Nieuwe strategie tegen koude oorlog in voorbereiding Optimisme over doeltreffende verdediging Politie-klopjacht in België Alarmsirenen loeiden: gevaar Belgische mijnontploffing eiste 40 slachtoffers Weer stortte lesvliegtuig neer Noodkreet van Thuisfront Fraai vogelpark in Hemelvaartsdag Alphen op geopend Opnieuw Kamerdebat over Indonesië r Conclusie uit krant: Voor opbouw van ons land prachtig werk AMATEURISME Drama te Sittard Vrijdag 12 Mei 1950 v DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Naar Indonesische eenheidsstaat Hongersnood bedreigt Oost-Borneo Twee gevaarlijke gangsters gegrepen Een der grootste rampendie de Borinage gekend heeft Firefly99 kwam in bebouwde kom van Haarlem omlaag De onveiligheid in Djakarta Nederlanders verlaten Zuid-Molukken Soldaten in Indonesië 2000 vogels in 400 soorten bijeengebracht Mgr. Bekkers ridder Ned. Leeuw Minister Rutten naar Italië ONDER DE LOUPE Labournederlaag bij verkiezingen in Engeland Mr Gerbrandy vraagt interpellatie aan WEERBERICHT Brochure van de K.N.V.B. als feuilleton in ons blad Min. Stikleer bespreekt betalingsunie Vechtpartij in café eist twee doden en drie gewonden Gisteravond te omstreeks half twaalf heeft zich in het café van S. te Leyen- broekSittard aan de Heerlenerweg een drama afgespeeld. Twee personen werden gedood, twee andere ernstig en één licht gewond bij een hevige ruzie, die hier door nog onbekende oorzaak is uitgebroken. Over anderhalve maand een feit? Australisch piloot het slachtoffer Zitten zonder sigaretten De Provinciale Raad van Limburgs Thuisfront slaakt een noodkreet. Het deelt nl. mede. dat ln Indonesië ver schillende Nederlandse legeronderdelen reeds meer dan drie weken wachten op hun Cadi-rantsoenen sigaretten. Aal moezeniers en veldpredikers smeken doorlopend om toezending van rook artikelen. Klein paradijs Bij aftreden als directeur Missiegenootschappen S.S.-OFFICIER ..GEVLOERD' De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Zwakke tot matige wind overwegend tussen Noord en Oost. Droog, zonnig en vrij warm weer, maar in de kuststreken van Groningen, Friesland en Noord Holland kans op binnen- ririjvende reemist of wolkenbanken, gepaard gaande met een temperatuursdaling. Zaterdag 13 Mei: Zon op 4.50 uur, onder 0.23 uur; maan op 3.33 uur, onder 16.49 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De grote drie dat zijn de ministers van buitenlandse zaken van de V.S., Engeland en I' rankrijk zijn gisterenmorgen te Londen bijeen' gekomen in een conferentie die drie dagen zal duren. Naar men verwacht, zal deze tot de vaststelling van een nieuwe strategie der geallieerden ter bestrijding van de „koude oorlog" leiden. De aankomst der ministers geschiedde onopvallend. Een communist, die achter Lancaster House, waar de conferentie wordt gehouden, een spandoek trachtte te ontrollen, werd gearresteerd. Na de opening der bijeenkomst werd hesloten, een geheime bespreking te houden, die een half uur duurde en na afloop waarvan ook de adviseurs der grote drie aan de conferentietafel plaats namen. Geen der drie hoge commissarissen voor Duitsland, die zich thans te Londen bevinden, was in Lancaster House aan wezig, toen de conferentie geopend werd. Na afloop der besprekingen werd een communiqué uitgegeven, waarin de drie ministers oproepen tot hernieuwde po gingen om de vrede te bewaren, in 't bij zonder door het opbouwen van een doel treffende verdediging. De drie ministers, aldus het communi qué, hebben aandacht geschonken aan de grote vooruitgang", die de laatste twee jaar hij het. Europees herstel en de ontwikkeling van een gemeenschappe lijk verdedigingssysteem js geboekt.. De. nnnisters zijn van mening, dat de ontwikkeling van de defensie moet wor den vergezeld van 'n versterking der eco nomische basis der westelijke mogend heden om steun te kunnen geven aan de pogingen, die worden ondernomen „ter bescherming van de vrije gemeenschap pen der wereld". De vergadering van de ministers heeft ln totaal vier en half uur geduurd. Mi nister Bevin moest een half uur voor het einde de conferentie verlaten, om een vergadering van de Britse regering bij te wonen, waarin het plan van minis ter Schuman zou worden besproken. Waarschijnlijk zouden de grote drie Schuman's plan heden bespreken, v 01- gens gewoonlijk betrouwbare bron heb ben de drie ministers gisteren de toestand in China onder de ogen gezien. De im passe in de Verenigde Naties over de Chinese vertegenwoordiging was één der punten van discussie. Er werden geen beslissingen genomen, Voetbal is in ons land de volks- sport bij uitstek. Daarom is de strijd tussen de voorstanders van het amateurisme aan de ene en van het professionalisme aan de andere kant van groot belang. De strijd schijnt zich toe te spitsen De Kon. Ned. Voetbal Bond is de instantie, die in ons land waakt over het amateurisme in de voet balsport die op de bres staat ter verdediging van de geestelijke en lichamelijke volksgezondheid voor zover de voetbalsport daar aan dienstbaar is. Die dienstbaar- beid ligt opgesloten in het wezen Van de sport. En die dienstbaar heid is groter naar gelang het amateurisme gehandhaafd blijft. Alleen in het amateurisme dus kan de sport in casu de voetbal sport haar dienstbaarheid (zonder welke de sport geen sport zou zijn) ten volle ontplooien. Daarom hechten wij grote waar de aan het boekwerkje dat de K.N.V.B. over deze materie heeft uitgegeven: de brochure „Amateurisme" door dr. A. J. van Leusen. In onze rechterbovenhoek „Op de Tribune" heeft Supporter haar gisteren warm aanbevolen. Er zijn ook enige bezwaren tegen: de auteur is hier en daar wat fel van toon en een rustiger zegswijze zou deze officiële uitgave een voor namer cachet hebben gegeven, en voorts maken wij bezwaar tegen het generaliseren door de auteur in zijn fulminaties tegen de pers. Maar wij stappen grif over deze bezwaren heen; de waarde van dit boekje is onvergelijkelijk groter. Snel rees bij ons een plan. Wij stelden ons in verbinding met de K.N.V.B. te Den Haag en secre taris-penningmeester L. Brunt ver klaarde zich onmiddellijk en har telijk accoord. En zo zal de K.N.V.B.-brochure „Amateurisme" van dr. A. J. van Leusen in ons blad als sport-feuilleton worden gepubliceerd; vandaag de eerste van de vier afleveringen. Dat vele oprechte sportliefhebbers er hun voordeel mee mogen doen! aldus de gezaghebbende bron, doch de „eensgezindheid ten opzichte van het doel" onder de ministers was zeer dui delijk. De Duitse kwestie, waarover, evenals over het plan-Schuman, gisteren niet ge sproken is, zou heden in beschouwing worden genomen. Later werd nog uit gewoonlijk be trouwbare bron vernomen, dat de mi nisters tot de algemene slotsom kwa men, dat de sovjet-unie de koude oor log waarschijnlijk niet zou staken en dat als gevolg daarvan de westelijke defensieve organisaties moeten wor den ontwikkeld, zo ver dit maar enigs zins mogelijk is. Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, zou hebben ver klaard, dat, hoewel hij het gebruik van de term „koude oorlog" ongaarne zag, het noodzakelijk was de feiten onder ogen te zien en de heersende omstan digheden te bespreken. STtikkJer' die> zoals bekend, een bezoek aan Londen brengt, heeft, na zijn onriorh" am uC En«elso hoofdstad, een 0 gehad met de Britse minister van financien, Sir Stafford Cripps, en met deskundigen van het Britse ministe rie van financien over het vraagstuk der Europese betalingsunie en over andere zaken, die verband houden met het werk van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking. In kringen van het Britse ministerie van financiën weigerde men zich erover uit te laten, of minister Stikker een of ander voorstel meebracht betreffende de deelneming van Groot-Brittannie aan de voorgestelde betalingsuirte. Men beperkte zich ertoe te verklaren, dat dit voorstel nog steeds te Parijs door deskundigen be studeerd wordt en dat men hoopt," dat het rapport van deze deskundigen vóór h?t begin van de volgende maand het tijdstip waarop de raad van de O. E. E. S. j?. arijs °P ministerieel niveau moet bijeenkomen gereed zal komen. Omtrent de besprekingen der grote drie, waaraan door de Engelse minister van financiën niet wordt deelgenomen, werd op het ministerie verklaard, dat het financiële aspect van de vraagstukken, die door de drie ministers van buiten landse zaken besproken worden, niet te scheiden valt van het politieke aspect, doch dat voor het ogenblik het woord is aan de diplomaten. De ruzie ontaardde al spoedig in een ware veldslag, waarbij van messen werd gebruik gemaakt en ook een serie scho ten uit een revolver werden gelost. De kastelein vluchtte achter zijn tapkast vandaan en waarschuwde telefonisch de politie. Toen deze ter plaatse verscheen vond zij twee doden nl. de gebsr. B„ woonwagenbewoners, van wie er een uit Noord-Brabant en de ander uit Zuid- Holland afkomstig was. Zij waren inge schreven in het centrale bevolkingsre gister. Verder was de 85-jarige H. uit Leyen broek levensgevaarlijk gewond en zekere M., uit Sittard, een broer van deze laat ste bleek licht gewond te zijn. De overi ge leden van het gezelschap, dat bestond uit acht mannen en een vrouw, waren met de beide auto's waarmede zij om streeks acht uur in de avond arriveerden en die de letters HX en N droegen, er vandoor gegaan. De politi eis overgegaan tot arrestatie van verscheidene personen. Ook de beide auto's zijn in beslag geno men. De president van Oost-Indonesië, Sukawati, heeft bij zijn terugkeer uit Djakarta te Makassar ten aanzien van de overgang naar de eenheidsstaat ver klaard, dat, indien overeenstemming over de procedure wordt bereikt op de conferentie tussen de R.I.S. en de Repu- biik Indonesia, de uitvoering van de overdracht niet langer dan anderhalve maand behoeft te duren. Zoals bekend, heeft het kabinet der R.I.S. besloten dez'e conferentie op 16 Mei te houden. De raad van zelfbestuurders en 26 volks organisaties hebben de president der R.I.S.. Sukarno, een telegram gezonden, waarin wordt aangedrongen op spoedige vorming van de eenheidsstaat. Een correspondent van Aneta te Den Pasar (Bali) meldt, dat ook het daerah- hoofd van Bali in samenwerking met het comité van overleg van de Bali-raad aan dringt op spoedige vorming van de een heidsstaat. Een tweemotorig vliegtuig van de Amerikaanse marine is gisteren bij Cape Charles (Virginia) in de lucht ontploft en neergestort. Volgens ooggetuigen zijn ten minste vijf inzittenden om het leven gekomen" In West-Kapeüe wordt de zeedijk, die in November 1944 door geallieerde vliegers werd vernield, thans definitief hersteld. Maar ondanks de gestage opbouw van het dorp ivoont er nog menig gezin in oude Duitse bunkers. Tienduizend personen in het gebied van Muara Antjalong in Oost-Borneo worden door hongersnood bedreigd, doordat een grote overstroming alle voedselvoorraden verloren deed gaan. Het water staat zeer hoog. Vandaag kunnen pas de eerste red- dingsgroepen van het ministerie van So ciale Zaken, het Rode Kruis en de dienst volksgezondheid met levensmiddelen, kleren en medicijnen naar het geteisterde gebied vertrekken. Intussen is van de centrale regering 40.000 gulden gevraagd jj- strijding van de onkosten van het reddingswerk. Na opgejaagd te zijn in geheel België en zelfs Noord-Frankrijk, zijn de twee Antwerpse bendeleden Mulder en Beeck- mans eindelijk in de val gelopen. Zij waren reeds verscheidene malen op he terdaad betrapt bij roofovervallen, doch zjj wisten tot nu toe steeds uit de greep der politie te blijven. Mulder en Beeckmans hadden hun in trek genomen in een onbewoonde villa in Zoute. De politie, gewaarschuwd, omsingelde de villa ,doch de gangsters konden na een vuurgevecht, waarbij één der agenten werd gewond, ontko men. Mulder vluchtte in de richting van Knokke, doch kon hier enkele uren later, na een klopjacht in de bossen, overmeesterd worden. Hij werd hierbij door verscheidene schoten gewond. was er met een taxi van door gegaan Leden van de rijkswacht gaven de chauffeur een teken om te stoppen, doch deze werd door Beeck mans, onder bedreiging met diens pis tool, gedwongen voi gas te geven. De rijkswachters openden hierop het vuur met handmitrailleurs, waarbij zowel de chauffeur als het bendeljd werden gewond en overmeesterd konden wor- den. (Telefohisdh van onze Brusselse correspondent) Voor dc zoveelste maal hebben de alarnisirenes w-eer over de Borinage ge gild. ditmaal te Trazegnies, in de be kende mil" van MariemontBascour. Bekend is deze mijn niet alleen om haar omvang, maar ook om de grote hoeveel heden mijngas die zjj bevat. Onmiddellijk toen het alarm werd ge hoord, snelden honderden toe om zo mo gelijk hulp te verlenen. Ook priesters spoedden zich naar de plaats der ramp. Op een diepte van ca. 600 m. waren in een der schachten .door jen mijnbntplof- fing ruim *0 nwftsen van de wereld af gesloten. Zo hevig as de slag, dat hij in andere schachten werd gehoord en ge voeld. De reddingsploeg was ln minder dan geen tijd bijeen en ging aan het werk. Er werden 30 vrijwilligers gevraagd om in de bedreigde put af te dalen. Meer dan 100 moedige mannen Belgen. Italianen, Polen en anderen meldden zich om hun makkers te hulp te snellen. Helaas, het bleek al heel spoedig, dat het mi.ingas weer veel slachtoffers had ge- eist. Slechts 3 uur na de ontploffing werden door de redders, die in1 bijzonder moei- üjke omstandigheden moesten werken, eerst 5 en kort daarna 6 lijken naar bo ven gebracht. Daarna kwam men aan de oppervlakte met drie nog in leven zijnde mijnmerkers, doch hun toestand was zo erg, dat men weinig hoop had Een dezer mannen is inmiddels reeds overleden. Korte tijd later volgden weer twee lijken en zo steeg de tries tige balans de gehele dag door tot 40 doden, 3 zwaar gewonden en 1 ver minkte. De redders bleven lang in contact met drie totaal ingesloten slachtoffers, die met tegen de wanden te bonken de aandacht der reddings brigade op zich hadden gevestigd. Door het geweld der ontploffing waren al de zich in de geteisterde schacht be vindende installaties en balken letterlijk in splinters geslagen. Voor de mijn speelden zich droeve ta ferelen af met vrouwen, mannen en kin deren, die een der hunnen ip de ramp hadden verloren. De relders werden sterk in hun werk gehinderd door een haast ondraaglijke warmte en het nog in de mijngangen aan wezige gas, waardoor zelfs voor een nieuwe ontploffing werd gevreesd. Om deze te voorkomen, werden gangen met de grootste haast dichtgemetseld. Verschillende hoge personaliteiten, o.w. de bisschop van Doornik en de mimster van Economische Zaken en Arbeid, heb ben zich naar de plaats der ramp be geven. Onder de op het ereveld van de ar beid gevallen mijnwerkers bevonden zich Belgen, Italianen, Joegoslaven, Oekramers, Polen en een Duitser, 's Avonds werd door de minister van economische zaken en arbeid voor de nationale radio hulde gebracht aan de slachtoffers van de arbeid en werd het publiek verzocht enkele minuten aan hun nagedachtenis te wijden. De ramp van Trazegnies behoort tot de grootste mijnrampen, die België in de loop der laatste eeuw heeft gekend. De kolen worden duur betaald, niet alleen met geld, maar ook wat veel kostbaarder is met* veel mensenlevens* Hedenmorgen om half elf is een „Firefly" van de Marine Luchtvaart dienst op een weiland midden in het bebouwde Haarlemse Bos- en Vaart- kwartier neergestort. Het toestel sloeg een krater van vier meter diepte in de grond en de wrakstukken werden over een afstand van honderden me ters in de omtrek verspreid. Ooggetui gen verklaarden, dat het toestel „loo pings" maakte op geringe hoogte bo ven de stad en tijdens een van deze loopings kon het blijkbaar niet meer tydig recht komen. Toen het toestel naar beneden stortte, sloeg de motor af. Onmiddellijk zijn hulpploegen van brandweer en politie begonnen met de wrakstukken der cabi ne, die diep in de grond waren gedron gen, uit te graven om te trachten de be stuurder te vinden. Zij waren er om elf uur nog niet in geslaagd enig spoor van de piloot te ontdekken. Men acht het vrij wel uitge sloten, dat hij tijdens de val uit het toestel is geslingerd. Het toestel is bij de val niet in brand gevlogen. Een Australische piloot van de „Garu- da Indonesian Airways" werd gisteravond door een tweetal bewapende Indonesiërs in uniform ernstig verwond. Men is van mening, dat de twee Indonesiërs de piloot, die in het zuidelijk deel van Dja karta reed, lieten stappen, waarna zij hem in de maag schoten. De toestand van dp gewonde geeft reden tot zeer groote ongerustheid. Op verzoek van de Australische ambassade hebben de Indo nesische autoriteiten een onderzoek in gesteld. De heer Van Eyck, ambtenaar hij de Krooncommissaris te Makassar, heeft in verband met de evacuatie van Neder landers van Ambon dit eiland bezocht. Hij deelde aan Aneta mede, dat 250 Ne derlanders zijn geregistreerd voor ver trek uit de Zuid-Molukken. D® noodkreet van één hunner is: „De Nederlandse regering schijnt op vele pan ton vergeten te zijn, dat er een stuk leger van het eigen Nederlandse volk hier zit. En wanneer de soldaat zonder een sigaret zit en niettemin toch wacht moet kloppen ln dit warme klimaat, dan ls het hopeloos". De kleine hoeveelheden sigaretten en ontspanningsmateriaal van Limburgs Thuisfront, zo zegt de provinciale raad verder, zijn bij lange na niet voldoende. De raad vraagt daarom dringend, dat de rantsoenen op tijd worden verstrekt en doet tevens een beroep op de Limburgse bevolking om daadwerkelijke hulp. „Ik wedijver met mijn buurman, mijn schoonheid is ook beroemd Als ge van deze tekst hebt'kennis genomen en ge kijkt in de ren, waarop een bordje met deze woorden is aan gebracht, ontmoet uw blik die van een Carolina-eend uit Noord-Amerika en ge vraagt u meteen af of zij werkelijk ln staat is een wedstrijd in schoonheid met haar buren aan te gaan. En kijk, dat ge dit doet, dat ge als het ware gedwongen wordt een deurtje verder te gaan «m ook met deze buren kennis te maken, dat komt n later voor de geest als een van de vele charmes van dat prachtige vogelpark in Alphen a. d. Rijn, de AVIFAUNA. De charme, die ligt verborgen in de wijze, waarop de verrukkelijke schoonheid van wel 2000 vogels uit alle delen van de we reld, in ruim 400 verschillende soorten hier samengebracht, aan de bezoeker wordt aangeboden. Laten wij er direct aan toevoegen., dat Let. niet zo moeilijk is een prettige ma nier te vinden om schoonheid te presen teren, wanneer deze schoonheid zo maar voor het grijpen ligt- Het gaat er echter om dit laatste waar te maken. De heer G. van de Brink te Alphen is hierin ten volle geslaagd. Vogelliefhebber als hij is, rijpte in hem het plan zijn verzameling gevleugelde vrienden uit te breiden en onder te brengen in een park, dat grote kans liep in binnen- en buitenland uniek te worden genoemd en dat ook weten schappelijke en i ïlturele waarde zou be zitten. Zo bestaat bij de initiatiefnemer b.v. het plan in de nabije toekomst een adviesbureau voor vogelliefhebbers aan zijn park te verbinden, en er voorts een „vak-vogelbibliotheek" te openen. Ook wil men in de bovenzaal van het grote restaurant, dat er verrezen is, buitenland se vogelmininaars en deskundigen de ge legenheid bieden met elkaar in contact te treden. Een zend- en outvanigappara- tuur „a la Neurenberg" zou het elkaar verstaan dan vergemakkelijken. Een tikje fantastisch misschien, maar dat andere is ook bereikt, zegt de heer v. d. Brink.' „Dat andere" intussen, is een dorado voor vogels en.... mensen geworden- Wat hier is tot standgekomen, verdient alle bewondering. Ir acht maanden tijds is hier wat grasland omgetoverd tot een oord, waarin het een lust is te vertoeven. Zo schijnen de vogels er ook over te denken. Men hoort ze tenminste, als men over de witte schelpenpaden wandelt en tegelijk het oog laat waren over de sierlijke rots- en waterpartijen en de smaakvol aangelegde gazons, ver genoegd overal hun stem verheffen. Dat is niet hinderlijk, want er zijn er bij, waarvan het geluidje nauwelijks enige meters draagt. Daar is b.v. het „honing- zuigertje", dat een onverklaarbare voor liefde voor honing heeft, waaraan net zijn (niet-officiële) naam dankt. Een diertje, nauwelijk een duimlengte hoog, maar van 'n wondermooie blauwig-paarse kleur. Ijje doen een grote stap^ en komen bij de struisvogels, die zo zijn gehuisvest, dat ze kunnen rennen (wanneer ze er tenminste zin in hebben). Tussen deze twee „lengten" beweegt zich verder heel dat vogelvolkje daar in Alphen. Er zijn kwartels, fazanten, ganzen, eenden, waad- vogels, steltlopers, noem maar op- Uit alle windstreken zijn ze, dikwijls na heel veel moeilijkheden, aangevoerd. Zo kwam b.v, een stel roodhalsganzen uit Siberië, waar voor een ruilovereenkomst met de Mos- kouse dierentuin moest worden aange gaan. Deze ganzen hebben het nu naar hun zin. Zo kwamen er toekan's (met bun grote, als geschilderde snavel),'„se cretarisvogels" en de vreemdste soorten kippen. Hoe vele vogels hier in leven blijven? Wel, zegt onze geleider, ze worden „ge wend", gaan een tijdlang in verschillende hokken waarin achtereenvolgens de tem peratuur meer en meer aan het Neder landse klimaat is aangepast. Er zijn er uiteraard bij, die hier niet aarden. Deze vogels blijven in kooien, waar een hun vertrouwde temperatuur wordt in stand gehouden. Zo ligt daar dan dat park, waarin een drie en een halve meter hoge waterval een hoeveelheid water van 300.000 liter per uur verwerkt, waarin diverse terras sen noden tot zitten, waar een uitgebreide verlichting volgens een nieuw Philips- procédé ook een aangenaam bezoek in de avonduren waarborgt en waar zelfs een „quarantaine-inrichting" voor vogels is ingericht. Op Hemelvaartsdag wordt het geopend. Dan zullen schoolkinderen uit de Rijn streek, die hiervoor zijn uitgenodigd, als eersten binnenstromen. Zullen ook zij zich nieuwsgierig afvragen, hoe het komt, dat er vogels zijn, die hun open kooi een" handig vdndstje-1- niet willen vér- laten? Woensdag is te Utrecht onder voorzit terschap van Z. Em. Kardinaal De Jong de jaarvergadering gehouden van de Priester Missiebond, tijdens welke Mgr. Th. M. P. Bekkers eervol ontslag is ver leend als nationaal directeur. De Kardinaal dankte als voorzitter de scheidende directeur voor het werk, dat deze gedurende 30 jaren heeft verricht. In opdracht van de Nederlandse rege ring overhandigde Z. Em. aan mgr. Bek kers de onderscheidingstekenen van rid der m de Orde van de Nederlandse Leeuw, die H. M. de Koningin heeft ver leend als erkenning voor de vele verdien sten, die hij heeft verworven door zijn werk voor de uitbreiding van het Chris tendom en de culturele en beschavende invloed daarvan. Tot opvolger van Mgr. Bekkers is be noemd mgr. H. J. J. van Jdussen, die mgr. Bekkers eveneens is opgevolgd als na tionaal directeur van de Pauselijke Mis siegenootschappen in Nederland. De minister van Onderwijs, K. en W. prof. Rutten, zal zich einde der week per auto naar Italië begeven. Hij zal in de eerste plaats tegenwoordig zijn bij de aanbieding van het verkleinde model der zendinstallatie Anno Santo aan de Paus. Daarna gaat hij naar Florence om daar de bijeenkomst van de Unesco bij te wonen. Mei is sedert enkele jaren de maand van de sterke verhalen en vooral nu dit jaar het eerste lustrum van de be vrijding wordt gevierd, weten velen frappante belevenissen op te dissen, waarbij men. gedachtig aan het Latijnse spreekwoord, dat het gerucht al lopen de groeit", vaak de indruk krijgt, dal aan de fantasie meer de vrije teugel wordt gelaten dan voor een historische nauwkeurigheid bevorderlijk is. De ver tellers menen intussen veelal zelf. dat hun verhaal echt is en och, laten wij 'er van smullen Wij genoten dezer dagen i« een gezel schap echt smakelijk van wilde avon turen. toen ons plotseling gevraagd werd. of Analyst geen sterk verhaal had of er desnoods een wist te verzinnen, zoals hii wel meer doet, als hy de Loupe ter hand neemt. Met onze gebruikelijke goed moedigheid lieten wij deze laatste valse aantijging over ons heen gaan en ant woordden. dat wij alleen maar eens een S.S.-officier hadden „gevloerd". Nou, die „heldendaad" moest natuur lijk in geuren en kleuren verteld, doch onzerzijds moest het gezelschap bij voor baat teleurgesteld worden, daar het hele maal geen heldendaad was geweest. Enfin, het verhaal wilde men met alle geweld horen. En wij staken van wal m:-t als uitgangspunt de dag van de razzia in onze woonplaats. Persoonlijk waren wij met de hakken over de leeftijdsgrens en onze oudste zoon bleef er nog net onder, zodat wij goede hoop hadden om zonder gezinsscheuren uit de mensen jacht te komen. Wat inderdaad gelukt is. Op die dag van de razzia dan belden drie S.S.-officieren aan onze woning, toen juist het „honger-diner" was opge diend. Wij deden zelf open en deelden, waarheidsgetrouw mede, dat „men reeds geweest was". Doch de hoogst aanwezige militaire autoriteit blafte ons aan „daar niets mee te maken te hebben" en over schreed onze perceel-grens, zoals ie Duitsers gewend waren zonder meer grenzen te forceren. Nu ligt onze kamer in verhouding met de gang nogal boog en bezoekers waarschuwden wij altijd om °P de drempel te letten, maar wij vonden het ditmaal niet nodig, daar het indringers betrof. De „leider" van het overvalcommando deed een krijgshaftigs stap en belandde veilig aan kamerboord, de tweede in rang waagde daarop oe letterlijk grote stap ook met gunstig ge- v°jE' doch de „derde man" nam zonder cither zijn stap niet flink genoeg strui kelde en kwam onzacht languit op de vloer terecht, zodat deze S.S.-officier daar in al zijn glorie „gevloerd" lag. Dat was al en niets dan de waarheid (zonder hoofdletter) Onze toehoorders wilden er echter meer van weten Wel dan. de man lachte als een Miehaël. die kiespijn heeft en de anderen keken hem aan met een gezicht, hetwelk zo iets uit drukte als „stommeling". Wij en ge lukkig ook onze kinderen hielden ors passief en hieven geen „hoeraatje" aan. Enige vrees beving ons toch wel tijdens het incident, daar nl. de gevloerde S.S.-C: zijn koppel vol handgranaten had Ver beeld je. dat die eens ontploft waren tijdens de val! Niet dat wij bijzonder bezorgd waren destijds voor des Duitsers ribbenkast het klinkt achteraf niet erg Christelijk maar wij dachten aan de Nederlandse corpora in ons huis er aan ons boeltje. Enfin, de opper-officier moest ons trouwboekje zien en toen dit hem was overhandigd, ging hij stuk voor stuk de daarin genoteerde kinderen na. En dat waren er nogal enigen, al was het boekje nog niet voi geboekt. Na deze manipu-/ latie gebeurde er iets onverwachts: de Duitser sloeg zijn laarzenhakken tegen elkaar, salueerde naar onze vrouw ais- mede ons persoontje en zei: „Das ist schön". Wij schijnen toen heel schaapachtig gekeken te hebben en het verwonderde hem blijkbaar, dat wij niet: „Danke schön" antwoordden. Even een pijnlijke stilte, maar aangezien wij het meer dsn mooi genoeg vonden, deden wij de kamerdeur open.... en werkelijk de „Herren" vertrokken. Wij lieten ze secuur uit, want er zijn mensen, achter wie men graag zorgvuldig de buitendeur sluit. „Eh nu de moraal, waarmede je jouw verhaaltjes steeds probeert op te sieren?" vroeg een der toehoorders. MoraalJa, wat voor een moraal? Dat een trouwboekje bijna vol is, vinden wij niet zo'n geweldige prestatie om er speciaal over te moraliseren. Tenslotte heeft men dat boekje in de regel eerder vol dan een spaarbankboekje Maar wacht, toch een stukje moraal Weten' jelui, wat wij zo prettig vinden van deze tijd? Wel, dat je „dictatortjes" ongestraft kan laten merken, dat men van hun optreden niet gediend is. En dat is veel waard OZO ANALYST. De conservatieven hebben een grot® winst behaald by de „kleine algemen® verkiezingen" in Engeland voor de plaat selijke raden. In 340 van 378 provincial® districten in Engeland en Wales boekten de conservatieven 248 overwinningen en 55 verliezen. Labour won 110 zetels, doch verloren er 184. De liberalen hebben 15 zetels gewon nen en 31 verloren. De onafhankelyken 49 gewonnen en 152 verloren. (Van onze parlementaire redacteur) Waarschijnlijk zal de Tweede Kamer voor het eerst sedert de souvereiniteits- overdracht weer een debat gaan houden over Indonesië en wel op 24 Mei a-s. In de Kamervergadering van gisteren heeft voorzitter Kortenhorst namelijk medegedeeld, dat hij in verband met de gespannen belangstelling van de Kamer voor de ontwikkeling der zaken in In donesië aan de minister van Unie-aange legenheden en Overzeese Rijksdelen een brief gezonden met de vraag of de Ka mer over die ontwikkeling een nader beeld kon krijgen. En voorts of de mi nister bereid is zeer binnenkort medede lingen daarover te doen en met de Ka mer, op grondslag daarvan, van gedachte te wisselen. Het antwoord op dit schrijven zou de Kamer nog heden voor elf uur bereiken. Onmiddellijk na deze mededeling vroeg de heer Gerbrandy (A.R.) de Kamer ver lof de minister te interpelleren over d® ontwikkeling van de staatkundige en eco nomische verhoudingen in Indonesië se dert de souvereiniteitsoverdracht. Met name omtrent de ontwikkeling in de R.I. S„ het oprollen van de deelstaten en het scheppen van een unitarische staat. In het bijzonder zou de heer Gerbrandy wil len weten, welke maatregelen ten dez® de regering heeft genomen of denkt te nemen. Bij de aanvang der vergadering van vandaag zou over deze aanvraag worden beslist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1