Electrische treinen doorkruisen Brabant Gulle dank aan N ed. Spoorwegen MEI Nederland speelt een beslissende rol in de Belgische economie 2270 Opgelegde handels- en oorlogs schepen wachten op de sloper of op een nieuwe oorlog Sceptisch oordeel over export drive in V. Staten Wat doen we toch met Spanje? Facetten van de Spaanse diamant Belangrijk besluit van O.E.E.S. Amerika's machtige Reservevloot aanbiedingen f !3!.s' i III, Nederlandse pelgrims in Rome Provincialisme en Nationale problemen De Pyreneeën als barrière Minder bureaucratie bij transfer VRIJDAG 12 MEI 1950 PAGINA Uk*1* Komt U eens kijken. WILTON KARPETTEN 200 x 280 f 133.M 200 x 300 225 I 325 COCOS KARPETTEN SMYRNA LOPER f VERENDE BEDSTELLEN VITRAGE moquette loper moquette tapijt handweefstoffen Kleine Ned. inzending HV~NewY^]cm 'X&1SK ife,,0*..»" Atlantic" voor de goede men bii een mime bodbt van de brede een rrvachf verloren. Roosevelt liet toen de AtlaitlS keerd„e 4de sla® ^S™arand'hebben d'« trouwe Liber ties Europa andermaal gered van de on- Ondank is V iverelds loon Stomme getuigen van een geweldige activiteit GRONINGER WEDER- OPBOUWPLAN slechts gedeeltelijk goedgekeurd LONDENS PHILHARMONISCH ORKEST IN ARNHEM FABRIEKSARBEIDER VERDRONKEN LANDBOUW-ECONOMISCH CONGRES UITVOERSTUGING MEER TOEVAL DAN OPZET PRIJSVRAAG VELDEKE Verwijt tegen de Friezen DE BESTE OPERA GEEN „DROGE" KERMIS IN GRONINGEN VIRGIL GHEORGHIU NAAR NEDERLAND (Van onze speciale verslaggever). Op ondubbelzinnige wijze heeft Bra bant gisteren zijn dankbaarheid getoond voo» de prachtige spoorwegverbindin gen, die het gewest met de geëlectrifi- eeerde spoorlijnen DordrechtBoxtel, Lage ZwaluwcRoosendaal en de Die- sel-electrische tractie tussen Vlissingen en Nijmegen, gekregen heeft. Het Zui den mag dan eens mopperen over een zekere achterstelling wat de service van de N. S. betreft, wanneer het redelijke wensen vervuld ziet, laat het zich niet onbetuigd. En groter enthousiasme en guller ontvangst dan bij het bezoek van de directie, vergezeld van een twee hon derd gasten, met de feesttrein, hebben wij bij spoorweg-gebeurtenissen nog niet meegemaakt. Burgerlijke overheid en vertegenwoordigers van industrie zongen om beurten de lof van de N. S. De schooljeugd, die op deze heuglijke en zonnige dag met het onderwijzend personeel naar de stations was getrok ken, vertolkte door zwaaien met vlag getjes de vreugde van de bevolking, die zich nu nader met Nederland bo ven de grote rivieren verbonden weet, muzikanten bliezen, zoals er alleen in Brabant geblazen kan worden en in velerlei stoffelijke vorm is de waarde ring tot uitdruking gebracht. De minister van Verkeer en Water staat was verhinderd aan zijn voorne men de reis mee te maken gevolg te geven, doch zijn vertegenwoordigers: de heer H. van Galen Last, directeur-ge neraal van het verkeer; mr. G. Dijk- mans van Gunst, inspecteur-generaal van de energievoorziening, zullen ze ker niet nalaten Z.Exc. een enthousiast rapport uit te brengen. De heer F. De- iory, directeur-generaal van de Belgi sche Spoorwegen en een aantal chefs van dienst, die van Roosendaal in een wel zeer bijzonder eigen spoorwegrijtuig „Autorail" genaamd, dat door een ben zinemotor wordt voortgedreven, naar hun vaderland terugkeerden, zullen daar zeker hoog van de prestaties van onze Spoorwegen opgeven. Maar vooral deed het ons hart goed, dat mr. Smith, de sympathieke Amerikaan, labor-advisor van de Nederlandse E. C. -A-missie ge tuige was van deze triomftocht. Amerikaanse lof In Nijmegen, de finish van de eigenlijke reis, stak hij zijn bewondering niet on der stoelen of banken. Hij noemde de president- directeur van de N. S. daarbij een „good-railway-man". Een fijne geste was op vele plaatsen, dat men bij de overlading met geschen ken ook dacht aan de medewerkers van de N. S., die niet aanwezig waren. Zo zag de Stichting voor sociale bijstand aan spoorwegpersoneel zich verrijkt met vleeswaren uit Boxtel, 36 wollen dekens Cl00 pet. wol) uit Tilburg, schoeisel uit Gilze-Rijen, margarine, kousen en trai ningspakken uit Wijehen, terwijl het rusthuis voor aan t. b. c. lijdend perso neel door Oss bedacht werd met een grote ham. Advertentie Pracht kwaliteit. Perz. dessins. 200x300 199.. (245.. HAAR-VELOURS KARPETTEN Mod. deulns hoog pool Div kleuren en dessins X Qfi jjfl 200 x 300 57.» 42.» Iflü. -e> Mach. geknoopt, hoog pool, vooroorlogse kwaliteit. Perz. dessins. Tijdelijk verlaagde prijs I Q ]t 60 cm breed p meter III.'3 1 pers. Verende matras, met kussen, prima ge* X CQ ]jj bloemde damast 2 pers. 3 delig varend Bedriet, met 2 kussens. Prima f M gebloemde damast MEUBEL-BEKLEDINGS* STOFFEN ook geschikt voor gordijnen. Pluche 130 breed, in div. kleuren, p. meter Gobelin 130 breed, Franse Import, prima kwaliteit X 0 Jj per meter I 0. in diverse breedten. 50 70 100 breed. Grote collectie MATHENESSERLAAN 190 (hoek Nw. Binnenweg) WEST KRUISKADE 4 PRETORIALAAN 47 ROTTERDAM Ook de spoorjongens, die de feesttrein bedienden, zijn met vele geschenken be dacht en in Breda had de burgemeester nu-. Cl. Prinsen de lumineuze gedachte een reusachtig rad van avontuur te doen draaien. Tal van mooie cadeaux, waarbij een electrische trein niet emplacement, als eerste prijs, werden op deze wijze onder het aldaar werkzame personeel verdeeld. Ir. Den Hollander mocht als herinnering het instrumentvan vrouwe Fortuna, dat op toepasselijke wijze be schilderd was, mee naar huis nemen en kreeg bovendien een tekening van de academie „St. Joost", die hem nog eens tot nadenken zal stemmen over de steeds gesloten overweg. Burgemeester Prinsen was zelf de gelukkige, toen in Zeven bergen onder de gasten een dubbel di- vanbed verloot werd. In Tilburg werd ir. Den Hollander eveneens de misère van een overweg, n.l. die bij de Gasthuisstraat onder de ogen gebracht. Vele stations verrijkt Ja, de heer Den Hollander heeft ge noeg' stof mee naar huis gekregen om op nieuwe plannen te broeien en het zijn vooral nieuwe stations, in Breda, Den Boscli en Nijmegen, waarom hem ge smeekt is. Burgemeester Hustinx van de Keizer Karelstad was zo listig een dooi de directie te bepalen geschenk voor het nieuwe station aan te bieden, in de ver wachting, dat de N.S. nu zeker spoedig over de brug zullen komen. Tilburg gaf een formidabele smeedijzeren lichtkroon voor het toekomstig station. De burgemeester van Oss, de heer Delen was evenals al- zijn collega's te vreden, maar met de Dieseltrein nog niet voldaan. Hij had liever een electrische verbinding Daar heeft Oss met zijn grote uitbreidingsplannen nu eenmaal op ge rekend, doch de heer Den Hollander kon slechts als troostprijs geven, dat hij hoop te ook hier nog eens met de kabel te komen. Uit tal van geschenken door gemeente besturen, soms in samenwerking met de plaatselijke industrie, aangeboden, is wel gebleken, hoeveel de burgerij aan een goed station gelegen is. Klokken zijn ge geven door Oisterwijk, waar het een lust was het vendelzwaaien door het gilde „St. Barbara" te aanschouwen en door Lage Zwaluwe, in welke gemeente de B.B.A., die aan liet cadeau heeft bijgedragen, toezegde mat haar dienstregeling te zul len aansluiten op die van de Spoorwe gen. Oudenbosch met zijn kwekerijen heeft voor niet minder dan een bank met om ringende beplanting op het perron ge zorgd en alleraardigst was hier de ere wacht met vlaggen, gevormd door een duizend jongens met Broeders van de verschillende onderwijsinrichtingen. Ra- venstein had als verrassing een tegel tableau naar ontwerp van de daar woon achtige kunstenaar Piet Coppens. Op vele plaatsen heeft men ook de heer Den Hol lander, de stuwer van het bedrijf, per- 1 soonlijk beloond. Zijn kamer zal met vele j souvenirs aan deze dag gevuld worden en wellicht was het telefoontoestel, dat Gilze-Rijen gaf, bedoeld, om hem gemak kelijker te bereiken als men nog eens bepaalde wensen heeft. Roosendaal toonde begrip te hebben voor de moeilijkheden, die de N.S. bii hun verdere ontwikkeling in verband met de huisvfesting van personeel ebben en presenteerde twe woningen. Tijdens een koffiemaaltijd, die hier ge bruikt werd, heeft de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prol dr. J. E. de Quay ook zijn confrères van Zeeland en Gelderland maakten de reis mee gewezen op het grote geestelijke voordeel van betere spoorwegverbindin gen, waardoor de verschillende delen van ons vaderland beter tot elkaar gebracht worden. Zo Is in hooggestemde bewoordingen, maar meestal op een echt originele ma nier, gelijk men dit van het goede en gulle Brabantse volk verwachten kan, aan de N S. dank en hulde gebracht. Heel grappig werd dit aanstonds in Boxtel gedaan door Jan de Keistamper, de reus, die alleen op feestdagen ver schijnt en de hoge „spoorbonken", zo als hij ze noemde, niet genoeg kon prijzen. Dinsdagavond z\jn 500 Nederlandse pel grims in Rome aangekomen van wie 372 catechisten en sociale werksters. Vóór hun jubileumbezoek aan de vier basilie ken hebben deze pelgrims Woensdag ge zamenlijk in de Sint Pieter een H. Mis opgewoond, die werd gecelebreerd door mgr. dr. Jan Olav Smit. Zaterdag zullen zp als groep deelnemen aan de alge mene Pauselijke audiëntie in de St. Pie ter. De pelgrims zijn voor het grootste deel ondergebracht in het pension van de H. Martha in Vaticaanstad zelf. De Nederlandse kolonie te Rome en op de eerste plaats de priesterstudenten, die zich wederom als gidsen beschikbaar hebben gesteld, verbeiden met ongeduld de aankomst van de tweede nationale bedevaart uit Nederland op 15 Mei a.s. Een gedeelte van deze pelgrims zal de reis per vliegmachine, anderen per auto bus of per trein maken. De bedevaart zal een volle week in de Eeuwige Stad vertoeven en de dubbele heiligverklaring van de zaligen Bartolomea Capitanio en Vincenza Gerosa op Hemelvaartsdag, 18 Mei, meemaken. In Oisterwijk zwaaiden op het station de vendels toen de electrische trein er gisteren bij de feestelijke openingsrit arriveerde. „Hoewel tot nu toe, dank zij het Mar shall-plan een monetaire debacle verhin derd is kunnen worden, stelt de beta lingsbalans van Nederland ernstige pro blemen. Ofschoon pessimisme misplaatst is, moet Nederland niettemin al zijn krachten inspannen om tot een practi- sche oplossing te geraken van dit bijzon dere vraagstuk", aldus verklaarde de Nederlandse ambassadeur te Brussel, ba ron Van Harinxma thoe Slooten, tijdens een maaltijd, die ter gelegenheid van de Nederlandse dag van de Brusselse Jaar beurs Maandag werd gehouden. De heer Van Harinxma thoe Slooten legde er de nadruk op, dat het contact tussen de zakenkringen in de drie lan den van de Benelux-groepering nog ver steviging en de economische relaties nog verbeterd moeten worden. „Ieder initia tief in deze richting", zo zeide hij, „moet worden gesteund en daarom zijn de Brusselse en de Utrechtse jaarbeurzen van zuik een grote betekenis." De Nederlandse ambassadeur sprak als zijn verwachting uit, dat het gebrek aan evenwicht in de betalingsbalans tussen Nederland en België slechts een tijdelijk, karakter zal dragen, daar deze in hoofd zaak het gevolg is van het vrijgeven van de invoer van metaalwaren en - textiel- goederen in Nederland. Hij herinnerde er in dit verband aan, dat thans 98 pet der Belgische goederen vrü in Nederland kan worden Ingevoerd. D.®*S Belgische invoer maakte in 1949 VU'tien pet van de totale Nederlandse invoer uit. Waar in 1949 België nog de tweede plaats bekleedde als leverancier van Nederland na de V. S., had het in Januari en Februari 1950 de eerste plaats bereikt met een uitvoer naar Nederland van goederei. ten bedrage van frs. 308 millioen (V. S. frs. 168 millioen). Dit cijfer toont de beslissende rol aan, die Nederland speelt in de Belgische economie. Het is dan 00k buiten twijfel, dat de inspanning, die door Nederland wordt verricht, om de Benelux te ver wezenlijken, een bewijs is voor de ernsti ge wil van de Nederlandse regering. In het Nederlands zijn rede vervolgend verklaarde de heer Van Harinxma thoe Slooten, dat eigenlijk de gehele Brusselse jaarbeurs uitdrukkjng geeft aan de sa menwerking tussen de drie lage lauden. Het beeld, dat men zich van de Benelux vormt, valt dikwijls moeilijk aan de werkelijkheid te toetsen en juist Jaar beurzen, als die van Brussel en Utrecht, getuigen van de groei en de verwezen lijking van de economische unie. Indjen de<offmi£ie Nederlandse inzen ding dit Vaar vrij klein is, éfsh is dit uit sluitend hieraan te wij ten, dat de Ne derlandse autoriteiten het wenselijk heb ben geacht het Nederlandse bedrijfsle ven vrij te laten in de keuze, waar of in welke afdeling het wil tentoonstellen. De Nederlandse staat .venst de parti culieren het initiatief te laten, zo be sloot de heer Van Harinxma thoe Sloo ten -zijn rede. (Van een bijzondere correspondent Ecu autotocht van New York naar Alhauv langs de vredige Hudson is vooral in het voorjaar een uitstapje, dat een onvergetelijke indruk achter laat van de grootheid en de schoonheid van de Amerikaanse natuur. De Hudsonvallei doet in menig opzicht denken aan het Rijndal tussen Bingen en Bonn; de grote welstand, waarin vele Amerikanen verkeren, is er oorzaak van geweest, dat deze vallei werd herschapen in een lust- waran e die, met haar moderne landhuizen, haar bloesemende parken en haar prachtige autowegen, Europa de loef afsteekt. Uit de vroegere Nederlandse schoolboekjes had ik geleerd dat de Hudsonvallei een agrarisch gebied vormde, dat het eerst door de Hollanders zou. zijn gekoloniseerd. Sinds ,k er met eigen ogen heb rondgekeken, geloof ik in de waarheid van het tweede, doch wat het eerste betreft, van een landbouwgebied is althans op het ogenblik geen sprake meer. ^nixjzenz^^ do^n^en ^geMt te v.erstl0ken, leek bef alsof de ::,J .Plotseling teruwyoci Victor Zljn s^heepstypen Liberty en bet t y.v°or immer, verbonden zijn. In lionenM®31" der scheepsproductie, 1943, Den mmder dan 2500 Libertysche- huin br Pe^> vrijwel terstond na dienst 4dUwtÜd van enkele maanden in Dank ««t1 de vijand werden gebruikt. van de „„MMe Oceaan in het voordeel in Euronn nleerdeT!waardoor de invasie beschaafde ^rS2rd,cn voorbfoi'd cn de van de bwr«d deze schepen was echter èoed Toe« M de oorlog nlndl FnrS; m welk cen materiële elknae r/uiopa ails gevolg van de bezet- dergang, dom- levensniiddelen, textiel cu kolen naar de hongerenden te brengen. Ook van deze geweldige taak hebben de ze schepen zich natuurlijk met hun bemanningen op heldhaftige wiize se- kweten. Eim>pa herstelde zich betrekke lijk snel, dan'k zij de regelmatige en groeiende stroom van goederen over de Oceaan, ,een stioom. die later nog zou worden voortgezet door het Marshall plan. sdirikkingen van de twoede wereldooi log. Be harmonie van de natuur wordt daar verbroken door een grauwe massa van zeker wel 500 Libertysdiepen, die dicht opeengepakt wachten op Het einde.de sloper, of een hernieuwde activiteit. i>n het eerste geval mogen wij van geluk spreken, want het betekent, dat deze .strategische" reserve niet zal worden ge bruikt voor een derde wereldoorlog. In het tweede geval zijn wij ei* ernstig aan toe, want dan kan er slechts sprake zijn van oen oorlog, waarvan wij allen hopen dat hij voorkomen zal kunnen worden. Voor ons Nederlanders vormt dit som bere beeld van talloze naast elkander stilliggende schepen aanleiding voor een bijzondere overdenking. Niet alleen heb ben wü krachtens onze aard van zeeva rend volk het land aan opgelegde sche pen, maar bovenal worden onze gedach ten teruggeleid naar de zwarte tijd, toen w« door een overweldiger werden bezet en uitgemergeld en toen hoofdzakelijk anderen jarenlang hebben geworsteld om ons te bevrijden. Deze roestende schepen zjjn de stomme getuigen van cen industri ële en maritieme activiteit in dienst van ne beschaafde mensheid, zoals de wereld die nog nooit heeft gekend, wjj zullen de t en "er historie weer eens voor de geest moeten halen. Toen de dulkbootoorlog der Duitsers de geallieerde couvooien dusdanig toetakel- de, dat het Engelse eiland, alsmede an- dere verspreid liggende geallieerde gebie den van tam verbindingslijnen dreigden Als men iemands diensten niet meer nodig heeft is het vlug met zijn popu lariteit gedaan. Dit hebben wij gezien bij onze illegale werkers, onze koerier sters en onze illegale pers. Zo is het ook gegaan met de Liberties. Klachten over de ondeugdelijkheid van deze schepen namen toe, naarmate nieuwere en snellere schepen aan de wereld- handelsvloot werden toegevoegd. Slechts een klein deel van de Liberties kon aan niet-Amerikaanse landen worden verkocht; ook Nederland heeft er een dozijn overgenomen. De Amerikaanse reders toonden zich al even ondank baar, daar de terugkerende concurren tie in de zeescheepvaart niet alleen zeer efficiënte doch ook speciaal gebouwde schepen eiste. Zo gebeurde het, dat de Amerikaanse regering geen emplooi meer voor haar trouwe helpers kon vinden en genoodzaakt werd cen stra tegische reserve aan te leggen. Niet alleen de beschreven plek langs de Hudson vormt een schuilplaats voor de strategische reserve: in Boston, Phi ladelphia, Charleston, New Orleans, Ba ton Rouge, San Diego en San Francisco vindt men grote groepen opgelegde schepen. Hun totaal aantal bedraagt 2270 met inbegrip van een groot aantel oor logsschepen, dat eveneens in de reserve is opgenomen. Inzonderheid de oorlogsschepen moeten op een 'bijzondere wijze worden geconser veerd, omdat hun fijne instrumentarium bij uitstek onder klimaats- en weersom standigheden kan lijden. De schepen, kruisers, vliegkampschepen, torpedoboot- jagers en duikboten worden alvorens zij worden opgelegd, grondig gereinigd. Alle metalen delen worden overdekt met een beschermende laag van een speciale samenstelling te&ieinde oxidatie te voor komen- Vroeger gebruikte men daartoe minerale vetten, wier beschermende wer king lang niet zo groot, is als die der plastische stoffen. Bepaalde niet te de monteren delen van de schepen werden geplaatst onder metalen stolpen of vol ledig met plastics afgedekt. Deze stolpen en plastieke hoezen zijn niet alleen wa terdicht, maar ook vrijwel luchtdicht. Ook de ruimen en de verblijven van de sche pen zijn op grondige wijze van de buiten lucht afgesloten. De machinedelen van de Liberties zijn bedekt niet minder effectieve roestwerende conserveringsmiddelen dan die der oor logsschepen, Het scheepspark aan de Hud-' son. maakte tenminste een vrij roestige in druk. Het woord schepenkerkhof zou hier zeker geen misplaatste aanduiding zijn. Hun grauwrode rompen zijn een vloek te midden van de prachtige natuur van de Hud sonvallei, waar in bet voorjaar duizenden bomen, struiken en planten hun bloesem- weeide tonen. De Amerikaan rijdt zwijgend aan het trieste tafereel voorbij of bromt wat over de zinloosheid van de oorlogen in het al gemeen. Het is in ieder geval te hopen, dat deze verdienstelijke schepen niet ten derden of ten vierden male oe wereld zullen moeten tonen, tot welke prestaties zij in staat zijn. Hun diensten zijn onbetaalbaar geweest ten behoeve van de bevrijding en de wederopbouw van Europa; wij gunnen hun daarom liever deze ietwat droevige oude dag in liet rustige Hudsonwater dan •een hernieuwde heroïsche activiteit in een brandende wereld. Het Groningse gemeentebestuur heeft de leden van de Raad op de hoogte ge steld van de inhoud van een schrijven, ontvangen van de Algemene Commissa rissen van de Wederopbouw. Hierin staat vermeld dat het Groninger wederopbouw- plan met restricties is vastgesteld. Het gebied tussen de Oude Ebbingestraat tot en met het Kattenhage is daarbij buiten het plan gehouden. Dit betekent dat het wederopbouwplan van Groningen nog steeds niet uit de im passe is, want de doorbraak Noord-Zuid via de Grote Markt is een zeer belangrijk punt, waarmee een deel van de herbouw van het centrum staat of valt De door braak via het Kattenhage is eveneens door de wederopbouwcommissie uit het plan gelicht. Men achtte dit werk, dat millioenen zal kosten, niet verantwoord omdat deze doorbraak naar een stadsdeel zal leiden, dat geen uitbreidingsmogelijk heden heeft. De thans genomen beslissing heeft der halve slechts betekenis voor de plannen betrekking hebbende op de wederopbouw van de Oosterstraat, Kattendiep, Hereplem en Singels en omgeving Stoeldraaierstraat. Een stampvolle concertzaal in „Mu sis Sacrum' te Arnhem met bezoekers uit geheel Gelderland, luisterde gisteravond naar een Ceciliaconcert, gegeven door het Londens Philharmonisch Orkest, on der leiding vaii Eduard van Beinum. Het programma bevatte werken van Mozart. Handel, Brahms, Debussy en Elgar. Van Beinum liet het concert openen met de beide volksliederen. Zowel het orkest als de dirigent ont vingen een ovationeel applaus. Vandaag brachten de 100 orkestleden in de och tenduren o.a. een bezoek aan het Air- bornekerkhof te Oosterbeek. Zij genoten gastvrijheid bij ingezetenen van Arnhem Vanmiddag gingen zij per autobus naar Amsterdam. (Van onze correspondent). Gistermiddag Is het Hjk van de 21- jarige fabrieksarbeider J. M. uit de Zuid- Willemsvaart nabij het slachthuis te Maastricht opgehaald. Reeds Zaterdag j.L werd alarm ge maakt, dat de man 's nachts te water was geraakt. De politie heeft toen bijna de gehele dag in de Zuid-Willemsvaart gedregd. Dit leverde echter geen resul taat op. Op 1 December a.s. zal het Landbouw- Economisch Iinstituut 10 jaar bestaan. Ter gelegenheid daarvan zal op 30 No vember een congres worden gehouden over de economische en sociale aspecten van de Nederlandse landbouwpolitiek. Als inleiders zullen optreden prof, dr. E. W. Hofstee, prof. dr. J. Horring, de heer H. D. Louwes en prof. dr. ir. G. Minderhoud. Het maandblad „The Knickerbocker" geeft een analyse van de Amerikaanse importstatistieken met betrekking tot Nederland. Het concludeert, dat in alle gevallen, waarin de Amerikaanse con sument respectievelijk detailhandel be werkt werd voor het Nederlandse eind product, de resultaten in 1949 nog maar pover waren. Hoewel de waarde van de Amerikaan se invoer uit Nederland in 1949 met bijna 16 millioen is gestegen, is niets zo misleidend als de conclusie, geba seerd op een simpele vergelijking van de twee totaalbedragen. Een verdere ontle- d|ng van de cijfers toont volgens het blad aan, dat de exportvermeerdering vrijwel integraal moet worden verklaard uit ontwikkelingen, die niets met han delsvoorlichting, handelsbemiddeling of dollardrive te maken hebben. De stij ging van de export in 1949 wordt vol gens het blad geheel verklaard door de rubriek metalen en fabrikaten, waarin tin van 1,2 tot 17,1 millioen dus ongeveer met 16 millioen gestegen is. Het blad merkt op, dat tin overigens bezwaarlijk een Nederlands product kan worden genoemd, ook al komt het me taal waarschijnlijk via Arnhem Amerika binnen. Als industriële grondstof valt het bovendien geheel niet onder handels voorlichting en promotie, in de beteke nis die er hier thans aan wordt gehecht Na betoogd te hebben, dat dit eveneens het geval is met diverse andere rubrie ken van Amerikaanse importgoederen uit Nederland, besluit „The Knickerboc- „Veldeke", de vereniging tot bevorde ring en instandhouding der Limburgse dialecten, gevestigd te Maastricht, he- sloot tot het uitschrijven van een prijs vraag in verband met het in Januari 1951 te vieren zilveren jubileum. Gevraagd worden a) een toneelstuk waarvan de uitvoering een avond vult, b) een één-acter. Beide stukken moeten geschreven zijn in een dialect van de Nederlandse provincie Limburg. De han deling moet zich afspelen in Limburg, d.w.z. milieu, personen, omstandigheden, gebruiken en cultuur, de sfeer en de geest, moeten een weergave zijn van een stuk Limburgs leven in heden of verleden. Iedere sociale kring mag worden uitge beeld, mits zijn verbondenheid met het Limburgse land, het Limburgse volk, blijkt. Als prijzen worden toegekend voor a) 300, voor b) 100. De beoordelingscommissie bestaat uit dr. Win. Roekens, Nijmegen, dr. J. Boos- ten, Rolduc en dr. J. C. P. Kats, Maas tricht „Veldeke" overweegt voorts regionale declamatiewedstrijden voor de jeugd dei- middelbare scholen van Limburg. De re gionale omroep Zuid heeft reeds zijn me dewerking toegezegd. ker" met te zeggen, dat het terrein dat dan nog verder overblijft voor „trade promotion" beperkt is. Dit voor Ogen houdend lijkt een gereserveerde houding wenselijk, wanneer cijfers over de toe komstige Amerikaanse invoer uit Neder land te voorschijn worden getoverd, al dus het blad. In een bijeenkomst van landbouw- jongeren te Leeuwarden heeft de heer H. D. Louwes uit Ulrum, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw-Comité, een rede gehouden over „samenwerken door samen doen". Hij heeft daarbij gewezen op het verschijnsel, dat Friesland vol gens hem een sterke neiging heeft, met zichzelf bezig te zijn en zich in eigen vraagstukken terug te trekken. Spr. wil de daarmee niet verklaren, een tegen stander te zijn van provincialisme of regionalisme, het streven, de eigen aard en de eigen cultuur te bewaren, verdient lof. Er moet evenwel harmonie zijn tus sen de wijze, waarop wij het regionalis me beleven en die, waarop Wij Neder landers zjjn. Er is, aldus spr„ in Fries land een zo sterke concentratie op de eigen vraagstukken, dat er weinig over schiet voor de nationale problemen, ter wijl daarnaast, wanneer de Friezen zich in nationale vraagstukken mengen, zij de indruk wekken, dit vooral te doen in Fries belang. In het pogen om ook voor het Noorden van het land een behoor lijke verzorging op velerlei terrein te verkrijgen en in de strijd tegen een te grote centralisatie voelen Groningen en Drente zich door Friesland min of meer De beroemde Italiaanse opera La Scala 'heeft ter gelegenheid van de vijftigste sterfdag van Giuseppe Verdi een prijs van 4 millioen lire uitgeloofd voor de beste oorspronkelijke lyrische opera, die vóór 30 September 1951 ingezonden moet I worden- Het werk moet in elk opzicht i nieuw zijn, nooit uitgevoerd of ingezon- den voor een wedstrijd. Componisten uit alle landen mogen meedingen. Een jury van 5 Italianen en ■twee buitenlandse musici zal het werk beoordelen. In tegenstelling met voorgaande jaren hebben B. en W. van Groningen dit jaar goedgevonden, dat tijdens de kermis ster- ke prank in hotel-, café- en restaurantbe- anjven wordt verkocht. Deze toestem- j nung is gegeven bij wijze van proef. 'Indien zich excessen voordoen zullen de bedrijven, waarbij deze worden gecon stateerd onherroepelijk voor de duur van de kermis, die Zaterdag a.s. begint, wor den gesloten. Elke conferentie heeft twee soorten problemen; het ene, waarover in pers conferenties en tussentijdse of slotcom muniqués uitvoerig wordt gesproken; het tweede, dat vaak aan de groene tafel hetzij rechtstreeks hetzij op de achter grond een minstens even grote plaats inneemt als die andere vraagstukken, welke openlijk als zodanig worden er kend: maar over welk soort liefst naar buiten een zo radicaal mogelijk zwijgen wordt bewaard. In de internationale pers komen der gelijke kwesties echter periodiek aan de orde. en zo troffen we cje laatste week weer tal van artikelen aan, waarvan we de inhoud eigenlijk kunnen samenvat ten in de korte vraag: wat doen we toch met Spanje? Het is nu eenmaal een feit. dat men allerlei problemen van velerlei kant kan bekijken, bijv. politiek, economisch mi litair. sociaal, cultureel en zelfs gods dienstig. Maar gelijk men de verschil lende facetten van de diamant wel los kan denken, maar niet los kan maken van de diamant, zo kan men „de Spaan se kwestie" zoals men de onwil van verschillende regeringen om de realiteit betreffende Spanje realistisch onder de ogen te zien gemeenlijk noemt wel in een aantal parten bestuderen: maar elke oplossing zal zich op de basis van. de volle werkelijkheid moeten plaatsen. Het is een wel algemene overtuiging, dat men voor een effectieve verdedi ging van het Westen Spanje nodig heeft; Spanje is, niemand kan er meer aan twijfelen, een van de natuurlijke bas tions van Europa. De generale staven maken zich geen illusies; zij kenndi de momentele militaire zwakte van West- vasie, zoals we die in de tweede wereld oorlog hebben gekend, de bevrijding kun nen voorbereiden en volvoeren. Zij zou den daarbij tevens de hulp hebben van Spanje zelf. Reeds in een rede. op 12 October 1948 te Sevilla gehouden, heeft de caudiilo, het Spaanse staatshoofd, ge neraal Franco, verklaard; „Als de com munisten verder dan Berlijn zouden ko men. zou een millioen Spanjaarden ge reed staan om ten strijde te trekken". Ook zonder politieke en diplomatieke formaliteiten,zal Spanje dit ongetwijfeld doen. Maar het is toch een vreemdsoor tige, ja een krankzinnige situatie, dat ditzelfde Spaiy'e, hetwelk in geval van nood zo'n grote bijdrage tot de redding van West-Europa zal en wil leveren, nu door de landen, welke die redding bitter hard nodig zullen hebben, buiten de Europese en de Atlantische gemeenschap wordt gehouden De facetten van een diamant zijn van de diamant. Het grondgebied van Spanje, zijn vliegvelden, zijn leger zijn ten slotte Spanje, Spanje zelf. De Amerikanen trekken deze logische conclusie reeds, handelen er naar, zij het Er zijn verschillende eventualiteiten Mocht het ooit tot een nieuwe oorlog over lopen sterk uiteen. In elk geval hebben de generale staven weer andere plannen, indien het niet mocht gebeuren. Eén daarvan is zeker de vijand tegen te houden bij een van Europa's gewel digste barrières: de woeste, ontoeganke lijke Pyreneeën, welke echter tevens de Noordgrens van Spanje vormen. En komen, en zou West-Europa daarin wor- daarmede staat men voor het grote pro den betrokken de laatste tijd zijn er bleem: de Spaanse kwestie. schrijvers, die menen, dat zo'n strijd zich ver van Europa kan afspelen dan zou de vijand (men denkt daarbij natuurlijk aan Rusland) bijna dadelijk op zijn uit- gangslinie, dus in Duitsland, tot staan kunnen worden gebracht, en zou het aangevallen Westen binnen de kortst mo gelijke tijd tot de tegenaanval moeten overgaan. Dat is ongetwijfeld een van de papieren plannen van het Westen. Het moet echter ook mogelijk worden geacht, dat de vijand van de voordelen, welke een onverhoedse aanval altijd Mocht West-Europa tot de Pyreneeën worden overweldigd, dan zou het op nieuw „bevrijd" moeten worden. Da overzeese legers zouden derhalve een nieu weinvasie a la Normandië moeten ondernemen; wat op zijn minst jaren en jaren in beslag zou nemen. Er is echter een alternatief: het Spaan se grondgebied, waarop geweldige vlieg velden zouden kunnen worden aange legd, met zijn uitermate geschikte ha vens om er een grote troepenmacht to landen, zeker veel rustiger en veiliger biedt, ten volle gebruik kan maken, en dan in Rotterdam, Antwerpen of le Ha- zijn tegenstander steeds verder terug- j vre. Van dit Spaanse grondgebied zouden drijft. Of zelfs brede rivieren, kanalen de Amerikaanse legers het bedreigde en inundaties dan de oprukkende troe- Westen te hulp kunnen snellen, van- pen een halt kunnen toeroepen, moet worden afgewacht, de meningen daar- te daar ook zouden zij, in geval van een bezetting van het Westen, zonder de in- Een zwembad op 't strand maken, 't lijkt water naar de zee dragen. Toch wórdt op het strand in Zandvoort thans een zwembad aangelegd, dat door middel van buizen met zeewater zal ivorden gevuld, 't Komt deze maand nog klaar. Dc raad van de O.E.E.S. maakt bekend, dat door de 18 aangesloten landen op 3 Mei besloten is dc bureaucratische be- nog ondergronds. We geloven, dat de lo- perkingen op geldtransfer op te heffen gische Fransen het minstens ook graag I en voortaan een aantal zogenaamde on- zouden doen. Maar er zijn helaas, nog zichtbare transacties zonder voorafgaande volken, bij welke een overigens onbe kookt sentiment het gezonde inzicht ver duistert, dat men zijn vriend niet als een vijand moet behandelen. Europa; gelijk zij ook weten, dat als over een jaar of tien het Westen over een redelijke verdediging zal beschikken, de mogelijkheid van tegenslagen nooit is uitgesloten. De oorlog is en blijft altijd een kansspel; en elke legerleiding zal bij 't opstellen van haar plannen steeds re kening houden met alle mogelijkheden, ook met de onaangenaamste. Wij leggen er nogipaals de nadruk op, dat strategie geen mobilisatie is of be tekent; men verzekert zich toch ook te gen brand, ofschoon er, blijkens de er varing. de grootste kans is, dat men nooit voor zo'n ramp zal komen te staan; men beveiligt zich alleen tegen een mogelijk heid. goedkeuring toe te staan Dit besluit 'heeft betrekking op een han del tussen de aangesloten landen tot een waarde van ongeveer 2li milliard. De totale waarde van de handel tussen deze landen bedraagt ongeveer 3 9 milliard. Het besluit treedt op 1 Juli in werking. De secretaris-generaal van de O.E.E.S. verklaarde, dat deze maatregel even be langrijk is als de enige tijd geleden ge nomen beslissing om de beperkingen op 50 pet van de zichtbare handel af te schaffen. Hij voegde hier aan toe, dat de O.E.E.S. thans zal trachten het weg- en luchtverkeer vrij te maken. Het nieuwe besluit van de O.E.E.S. heeft betrekking op drie soorten trans acties, en wel: 1. Operaties, waarvoor alleen de uit voering der transfers vrij behoeft te wor den gemaakt, zoals deelneming door van de moedermaatschappijen, die in an dere landen gevestigd zijn, en omgekeerd; 2. operaties, waarvoor het sluiten van de transacties, zowel als de daaruit voort vloeiende geld'transfers worden vrijge maakt. Hiertoe behoren: zeevrachten kos ten van opslag, commissie- en makelaars loon, het bouwen en het onderhouden van gebouwen enz.; 3. operaties, ten opzichte waarvan dè verzoeken om toestemming voor het aan - gaan van de transacties zo gunstig mo gelijk beoordeeld moeten worden Dit is een aanbeveling aan de deelnemende re geringen. Tot deze transacties behoren ad vertenties en zaken- en particuliere rei zen. Het ligt naar ons ter ore komt In de bedoeling van de befaamde schrijver van „Het 25e-rur" eerlang een tournee door M_ ons land te maken ter vervulling van dochterondernemingen in de onkosten enige spreekbeurten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3