n?& wat Pin-Up gebruiksters schrijven „VAN DE EERSTE DAG AF Suriname staat voor een nieuwe ontwikkeling Indonesische export herstelt zich Standaard' uitvoering Complete1 aanvullingsdoos GETUIGEN HONDERDEN VROUWEN DOOR GEHEEL NEDERLAND Een stroom van enthousiaste tevredenheidsbetuigingen over Pin-Up bereikt week-in, week uit het Pin-Up Adviesbureau te Den Haag. 7V de ideate\COLD WAVE" De landsfinanciën gezond Landbouwprobleem van de Benelux Dr ir W. Hupkes 70 jaar Conjunctuur in Nederl. Antillen Willem Maas ten grave gedragen Marietje's moeder, Mevr. L Inslegerï te Zeist schrijft. Het dikke, style haar van mijn dochtertje veran derde door Pin-Hp in mooie, natuurlijke krullen. Ook na een paar maal wassen zitten de krullen er nageven prach tig tn." Mijn nichtje heeft mtj met m'n Pin-Up geholpen en al m'n kennissen zijn het er over eens, dat mijn haar nog nooit zo prachtig golfde als nu." Mej. C. H. Smit, verkoopster te Utrecht schrijft:" Mijn moeder was zo verrukt over Pin-Up, dat ik het ook nam. Zij heeft mt geholpen. Ik heb nu een prachtige, natuurlijke slag tn mijn haar, die ook na het wassen mooi en stevig blyft, EEN VINOIIA PRODUCT Fotocopieën van de tevredenheidsbetuigingen worden U op aan vraag toegezonden door het Pin-Up Adviesbureau, Bezuiden- houtseweg 37, Den Haag, dat iedereen die iets te vragen heeft [altijd met goede taad ter zijde staat. Pin-Up is de perfecte, persoonlijke permanentge schikt voor elk soort haar, ideaal voor iedere vrouw. Ook voor U betekent Pin-Up een uit komst Reeds direct na het aanbrengen zult U het prachtige resultaat bewonderen: Volkomen natuurlijk gol vend haar, dat zich steeds gemakkelijk in die aardige slag laat leggen, die het beste bij Uw type past. MET EEN VRIENDIN of huisgenote samen is een PIN-UP nóg makkelijker aan te brengen. En voordeliger, want Standaard- en Aanvullingsdoos kosten samen slechts f. 10^ AARDBEIENPULP NAAR CANADA Geen verbod van invoer uit Nederland DR. HIRSCHFELD NAAR INDONESIë Het vertrek van Palar DE INDONESISCHE EENHEIDSSTAAT HANDELSBESPREKINGEN MET DUITSLAND Onderhandelingen in Den Haag begonnen DOOR RUIT GEVALLEN EN GEDOOD MIDDELBURG WORDT HERBOUWD ZEVENTIG KILO ZWIJNEN- VLEES Resultaat van 3V2 uur jagen MINDER VISVERGUNNINGEN OP HET IJSSELMEER FRUITHANDELAAR PLEEGDE DIEFSTAL BIJ JUWELIER IR. DJUANDA ACHT DE TOESTAND GUNSTIGER Verloor liaar opgaande lijn KOLENPRODUCTIE APRIL 1950 ONTGINNING VAN MOERAS SEN IN LIMBURG DE OLIE- EN VETMARKT HET VOLKSINKOMEN IN DE UNIE VAN ZUID-AFRIKA POSTCIIèQUE- EN GIRO DIENST IN APRIL JïONDERDAG 11 MEI 1950 PAGINA 4 VP 44-2 J Mevr J. W. v. CV, Drogiste te Zwolle schrijft: pme/ctte muÉteiat/" Pin-Up Het nieuwe zittingsjaar van de Staten van Suriname werd Dinsdag door gou verneur mr. J. Klaasesz geopend. Het verheugde de gouverneur te kunnen constateren, dat de landsfinanciën ge zond waren. Zodra de daarop betrekking hebbende conclusies van de financieel- economische bespreking met Nederland kracht van wet zullen hebben gekregen, zullen de schulden van Suriname tot ge ringe omvang worden teruggebracht. De gouverneur deelde mede, dat als gevolg van de besprekingen van de Suri naamsNederlandse coördinatie-com missie de invoermogelijkheden uit Ne derland en Europa aanzienlijk gestegen zijn, waardoor binnen afzienbare tijd de prijszetting van tal van goederen en som mige invoerbeperkingen kunnen worden opgeheven. Aangezien er evenwel geen zekerheid bestaat, dat de voornaamste bron van dollars, de bauxietexport, op het huidige peil kan worden gehand haafd, zullen de dollaruitgaven in het al gemeen beperkt worden tot kapitaalgoe deren en de eerste levensbehoeften. Het aandeel van de bauxiet in de totale uitvoer liep terug van 80 procent in 1948 tot 74 procent in 1949, toen de uitvoer 34 mil lioen gulden bedroeg. De invoer werd in 1949 voor 90 procent door de uitvoer ge dekt. Tengevolge van zware regens werden in 1949 500 ha. rijst minder geplant, hier door bedroeg de uitvoer slechts 7500 ton. De citruscultuur werd in 1949 uitgebreid tot 2400 ha. met een uitvoer van 178.000 kratten, waarvan 175.000 naar Neder land. De cacaokwekerij leverde 140.000 plantjes af. Men is met verscheidene pro jecten bezig om de cultuurgrond uit te breiden. 262 Volkswoningen zullen waarschijn lijk aan het eind van dit jaar gereed De economische studiecommissie van het comité voor BelgischNederlands Luxemburgse samenwerking, die Maan dag te Luxemburg In een vergadering bijeen is geweest, heeft een resolutie aan genomen over het landbouwprobleem der Beneluxlanden. Hierin wordt gezegd, dat men tot de conclusie is gekomen, dat de beperkin gen op de vrije circulatie van bepaalde landbouwproducten een ernstige hinder paal betekenen voor de intergrale ver werkelijking van een economische unie tussen Nederland, België en Luxemburg. De commissie is van oordeel, dat dit probleem aan een objectief en grondig onderzoek z,ou moeten worden onder worpen door deskundige organisaties van de drie landen, teneinde zo spoedig mo gelijk een aanvaardbare oplossing te vinden. Andere conclusies van de com missie zijn: het toepassen van een voor lopig program, dat rekening houdt niet de verschèidenheid van de natuurlijke voorwaarden en de productivitèit in de drie landen: het protectionisme voor de landbouw moet noodzakelijkerwijs zijn terugslag vinden op de industriële kost prijzen en op de mogelijkheid van export van industriële producten; voor de oplos sing van het landbouwprobleem is ge deeltelijk een evenwicht in de goederen- ruil noodzakelijk, waarbij de levering van Nederlandse landbouwproducten staat tegenover de levering van Belgi sche en Luxemburgse industriële goede ren aan Nederland. zijn. Voorts wordt gewerkt aan een be tere medische voorziening van de distric ten. Op het ogenblik studeren 38 perso nen uit Suriname van een studiebeurs in Nederland, terwijl verder een aantal landsdienaren met een studie-opdracht' in Nederland vertoeft. Binnenkort is een ontwerp te verwachten, dat het enquête recht voor de Staten regelt. Met de be strijding van het analfabetisme zal bin nenkort een aanvang gemaakt worden, aldus gouverneur Klaasesz. De Canadese minister van Handel, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Canadese regering niet overweegt de invoer van aardbeienpulp uit Nederland te verbieden. Hij legde deze verklaring af in ant woord op een vraag van een liberaal lid, die zeide, dat 500 ton aardbeienpulp uit Nederland naar Canada wordt gezonden en die van mening was, dat nu het Cana dese aardbeienseizoen nadert aan de Ca nadese telers de verzekering moet wor den gegeven, dat geen invoer meer zal worden toegestaan. Hoewel de minister deze aardbeien transactie bevestigde, wees hij er tevens op, dat met het oog op de gunstige Ca nadese handelsbalans met Nederland in 1949, de regering niet het voorstel kan overwegen om dergelijke invoer uit Ne derland te verbieden. Hij verklaarde, dat de Canadese export naar Nederland het vorige jaar 31.759.230 heeft bedragen, terwijl de Canadese invoer uit Nederland een waarde had van 8 6.687.602. De hoge commissaris van het Ko ninkrijk der Nederlanden dr. H. M. Hirschfield, die in Den Haag vertoeft voor besprekingen met de regering, zal Zaterdagavond a.s. per KLM weer naar Indonesië vertrekken om zijn taak te hervatten. Naar wij van de zijde van het Indone sische hoge commissariaat vernemen, ligt het in de bedoeling van de heer Palar, dat hij en zijn delegatie Vrijdag a.s. naar Indonesië terugkeren. In Djakarta gisteren informele besprekingen over de vorming van de eenheidsstaat begonnen tussen de Indo nesische minister-president, drs. Hatta, en mr. Hakim en mr. Susanto, respec tievelijk vice-minister-president en mi nister van binnenlandse zaken der Re- publik Indonesia (Djogja). Een auto te bezittén is op het moment in Makassar geen onverdeeld genoegen. Eerst werden door de Apris (de federale troepen) die thans stad en streek bezet houden, auto's gevorderd. En thans, zo meldt Aneta, worden er door ongeregel de elementen auto's gestolen. Jeeps ge nieten daarbij de voorkeur. (Van onze Utrechtse redacteur) Morgen hoopt dr. ir. W. Hupkes, oud president-directeur van de Ned. Spoor wegen zijn zeventigste verjaardag te vie ren. Het bereiken van deze leeftijd door een prominent burger is gemeenlijk een dankbare gelegenheid diens bijzondere verdiensten in het licht te stellen. In het geval van de heer Hupkes lijkt dit ons echter niet zo zeer nodig, omdat nu na drie jaren in 1947 legde hij zijn voor name functie neer nog te zeer in de herinnering bij velen leeft de grandiose en waarlijk gemeende hulde die hem bij zijn heengaan is gebracht. Uitvoerig zijn toen zijn grote werkkracht, zin voor ini tiatief, dat de N.S. maakte tot een model- bedrijf en diep sociaal gevoel geschetst. Wij herinneren er slechts aan, dat ir. Hupkes het was, die de diesel-electrische tractie invoerde en een begin maakte met de electrificatie, een ontwikkeling, die hij met zijn vooruitziende blik reeds lang voor ogen had en waarover hij vroeger eens interessante theorieën ontwikkeld heeft in een voordracht voor technici te Delft. Ook aan coördinatie van het ver keerswezen dacht hij reeds lang, voor er publiekelijk over gesproken werd. Veel van wat destijds door sommige sceptici als hersenschim werd beschouwd, is thans realiteit. De Technische Hogeschool te Delft heeft de heer Hupkes in 1947 als grondlegger van het moderne spoorweg bedrijf in ons land willen eren door hem te benoemen tot doctor honoris causa. Als wij toch thans de bijzondere kwa liteiten van de 70-jarige opnieuw naar voren brengen, willen wij daarbij spe ciaal vermelden de grote vriendschap en hartelijkheid, die hij ook nu nog aan de dag legt tegenover degenen, met wie hij vroeger uit hoofde van zijn ambt geregeld in aanraking kwam. En dan willen wij opnieuw tot uiting doen komen, het grote begrip, dat ir. Hupkes steeds heeft ge toond voor de belangen van de pers. Geen wonder, dat de journalisten, die met de vroegere president-directeur van de N.S. steeds contact hadden, hem een warm hart toedragen. Gaarne vertoeft hij nog in hun kring en bij vele gelukwensen, die ir. Hupkes morgen ongetwijfeld zullen bereiken, blijven zij zeker niet achter. Woensdag hebben Duitse autoriteiten in Bonn medegedeeld, dat in Den Haag onmiddellijk Nederlands-Duitse econo mische besprekingen zullen beginnen. Men zal o.a. spreken over het onlangs afgesloten handelsverdrag. De West-Duitse minister voor Econo mische Zaken prof. Ludwig Ehrhard is Donderdag naar Den Haag vertrokken. Hij zal twee dagen in Nederland blijven en o.a. met minister Van den Brink de economische betrekkingen in het alge meen en in. het bijzonder in verband met de vrijmaking van de handel be spreken. Een West-Duitse delegatie is ook al in Den Haag aangekomen om met de besprekingen over het verdrag te beginnen. De 42-jar. kapper G. C. H. in de Pol derstraat te Groningeni was bezig zijn keuken te schilderen. Hij stond daarbij op een tafel, die op een gegeven ogenblik kantelde. De manviel door een ruit, waarbij een glasscherf in de hartstreek drong. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. G. H. laat een vrouw en twee kin deren na. De gemeenteraad van Middelburg heeft het ontwerp-basisplan voor de herbouw van de stad met algemene stemmen goedgekeurd. Dit plan wordt thans door gezonden aan Ged. Staten, waarna de minister het ter beoordeling ontvangt. De uitvoering vergt: in totaal een uitgave van circa ƒ12 millioen. Voor een be langrijk deel is het plan reeds gereali seerd. Zo werd bijv. reeds in het begin van de oorlog de stratenloop in het gro tendeels verwoeste stadscentrum veran derd. De onteigening van gronden kost de gemeente 1.350.000, waarbij nog rente komt van 4 ton. Door uitgifte van gron den ontvangt de gemeente echter inkom sten tot een totaal van 9 ton. De open bare werken vragen ongeveer 896.000, de herbouw van openbare gebouwen 7.128.340, de hersteiwerken aan open bare werken 2.212.133 en vervanging van verloren gegane roerende goederen 388.823. Een everzwijn, dat zich in de bossen b\j kasteel Arcen (Limb.) verschool, vormde geen gemakkelijke prooi voor de jagers. Eerst 11a een jacht van drie en een half uur slaagde men er in het dier neer te leggen. Nadat men vorige week na een span nende jacht een everzwijn had gescho ten, kwamen de jagers tot de conclusie, dat er nog een tweede exemplaar in de omgeving moest zijn. Een nieuw plan werd uitgestippeld en inderdaad kwam men het beest op het spoor. Een wilde achtervolging ontstond, waarbij het zwijn meermalen werd aangeschoten. Telkens wist het dier echter aan de ach tervolging te ontsnappen en door de ring van jagers te breken. Tenslotte wistrnen op de rand van een voetbalveld bij het dorp Lomm het beslissende schot af te vuren. De buit aan varkensvlees bedroeg 70 kilogram. Minister Mansholt heeft dezer dagen een commissie geinstalleerd, die hem zal adviseren over een aantal gevallen, waarin aan vissers t ij d e 1 ij k e vergun ningen tot het vissen op het IJsselmeer zijn verstrekt. Deze vergunningen wer den indertijd verleend aan een aantal vissers, die volgens de geldende regeling geen aanspraak op het verstrekken van een vergunning tot het vissen in het IJsselmeer konden doen gelden, doch voor wie billijkheidsoverwegingen er toe hebben geleid, dat zij tijdelijk moch ten vissen. De vergunningen verliezen echter haar geldigheid op 30 Juni 1950. Het gevaar van overbevissing van het door verdere inpoldering steeds kleiner wordende IJsselmeer noopt de overheid nl. tot maatregelen, o.m. ten aanzien van het aantal vissers, die op het IJsselmeer hun bestaan kunnen vinden. Voor de Arnhemse rechtbank §tomï isteren de Zuilense fruithandelaar G. van 't Z. terecht. In Januari van dit jaar had hij ingebroken bij de juwelier Van S. te Zuilen en voor een waarde van ruim 5000 aan gouden en zilveren voorwerpen gestolen. De buit had hij later voor ongeveer 800 verkocht. De officier van justitie eiste 2l/3 jaar tegen hem. „De algemene economische toestand iaat zich mijns inziens op het ogenblik gunstiger aanzien, dan enige maanden geleden. Er vallen tendenzen tot verbe tering aan te wijzen en met name de export herstelt zich in een gunstig tem po", aldus deelde ir. Djuanda, de minis ter R. I. S. voor welvaart mede in een interview met Aneta. „Het binnenlandse prijspeil blijft een teer punt", aldus de minister. Indien wij zekerder zijn van de export, kunnen gro tere bedragen beschikbaar worden ge steld voor de import, waardoor er meer artikelen op de „vrije lijst" kunnen wor den geplaatst. Ir. Djuanda is van mening, dat Indonesië thans een periode van sta bilisatie doormaakt en deze periode kan worden bekort door een oplossing van de politieke problemen op korte termijn. Sprekend over de buitenlandse steunverlening zeide de heer Djnanda, dat deze welkom is, mits zü uiet te zeer is verbonden aan strenge voor waarden. De noodzaak van buitenlands kapitaal, de Import van goederen en het gebruik maken van de kennis van buitenlandse arbeidskrachten wordt door arbeidersorganisaties ingezien. Toch dient 's lands economie te wor den verbouwd tot een nationale econo mie, d.w.z. dat de industrie en andere takken van bedrijf in toenemende mate mede door Indonesiërs zal moeten wor den bedreven. „Er dient een modus te worden gevonden, waardoor enerzijds het buitenlandse kapitaal niet wordt afge schrikt en anderzijds het deelnemen van Indonesiërs en Indonesisch kapitaal wordt gestimuleerd" Reeds hebben verschil lende buitenlandse ondernemers medege deeld bereid te zijn, hun belangen met de De gouverneur der Nederlandse Antil len, ir. L. Peters, heeft Dinsdag het nieuwe zittingsjaar van de .Staten der Ned. Antillen geopend. Voor het eerst na de oorlog werden voor en na de plech tigheid weer vijftien saluutschoten van de batterij op het Waterfort afgegeven. Wat betreft de staatsrechtelijke en de politiek-staatkundige ontwikkeling, zo zeide de Gouverneur, was liet afgelopen jaar een jaar van voorbereiding, daar advies op de ontwerp-interim-regeling werd uitgebracht. Verwacht wordt, dat de ontwcrp-eilandsregeling binnen zeer korte tijd om advies bij de staten zal zijn. De economische toestand bleef over het algemeen gunstig. Ofschoon de con junctuur niet meer een opgaande lijn vertoont, kan evenmin gesproken wor den van een sterk dalende tendens. Het goudbezit van de Curagaose Bank is niet veranderd, zodat de gouddekking van de bankbiljetten op 97 percent gehandhaafd blijft. De thesaurie-schuld van Neder land aan de Nederlandse Antillen is door de devaluatie opgelopen tot ongeveer 17 millioen Ned. guldens. Gehoopt wordt, dat in het komende zittingsjaar deze oude schuld, zoal niet geheel, dan toch voor het overgrote deel, zal worden op geheven. De algemene middelbare school te Willemstad zal geleidelijk worden om gezet in een hogere burgerschool. De be groting 1951 zal kunnen sluiten zonder dat geleend behoefd te worden. Indonesiërs te delen, waarschijnlijk ook, omdat zij hierin een beveiliging zien van hun eigen belangen". Met betrekking tot het op de confe rentie der Rubberstudiegroep te Brus sel gehouden conferentie genoemde cijfer voor de Indonesische rubber- export van 520.000 ton zeide de heer Djuanda: „Deze optimistische raming zal mogelijk worden gehaald indien alle factoren voor 100 procent mede werken", en hij noemde als deze fac toren de voortgaande verbetering van de veiiigheidstocstand. de stabilisatie van hel civiele bestuur, het voortge zette herstel der ondernemingen en het gunstige prijspeil van de rubber, dat xiin invloed vooraJ doet gelden op dc productie van bevolkingsrubber. Tenslotte deelde de minister mede, dat zich plannen voor de toepassing van de mogelijkheid om op te treden tegen het achterhouden van mbbervoorraden in een vergevorderd stadium bevinden, wel ke plannen waarschijnlijk de vorm rui len aannemen van het registreren der voorraden en een gedwongen verkoop via de bestaande apparaten. Volgens de voorlopige cijfers was de kolenprpductie in Nederland in April j.l. (24 werkdagen) vergeleken met Maar. (27 werkdagen) als volgt: 195U Maart. April (in 1000 ton) Totale productie 1103,1 955,7 Gem. prod. p. werkdag 40,9 398, Totale verzending van de mijnen af 884,2 763,7 Waarvan bestemd voor binnenl. behoefte 814,6 674.8 Invoer uit: Frankrijk 0,9 Duitsland 226,6 225,3 Groot-Brittannië °8'8 l1,9 België 47'J 36-4 Totale invoer „w'e 336,6 Aanvoer Limburg 814,6 674,8 Totaal beschikbaar voor binnenl. gebruik 1188,8 1011,4 In de invoer uit Duitsland zijn onder meer bruinkool briketten begrepen. De gemiddelde maandproductie in de jaren 1938 en 1945 tot en met April 1950 be droeg (in 1000 ton): 1938 1.124 1949 975 1945 425 1950 Jan. 1.051 1946 693 Febr. 951 1947 842 Maart 1.103 1948 919 April 956 In de gemeente Bergen (Limb.) gaat men een begin maken met de ontginning van enige moerassen en vennen. Deze ontginning, die onder auspiciën van de Nederlandse Heidemaatschappij plaats vindt, omvat een gedeelte van het Wolfs- ven, de Ierselt, een deel van het Vosven en van het Zwarte Ven onder het dorp Afferden. De ontgonnen gronden zullen gedeeltelijk met bossen worden be plant. (Van onze Utrechtse redacteur) Onder zeer grote belangstelling, getui gend van de vriendschap, die de heer Willem Maas zich tijdens zijn leven in vele kringen heeft verworven, werd gis termoren het stoffelijk overschot van deze bekende architect op het R.K. Kerkhof te Utrecht aan de schoot der aarde toevertrouwd. Tevoren was in de H. Hartkerk een plech.ig gezongen H. Mis van Requiem opgedragen door De ken A. Wiegerink met assistentie van prof. F. v. d. Meer uit Nijmegen als dia ken en dr. Henry van Rooijen O.S.C., studentenpastoor te Leiden, ais subdia ken. Aan het zij-altaar droeg dr. A. C. Ramselaar, president van het Klein seminarie te Apeldoorn, een stille H. Mis op. De beaardingsplechtigheid werd ver richt door prof. v. d. Meer. Tal van vrienden en bekenden, onder wie verte genwoordigers van verschillende instel lingen en verenigingen zoals de K.R.O., St. Adelbertvereniging, de Katholieke Kunstenaarsvereniging en de R.K. Ver eniging van Ziekenhuizen volgden da baar. Er komt in de situatie op de olie- en vetmarkt nog steeds niet veel verande ring, aldus een bericht van de makelaars Bessem De Schepper te Rotterdam. De aankopen voor de margarine-industrie blijven zeer bevredigend; er ging dus in ruwe- of geraffineerde cocos-, palmolie, traan en liquide olie (soya- en inlandse raap) het qodige om. waarbij echter de omzet in palmolie achter blijft bij die van de afgelopen wintermaanden. De vetsmelterijen namen een en ander op in geraffineerde cocos- en palmolie, deels gehard, en de biscuitfabrieken al leen in eerstgenoemd artikel, docb de hoeveelheden waren niet bijster groot. De aankopen van de zijde der zeep fabrikanten bleven beperkt tot enkele posten raffinage soyavetzuren en gedes tilleerde soya- en raapvetzuren voor de zachte zeep, alsmede raffinage palmolie- en cocosvetzuren. Voor de laatste soort vetzuren zijn verder kopers, doch het aanbod ontbreekt. Enkele afdoeningen in onregelmatige artikelen completeren het marktbeeld van de afgelopen veertien dagen, dat enerzijds niet ongunstig was, doch aan de andere kant ook weer vrij veel te wensen overliet De minister van Financiën der Unie van Zuid-Afrika heeft medegedeeld, dat het volksinkomen in de Unie, dat in 1940 406 millioen bedroeg, in 1949 meer dan verdubbeld is en thans be draagt 832 millioen. De jongste week staat van de Z.-Afrikaanse Reservebank wijst een verdere vermeerdering van de sterlingsaldi aan, t.w. 82.954.038 ,vor. week 80.918.844). De goudvoorraad steeg van 59.735.812 tot 61.202.849, Op 30 April bedroeg het aantal reke. ningen bij de Postchèque- en Girodienst 523,276 tegen 522.261 per einde Maart 1950 en 508.564 per einde April 1949. De omzet in April j.l. bedroeg ƒ4.572.699.777 tegen resp. ƒ5.160.029.709 en ƒ4.431.327.501. Het totaal saldo-tegoed der rekeninghouders bedroeg per ultimo April j.l. 1.002.939.612 tegen ƒ893.404.002 per einde Maart 1950 en 1.165.905.503 per einde April 1949. NATUURLIJK GOLVEND HAAR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4