Regeling voor kinderbijslag Ontwerp-wet ten behoeve van kleine zelfstandigen N E D E M AN Bi mm Omzet detailhandel in Maart iets hoger te ssnss jfsstts ;-5sw5uuss JLL -as ar s&Jurirsjt Duizenden vluchten in Canada voor het water KNIL op Ambon blijft opstand steunen Inschakeling van Duitsland in Europese eenheid een gunstige ontvangst Engeland maakt bezwaren 1 Op deTRIBUNE Een gewichtige week nam voor fV.-Europa vandaag een aanvang v. wm^^êÊèèêhëêéêêè wï tsfisjsjvjs ss zmsek «s? ,*«3» sr&A tegen de staal-combinatie Nederlandse kolen- en staalkringen sceptisch tegenover plan-Schuman Donderdag 11 Mei 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Loongrens f 2000.-, uitkering helft van die der loonarbeiders Ook in V.S. grote over stromingen Militair ingrijpen nu spoedig te verwachten Moordenaar van pater Mulder bekende Een kwartje per stuk voor eerste pruimen FOX VERTELT VAN ZIJN PLANNEN Acheson houdt opnieuic een pleidooi Irene Dunne naar de H. Vader 4- WEERBERICHT V. Gisteren heeft de regering bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin een noodregeling is vervat voor de toekenning van een kinderbijslag aan kleine zelfstandigen. In afwachting van de wettelijke regeling van een kinderbijslag voor alle zelfstandigen, met welks voorbereiding nog wel drie jaren zullen zijn gemoeid, wordt thans als noodmaatregel een bijslag voorgesteld tot een bepaalde inkomensgrens. Deze grens is vastgesteld op 2000 per jaar voor een gezin met drie kinderen en loopt indien er meer kinderen zijn per verder kind met 100 per jaar op. Als uilkering wordt voorgesteld de helft van de geldende bijslag voor loonarbeiders, n.l. 23 cent per dag voor het derde kind en 28 cent voor de volgende kinderen. Milntii ij e r I TEGENOVER VORIG JAAR MEESTAL ECHTER EEN DALING Een particulier „punt vier" programma VAN HARTE AANBEVOLEN Britse staalindustrie tegen het voorstel Acheson begroet plan GROTE VOORZICHTIGHEID GEBODEN Eenlingprodncent De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Vrijdag 12 Mei: Zon op 4.52 uur, onder 20.22 uur. Maan op 3.24 uur, onder 15.38 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT inkomensgrens, beneden welke een zelf standige aanspraak kan maken op kin derbijslag, is de regering er van uitge gaan, dat een grens van 2000 per jaar voor een gezin met drie kinderen in het algemeen redelijk is te achten. Het stellen van 'n inkomensgrens voor de toekenning van kinderbijslag brengt noodwendig met" zich mede deze grens te doen wisselen met het kindertal. Daarom wordt voorgesteld de inko mensgrens per kind met 100 per jaar te doen oplopen en in overeen stemming met deze oplopende grens de kinderbijslag niet van het derde kind, doch telkens van een volgend kind af te verstrekken. Het wil de ministers van Sociale Zaken er van Financiën voorkomen, dat bet De memorie van toelichting op het Wetsontwerp herinnert aan het werk der commissieVan Rhijn inzake een kinder bijslag voor zelfstandigen en waarin de Stichting van de Arbeid, de midden stands- en landbouworganisaties en ook het ministerie van Soc. Zaken vertegen woordigd waren. In November 1948 bracht zij een interim-rapport uit, doch van een eenstemmig oordeel bleek daar in geen sprake, zodat de regering zicih zelve weer over het vraagstuk heeft be raden en in. September 1949 haar voor lopige conclusies aan de middenstands- en land- en tuinbouworganisaties voor legde. De organisaties bleken het niet eens niet het voorstel van de regering de re geling bedrijfstaksgewijs in te voeren. Echter werd vrij algemeen aangedrongen op het tot stand brengen op korte ter mijn van een kinderbijslagregeling voor de kleine zelfstandigen, wijl de nood on der deze groep van mensen met kinder rijke gezinnen dringend was. Een voor ziening zou echter, meende men, alleen dan op korte termijn kunnen tot stand komen, indien zij werd gefinancierd door de schatkist. Deze regeling zou echter beperkt tnoe- ten blijven tot een uitkering voor het derd-e en de volgende kinderen, tbiwijl voorts een inkomensgrens zou dienen te worden gesteld, waarboven men met voor uitkering in aanmerking zou kunnen ko men, Nienw beraad heeft toen de regering tot de overtuiging gebracht, dat de totstandkoming van een kinderbü- slagregeling voor de gehele groep van zelfstandigen in het algemeen wenselijk moet worden geacht. Kn zij Is bereid de totstandkoming over zo danige regeling, welke niet aan een Inkomensgrens gebonden zal dienen tr zijn, te bevorderen. Bij een dergelijke regeling dient baars inziens, evenals aanvankelijk bij de re geling van de kinderbijslag voor loon- trekkenden is geschied, er van te wor den uitgegaan, dat het inkomen, dat de zelfstandige zich kan verwerven, zo danig moet zijn, dat dit voldoende is voor een gezin van vier personen: man, vrouw en twee kinderen. Ten behoeve van gezinnen met meer kinderen is er aanleiding een herverdeling van het ge meenschappelijk inkomen van de zelf standigen te bevorderen in die zin, dat uit bijdragen van die gehele groep een bijslag wordt gegeven aan die zelfstan digen, die meer dan twee kinderen hebben. Een regeling met medebetaling door de zelfstandigen zal geruime tijd van voor bereiding vragen, daar de organisatie er van niet gemakkelijk zal zijn. De nood evenwel, welke onder kleine zelfstandi gen heerst en de tegenstellingen in dezen tussen de loonarbeiders en de met hen in sociaal-economisch opzicht gelijk te stellen kleine zelfstandigen, vormen naar bét oordïel der regering een motief om een tijdelijke noodregeling ten behoeve van deze groep van zelfstandigen, gefi nancierd door de schatkist, in het leven te roepen. Een dergelijke tijdelijke noodregeling zal echter niet in de weg mogen staan aan de definitief te treffen voorziening. Daartoe dient zij gebonden te zijn aan een betrekkelijke lage inkomensgrens, terwijl ook de uitkeringsbedragen dienen te 'Ufegen onder die, welke een definitie ve verzekeringsregeling zal bieden. Even als deze zal zij voorts dienen uit te gaan van een uitkering, aanvangende bij het derde kind. Bij ih«t bepalen, van. de hoogte van de echter naar het zich thans .aat aanzien, j aangewezen zijn de nieuwe bedrijfsver- j enigingen met de uitvoering daarvan te i belasten. De kosten van de noodregeling worden geraamd op maximaal 15 millioen per jaar. Het laat zich aanzien, zo zeggen de mi- j nisters tenslotte, dat met de totstandko- i ming ener definitieve regeling op de j grondslag van premiebetaling en de voor- bereiding van de invoering ener zodanige regeling een drietal jaren gemoeid zal I zijn. In verband hiermede is de werking; der noodregeling beperkt tot een tijds- duur van ten hoogste drie jaren. Het streven van de minsters zal er nochtans] op gericht zijn de definitieve regeling op korter termijn tot stand te doen komen. I l)e voorzijde van het nieuwe muntbiljet van een gulden. ^r-fLoor l1 Economisch Instituut voor de Middenstand gepubliceerde cijferma teriaal met betrekking tot het omzetver- detailhandel brengt aan het in Maart j.L hogere omzetten behaald dan van de prijsverhogingen van aardappe len. Daarnaast beïnvloedde de verkoop van sinaasappelen, bananen e. d., alsme de die van de eerste verse groenten het omzetverloop gunstig. In de detailhandel in tabaksfabrikaten bedroeg de omzetvermeerdering t.o.v. Februari '11 pet en hierdoor kwamen de omzetten wederom op het peil van de die in de corresponderende maand van maanden Augustus tot en met Novem- het voorafgaande jaar Zulks was o.m. niet het geval in de detailhandel in zui velproducten, in het banketbakkersbe drijf en in de detailhandel in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken. In het kruidemersbedrijf waren de om zetten in Maart jl. bijna 10 pet hoger dan licht, dat de *22 .die m d* voorafgaande maand. De deel- een hoger niveau btm Ha hi 'Inni? nemers aan ornzetstatistiek voor deze afgaanle malnrt branche noteerden gemiddeld iets hoge rs, e maand. Hiertoe heeft o.m de re omzetten dan ln Maart 1949. De laatst- m-StaaanniiagihldVdat/ebrUtan T" I doelde' omzetvermeeTdering""was evén- gei aantal verkoopdagen telt dan Maart, |wel geenszins algemeën. Met name in de zijn gestegen. In meer dan één branche kan dan ook wel een stijging van de geldomzetten worden' waargenomen, maar aanbeveling verdient de uitvoering der Ikon toch tevens met een grote mate van noodregeling aam de Raden van Arbeid '.zekerheid worden aangenomen, dat de °'P te dragen. Bij het invoeren van do I hoeveelheids omzetten zijn teruggelopen. definitieve verzekermgsregeling zal het] Overigens werden niet in alle branches blOokr?fnnópzichte van de overeenkom-Sn^toï f ge maand in 1949 kon het omzetver- de enige het lopende Jaar. Zulks toont wel duide lijk aan, dat by de huidige vleesprijzen, de maximale omzet is bereikt en dat ze ker geen stijging van het vleesverbruik kan worden verwacht. In de medewer kende slagersbedrijven waren de geld omzetten in Maart j.L gemiddeld 64 pet hoger dan die in de corresponderende maand in 194S De omzetten in de detailhandel in tex tiel blijven zum in gunstige zin ontwik kelen. Van Februari 0p Maart werd een omzetstijging geboekt van 17 pet. De verkoop van uit België geïmporteerde goederen oefende een stimulerende in vloed uit op het omzetverloop in deze branche. Belangrijke stijging groenten en fruit In de detailhandel ln aardappelen, groenten en fruit waren de omzetten in Maart 14 pet hoger dan die in Februari Op de eregrafhoj in Bloemendaal werden gisteren de gevallenen herdacht. Familieleden leggen bloemen op de graven der ge fusilleer den. In de streek van Winnipeg, waar het peil van de Red River drie meter hoger dan normaal staat en nog voortdurend stijgt, zijn thans reeds 25.000 daklozen. De evacuatie van alle burgers, die tus sen Winnipeg en de Amerikaanse grens langs de oever van de rivier wonen, wordt voortgezet. De aankomst van duizenden vluchte lingen op de hoogten rondom Winnipeg beeft een nijpend probleem in het leven Naar Reuter uit gezaghebbende bron meldt te hebben vernomen, heeft de commissie-Schotborch, die. zoals men weet, naar Ambon is vertrokken om te proberen het KNIL aldaar weer onder discipline van de Ned. legerlei- dinr te brengen, op haar sommaties geen antwoord gekregen. Dit zon dan betekenen, dat de betrokken KNIL-le- den niet van zins zijn de opstand hun steun te ontnemen. Sultan Hamengku Buwono, de RIS-mi- nister van Defensie, is zoals gemeld, naar Makassar vertrokken om, naar een woord voerder van de Indonesische regering aan A.P. heeft medegedeeld, met de mi litaire bevelhebbers in Oost-Indonesie te confereren over het treffen van maatrege len voor het geval de missie Schothoren mislukken zou. De woordvoerder voegde er aan toe, dat onderhandelen met deze missie voor de Ambonezen de laatste kans is de tegenstand op te heffen, alvorens tot militaire actie wordt overgegaan. Volgens mededelingen van Ambonese vluchtelingen zijn de rijst en brandstof voorraden laag op het eiland. Verschil lende Indonesiërs, die' sympathiseren met de centrale regering van de RIS zouden als gijzelaars worden vastgehouden. Nederlandse handelshuizen te Makassar richtten gisteren tot de Ned. Hoge Com missaris het verzoek het personeel van hu nfilialen op Ambon te helpen evo- cueren. Dinsdag zijn, zoals wij meldden, in Dja karta twee Indonesiërs gearresteerd in verband met de moord op pater D. Mul der O.F.M., die Vrijdag j.L nabij Tandjong Priok het slachtoffer werd van een roof overval. Aneta seint thans nader, dat een van de twee verdachten inderdaad heeft be kend de roofoverval te hebben gepleegd. De verkoop van de door hem gestolen eigendommen van zijn slachtoffer had hem 200 gulden opgebracht. Gisteren werden aan de veiling te Ptjn- acker de eerste pruimen (blauwe, 19 tot 26 cent per stuk) aangevoerd door de tuinder G. Bregman te P(jnacker. geroepen en de overheid stelt alles in het werk om de woning- en voedselpro blemen op te lossen. Meer dan 3000 soldaten helpen de bur gers de grootste ramp in de geschiedenis van het land te bestrijden. Zij vullen zandzak,ies, die uit het gehele land wor den toegezonden. Hoewel verwacht wordt, dat het water nog minstens 50 cM. zal stijgen, acht men het niet waarschijnlijk, dat het centrum van Winnipeg gevaar zaï lopen. Ook uit de V. s. worden waterrampen gemeld. Zeventien personen worden vermist en duizenden zijn dakloos geworden door overstromingen jn de Amerikaanse sta ten Noord-Dakota, Minnesota en Nebras- ka. Duizenden hectaren staan onder wa- ter. In Nebraska werden bijna alle slacht offers op straat overvallen. Drie passa giers van een bus, die van Nebraska City op weg was naar Lincoln, konden hun leven redden door zich aan boom takken vast te grijpen, toen de bus on der water verdween. De gouverneur van Noord-Dakota heeft opdracht gegeven met vliegtuigen voer uit te werpen voor het vee .op door het water geïsoleerde plaatsen. ber 1949, in welke maanden de omzetten ong. 25 pet hoger waren dan gemiddeld in 1947. De geldomzetten in sigaren waren ook deze maand laag en bereikten ongeveer eenzelfde omvang als in Januari j.L Ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1949 daalden de geldomzetten in siga ren met niet minder dan 29 pet. Matthew Fox heeft bij zijn terugkeer uit Djakarta gezegd, dat hij van plan was in samenwerking met Indonesische en Amerikaanse zakenlieden een uitge breid industrialisatie- en ontwikkelngs- programma voor de internationale han del ter hand te nemen. Hij zou werken in overeenstemming met de geest van het Amerikaanse punt vier programma voor minder ontwik kelde gebieden. Ons programma zal drie hoofdafdelin gen tellen, vertelde Fox. Op de eersfe plaats industrialisatieplanuen om de In donesische industrieën te helpen de lan den en volken aan meer essentiële goe deren te helpen, werkgelegenheid te scheppen en buitenlandse deviezen te be sparen. Op de tweede plaats ontwikkelings plannen om de Indonesische deviezenpo- sitie te versterken. Op de derde plaats het introduceren en het verlenen van technische diensten aan Indonesische zakenlui, die zich in de internationale handel willen^ begeven Onze politiek zal zijn Indonesische deel neming in maatschappijen en het oplei den en engageren van Indonesiërs voor leidende en administratieve functies in deze maatschappijen mogelijk te maken. Verklaarde tegenstanders van het pro fessionalisme als wij zijn (en hoe dik wijls zijn wij daar al voor uit geko men l) ontvingen wij met voldoening een brochure van de K.N.V.B. „Amateu risme" heet deze brochure heel eenvou dig en zij is geschreven door de beken de K.N.V.B.-official dr. A. J. van Leu- sen. Daarin worden door deze Velsense arts heel stevig de puntjes op de ama teuristische i's gezet. En dat is nodig, want men dient voortdurend de strijd- gordel omgegespt te hebben om de aan vallen van de professionalisme-voorstan- ders op het amateurisme af te weren. Wij hebben twee bezwaren: de toon in de brochure is wel eens te „pole misch" (een iets rustiger zegwijze zou aan dit toch wel officieel Bonds-boekje een voornamer cachet hebben gegeven; een particulier, zoals b.v. Supporter kan nog eens gemakkelijker uit zijn slof schieten dan een officieel lichaam als de K.N.V.B.), en voorts maakt de auteur zich schuldig aan generaliseren hetgeen ons bepaald onaangenaam aandeed in zijn fulminaties tegen de pers. Overigens stappen wij over deze bezwaren wel heen om deze brochure „Amateurisme" aan te bevelen. Wij constateerden reeds met voldoening, dat het clubblad van een grote eerste-klasser de tekst van de brochure in een aantal afleveringen heeft overgenomen. Een voorbeeld dat wij warm ter navolging aanbevelen. En misschien hoort U er ook dezerzijds nog wel meer van.... Een tweede uitgave die wij met vreug de begroeten, is het jongste nummer van „Estafette". Daarmee is dit katho lieke sportblad, officieel orgaan van de Ned. Kath. Sportbond, in een nieuw ge waad voor de dag gekomen, nieuw van uiterlijk en nieuw van opzet. En wij zeggen van harte: ProficiatQua uiterlijk kan „Estafette" nu op voet van gelijk heid wedijveren met de allerbeste sport- ...en vait ons land, technisch voortref felijk verzorgd zowel typografisch als' wat de frisse titelpagina en de verluch ting met foto's betreft. En de inhoud be staat uit een keur van aantrekkelijke, belangwekkende en actuele artikelen, geschreven door ter zake kundige en bekende sportjournalisten. Ook „Esta fette in zijn nieuwe vorm (het verschijnt tweemaal in de maand en is stellig niet duur) kunnen wij zéér warm aanbe velen SUPPORTER Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van bufflenlandse zaken, heeft tijdens een diner van dre ,,'PIlgrims Society" te Londen (een 40 jaar ge leden opgerichte vereniging ter bevor dering van de goede verstandhouding tussen Engeland en Amerika) opnieuw doen doorschemeren, welk een belang rijke plaats de toekomst van Duits land zal innemen bij de huidige be sprekingen van de grote drie te Londen. In een rede beeft hij gepleit voor het in alle omstandigheden opnemen van West-DUitsland in de kring der Weste lijke geallieerden. Acheson achtte een nauwere en meer organische samenwerking van Duits land met zijn Westelijke naburen nood- izakeljjk wegens, .„de ongelukkige split- en zelfs 21 pet hoger dan "die in de over- sing van Duitsland in Oost en West. de eenkomsti'ie maand van 1949. De in i overbevolking in de Westelijke zónes en Maart j'-L- geboekte Omzetstijging komt de tragischè gebeurtenissen, die de voor een belangrijk 'deel op rekening j Duitse gemeenschap de laatste decennia zo gewelddadig uit het algemeen verband van de Europese gemeenschap hebben gestoten". Maar dan moeten de Duitsers bereid zijn. de volle maat van hun verantwoor delijkheid en van wat zij misschien als risico beschouwen te aanvaarden, aldus Acheson. Hij voegde er aan to e, dat de V. S. zich niet minder onaangename en zware opofferingen moeten getroosten dan van enig land aan deze zijde van de Atlantische Oceaan zal worden ge vraagd. Er kan weinig twijfel, over bestaan, dat de nadruk, die hij gelegd heeft op de noodzakelijkheid van samenwerking en de inschakeling van Duitsland, in de al lereerste plaat? bestemd was voor Enge land en in zekere mate ook voor Frankrijk In Amerikaanse diplomatieke kringen is men immers van mening, dat vooral En geland te langzaam te werk gaat bij de bevordering, van de eenheid van West- Europa. Het gisteren gepubliceerde voorstel van de Franse minister van buiten landse zaken, Schuman, tot het samenbrengen van de Franse en Duitse staal- en steenkool-industrie heeft in Duitsland een gunstige reactie ontmoet van de kant van de Duitse staalindustrie. Dr. Heinrich Dinkelbach, voorzitter van de vereniging van Duitse Staaltrustees, de organisatie, die bezig is de West-Duitse Staalindustrie over te nemen, in afwachting van de beslissing over het vraagstuk van de eigendom, zag in het Franse voorstel, om de Franse en Duitse zware industrieën in een pool bijeen tebrengen „een grote stap in de richting van vorming van een gezonde economische unie tussen Frankrijk en Duitsland." „De verwezenlijking van een industri ële unie zal vele moeilijkheden opleve ren", zo zeide hij, „en niemand zal trach ten te ontkennen, dait deze moeilijkheden zich te zijner tijd naarmate de onder handelingen vorderen, rullen voordoen. Maar de vrede staat op het spel en ik ben er van overtuigd, dat beide partijen, evenals Groot-Brittanmië en andere lan den, die willen deelnemen, wanneer zij zich dit realiseren, in staat zullen zijn deze moeilijkheden te overwinnen". Bedrijfsleiders en directeuren van de afzonderlijke staaimaatschappijen ver klaarden, dat hun eerste indruk „beslist gunstig" was. Een woordvoerder van de West-Duitse federatie van vakverenigin gen, waarbij ongeveer 5 millioen arbei ders in West-Duitsland zijn aangesloten, verklaarde gisteren, dat de zaak van zo vergaand belang was, dat de organisatie zich er niet over zal uitlaten, alvorens Prof. dr. J. B. Kors reikte gisteren in de K.R.O.-studio te Hilversum de prijzen uit van de eerste hoorspel prijsvraag der Ned. Radio Unie. Na de heer P. Molegraaf rechtsontving de heer If. t'. Loghem zijn (2e) prijs van da voorzitter dar N. R. U, de bestuurscommissie, die zo spoedig mo gelijk bijeen zal komen, haar grondig be sproken zal hebben. Karl Arnold, de christen-democratische minister-president van Noord-Rijnland Westfalen en voorzitter van de West- Duitse bondsraad, heeft het Franse voor stel „een moedig besluit" genoemd. Ar nold herinnerde er aan, dat zijn parlement in Januari 1949 een soortgelijk voorstel van hem met algemene stemmenn had aangenomen, namelijk de oprichting van een internationale organisatie, met als bij drage van Duitsland de Roer-industrie, van Frankrijk het erts uit Lotharingen en van Saarland, België en Luxemburg de zware industrie. Een meer gereserveerd geluid liet dr Karl Schumacher, de leider van West- Duitse sociaal-democratische oppositie partij horen. Hij heeft gisteren op een persconferentie onder meer ten aanzien van Schuman's plan verklaard, dat de onderhandelingen over deze kwestie „niet alleen moeten worden gevoerd tus sen regeringen en kapitalistische groe pen". Van het begin af moeten alle belang hebbenden worden ingeschakeld. Hiertoe behoren onder meer de vertegenwoordi- gers van de Duitse arbeidersklasse, voor namelijk de vakverenigingen, aldus Schu macher j Eén der belangrijke problemen, aldus i Schumacher, is het medebeheer der ar- ■beiders in deze verenigde industrieën. Ook in de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van' de Franse nationale vergadering kwam gereserveerdheid te genover Schuman's plan tot uiting. De commissie heeft namelijk met 18 tegen 17 stemmen (dus met slechts 1 stém meer derheid) een motie van de rechtse afge vaardigde, generaal Adolphe Aumeran, verworpen waarin werd voorgesteld, dat de regering zonder voorafgaande goed keuring van het parlement niet nader zou ingaan op het, voorstel van Schuman- De commissie heeft de socialistische voor malige minister André Philip verzocht bin nen enkele dagen aan haar rapport uit te brengen over deze kwestie. Terwtü het plan-Schuman door de Britse liberale „New» Chronicle" een stap voorwaarts naar vrede en voorspoed voor Europa genoemd wordt, hebben Engelse «taaldeskundigen Woensdag de mening geuit, dat Engeland weinig geneigd zal zijn, de vele voordelen van zijn staal industrie te verspelen door het voorstel van de Franse minister van buitenlandse zaken. Schuman, te stennen. De volledige werkgelegenheid in En geland draagt er toe bij, de algemene kos ten van de staalindustrie laag te houden, en andere Britse voordelen zijn het ont breken van de arbeidsonrust en een snelle stijging van de productie. Engeland heeft afzetgebieden gevonden voor al zijn voor export beschikbaar staal tegen prijzen, die aanzienlijk boven de bin nenlandse Britse prijzen liggen en nog meer boven de verlaagde continentale exportprijzen. Tot dusver is de huidige continentale prijzen-„oorlog" per saldo gunstig geweest voor Engeland, daar hier door de kosten werden verlaagd voor het staal, dat Engeland van het continent in voert, zonder dat hierdoor de staaluitvoer van Engeland zelf ernstig werd beïnvloed. Dean Acheson. de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft het Franse plan gisteravond verwelkomd. Hij gaf een verklaring uit, waarin hij zei dat de Amerikaanse' regering reeds lang gunstig had gestaan tegenover de strekking van het plan. Hij zei, dat het plan een „zeer belang rijke ontwikkeling" is. Voor een analyse en een eindoordeel zijn vollediger bijzonderheden nodig, maar intussen „erken ik met sympathie en goedkeuring de betekenis van de ver strekkende bedoeling van het Franse initiatief", aldus Acheson. Irene Dunne behoort tot de oude garde van Hollywood. Ze is een zeer populaire films peetster, wier levenswandel onbe sproken is. Aangezien ze voor t maken van een film over koningin Victoria naar Engeland moest ze zal er de hoofdrol in spelen heeft ze van de gelegenheid gebruik gemaakt een bezoek aan Italië, en speciaal aan Rome te brengen, om deelachtig te worden aan de genaden van het Anno Santo. Irene Dunne is thans 46 jaar. Ze trouwde ln 1927 met de tandarts Francis Griffit, en in gezel schap van haar man en hun dochter, Mary Frances, heeft ze een audiëntie ge had bij Z. H. de Paus. Ze had toen een medaille bij zich Jiaar verleden jaar door de katholieke vrouwen van de staat Indiana aangeboden bij haar aanwijzing als „de meest represéntatieve katholieke vrouw van het jaar". Ze verzocht do Paus, deze medaille speciaal te segenen. In Nederlandse kolen- en staalkringen staat men sceptisch tegenover het plan van de Franse minister Schuman om tot een samenwerking te komen met Duitsland inzake de staal- en kolenpro- ductie. Het plan kwam als een verras sing en men betwijfelde of het verwe zenlijkt kan worden. In handelskringen had men er nog geen mening over, doch hier en daar was men van oordeel, dat net plan in strijd was met de idee van vrijhandel in Euro pa. De directie van de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, was nog niet geheel op de hoogte van het voor stel van Schuman. In verband daarmee kon men nog geen oordeel uitspreken. Als kleinere producent zal ons land eerder tot grote voorzichtigheid geneigd zijn. zo merkte mên op. De vraag is voorts welke houding Engeland zal aan nemen. Ten aanzien van de vrijhandel zal het plan zeer zeker zorgvuldig bestudeerd moeten worden. Men heeft hier altijd op het standpunt van de vrije handel ge staan en in verband daarmee noopt het voorstel tot enige bezorgdheid. De directie bedoelde hier een werke lijke vrijheid, geen soit-disant vrijheid, want al wordt van vrije handel gespro ken, er zijn nog allerlei discriminaties, die de vrijheid belemmeren. Het voorstel kwam ook voor de direc tie als een verrassing. Het zal. naar zij meedeelde, met Europese sympathie moe ten beoordeeld worden. Men noemde het van belang, dat de verdere ontwikkeling door een behoorlijk# organisati# tot stand komt De N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken is in ons land een een lingproducent. Zij heeft boven vel# andere bedrijven in het buitenland ook een belangrijke industriële taak. Heb ben die bedrijven reeds een bepaald terrein verworven en is voor hen een stabilisatie het belangrijkste, voor de Hoogovens is er geen sprake van een status quo: Met dat verschil wordt wei eens geen rekening gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1