Oost-Duitse katholieke zakt in elkaar Pseudo-Christendom van de leiders Nusehke en Dertinger partij i Wet op wachtgeld- en werkloos heidsverzekering nog niet in werking R.K. Transportarbeidersbond in jaarvergadering Smeekbrieven van missionarissen op het Mivabureau Rapport over melkproductie Verwerking in zuivelindustrie De Russische vloot heeft de ankers gelicht De mijnramp in het Roergebied koopkracht van de roker Geluk en welvaart zijn grotendeels in handen der vrouw Dinsdag 23 Mei 1950 v.. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Naar een communistische Staatskerk Snel bergafwaarts Australische ambassa deur bij de R I. S. Oprichting bedrijfsverenigingen kost te veel tijd Onvoldoende inzicht in hoogte der premiën Zwitsers vliegtuig verongeukt NDER DE U P E Chauffeurs maken teveel overuren Meer donateurs nodig om wachtlijst te verkorten Onzekerheid voor de toekomst Koerst dwars door het gebied van manoeuvres Aantal doden tot 75 gestegen Zwitserse wenk tot hamsteren Export van bloemkool naar Engeland gestaakt Coloradokevers in Zeeland aangespoeld Detailllisten bevreesd voor te ruime voorraden WEERBERICHT ontboden voor „onmiddellijke raadpleging" ON Dl L O .„STUK INTELLECT" mekft"de"Zwtee brlkatln.^nrl^Il^kheta Se^jftl een wïi Ij Zwi^erse raiw. opruiming is van minder courante en Hij verklaarde verder: „De onbekende 0ude sigaren, is in feite een afslachting factoren in de internationale toestand -• - --s De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen meer bewolking dar vandaag met voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land enkele verspreide regen- of. onweersbuien. Weinig verandering In tempera tuur. Woensdag 24 Mei: Zon op 4.34 uur. onder 20.39 uur; maan op 11.14 uur, onder 1.52 uur. NIEUWESCHIEDAMSCHE COURANT Het hoofdbestuur der Oost-Duitse Christelijfc-Demoeratiselle Unie heeft rich, naar K.N.P. meldt, accoord verklaard met liet voorstel van de Sovjet-Duitse regering om bij de verkiezingen voor het definitieve Oost- Duitse parlement in October a.s. afstand te doen van een eigen candidaten- lijst en zich aan te sluiten hij de eenheidslijst van het communistische „Nationale Front". Deze beslissing, die bij de bekende ser viele houding van de leiding der Oost- Duitse C.D.U. door vrijwel iedereen in de Duitse Sovjet-zone werd verwacht, geeft in het geheel niet de opvatting van de massa der leden van deze zich „Chris telijk" noemende partij weer. Hetgeen natuurlijk de communistische pers niet belette van een accoord van het „Katho lieke volksdeel" met de rode eenheidslijst te gewagen. Intussen heeft het hoofdbe stuur van de CDU het nog oirbaar ge acht zich met een oproep tot de leden van zijn partij te wenden en hen aan te sporen hun stem bij de komende alge mene verkiezing „in het belang van de Kerk en het Christelijk geloof" slechts aan die candidaten te geven, die tot de eenheidslijst van het Nationale Front be horen. Alleen hierdoor kunnen de Chris tenen het goddelijk gebod van vader landsliefde vervullen, zo verklaren de heren Nusehke en Dertinger. Sedert de oprichting van de volksde- mocratlsche „Vrije Duitse Republiek" onder welwillende goedkeuring en zelfs actieve medewerking van de leiding der Oost-Duitse CDU, moet bij deze oor spronkelijke Christelijke partij opvallend duidelijk een steeds verder afglijden wor den geconstateerd naar de rol van een gewillig instrument in de handen van Eet Politburo. Aanvankelijk bleef de medewerking met de communistische machthebbers beperkt tot enkele, zjj het dan invloed rijke figuren, zoals de voorzitter Otto Nusehke of de sluwe Georg Dertinger, waarbij de overige partijleiders en zeker de grote massa der partijleden weinig neiging' toonden tot volgen. In de laatste tHd blMkt echter steeds duidelijker liet streven tot stichting van een soort „volks- democratisch Christendom" op de_ grond slag van een Leninistisch socialisme. Bij deze ontwikkeling kunnen drie stadia worden onderscheiden. In de eerste phase, dus vóór de grote euivering der CDU, waarvan o.m. de voorzitter der CDU in het land Saksen, prof. Hickmann het slachtoffer is gewor den, waren de krachten, die het socialis me als de enig juitste vorm van het Christendom in onze moderne tijd wen- cpn te beschouwen en tot gedweee sa- menvmrking met de SED bereid waren, verreweg in de minderheid ten opzichte van hen die liet Christelijk karakter van de CDU onvoorwaardelijk wilden ge handhaafd zien. Duidelijk bleek dit tij dens de debatten in de parlementen der afzonderlijke „Lander" van Oost-Duits- land in het najaar van 1949 en in de afgelopen winter. Toen vielen nog zeer scherpe woorden over de maatregelen van de S.E.D. (communistische partij) tot het belemmeren van de activiteit der Kerken, over de achteruitzetting van het Christelijke volksdeel bij de bezetting van plaatsen in^het culturele leven, over het uitsluiten van de Christelijke jeugd van de universitaire studie en over de dwaze pogingen tot het ontkerstenen van de Christelijke kerstviering dooi het rode „Solidaritatsmannchen." Deze tegenstand tegen de systemati sche bolsjewisering van Oost-Duitsland eindigde vrij abrupt, nadat mannen zoals prof. Hickmann door „spontane protesten van delegaties der arbeiden de bevolking" als „onbetrouwbare ele menten" waren gebrandmerkt en door het dictatoriale optreden vooral van de vroegere Stahlhelm-man Dertinger uit de rijen der CDU min of meer hard handig waren verwijderd. Hiermede begon de tweede phase, die men de periode van 't zwijgen zou kunnen noe men. De CDU had toen afstand gedaan van haar taak als paladijn van het Christendom en onthield zich zorgvul dig van alles, waardoor zij de toorn van de rode machthebbers misschien zou kunnen opwekken. Thans is het derde stadium begonnen, waarbij de vroegere „Christelijk-Demo- cratische Unie" haar Christelijke origine reeds zover is gaan verloochenen, dat zij openlijk deelneemt aan vijandelijke acties tegen de Kerk. Deze fase dateert sedert Zondag 23 April j.l., toen de Katholieke bisschoppen gelijktijdig met de leiding der Protestantse Kerk door middel van herderlijke brieven tegen de toenemende geloofsvervolging in de volksdemocra ii tisehe republiek hadden geprotesteerd. Voor het eerst kwam hier de Oost-Duitse C.D.U openlijk tegen de Kerk in actie en laakte de actie der kerkelijke overheid als een „ongeoorloofde inmenging m politieke zaken". Er werd toen zelfs ge zegd, dat de Kerk door haar initiatief het Nationale Front in de rug had aan gevallen. De Oost-Duitse C.D.U. had door deze door haar uitgesproken veroordeling van de herderlijke brief der bisschoppen zwart op wit bewezen, dat zij voor de S.E.D en tegen hét Christendom had gekozen. Eenmaal op liet hellend vlak der dienstbaarheid jegens het Politburo is er voor de C.D.U. geen terug meer op deze weg van pseudo-Gliristelijke activiteit, want het Politburo eist uiteraard meer voor het dulden van in naam Christelijke C.D.U.-politici in goedbetaalde staatsbetrekkingen dan enkel maar een afwijzend ant woord op herderlijke brieven. Wat er thans van de Oost-Duitse C.D.U, verwacht wordt blijkt maar al te duidelijk uit hetgeen verleden wéék in Leipzig is gebeurd, waar de C.D.U.-minister Dertinger naast de voorzitter van de rode F.DJ. Honecker op een vergadering van Christelijke jongeren sprak en hen uit naam van het partijbestuur op wekte deel te nemen aan het communistische Pinkstercongres te Berlijn. Sedertdien begint de C.D.U. inderdaad op bevel van het Politburo in vergaderin gen i door haar partij pers het volk over de ïchristelijke" handelwijze der Kerk in 'ichten, het Vaticaan en de Wereld- raait der Protestantse Kerken als hand langers van de beursmagnaten en „mono polie-kapitalisten" van Wallstreet te doodverven en te bewijzen, dat de ver tegenwoordigers der Kerk niet meer in dé ware geest van Christus handelen. De volgende stap zou nu de stichting van een „volkseigen" Kerk moeten zijn, al dan niet gesplitst in een „Katholieke" en een „Evangelische" afdeling. Of het zo ver nog zal komen, is hier op het ogen blik nog niet te beoordelen; de ontwikke ling loopt echter reeds aardig in deze richting. Georg Dertinger heeft overigens ook op. deze weg reeds een flinke stap gezet door zijn verklaring over de wenselijkheid van een „konstructives Verhaltnis" tussen De Australische minister van buiten landse zaken, Percy Spender, heeft de Australische ambassadeur bij de regering der R. I. s. ontboden „voor een onmid dellijke raadpleging", zo meldt Reuter uit Sydney. Het persbureau voegt er aan toe ttat dit verband houdt met hetgeen president Sukarno In zjjn radiorede van saterdag heeft gezegd over Nieuw Guinea. Kerk en Staat in Oost-Duitsland volgens het voorbeeld van de Oost-Europese volksdemocratieën. Door deze uitlating wilde Herr Dertinger niet moer en niet minder zeggen, d«n_ dat de toestanden in deze landen bevredigend zijn en dus ook in Oost-Duitsland zouden moeten worden ingevoerd. Bijzonder „constructief" moet volgens Dertinger de verhouding tussen Kerk en Staat in Hongarije zijn. Hij ver telde tenminste aan zijn jeugdige toe hoorders in Leipzig, dat er in Hongarije zelfs nog confessionele scholen beston den, waarvan hij zich persoonlijk had kunnen overtuigen. De C.D.U.-minister vergat hierbij alleen te verklaren, waarom Kardinaal Minds- zenty door de rode machthebbers van Boedapest zo wreed werd vervolgd, toen hij tegen de onderdrukking van de con fessionele scholen in Hongarije protes teerde. Natuurlijk werd de Kardinaal toen niet wegens zijn verdediging van het onderwijs voor de rechter gedaagd, maar wegens „smokkelarij van deviezen en ondermijning van de staat". Over deze dingen sprak Wilhelm Pieck's minister van buitenlandsezaken zijn «jeugdig ge hoor uiteraard niet; zijn opdracht was immers den volke diets te maken, dat Christendom en communisme eensgezind samen kunnen werken. Een „Christen dom" dan van het merk Georg Dertinger en Otto Nusehke Een enthousiaste menigte van militairen en burgers verdrong zich op het station in Udine, toen daar de trein arriveerde, die generaal Emilio Battisti uit de Russische krijsgevangenschap naar huis bracht. Links de generaal, die zich uit het coupéraam naar voren buigt. Op 1 Jnh a-s; geljjk algemeen reeds werd verwacht, de 0p wachtgeld en werkloosheidsverzekering inderdaad nog niet kunnen worden ingevoerd en wel omdat de voorbereidende maatrege len tegen die datum niet gereed kunnen zijn. De minister van Sociale Zaken deelt zulks mede in antwoord op desbetreffen de vragen, welke het Tweede-Kamerlid Andriessen (KVP) hem onlangs had ge steld. Ter verklaring daarvan wijst de mi nister er in eerste plaats op, dat de oprichting vaJ de bedrijfsverenigingen aan het bedrijfsleven meer tijd heeft ge kost dan aanvankelijk mocht worden ver wacht. Thans is nog slechts van 19 van de 26 op te richten bedrijfsverenigingen een verzoek om erkenning ingekomen Om trent deze verzoekyj moeten volgens de wet. voordat tot ei kenning kan worden overgegaan, het algemeen werkloosheids fonds en de Stichting van de Arbeid wor den gehoord. De ingekomen verzoeken zijn bereids aan deze instanties voorge legd. Eerst na ontvangst van de adviezen dezer beide instanties kan de behande. ling op het departement plaats hebben. Een tweedie oorzaak van de vertraging m de invoering van de wet vormt de omstandigheid, dat nog geen voldoende in zicht bestaat in zake de premiën. die voor de wachtgeldsfondsen en voor het Alge meen Werkloosheidsfonds moeten wor den bijgedragen. Van de bovenbedoelde 19 bedrijfsverenigingen heeft tot op heden slechts een zeer gering aantal een, meest al nog slechts voorlopige, premiebereke ning aan het bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds medegedeeld. Voorts is nog overleg gaande omtrent de vraag of en in hoeverre voor de land en tuinbouw, artikel 36, lid 5, der Werk loosheidswet toepassing dient te vinden. Omtrent welke vraag ook in de kringen van die bedrijfstak zelf geen overeen stemming bestaat. Een beslissing omtrent deze vraag is nodig vóórdat de premie voor het wachtgeldfonds in deze bedrijfs tak kan worden vastgesteld. Een derde factor, welke vertragend werkt, is, dat de organisatie, welke voor deze wet wordt opgebouwd, de grondslag vormt voor de toekomstige uitvoerings organisatie voor de gehele sociale ver zekering. De opbouw dier organisatie dient derhalve in dier voege te geschie den, dat de overgang naar de nieuwe or ganisatie gemakkelijk zal kunnen plaats vinden. Met zekerheid valt nog niet te zeggen, wanneer de werkloosheidswet nu wel in werking zal kunnen treden- Het streven is er op gericht deze invoering zo spoedig als dit mogelijk is te bewerkstelligen. De wrakstukken van een eenmotorig Zwitsers vliegtuig, dat Woensdag tijdens een vlucht van Bazel naar Milaan ver dween, zijn gistermorgen teruggevonden bij de ingang van de spoorwegtunnel door de Furka. De vier inzittenden bleken om het le ven gekomen te zijn. Wanneer wjj thuis een pijp roken, dan maakt onze lieve betere wederhelft daar nimmer bezwaar tegen; volgens haar schept dit dampen een gezellige sfeer. Hetgeen wij een zeer verstandige op merking vinden. Nu is ons trouwens gebleken, dat wij zeer verstandig doen door een pijp te roken. Immers, professor Albert Einstein, die erelid geworden is van de „Montreal Pipe Smoking Club", heeft verklaard: „Pijp roken bevordert een kalm en ob jectief oordeel in alle menselijke aange legenheden". Zie zo, aan die uitspraak hebben de anti-dames met haar vrees voor zwarte gordijnen een zware pijp te roken' Er zit dus blijkbaar wel wat in een pilp- „Een kalm en objectief oordeel"! Och. dames, laat uw mannen toch voor de ramen een pijp roken; dat siert uw wo ning, want dan zal iedere voorbijganger zeggen: „Daar zit een stuk intellect"! „Een kalm en objectief oordeel"! Daar om spreekt men natuurlijk van een „vre despijp roken". Immers, wie kalm en objectief oordeelt, maakt geen ruzie. Daarom is een man, die tevreden thuis zijn pijp mag roken, geen onruststoker! Ruzie en onrust komen er pas, als er aan een pijp een leiding zit denk maar eens b.v. aan een oliepijpleiding want over die leiding wil ieder de leiding hebben en dra heeft men tabak van de vredespijp! Maar wij hadden het over een pijp zonder leiding. „Een helder en objectief oordeel". Spoedig verwachten wij in ad vertenties de zinsnede: „pijprokers heb ben de voorkeur" en wellicht stellen de directies pijproken verplicht. Kunnen wij hebben: pijp ennatuurlijk tabak. want van niets kan de pijp niet roken en je rookt dan in het belang van het bedrijf en niet voor je plezier. Doch weet u, wat wij nu het plezierig ste vinden van die uitspraak van prof. Einstein? Het onthult, waarom wij op het College vroeger nu en dan slecht werk leverden. Dat gebeurde altijd als ons oordeel niet kalm en objectief kon zijn, omdat wfl dan.rookstraf had den! Het wachten is nu nog slechts op een pleizierige prof, die beweert, dat elke ochtend en middag een glaasje —onver schillig met wat, als het maar geen wonderolie is nodig is voor een hel der oordeel en evenzo om de drie uur een lekker hapje 1 ANALYST De Ned. R. K. Bond van transport arbeiders „St. Bonifacius" hield Maandag zijn jaarvergadering onder voorzitter schap van de heei W. A. van het Schip, die in, zijn openingsrede zeide, dat de bond 10.200 leden telt en dat hij ver wacht, dat binnenkort het aantal van 12.000 -zal worden bereikt. Voorts deelde hij mede, dat de spanning tussen lonen en prijzen, waarbij het reële loon nog steeds zakt, de volle aandacht van de Staatssecretaris mr. J. Call fr.) overhandigt aan de dichter G. Achterberg de P. C. Hooftprijs. In het midden mevr. Achterberg. Dft jaar zal de MlVI. de Missie Ver keersmiddelen Actie, haar 15-jarig be staan vieren. Officieel althans, want het itreven naar 't verschaff en van moderne verkeersmiddelen aan de missionarissen als hulp bij hun moeilijke taak bestaat reeds meer dan 20 jaar Tijdens de laat ste wereldoorlog heeft de Mlva nood gedwongen haar activiteit moeten op* geven, doch sedert de hervatting ervan na de bevrijding werden 225 missionaris sen geholpen bij de aanschaffing van een verkeersmiddel. Uit het jaarverslag over 1949 blijkt, dat op verlangen yan Hoogwaardig Episcopaat de Miva is gereorganiseerd. De reden daarvan was een betere aan passing aan de huidige organisatievorm van het missiewerk in Nederland. Het comité bleef een lekencomité; alleen werd door het bestuur een priester als voorzitter gekozen, In 1949 werd wederom een groot aantal missionarissen uit alle Orden en Congre gaties van ons land gesteund bij de aan koop van ten verkeersmiddel in de missie, overal ter wereld Een bedrag van 35 000 kon worden uitgekeerd, doch belaas is het bedrag der donaties niet in overeenstemming me' het steeds stijgend aantal aanvragen der missionarissen Men zou op het Miva-bureav de brieven en smeekschriften der vele missionarissen eens moeten nalezen om de hopeloos- primitieve toestanden in vele missie gebieden te leren kenn-n en.... te be treuren. Daarom nicest men 1950 ingaan missionarissen, die de vereniging nog niet kan helpen. Het jaarverslag spreekt de hoop uit, dat de kleine teruggang in donateurs in 1950 zal worden omgezet in een beduiden de vooruitgang en lat als gevolg daar van vele Nederlandse missionarissen ook "€,el kunnen worden geholpen bij jC^'groot gedeelte n JU Ook Ipatftni'aaT 7A TTX7H T*A AV> mAMliilrA - - -Uilv.™ missietaak adyes van de Miva is: Herengracht 215 Amsterdam-C. Het comité hoopt, dat vele katholieken mogen iedewerken aan deze „Moderne wereldverovering voor God". Ruim de helft van onze cultuurgrond wordt voor onze melkveehouderij ge bruikt. Bijna anderhalf millioen melk en kalfkoeien werden er in 1949 van ge voederd. Deze bijna anderhalf millioen koeien gaven in datzelfde jaar bijna 5.3 milliard kg. melk. Van deze enorme hoe veelheid melk werd ruim 2.1 milliard kg. c2?sumPtiemelk gebruikt d.l. onge- "eer 213 kg. per hoofd van de -bevolking. y.aL„ °verige hoeveelheid melk werd 84.000 ton boter gemaakt, 128.000 ton iu! ti :P00 ton gecondenseerde volle m id ton gecondenseerde magere melk; 13.200 ton niet magere en 15.000 ton magere melkpoeder en 500 ton ca seïne. Lang niet al deze zuivelproducten werden m ons land geconsumeerd, maar voor een groot gedeelte geexporteerd n.l. p y?n boter; 62 pet. van de kaas, alle condens en 25 pet. van de melkpoe der. .In totaal hebben de uit deze 5.3 mil liard kg. molk bereide zuivelproducten r°oo 1-4 mil.hard gulden opgebracht. Pi ■- -T economisch van enorme betekenis is voor ons land blijkt wel dui delijk uit deze enkele cijfers. ?'n5?s echter maakt de zuivebnaustrie zich ernstig bezorgd over de exportmogelijkheden van onze zui velproducten. De oorlog heeft ook hier een kink m de kabel gebracht. En daar het hier gaai om een exportwaarde van i 557.000.000 alsmede om het bestaan van van onze boeren, 5.™ °??„.materieel zo zware en moeilijke héén de Stichting voor de Landbouw een commissie onder leiding Van prof. de Jong uit Wageningen in 't leven geroe pen om een rapport uit te brengen over de meest rationele bestemming van de melk. Deze zogenaamde melkbestem- mingscommissie heeft thans haar lang De 29 Russische vissersschepen, die met het moederschip „Tambof sinds Vrij. dag aan de Z. kust v n Engeland ver toefd hebben in het gebild, van waar uit deze week vloot manoeuvres worden gehouden door 'le landen van de Wes telijke Unie, hebben gisteren de ankers gelicht en zijn weggevaren in de rich ting van de Golf van Biscaye. Aangezien de manoeuvres zich ook tot dit gebied uitstrekken, moeten de Rus met een wachtlijst van meer dan 150lsisch« schepen herhaaldelijk de aas de oefeningen deelnemende vaartuigen krui sen Ze kunnen de verrichtingen van de oorlogsschepen volgen op hun radarin stallaties. Maar omgekeerd houden ook de Westelijken de bewegingen van de Russen voortdurend in het oog. Ondernemende bootjesve. huurders aan de Zuidkust van Engelend hebben intus sen aardig verdiend aan het onofficiële Russische vlootbezoek. Lij organiseerden tochtjes rondom de „Tambof" en vroegen daarvoor het niet geringe bedrag van acht shilling per persoon. niet optimistisch noch hoopvol rapport uitgebracht. Tevoren reeds had de Unilever aan zijn landbouwkundig adviseur, ir. J. Seven ster, opdracht gegeven zich over de toe komst van de zuivelindustrie in Neder land te beraden en Prof. Dols bereid ge vonden aan het tot stand komen van een rapport mee te werken. De oorzaak van deze opdracht lag niet alleen in het feit, dat de Unilever grote belangen heeft bij het wel en wee van de zuivelindustrie, maar vooral in een gesprek, dat enige jaren geleden plaats gehad heeft tussen dr. P. Rijkens en ir. S. L. Louwes over de bestudering van de toekomst van "de Nederlandse zuivel. Het resultaat van het beraad van Sevenster en Dols ligt voor ons in de vorm van een ook typo grafisch uiterst verzorgd boekwerk. Wanneer men beide rapporten nauw keurig bestudeert en met elkander verge lijkt, dan valt een opmerkelijk en belang rijk verschil jn het uitgangspunt opval lend op. De melkbestemmingscommissie gaat in haar rapport zonder meer uit van het bestaan van een enorm grote melkplas op grond van het feit, dat de Nederlandse bodem en het vaderlandse klimaat zich bij uitstek zo niet bi) uit sluiting voor de veehouderij lenen, ter wijl Sevenster de redelijkheid van de grootte van deze melkplas zelve aan een nauwkeurig en uitvoerig onderzoek on derwerpt. En terecht Want wanneer men weet, dat onze rundveestapel niet heel en al „bodenstandig" is, maar voor een groot gedeelte op aantal gehouden kan worden door middel van buitenland se cultuurgrond, waarvan de opbrengst in de vorm van veevoeder wordt geïmpor teerd, dan vormt ook de grootte van de veestapel zelf en via haar de grootte van de melkplas een probleem, waaraan men niet kan voorbijgaan. Dat ook Sevenster tot de conclusie komt, dat een groot deel van onze bodem uitsluitend geschikt is voor grasland, pleit voor de objectiviteit, waarmede hij zijn onderzoekingen heeft verricht. Dat hij na een uitvoerig en knap betoog te vens tot het inzicht komt, dat de melk productie niet of vrijwel niet gebaseerd mag worden op geïmporteerd krachtvoer en in het bijzonder niet op ook voor men selijk consumptie geschikte granen, is een conclusie waaromtrent wij de tegen argumenten van de melkbestemmings commissie met spanning tegemoet zien. Intussen gaat Sevenster uit van de mo gelijkheid, dat onze melkproductie zelfs zonder verhoogde krachtvoenmport door intensivering van de graslandbe- drijven en de gemengde bedrijven op de zandgrond alsmede door gebruik te ma ken van voor veevoeder geschikte bijpro ducten der Nederlandse voedingsmidde lenindustrie, in een tiental jaren gemakkelijk tot ongeveer 6.5 millioen ton kan worden opgevoerd. En hij acht dit gezien de nationale zo wel als de internationale situatie verant woord. TH. P. Zelfs uit een ramp, als die, welke zo pas te Gelsenfcirchen heeft plaats gehad, weten op Moskou georiënteerde Oost- Duitse „leiders" munt te staan voor hun politiek Zo heeft de Oost-Duitse premier Grotewoh! gisteravond de Westerse ge allieerden verantwoordelijk gesteld voor de ramp. In een boodschap van rouw beklag aan de commissie van sociale voormannen der mijnwerkers van de be trokken mijn geeft hij met name het geallieerde orgaan voor het Roergebied de schuld voor het verlies van mensen levens bij J« ramp. Hij verwijt dat orgaan het nalaten van de nodige voorzorgsmaat regelen, zone er daaraan nadere aan duiding te geven echter. Ook de leider van de West-Duitse communistische perlementsfnctie, Heinz Renner, heeft in een telegram aan de raad van arbeidsvertegenwoordigers te Gelsenkirchen verklaard, dat de ramp in hoofdzaak te wijten is aan het inter nationaal statuut van de Roer. Als oorzaak van de ramp noemde hij „de meedogenloze campagne ter ver groting van de productie" en de verwaar lozing van veiligheidsmaatregelen. Intussen zijn nog meer slachtoffers van de explosie aan hun verwondingen be zweken, zodat het dodencijfer tot 75 is gestegen. In tegenstelling tot hen, die reeds de oorzaak van de mijnramp weten te noe men, hebben mijndeskundigen verklaard, dat het nog enige tijd zal duren, alvorens de juiste oorzaak der catastrophe zal kun nen worden vastgesteld. bond opeist. Zijns hafen: moet niet zo zeer' gestreefd worden naar loonsver hoging. als wel naar prijsverlaging. De bond eist een betere contróle op naleving van het rijtijdenbesluit/ De grens van 55 werkuren per week wordt dikwijls tot 90 a 100 uren overschreden. Wat betreft een eventuele fusie met de R K. Bond „St. Raphael" zeide de heer Van het Schip, dat de transportarbeiders nog altijd tot fusie bereid zijn, doch een onderverdeling van „St. Bonifacius" vier kant weigeren. In dat geval wenst „St. Bonifacius" zichzelf te blijven, al kost dat offers. Deze mening bleek door de vergadering te worden gedeeld. De bestuursverkiezing had tot resul taat. dat de heren J. A. S. Smits uit Nijmegen en N. J. Verhaar uit Hillegom als nieuwe leden werden gekozen en de voorzitter voor een nieuwe periode van vier jaar werd herbenoemd. In verband met het optreden van de coloradokever heeft Nederland, tengevol ge van een met Engeland getroffen af spraak, de export van Nederlandse bloem kool naar Engeland met ingang van gis teren tot nader order gestaakt. De export van bloemkool naar Enge land had in de laatste 'tijd een zeer ge ringe omvang, zodat het algehele export beeld van bloemkool door deze maatregel vrijwel geen wijziging zal ondergaan, zo deelt men ons van de zijde van het mi nisterie van landbouw, visserij en voed selvoorziening mede. Naar de plantenzj^ktenkundige dienst te Goes mededeelt, zfln gisteren bij Hoe- dekenskerke, Borssele, Zoutelande en Vlissingen vele coloradokevers aange spoeld. De schooljeugd is gerequireerd om bjj het rapen van de kevers te helpen. Tevens is men direct met bespuitep be gonnen. Op het Noordelijk strand te Zandvoort zijn gistermorgen coloradokevers aange spoeld. Van gemeentewege zijn direct alle nodige maatregelen getroffen om de insecten in te zamelen. Ook op het Sche- veningse strand meldden zich kevers. Het waren er echter maar twee, die Zon dagmiddag werden gevonden en gedood. Twee ministér-presidenten. Birma' premier Thakin Nu bracht gisteren een bezoek aan zijn Ned. collega dr. Drees. (Van onze Amsterdamse redactie) Het 27e bondscongres van de Ned. R.K. Bond van Sigarenwinkeliers „St. Anto nius" werd Maandag in het Apollopavil- joen in Amsterdam begonnen en zal daar vandaag worden gesloten. Na een wel komstwoord door de voorzitter van de organiserende afdeling, de heer G. van Westerloo, heeft de bondsvoorzitter de heer Th. Pannekeet een uitvoerig jaar overzicht gegeven, waarbij hij bijzonder de verhouding tussen producent en de tailhandelaar belichtte, die niet bijster ideaal bleek te zijn. ■ftolgens de sigarendetaillisten treedt de industrie in tal van gevallen te eigen' machtig op. Dit geldt o.a. voor de aan' kopen van veel te dure tabakken, zoals dat onlangs op de tabaksveilingen weer is gebeurd en nog steeds gebeurt. Hier wordt geen rekening gehouden met de koopkracht van de roker in het algemeen. De detaillisten betreuren het. dat de in dustrie hierbij geen voeling houdt met de detailhandel, die uiteindelijk het product toch verkopen moet en de afzetmarkt het beste kent. Ook de kartelvorming is een doorn in het oog van de detailhandel, die hierin een bedreiging van zijn zelfstan digheid ziet Op het ogenblik zit volgens de me ning van de detailhandel de sigaren- industrie met de stukken die voor een deel hun oorzaak vinden in de verkoop- Zwitserlands president, Max Petit- pierre, heeft gisteravond op een confe rentie van de radicale partij verklaard, dat de Zwitser e huisvrouwen voort fe wl moeten eraan ipvpnsminrifOp»-. in t,A daan I **nstrie, waardoor de belangstelling bij nrnriflt a de detailhandel aanzienlijk is verminderd. verplichten de regering alle voorzorgs maatregelen te nemen, om te zorgen, dat het .Zwitserse volk elke noodtoestand het hoofd kan bieden". die voor de klein- (en straks ook voor de midden-) industrie funest zal blijken te zijn. In verband hiermee en in verband metde winstmarge-politiek van de in dustrie wordt de detailhandel ernstig ge waarschuwd voor vorming van groter» voorraden. Vooral ook omdat er door rui me aankopen onder de huidige winst marge-bepalingen toch geen extra voor deel te behalen is. In hoofdzaak door d» houding van de ambtelijke secretaris van de ondervakgroep binnenlandse groot handel in tabaksfabrikaten kon men in d» kringen van „St. Antonius" ook niet erg enthousiast zijn over het contact met deze ondervakgroep. Aan het slot van zijn jaaroverzicht deel de de voorzitter nog mee, dat het hoofd bestuur zeer binnenkort, zo mogelijk in overleg met de zusterorganisaties de in 1939 onderbroken onderhandelingen hoopt te kunnen opnemen om een On dernemersovereenkomst tot stand te bren gen. De opheffing van de Vakgroep maakte het kernpunt uit van de afdelingsvoor- stellen. De heer G. J. Erftemeijer uit Am sterdam lichtte dit punt met een puntige documentatie toe. De bijdragen aan de vakgroep en aan de bedrijfsgroep lokten een uitvoerige discussie uit. Voorts werd aangedrongen om een actie te onderne men tot verhoging van de winstmarge en werd er protest aangetekend tegen het aanbrengen van onzedige en aanstootge- reclames voor tabaksartikelen, fi Hdens "e* diner dat 's avonds door d» afdeling Amsterdam werd geoffreerd, werd aan de heer Erftemeijer, die oud- bondsvoorzitter is, het ere-lidmaatschap van „St. Antonius" aangeboden. Op de tweede congresdag zouden twe» belangrijke punten ter tafel komen n.L de P.B.Ö. en de economische binding in de sigarenindustrie en de detailhandel. Wat betreft de actie voor accijnsverlaging wil de detailhandel momenteel zeker niet zo ver gaan als de sigarenindustrie; men ziet in accijnsverlaging ook een gevaar en voelt meer voor het standpunt van dm kerfindustrie in deze kwestie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1