De gele colonne langs de gele koolzaadvelden R Samenwerking tussen lucht- en scheepvaart gewenst Techniek helpt de huisvrouwen R.A.L nu Domein der Vrouw DE MAN in t grijs Operatie „1F.TF." in ZeeuwschVlaanderen Ook ten Zuiden van de Wester-Schelde rijdt thans de Wegen-Wacht ADIO programma Belgisch episcopaat over verkiezingen Aan de vooravond der Tegelse passiespelen Echter alleen binnen het raam der K.L.M. Niwin maakt de rekening op Toenemend succes van opzienbarende v Uno-actie beëindigd Organisatie van liet Eucharist. Congres Halve eeuw Trappisten leven in West-Brabant Auto botste tegen trammast Het Wilhelmus klonk - vrijdag 19 mei 1950 PAGINA GP» - - De Belgen doen mee Bij de grens bleken de Belgische We gen Wachters reed, langs een kortere weg het land te zijn binnengereden. Ze war-en a' in Sluis gesignaleerd. Daar vond ook de aansluiting plaats. Drie stoere Vlamingen en hun commandant, kolonel ZEELIEDEN IN NEDERL. ANTILLEN willen aan Nederlandse wet gebonden blijven ALKALIVRiJ Doen wat het christelijk geweten voorschrijft „OOK NEDERLAND HOUDT DUITSE KRIJGSGEVAN GENEN VAST Beschuldiging van Russisch Wad QUARANTAINE IN MARINEKAMP HILVER SUM OPGEHEVEN EERVOL ONTSLAG Mgr. C. JURGENS DE „GENERAL BLACK" BRACHT 1300 SOLDATEN BIJNA TWEE MILLIOEN MARSHALL-DOLLARS Voor vlaszaad en sisal LABORATORIUM-METHODE NU VOOR IEDEREEN MOTOR BOTSTE OP VRACHTAUTO Bestuurder later overleden Dinsdagavond is op de weg tussen Lutten en Slagharen (Ov.) een ernstig ongeluk gebeurd met 'n motorrijwiel, dat het leven heeft gekost aan de 24- jarige H. Redeker uit Slagharen en waarbij de duo-passagier, de 24-jarige zoon van de landbouwer Rieks, even eens uit Slagharen, zwaar werd ge wond. HOOG IN DE LUCHTEN. Danktelegram aan Henri de Greeve „DE KEUKENHOF" OFFICIEEL GESLOTEN door A. HRUSCHKA Abdij „Maria Toevlucht" 50 jaaï Toen evacué's Ambon verlieten Perscensuur te Makassar? VERBETERING VAN BRABANTSE RIJWIELPADEN JONGETJE IN SLOOT VERDRONKEN De Wegenwacht dit keer in touw bij het weer „op gang" brengen van een tweetal koeien. (Van onze speciale verslaggever) Ja, toen, op een vroege voorjaarsmor gen, begon de operatie „W.W.in Z. Vlaanderen- Want toen, Woens dagochtend vroeg, verzamelde zich bij de de pont te Vlissingen de gele colon ne der gele rijders, die zich ook wel „pechbestrijders" noemen en welke co lonne tot taak had, een nieuwe verbin ding te leggen, tevens de laatste scha kel in het net, dat de Wegen Wacht over ons land heeft uitgespreid. Het land aan weerszijden van de Wes ter Schelde onder een Zuidelijk blauwe hemel vol echt-Hollandse wolken. De golfjes kabbelden en over het het brede, zilveren lint van de zeearm, schoven, als oen rij tinnen soldaatjes dé zeeschepen voorbij, merendeels op weg naar Antwer pen, in een aantal, dat de uit Rotterdam komende speciale verslaggever bepaald jaloers maakte.... Maar dat schepenjgedoe werd toch al gauw in de schaduw gesteld door het ge doe van de gele colonne: zes wegenwach ters in uniformen met veel geel en ge zeten op hun helgele motoren en vooraf gegaan door een of even helgele dienst wagen van de Wegen Wacht. Aan de overkant in Breskens, waar de colonne op Z. V'anise grond ont scheept werd, werd onder toezicht van de rijkspolitie, die ook met „groot ma terieel" was uitgerukt, met de uitvoering van de operatie „W.W." begonnen. Het eerste, belangrijke strategische doel was Sluis, waar bij do grens de vereni ging zou plaats vinden met een kleine co lonne van de Belgische Wegen Wacht. Overal bloeiden de koolzaadvelden, als in coneiOTreptie htet de Hollandse bloem- bollenveld-en. Jammer genoeg, zo werd ons verteld, is het 'koolzaad dit jaar met zo goed opgekomen. Anders zou het land schap nog kleuriger zijn geweest. Maar telkens toch werd in het groen der wei den het lange gele lint van de colonne door vlakken koolaaadigeel geflankeerd. ZATERDAG 20 MEI. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 0.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.00 V, d. kinderen. 10.15 Gram, 11.00 V d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12,30 Mededell ngen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewlfzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Metropole ork. 14.00 Amusementsmu ziek. 14.20 Gram. 14,40 Koor. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten, 15.50 Kamermuziek. 18.30 „De schoonheid van het Gregoriaans", 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Amusemenlsork, 18.15 Journaiist. weekoverzicht. 18.25 Amusements ork. 18.50 Inleiding Indische Missieweek. 19.00 Nieuws. 18.15 Actual. 19.25 Parlement, overz. 13.35 Pianoduo. 19.43 Reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Gram. 20,15 „Lichtbaken". 20.40 Gram. 20.43 „Steek eens op, heren". 21.00 Gevar progr 21.45 Vraag gesprek. 22.00 Populair conc. 22.35 Comment, uit de Benelux, 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Radio Fhllh. ork. en soliste. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym. 7.30 Gram. 8 00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10 20 Radiofeuilleton. 10.35 V. d. arbeiders. 11.30 Gram. 12.00 Hawaiianmuziek. 12.33 Trio. 13 00 Nieuws 13.15 Gram. 13.30 „De rode tent" 13.40'Gram- 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Promenade-ork. 14.53 Gram. 15.00 Boekbespr. 15 15 Kamerork. 16.00 Causerie. 16.15 Lichte muziek 16 45 Sportpraatje. 17.00 Gram. 17.30 V d jéugd 18 00 Nieuws. 18.20 Gram. 18.30 V' d". strijdkrachten. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 „Passepartout causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actual. 20,15 Tirooisc muziek. 20.45 Gev. prcfP- 21.45 Social, comment. 22.00 Sexte. 2„.25 ^Onder dc pannen", hoorspel. 22.40 Amusements muziek. 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Giam. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: Nws, 7.05 Verz. pr., 7.30 Kron„ 7.40 Gymn., 7.50 Gram., ES.00 Nws, 8.05 Conc.; 9.00 Eng L.P.: Nws, 9.10 v. d. huisvr., 10.00 Robin son Cleaver (org.); 10.30 Eng. H.S. „Re gent Orch.": 11.00 Eng. L.P. Ork.; 12.00 V). Br.: Gcvar. gram., 12.32 Ork Ferrari, 13.00 Nws. 13.15 Gram.; 14.00 Fr. Br.: Verz. pr.. 14.30 Zangpl., 15.30 „The five Melodians", 16.00 Faust Symph., 17.05 Nws, 17.15 Lou Logist (acc.), 17.55 Econ. overz., 18.00 Jazzmuz., 18.30 v. d. sold., 19.00 Nws, 19.30 Lied.; 19.50 Fr. Br.: Nws; 20.00 VI. Br.: Omr. ork. met zangsol., 21.00 Act., 21.15 Jazzmuz., 21.30 Ork. Kenny, 22.00 Nws, 22.15 Verz.pr., 23.00 Nws. 23.05 Jazzmuz-, 23.30—24.00 L. gram. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H S Nws, 7.15 Cram., 7.50 „Lift up your hearts"; R.OO Fr. Br.; Nws, 8.10 Conc.; 9.00 VI. Br.: Nws, 9.05 Caslnoconc.; 10.00 Lux.: Le Ménage en Musique (VI.); 11.00 Eng H.S.: BBC Welsh Orch., 12.00 Cu baans Rhythm, ork., 11.15 Variety Band box, 13.00 Nws, 13.10 „Something to sing about", 13.35 Mijnw.ork., 14.05 Crieket- uitsl., 14.10 Sandy Macpherson (org.), 14.40 „Riders of the Range", 15.10 BBC North. Orch.; 16.15 Eng. L.P.: Monshin en Rio Tango ork.; 16.45 Fr. Br,: Belg. ens. Alexandre: 17.15 Eng. L.P.: Jazzmuz.; 18.00 Fr. Br.: v. d. sold.; 18.25 Eng. H.S.: „Those were the days"; 19.15 Eng. L.P.: Radiojourn., 19.25 Sport, 19.30 De Ierse minstreel en het versterkte BBC Revue ork.. 20.00 Conc. o.l.v. Stanford Robinson, 21.00 „Starlight Hour", 21.45 Yan Stewart (piano), 22.00 Nws, 2,2.15 „Two men in a car 22.20 „Golden Slipper Club", 23.56— 24.0(i Nws. Huybrechts. maakten er de colonne nog langer. „Touring-Wegenhulp—Touring Secours", stond op hun gele motoren met aanhang te lezen. Breskens, Sluis, Oostburg, Tcrneuzen, Hulst, Perkpolder was de route, welke gevolgd werdi. Allerwegen enthousiaste burgemeesters of loco-b.urgemeesters; met wethouders, ontvangsten ten raad- huize; redevoeringen vol erkentelijkheid; wederzijds huldebetoon en dit alles op 'n achtergrond van grote Zecuwsch Vlaam se voldaanheid over het feit, dat men eerder dan eigenlijk verwacht was, bij het grote net is aangesloten. De Operatie „W.W." ontwikkelde zich met de snelheid van een film, een film, waarin het gesproken woord zeer over vloedig verwerkt was. Gebrek aan ruimte maakt weergave an alles, wat gezegd werd, zo goed als onmogelijk. De verslaggever bepaalt zich daarom tot een korte samenvatting van hetgeen zijn ogen zagen; een stoer-werkend Zeeuwsch-Vlaand., dat rustig en zon der ophef bezig is, zich van zware won den uit de oorlogstijd te herstellen. Een moo: land, met sympathieke, har telijke mensen, in wier ogen dc onuit gesproken vraag ligt, komt toch uit alle' delen van het lard, waarvan wij een deel zijn, eens kijken naar het nij vere, maar ook toeristisch toch zo be- zienswr ardtge Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is de moeite waard! Ten slotte de mededeling, dat voorlopig twee Wegen-Wachters van de A.N.W.B. —Koninklijke Nederl. Toeristenbond op de wegen "van Zecuwsch Vlaanderen zul len patrouilleren, welk aantal zal worden uitgebreid, zodra de toeneming van het binnen- en buitenlandse toeristenverkeer dit noodzakelijk zal maken. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot Wijziging van de Sche penwet. In de oorlog zag de Ned. rege ring zich genoodzaakt deze wet op alle schepen ook als deze oorspronkelijk Ned. Indische of Curacaose waren van toepassing te brengen. Thans zijn de in de Ned. Antillen gevestigde rederijen er toe overgegaan haar schepen weer in het scheepsregister aldaar te doen inschrij ven. De Ned. Schepenwet zal dan niet meer op deze schepen van toepassing zijn en daar een soortgelijke wetgeving in dit gebiedsdeel niet bestaat, zullen zij aan generlei toezicht van staatswege meer on derworpen zijn. Deze toestand wordt door de op de onderhavige schepen varende werknemers ten zeerste betreurd, terwijl, naar gebleken is, ook de betrokken re ders het bestaande toezicht gaarne ge handhaafd zouden zien. De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Unieza ken en Overzeese Rijksdelen menen, zo blijkt uit de memorie van toelichting door wijziging van de schepenwet, als m het ontwerp is aangegeven, aan de diverse verlangens tegemoet te kunnen komen. Op deze wijze kan een vruchtbare samenwerking tussen Nederland en de Ned. Antillen tot stand worden gebracht. Advertentie Houd Uw wol als nieuw!. Wit wordt hagelwit, Kleur krijgt nieuwe fleur. Was Uw wol veilig in (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Het doorluchtig episcopaat van België, heeft zo juist, in verband met de a.s. verkiezingen, een herderlijke brief aan de geestelijkheid gericht, die a.s. Zondag in alle kerken van België zal worden voorgelezen. In deze brief zegt het episcopaat o.m. het volgende: „Wij menen een plicht van ons her derlijk ambt te vervullen met uw aan dacht te vestigen op de zware verplich- sing. die zich opdringt aan ieder chris telijk geweten. Als zieleleiders hebben Wij ons niet, in deze hoedanigheid, bezig te houden met zuiver politieke aangele genheden; in gewone tijden ontzeggen wij ons alle tussenkomst in de strijd en de mededinging tussen de partijen". „Maar in de kritieke toestand, waarin het land verkeert, moeten ellen, die maar een ogenblik willen nadenken, zich be wust zijn van het uitzonderlijk belang der a.s. wetgevende en provinciale ver kiezingen Deze zullen klaarblijkelijk be slissen over de toekomst van de grorid- instellingen van ons vaderland. Zij zul len uitmaken, of de bedreigingen van schoolstrijd en van anti-godsdienstige offensieven, die ia sommige politieke middens tot uiting zijn gekomen, in ver vulling zullen gaan, tot groot nadeel van de vrede der gewetens en van de een dracht onder de burgers. Wij vragen dus aan al de mannen en dan al de vrouwen met gezond verstand, welke ook anderzijds hun wijsgerige me. ningep mogen zijn, na te denken over de gewichtigheid en de gevolgen van de daad, die zij zullen stellen met hun stem uit te brengen. Wij ^evelen bijzonder aan al de Katholieken aan, uitsluitend de hogere belangen, die op Ijet spel staan, in het oog te houden, de beginselen meer dan de personen te beschouwen en slechts voor die candidaten te stemmen, wier programma rekening houdt met de rech ten van het christelijk geweten". Na meer dan een jaar voorbereiding staat Tegelen thans aan de vooravond van de eerste opvoering in dit seizoen van het passiespel. Het bestuur van de stichting Passiespe len heeft het openluchttheater De Dool hof" voorzien van nieuwe beplantingen, de toegangswegen zijn geasfalteerd en door de bouw van een grote hal voor de spelers is de outillage van het theater veel verbeterd. Het interieur van de tem pel en de paleizen van Pilatus en Hero des zijn verrijkt met schilderingen van Daan Wildschut. De belangstelling is gro ter dan ooit te voren. Het aantal aanvra gen om plaatsen steeg reeds tot lOO.uuu. Het spel heeft enige wijzigingen onder gaan. Pater Schreurs heeft de tekst her zien en enkele aanvullingen gemaakt. De contrasterende figuren van Maria en de moeder van Judas zijn benut om hier het spel tot een dramatisch hoogtepunt op te voeren. Voor het eerst zal ook de Ver rijzenis op symbolische wijze worden uit gebeeld. Terwijl de rei het „Surrexit Dominus verc alleluja" aanheft en deze liturgische zang met rythmische bewe gingen begeleidt, komt het volk van Je ruzalem weer op en beantwoordt de ju belzang. Het lijnwaad van Christus is inmiddels voor het geopende graf zicht baar geworden. Het Russische blad „Troed" heeft op een typische volksdemocratische manier de kwestie van de Duitse krijgsgevangenen aangesneden, n.l. met tegenbeschuldigm- gen. De Amerikanen, zo beweert het, hou den nog steeds inlichtingen achter aan gaande liet lot van „meer dan oen half millioen Duitse soldaten". „Troed begrijpt wel waarom; de Amerikanen gebruiken deze ongelukkigen „als onbetaalde arbeids krachten of als kanonnenvlees in de strijd tegen de nationale bevrijdingsbeweging in koloniale en half-koloniale landen' En niet alleen Amerika is schuldig aan deze ingemene handelwijze, ook andere westelijke landen houden nog Duitsers vast. Ook Nederland, hetgeen vooV dc meeste Nederlanders een ware openbaring moet zijn. En al dat geklaag van de Westelijken aldus „Troed"', dat Moskou's verklaring omtrent de repatriëring van de Duitse krijgsgevangenen niet waar is, dient enkel om de aandacht van zichzelf af te wenden on om het onschuldige Rusland de schuld te geven. Luchtvaart en scheepvaart, die beide het vervoer van personen en goederen over grote afstanden verzorgen, hebben vele punten van aanraking. En het is alleszins wenselijk, dat tussen beiden samenwerking tot stand komt, aldus de Commissie LuchtvaartScheep vaart, welke over deze materie ver slag heeft uitgebracht aan de minister van Verkeer en Waterstaat. De Nederlandse luchtvaartmaatschap pij moet echter één geheel blijven om weerstand te kunnen bieden aan buiten landse concurrentie en omdat in de gun stige bedrijfsresultaten van sommige lijn diensten compensatie moet worden ge vonden voor minder gunstige andere lij nen. Ten aanzien van samenwerking tussen verschillende scheepvaartmaatschappijen en de K.L.M. ziet de commissie om bo vengenoemde reden geen andere oplos sing dan dat deze geschiedt binnen het raam. der K.L.M. Dit zou dan moeten ge beuren door deelneming in het kapitaal der K.L.M., door scheepvaartmaatschap pijen, waarvoor dan een behoorlijke ver tegenwoordiging in de bestuurscolleges behoort te worden verzekerd, aldus de commissie. Wilde vaart Ten aanzien van de ongeregelde lucht vaart is de commissie van mening, dat er naast de K.L.M. plaats is voor een wilde vaartbedrijt Ondanks het feit, dat het de K.L.M. een zekere financiële versterking zou bieden dit bedrijf uit te oefenen, acht zij het toch van al gemeen Nederlands belang het particu lier initiatief een kans te geven. De huidige luchtveartpolitieke omstan digheden maken het echter noodzakelijk op het ogenblik niet verder te gaan dan de naast de K.L.M. aan de Aero-Holland N.V. (waarin de N.V. Stoomvaartmij, „Nederland" deelneemt) verleende con cessie. Overigens is de commissie van oordeel, dat de beperkende bepalingen, welke thans nog voor de Aero-Holland gelden, dienen te worden opgeheven. Slechts ter bescherming van de vitale be langen der K.L.M. blijft het noodzake lijk een. beperking te maken voor de lijn NederlandIndonesië. Permanente adviescommissie gewenst Ongeregelde vluchten mogen uiter aard niet ontaarden in geregelde dien sten. De commissie meent daarom het Het Vrijdag j.l. afgekondigde verbod voor de bemanning van het Marineoplei dingskamp Hilversum het kamp in ver band met een licht geval van nekkramp te veriaten, is gisteren opgeheven, om dat het gevaar voor verdere besmetting geweken wordt geacht. De patiënt, die in het militair ziekenhuis te Utrecht is op genomen, maakt het goed. Z. H. de Paus heeft, wegens diens hoge leeftijd, aan Z. H. Exc. mgr. Constant Jurgens, bisschop van..Xuguesar§o op dc Fhilippijnen, eervol ontslag verleend en hem de titel gegeven van bisschop van Acanassus. Mgr- Jurgens, missionaris van het Onbevlekt Hart van Maria, is in Oss geboren op 12 December 1879 en werd op 27 Januari 1928 tot bisschop van Tugue- garao benoemd. instellen van een permanente adviescom missie voor luchtvaartaangelegenhedlen te moeten aanbevelen. De ontwikkeling van de luchtvaart geschiedt in een der gelijk tempo, dat adviezen slechts tijde lijke waarde hebben. De taak van deze commissie zou dan moeten bestaan in het behandelen van vra.gs'ukken van groot principieel en algemeen belang. Het is echter geenszins de bedoeling het col lege in de taak van de Rijksluchtvaart dienst te doen treden. Een millioen boeken, 850 rimboekisten, 23 millioen tijdschriften, ruim een mil lioen Kerstpakketten, duizend koffergra- mofoons, 1394 radiotoestellen, 13144 mu ziekinstrumenten, het optreden van hon derd gezelschappen, 1261 kisten met sportmaterialen, 14 filmjeeps met twee millioen meter film en op het diep tepunt van de sigarettenscliaarste 14% millioen sigaretten, dat is, naar de direc teur van het bureau Niwin, jhr. Six ver telde, in vogelvlucht het werk van de Niwin in 3% jaar. Dit werd gezegd aan een lunch, welke het voltallig bestuur van de Niwin, met Prins Bernhard aan het hoofd, aanbood aan de Nederlandse pers in de Marijke- zaal van hotel „Centraal" in Den Haag. Ir. Otten, gaf daarbij in zijn dank woord aan de pers voor haar medewer king, enkele treffende gedachten. En wel, dat dit alles door de Niwin, dit is het Nederlandse volk, was gedaan in de meest vreemdsoortige oorlog, die er ooit was gevoerd. Een oorlog, niet om iets afhandig te maken, maar om iets te brengen, wat dit volk gelukkiger zou maken en dat in de wereld niet werd be grepen. De volgende week zal de Niwin haar dankbaarheid vertolken over het Pro gramma van de Ned: Strijdkrachten. Maar de eerste, die zijn dank tijdens de lunch uitsprak, was Prins Bernhard zelf. die een beroep deed op het Neder landse volk om de terugkerende soldaten weer op te nemen in onze werkelijke be langstelling. De Niwin zal haar werk voortzetten tot de laatste soldaat uit Indonesië is teruggekeerd. Gisterenmorgen vroeg kwam in de Am sterdamse haven het Amerikaanse troe pentransportschip „General W. M. Black" aan, dat ongeveer 1300 militairen uit In donesië naar het vaderland heeft ge bracht. De soldaten werden namens H.M. de Koningin toegesproken door l.t.z. C. Ba ron van Boetzelaer, namens de regering door dé minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking en namens Z.K.H. Prins Bernhard door luitenant-kolonel P. Lach de Bère: Om ongeveer half tien begon de debar- tie en ongeveer om 12 uur 's middags wa ren alle troepen gedebarkeerd. De E.C.A. heeft Woensdag aan Neder land aankoopmachtigingen verstrekt ter waarde van 1.945.000, n.l. S 1.425.000 voor vlaszaad en 520.000 voor sisal. Advertentie Dat de techniek ook voor de huisvrouw werkt, weten wij allen. Op een Ameri kaanse tentoonstelling moeten zelfs een automatisch dienstmeisje en een mecha nische huisknecht te zien zijn geweest, die de vrouwen zowat alle werk uit han den konden nemen. Dat bericht lijkt wat overdreven. Maar hoe het zij, van t|jd tot tijd ontmoeten w|j op huishoudelijk ge bied werkelijk opzienbarende vindingen. Talloze vrouwen hebben in het laatste jaar kennis gemaakt met de verbluffen de werking van het Actief Wit, dat is ver werkt in Castella Zelfwerkend Wasmid del. Het goed wordt vele malen witter en helderder, dan iemand ooit voor moge lijk hield. Kleuren hernemen hun luister, textielweefsels worden blijvend soepel en zacht. Actief Wit stelt de huisvrouw na melijk in staat tot het z.g. „optisch ble ken", een methode, die tot voor kort alleen in chemische laboratoria kon wor den toegepast. 1197 v Opnieuw is Woensdamiddag in 't R. A. I.-gebouw te Amsterdam 'n tentoonstel ling geopend. Nu niet voor de mannen, die er onlangs aan de bedrijfs- en perso nenauto's hun hart hebben kunnen opha len, neen, het gebouw is nu domein der vrouw geworden. En om 't maar meteen rondweg te constateren, de exposanten zijn zich zeer bewust geweest van de degelijkheid van de Nederlandse vrouw en richten zich daarom in hoofdzaak tot de huisvrouw, die persoon met een beroep, dat geen beroep is, maar die desalniette min het meest onmisbare schepsel van deze samenleving is. Dit, „Domein der Vrouw" is geen oord van weelde, wel van overvloed. Anders dan de vorige maal toen er een overdaad van parfumerieën en toiletbenodigdheden was uitgestald, doet slechts weinig prac- tisch huishoudelijk gerei, dat toen nog schaars was, is het nu een echte Verzame ling van stands, waar vrouwen haar hart kunnen ophalen aan de meest ideale dingen, die haar huis kunnen vullen. Men kan het niet opnoemen, of het is er in grote hoeveelheden en verscheidenheid. En alles is fraai gearrangeerd, de stands zijn met smaak ingericht en overal is gelegenheid met de exposant rustig bepaalde problemen te bespreken. Het ligt voor de hand, dat de voedingsindustrie in groten getale vertegenwoordigd is en ook de bladen, die zich in hoofdzaak tot de vrouw wenden. Bovendien wordt in rijke mate voor afwisseling gezorgd. Er is muziek en variété op een groot poduim midden in de zaal, er is een grote mode show en daarnaast een zaal voor cabaret en filmvoorstellingen. Al met al een oord, dat de vrouwen al te graag tot haar domein zullen willen rekenen. De jongelui kwamen uit de richting Dedemsvaart en reden in volle vaart in op een onverlichte en naar achteraf bleek onbeheerde vrachtauto, die ge laden was men dakpannen. De twee slachtoffers werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Hardenberg vervoerd. Hier werd het nodig geacht, dat H. Re deker voor een speciale behandeling naar Utrecht werd vervoerd. Voordat Utrecht werd bereikt, bezweek het slachtoffer echter aan z|jn verwondingen. Tot nu is de chauffeur van de vracht auto nog niet komen opdagen. De wagen is afkomstig uit Drenthe. De politie stelt een onderzoek in. Op de vooravond van Hemelvaartsdag is in het sociaal centrum der paters Ja- zuieten te Rotterdam voor de laatste maal het Uno-Actie Comité bijeengeko men. Het wereldomvattende werk, waar toe Henri de Greeve in zijn Lichtbaken de eerste stoot heeft gegeven en dat door enige jonge leden van de Maria-Congre- gatie te Rotterdam werd volbracht, is thans afgesloten. In Juli 1949, bijna een jaar geleden, riep Henri de Greeve zijn luisteraars op om te boeten en te bidden voor degenen, die vervolging lijden onder het commu nisme en te protesteren bij de Verenigde Naties. De, oproep vond grote weerklank en in September van hetzelfde jaar had den zij reeds geheel Nederland voor hun idee gevonden. De actie breidde zich daarna ook uit naar het buitenland. Bij honderden, bij duizenden, bij tienduizen den stroomden de handtekeningen binnen van de bewoners van Pakistan, van Chili, van Ceylon, van Canada, van Engeland, van Noorwegen en van Zweden. Negers uit Centraal Afrika, uit de Bel gische Congo, uit Brits en Frans Afrika, midden uit de oerwouden, stuurden hun handtekeningen. Zij lieten deze vergezeld gaan van vaak ontroerende brieven, waaruit bleek, dat zij de bedoeling der actie dikwijls beter hadden begrepen dan vele Europeanen. De missionarissen, voor al de Nederlandse, spaarden zich geen moeite. Zij werden de grote propagan disten van de idee van boete, gebed en protest. Op deze bijeenkomst spraken pater Loop, de plaatsvervanger van Henri de Greeve en pater Paulussen S.J. Namens alle aanwezigen werd een telegram van dank aan Henri de Greeve gezonden be nevens een wens voor diens spoedig herstel. Van de zijde van het Vaticaan is be kend gemaakt, dat de H. Vader Mgr. Alexandra Vachon, aartsbisschop van Ottawa, heeft benoemd tot voorzitter van het permanente comité voor Intern. Eu charistische congressen. Mgr. Vachon zal deze functie tien jaar vervullen. Het zal o.m. tot z|jn taak behoren het Intern. Eucharistisch congres voor te bereiden, dat vermoedelijk volgend jaar zal wor den gehouden. De tentoonstelling „De Keukenhof te Lisse is Hemelvaartsdag officieel geslo ten. Het publiek kan echter tot en met Zondag nog deze bloemententoonstelling bezichtigen. 18) De gravin werd nog bleker, in haar grijze, anders zo koele ogen lagf nu een zo geweldige schrik, dat Silas onwillekeu rig zweeg, Ga door! verzocht de gravin, die blijkbaar moeite had om een woord over de lippen te brengen. En de detective hernam: Bekert deed geen aangifte van de zaak, want gelijk de meeste mensen van zijn stand is hij vreselijk bang van het gerecht, en h|j vindt hot ook niet prettig z'n werk te moeten verzuimen. Daaren tegen begaf hij zich na 't incident on middellijk op weg met een lantaarn, om onderzoek te doen Nu.en? Hij vond niets, noch op de weg, noch er langs. De gravin begon vrijer te ademen en haar blik wend rustiger. Wat bedoelt u dan met slecht nieuws? vroeg zij koel. Luister vender.... Toevallig hoorde ik over het schot spreken, en daar ik mij, zoals u weet, nog met een andere zaak bezighoud, trok het gehoorde bijzonder mijn aandacht. Aan de graaf dacht ik in de beginne helemaal nietIk liet mij door de jongen naar de plaats bren gen, waar vermoedelijk het schot geval len was. Ik weet niet, mevrouw, of die plaats u wel juist bekend is ik bedoel het punt op de landweg van Grünau naar het station, waar die weg een bocht naar rechts maakt en een zware pijn boom, die tot het Grauenegger bos be hoort, vrijwel alleen staat. Links stroomt de beek Ja, ik weet, welke plaats u bedoelt; ik ken ze goed. Het eerste, wat ik bij 'n oppervlak kig onderzoek op die plaats ontdekte, waren bloedsporen. Die vond ik aan bla deren en grashalmen op de hellende oever van de beek. 'n Leek zou ze wel niet, meer hebben ontdekt, maar ik ben in die dingen bijzonder geoefend. In ieder geval wist ik toen dat Eckert met zijn waarnemingen volkomen gelijk had. Ik zette mijn onderzoek voort en vond op de andere oever der beek. in het daar nog al weelderig groeiend gras, een gou den sieraad, zoals men wel aan horloge kettingen draagt- 't Lag ver verwijderd van de plaats van het incident, zodat ik voor twee gissingen stond: of de brelok was naar de andere oever gegooid, en dat leek al zeer onwaarschijnlijk, of zij was door een'van de bij de zaak betrok ken personen bij een hevige worsteling met geweld afgerukt en met 'n zwaai zo ver over d-e beek gevlogen. De brelok is van zó bijzonder maaksel, dat, in geval u ze herkent als toebehorende aan uw echtgenoot, diens aanwezigheid niet kan worden betwijfeld. Hier ie het ding.. Hempel haalde de brelok te voorschijn, die zorgvuldig in. vloeipapier was gewik keld; 't was een in goud gedreven minia tuur-grafmonument van buitengewone schoonheid. De gravin wierp een blik op het klei nood en stamelde, hevig ontsteld: Dat behoort aan Demeter! Ik zelf heb 't voor hem laten maken naar de tekening van 't grafmonument van een Schotse lord, dat hij buitengewoon mooi vond. Krampachtig greep zij BempeTs arm. Maar hoe bee,ft hij 't daar kunnen verliezen? 't Spijt mij, te moeten aannemen, dat op die plaats uw echtgenoot een ernstig ongeval is overkom.nIk zette mijn onderzoek voort en vond in een kalk- groeve, ongeveer tien minuten van daar, kledingstukken en een wandelstok, zorg vuldig verborgen onder struikgewas, al les besmeurd met bloed. Die dingen lig gen beneden in de vestibule. Wilt u zo goed zijn, mevrouw, even te gaan kijken? De gravin stond op. Zij was opvallend bleek, maar schéén overigens kalm. Hem- pel bood haar zijn arm, maar zwijgend maakte zij een weigerend gebaar. Haar kalmte was zo akelig, dat Sites haar her haaldelijk en bezorgd aankeek Op een tafel in een hoek van de vestibule lag een groot pak. Met een kort gebaar- zond de gravin de be diende weg, die bij de uitgang der vestibule stond, waarna zij eigen handig de deur sloot, die toegang tot het vertrekje van de portier verleende. Daarna stapte zij op Hempel toe, die intussen het pak had geopend en nu een jas, vest, een wandelstok waarvan de zilveren knop met bloed was besmeurd en een das te voorschijn haalde. De kle dingstukken waren met bloed doorweekt. De jas en het vest waren bruin, de das donkerrood. De gravin wierp een blik op de in houd van 't pak en gaf een harde gil. Voor een ogenblik scheen zij alle zelf beheersing verloren te hebben. Zij zonk neer op een bank, beefde van 't hoofd tot de voeten, wilde herhaaldelijk spre ken, maar kon geen woord uitbrengen. Haar gegil had verscheidene bedien den doen toesnellen; doch met heftige gebaren beval de gravin, zich te verwij deren, aan welk bevel zij onmiddellijk gehoorzaamden. Een hunner ijlde naar de eerste ver dieping, om de jonge graaf en gravin Rita te halen, want hij vreesde dat de gravin door een beroerte was getroffen. Maar zij was intussen weer een weinig op haar verhaal gekomen, keek nu eens naar de met bloed doortrokken kleren, vestigde dan weer haar blik op Hempel en vroeg eindelijk zacht, bijna fluiste rend: Waar is het lijk? Tot dusverre is dit alles wat ik ge vonden heb. Ik behoef thans wel niet meer te vragen, of deze kledingstukken aan uw man toebehoorden. Er is geen twijfel mogelijk. Deze jas droeg hij, toen we voor de laatste maal samen theedronken. Mijn zoon en mijn nicht kunnen deze verklaring bevestigen. Maar.wat is er gebeurd? Spreekt help mijanders word ik krankzinnig. Doe uw best om tot bedaren te ko men mevrouw, 't Is verschrikkelijk, maar gedane zaken nemen geen keer't Valt bijna niet te betwijfelen, dat de graaf werd aangerand en vermoord. Waarom de dader het lijk niet met de kleren in de kalkgroeve wierp maar het elders verborg? Dat is voor mij een raadsel, gelijk trouwens zoveel andere dingenIn ieder geval moogt u niet lang talmen, de autoriteiten in kennis te stellen van het gebeurde, 't Spijt mij, dat dit niet eerder is geschied; de op sporingen hadden dan meer systematisch kunnen begonnen zijn. De gravin sprong op. Maar, zei zij gejaagd, volgens u moet de moord vóór acht uur zijn ge pleegd, en de beambte te Wildon be weert, dat mijn man om 8.55 met de trein naar Graz is vertrokken. Als hij vermoord is, hoe kon hij dan vertrek ken? Diezelfde vraag heb ik mij van het eerste ogenblik af gesteld. Maar deze kle ren spreken helaas! een al te duidelijke taal. Hij kon toch niet zonder kleren op reis gaan! Waar komt het bloed aan de kledingstukken vandaan? Van de andere kant weet ik met zekerheid, dat de moordenaar, die mevrouw Walker heeft gedood, ongeveer om die tijd dezelfde weg volgde. Met bloed besmeurd en zeer opgewonden kwam hij aan op het sta tion, waar hij beweerde, het slachtoffer van een aanranding te zijn geweest, 't Lijdt geen twijfel, dat hij met de trein van 8.55 naar Graz is vertrokken. Eerst daar heb ik zijn spoor verloren. (Wordt vervolgd) (Van orize correspondent) Woensdag 24 Mei a.s. zal het 50 jaatf geleden zijn. dat enkele "paters Trap pisten uit Tilburg zich vestigden in een boerderij op de weg ZundertRuephen, Die dag zullen de monniken van de abdij „Maria Toevlucht", die daar ver rezen is, dat feit met enige luister her denken. Tevens zal de abt, Dom. Al- phonsus van Kalken, die in .1943 de in 1942 de in 1942 overleden abt Dom. Nivardns Muis opvolgde, zijn 50-jarig klooster/eest vieren. Vrienden van de abdij hebben de pa ters ter gelegenheid vt n dit jubilé een orgel voor de kapel aangeboden. ..Bum t- genoten" hebben de paters een dank- kapel geschonken, die reeds is opgericht op de helft van de laan, welke de abdij van de rijksweg scheidt. In deze kaoel zullen enke'e glas-in-lood ramen worden aangebracht met de beeltenis van de pa trones der abdij. Deze ramen worden Weys vervaardigd. Zondag 21 Mei zal de kapel door de abt worden ingezegend- door d;e Roermondse kunstenaar Max Naar alle waarschijnlijkheid za 1 mgr. Hopmans aanwezig zijn bij de Hoogmis die de jubilerende abt op de feestdag. 24 Mei, za-1 celebreren. Hierna zal in de ka pittelzaal een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden, waarna des middags het nieuwe orgel zal worden ingespeeld. De jubilerende abt Dom. A. an Kalken, die aan het hoofd! staat van 48 paters en 26 broeders, die op het ogenblik de abdij „De Kievit" zoals ze in de volksmond heet bevol- Iken, werd op 26 December 1882 in Amersfoort geboren. Hij studeerde op het* bisschoppelijk college te Roermond era Dom Alphonsus van Kalken trad op 23 Februari 1900 ara de Trappis tenorde. Op 20 April 1902 werd hij ge profest. Hij deed zijn intrede in het Zun- dlertse kloostef in November 1909, waar van hjj op 2 Maart 1943 tot abt werd ge kozen. Van de hand van Dom. Van Kal ken, die o.a. professor is in de H. Schrift en Kerkgeschiedenis, verschenen ver schillende artikelen. Gisteravond om half zeven is een per sonenauto, bestuurd door de 46-jarige J. K. B. uit Noordwjjk aan Zee, op de Laan van N. O. Indlë, hoek Juliana van Stolberglaan, te Den Haag, in volle vaart tegen een trammast opgebotst. De be stuurder en een der inzittenden, Van 't H., liepen enkele snijwonden op. doch de derde inzittende, de 24-jarige Hage naar J. A. van der G., kreeg een zware hersenschudding. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal, waar hü in de loop van de avond is overleden. De oorzaak van deze aanrijding is nog niet bekend. De auto Is eerst nog over enkele vluchtheuvels gereden totdat h|i tenslotte tegen de trammast tot stilstand kwam. Waarschijnlijk heeft de bestuur der voor iemand willen uitwijken. De ,.Kota Inten" die, zoals bekend, met evacué's ven Ambon was vertrokken, is Donderdag te Surabaja aangekomen, al waar een grote groep militairen, ont scheept werd. Dc passagiers deelden me de, dat zij van Ambon geëvacueerd wa ren, niet omdat de bevolking aldaar enige vijandigheid betrachtte. De „Kota Inten" werd op Ambon uitgeleide gedaan door de militaire kapel, die het Wilhelmus speelde. Het gehele door de „Republiek Zuid-Molukken" benoemde kabinet was op de kade aanwezig en wuifde de ver- trekkenden toe, terwijl vele tranen ge plengd werden. De toekomst zag men met vertrouwen tegemoet, zo deelden de pas sagiers mede. Ambon had in de oorlog 30.000 Japanners te voeden met sago era vis, dus als de nood aan de man komt, kunnen wij dit weer, aldus meent men. De evacué's hadden voldoende hun zaken kunnen regelen voor de inscheping. Volgens een correspondent van het Chinese blad „Keng Po" te Makassar zou in Makassar perscensuur bestaan voor de plaatselijk verschijnende couranten. (Van onze correspondent.) De Streek V.V.V. „De Baronie" heeft Woensdag te Breda vergaderd o.a. over de mogelijkheden tot verbetering der rij wielpaden in West-Brabant. Ir. H. Kuy- sten, chef Wegen en Verkeer van de A.N. W.B., deelde mede, dat aanleg of onder houd een zaak is van de betrokken ge meentebesturen en de provincie; niet van het rijk- Wellicht kan de aanleg dan wel verbetering met medewerking van de D.U.W. tot stand komen, zo zei hij. Op voorstel van mr. dr. van Rooy. bur gemeester van Etten-Leur, zullen de mo gelijkheden om te komen tot een bevredi gende oplossing in de Baronie door een oommissie van advies onder ogen wor den gezien. In Juni zal de federatie van rjjwielpad- verenigiingen te Breda een congres hou den en binnen afzienbare tijd zullen ook Tilburg en Oisterwijk komen tot do stichting van een Streek V.V.V. Woensdag is hej twee-jarig zoontje van de heer S. te Heerhugowaard in een on bewaakt ogenblik in de voor het ouder lijk huis lopende sloot terechtgekomen, en verdronken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5