Bezinning op vredestaak die moed en zelfopoffering eist Prins Bernhard opende de „Holland Fair '- Trygve Lie naar Moskou om eens te praten Pater Franciscaan werd op Java vermoord Sinds souverei ni teitsoverdracht zestien Nederlanders op vermoord Java Internationale samenwerking noodzakelijk tegen werkloosheid Heldhaftigheid in het leven is ook voor de toekomst nodig „Laten WIJ het ideaal waarvoor ZIJ gestorven zijn, waar maken" Carméncita Franco op huwelijksreis Zaterdag 6 Mei 1950 v ""N DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v. Feesten met een natte inslag (F Generaals spraken tot ons volk Koningin Juliana: K Indrukwekkende toespraak van Vorstin tot haar volk J Dom Paulus Andriessen tot abt van Egmond gekofcen „Z/jt gij tevredenzegt het anderen ant het loopt mis met de Verenigde Naties Bij Tandjong Priok door rovers overvallen Kindje door kolendamp gestikt Stappen van Hoge Commissaris Washington herhaalt beschuldigingen inzake „Privateer" Minister Wyers ziek In memoriam pater Mulder Concreet program wordt opgesteld Mr. Visser krijgt drie maanden Op elf West-Duitsers WEERBERICHT Neen, Nederland heeft gisteren van het weer niet veel medewerking ondervonden om het eerste lustrum van zijn bevrijding uitbundig te vieren. Was liet des ochtends op vele plaatsen nog droog, na het middaguur begonnen de eerste regendruppels te vallen. En er volgden nog millioenen, die het vlaggedoek, dat op zo'n dag toch moet wapperen in de wind, overal zielig deden neerhangen, de feestvierders thuis hielden en de straat soms een triest aanzien gaven. Toch hebben vele Nederlanders zich niet door al deze natte narigheid laten kennen. De vreugde om deze dag was er „binnenskamers" wellicht des te inniger om en waar het buiten éven kon, daar werd feest gevierd. „Moskou's houding beletsel voor goede betrekkingen" „De volmaakte ambassadeur' heeft er één oorlogspensioen D« verwachting van heden- tot morgenavond luidt: In het Zuid-Westen van het land aanvankelijk enkele opklaringen, overigens over het alge meen veel bewolking met vooral in de Noord- Oostelijke helft van het land plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en ,?os^. enm J verandering in temperatuur. Zondag 7 Mei: Zon op 5.00 uur, onder 20.14 uur; maan op 2.04 uur, onder 9.08 uur. Maandag 8 Mei: Zon op 4.58 uur. onder 20.15 uur; maan op 2,32 uur, onder 10.32 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT Bevrijdingsdag in Nederland Haarlem vierde de bevrijding o.a. met een zeepkistenrace. De rennen met gangmaking) in de bocht tijdens een felomstreden rit. Ken bijzondere gelukwens ter gelegen heid van deze dag bereikte ons volk via de radio. In het nationaal programma van de Nederlands Radio Unie hebben namelijk de generaal Foulkes, veldmaar schalk Montgomery en generaal Brad ley het Nederlandse volk hulde gebracht voor de moed en vastberadenheid, die het ^jjdens de bezetting heeft getoond. In het bijzonder dankte generaal Brad ley de Nederlanders voor de adoptie der Amerikaanse soldatengraven en voor hun brieven, die de vaders en moeders van deze gesneuvelde Amerikanen zoveel troost gebracht hebben. Sprekend over de oorlogsdreiging, die hangt over deze dag van vredesherden- king, verklaarde veldmaarschalk Mont gomery: „Wy moeten ons nooit meer laten terugzinken in de staat van apathie en onvoorbereidheid, die de landen van het Westen tot een onweerstaanbaar lokaas voor de Duitse agressie maakte. Ook Nederland heeft zijn rol te spelen bij de verzekering en instandhouding van de vrede zo zeide Montgomery. „Deze rol zal echter al zijn moed en zelfopof fering opeisen. Het volk van Nederland heeft bewezen, dat het deze hoedanig heid in grote mate bezit. Het zal in de toekomst hierin niet in gebreke blijven". Dank aan Canada Ook voor de Canadese radio-omroep is een uitzending gewijd aan Nederland's bevrijding. Dit programma werd ver zorgd door de PCJ en de minister-presi dent, dr. W. Drees, en de Canadese am bassadeur in ons land ,de heer P. Dupuy, voerden er het woord in. Hun speeches waren voor dit doel op gramofoonplaten vastgelegd. Dr. Drees zei o.a.: „Ik kan U verzekeren, dat de dank baarheid van het Nederlandse volk je gens Uw soldaten en U allen meer be tekent dan een schone leuze. Zij is een realiteit, die de grote vriendschap tus sen Canada en Nederland voor een verre toekomst heeft verankerd." Ambassadeur Dupuy herinnerde eraan, dat hij in 1945, onmiddellijk na de be vrijding, in Nederland kwam. Spr. ver zekerde, dat de dankbaarheid jegens Ca nada geen enthousiasme was van voor bijgaande aard. Die dankbaarheid is nog even groot, niet alleen bij herdenkingen ais thans, maar dag in dag uit gedu rende maanden en jaren. Onze Neder landse vrienden zeide hij vergeten niet Zeepkistenraces in de regen Het weer is ook spelbreker geweest bij de bevrijdingsfeesten in Den Haag. De festiviteiten in de open lucht zijn voor een groot deel verregend en de luisterrijke bekroning van het festijn het vuurwerk te Scheren!ngen, moest zelfs geheel worden afgelast. De grote attractie van het feestpro gramma, de zeepkistenrace op het via duct aan de Sehenfckade, is echter on danks de regen toch doorgegaan. Van de Koningin WiHhelminalaan tot aan de AdelfheidiSfcraat .vas het zwart van de mensen en op de trottoirs langs de race baan stond een dicht, opeengepakte me nigte toeschouwers. De steeds doorsijpe lende regen dreef de ouderen op de duur naar huis, maar de jeugd bleef kijken en iedere kampriit bracht voor haar weer een nieuwe emotie en deed de doorweekte kleren vergeten. Utrecht kreeg bezoek van zijn bevrijder De bevrijdingsdag te Utrecht had een bijzondere noot door de aanwezigheid van de bevrijder van de stad, generaal- majoor S. B. Rawlins, die op 5 Mei 1945 aan het hoofd van de 49st Britse divisie de stad binnentrok. De generaal was ver gezeld door zijn echtgenote en maakte een korte rit door de stad, om daarna officieel op het stadhuis te worden ont vangen. Vele autoriteiten waren daar samengekomen.' onder wie ook de oud- burgemeester, mr. dr. Ter Pelkwijk. Aan de generaal werd een zilveren herinne ringsmedaille aangeboden. Des avonds werd in het Utrechtse stadion door de gezamenlijke jeugdver enigingen een bevrijdingsspe] opgevoerd onder de titel: „Wij willennaar ideeën ,/an H. Rozendaal. Een verrassing was het voor de meer dan 4000 toeschouwers, dat niet alleen generaal Rawlins o ider de aanwezigen bleek te zijn, maar ook H. M. de Ko ningin, die vergezeld was van de prin- lesjes Beatrix en Irene. Gisteravond heeft H.M. de Koningin over heide zenders onder staande redevoering uitgesproken tot het Nederlandse volk, dat in deze dagen het eerste lustrum van de bevrijding en tweede lustrum van het begin van de oorlog herdenkt. „10 Mei 1940 en 5 Mei 1945, voor altijd onvergetelijk, zijn levend voor ons als de dag.van vandaag. Wij tellen de jaren van Mei tot Mei, en van Pinksterfeest tot Pinksterfeest, zoals onze dichters zeggen. We voegen fragmenten samen en een volledig beeld ontstaat. Wat er is voorgevallen, gedenken we liever met onze gedachten dan met woorden. Bij alle redevoeringen ter herdenking van de oorlog en van degenen, die er hun hoogste offer in brachten, is steeds het hoofdmotief: laten WIJ het ideaal, waarvoor ZIJ gestorven zijn, in ons leven waar maken. En velen wanhopen, of wij ooit in vredestijd die eendracht en die energie zullen kunnen opbrengen, die daarvoor nodig zijn. Na vijf jaren vrede gaan velen zelfs soms zover, dat zij menen, dat het geestelijke goed, in de strijd verworven, in de veelbewogen en teleur stellende nasleep teloor is gegaan. Maar een &®®stelijk goed gaat niet verloren. Het kan ondergronds gaan, maar het blijft doorwerken. En het werkt nog steeds. Let op, overal om U heen, in Uw eigen kring en elders. Het gaat steeds verder. Bewust en onbewust wil men anders, voelt zich daartoe onweerstaanbaar gedreven. 1 Waarom zouden we in herhalingen treden, aoor oude voorbije tijden te plaatsen voor de tegenwoordige. Daar iedere tijd nieuwe mogelijkheden biedt en de voorbije altijd weer gebleken zün tot een verderf inplaats van tot opbouw te leiden Er ligt hier een diepgaand verschil of men de feiten in de ogen durft te zien, of men ze verwerpt of aanvaardt; omdat het eindresultaat van dit aanvaarden of verwerpen voor ieder mens een zaak is tussen hemzelf en God. In West-Europa heeft Nederland het zwaarst gèleden en ook het meest opvallend herstel beleefd. Buitenlanders zien dit duidelijk en ver klaren, dat wij met zoveel wilskracht aanpakken. Naar Nederland blijft men uitkijken. Nederland heeft verplichtingen m de broederschap der volkeren. Het hoort een voorbeeld te zijn van ontplodiing in het nieuwe seizoen van de tweede helft der 20e eeuw. Er moet worden losgelaten wat voorbij is, als df<er en laat ons aanvaarden, dat herstel van mensen-waarden alleen kan geschieden vanuit een volkomen rustig, uitgebalanceerd verlangen naar vrede en vooral naar welvaart. Welnu, we gaan dus blijkbaar de weg al, °P> die leidt naar zelf- hervinden in de traditie van vernieuwing, door zichzelf geven voor Volk en land, in de enige mogelijkheid aangedaan leed te iaten voor wat het ia en te vergeven. De twijfel is een slechte kameraad en de hooP eigenlijk niet minder, omdat beide concrete aanvaarding verwerpen en dus nimmer een gezonde beschouwing ontstaan kan. 4 Niets kan ons beletten alles te verwachten van het leven, nróar dan als begrip voor dat, wat het leven ons brengt in de afmetingen van onze draagkracht. Hoop en twijfel trekken ons-links en rechts. Aanvaarding geeft recht op herstel van welk verlies dan ook. Ons verlangen zijn de draden, waarmee God weeft. En het weefgetouw van God is onnaspeurlijk, evenals h#t vervliegen van onze verlangens. Doch niet èèn draad zal onbruikbaar blijken, omdat God deze zal weven in het gewaad van Zijn schepping." Zoals reeds verwacht werd, hebben de monniken van de regele abdij van Eg- mond gisteren tot 38e reguliere abt van de abdij gekozen de hoogeerw. pater Dom Paulus Andriessen, die tot nu toe prior was van het klooster. De nieuwe abt werd geboren te Rotter dam op 22 Augustus 1909. Hij volgde de studies aan het klein-seminarie Hageveld en het groot-seminarie te Warmond. Op 26 Mei 1934 werd hij priester gewijd Na enige tijd kapelaan te zijn geweest te Hoek van Holland trad hij in September 1936 in de Orde der Benedictijnen (St - Paulus Abdij te Oosterhout) waar hij in ■Mei 1938 zijn professie deed. Hij doceer de er de fundamentele theologie en schreef artikelen over liturgie en over de kerkvaders. Op 8 April 1948, na de dood van de eerste prior van Egmond, Dom dr. J. Huyben, kozen de monniken van Egmond hem tot zijn opvolger en nu 't klooster wederom zijn oude titel van abdij heeft j verkregen werd hij tot 38ste abt gekozen sinds de duizend jaar geleden stichting van de abdij. Na de verkiezing van de nieuwe abt hebben de monniken ook een prior en subprior gekozen. Tot prior werd geko zen Dom A. Ruijs, tol dusver subprior. Dom J. B. de Glas werd tot subprior benoemd. „Moge deze hernieuwde kennismaking van het Amerikaanse volk met de producten van het Nederlandse intellect en het Nederlandse vakmanschap leiden tot een verdieping van het onderlinge economische en culturele contact. Hiervan zal niet alleen een bevruchtende werking uitgaan op ons beider prestaties, maar wat misschien belangrijker is dit zal liet wederzijds begrip en de achting bevorderen, waaraan wij in deze tijden meer dan ooit behoefte hebben". Met het uitspreken van deze wens besloot Z.K.H. Prins Bernhard gister avond zijn rede, die hij hield ter gelegenheid van de „Holland Fair", de grote Nederlandse tentoonstelling, welke hedenochtend in het Gimbel warenhuis te Philadelphia door Z.K.H. werd geopend. De Prins voerde het woord tijdens een groot d'iner, dat gisteravond om zeven uur (Philadelphia tijd) in het Gimbel waren huis een aanvang raaim. Na afloop van dit diinèr begaven allen die er aan hadden aangezeten, zich een verdieping lager, waar zij dc tentoonstelling als eerste be zoekers bezichtigden. Het verheugde de Prins, dat hij zich juist op bevrijdingsdag in de Ver. Staten bevond, in welk verband hij dank bracht aan de Amerikaanse strijdkrachten, die .de .bevrijding van ons land mede heb ben mogelijk gemaakt- Wat Nederland presteert „De tentoonstelling, die ik morgen zal openen", zo zei de Prins, „is in de eerste plaats een prachtig resultaat van het streven naar Europees herstel. Deze scheepslading die u hier ziet, is een voorbeeld van wat Nederland kan doen. Gelieve het te bezien met de grootst mogelijke zorgvuldigheid en de slagzin in gedachten te houden, die men zo dik wijls in de Verenigde Staten ontmoet: „Bent U tevreden, zeg het anderen bent U niet tevreden, zeg het ons". Ik wil hiermede zeggen dat het onze wens dat het ons streven is, de handel op te bouwen en uit te breiden. Wan neer wij dit doen zijn wij ons' ervan bewust dat wij geplaatst zijn tegenover waarschijnlijk de meest critische en oordeelkundige kopers ter wereld. U bent dit, omdat de Amerikaanse fabri kant en producent U waarschijnlijk hebben verwend met hun productie van de beste en geschiktste artikelen. Vertel ons wat U niet bevalt opdat wij in Nederland zullen beseffen, dat wij datgene moeten produceren en U Toen de bewoonster van een als „wo ning" verbouwd kippenhok aan dc Amersfoortsestraat te Barneveld, Donder dagmorgen wakker werd, deed zy een verschrikkelijke ontdekking. Haar vier jarig pleegdochtertje, dat i„ hetzelfde bed sliep, lag dood naast haar. Hevig ontsteld waarschuwde de vrouw een dok ter. doch deze kon geen doodsoorzaak vaststellen, zodat een politie-onderzoek noodzakelijk was. Be vrouw vertelde, dat haar pleegt lochtertje 's nachts overgegeven had. zy W'as daardoor zo geschrokken, dat ze ge vallen was en naar schatting wel ander half uur verdoofd moet zijn blijven lig gen. Naar thans bHjkt is de kleine door kolendampvergiftiging om het leven ge komen. De pleegmoeder, die dacht door schrik gevallen te zijn, was bij het wak ker worden van het meisje ook door de kolendampvergiftiging onwel geworden. Naar aanleiding van de arrestatie van enige Nederlanders te Makassar heeft de waarnemend Hoge Commis saris aan de regering der RIS ophelde ring gevraagd, aldus verneemt het A. N. P. uit zeer welingelichte bron. De plaatsvervangend commissaris van het Koninkrijk te Makassar heeft voorts de militaire autoriteiten al daar gewezen óp de handelwijze tegen over leden van 'Te Nederlandse gemeen schap te Makassar. vernomen wordt, dat verschillende Nederlanders gesom meerd werden binnen een half uur 5- ver,aten zonder dat andere accomodatie werd aangewezen. Voorts werden enige malen stenen naar hul zen van Nederlanders geworpen. Naar aanleiding van de moord op de Nederlanders is door het Hoge Com missariaat eveneens een stip bij de re gering der RIS ondernomen. In dit verband wordt vernomen, dat sedert de souvereiniteitsoverdracht ongeveer zestien Nederlandse burgers alhier ver moord werden, van wie elf in Oost- Java en vijf in West-Java. (Van °nze Haagse redectie) In een der zalen van het Vredespaleis ontving Try^v, Lje, die enkele dagen in ons land vertoefde, gisteren de pers. Wat de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties te zeggen had was ganw feze^ »>ego„ namelijk te vertel len, dat er geen nieuws was en h« ver wees verder naar zijn in Parijs afge legde verklaringen. Deze hielden In. dat hij heden (Zaterdag) naar Genève zou gaan en Woensdag naar Moskou. Hij zou daar enige dagen blijven voor besprekingen. Hij hoopte ook Stalin te ontmoeten, maar hij verwachtte er geen directe resultaten va-n. Het ging slechts om een uitwisseling van gezichtspunten. De U.N.O. was er voor de hele wereld en ze dreigde nu de wereld in twee kam pen te verdelen. Dit zou tot oorlog kun nen leiden, mdien men de weg terug niet zou kunnen vinden. De eerste step zou moeten rite de U.N.O. weer in ere te herstellen als een verzamelplaats van de naties ter oplossing van de conflicten en de eschillen, ook tussen de grote mo gendheden. Wat had dt heer Lie daarna nu nog toe te voegen? Hij was m Den Haag gekomen om de gevolgen van de devaluatie van de gul den voor de leden van het Hof van In ternationale. Justitie onder ogen te zien. Wat hij in Moskou zal bespreken' Dat wist hij net Ik weet wel, wat ik te zegge11 he>?. aldus Lie, maar wat zij te zeggen hebben, weet ik niet. Dit echter weet ik. zolang er nog geen op lossing1* ^oor die Chinese vertegen woordiging in de U.N O., is er geen zit ting van^ de Veiligheidsraad mogelijk. Eén óp®-*®5, voor besprekingen in Moskou had Lie met en hij had zich ook niet vastgelegd. Hij kon daar al leen doet-, wat hy meende dat goed was. En had hij hele maal geen boodschap meegekregen. Dat was het slot. De V. 8. hebben gisteren een nieuwe nota aan ~e sovjet-regering gestuurd in verband met het vermiste „Privateer"- toestel. Zoals bekend, hebben de Russen alle verantwoordelijkheid voor dit inci dent van de hand gewezen, zy hielden hardnekkig vol, dat een B-29 boven Let land vloog en Russische strategische pun ten fotografeerde. In Haar nieuwe nota herhaalt de regering van de V. S., dat er op 8 April geen Amerikaanse B-29 in dit gebied is geweest, doch wel de ver miste „Privateer", die ongewapend was en geen Russische of door de Russen be- -1 zette grenzen heeft geschonden. Deze - J „Privateer" werd, aldus de nota, boven 'de vrij» Baltische Zee neergeschoten. ,.De regering van de V. "S. moet de ^vj et-regering wijzen op de ernst, waar mede Washington de houding van Mos- wou beschouwt in zaken van zulk groot gewicht", aldus de nota: „Het is duide- -kjk dat de sovjet-uaie de verplichtingen, ytolike ïlet volkerenrecht en het interna tionale gebruik de landen oplegt, met °Pzet niet heeft willen nakomen". Washington acht dit ^en nieuw belet sel voor de totstandkoming van harmo nische betrekkingen tussen de landen, terwijl de Russische handelswijze tevens in stryd is met de herhaalde plechtige verzekeringen van Moskou's verknocht heid aan de zaak van de vrede. Intussen heeft zich een nieuw incident voorgedaan, ditmaal met de Britse treiler „Etruria", die aan het vissen was in de Witte Zee en door de Russen is aangehou den en opgebracht. De Britse ambassade te Moskou heeft het Russische ministerie van buitenlandse zaken een verzoek om vrijlating van de treiler doen toekomen. De minister van Justitie, mr. Th. Wy ers zou deze week afscheid genomen hebben op zijn departement. Hij was daartoe echter verhinderd door ziekte. Intussen treedt mr. Van Maarseveen op als minister van Justitie ad Interim. Een Nederlandse missionaris de 42- jarige Franciscaner pater Desideratus A. J. Th. Mulder O.F.M. is gisteren het slachtoffer geworden van rovers. Ter- wül hij per fiets onderweg was van Tandjong Priok naar Palmbeach, is hy door onbekenden overvallen en zodanig gewond dat hy aan de gevolgen daar van is overleden. De Nederlandse soldaten, aldus het relaas, dat Aneta geeft, merkten Vry- digmiddag een persoon op, die als ver suft langs de weg liep. Enigen van hen, onder wie een majoor, begaven zich per jeep naar hem toe en ontdekten, dat het een Nederlands geestelijke was, wiens ge zicht en achterhoofd met messteken wa ren overdekt. Het bleek pater Mulder te zijn, doch hij sprak zo onduidelijk, dat de militairen uit zijn woorden de toe dracht van het gebeurde niet konden op maken. Terstond hebben rij hem toen naar het Carolus-ziekenhuis in Djakarta gebracht. Hulp mocht evenwel niet meer baten. Enkele uren nadien is hij overleden. Bij onderzoek bleek, dat de pater was be roofd van zijn armbandhorloge en vul penhouder. Pater Mulder, die uit Den Haag afkomstig was, werkte sedert ongeveer een jaar in Djakarta en daarvoor 12 jaar in China. (Van een klassegenoot). Verleden jaar hebben wij onze goede pater Desideratus Mulder nog in ons midden gehad. Na de priesterwijding, die hij in 1935 op Zondag Leatare te Weert tegelijk met ons uit de handen van Mgr Lemmens ontving, hadden wij hem in geen jaren meer gezien, want onze wegen waren ver uiteen gegaan. Eerst volgde hij gedurende een jaar een missie-cursus te Rome en vertrok toen naar China, het land van zijn idealen, waarvan hij al tijdens zijn studiejaren op St. Franciscus Solanus te Megen, Baarlo en Sittard vol was. In China heeft hij meer dan twaalf jaar hard gewerkt en heel wat meege maakt. Vooral toen de communistische In een overzicht, dat economen van de Iraternaitiionaile Arbeidsorganisatie hebben ■voorbereid ter behaiiKtelinig op de alge mene vergadering van die organisatie op 7 Juni as., wondt ©r voor gewaarschuwd dat er tekenen zijn, diie wijzen op een mogelijke toeneming vain, de werkloosheid in de wereld. In het overzicht wordit ge zegd, dait een concreet pragramima voor internationaal optreden tot bestrijding van massa-werkloosheid noodzakelijk is. Als onderdeel van dit programma wordt in het overzicht aanbevolen: permanent overleg tussen de regeringen, stabilisatie der pryzen van de voornaamste primaire goederen in de wereld, regelingen ter verzekering, dat de valuta's van de voor naamste landen op stabiele basis voor de wereld beschikbaar zullen zyn en een zorgvuldig voorbereide reserve van open bare werken, die eventueel kunnen wor den uitgevoerd door centrale en plaatse lijke regeringen, zodra de noodzakeiyk- heid daartoe zich voordoet. In het overzicht woerdI er verder op gewezen, dat- sommige industriële staten oog geen w^kloosheidaveirzekeiringen vervolgingen zich ook tot het missie gebied van de Paters Franciscanen uit strekten. Op het nippertje wist hij eens aan de achtervolging te ontkomen. Na dit spannende avontuur reisde hij met de K.L.M. van Sjanghai naar Schiphol, om bij zijn ouders in Den Haag van een wel verdiende vacantie te genieten. Op zeker middag zat hij bij ons aan tafel. Hij was in de kracht van zijn leven, ongeveer veertig jaar oud en kerngezond. Alleen aan een kant doof geworden door een mislukte ooroperatie, die hij in Pe king had ondergaan. Hij vertelde ons bijzonderheden over de. marteldood van pater Bruns en nog hoor ik hem zeggen, dat dit de grootste genade was, die O. L. Heer aan iemand verlenen kan. Nu 's hij zelf op Java, waarheen hy is gegaan omdat China hem in de huidige omstandigheden geen mogelijk heden meer bood, onder moordenaars handen gevallen. Wij zullen hem niet vergeten. Tydens zyn studiejaren deed hy niets liever dan boeken binden, een kunst, die hy meesterlyk verstond en als ik vandaag mijn brevier weer open leg, dat hy my by myn priesterwijding heeft geschonken, dan zal het eerste officie voor zijn zielerust zijn. Al betwy- fel ik, of hy dit gebed nog nodig heeft, want hij is vast en zeker hoog in de hemel. zenden, waarvan U weet dat U nodig hebt en niet datgene, waarvan wij den den dat U nodig hebt". Ook de seceteris-generaal van het Ned. Ministerie van Economische Zaken, prof. G. Brouwers, voerde aa.n het dinér het woord. Prof. Brouwers noemde de ope ning van de „Holland Fair" een gebeur tenis van West-Europees herstel, een feit van betekenis. „Het bewijst", zo zei hij, „hoe thans alle pogingen in het werk worden gesteld om een einde te maken aan de onevenwichtige economische ver houding tussen West-Euopa en de Ver. Staten van Amerika. Europa heeft lange tijd geschenken aangenomen, zonder hier iets tegenover te kunnen stellen. Maar nu is dank zij de Marshall-hulp de tijd gekomen waarin Europa ook iets terug kan gaan leveren. Het diner werd gehouden in „Gimbel Banquet Hall". Er ging een receptie aan vooraf. Een koor zong het Amerikaanse en het Nederlandse volkslied- De gasten vonden naast hnri bord een kleine Goudse pijp en een paar klompjes. In het fraai gedrukte menu bevond zich. behalve een catalogus van de tentoonstelling, een nagedrukt exemplaar van een vertaling in het Nederlands van de Amerikaanse onaf hankelijkheidsverklaring, zoals die in 1776 in de „Oprechte Haarlemsche Courant" was verschenen. In zijn openingswoord zei de heer Kaufmann, dat de "netto-opbrengst van hetgeen het Gimbels-warenhuis op de Holland Fair exposeert, aan de Neder landse regering zal worden overgedragen. Hij haalde het woord van de reizende agnbassadeur Harriman aan, die tot hem gezegd had, dat deze Holland Fair de in ternationale betrekkingen op nieuwe leest zou schoeien. De administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, noemde Prins Bernhard „de volmaakte ambassadeur van de goodwill" en prees Nederland, dat het op de bres staat by iedere poging, de handel op het vasteland vry te maken. Hij wees er op, dat de Nederlanders, na de Benelux-overeenkomsten mede tot stand gebracht te hebben, op het ogenblik het actiefste aandeel hebben bij de ontwikkeling van de belangrijke Europese betallngsunie. Het Haagse gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de oud-burge meester van Den Haag, mr. W. Visser, en diens voormalige secretaris, drs. W. Bos, die zich beiden aan overtredingen van het deviezenbesluit hebben schuldig gemaakt. Mr. Visser werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf onvoorwaar delijk en een boete van tienduizend gulden. Het vonnis van de rechtbank van zes maanden gev.straf en twintig duizend gulden boete, *e vervangen door drie maanden hechtenis, werd vernietigd. Drs. Bos werd veroordeeld tot vijf maanden gev.straf met aftrek van voor arrest (vijf maanden) en duizend gul den boete. De hem door de rechtbank opgelegde veroordeling tot 5 maanden gevangenisstraf en 2500 gnlden boete subsidiair twee maanden hechtenis werd eveneens vernietigd. pen.van gesalarieerd personeel niet be schermd worden. Tevens wordt 'in het overzicht gezegd, dat de voornaamste factor, die in West- Duitsland verantwoordelijk was voor die stijgende tendens der werkloosheid in 1949, de snelle toeneming was vam het aantel beschikbare arbeidskrachten, als gevolg vain de grote toevloed van vluch telingen. Binnenkort zal op iedere elf West-Duit sers één oorlogspensioen genieten. In to taal ontvangen reeds 3.830.000 personen uitkeringen en 350.000 aanvragen moeten nog behandeld worden. Per maand wor- Na een grandioze huwelijksplechtigheid is Carmencita Franco, de dochter van Snanje's dictator, op huwelijksreis gegaan. Het jonge paar heeft zich op zijn huwelijksreis eerst naar Portugal begeven, voor een bezoek aan de bad' plaats Estoril. Vandaar heeft het een pelgrimstocht gemaakt naar het heiligdom van Fatima. De huwelijksreis zal een maand duren en met het jacht van Franco worden gemaakt, dat een deel van de Middellandse Zee den bijna ^90.000 meüwe pensioenen toe- zal doorkruisen en ten slotte op Rome zal afstevenen, aangezien Carmen- 1 worden. staenerdiMaarTp mfnd^df7cita en Christobal d< 'gingen van het Anno Santo deelachtig willen milliard Mark.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1