Z.H. de Paus aanvaardt zender Katholiek Nederland van Een audiëntie, die mannen de tranen afdwong TREIN KRAAKT AUTO OP „ONBEWAAKTE" VLOOTMANOEUVRES EN KOUDE OORLOG Millioenen in Staatsla gepaft in nood Het „shaggie" dreigt te komen Zeer zware brand in Apeldoorn Regenval brengt nieuw gevaar TRAGIEK VAN EEN 13-JARIG MEISJE v.. Aanbieding zender aan H. Vader was een unieke gebeurtenis Een EX-KEIZERIN pelgrimeerde Warenhuis en Kreymborgs Kleding magazijn in as gelegd Zaterdag 20 Mei 1950 1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K._ Vreselijke ontploffing in Amerikaanse haven Twee doden en een zwaar gewonde Juist nu Russische schepen in het Kanaal Bewegingsvrijheid van Russen in W. Duitsland beperkt Vogelpest in Berkel en Rodenrijs Kerftabakindustrie vreest eenzijdige accijnsverlaging Ontploffing op de „Zuiderkruis" Bertha wil bij haar baboe blijven "r -I WEERBERICHT In de Sala Clementina Minister Van Schaik spreekt Z. H. roemt het geschenk Aantal doden nog niet bekend Onder de ban van Vaderlijke goedheid HEEL WINNIPEG MET EVACUATIE BEDREIGD Vijf personen gewond De 13-jarige Bertha tie Hartogh, liet Nederlandse meisje, dat na 8 jaar vermist geweest te zijn, in de binnenlanden van Malakka is teruggevonden, voelt er niets voor naar haar ouders, die inmid dels zijn gerepatrieerd en in Bergen op Zoom wonen, terug te keren. Dit is wel heel duidelijk gebleken in de zaal van het hoge gerechtshof te Singapore, waar de president, C. Murray-Anysley, opdracht gaf het kind naar haar ouders terug te sturen. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind overwegend uit rich tingen tussen Zuid en West. In de kustprovincies iets lagere temperaturen, elders weinig verande ring van temperatuur. Zondag 21 Mei: Zon. op 4.38 uur, onder 20.35 uur; maan op 7.17 uur, onder 0.37 uur. Maandag 22 Mei: Zon op 4.37 uur, onder 20.37 uur; maan op 8.32 uur, onder 1.11 uur. NIEUWE SCHIEDAM COURANT r.a a i\Y W aarheid (\an onze Romeinse correspondent) ROME, 19 MEI 19.-* Hedenmorgen te half tien is de tweede Nederlandse Nationale Bedevaart door Z. H. de Paus in speciale audiëntie ontvangen en heeft Z. Exc. minister J. van Schaik uit naam van de Nederlandse Katholieken de maquette van de Radio Anno Santo aan de H. Vader aangeboden. Reeds om kwart over negen vanochtend stouden de ongeveer 1200 Nederlandse pelgrims aan getreden bij de Portoso di Bronzo, de officiële ingang van liet Vaticaan. he stemming was zo op het eerste gezicht opperbest, want iedereen was er genoegzaam van overtuigd, dat deze, vooral door de voortreffelijke zorgen Van mgr. J. Damen, viee-rector van liet Nederlandse priestercollege, tot *fand bekomen audiëntie, een unicum was in de geschiedenis van het H. j aar. Iedereen liad zich getooid met oranje strikjes of rozetten en Jachtte in spanning op de dingen die komen gingen. «ven over negenen ging het hek van de dam en begonnen de bedevaart gangers aan de weg, honderden treden op tot de bovenverdieping aan het Apos tolisch paleis, waarvan een der loggia's, de Sala Clementina, voor deze audiëntie in gereedheid was gebracht. De karmo zijnrode, damasten bekleding, daarboven oude geschilderde taferelen uit het leven van Paus Clemens, het zachte indirecte licht het bracht allen in een stemming, die bezwaarlijk plechtiger had kunnen lijn. Aan het hoofdeinde van de zaal was oen kleine rode troon opgesteld' niet links de banken, waarop het comité Radio Anno Santo plarts nam, rondom de al daar op een tafel tentoongestelde maquet te. Aan deze zijde zaten ook Hunne Ex cellenties de ministers J. van Schaik en J. R. M. v. d. Brink en de commissarissen van de Koningin in Overijssel en Lim burg. Aan de rechterzijde van de pause lijke troon namen de bisschoppen p.aats, die deze bedevaart leiden mgr. Huibers en mgr. Boeten, tezamen met mgr. v. d. Biezen uit Noord-Rbodesia. die met een Afrikaanse bedevaart in de Eeuwige Stad vertoeft, mgr. J. Olav Smit, mgr. W. Eras en de geesteiijke leiding van het natio nale comité van het H. Jaar. Gewapend met een voornanW Friese vaag, handwerk uit Makkum, zaten daar ook pater drs. Manfred Staverman OFM, de leider van de Friese pelgrimsgroep, die dit speciale geschenk aar de H. Vader ZOU aanbieden. En tenslotte hadden er de prijswinnaars van de Radio Anno Santo plaats genomen half tien, eigenlijk onverwacht, een klei ne escorte van Kamerheren en edelgar- disten binnen en voordat men het wist, stond de witte figuur van de Paus 111 de deuropening en drukte Hij reeds de hand van hen, die bij de deur gezeten warem Een enorm gejuich steeg op. Men wuifde hartelijk, zwaaiend gebaar van zijn hand, en nauwelijks was de storm van gejuich gaan liggen, of Z. Exc. minister van Schaik kwam naar voren en richtte zich in het Duits tot de H. Vader, die op Zijn troon aandachtig zat te luisteren „Als president van de Stichting Radio Anno Santo, zeide de minister, tot stand gekomen onder bescherming van Z. Em. kardinaal de Jong en het gehele episco paat ven ons land. kan ik verklaren, H. Vader, dat het doel van deze stichting, de aanbieding van een nieuwe sterke Vaticaanse zender aan Uwe Heiligheid, binn i korte tijd mocht worden bereikt, dank zij de overvloedige en spontane gif ten, die met zóveel geestdrift voor dit doel werden geschonken, dat ook vele mét-katholieken hun bewondering uit spraken over deze prestatie. De geest drift was eigenlijk niet verwonderlijk. Het was allen duidelijk, dat een sterkere zender een uitnemende bijdrage zou zijn om de leer van Christus verder en in tenser over de wereld te verspreiden en de gestalte van de Paus als een rots in de branding der tijden duidelijker en scherper te kunnen waarnemen. De ka tholieken van Nederland vestigen bun blik vol d'erlijke onderdanigheid aan Uw gezag vragen wij voor onze kardinaal en onze bisschoppen, voor alle priesters en reli gieuzen; voor allen hier vergaderd en voor alle Katholieken in het vaderland. Uw apostolische zegen". In antwoord op de toespraak van mi nister Van Schaik richtte de Paus zich hierna in het Duits tot alle vergaderde pelgrims „Het symholishhe geschenk, waarvan gij ons vandaag een voorbeeld wilt over handigen, dierbare zonen en dochtèrs", zo zei Hij, „is 'n betekenisvolle gave voor Kerk en Paus en verdient in de annalen van het H. Jaar met een bijzondere ver melding te worden opgetekend. Door deelneming immers Van alle ka'tholieke gelovigen van u*v vaderland is er een werkstuk tot stand gekomen, dat een topprestatie is van teclr iek en vakman schap, een geschenk bovendien dat niet alleen nuttig, maar zelfs noodzakelijk is blinde dame werd door haar twee doch ters tot /oor de Paus geleid. Die zich en kele minuten met haar onderhield en haar de hand op het hoofd legde Tenslotte liet de H. Vader zich de voor naamste bijzonderheden van de nieuwe zender uitleggen aan de hand van de maquette, waarbij minister Van Schaik uitleg gaf. Het gejuich vas tussen al deze bedrijven door niet van de lucht geweest. Het vlamde nog een keer hoog op, toen de Paus nog éénmaal op het podiunr ver scheen en aan allen nog eens de Zegen gaf. En "ven later werd het plotseling stil, toen de H Vader zich door een zij deur naar buiten had begeven. Na afloop van de audiëntie werd een massafoto gemaakt op het binnenplein van St. Damasus, waarna men gezamen lijk een bezoek bracht aan het graf van mgr. Schaepman op het Campo Santo Teutonico naast de St. Pieter. Met enkele woorden memoreerde hier pater Gilbertus Lohuis OFM de grote Nederlau ise emancipator en met het bid den van een Onze Vader en het zingen alleen nuttig,'"— «us no^zaKeujk van SchMpmans lied „Aan U o Koning een' groot ^Utief teSmen dom uw der eeuwen" werd de korte herdenking keuze op deze zender te laten vallen. In de geweldige stnjd, die mime. teel in de geesten woedt, moge stem van Rome steeds duidelijker en scherper worden gehoord. Gij bobt daarom door dit ge schenk medegewerkt aan het Apostolaat van het woord m dienst van de Eeuwige Waarheid. Gij hebt daarmee deelgeno men aan het Apostolaat van de liefde en dit wil niets anders zeggen, dan dat gij een Apostolisch werk hebt verricht, dat ten goede komt aan de /rede er. het wel zijn van alle volkeren. Gij neemt deel aan gesloten. In de haver, van het Amerikaanse plaatsje South Amboy, op 50 km van New York, heeft zich gisteravond een vreselijk ontploffing voorgedaan. Vier schepen met exploisieven lagen klaar om Gistermiddag omstreeks vier uur is op de onbewaakte overweg bij Dubbel dam nabij Dordrecht een kleine bestelauto door de trein DordrechtBreda gegrepen. De auto werd meer dan veertig meter meegesleurd voordat de trein tot stilstand kwam. Toen bleek, dat twee personen, de bestuurder van de auto, de 25-jarige tuinder L. B. uit Dordrecht en zijn schoonmoeder, mevr. de wed. De H.v. E., eveneens uit Dordrecht, die naast hem in de cabine zat, waren gedood. In de laadruimte van de auto bevonden zich nog vier personen, n.l. de echtgenote van de bestuurder, baar zoontje van een jaar, de 75-jarige heer V. en een 5-jarig jongetje. Zij werden uit de wagen geslingerd en kwamen op de berm van de spoorbaan terecht. in de Dordtse Biesbosch Mevr. B. was er aanvankelijk zeer ernstig aan toe, maar is nu buiten levens gevaar. Het één-jarig zoontje liep een schedelbasisfractuur op Zijn toestand was gisteravond bevredigend. De heer V. en het vijfjarig jongetje werden licht gewond. Buitendijk bezat. De treinbestuurder verklaarde aan de politie, dat hij plotseling de auto voor zich op de spoorbaan had gezien, nadat hij hem even te voren aan de kant van de weg had zien staan en gedacht had De heer B. was vermoedelijk op weg dat hij zou wachten tot de trein voor naar een stuk land, dat hij over de i bij was. met alles wat men maar zo gauw bij de geschenk dat geheel door de vaderland hand had en toen de Paus even later op se techniek en door het vaderands vak- Ziin troon was gezeten, daverde er een manschap is tot stand gekomen. Wij sme- driewerf massaal hoera door de zaal Deken God,, dat Hij Uwe Heiligheid nog Paus dankte van de troon af met eenj lang voor ons moge behouden en in kin- blïkvol vertrouwen en hoop op Uwe|het apo3tolaat van de vrede, waardoor de uit de haven gesleept te worden. Na de Heiligheid, dat U zich moge verwaar- gej)ej€ wereld weer kan worden terug- ontploffing was er van de schepen niets digen dit huldeblijk van de Nederlandseoebracht tot de eenheid en de rust van katholieken, ter gelegenheid van UwChristus", gouden priesterfeest te aanvaarden, een In het gebied, waar van Maan dag tot Vrijdag a.s. vlootmanoeuvres zullen worden gehouden door de landen van de Westelijke Unie, ont dekten de Britse kustwachten giste ren plotseling 'n groep van ongeveer tien Russische schepen, meest 'kleine vaartuigen, die zich juist buiten de Britse territoriale wateren hielden. De kustwacht hield de schepen voort durend in het oog. Britse marinekringen Zoals steeds precies op tijd kwam om j meenden, dat het passeren van Russische vaartuigen juist enkele dagen voor het begin van de westelijke vlootmanoeuvres aan louter toeval moest worden toege schreven, maar toch was men waakzaam. Later passeerden nog enkele groepen Russische vaartuigen het Kanaal, net even buiten de territoriale grenslijn. In tussen had de eerste groep korte tijd voor anker gelegen, omdat twee schepen averij hadden gekregen. Zij weigerden Britse assistentie. Toen het grote Russi sche vrachtschip „Tambof" deze groep naderde, lichtten de Russen het anker en vervolgden hun vaart in westelijke rich ting. Zeven vissersvaartuigen gingen in de monding van de rivier Heiford voor an- £ej J we'gerden in te gaan op een aan bod om een loods te sturen, die de sche pen de haven zou binnenloodsen. Twee Britse douane-ambtenaren zijn aan boord gegaan en tegenover hen ver klaarde een lid van de Russische beman ning, aat de schepen wachten op hun moederschip en Zaterdag of Zondag de reis zouden voortzetten. Andere leden van de bemanningo.w. twee vrouwen riepen bij verdere vragen: „Spreken ver boden!" Britse en Amerikaanse autoriteiten Duitsland hebben Vrijdag gelijktijdig be- kend gemaakt, dat zy de passen v^n sovjet Russische militaire missies in West-Duitsland hadden ingetrokken en haar bewegingsvrijheid hadden beperkt, als vergelding voor een dergelijke maat regel van Russische zijde. En vervolgens de oorlogsrampen me morerend, die Nederland hebben ge troffen zelde de Paus: ,J)e Heer heeft u de kracht gegeven om vele beproe vingen te boven te komen. Dat gij daarna UW krachten en offers hebt ge geven voor deze zender is edel en voor treffelijk. Gij moogt overtuigd zijn van de grote dank van de Vader der Chris tenheld, die in staat wordt gesteld de verbinding wet de van aiien sterker en intenser te maken. Gij hebt waar gemaakt, wat er geschreven staat: Over geheel de aarde is Zijn stem uit gegaan en Zijn Woorden hebben de uit einden der we'eld bereikt". Aan het praesidium, de leiding, het comité, het hoogwaardis eP'scopaat, de priesters, kloosterlingen en alle Katholieken van gimaakt. uw vaderland geven yvij dan ook van harte de ApostoliSche Zegen". Allen, die de w°orden van d H. Vader hoorden, werden getroffen door de warm te en de nadruk, waarmede Hij blij'k heeft willen geven var zijn gróte erken telijkheid voor het Nèderlandsè geschenk en 'door dé hartelijkheid, waarmede Hij zich tot de pelgrims richtte. Een donde rend applaus steeg op uit de dikke rijen der' toehoorders en terwijl massaal het Aan U o Koning der eeuwen" gezongen werd, gevolgd door het „Christus Vincit" en waarachtig ontroerend op deze plaats - het „Wilhelmus" begaf de Paus zich van Zijn troon en onderhield Hij zich ruim twintig minuten met degenen, die daa.r stonden opgesteld. Nadat de aan wezige autoriteiten aan Hem waren voor gesteld, begroette hij het comité Radio Anno Santu en de aanwezige bisschop pen. meer te ontdekken. Een in de nabijheid gelege fabriek van meststoffen was na genoeg geheél vernield en ook het sta tion van het stadje werd verwoest, ter wijl een trein, die juist was weggereden, ontspoorde. Het aantal slachtoffers kon nog niet worden vastgesteld. Er zijn reeds meer dan hond -d gewonden naar ziekenhui zen overgebracht. Het havengebied is direct ontruimd. Er heerst grote verwar ring in de stad. Bfl de pluim eehouder Van der B. In Berkel en Rodenrijs is pseudo-vogelpest geconstateerd. De hoenderstapel van 600 Wat er overbleef van de auto welke gisteren bij Dordrecht door een electrische trein gegrepen werd, waarbij twee personen het- leven verloren en enige werden gewond. Iedereen die de Paus tijdens deze on gedwongen, hartelijke es jrekken heeft kunnen gadeslaan, werd ontroerd door de bijzondere charme en vaderlijke goed heid, waarmede de H Vader temidden van de Nederlandse delegatie verkeerde, niet het minst, toen de *ien prijswinnaars aan Hem werden voorgesteld. Wat zal b.v. die vuurtorenwachter van Breskens wel ervaren hebben cp dit onvergetelijke ogenblik, toen de Paus hem de hand drukte. Wij zagen op dit onvergetelijke ogenblik volwassen mannen met tranen in de ogen, »n niemand stoorde zich daar aan. De Paus boog zich naar allen over en het leek wel, of hij zich geheel over deze mensen vrij maakte en met volle belangstelling naar hen luisterde. Een (Van onze Amsterdamse redactie) Nog niet zo lang geleden vochten wij om een rokertje. Nu is het rokertje in nood. Na de sigarenindustrie, laat nu ook de kerftabakindustrie, die shag-, rook en pruimtabak maakt, baar stem over de accijnzen horen. Wist U wel roker dat U het vorige jaar 225 millioen in het laatje van de staat gepaft heeft? In het algemeen is de toestand in de tabakverwerkende industrie, dus zowel in de sigaren-, de kerftabak- als sigaret tenindustrie, niet zo rooskleurig, daar zij gekenmerkt en beheerst wordt door het feit, dat na de opheffing van de distri butie en de verzadiging an de markt de klant weer koning is geworden en zich door zijn winkelier niet meer iets laat aanpraten. De consument is vrij in zijn keuze en de algemene vraaj concentreert zich daardoor op enkele merken van en kele fabrieken. Er komen vele groten der aarde dit jaar naar Rome, om er de gaven van het Anno Santo deelachtig te worden. Maar deze week arriveerde er toch wel een keel bijzondere persoonlijkheid en bovendien op een voor zo n persoonlijkheid Wel heel bijzondere manier. Het was ex-keizerin Zita van Oostenrijk-Hongarije, die zoals bekend, na 1®18 met haar man, keizer Karei, het land verlaten moest en sindsdien ®et haar acht kinderen in ballingschap leefde. Karei is op Madeira ge korven. haar acht kinderen groot zijn en haar zorgen niet meer behoeven, is eX-keizej-in Zita, die steeds om haar vroomheid bekend heeft gestaan, yoornemeng, zich in een klooster terug te trekken. Ze reisde per derde klas naar Rome en nam daar haar intrek In een «envoudig pelgrimshospitium. Naar men te Rome beweert, zou ze aan de Paus, die haar een audiëntie verleend heeft, toestemming hebben gevraagd, tot een religieuze orde te mogen toetreden. Ex-keizerin Zita is thans 58 jaar oud. Ze noemt zich hertogjn van Bar, een der talrijke titels, welke ze voeren mag. Van geboorte is ze Italiaanse,' een dochter van hertog Robert van Parma, Ze trouwde in 1911 n,et keizer Karei, die toen nog groothertog was. Naar v*"*1 "°u" m een klooster te Rome het geestelijk kleed aannemep. panden een frontbreedta van ongeveer veertig meter. Spoedig werd het achtergedeelte van het nieuwe pand, waarin de meubel afdeling was gevestigd, door het vuur aangetast en hoe de brandweer ook zwoegde en een stortvloed van water in de vlammen wierp, het was slechts een kwestie van tijd of ook de „Bijenkorf" was een laaiende vuurpoel. Omstreeks middernacht brandden alt drie percelen als fakkels. Intussen waren ook de brandweren uit de omgeving, geassisteerd door collega's In de Hoofdstraat te Apeldoorn heeft vannacht een zeer zware brand gewoed, welke liet grote winkelpand van de firma Kreymborg en het warenhuis „De Bijenkorf" van de heer J. Israels, dat uit twee panden bestond, totaal in de as heeft gelegd. De schade wordt voorlopig op minstens anderhalf millioen gulden geschat. Een passerende militair ontdekte te- een elf uur, dat er brand was in het ach tergedeelte van het, aan de Hoofdstraat gelegen pand van de fa. Krejjmborg. On middellijk waarschuwde hij de brandweer maar toen deze arriveerde had het vuur zich reeds aanzienlek uitgebreid. Terstond weraen zoveel mogelijk slan gen op de waterleiding aangesloten en de brandweren in de omhggende dorpen gealarmeerd, terwijl ook uit de in de on middellijk nabij gelegen Grift water werd opgepompt' Dit laatste moest men echter weldra staken omdat de pomp- installaties door modder verstopt raak ten. Tot overmaat van ramp was er aan vankelijk ook onvoldoende druk op de waterleiding, zodat het tegen half 12 liep eer men in staat was het vuur inder daad met kracht te bestrijden. Inmiddels was het kledingmagazijn één vuurzee geworden, waaruit kolkende laaiende vlammen aan alle kanten brul lend een uitweg zochten. Van de aan de overzijde gelegen win kels sprongen bij deze geweldige hitte de étalage-ruiten en een ogenblik dreigde zelfs het vuur daarheen over te slaan, doch dit heeft de brandweer weten te voorkomen. De Zuid-Oostenwind stuwde echter met kracht het vuur in de richting van het aan qg fa, Kreymborg grenzende waren huis „Le Bijenkorf" van de heer J. Israels, Dit was een dubbel pand. een nieuw gedeelte naast het kledingmagazijn en daaraangrenzend de oude winkel, de „Bijenkorf", zoals hij in de_ volksmond werd genoemd uit Deventer en Arnhem, die met lad derwagens te hulp waren gesneld volop in actie gekomen en met ongeveer 30 stra len werd het vuur bestreden. Men con centreerde zich toen vooral op de „oude" Bijenkorf om hoe dan ook hier het vuur Een half pond goede rooktabak kostte J l L «i. J lrn„o - J 1 On J rir, tlör De kerftabak fabrieken bezorgden ons in de oorlog ons „shagje"; nu zijn er van de 190 fabrieken en fabriekjes met gezamenlijk ongeveer 4000 werk nemers sedert Januari al 15 uitgeval len. Zij hebben de deuren gesloten, de voorraden verkocht, de zaken afge daan. Zij konden niet meer meeroeien in de stroom. In 1939 bracht de Neder landse tabaksaccijns 39.5 millioen op. Dat is heel veel, want het was een hamsterjaar! Maar in 1949 brachten de Nederlandse rokers nog eens 225 mil lioen extra naar Financiën, terwijl minister Lieftinck maar op190 millioen had gerekend. Nu hébben de sigarenfabrikanten ge protesteerd tegen de hoge accijnzen en om verlaging gevraagd. Zij willen de percentages op grote en kleine sigaren teruggebracht zien tot 10%. Dat zou la ger zijn dan in 1934, want toen werd er al 12.5% geheven. Thans vraagt de fis cus voor grote sigaren 27% en voor klei ne 33%. Maar voor alle kerftabakken 40%. Krijgen de sigarenfabrikanten wat zij vragen, dan komt de kerftabak er vreemd voor te staan. Men heeft daar helemaal geen bezwaar tegen accijnsver laging hoe is het mogelijk maar men wil die niet eenzijdig toegepast zien. Shag- en rooktabak vormen het een voudige genot van d% kleine man. Op dit moment wordt er bijna 60.000 kg shag per maand verkocht. Ongeveer een vier de van deze hoeveelheid gaat in de pijp. daalder, maar daarvan is 1 accijns. Om het concreter te zeggen sigaretten zijn 3%-, sigaren 4- en tabak 7-maal zo duur als voor de oorlog. Krijgt een van de beide andere catagorieën nu een voor deel, dan ligt de verhouding nog ongun stiger dan voor de oorlog. Wat de accijns stijging betreft, deze is voor sigaretten 414-, voor sigaren 9-, maar voor tabak 12-voudig van de accijnzen van 1939. De kerftabakindustrie is een zeer oude vaderlandse industrie. Zij was voor de oorlog krachtig, omdat zij grote hoe veelheden zeer goedkoop omzette. Zij be staat evenals de sigarènindstrie, maar in tegenstelling tot de sigarettenindustrie, volkomen uit Nederlands kapitaal. Nu vreest men met grote vreze, dat een eenzijdige beoordeling van de situatie door de regering, voor haar nadelig zal zijn. Worden de sigaren goedkoper, dan zal men het dure shaggie laten liggen. In de sigarenindustrie dreigt werkloos- heid, maar bij de kerftabakindustrie sluiting van fabrieken. Het is voor de regering niet gemakke lijk. Wij willen roken, de fabrieken draaien, maar de staat wil geld zien en heeft met de Benelux te maken. Maar als de regering nu iets gaat beslissen, laat men het dan gelijk opdelen, dan wordt alles goedkoper en zijn we alle maal tevreden. tot staan te brengen, voordat het de kans kreeg de naastgelegen panden, n.l. de kantoorboekhandel Wouters, het adver tentiebureau Arend en de kruideniers winkel van de fa. v. Maanen eveneens aan te tasten. En inderdaad is dit gelukt. Wel was omstreeks één uur de „Bijen korf 1" ook volledig in vlammen opge gaan en zaten er overal nog gevaarlijke brandhaarden, maar het is gelukt. Om streeks twee uur kon men zeggen, dat de brand was bedwongen, zodat de eerste wagens konden inrukken. De aangerichte schade is nog niet nauwkeurig te schatten, doch gaat zeer waarschijnlijk, inclusief de panden, een bedrag van 1% millioen gulden te boven. Zowel de panden als de inventaris wa ren verzekerd De enorme brand, welke tot in wijde omtrek zichtbaar was, deed een grote me nigte in de omgevfhg samenstromen en de politic later geassisteerd door de Kon. marechaussee had de handen vol met de afzetting en de regeling van het verkeer. Boven de door overstromingen geteis terde stad Winnipeg zfln gisteren zware regenbuien losgebarsten. Een straffe wind zweept het water op tegen verster kingen van zandzakken, welke de toe- tang tot het Zuidelijk deel van de stad beschermen. Er zijn sterke aanwijzingen, dat het stormachtige weer nog wel vijf dagen zal aanhouden. Op sommige plaatsen' is bijna 2.5 cm Samen hebben de drie I regen gevallen, terwijl het regengebied zich thans van Noord-Dakota tot Zuid- Manitoba heeft uitgebreid. De gehele nacht hebben vrijwilligers doorgewerkt om de dijken te verster ken. Het water in de Rode Rivier is opnieuw gestegen, en wel tot 30.3 voet boven nor maal. In officiële kringen wordt gezegd, dat de ge iele bevolking van Winnipeg geëvacueerd zal moeten worden, als de rivier tot 32.5 voet stijgt. Hetwater zou dan ook de voornaamste zakenwijk binnenstromen, die tot dus verre droog is gebleven. Alle transportvliegtuigen van de lucht macht en honderden spoorwagons wor den gereed gehouden om de resterende 350.000 bewoners van de stad te eva cueren. voor de oorlog 25 cent, nu meer dan tien maal zoveel. Dat kwartjespakje was voor de oorlog op één na de grootste prijsklasse. Nu betaalt men dus een rijks- Tijdens werkzaamheden in de machine kamer van het troepentransportscnip ..Zuiderkruis", dat aan de Llovdkade te Rotterdam ligt. heeft gistermiddag een ontploffing plaats gehad, waarvan de aard nog niet kon worden vastgesteld. Er ontstond een steekvlam en hierdoor wer den vijf personen gewond, nl, de 49-ja- rige J. S., de 48-jarige J. K.. de 52-jarige C. de C„ de 62-jarige J. W allen wo nende te Rotterdam en de 19-jarige W. G, uit Arrhem. Zij werden met brand wonden aan gelaat en handen in een zie kenhuis opgenomen. De ongeveer 500 mensen, die in de zaal aanwezig waren, zagen een blond meisje, dat Europees was gekleed, doch aan haar voeten Maleise slippers droeg, omdat zij geen schoenen kan verdragen, een meisje, dat huilend en heftig van „nee" schudde, toen haar de betekenis van het besluit van de president werd duidelijk gemaakt. De baboe, Aminah. bij wie Bertha al die tijd heeft gewoond, riep herhaaldelijk „Ik kan haar niet laten gaan". Zij ver telde, dat de Maleise naam van Bertha „Madra" was. hetgeen betekent „Licht van hart". Aminah, die volgens Reuter, zou trachten in hoger beroep te gaan teneinde het kind bij zich te houden, is 42 jaar en heeft zelf geen kinderen. Zij deelde nog mee, dat Bertha alleen Maleis en Arabisch kent en in de Mohamme daanse godsdienst is opgevoed. Toen de beslissing gevallen was en enige sociale werkers Bertha trachtten mee te tronen naar een auto, klampte ■het kind zich vast aan de baboe, die ze als haar moeder beschouwt. Met schreeu wen en schoppen zo meldt A-P.. wisten zowel het kind als de baboe zich de sociale werkers van het lijf te houden. Uiteindelijk slaagde men er echter toch in Bertha in een auto te werken, die haar naar een meisjeshuis van de Welfare- dienst bracht. Een autoriteit van het departement van sociale welvaart te Singapore verklaarde later, dat het meisje thans waarschijnlijk zal worden overgedragen aan de Neder landse consul-generaal aldaar, die haar reis naar Nederland per „Surriënto" zal reigelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1