JN.S.'-zomerdienst brengt goede Belangrijke verbeteringen met ingang van 14 Mei a.s. dingen R Omzetten bij boerenleenbanken overschreden het milliard F0KKELMAN 33 Telefoontje met zijn chef in 't grijs Sarandraad: nieuw plasticproduct van de Draka DE MAN Sigarenindustrie confe reert met regering 14 Mei Moederdag! Groenten-boycot in Engeland ADIO programma KARPETTEN Onderzeeërsspionnage met bommen gestraft? Petitie tegen Strachev en Shinwell SCHAAKRUBRIEK IS. Wé, is> DINSDAG 9 MEI 1950 PAGINA 2 Eind Mei definitief standpunt DUITSLAND EN ONZE GROENTE Hoge heffingen remmen de markt „Toepassingsmogelijkheden zijn onbegrensd" JAARVERGADERING COöP. CENTR. BOERENLEENBANK Vooruitzichten voor dit jaar niet zo gunstig De spaarbank van het platte land DE GEZOCHTE K. L M.- PASSAGIERS GEEN LEGER IN HET LEGER K.N.I.L.-onderofficieren in de K. L. STAFLEIDER WILDE JEUGD STORM INSCHAKELEN ten behoeve van Duitse oorlogvoering HIJ MOEST NAAR DE KAPPER Tracfeer de kinderen en LEMCO Mevrouw Lotgerfng-Hillebrand zegt! „Als ik in mijn recepten over azijn spreek, dan bedoel ik altijd en uitsluitend de echte, zachtzure natuurazijn en niets anders! Natuurazijn Is altijd te herkennen aan een gave dop met een blauwe N er op I VEEHANDELAAR ZONDER VEE D.U.W. had pinken te koop HET MIDDEL IS BEST, DAT BEWEES PUKKIE NIEUWE VOORZITTER KATH. BOUWVAKARBEIDERSBOND POST VOOR DE „GENERAL STURGIS" „HERWONNEN LEVENS- KRACHT" DRAAIT OP HOGER TOERENTAL Gouden speld uitgereikt aan bestuurders-jubilarissen door A. HRUSCHKA mJP. (Van onze Utrechtse redacteur) De nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen, die 14 Mei a.s. ingaat, be tekent weer een belangrijk punt, niet alleen in het herstel van het door de oorlog zo zwaar gehavend bedrijf, maar ook in de modernisering. De clou mag zeker genoemd worden de electrische verbinding, dwars door Brabant en wij kunnen ons nu reeds het gejuich voor stellen, waarmee de feesttrein met di rectie en genodigden Donderdag op vele plaatsen zal worden ontvangen. De Brabanders krijgen nu een betere communicatie in het gewest zelf, maar, wat ook zo belangrijk is en waarom reeds jaren letterlijk is geschreeuwd, een gemakkelijke en veelvuldige aan sluiting op het Westen. Eindhoven en Boxtel, die reeds een uurdienst op het Westen via 's Hertogenbosch hadden, zullen nu zelfs twee maal per uur met Rotterdam, Den Haag en Amsterdam verbonden zijn, éénmaal over Utrecht en éénmaal over Lage Zwaluwe. Een en ander is nu mogelijk door de toevoeging van de lijnen Dordrecht Boxtel en Lage ZwaluweRoosendaal aan het electrische net. De treinen van de bestaande halfuurdienst Amsterdam Dordrecht v.v. zullen beurtelings door rijden naar en van Roosendaal en Eind hoven. Roosendaal, Oudenbosch en Ze venbergen, Oisterwijk, Tilburg, Gilze- Rijen en Breda krijgen dus ieder uur een pnelle en coi§fortabele verbinding naar en van de drie grote steden in het Wes ten des lands. De plaatsen in de Lang straat zullen te Lage Zwaluwe goede aansluitingen krijgen van en op de rich ting Dordrecht. Door de nieuwe electrificatie, die 91 kilo-meters omvat, is de totale lengte van de geëlectrificeerde spoorlijnen gestegen tot ruim 850 km., dat is 27 pet. van de totale netlengte. Ze is een belangrijke schrede naar het doel, alle voorname lij nen te electrificeren. Voor het volgend jaar komt nu de lijn AmersfoortApel doorn'Deventer Hengelo Enschede/ Oldenzaal aan de beurt, die reeds een be. langrijke voorproef van deze verbetering heeft ondergaan, zowel wat -snel rijden els comfortabel reizen betreft door de Diesel-electrische tractie, die daar werd Ingevoerd. Ook de verbinding met het Noorden, da lijn AmersfoortZwolle— Mepjpel—Groningen/Leeuwarden, die in 1952 haar electrificatie krijgt, kent reeds dit genot en men moet nu reeds de Een delegatie van werknemers en werkgevers uit de sigarenindustrie heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met de ministers Lieftinck en Van den Brink, ter bespreking van de moeilijk heden, die zich de laatste maanden ia de sigarenindustrie voordoen. Door de delegatie werd betoogd, dat alleen een drastische accijns ver laging uit komst kan brengen uit de huidige Impasse. Uit de uitlatingen van de belde minis ters aldus een mededeling yan de vakgroep kreeg men de stellige in druk, dat de overheid zich ten volle bewust is van haar verantwoordelijkheid to.v. de sigarenindustrie. Daarvan ge tuigt overigens ook het feit, dat het accijnsprobleem een punt van diepgaan de studie en interdepartementaal overleg heeft uitgemaakt. Dit overleg zal in de eerstkomen de weken worden voortgezet, terwijl ook contact met de Belgische Instan ties zal worden gezocht om na te gaan of de bezwaren In het kader van de Benelux, die thans nog zwaar wegen, kunnen worden ondervangen. De betrokken ministers hopen aan het eind van deze maand definitief hun standpunt te kunnen bepalen. loftuitingen van de reizigers in een DE- trein naar en van het Noorden horen. Dan neemt men nog even voor lief, dat men een enkele maal, zoals ons een de zer dagen overkwam, bij overbezetting van de dienst bij stoomtractie in een eigenlijk afgekeurd rijtuig moet reizen, waar verlichting ontbreekt en het han teren van raam en deuren een gebruiks aanwijzing vraagt. Nog dit jaar, met de winterdienstrege- ling in October, zal ook de lijn Leiden Woerden electrisch worden bediend Wij weten, dat er nieuw modem ma terieel in bestelling is en dat gebrek aan voldoende rollend materieel voor de Spoorwegen nog steeds een handicap is. Het is n.l. de bedoeling op de nog niet geëlectrificeerde baanvakken zoveel mo gelijk Diesel-electrische treinstellen te laten rijden. Uurdienst V lissin gen-N ijme gen Zondag a.s. komt er reeds een bijna volledige Diesel-electrische uurdienst tussen Vlissingen en Nijmegen, waar door de plaatsen langs de Zeeuwse spoorlijn met overstappen te Roo sendaal eveneens vrijwel leder uur met Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en tussenliggende plaatsen zullen zijn verbonden. Men kan nu op werkdagen 13 maal van Nijmegen naar Vlissingen reizen met een reisbekorting van ruim 1 uur. Snelheid, frequentie m comfort spelen in de dienst van Spoorwegen steeds meer een rol en voor wat de eerste twee fac toren betreft, deze krijgen straks op nieuw een kans, wanneer alle orders voor electrische locomotieven, zijn uitgevoerd. Er zijn 10 electrische locomotieven, die zowel reizigers* als goederentreinen ver voeren, deels in Zwitserland, deels in Nederland in aanbouw, vijftig 4-assige in Frankrijk, tien 6-assige, eveneens van Franse constructie en vijf en twintig B-assige in Nederland. Reeds 14 Mei te beginnen zullen ook de treinen naar Pa rijs door electrische locomotieven getrok ken worden, wat op het stuk Amsterdam —Roosendaal 9 minuten bespaart. Wanneer wij nog even letten op de verbeteringen, die dicht voor de deur staan, valt ons nog ook op een geheel nieuwe (uur-)stopdienst Roermond Sittard—Maastricht v.v. Elk uur zal men van Holland ook naar Zuid-Lim burg en terug kunnen reizen. Tussen Eindhoven en Venlo, zien wij een meer frequente snelle stoor ^pendeldienst. Op de electrische lijnen Scheveningen —Den Haag—Rotterdam Hofplein is het dubbel spoor weer hersteld, zodat ein delijk ie zo begeerde directe forensen trein ScheveningenHofplein v.v. zal worden gereden. Belangrijk 's voorts, dat in de voor name verbindingen WestNoordOost op Zon- en feestdagen geen hiaten van op stop 4 uur met de stoomtreinen meer voor komen. Amsterdam is per werkdag niet meer 14 doch 21 maal met Zandvoort verbon den, terwijl het treinental op het traject AmsterdamHaarlem is gestegen van tweemaal 76 op 2 maal 85. In Zwijndrecht zullen alle treinen van de reeds genoemde halfuurdienst stop pen. Te Heemstede—Aerdenhout zullen de drukste uren enkele treinen meer >ppen. Wat de verbetering van het verkeer met .iet buitenland betreft, kunnen wij meedelen, dat de Harwich nachtboot in beide richtingen ook in de nacht van Zondag op Maandag zal gaan varen en er een nieuwe verbinding met Scandinavië komt, aansluitend op de dagboot. Er moet nog hard gewerkt worden Intussen konden nog lang niet alle ver beteringen, die de N. S. zelf dringend ge wenst achten, worden doorgevoerd, om dat lang nog niet alle herstelwerkzaam heden, waarbij w; vooral aan de brug genbouw denken, zijn uitgevoerd. Zo is de brug over de Oude Tlaj.s te Dordrecht nog steeds enkelspoor, waardoor de krui sing der treinen aldaar nog steeds een moeilijk punt blijft. De spoorbruggen over de IJssel bij Zwolle, de Zuid-Wil lemsvaart bij Weert, het Overijsselse ka naal bij Deventer, de Mark te Breda en verschillende andere bruggen en viaduc ten zijn echter weer dubbelsporig en de finitief gereed gekomen. Men vergete ook niet, dat 21 grote ri vierovergangen vernield werden en al leen de brug bij Hedel, die echter nog slechts enkel spoor heeft, definitief ge reed kwam. Advertentie Maak Moeder ook blij met een tnbe Hamea- Gelel. Tuba IS ct. In welvoorziene zaken Ijverig wordt in de hoofdgebouwen te Utrecht ook gestudeerd en met de ge meentebesturen in de betrokken plaat sen druk geconfereerd over de bouw van nieuwe stations. Moeilijkheden levert vooral op de bouw van een station als in Den Bosch, waarbij men zich afvra; gt wat van het overgebleven monumentale bouwwerk nog behouden moet blijven Voor Roosendaal en Eindhoven is nu een plan gereed, in Vlissingen weet men nu ook ongeveer, wat men krijgt. Het sta tion Rotterdam D.P., waarvoor het pian op instigatie van hogerhand een gron dige wijziging moet ondergaan, zal nog wel even op zich laten wachten. (Van onze correspondent). De hoge extra heffingen, welke Duits land op de Nederlandse groente legt, hadden gisteren op de Venlose veiling tot gevolg dat de spinazie, die enkele da gen geleden nog hoge prijzen behaalde, nog juist voor de vastgestelde minimum prijs van 8 cent per kilogram van de hand ging. Duitsland had namelijk geen belangstelling. Als straks ook de conservenfabrieken haar kwantum tegen deze lage prijzen binnen hebben, zullen mogelijk wel weer grote partijen spinazie van de harde grond naar de mestvaalt gaan. De kassla bracht nu nog 18 cent per krop op, maar binnenkort, als de sla van de koude grond aan de markt komt, zal deze prijs wel aanzienlijk zakken. De ra barber, die enkele dagen geleden nog 20 cent per kg opbracht, daalde reeds tot 4 5 cent. De beste asperges brachten het gisteren daarentegen tot 1,90 per kg. Ondanks het slechte weer werd nog 20.000 kg aan gevoerd. In Engeland nemen de huisvrouwen het niet langer: ze hebben de dure groenten eenvoudig geboycot, met ingang van gisteren. Deze boycot heeft de volledige goedkeuring van de minister van voedsel voorziening, Maurice Webb. De handelaren in blikgroenten, die by de nadering van het nieuwe seizoen zich gaarne van hun oude voorraden ontlast zagen, zijn er wel bij gevaren: zij ver kochten op één dag een recordaantal blikjes geconserveerde groenten. De vorige maand hebben de dames een soortgelijke maatregel toegepast. Zij wei gerden namelijk, toen de visprijzen, na de opheffing van de prijscontrole, opliepen vis te kopen. Deze boycot leverde het beoogde succes op. Terwijl de stakende 250.000 arbeiders in de Argentijnse vleesconservenindustrie naar hun werk teruggekeerd zijn, kwam de bedrijvigheid in de haven van Argen- tinië's hoofdstad daarentegen nagenoeg tot stilstand, doordat de havenarbeiders een staking van 48 uur begonnen. Hun vakvereniging eist „het recht tot het houden van openbare vergaderingen en het openen van een hoofdkwartier Voorts wordt een minimum dagloon van 30 pesos geëist. Ad verten tl* De N.V. Hollandsche Draad- en Kar belfabriek te Amsterdam zal binnen kort met een nieuw plastic product op de Nederlandse markt komen, het z.g. sarandraad. De zeer bijzondere eigen schappen van dit materiaal zullen, aldus verklaart de directie, nieuwe perspectieven openen voor de indu strieën, die dit garen zullen gaan ver werken. De fabricage van het product heeft de Draka enige dagen geleden ter hand genomen. Van de saranvezel wordt gezegd, dat ztj een „all round" chemische resisten- WOENSDAG, 10 MEI 1950. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 NCRV. 7 00 NWS.; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nws. en weerberich ten: 8.15 Gram.: 9.00 V. d. zieken; 9.30 Water- etanden 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst: 11.00 Gram.; 11.10 „Johann Sebastian Bach", hoor spel; 12.05 Koor, orkest en solisten; 12.33 Blaaskwintet en piano; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.40 Zigeunerkwintet; 15.00 Gram.; 15.30 Orgel; 18.00 Voor postzegelverzamelaars; 16.15 V. d. Jeugd; 17.30 Volksmelodieën ;17 45 Regeringsuitz.; 18.00 Dameskoor; 18.30 Radio Volksuniversiteit; 19.00 Nws.; 19.15 Boekbe- tpr.; 19.30 Sportcommentaar en gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nws.; 20.05 Gram.; 20.15 Kon. Mil. Kapel; 20.45 Gram.; 20.55 Herden king Mei 1940; 21.15 Kamerork en koor; 22.00 Causerie; 22.15 §trijkork.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws.; 23.15 Gram.; 23.40-24.00 Strijkkwartet. HILVERSUM n (298 M.) 7.00 VARA; 10.00 VPRO.; 10.20 VARA; 19.30 VPRO.; 22.00—24.00 VARA. 7.00 Nws.; 7.15 Ochtendgymn.7.30 Gram.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Orgel; 8.50 V. d. vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Dansmuziek; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Gram.; 12.55 Kalen der; 13.00 Nws.; 13.15 Metropole ork.; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconc.; 15.00 Kinderkoor; 15.20 V. d. Jeugd; 16.30 V. d. zieken; 17.00 V. d. Jeugd; 17.30 Pianoduo; 17.45 Nws.; 18.00 „Als een dief in de nacht klankbeeld; 18.30 V. d. Strijdkr.; 19.00 „Vrij heid als droom en als werkelijkheid", cause rie; 19.15 Kwartet; 19.30 V. d. jeugd; 20.00 Nws.; 20.15 Social, nws.; 20.20 Omroeporkest en koor; 21.15 „Fatale rekening", hoorspel; 22.25 Kwartet; 22.45 Sport; 23.00 Nws.; 23.15 —24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br. nws. 7.05 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 „Piet Hein" rhapsodie. 8.00 nws. 8.05 conc. 9.00 nws. 9.05 gram. 10.00 Eng. L. P. Meale (org.) 10.30 Skyrockets dansork. 11.00 „Mrs. Dale's Dagboek". 11.15 Arb. ork. 12.00 VI. Br. cab. muz. 12.15 ork. Rose. 12.30 weerber. 12.32 verv. ork. 13.00 nws. 13.15 klas. muz. 13.30 voordr. 13.40 klas. muz. 14.00 lichte gram. 14.30 Fr. Br. „Manon" v. Massenet. 15.30 gram. 15.45 VI. Br. omr. symph. ork. 17.05 nws. 17.15 „10 jaar geleden". 17.35 Lichte gram. 17.55 voc. kwartet Cetra. 18.00 vicolopn. 18.30 nws. enz. 19.00 Eng. H. S. „Henry Hall's Guest Night". 19.30 Eng. L. P. Peers en het BBC Var. ork. 20.00 „Much' binding-in-the-Marsh". 20.30 Sottens omr. ork. m. piano. 22.10 pauze. 22.15 Eng. L. P. Topic for to-night. 22.20 Geral- do en ork. 23.00 voordr. 23.15 „BBC Sin gers". 23.56—24.00 nws. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng H. S. nws. 7.15 gev. gram. 7.50 „Lift up your hearts". 7.55 weerber. 8.00 Fr. Br. nws. 8.10 conc. 9.00 Eng. L. P. nws. 9.10 verz. pr. v. d. huisvr. 10.00 Lux. Ménage en Muslque (VI.) 11.00 VI. Gew. Omr. „Vreugde vitaminen". 12.00 Eng. H. S. Cotton en ork. 12.25 pauze. 12.30 Eng. L. P. BBC Var. ork. 13.00 BBC Midi. Light Orch. 13.45 v. d. kind. 14.00 VI. Gew. Omr. conc. en cab. opn. 15.00 Eng. L. P. Winstone en ork. 15.30 v. d. sold. 15.45 mil. ork. 16.15 „Mr. Dale's Diary". 16.30 BBC North Orch. 17.30 Ballroom orch. 18.00 Apache ork. 18.30 verz. pr. 19.00 VI. Br. voetb. rep. 20.45 lichte gram. 21.00 „La Vivandière". Opera v. Godard. 21.45 nws. 23.00 nws. 23.0524.00 verz. pr. Voor de algemene vergadering van de Coöp. Centrale Boerenleenbank en de N.V. Boeren-Hypotheekbank bestond Maandag grote belangstelling. Als voorzitter van het bestuur gaf de heer A. N. Fleskens een uitvoerige toelichting op de balans en de winst- e.n verliesrekening 1949. Hieruit bleek, dat de afzetmogelijkheden in het af gelopen jaar ruim waren geweest, doch dat de vooruitzichten voor dit jaar niet zo gunstig zijn. De productiemogelijkheden ln het buitenland beginnen n.l. weer op gang te komen en sommige landen nemen reeds weer maatregelen, die belemmerend werken op de uitvoer van onze landbouw producten. Door samenwerking te ko men tot een zo hoog mogelijk niveau van agrarische bedrijvigheid zag de voorzit ter als het landbouwideaal in het kader van de Benelux. De geldbeweging bij de boerenleenban ken weerspiegelt de over het algemeen gunstige gang van zaken. Met name geldt dit voor de stortingen op lopende reke ning, die t.o.v. 1948 een stijging te zien geven. De omzetten bi) de boerenleen banken overschreden het milliard en al leen de stortingen beliepen over 1949 120 millioen meer dan in 1948. Voor de rentabiliteit van de Centrale Bank was het een groot geluk, dat een goed deel van de liquide middelen kon worden on dergebracht op een bijzondere rekening bij 's Rijks schatkist. Over het jaar 1948 konden de reserves van de Centrale Bank met een bedrag van 847.000 wor den uitgebreid. De directeur van de C. C. B., mr. Ph. C. M. van Kampen, wees er na de rede van de heer Fleskens op, dat alleen al de credieten en voorschotten, waarvoor goedkeuring van de Centrale Bank wordt gevraagd, een bedrag van 3% tot 4 millioen gulden belopen. De boerenleenbank, aldus mr. Van Kam pen, ontwikkelt zich tot de spaarbank van het platteland, in welk opzicht zij de laatste tijd steeds meer een zelf standige betekenis heeft gekregen naast het betalingsverkeer. Advertentie. MATHENESSERPLEIN29R'DAM Van de passagiers, die Vrijdagmorgen met het KLM-toestel uit Londen op Schiphol landden en van wie zoals wij gisteren meldden wordt ge vreesd, dat zij mogelijk met pokken besmet zijn, zijn allen op de Amerikaan Booth na, thans opgespoord. De Amster damse Geneeskundige Dienst meent, dat er geen enhgle reden tot ongerustheid is. tie heeft. Een weefsel van sarandraad is immuun voor schimmels en rottingsin vloeden, terwijl 't practisch „vlekproof" is t.a.v. vruchtensappen, inkt, bloed, lippen stift, enz. De taaiheid van de vezel is grover dan van vele andere vezels. Vocht beinvloedt noch de sterkte, noch de rek en de waterabsorptie is practisch nihil. Bovendien is de saranvezel onontvlam baar (zelfdovend). Tengevolge van al deze eigenschappen, zfln de toepassings mogelijkheden vrijwel onbegrensd, te meer, daar de draad in een prachtige kleurenreeks kan worden gemaakt, aldus de directie. Het product kan worden toegepast in de industrie, o.a. voor woninginrichting, gebruiksartikelen, kledingtoebehoren, sportartikelen, bekleding van voertuigen, enz. Het saran wordt voorlopig als een enkelvoudige draad, ter dikte van 0,25 0,38 m.m. vervaardigd, doch het is niet onwaarschijnlijk, dat in de toekomst ook fijne meervoudige draden en dikkere en kelvoudige draden in de fabricage zullen worden genomen. De Draka verwacht grote belangstelling voor dit voor Neder land nieuwe plasticproduct. Bevorderings- en bezoldigingskwesties waren de onderwerpen, die het hoofd punt van gesprek vormden op de eerste dag van het congres, dat de Ned. R. K. Ver. van Onderofficieren „St. Martinus" thans in Assen houdt. Niet minder dan 32 afdelingsvoorstellen kwamen daarom trent te.r tafel. In het algemeen werd daarbij aangedrongen o-p een regelmati ger en billijker bevordering speciaal voor het instructie-beroepspersoneel. In dit verband suggereerde de afd. Roermond de invoering van de rang van onder luitenant. Van verschillende zijden werd ook ge wezen op de moeilijkheden, die de op neming van K.N.I.L.-onderofficieren in de K.L. zal veroorzaken. Het hoofdbe stuur zelf neemt te dezen aanzien scherp stelling tegen het doen aanhouden van afzonderlijke ranglijsten voor onder officieren van de K.L. en van het voor malige K.N.I.L.. omdat hierdoor z.i. een leger in het leger zou ontstaan Medegedeeld werd nog, dat ,,St. Marti nus" thans 1023 leden telt en in 1951 in Arnhem haar 40-jarig bestaan hoopt te vieren. Aan het eind van de eerste dag wer den de afgevaardigden toegesproken door de hoofdaalmoezenier kolonel mgr. Van Straelen. De bijzondere raad van cassatie behan delde gisteren de zaak tegen de 43-jarige C. Quispel uit Utrecht. Deze was na de inval van de Duitsers in Nederland in 1940 stafleider van de Nationale Jeugd storm onder „hoofdstormer" Van Geel kerken geworden. Na Dolle Dinsdag kwam het echter tot een breuk tussen hem en Van Geelkerken. Q. vertrok toen naar Duitsland. Hij ondernam daar pogin gen om het grote aantal Nederlandse Jeugdstormers, die met hun ouders naar Duitsland waren gevlucht en daar in kampen verbleven, in te schakelen in het kader der algehele oorlogvoering. Het Amsterdamfee B. G. had deze laat ste activiteit gekwalificeerd als het ple gen van een misdrijf tegen de menselijk heid en Q. veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf. Volgens de verdediger waren er voor het veroordelen wegens misdaden tegen de menselijkheid geheel andere be schuldigingen noodzakelijk. Van bar baarsheid of terreurhandelingen tegen bepaalde bevolkingsgroepen was echter geen sprake geweest. De procureur-fiscaal achtte deze kwali ficatie van het hof inderdaad onjuist. De persoon van Q. en zijn loopbaan van 1933 tot aan de bevrijding in aanmerking nemend, was een zware straf naar zijn mening echter op haar plaats. Hij con cludeerde derhalve tot verwerping van het ingestelde beroep. Uitspraak over vier weken. De 18-jarige H.B.S.-er W. W. K., die Zaterdagmi'v-gen na een mislukte roof overval op de sigarenwinkel van de heer A. V. te Den Haag is gearresteerd, heeft tegenover de politie verklaard, dat hij de overval had gepleegd, omdat hij „geld nodig had voor de kapper". Advertentie SUIKERWERK- FABRIEK ROTTERDAM CDS De Eindhovense politie heeft met de arrestatie van zekere J. y. d. b., een zich opzichter van de JJ. u w noemende oplichter, die behalve Eindhoven ook Venlo en Uden onveilig maakte, een goede slag geslagen. De man hcid onlangs met een vroegere kennis uit Eindhoven zakenrelaties aangeknoopt, cue hadden moeten leiden tot de verkoop van een aantal bij de D. U. W. overbodig gewor den paarden. Toen deze transactie om een of andere reden niet k°n door gaan, beweerde de „DUW-opzichter opdracht te hebben wat vee, i.e. pinken, van de hand Stephen Young, een democratisch lid van het Amerikaanse huis van afgevaar digden, heeft gisteravond een verklaring voorgelezen, waarin hij zegt, dat een Amerikaans oorlogsschip mogelijk „een onbekende onderzeeboot met dieptebom men tot zinken heeft gebracht". Hij zei: „Onderzeeboten hebben onze radar-ver dediging in Alaska en verder naar het Zuiden aan onze Westkust verkend. Als het een feit is, dat één van onze oorlogs schepen een onbekende onderzeeboot ontmoette en die met dieptebommen tot zinken bracht, is een politiek van stil zwijgen ln strijd met de Russische tac tiek". Toen een verslaggever vroeg, of Young sprak over iets, dat, naar hij geloofde, in de loop van het laatste half jaar ge beurd was, knikte Young, maar hij wilde zich niet verder uitlaten. te doen. Hij nam zijn afnemer in spe daartoe mee naar een weiland in de omgeving van Weert en toonde hem daar inderdaad een aantal pinken. Terwijl zich niemand aan de andere zijde van de Hjn bevond, voerde de „opzichter" bovendien nog een telefoongesprek met zijn „chef", waarbij de koopprijs op 2600 werd be paald, waarvan duizend gulden terstond als handgeld moest worden betaald. Later wist de opzichter-oplichter nogmaals duizend gulden los te krijgen. Een onbe taalde taxi-rekening, die aan de kopers werd gepresenteerd, maakte hun argwaan gaande. De politie werd toen in de zaak gemoeid met bovenvermeld gevolg. Sir Waldron Smithers (conservatief) heeft het Britse lagerhuis een petitie aangeboden ter ontzetting „voor altijd" van de minister van oorlog. Strachey, en diens collega van defensie, Shinwell. Sir Waldron verklaarde, dat de petitie onder tekend was door 18.000 personen. Het lezen er van werd begroet met spottend gelach van de regeringsbanken, dat aanhield, toen Smithers de geweldige bundel met hand tekeningen naar de „clerk" bracht. In een verbondsraadvergadering van de Nederlandse Katholieke Bouwvakarbei dersbond is gisteren te Utrecht afscheid genomen van de voorzitter, de heer Th. de Brouwer, die aftrad wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. In zijn plaats werd gekozen de heer G. A. Collignon, tot heden tweede voor zitter. In een tweetal vacatures in het bestuur werd voorzien door de benoe ming van de heren W. G. Beeken en J. B. Lohuis. De geestelijke adviseur deed medede ling, dat namens Z. H. de Paus de ker kelijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice aan de heer De Brouwer is toe gekend. Post bestemd voor naar Nederland terugkerend® militairen aan boord van het troepenschip „General S. D. Sturgis", welke in een der tussenhavens zal wor den uitgereikt, moet uiterlijk op 11 Mei in Nederland ter post bezorgd worden. Behalve de gebruikelijke gegevens dM®; het adres de vermelding te beyettem aan boord van het troepenschip „Gene S. D. Sturgis", op thuisreis naar Nea - land. De naam van de vermoede i tussenhaven mag niet worden verm Tijdens een feestelijke bijeenkomst ln het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilt- hoven, waar na een plechtige door rector J. Spelbnnk opgedragen H. Mis, het woord werd gevoerd door de heren W. Andriessen en H. Vuister resp. voorzitter en secretaris van „Herwonnen Levens kracht" en door de waarnemend genees heer-directeur dr, R. Hiirdes, i3 aan 174 bestuursleden van plaatselijke „H. L."- comité's wegens hun 25-jarige of nog langere activiteit voor de t.b.c.-bestrij ding de gouden „H.L. -speld uitgereikt, aan 4 van wie deze uitreiking posthuum geschiedde. Naast hun waardering voor het werk van naastenliefde door de jubilarissen verricht, brachten de sprekers naar vo ren, dat de gestegen kosten van verple ging en de nieuwe genezingsmethoden in de zeer nabije toekomst aanzienlijk gro tere geldsbedragen zullen vergen. Dit blijkt uit de volgende cijfers; vóór de oorlog 2.500.000 gulden voor 5000 patiën ten, nè de oorlog 1.760.000 gulden voor 2700 patiënten. Maar „Herwonnen Levenskracht" zou zijn erenaam van „parel aan de kroon van de Katholieke Arbeiders Beweging" niet verdiend dragen als het de gelden voor die hogere uitgaven niet bijeen zou krijgen. Een van de allermooiste Neder landse instellingen van daadwerkelijke naastenliefde voor en door de arbeiders blijft draaien ja zelfs op een hoger toe rental. Zó brengt men zijn sociale prin cipes in practijk, zó ook houdt men de volksgezondheid op peil. zó weert men onrust en ontevredenheid, zó houdt men het communisme buiten de deur. De procureur van de Italiflanse repn- bliek heeft aan het gemeentebestuur van Massa Lombardo een boete J mil- lioen lire opgelegd voor het afreken van de poort „Porta Lughese e oude stadsmuren. Deze stadspo in 1857 gebouwd ter herinnering bezoek van Paus Pius IX aan het stadje. 10) De bediende sloeg een portière terug en liet de detective voorgaan. Mevrouw de gravin, zeide hij be leefd, heeft mij bevolen, manheer zonder aandienen bij haar te brengen. De detective overschreed de drempel van een groot, weelderig gemeubileerd vertrek. Het werd verlicht door een Ve- netiaanse kroon, waaronder een ovale tafel stond. Aan de tafel zat een wat oudere dame, die patience speelde. Naast haar was een heel mooi jong meisje bezig met het schikken van prentbriefkaarten, daar bij geholpen door een jonge man. Toen Hempel binnentrad stonden zij alle drie op, de bejaarde dame snel en nerveus, de jongelui blijkbaar verwon derd. Vóórdat Hempel gelegenheid had om zich voor te stellen, stond de dame re^s voor hem en ze.: Is u mijnheer Hempel uit „Het Wit te Hert", niet waar? Om u te dienen, mevrouw. Uw komst doet mij genoegen, ging zij, ietwat uit de hoogte en zonder hem de hand te reiken, voort; ik heb uw raad dringend nodig. Mijn nicht Rita von Sydow en mijn zoon HerbertPardon, kinderen, ik zou gaarne mijnheer Hem pel onder vier ogen sprekenHerbert, wil je even het licht in de kleine salon gaan aanknippen. Ze wendde zich tot haar nichtje en voegde erbij: Het betreft de zaak van de arm band. Ze had snel en koel gesproken en de jongelui hadden van hun kant een zeer koele buiging gemaakt. Hempel voelde onmiddellijk, dat men hem hier als een soort proletariër beschouwde en zijn ge zicht nam een stugge, bijna vijandige uit drukking aan. Zijn beroep had 'm reeds dikwijls met arristocraten in aanraking gebracht, maar nergens had hij zich minachtend laten behandelen. Graaf Herbert kwam terug. Alles in orde. Mama. Mag ik u verzoeken, meneer Hem pel? Hij volgde de gravin. Zij was een grote slanke, echt aristocratische dame van omstreeks vijftig jaar, doch reeds hele maal grijs. Haar wit gezicht was hard en zonder uitdrukking. De kleine salon was nog fijner gemeubeld dan het andere vertrek. De gravin nodigde Hempel met een lichte beweging van de hand om plaats te nemen; zij zelf zette zioh tegenover hem. Op de eerste plaats, meneer Hem pel, moet ik u om strenge discretie ver zoeken Discretie, mevrouw, is een der voor naamste plichten van mijn beroep. O, zo meende ik het niet! Trouwens ik heb u niet als politie-beambte, maar als particulier persoon..... Hempel keek de gravin verwonderd aan. Ik dacht, zei hij, dat het een diefstal betrof? De gravin speelde met haar ringen en glimlachte. Jaof liever, neen. Ik zal u maar onmiddellijk de waar heid zeggen, ging zij voort. De diefstal was maar een voorwendsel, met het oog op de bedienden en om nutteloze praat jes te voorkomen. Dat voorwendsel moe ten wij ook in het vervolg vasthouden. Ik ben weliswaar enige tijd geleden een armband kwijt geraakt, maar die had geen bijzondere waarde, en het is ook heel goed mogelijk, dat ik hem op een rijtoertje verloren heb. Neen 't be treft een veel ernstiger zaak.... Ik luister, mevrouw. Eerst moet u mij onvoorwaardelijk de strengste discretie beloven. Uw naam is mij met onbekend; 't is die van een rechtschapen mens en vaneen bui tengewoon scherpzinnige beambte. Zodra u mij hebt beloofd wat ik van u vraag, onvoorwaardelijk ben ik er zeker van. u te mogen vertrouwen. Goed. Ik geef u mijn woord, niemand over de aangelegenheid te zullen spre ken.... Maar ik moet u zeggen, dat ik mij niet kan belasten met de zaak. in ge val zij tijd vordert. In principe houd ik mij nooit bezig met twee zaken tegelijk, en op dit ogenblik geeft mij het onder zoek met betrekking tot de op mevrouw Walker gepleegde moord werk genoeg... Ik heb een en ander gehoord van die zaak en weet ook, dat u juist voor dat onderzoek in Grünau vertoeft. Maar ook zonder die omstandigheid zou ik mij tot u hebben gewend, want ik weet een voudig niet, wie ik anders in vertrouwen zou kunnen nemen. Men heeft mij ge zegd, dat u uw beroep als amateur uit oefent: dat u een idealist is; dat u, trots alle moeilijkheden steeds uw doel be reikt, en eindelijk dit is voor mij wel het voornaamste punt een zeer be schaafd, ontwikkeld en discreet man is, op wiens tact men absoluut kan ver trouwen. Dit alles is natuurlijk heel vleiend voor mij, maar Vleierij heeft hier niets mee te ma ken. Iemand van onz estand, aan wie u belangrijke diensten hebt bewezen, heeft uw persoon en werk zó geschilderd. Graaf Rastburg Ik herinner mij die zaak. Zijn enige zoon was plotseling verdwenen en wij ontdekten hem in een krankzinnigenge sticht. Juist. Rastburg was een vriend van mijn zwager Sydow. Mag ik u thans verzoeken, mevrouw, tot de zaak zelf te komen? De gravin staarde een ogenblik strak vóór zich uit, haalde diep adem en zei toen: De zaak lijkt op die van Rastburg. Eergisteravond is mijn man spoorloos verdwenen. Tot iedere prijs moeten wij hem op 't spoor komen, en daartoe moet, u mij uw hulp verlenen. Hempel keek de gravin verwonderd aan. De uitdrukking van baar gezicht was nog even ,koel de aanvang van het gesprek. De toon, waarop zij sDrak Hos even conventioneel. Wat hoor ik? zei de detective, uw man verdwenen? Hoe is 't mogelijk? Was hij hier in 't kasteel of elders? Tot Vrijdagavond was hij hier. Wij hadden een kleine woordenwisseling, o, niéts ernstigs. en daarna ging hij naar zijn kamer. Sinds dat ogenblik heb ik hem niet meer gezien. Nu moet ik u zeggen, dat mijn man nog al dikwijls voor enige dagen naar Gratz gaat, zonder iemand daarvan te verwittigen. Wij heb ben daar een eigen verblijf en zijn ma nier van doen had niets opvallends voor ons. Ook ditmaal maakte ik mij niet ongerust, maar gisteren ging ik zelf naar de stad, om inkopen te doen. Bij die ge legenheid vernam ik, dat mijn man zich met in ons verblijf bevond, hoewel hij, zoals de stationschef van Wildon mij toe vallig had geezegd, Vrijdag de nacht trein naar Gratz had genomen. Ziedaar alles, wat ik weet Inderdaad hoogst zonderling! Maar kan hij niet bij een, kennis verblijven? Neen. De meeste kennissen zijn nog op reis en de weinige, die in aanmerking konden komen, heb ik zelf opgezocht en voorzichtig uitgehoord. Niemand heeft hem gezien. Ik ben vast overtuigd, dat hem een ongeluk is overkomen. Niet voorbarig oordelen, mevrouw! Pas twee dagen U kunt er zeker van zijn, dat het zó is. Ik ken mijn man. Hij zou ml) in ieder geval iets laten weten. (Wordt vervolgd) (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Huize St. Bernardus, Sassenheim DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Voor een keer is weer eens zelfmat troef. Voor hen, die het niet weten, zij op gemerkt, dat in deze composities de rollen zijn omgewisseld. Nu is het wit, dat mat komt. Het spel van wit dwingt zwart er toe omdat de spelregels moeten worden ge volgd. Een van onze lezers stelde ons een aardig probleemwerkje ter beschikking, dat we als prijs aan de oplossing van deze drie problemen verbinden. Bij de drie- en vierzet gelieve men de belangrijkste va rianten aan te Kfven- Pe oplossingen moe ten vóór Zaterdag 20 Mei in ons bezit zijn. No. 6633 is vrij eenvoudig. De meest interessante is wel no. 6634. No. 6633. p- A. KOETSHEID. Eerste plaatsing. Zelfmat in twee zetten. uf Dc2, Td8h5, Ral—c8, Pf8; a4, b4, f7: Zwart: Kd5, Da5, Rg5; a6, b6. No. 6634. J. MIK'AN. 2e Prijs. Varia Sahovski Vjesnik 1947. Zelfmat in drie zetten. Wit: Kg4, Df3, Th4. Re6—f4, Pc6—h5; e7> g2, g3, g5. Zwart: Kc8, Dd7, Rb7;. No. 6635. 4e Prijs Varia Sahovski Vjesnik 1947. Zelfmat in vier zetten. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6624. W. H. Haring. 1. Td5d3 enz. No. 6625. J. J. v. Sinttruijen. 1. Pe6—c7 enz. No. 6626. Fr. v. Matousek. 1. De7—el. Dreigt 2. Dcl:t enz. 1Rb2 2. De5! enz. 1Pe2 2. Dd2 enz. GOEDE OPLOSSINGEN. De nos. 6624, 6625 en 6626 werden goed opgelost door: ir A. Bergstein, Geleen (84); J. Dickhaut, Nijmegen (76); C de Krom, Nijmegen (82): C. Laurense, Rotterdam (82); C. v. d. Weide, Rotterdam (76). No. 6624: H. Th. v. Goor, Voorburg (46); W. H. Haring, Schipluiden; F. Winkel, Schiebroek. Door de verhuisbeslommeringen hebben we enige oplossers niet tijdig kunnen ver melden. De nos, 6620, 6622 en 6623 losten goed op: C. de Krom, Nijmegen, en C. v. d. Weide, Rotterdam: nos. 6622 en 6623 J. Dickhaut, Nijmegen: nos. 6620 en 6622 W. H. Haring, Schipluiden en no. 6620 H. L. Westdijk, Hoek van Holland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2