begrijpen elkaar Een betoverende natuur en een Westerse mens Een mens leert geloven in het leven Vrijheidsstrijd der Oekraïners Strijd om een kind duurt voort Egmonds Abdij duizend iaar geleden gesticht Nieuw klooster verwacht zijn eerste abt Verscherpte houding Groot-Rusland Yredesprogram van Trygve Lie [WAARDOOR VERONGELUKTE DE „NIJMEGEN" Onveranderd dividend Koninklijke Winst Kon /Shell groep f 380 (v. j. 354) millioen Concurrentie met de Nederh zindelijkheid Uitspraak inzake ,.Franeker"-ramp f „Klopsymphonie", nieuwe roman van Gerard van Eckeren J Bertha mag nog niet vertrekken In Makassar vielen 500 doden Onderzoek leverde geen positief resultaat op Centrum der kerstening van Holland DINSDAG 2.3 MEI 1950 PAGINA 4 Raad voor de Luchtvaart: Piloot maakte twee fouten XT-0 11 0 1 (Van onze verslaggever) De Abdij van Egmond herdenkt dit jaar liet feit, dat 1000 jaar geleden de Benedictijnen van de St. Pieters Abdij in Gent naar ons land kwamen. Van dit centrum uit verbreidde zich het geloof over onze lage landen en de herbouw van dit glorie volle centrum geeft nog meer glans aan dit herdenkingsfeest. Nu staat er in Egmond weer een Abdij en de wijding van de door de monniken gekozen abt zal het luisterrijke hoogtepunt van de herdenkingsfeesten worden. Het archief werd gered OP DE VLUCHT NEER GESCHOTEN De Abdij, gelijk die sedert 1935 in Egmond reeds groeide. Nederland en Finland HELSINKI, 20 Mei 1950. Er moeten veel, heel veel wolken in de wereld zijn. En zij schijnen te kunneil samenpakken, of zo men wil samenzweren. Want op onze Nurmi- ren van Schiphol naar Aho-Turker, op de Zuid-West-punt van Finland, vormden zij een ondoordringbaar gordijn, dat tot hij Kopenhagen alle uitzicht op de schone aarde afsloot. Maar zelf genoten wij van de zon; en toen eindelijk de regengoden ons gunstiger gezind werden, konden wij over de nu onbewogen Oostzee uitzien naar de Amerikaanse Privateer, die daar beneden in de golven met alle inzittenden een droevig graf had gevonden; niet wijl de natuurkrachten tegen haar samenspanden, maar omdat de vijandige mens die vreemde mechanische vogel niet in zijn nabijheid duldde. Abo-Turku Zo stonden acht Nederlandse journalis ten dan op Finse bodem; uitgenodigd door de Finse regering, om met de Finse mens, de Finse natuur ende Finse problemen kennis te maken. Gemeenlijk moet men een aantal da gen in een land, waar men tevoren nooit was, vertoeven om de eerste indrukken te kunnen opdoen; in elk geval ze te kunnen verwerken; om niet door een gemakkelijke schijn te worden verleid. Even moet men komen in de sfeer van een andee wereld, welke, nu ja, slechts acht uur vliegen van ons afligt, wat toch altijd een paar duizend kilometer blijft; maar <jie anderzijds door vorming, klimaat en historie tot iets eigens is ge wórden. Een van die, toen nog niet te contro leren, eerste indrukken is na een week verblijf in Finland tot zekerheid gewor den. Dennen, berken, lijsterbessen groeien er als in Nederland, zij het in veel gro ter getale, in een betoverende weelde van frisse jonge lente-tinten tot het somberste groen der hoge, slanke pijn bomen. De meren, meestal lang gestrekte in de lengte-as van het land, nodigen er. ook precies als in ons land op de plas sen, tot een bekoorlijk boottochtje, tot eeiv spelevaren op de in deze maand zo rustige baren. Maar de mens In Finland is een Wes terse mens. Zijn voor de reiziger onbe grijpelijke taal men vindt er slechts "weinige woorden, waaraan menzelfs vage associaties met do West-Europese talen, kan verbinden kan over ons heen gaan; maar de toon klinkt ons ver trouwd. Als de Fin zich dan echter in een vaak vlot Frans, Duits of Engels uit drukt., of als een onzer gastheren, de charmante rpiss Salama Simonen van het Verbond van Finse journalisten en mr. N. Lund van het ministerie van bui tenlandse zaken, als tolk optreedt, dan is het geestelijk contact onmiddellijk tot «tand gebracht. Het ls waarlijk opvallend en verras- ■end, hoe gemakkelijk Fin en Neder lander elkaar begrijpen. Is het, wijl belden kinderen van een klein land zijp.? Is het, omdat er ten slotte zo veel landschappelijke gelijkheid naast grote verschillen overigens valt op te merken? .Is het, aangezien de Finnen en w-y, na de tweede wereld oorlog met in feite dezelfde problemen; woningnood, moordende belastingen, ja met eenzelfde bedreiging hebben te kam pen? Het zullen alle motleven zijn. welke medewerken om ons nader tot elkaar te brengen. Er zijn daarnaast typische, meer nationale karaktertrekken, welke de beide volken gemeen hebben. Wereldberoemd is de Nederlandse net heid, properheid, zindelijkheid. Zij wekt de bewondering, vaak de verwondering van allen, die onze grenzen overschrij den. Voor Holland is het maar goed, dat het aantal toeristen, dat naar het schone Finland gaat, (in werkelijkheid helaas!) nog zo klein is. Want minstens zouden wij onze faam en roem van zindelijk heid met de Finnen moeten delen. Waar we ook kwamen, was het, alsof men expres voor ons had schoongemaakt. Kans om as op de grond te laten vallen, hebben de Finse mannen bijna niet, zo talrijk is het aantal asbakjes, welke bo vendien aan tafel in de hotels onder lunch of diner zeker tien maal door schone worden vervangen. Waarlijk. I in land is een echt proper land; en boven dien wassen alle Finnen zich. De Nederlander houdt van zijn snaps, de Fin Van zijn „sknaps". In Finland is niets meer gerantsoeneerd dan koffie, welke op de bon ongeveer vijf gulden per pond kost, op de vrije (niet zwarte) markt echter onbeperkt voor ongeveer vijf en twintig gulden per pond te koop is. Alcoholica zijn ook vrij, en toch niet onbeperkt te krijgen. Alcoholica zijn een staatsmonopolie. Elke Fin, die een bepaalde leeftijd heeft bereikt, aan overigens niet opgeschroef de fysieke en morele eisen voldoet en., geen dronkaard is, kan een van staats wege verstrekt, streng gecontroleerd „persoonsbewijs" krijgen, waarop dan weer in daartoe aangewezen winkels alle sterke dranken gekocht kunnen worden. Het spreekt vanzelf, dat „de uitgeslotenen'' niet altijd in hun gedwon gen geheel-onthouding berusten; en zo ontstaat een ongetwijfeld kleine, maar reële zwarte handel in alcoholhoudende genotmiddelen. De straf daarop is zeer streng; het persoonsbewijs wordt inge trokken, en hotels krijgen voor een ge hele maand verbod, welke alcoholische dranken ook te schenken. Wij schrijven dit in een hotel, dat voor een maand is drooggelegd; en zelfs de Nederlandse journalisten, toch gasten der regering, moeten met Vichy-water genoegen ne men. Never mind, bij de onovertrefbare gastvrijheid, welke wij in Finland ge nieten. Nog even vermelden we de hoeveel heid, welke op het persoonsbewijs te verkrijgen is. Zij bedraagt per persoon en per dag twee liter De lezer mene niet, dat wij de vorige zin onder bepaal de invloeden neerschreven. Het is avond in het Vichywaterhotel. Hij mene ver der allerminst, dat de Fin zijn dagelijks rantsoen koopt en verbruikt. Er is echter iets veel diepers, dat Ne derland en Finland vereent. In hoe vele tafelredevoeringen hoorden wij niet van onze vrijheidsoorlogen: tegen de Romei nen, tegen Saksers, tegen Spanjaarden, Fransen, Engelsen en Duitsers; ons zo bekend klonk de naam van Willem van Oranje; we hoorden zelfs over de her tog van Alva en de tiende penning (o gelukkige tijdspreken. Het hoofdmo tief is steeds: de vrijheid. De vrijheid, de echte vrijheid met h%t zoeken naar de synthese tussen de gemeenschapsbelangen en de beleving van de persoonlijkheid. In deze vrijheid ligt het diepste we zen van onze Westerse cultuur; en wijl w(j dat streven zo sterk waarnemen, zowel bij de Finnen als bij de Neder landers, voelen wij ons zo na verwant, nettegenstaande de tweeduizend kilo meters, welke wij van elkaar verwij derd liggen. Daarom ook is het Finse volk een vol waardig Westers volk. In die geestesge steldheid is zijn grote kracht gelegen. En hoeveel wolken zich vaak boven dit land samentrekken; er achter blijft schij nen de zon der vrijheid. Moge voor dit land de hemel spoedig helder-blauw zijn! «•eft De Raad voor de Luchtvaart heeft gistermiddag zijn oordeel uitgespro ken over de oorzaken van de ramp, die op 12 Juli 1949 nabij Bombay is overko men aan het K.L.M.-vliegtuig PHTDF FranekerDit vliegtuig was, zoals men weet, met o.a. Amerikaanse jour nalisten aan boord, op weg van Indo nesië naar Nederland. De raad is van oordeel, dat de gezag voerder achtereenvolgens twee beoorde lingsfouten heeft gemaakt; Het inzetten van een landingsprocedure op een hem uit eigen ervaring niet bekend vliegveld onder weersomstandigheden, welke slech ter waren, dan die, omschreven in de voor de landing op dit vliegveld gestelde weerminima. De tweede fout ziet de raad in de omstandigheid, dat de gezagvoer der, nadat hij boven het vliegveld was gekomen, zich op lage hoogte heeft ge waagd boven het terrein, waarvan hij moest weten, dat er zich een voor zijn vliegtuig gevaarlijk liggende heuvel be vond, die door het slechte zicht en de lage bewolking voor hem niet zichtbaar was. De raad is voorts van oordeel, dat tot het optreden van het ongeval in be langrijke mate heeft bijgedragen het feil dat de verkeersleiding niet gead viseerd heeft te wachten met de lan ding tot de weersomstandigheden be ter zouden zijn, dan wel uit te wijken naar een ander vliegveld, en dat de verkeersleiding een landingsbaan heeft aangewezen, die het noodzakelijk maakte, dat het vliegtuig zich boven de gevaarlijke heuvel waagde. Nadat hij ons in de laatste maand van 1946 een buitengewone verrassing heeft bereid met zijn roman „De paarden vgn Holst", komt Gerard van Eckeren thans met een nieuw boek, dat wederom zeer sterk de aandacht vestigt op deze schrijver. Hij is naar leeftijd een vertegenwoordiger van „de oude generatie", maar een, die ons nog wel degelijk wat te zeggen heeft. Sterker: au Eekeren heeft met zijn „De paarden van Holst" misschien wel DE roman over de jeugd van rond de tweede wereld oorlog geschreven. Het is met Van Eckeren een waardig geval. In zijn vroegere werk bijv. ,,Ida Westerman" en „De late dorst is hij inderdaad een schrijver van drie generaties terug. Deze boeken zijn knap opgebouwd, met zorg en smaak geschre ven in een ietwat precieuze stijl Be wonderenswaardig en degelijk vakwerk, maar desondanks grijpen de jongeren er niet licht naar. Men kan dat betreuren, maar het is nu eenmaal zo. Overigens kunnen we deze boeken ontberen zonder onszelf ernstig tekort te doen, anders dan met de jongste boeken van deze schrijver het geval is. Bijna vijftig jaar na zijn jeugdwerk („Donkere machten", 1901) kwam Van Eckeren met zijn werken over de jeugd. En de 70-jarige blijkt in „De paarden van Holst" niet alleen de jongeren be grepen te hebben, neen, hij is een der hunnen; zijn toon is trouwens helemaal met vaderlijk. Met,, buitengewoon scherp psychologisch ontledingsvermogen heeft de schrijver' de jeugd geobserveerd, haar tekorten doorgrond, maar ook haar waar den onderkend en begrepen, iets wat ouderen vaak nogal moeilijk valt. Hij heeft baar moed en haar wanhoop door leefd. haar hoop en angst. En in het raam van een veelbewogen tijd verbeeldde hij op krachtige en grootse wijze het leven van deze jeugd. „De paarden van Holst is een rijp en bezadigd werk van een die oud van jaren en levenswijs is; maar hei is tevens een jong en hartstochtelijk,-een levend boek van iemand, die geestelijk veerkrachtig en sterk is De jeugd heeft door dit werk zichzelf leren kennen; de ouderen hebben er haar een beetje H er door leren begrijpen. Allen kunnen de schrij ver dankbaar zijn voor een gaaf kunst- werk, maar vooral toch voor dit e 4-~, Hn«rA0c4 TNo OolrraVnr» v'Pl*- (Van een bijzondere medewerker De afstand, welke tussen de Oekraïne en groot-Rusland bestond, is door de politiek der Sovjets vergroot, omdat ze niet in staat bleek de tegenstellingen te overbruggen. Integendeel. Deze werden verwijd, waardoor de afkeer van het bolsjewistisch autocratisch regiem steeds dieper in het hart der Oekraïners groeide. Op het platte land ontstond ernstig verzet tegen het collectiviseren der landbouwbedrijven: goed te begrijpen uit de gehechtheid der Oekraïnse boeren aan hun eigen grond. In de industrie-gebieden werd de wrok tegen de vele van hogerhand ingevoerde maatregelen, zuiverings acties, enz. heviger, factoren, die al te zeer tegen de Oekraïnse geaardheid, welke een hoge waarde aan de menselijke persoonlijkheid toekent, indruisten. De bolsjewisten vreesden onder de bleek het gebrek der Duitsers om in de laatste oorlog, dat in de Oekraïne zich 'n bezette gebieden sympathie te kweken streven tot aansluiting bij de Duitsers ook in de Oekraïne. Zo de Duitsers enig zou realiseren, omdat de Oekraïners I psychologisch inzicht hadden bezeten, daarin een middel konden zien om hun1 waren ze in staat geweest de ge- Een van Finlands 70.000 meren, groots, wild en prachtig. Het gerechtshof te Singapore heeft aan het Ned. consulaat aldaar, dat op treedt namens de in Nederland wonende ouders, bevel gegeven de 13-jarige Ber tha de Hertogh, die vandaag naar Ne derland zou vertrekken, voorlopig in Ma- lakka te houden. Aminah namelijk, de vrouw, die Ber tha van haar derde jaar af heeft opge voed, heeft appèl aangetekend tegen het vonnis, waarbij het meisje aan de ouders werd toegewezen. Een zakenman uit India, zekere heer A Muthuswamy, heeft een advocaat aangenomen om Aminah's zaak te ver dedigen. Deze advocaat, mr. D. Walters, beweert, dat de rechtbank geen rechts bevoegdheid had, omdat de eis was in gediend door de Nederlandse consul-ge- Hoewel nog geen definitieve cijfers bekend zijn ramen neutrale militaire woordvoerders het totale aantal doden als gevolg van de ongeregeldheden in Ma kassar op ca. 500, zo meldt A. P. Deze woordvoerders schatten de verliezen van de Indonesische regeringstroepen op on geveer 200 doden, terwijl het aantal gedode burgers en opstandelingen op eenzelfde getal wordt geschat. Hoewel aan de gevechten een einde is geko men blijft de toestand in de stad „ge laden", zo hebben volgens A. P. welin gelichte woordvoerders gisteren meege deeld. neraal op een affidavit. De vader van 't meisje, aldus Walters, bevindt zich op het ogenblik in Nederland en er zijn geen bijzonderheden over de ouders, noch hun adres, verstrekt. Volgens Walters kan de rechtbank het meisje niet naar haar ouders terugstu ren, zelfs niet als dit rechtstreeks door de vader geëist zou worden, zolang niet aan haar (de rechtbank) bewezen is, dat de ouders werkelijk recht op het kind laten gelden. Kenneth Could, de raadsman van de Nederlandse consul-generaal, beroept er zich op, dat de Nederlandse wet de adop tie niet kent en dat daarom de pleeg moeder geen rechten heeft. zelfstandigheid te verkrijgen. Deze vrees was niet denkbeeldig. De feiten wezen er overigens ook op. Toen op bevel van Hitier de Duitse legers in Juni 1941 de Sovjet-gebieden binnenvielen, gaven zich massa Oekraïners over, in de hoop met de hulp van de Duitsers een onafhanke lijk Oekraïne te kunnen bewerken. Iets dergelijks geschiedde later bij de Krim- Tartaren en enkele bevolkingsgroepen uit de Kaukasus. De grote Oekraïne met een totaal van 40 millioen inwoners mocht volgens de bolsjewisten noch zich aan de zijde van Duiutsland scharen noch ern eigen zelf standigheid verkrijgen. Het eeïstë bete kende een aanzienlijke hulp voor de vij and en het tweede grote moeilijkheden na de vrede, waar een eenmaal zelfstan dig Oekraïne zich niet meer naar de wensen van het Kremlin zou wensen te schikken. Om de Oekraïne, het land met de vruchtbare grond en rijke mijnen, waarin ijzererts, steenkool, bauxiet en andere mineralen worden gevonden, te behouden, wist generaal Worosjilov het Politburo te bewegen een partisanen-ac- tie in de Oekraïne te organiseren. Dit niet in de eerste plaats om de Duitsers tegen te werken, maar om collaborateurs en zij, die met Duitsland sympathiseerden onschadelijk te maken. Het Politburo had zich evenwel geen zorgen behoeven te maken. Het was niet nodig, dat de partisanen-actie tegen de Oekraïnse bevolking in het geweer trad. Evenals in ons land en andere landen hele Oekraïne voor zich te winnen. De door Hitler aangestelde beruchte com missaris Erich Koch zorgde er voor, dat de Oekraïnse bevolking geen greintje sympathie voor de Duitsers behield. Een afschuwelijk schrikbewind met eindeloze executie's van weerloze Oekraïnse bur gers organiseerde hij. Meer dan een kwart der bevolking kwam om De oorlog zelf bracht de grootste ellen de over het Oekraïnse land. Tot twee keer toe joeg er de oorlogsstorm over. Het oprukken der Duitse legers tot aan de Wolga en de Kaukasus en het terug trekken. Velden, boerderijen, fabrieken, mijnen en steden werden verwoest. Ten gevolge van oorlogshandelingen, terreur en ellende stierf een vierde deel van de bevolking nl. 10 van de 40 millioen in- inwonqrs, waarbij dan de verliezen van manneïi en vrouwen in militaire dienst niet zijn meegerekend. Onmogelijk is het zich een beeld te vormen van de ontbe ringen, welke de bevolking in deze ver schrikkelijke jaren heeft moeten door staan. Om enkele voorbeelden te noemen; In de omgeving van Poltawa zijn van de 362.000 boerderijen er ongeveer 100.000 verwoest. In het industrieel-agrarisch district Kamenetz-Podolsk werden van een bevolking van 2 millioen zielen er 470.000 gedood en 103.000 naar Duits land getransporteerd, waarvan het groot ste gedeelte niet is teruggekeerd. Na de oorlog bleek alle ellende voor niets te zijn geweest. De Oekraïne Ver kreeg haar zelfstandigheid niet. Wel werd er in schijn toegegeven aan het na tionalistisch streven der Oekraïners door het oprichten van een Oekraïne-Sovjet- Republiek, vooral ook door deze Repu bliek zelfstandig zich in enkele inter nationale organisatie's zoals in de UNO te laten vertegenwoordigen. In werke lijkheid betekent dit niets. De vertegen- woordigers van de Oekraïne-Republiek in de Uno hebben niets anders te doen dan de bevelen der vertegenwoordigers uit Moscou uit te voeren. Zoals het in de Uno gaat, zo loopt het ook in de Oekraïne-Sovjet-Republiek. Feitelijk is het het Kreml, dat voorschrijft hoe in de Oekraïne het leven verloopt. Begrijpelijk is, dat in brede lagen der bevolking over deze gang van zaken grote ontevredenheid heerst. De eenmaal aangewakkerde vlam der vrijheid laat zich niet zo gemakkelijk doven. De Oekraïne verlangt zichzelf te zijn. Om deze reden zullen we niet verwonderd staan over telkens weer terugkerende berichten omtrent opstanden in de Oekraïne. Da> een eventuele breuk ïn de Sovjet- Unie geweldige internationale gevolgen heeft, laat zich begrijpen. Een dergelijke breuk zou meer bewerken dan tientallen waterstof-atoombommen: de innerlijke structuur van de Sovjet-Unie zou wor den ontwricht, waardoor haar kracht tegelijk gebroken is. Voorlopig behoe ven we ons hieromtrent evenwel geen illusie's te maken. er zo sterk uit spreekt: de hoop, die leven doet; de hoop op de jeugd, d.i. op de toekomst. Dit alles geldt ook in zekere zin voor „Klopsymphonie". Van Eckeren's nieuwe boek. (Uitg Hollandia, Baarn). De in houd is heel anders dan die van „De paarden van Holst", maar ook nu wordt de lezer getroffen door een groot begrip voor de jeugd en door de grondtoon van hoop. Henk Vermeer, de hoofdpersoon, is een eenzame, zelfs of beter: vooral in de huiselijke kring. Alleen voor zijn moeder koestert hij grote verering. Hij ziet zich geplaatst naast een broer, die gemakkelijk door het leven rolt en even als de vader „slagen" zal en een goede zakenman zal worden. Henk's huwelijk verkleint zijn eenzaamheid niet, vergroot haar eerder; pas als zijn vrouw sterft, beseft de jongeman een kans t« hebben, gemist. Het leven wordt'hem een steeds groter last, omdat hij diep lijdt onder zijn vermeende nietswaardigheid, in dit geval: zijn nog niet tot ontplooiing ge komen waardigheid, want tengevolge van hem opgedrongen complexen heeft Henk zich geheel van de mensen afgekeerd, wordt een verbitterd en onmogelijk mens. En een bang mens ook, omdat hij geen liefde tot Je evennaaste kent, groot ge noeg om hem tot offers te brengen. In de rampzalige oorlog krijgt Henk een kans om voor een gevangen mede mens iets te doen; ze wordt hem als het ware opgedrongen, maar omdat hij bang ia, ia hij blij als ze hem voorbij gaat. De gedachte aan de ongelukkige deert hem nauwelijks, want de angst overheerst. Maar dan komt een toevallige ontmoe ting niet een onbekende vrouw; zij blijft hero onbekend en Henk doorleeft een hevig drama, dat zijn leven totaal ver andert en hem tot een levend en waar ®ns. maakt. Hij adopteert het zoontje a® vrouw en leert aldus de dienen de l etde kennen, die zin geeft aan het bestaan. Deze levensbiecht lijkt dus aanvanke lijk het trieste verslag van een mislukt bestaan; maar neen, Henk Vermeer leeft uiteindelijk toch met voor niets; de eenzame zal mogelijk twee mensen ge lukkig maken, zijn tweede vrouw en het geadopteerde kind. Hij heeft moeten lij den om zo ver te komen, bitter en een zaam moeten Hjden, maar nu kent hij 1 de liefde van mens tot mens, hij kent ook de hoop. En de vrucht van die twee ishet geloof in" het leven, iets, dat Henk juist vanaf zijn vroegste jeugd heeft ontbeerd. Gerard van Eckeren heeft dit verhaal van een ommekeer met soms pijnlijke eerlijkheid verteld. Hij heeft het volko men aannemelijk gemaakt, omdat hij zich geheel heeft kunnen inleven in de figuur van zijn hoofdpersoon. Rijpere lezers zullen dit werk naar waarde we ten te schatten en er de schrijver dank baar voor zjjn. r, j Trygve Die, secr.-gen. van de V. N., heeft aan alle ministers van buitenlandse zaken, die hii heeft ontmoet, een memo randum overhandigd, waarin een vredes- prograro voor 20 jaar wordt uiteengezet. Het program telt 10 pnnten. Commissarissen en directie van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij hebben besloten aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over het boekjaar 1949 een dividend van 9 pet. (onv.) uit te keren op dividendbewijs no. 91 van de aandelen en onderaandelen. In het jaarverslag van de N.V. Kon. Ned. Petroleummij zullen de volgende bijzonderheden voorkomen over de win sten welke door de maatschappijen be horende tot de Koninklijke Shell groep over het jaar 1949 zijn gemaakt. De cijfers omvatten de winsten van alle maatschappijen, behalve die waarin ook het publiek rechtstreeks deelneemt. De Raad voor de luchtvaart heeft zich gistermiddag bezig gehouden met een on derzoek ngar de oorzaken van het onge val met de K.L.M.-Constellation "Nij megen", die op 20 October 1948 nabij Prestwick in Schotland is verongelukt. De bemanning van 10 leden en 30 pas sagiers kwamen hierbij om het leven. Zoals men zich zal herinneren heeft de Engelse minister van Burgerluchtvaart, lord Pakenham, reeds eerder een onder zoek doen instellen. Daaruit is komen vast te staan, dat het niet doorgeven van een bericht over de veranderde weersom standigheden een van de oorzaken is ge weest van het vliegongeval. Met zeker heid kon geen oorzaak van de ramp worden gegeven. Een commentaar van lord Pakenham op dit onderzoek heeft destijds in Engeland en Nederland nogal enige critiek uitgelokt, o.m., omdat men in dit commentaar een onverdiende blaam voor de omgekomen gezagvoerder Par- mentier meende te bespeuren. De eerste getuige-deskundige, de chef van de linktraining-afdeling der K.L.M. Martin Henry, verklaarde, dat gezagvoer der Parmentier zeer goede resultaten behaalde bij de linktraining, ondanks het feit, dat hij veel bureauwerk verrichtte. Hierna gal de deskundige G. A. Lenstra wetenschappelijk medewerker van het K.N.M.I., zijn mening over de weerbe richten van Prestwick. Een weerbericht, dat aan het ongeval voorafging en waarin een zijwind van 15 mijl een „strong cross wind" genoemd werd, noemde de heer Lenstra hierbij „misleidend". De volgende getuigen, de chef van het luchtverkeersbeveiligingsstation Schiphol, P. Roubouts, de hoofdingenieur bij het Nationaal luchtvaartlaboratorium, ir S. Wynia en de chef van het vliegbedrijf der K.L.M., A. D. Snitselaar, verklaarden allen, dat de oorzaak van de ramp moge lijk kan worden gezocht in het feit, dat de zijwind bij de landing belangrijk sterker was dan was opgegeven. Op een desbetreffende vraag verklaarde de heer Snitselaar nog dat het zeer onnauwkeu rige kaartje niet als een bezwaar behoef de te worden gezien. Een dergelijk kaartje dient alleen als een eenvoudig hulpmid deltje ter oriëntatie. De directeur-generaal ^an de Rijkslucht- vaartdienst, de heer J._w- f- toogde, dat noch het Engelse ondeizoek, nocht dat van de Raad voor de lucht vaart een positief antwoord heeft opge leverd op de vraag wat de oorzaak is ge weest van de vliegramp. „In beginsel is het mogelijk, dat de gezagvoerder een fout heeft gemaakt, zo zei de heer Backer, doch vooral gezien de bekwaamheid van Parmentier blijft de onzekerheid bestaan, dat er zich aan boord van het vliegtuig iets abnormaals heeft voorgedaan". De uitspraak van de raad werd bepaald op 3 Juli a.s. het klooster aan de Paus overgedragen en in 1250 kregen bij breve van Paus Innocentius de Abt en zijn opvolgers het praedicaat van Regale Abt van de Règale Abdij van Egmond. De Abt verkreeg daarbij o.m. het recht de bisschoppelijke waardigheidstekens te dragen, n.l. mijter staf en ring. De bewogen geschiedenis van de latere eeuwen geven perioden van bloei en van verval te zien. De band met de graven van Holland verslapt, ook die met de Graven van Egmond, wier kasteel vlak bij de Abdij lag. Hoewel de Abdij uit drukkelijk door Willem van Oranje in bescherming genomen was, werd zij toch door de Geuzen verwoest. Dirk Sonoy gaf last haar tegelijk met het kasteel der heren van Egmond plat te branden om dat hij meende, dat zij in handen van de Spanjaarden bij het beleg van Alkmaar een moeilijk te nemen stelling zouden vormen. Dit besluit in 1573, betekende de ondergang van de oude Abdij. Van het gebouw bleef niets over, de monniken werden over het land verspreid en van herbouw is ondanks herhaalde pogingen niets gekomen, Op 15 Juni zullen de relieken in plech tige processie weer de Abdij worden bin nengebracht. Deze relieken bevinden zich thans bij het bisdom, maar zullen tegen die tijd naar de parochie Kinnegin, in de nabijheid van de Abdij, overgebracht worden. Gedurende een novene zullen de relieken dan in de Abdij kapel vereerd worden. Na deze novene zal Abt Paulus An- driessen O.S.B. door de bisschop van Haarlem, mgr. Huibers in de kathedrale basiliek van St. Bavo de wijding ontvan gen, Daarna zal er een receptie zijn, ter wijl de monniken in hun dorp terugko men, daar ontvangen zullen worden door een stoet van ruiters en door de dorps fanfare. Pe, dag daarop, op het feest van St. Adelbert, 25 Juni, zal de Abt de eerste pontificale Hoogmis opdragen met assis tentie van enige prelaten uit Solesmes. P'e dag zal er verder feest zijn in de Abdij en in het dorp, terwijl de dag eindigt met de pontificale Vespers De feestelijkheden worden besloten met een bezoek van de Pauselijke Internuntius, mgr. Giobbe, die ook een pontificale Hoogmis zal opdragen. De geschiedenis van de Abdij van Eg mond is ten nauwste met onze geschie denis verweven, In 690 landde St. Willi- brord met zijn gezellen, waaronder St. Adelbert in Katwijk. St. Adelbert pre dikte in Kennemerland en vertoefde vaak in Egmond. In 740 stierf Adelbert en naar zijn wens bouwden de christenen op zijn graf een kerkje, dat tijdens de invallen van de Noormannen herhaaldelijk ver woest, doch steeds weer opgebouwd werd, In de loop van de tijd ontstond uit het kleine kerkje een kerkfort, dat door de koning van Frankrijk werd geschonken aan Dirk I, de latere Graaf van Holland. Deze Dirk nu stichtte in 922 in Egmond een Benedictinessenklooster, waarin het lichaam van St. Adelbert werd bewaard. Omdat de zusters hjer echter in dit hou ten klooster niet al te veilig woonden, verhuisden zij in 950 naar Bennebroek. Dirk II liet intussen het klooster uitbrei den en nieuw optrekken uit steen en toen dit werk gereed was liet hij, die door zijn huwelijk met een dochter van de Graaf van Vlaanderen nauwe relaties had, uit de Abdij van Gent een aantal Benedic tijnen naar Egmond overkomen. Zo werd in dat gedenkwaardige jaar 950 Dirk II, Graaf van Holland, de stichter van de Abdij, die met de geschiedenis van het Hollandse Gravenhuis ten nauwste is ver bonden en in later eeuwen een wereld faam zou krijgen. Onder de regering van Dirk VI werd Gelukkig echter was men toen reeds zo ver, dat men de waarde van een ar chief inzag. Dit archief, bestaande uit 5000 charters, werd door de monniken bij de Staten van Holland in veiligheid gebracht en berust thans bij het Algemeen Rijks archief. Het is door de oud-Rijksarchiva ris dr. P. A. Meilink geïnventariseerd en de geschiedenis. deze inventarisatie zal nog dit jaar in druk verschijnen. Dit is niet alleen van belang voor de kennis van de geschie denis van de Abdij, maar ook van die van de Graven van Holland en Egmond, waar van men nog veel te weinig weet. Tot dit archief behoren zeer bijzondere dingen, o.m. een Evangeliarium, door Dirk I aan de Abdij geschonken. Dit boek is als exempel van een Evan geliarium niet bijzonder, maar op de laatste pagina's zijn enige miniaturen ge schilderd. Deze 1000 j aar oude miniatu ren zijn de oudste specimina van beelden de kunst in ons land. In de eeuwen die na de ramp volgden, werdén de ruïnes verstrooid. Erger nog in 1798 werd het puin van het klooster en van de begraafplaats verkocht en werd het terrein steenvrij gemaakt. Wat te erger was omdat op die begraafplaats o.m 11 van de 17 Graven van Holland begra ven lagen. De stoffelijke resten van de leden van ons Grafelijk Huis werden hierdoor verstrooid. In dé vorige eeuw' begon het reveille. In 1841 hield mr. D. J. van Lennep in aanwezigheid van Koning Willem II een pleidooi voor de wederopbouw van de Abdij, daarbij wijzende op de verwant schap tussen de Graven van Holland en 't Huis van Oranje. (Ook is er verwantschap tussen de Graven van Holland en het Huis Biesterfeld, waaruit Prins Bernhard gesproten is). Tot resultaten kwam men nog wel niet, maar de gedachte bleef le ven. Eindelijk in 1909 werd de St. Adel- bertstichting opgericht, die eigenaresse van de gronden werd. In 1934 vestigden zich weer monniken op de terreinen. En nu staat er alweer een groot klooster, aai hopelijk eens zal uitgroeien tot een van de monumentaalste gebouwen van -■ land. Nu wonen er 40 monniken in deze koele, stemmige ruimten, maar eens zal de zang van honderd P"e®*®rs Fieenlbk schone lieflijke land klinken- Eigenlijk zal dan eerst recht ztjn gedaan tegenover In deze gevallen zijn alleen ontvangen of te ontvangen dividenden opgenomen. De ter vergelijking gegever cijfers voor 1948 zijn zodanig gewijzigd, dat zij het aan deel van de groep in de winst van de Venezuelan Oil Concessions Ltd (VOC) welke in de loop van 1949 een geheel tot de groep behorende maatschappij werd, inhouden en dat rekening is ge houden met enige'minder belangrijke verschuivingen. Na reserveringen voor opsporing en research, afschrijving en belastingen be draagt het winstcijfer van de groep voor 1949, dat gedeeltelijk is gebaseerd op voorlopige cijfers het equivalent van 380.000.000 (tegen het met het oog op de V. O. C. vergelijkbaar gemaakte equivalent van 354.000.000 in 1948). Het van 1948 op nieuwe rek. overgebrachte winst- saldo. dienovereenkomstig gecorrigeerd, bedraagt het equivalent van 425.000.000 Totaal het equivalent van 805.000.000 De directie van de groep heeft hierop de volgende reserveringen toegepast: voor materiaal- voorraden het equi valent van 53.000.000 Voor event, koers verliezen het equi valent van 24.000.000 77.000.000 728.000.000 170.000.000 En heeft naar de algemene reserve overgebracht het equivalent van Resteert een saldo tot het equivalent van 558.000.000 Uit dit bedrag zijn reeds of zullen over jaar 1949 aan de moedermaatschappijen, namelijk de N.V. Koninklijke Nederland se Petroleum Mij. en The „Shell" Tran sport and Trading Cy. Ltd. dividenden worden uitgekeerd ten bedrage van het equivalent van 131.000.000 (voor 1948 het equivalent va® f 117.601.000), zodat tenslotte een bedrag van het equivalent van ,f 1-7.000.000 naar nieuwe rekening wordt overgebracht. Twee mannen zagen Zaterdag kans uit de rijkswerkinrichting te Woensel te ontvluchten. Een van hen, zekere Van M., werd Zondag gegrepen. De ander, Van A., die al eens eerder uit de in richting was uitgebroken en daarna een hele serie inbraken had gepleegd, wist evenwel te ontkomen. Later op de avond slaagde de politie echter er in in Vught ook Van A„ die juist geprobeerd had de deur van een kippenhok te forceren, te arresteren. Op weg naar het bureau bracht Van A. zijn begeleider echter plotseling ten val en vluchtte weg. De politieman beval de vluchteling zich over te geven, waaraan deze evenwel geen gevolg gaf. Tenslotte loste de agent enige waarschuwingsschoten, waarna Van A. door een kogel in hei hoofd werd getroffen. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis en overleed enkele uren later. Hedenavond om 20.03 uur zullen de ministers van Sociale Zaken en van Oor log, mr. A. M. Joekes en mr. W. F. Sohokking, in het radiozoeklicht van de AVRO spreken over respectievelijk; de vredes- en oorlogstaak van het Nederl. Roode Kruis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4