Meer dan zestig doden Bertha vertrekt Dinsdag naar Nederland Schijnoverwinning van Resultaten der R.T.C. in gevaar Hatta Voedselpeil gaat ACHTERUIT Onhoudbare toestand voor vele inillioenen Rode Kruis met 17 taken Costa Rica's schat is terug Dijken van Tigris en Euphraat doorgestoken 14 dagen bijzondere actie voor de arbeid van het Rode Kruis v. Moderne werkwijzen en zekere achteloosheid De „onbewaakte Maandag 22 Mei 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 100.000 ongelukken per maand Te Soutli Amboy vielen 27 doden Veranderingen bij troepentransport Aminah tekent appèl aan m Indische Missieweek Te grote bezuiniging op maaltijden Brug tijdens processie ingestort Vogelpest in Steen- wijkerwold Vernieuwing gevraagd van ziekenfondswezen Beroep op het volk voor vredeswerk In Maart bijna 4000 nieuwe woningen Om Bagdad van hoogwater te redden WEERBERICHT Een verschrikkelijke ontploffingsramp, die een 100-tal slachtoffers eiste, waarvan meer dan 60 doden, heeft Zaterdagavond in een steenkolenmijn te Gelsenkirchen-Rotthausen in het Roergebied plaats gehad. Zodra het nieuws van de ontploffing hekend werd, haastten verwanten van de mijnwerkers zich naar de schacht om zekerheid te krijgen over het lot van hun zonen en mannen. Men gelooft, dat de ontploffing, die op 930 meter diepte geschiet e, door inijngas is veroorzaakt. Normaal werkt cr een ploeg tan 90 man in de gang, doch ditmaal waren er meer, oim at et een hijzonder karwei was. Tevens waren mijnwerkers uit andeie gangen, zo gauw zij de ontploffing hoorden, hun kameraden te hulp gesneld. De mijn is eigendom van de Dahlbusch Mijnbouwmaatschappij. ONDERZOEK VAN ROTTER DAMSE SCHOOLKINDEREN N 12 communicantjes verdronken Wederom, twee doden Geen scheiding tussen verplicht en vrijwillig verzekerden KLOKKEN BEIEREN, MENSEN JUICHEN Nog veertigduizend in aanbouw Alarm De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Matige, later tijdelijk zwakke wind tussen West en Zuid. In de nanacht hier en daar mist, overigens half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in de Zuidoostelijke helft van het land enkele verspreide buien. Iets koelere nacht, overigens weinig verandering van temperatuur. 'Dinsdag 23 Mei: Zon op 4.36 uur, onder 20.38 uur; maan op 9.52 uur, onder 1.34 uur. SCHIEDAMSCHE Mijnramp in Roergebied West-Duitse repu- Tcgeu middernacht werd meegedeeld, dat de reddingsploegen in haar werk zeer bemoeilijkt werden door gebrek aan zuur stof- De ploegen bleven de gehele nacln doorwerken om zich door 150 meter puin te graven, waarachter hun kameraden zich bevonden. Ofschoon onmiddellijk na de ontplof fing de branddeuren werden gesloten, moesten de mijnwerkers in de andere gangen zich haasten om uit de mijn te komen, omdat de hitte zo groot werd. dat de lucht niet meer in te ademen was. Alle feestelijkheden en dansen in Gel- senfeirchen werden Zondag verboden. De oorzaak van de explosie is nog on bekend. Het onderzoek daarnaar duurt voort. Voor de mijn zelf bestaat geen ver der gevaar. De ramp is op één na de ergste, welke na afloop van de oorlog in Duitsland heeft plaats gevonden. De ergste was die te Kamen, in Westfalen, waarbij, even- -eens tengevolge van een ontploffing, m Februari 1946 400 mijnwerkers om het le ven kwamen. A. Het laatste érnstige ongeluk "k Dahïbuschmijn geschiedde in bij 32 mijnwerkers om het leven kwamen. Gemeld wordt, dat de West-Duitse ml nister van arbeid, Anton Storch, reeds, vooruitlopend op het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. heeftverkiaard, dat deze is veroorzaakt door het gebruik van „moderne werkwijzen ingevoerd om de productie van de mijn op te voe ren en ais gevolg van een „zekere achte loosheid" der mijnwerkers. De Dahltousdhmijn, één der kleinste in het. Roergebied. Is eigendom van Belgi sche eigenaars. Er werkten ongeveer 4.000 man in. Boven de beide schachten van de Dahï buschmijn woei heden de zwart-rood- gouden vlag van bliek halfstok. Men meent, dat alle slachtoffers on middellijk door het geweld van de ont ploffing zijn gedood. In het gehele Roergebied wordt over de ramp gerouwd. Velen der slachtoffers zijn afkomstig uit het plaatsje Rotthausen'. Vier leden van een gezin ter plaatse kwa men om het leven. Eén dergenen, die de ramp overleefde, deed er vijf uur over om na de ont-ploffmg de aardoppervlakte te bereiken, waarbij hij over de lijken van zijn gedode kameraden moest klim men. Dc Wcst-üultsc minister van arbeid deelde, mede, dat zich in 1949 in de Duitse industrie gemiddeld per maand een hon derdduizend ongelukken hebben voorge daan. Hij deed een beroep op werkgevers en werknemers om volledig samen te werken bij het In acht nemen van alle veiligheidsmaatregelen. Ook verzocht hij in de gevaarlijke industrieën het verrich ten van overwerk te vermijden. Hartverscheurende tonelen speelden zich bij de ingang van de Dahïbuschmijn af, toen bekend gemaakt werd, dat de reddingswerkzaamheden werden ge staakt, omdat er geen hoop meer bestond op het nog aantreffen van overlevenden. In ons nummer van Zoterdag hebben wij melding gemaakt van een geweldige ontploffing, welke Vrijdag in de haven van het Amerikaanse plaatsje South Amboy heeft plaats gehad en waarbij 4 schepen met ontploffingsstoffen van de aarde verdwenen. Thans is bekend geworden, dat bij deze ramp 27 doden gevallen zijn. In totaal zijn 600 ton explosieven de lucht in ge gaan. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft vastgesteld, dat de explosieve stoffen bestemd waren export naar Pakistan en dat voor het vervoer verlof was verleend. I ^-„il ■trr De ontscheping van het troepenschip „General M. B. Stewart", dat met Neder landse troepen onderweg is van Indonesië naar Nederland, zal niet te Amsterdam, maar te Rotterdam geschieden. De ..gene ral Stewart" wordt tegelijk met de .General S. D. Sturgis" omstreeks 26 Mei a.s. in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping van het troepenschip „General M. L. Herse;dat eveneens onderweg is naar Nederland, zal daaren tegen niet geschieden te Rotterdam, doch te Amsterdam. De „General Hersey wordt reeds omstreeks 31 Mei a.s, tin o s land verwacht. Aanbidding van de maquette van de radiozender aan de H. Vader. Links achter Z. H. minister Rutten en ver- volgens van links naar rechts oud-minister Sassen, de gouverneur van Limburg ™r Houbenminister Van Ondanks het feit, dat èn Bertha Her- togh zelf èn haar pleegmoeder Aminah zich blijven verzetten tegen hun schei ding, zal eerstgenoemde toch naar Ne derland worden gezonden. De Nederlandse consul-generaal in Singapore heeft een plaats voor het meis je geboekt op de „Surriënto", die Dins- Een telefoto van de mijnramp in Gelsenkirchen. Mijnwerkers dragen een der slachtoffers tveg. dag a.s. vertrekt. Twee Nederlandse ver pleegsters uit Indonesië zullen haar ver gezellen. Zaterdag weigerde het meisje, dat in een meisjeshuis van de Welfare-dienst verblijft te eten. Aminah, die haar een bezoek heeft gebracht, verklaarde, dat .Bertha niet wilde eten of slapen en met erger dreigde, als zij terug gezonden zou worden naar haar ouders in Bergen op Zoom. De hongerstaking heeft echte» niet lang geduurd,nauwelijks 24 Nadat het meisje verschillende nia den had geweigerd, vroeg zij om voed® Er werd daarop een rijsttafel voor naai klaar gemaakt. ,a(Jon Aminah heeft appèl aangetekend tee. de uitspraak van het hoge gerechtsnoi, waarbij het meisje aan de ouders weiu toegewezen. In Bergen op Zoom De heer en mevrouw Hertogh in Ber gen op Zoom zijn wel dankbaar vooi nei medeleven van zovelen, maar bldven tuca een beetje gereserveerd tegenover dege nen, die informaties komen inwinnen- „Natuurlijk zijn wij blij met dei„u spraak van het gerecht te Singapore o verzekerde vader Hertogh, c1"®?? VPIP hadden toch eigenlijk niet andersi v x wacht. In een andere uitspraak zou k niet hebben berust. Wij zijn MÜ ^tem- uitspraak. maar ons geluk is nog get m perd, zo lang wij Bertha niet bij ons n bij haar zes broertjes en zusjes he n. Het zal een opluchting voor ons zu zij eenmaal op de boot zit". De familie Hertogh iswel genegen Ammah in Bergen onderdak te verschaffen als t S tie voor de vrijwillige verzorging van Schaik en Paul de Waart. Achter deze min. Van den Brink treden. Onde: Het is ditmaal de eerste keer, dat wij de week vóór Pinksteren beleven sinds het Indonesische gebied tot onafhanke lijkheid is gekomen; en dat lijkt ons een reden de belangen van onze missionaris sen in de Archipel werkzaem, heel bij- i zonder onder de aandacht van hun Nederlandse geloofsgenoten te brenger.. Onder het oude staatkundige bestel vond de Evangelie-prediking geenszins altijd en overal rozen op haar weg In tegendeel moest zij gestadig tegen moei lijkheden van velerlei aard optornen, al kon ook getuigd worden dat de arbeid van Missie en. Zending ten bate van de volkeren dezer gewesten, wier lot zo innig met dat van Nederland was verbon den, zonder twijfel de meest onbaat zuchtige mocht genoemd, waaraan zonen en dochters van ons volk zich met op offering van geheel hun persoonlijkheid wijdden. In hun edelmoedige gedachtengang spreekt het van zelf, dat die arbeid juist nu met alle ten dienste staande middelen en zo mogelijk nog met meer élan moet worden voortgezet Gods zaak vraagt niet naar een politieke status en ook ontslaat deze ons volk niet van de plicht zijn mede-broeders en -zusters onder de tropenzon ter zijde te blijven staan vooral in die aangelegenheden, waarbij tijdelijk welzijn en eeuwig geluk hand in hand gaan. Nu de band losser is geworden en daardoor de mogelijkheid van verzwaring der moeilijkheden allerminst denkbeeldig- ligt het voorzeker op de weg van Neer- lands katholieken, hun steeds zo mild geschonken steun van offer en gebed kon het zijn te verdubbelen. De offerzin van het. „thuis-front" late niet af de nu eenmaal noodzakelijke voorwaarden te scheppen v>or het zo efficient mogelijk bewerken van de wijngaard; zijn aan houdend gebed moge van de Heer van de oogst verkrijgen dat Neerlands missie werk. met steeds intenser geestdrift ondernomen, ongestoord tot in lengte van tijden voortgang vinde. van een strikte uitvoering komsten der RTC stelt, niet in de rege ring zal zetelen zo lang de PNI hierin is vertegenwoordigd. Mr. Roem denkt anders Mr. Roem, de hoge commissaris van de RIS in Nederland, ziet de zaak anders. Desgevraagd zeide hij o.a., dat de invoe ring van de eenheidsstaat geen invloed zal hebben op de overeenkomsten der RTC. Want „de veranderingen, die zich in Indonesia thans voltrekken, zijn een binnenlandse Indonesische aangelegen heid. Ook het unitarisme in Indonesië zal deze overeenkomsten respecteren en er zal geen verandering komen in de sa menwerking tussen Indonesië en Ne derland in het bijzonder en Indonesië en de wereld in het algemeen." ,Het is een goede oplossing", zo ging de heer Roem voort, „dat zowel de re gering der RIS, als die der R.I. is afge- In Esplanade te Utrecht vergaderde Zaterdag de Ned. bond voor moeder- schapszorg en kinderhygiene. Tijdens het huishoudelijke gedeelte werd in de plaats van het aftredende bestuurslid dr. L. J. Brenkman de heer P. J. M. Haanappel te Rotterdam als zodanig benoemd. 's Middags volgde het wetenschappelijk gedeelte. Ingeleid door de bondsvoorzitter dr. Ph. H. Fiedeldij Dop uit Amsterdam hield dr. J. H. Lamberts te Rotterdam een voordracht over de ontwikkeling van de voedingstoestand van de Rotterdamse kinderen na de oorlog. Naar aanleiding van de slechte voe- Öingstoestand, waarin de Rotterdamse schoolkinderen in de eerste helft van 1945 verkeerden en om te onderzoeken, hoe deze voedingstoestand zich na de be vrijding zou ontwikkelen, werden groe pen van schoolkinderen uit een brede laag van de Rotterdamse bevolking in de laren 1946, 1947, 1948 en 1949 geregeld Onderzocht. De kinderen bleken in de jaren 1946 J947 zowel in hun voeding als in hun voedseltoestand belangrijke tekorten te Jorionen, die zich hoofdzakelijk baseer- op een tekort aan dierlijk eiwit, ijzer de vitamines A en D. Het toedienen W* een proefschoolvoeding, bestaande b "lelkeiwit, ijzer en de vitamines A en dlv^ar belangrijke verbetering in de voe- *èireoestand. Deze bleek zich in de ja- 0W846, 1947 en 1948 gunstig te ontwik- ■PrJ!- maar toch zodanig, dat nog steeds Was van tekorten in de voeding, met betrekking tot bovenge- voedingsstoffen, veer ïtende 1949 dreigde de toestand ?ev°lR»oterult te gaan, vermoedelijk ten pc schip, enerzijds het op ruime schaal J"1 «n ar komen van velerlei artike- lonen Anderzijds een spanning tussen deelte, „brijzen, waardoor het budgetge- «terxj» »t overbleef voor de voeding. Dit vermoeden werd volgens dr. Lam berts bevestigd bij een in Mei en Juli ingesteld onderzoek, waarbij aangetoond werd dat de voedingstoestand in vele opzichten weer achteruit ging en dat bezuiniging veelvuldig wordt gezocht op het gebied van de voeding, waardoor in volksbuurten en ook in betere wij ken een dalend melkverbruik viel te constateren. Naar de mening van dr. Lamberts stemt in vele opzichten de huidige voedseltoestand overeen met die der gezinnen van werklozen m de jaren 1935—1937. Spreker zou het van groot belang ach ten dat deze Rotterdamse onderzoekingen over het gehele land, maar vooral m de grote steden, werden nagevolgd. Wanneer ook elders dergelijke tekorten In de voeding worden gevonden, zou in tensieve propaganda voor betere gezins voeding gemaakt moeten worden. Tot slot van de bijeenkomst sprak mej. dr. P. H. C. Tricht uit Amsterdam over sociale consequenties van onze kennis be treffende de psychische ontwikkeling van het kind. Bertha. Iemand zou dan echter de^over- tocht moeten betalen, want de tamme is hiertoe niet in staat. Minstens 'twaalf kinderen zijn Zondag bii het. dorp Boscochiaro in de provincie Venetië verdronken tengevolge van het instorten van een brug tijdens een processie. Een priester en ongeveer, vijftig kinde ren van wie vele in witte kleding ter gelegenheid van. hun eerste H. Com munie, stortten in de snelle stroom van de rivier de Garzone. In de gemeente Steenwijkerwold zijn twee gevallen van pseudo-vogelpest ge constateerd. De pluimveestapels van de beide betrokken pluimveehouders zijn vernietigd. Enige weken geleden kwam in Steen wijkerwold eveneens reeds een geval voör. pc eenheidsstaat were inderdaad tot, Tenslotte zij opgemerkt dat de Par stand gebracht door t!en omvorming van tai-Sjahnr, die zich op het standpunt de R.I.S., doch hierbij zijn aanzienlijke "=n strikte uitvoering van de over concessies gedaan aan de Republiek In donesia, zodat de overwinning van Moh. Hatta, die voorstander was van de vor ming van de eenheidsstaat via de R.I.S., een py rrhus-o v er winning dient te wor den genoemd. Zo denken politieke waar nemers in Djakarta, blijkens berichten van Aneta's speciale correspondent, over de situatie na de eenheidsconferentie van Vrijdag. Er Is thans een einde gekomen aan de snelle ontwikkeling naar de eenheidsstaat door middel van de afbraak der negara s. Hierbij is echter steeds gebleken, dat niet de staatsrechtelijke vraag: of een fede- ratie dan wel een eenheidsstaat voor In donesië het beste zon zijn, de hoofdrol heeft gespeeld, maar wel politieke over- wegingen. gepousseerd vooral uit Djog- ja, dat de federatie een schepping van de Nederlanders was en dat de eenheidsstaat een schepping was van de nationale strijd. Vele waarnemers stellen thans de vraag, of er als gevolg van de vorming van deze eenheidsstaat een toestand van interne politieke rust ontstaan zal. Zij voorzien namelijk in de toekomst een herleving van de strijd der partijen on derling. waarbij de scheidingslijn zal vallen tussen de links-communistisch gezinde partijen enerzijds en de rechtse benevens de socialistische partijen an derzijds. Deze strijd is reeds thans in gezet, nu de zetelverdeling in het aan staande kabinet door de politieke partijen druk wordt besproken. Veel zal hierbij afhangen van de vraag. °f Moh. Hatta en ie. Djuanda tn het nieuwe kabinet de economische politiek zullen bepalen. Tegen deze beide mi- bisters bestaan te Djogja bezwaren. Moh Hatta wil men vice-president van de republiek maken uit de overweging, dat hii en ir. Sukarno beide als nationale figuren, boven de partijstrijd moeten staan. In genoemde kringen is men ervan overtuigd, dat de* strijd om de invloed der politieke partijen op de toekomstige regering in de komende weken het poli tieke leven zal beheersen. ir. Sakiman. lid van het parlement der R.I.S. voor de Partai Buruh Indonesia, heeft reeds aan de correspondent van het ANP verklaard: „De arbeiderspartij is niet tevreden voordat de consequentie en stipte uit voering van artikel 33 van de grond wet der republiek Indonesia is bereikt, hetgeen noodzakelijk moet leiden tot losmaking van Indonesia van de re sultaten der rondetafei-conferentie" treden. Onder leiding van president Sukarno, die de eenheid van geheel In donesië symboliseert, zullen Indonesi sche nationale figuren weer op de voor grond komen en zij zijn immers ook de dragers van de overeenkomst der RTC. Radiorede pres. Sukarno President Slikarno heeft Zaterdag avond een radiorede gehouden in ver band met de bereikte overeenstemming over de stichting van een eenheidsstaat. „De gebeurtenissen in de afgeglopen tijd," zo zeide hij o.m., „zijn zeer gunstig geweest voor de vorming van de een heidsstaat. De dynamiek der historie heeft ons buiten verwachting zelfs met grote sprongen vooruit gebracht. Het gehele volk van Indonesië behalve een kleine groep wacht thans met on geduld op de geboorte van de eenheids staat. De nationale geest, de geest van volkseenheid, bloeit weer op. Wij kun nen wel zeggen, dat er geen enkele af keuring is gehoord over hetgeen er gaat gebeuren." Spr. drong aan op de grootste mate van eenheid, opdat op 17 Augustus 1950 de eenheidsstaat het feit kan vieren, dat hij een eenheidsstaat is. 11 De onbewaakte overweg heeft weder om twee mensenlevens geëist. Bij Keinse onder de gemeente Schagen is Zaterdagmiddag omstreeks half vier de 23-jarige mej. T. B. uit Schagen. die op een fiets met hulpmotor onderweg was naar haar ouders in 't Zand, op een onbewaakte overweg door een trein van Den Helder naar Alkmaar gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was zo hevig verminkt, dat de politie pas ■s avonds erin slaagde de identiteit vast te stellen. Het meisje had de fiets van haar aanstaande schoonvader geleend. Zondagmiddag is,te ca. 3 uur de 15- jarige S. van L. uit Kaatsheuvel, toen hij op zijn fiets de onbewaakte overweg aan de Delmerweg te Tilburg wilde over steken, door een diesel-electrische trein, komende up de richting Breda, gegrepen en gedood De jongen wilde een bezoek brengen aan zijr, vader, die in het sanatorium „De Klokkenberg" bij Tilburg wordt verpleegd. De landelijke raad van de Federatie Ver. Maatschappij-ziekenfondsen, verte genwoordigende circa zestig ziekenfond sen waarbij 3,25 millioen verzekerden zijn ingeschreven, vergaderde te Utrecht ter bespreking van de situatie. Aan het einde van de beraadslaging werd een motie aangenomen, die ter ken nis van de minister van Sociale Zaken en van de Ziekenfondsraad zal worden ge bracht. In deze motie wordt de situatie, waarin het ziekenfondswezen is komen te ver keren, onhoudbaar genoemd en de in 1941 ingevoerde scheiding tussen ver plicht- en vrijwillig verzekerden heilloos. De bij voortduring en snel toenemende financiële tekorten van de afdeling vrij willig verzekerden hebben als gevolg een toenemende bedreiging van de gezond heidszorg van een belangrijk deel van het Nederlandse volk. Van oordeel, dat een verdere verhoging van de zieken fondspremie voor een zeer groot aantal vrijwillig verzekerden onverantwoorde lijk en ontoelaatbaar moet worden ge acht en dat de sociaal verantwoorde me disch noodzakelijke verstrekkingen aan alle verzekerden ongeacht tot welke groep zij behoren, dienen te worden ge waarborgd, constateert men in de motie, dat een vernieuwing en vereenvoudiging van het ziekenfondswezen van groot be lang is en de toepassing daarvan tot sa nering kan leiden. Het federatiebestuur wordt opgedragen te blijven streven naar de totstandkoming van één zie kenfonds per werkgebied en naar een zodanige organisatie en financiering van het ziekenfondswezen, dat slechts sprake kan zijn van één soort verzekerden, zo als onlangs eveneens is uitgesproken door de centrale bond van ziekenfondsen. Voorts zal gestreefd moeten worden naar de totstandkoming van een ziekenfonds wet, waarin de genoemde grondslagen verankerd zijn. Belerende kerkklokken en juichende mensenmassa's vierden Zaterdagavond de terugkeer van Costa tica's oudste en meest vereerde beeld van de Heilige Maagd der Engelen. Het nieuws, dat het gestolen beeld in Cartago was teruggebracht, werd bekend gemaakt door radio-omroepers. Binnen enkele minuten wist ledereen de heug- Hike tijding, Kea konkeLijk* hoog waardigto eidsbeki» der in San José bevestigde het bericht, dat het beeld omstreeks 17 uur (plaatse lijke tijd), in de basiliek van Onze Lieve Vrouw der Engelen bij San José was teruggebracht. Het 300 jaar >ude beeld werd bijna 'n week geleden gestolen door inbrekers, die de bewaker der kerk vermoordden. De diefstal verwekte een golf van woede en verontwaardiging in het ge hele land. De president kondigde drie dagen natio nale rouw af en de burgerij loofde 50.000 dollar uit voor het vinden van het beeld Hoe het beeld is teruggebracht., werd niet onmiddellijk: bekend getnMki. Door een schriftelijke sympathiebetui ging voor het Ned. Rode Kruis is H.M. de Koningin Haar volk weer eens voor gegaan in het tonen van een warme be langstelling voor het werk van deze in stelling. Het Ned. Rode Kruis verdient inder daad aller belangstelling en sympathie niet alleen om zijn algemeen gewaar deerd werk in oorlogstijd wie zal ooit de kostelijke gaven vergeten van het Zweedse wittebrood met boter, dat ons, in de barre hongerwinter door bemiddeling van het Rode Kruis gegeven werd? maar om zijn vredestaken tot heil van de lijdende mensheid- De vredestaken van het Ned. Rode Kruis zijn vele, welgeteld niet minder dan 17. Wij noemen slechts de hulpver lening bij calamiteiten> het ziekentrans port, de bloedtransfusiedienst, de moe- dermelkcentrale en de hoornvliescentra. Steeds is het bestuur van het Ned. Rode Kruis er op uit deze hulp- en dienstver lening te vervolmaken en uit te breiden. Zo is het hoofd van de technische dienst van het Rode Kruis, de heer Schreuder, er na lang zoeken en experi menteren In geslaagd thans belangrijke verbeteringen aan te brengen in het lig gend ziekenvervoer door het construeren van speciale brancards. De bloedtransfusiedienst werkt op het ogenblik aan een mobile installatie voor het verduurzamen van bloedpiasma, zo dat straks ook in ver afgelegen gebie den bloed van donors kan worden af genomen en ter plaatse tot een houdbaar plasma kan worden verwerkt. Half Juli hoopt men deze mobiele installatie ga- Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek kwamen in Maart 1950 3893 nieuwe woningen gereed. Voor de overeenkomstige maand van de jaren 1946 t.m. 1949 zijn deze cijfers resp. 58, 149. 2123 en 3455. In het eerste kwartaal van 1950 werden 10498 woningen vol tooid (eerste kwartaal 1949: 9505). De in Maart gereedgekomen woningen zijn als volgt over de provinciën en grote steden verdeeld (tussen haakjes de cijfers van Maart 1949): Groningen 162 (148), Friesland 113 (143) Drenthe 157 (168), Overijssel 277 (108), Gelderland 502 (523), Utrecht 213 (174). Noord-Holland (excL Amsterdam 394 (253), Zuid-Holland (excl. 'sGravenhage en Rotterdam) 599 (483), Zeeland 164 (240), Noord-Brabant 297 (476). Limburg 379 (355), Amsterdam 231 (77), 'sGra venhage 215 (98), Rotterdam 152 (207)» Noord-Oostpolder 38 (10). In Maart werden 3911 woningen in uit voering genomen (in Maart 1949: 2498). Het aantal in aanbouw zijnde woningen bedroeg op 1 April 39562, Het aantal in uitvoering zijnde woningen is het hoogst in Zuid-Holland, het laagst in de pro vincie Drenthe, n.L resp. 4905 en 667, hoopt men aez? r*md U betUWk Voor diit alles is geld nodig, veel geld. Wanneer echter heel het Nederlandse volk toont achter zijn Rode. Kruis te staan, komt dat wel in orde. Eenmaal per jaar doet het Nederlandse Rode Kruis een beroep op de financiële steun van het volk. Dit jaar zal het zijn in de periode van 22 Mei tot 4 Juni. Het kan van belang zijn hierbij op te merken, dat onder bepaalde omstan digheden giften voor liefdadige doelein den, zoals voor het Ned. Rode Kruis, voor de belasting als bedrijfsonkosten kunnen worden gerekend. De afdeling Voorlichting en Fondsenwerving van het Ned. Rode Kruis kan hieromtrent na dere inlichtingen verstrekken. In een bijeenkomst met het hoofdbe stuur werd Zaterdag aan de pers nog eens uitvoerig over dat alles verteld. Daarna wilde men eens in de praktijk laten zien, waartoe het korps in staat is. De journalisten werden daarom voor de keus gesteld, welke colonne een proef- alarm zou krijgen. Rotterdam werd uit verkoren en spoedig was door de korps commandant, luit.-gen. L. van Oyen, een alarmbericht gezonden aan de comman dant te Rotterdam. Het personeel van de noodcolonne van het hoofdbestuur werd evenens gealarmeerd. Met commando wagen, vrachtwagens, keukenwagen, licht.' agen en kraanwagen arriveerde men ln de Maasstad. Hier had men in tussen ook niet stilgezeten, maar was men naar de plaats des onheils (i.e. het parkeerterrein van het Feyenoord sta dion) gesneld. In ruim een half uur tijd was het „slagveld" geruimd, waren al le imaginaire verwondingen van de pers vertegenwoordigers verbonden en kon de thee in de keukenwagen worden aan- gekaudigd- «Éees Ij.' In Bath, welke Engelse stad na de bevrijding Alkmaar adopteerde, is Zaterdag een „Alkmaar-plantsoen" geopend. Burgemeester Wytema was een der sprekers daarbij. Daar de Tigris, dien tengevolge van de seizoen-regens sterk gezwollen is, het alarmpeil heeft bereikt en de stad Bag dad bedreigt, hebben de autoriteiten de dijken ten Zuiden van de Iraakse hoofd stad doen doorsteken, waardoor duizen den ha. onder water zijn gelopen. Ook de dijken vaai de Euphraat, ten Westen van Bagdad, werden doorgestoken, zodat het water naar de woestijn stroomde en het peil daalde. Alle gevaer voor Bagdad schijnt thans geweken. Er zouden evenwel 1500 wonin gen, waaronder 1000 hutten van gedroogd sü» vernield. D» Zuidoostelijke wijken van Bagdad bieden een trooste loze aanblik. Vijftienduizend daklozen hebben een toevlucht op de dijken gezocht. Zij ver zetten zich soms met geweld tegen die legerploegen. die. om Bagdad te vrij waren, de schamele woningen aan het water prijsgeven. Daar het industrie-cen'rum eveneen» onder water staat, zijn 10.000 arbeiders werkloos. Men vreest dat, als het water zal zijn teruggelopen, allerlei epidemieën zullen uitbreken, die zoals telkenjare, talrijk» slachtoffer» «uilen maketn 'WHt-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1