bekommeren. Dat was wat het duivel se masker van de baron hem leerde. En desondanks hield Horle zich, op een of andere onverklaarbare wijze in be dwang. Hij barstte nog niet uit in heftige verwijten of in wartaal. Hij keek slechts zijn tegenstander aan met van haat en woede vervulde blikken. Eindelijk begon hij te spreken. Fluis terend en kalm en de klank van zijn stem in lijnrechte tegenstelling met hetgeen hij zei: Hond! Ellendige hond! Ik weet, wat je in het schild voert; ik wist het a! lang. Mijn spel is ten einde en ik heb verloren. Maar ik zweer je dat we samen naar de afgrond gaan. Probeer maar niet. je te verontschuldigen. Ik weet hoe jij en de andere honden me wilden bedrie gen en verraden. Hijgend staarde Manello naar het stuk glimmend staal voor hem; zijn hand ging millimeter voor millimeter naar het boek, dat naast hem op de plank lag. O, ik weet er alles van. Een hoge belo ning voor degene, die de juwelen terug bracht! En die beloning wilde jij verdie nen. Van het bloedgeld zou je voortaan kunnen rentenieren. Vijftien jaar gavanganiaatraf voor mfj; vijftien vette premies der verzeke ringsmaatschappijen voor jou. Voor jou, die mij geholpen hebt bij het stelen der juwelen Jij, Judas! Manello had zijn hand op het boek ge legd en kuchte zenuwachtig. Maar je bent even te laat. makker, hernam de fluisterende stem. Enkel en alleen om jou je verdiende loon te geven, ben ik vannacht terug gekomen. Laat jé hand van dat boek, schurk. Het helpt je trouwens geen zier. Je bent veroordeeld en je gaat sterven. Luister, ik heb een prettige boodschap voor je. De politie was in Briaries House en is nu op weg hierheen. Ze kan ieder ogenblik hier zijn. Je zit in 't zeilde schuitje als ik en we gaan samen varen. Manello huiverde. Hij hield het boek nu stevig vast, doch was te bang. zijn laatste hoop, zijn laatste poging tot le vensbehoud te verwezenlijken. De drei gende loop van de revolver kwam dien ter bij zijn voorhoofd. Hond, ellendige hond! Je wilde me beroven van mijn schatten.... een paar glinsterende steentjes.... de enige din gen waarin ik ooit plezier heb gehad. Je hielp me stelen en nu wilde je alles j terughalen om me te verraden! Eerst nu begon de stem van de krank- I zinnige te beven. Die diamanten en paarlen, waren mijn enige hartstochteen krankzin nige hartstocht, die me geheel verteerde. Tk wist het. En jij wist 't ook. Ik riskeer de mijn leven om ze te krijgen. En nou kom je hier. als een adder in 't gras. om me te verraden, jij ellendige politie spion.... Manello gilde. De krankzinnige haalde de trekker over en een vuurstaal schoot in het hoofd van de verrader. HOOFDSTUK LV Een stormachtig einde Manello tuimelde. In dodende stroom vlogen de kogels uit de revolver, totdat de haan tegen een ledige huls tikte. De Spanjaard viel op zij, in z'n ogen nog een brandend protest tegen het nood lot, dat hem in deze vroege ochtend achterhaalde. Want in de laatste seconde van zijn leven besefte hij, dat inderdaad he tnoodlot hem naar Claire Hall gedre ven had. Sir Horle viel eveneens. Er was iets in zijn hart gebroken. Een gloeiende straal had zijn zenuwen en spieren ver nield. De laatste kogel uit de revolver, waar mede hij Manello had gedood, had hij voor zichzelf gereserveerd. Sir Horle tuimelde en viel dwars over zijn slachtoffer. Zo lagen ze op elkaar, in een bijtende rook. Man-Ho maakte nog een stuiptrekking en lag toen stil. De minuten verstreken. De ouderwetse klok in de hoek tikte regelmatig verder. Boven, in haar slaapkamer, wentelde zich Cyrienne onrustig heen en weer. Uitgeput naar lichaam en geest, was ze in een loodzware slaap gezonken. Op het geluid der schoten schrikte ze wakker, doch het vuren had reeds opgehouden vóór ze de ogen opende. (Wordt vervolgd) Er zijn enkele wijzigingen gekomen in de tour, welke de Middlesex Wanderer» in ons land maken. Op Woensdag 24 Mei spelen ze in Den Haag, waarbij de ont moeting om 8 uur aanvangt. Op Zater dagmiddag 27 Mei speelt het voorlopig Nederlands elftal des middags om 4 uur te Utrecht tegen de Wanderers, hetgeen als laatste oefening is bedoeld voor de tour naar Zweden en Finland. Op verzoek van de Rotterdamse voet balverenigingen heeft het bestuur van de KNVB besloten de wedstrijd tussen het Bondselftal en Leeds United, welke wa» vastgesteld op Zondag 14 Mei te Rotter dam, nader te bepalen o-p Zaterdag 13 Mei. De ontmoeting wordt in de avond uren in het Feijenoordstadion gespeeld. Naast de bekende Rallye van Monte Carlo voor automobielen zal de Motor club de Monaco dit jaar voor het eerst op 23, 24 en 25 Juni een soortgelijke rallye organiseren voor motorrijders. Het zal een fikse betrouwbaarheidsrit worden van ongeveer 1250 km lengte. In negen plaatsen bestaat de mogelijkheid te star ten, namelijk in Barcelona, Bordeaux, Brussel, Florence, Folkestone, Genua, Mi laan, Monaco en Parijs. Pogingen om ook in Nederland een startplaats te krijgen hadden geen succes. Er wordt in twee klassen gereden en wel die voor motoren tot 200 cc, waarvoor een gemiddelde snel heid van 40 km per uur geldt, en die voor motoren boven 200 cc, voor welke klasse Öe gemiddelde snelheid op 50 km per uur is bepaald. Dinsdag zijn te Utrecht de interacade miale sportwedstrijden voor vrouwelijke studenten begonnen. De uitslagen van de eerste dag luiden: Zeilen: 1. Utrecht; 2. Groningen; 3. Lei den; 4. Delft; 5. Wageningen; 6. Amster dam; Rotterdam viel uit. Zwemmen; 1. Groningen; 2. Leiden; 3. Amsterdam; 4. Utrecht; 5. Rotterdam; 6, Wageningen; 7. Delft. Dinsdag heeft het Nederlandse water- polo-zevental met 12-4 van de ploeg van Stockholm gewonnen, nadat de rust met 6-1 was ingegaan. De Nederl. doelpunten werden gescoord door: Van Feggelen (6x), Cabout (3x); Braasem (1), Van Gel der (1) en Smol (1). In het intern, candidatentornoo: te Boedapest werden enkele afgebroken partijen beëindigd. Zesde ronde: Stahl- bergNajdorf Vzzevende ronde; KeresNajdorf Flohr—Szabo 0—1, BronsteinBoleslafski acht ste ronde: Kotof—Boleslafski 0I. De landenwedstrijd tussen België en Ierland, welke Woensdagavond 10 Mei in het Heysselstadion te Brussel wordt ge speeld, zal worden geleid door de Neder landse scheidsrechter Bronkhorst Als grensrechters zullen fungeren de heren Schipper en Aussum. In een wedstrijd om het kampioen schap boksen van Europa en van de we reld in het vlieggewicht heeft de Brit Terry Allen gisteravond in 15 ronden op punten gewonnen van de Fransman Pra- tesi. Beide titels waren vacant sinds de houder, de Ier Rinty Monaghan, de boks- sport vaarwel had gezegd. In een titelwedstrijd, afgesloten op 15 ronden, heeft de Spanjaard Luis Romero, Europees kampioen bantamgewicht, zijn uitdager Danny O'Sullivan (G. Br.) ver slagen door interventie van de scheids rechter in de dertiende ronde. In een partij over 15 ronden, met het Britse middengewicht-kampioenschao ais inzet, heeft de uitdager Albert Finch op punten gewonnen van de titelhouder Dick Turpin. De nieuwe kampioen Finch is hier bekend, omdat Luc van Dam hem in Engeland eens versloeg. Een aantal vooraanstaande psychologen heeft zich krachtig verzet tegen de ver kiezing van Hetty van Hemeldingen de hoofdrolspeelster in de eérste grote Neder landse Bach-geluidsfilm in kleuren tot Koningin Voetballend Nederland, die bij gebrek aan voetballers Nederland zal ver tegenwoordigen op het wereldkampioen schap Voetballen, dat deze zomer in Rio de Janeiro wordt gehouden. Zij verklaar den, dat de glycerine-tranen, welke zij op haar oogleden zal moeten dragen als symbool van de smart over het niet- deelnemen van Nederland aan dit wereld kampioenschap, de sport omlaag zou kunnen halen tot het niveau van de films. Een ander bezwaar was. dat Hetty reedt Mammoet Productie Efficiency Campag ne Koningin en bovendien Miss Duurder» N. S.-Reisbilielten 1950 is. Mevrouw v. Hemeldingen-Rouflaquette, de moeder van Hetty, verklaarde gisteren tegenover de pers: „Ik ze niet in, waarom je. als je Koningin van het ene bent. ook niet Koningin van het andere kan zijn." t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3