Een probleem, dat Nederland niet kent Voorstellen voor eenheidsstaat „De drie" nodigen Rusland uit tot besprekingen een Duitse Benzine-auto ramt tramwagen ■MB - FINLAND'S KRITIEKE UUR: SEPTEMBER 1952 Als cle herstelbetalingen aflopen Ze zouden ergens in de Witte Berg in Utah verborgen liggen, eens op de rug van slaven helemaal uit Mexico er heen gebracht Communisten bij gestigmatiseerde Wat gebeurt er met Westerling? Twee jongelui en een boer Barre ontdekking Slachtoffer van moord te Arnhem begraven Wat betekent de Eur. samenwerking voor mij? J Nuchtere Amerikanen zoeken naar een onvindbare goudschat Ruim dertig mensen levend verbrand Af ZATERDAG 27 MEI 1950 PAGINA 3 HET VOORMALIGE derde GRENSBATALJON een revolver en een gefingeerd paard van mij nopruimingsdienst '*«v. 2S&X jv-fi HP VIJF EN ZEVENTIG JAAR IN DIENST Prijzen uitgereikt van K.R.O.- prijsvraag De canyon in de woestijn De laatste poging De bewoners van Kanab zijn in 1922 definittef tot die conclusie gekomen. Ze beschouwen de steeds weer opduikende goudzoekers met een medelijdende blik. De ouderen geven toe, dat er een goud schat beraven kan liggen, maar de jon geren halen ongelovig hun schouders op. Toch luisteren ze graag naar de verhalen van de veteranen van 1922, die het zoe ken hebben opgegeven, nadat ze tot het inzicht waren gekomen, dat liet hen ruineren zou. Bovendien, ze hadden huns inziens een waarschuwing gekregen. Her haalde malen was, als ze de grotten en c (Van ónze speciale verslaggever). als gevolg een ontslag van zeer vele ar beiders, werkloosheid dus in een onge kende omvang. Natuurlijk zijn er mogelijkheden om de oudere arbeiders, die geen werk meer in de scheepsbouw- en ijzerindustrie vin den, naar ïun oude beroepen terug te voeren; de jongeren zullen geheel her schoold moeten worden. Er zijn andere bedrijven, die slechts op een gedeelte lijke capaciteit sommige op minder dan vijftig procent werken, en die gaarne nieuwe krachten zouden opne men. Het n.oet ook mogelijk zijn de schrikbarende vrouwenarbeid vaak tot negentig procent van het bedrijf door mannenkracht te vervangen. In elk geval echter komt men voor een omwen teling in het arbeidsproces te staan, welke het uiterste van de Finse inspan ning zal vereisen, om haar te boven te komen Gelukt dit, en de Finse energie doet in dit opzicht zeer veel verwachten, dan 1 ligt voor dit arbeidzame volk ongetwij feld een goede toekomst open. Maar toch zien velen het kritieke uur van het ein de der herstelbetalingen met grote be zorgdheid en zelfs met angst tegemoet. Want in deze ontwikkeling liggen zovele onbekenden, dat niemand hel waagt zich i aan voorspellingen over te geven. Men ziet de mogelijkheden en berekent de kansen; verder durft men niet te gaan; de toekomst is te onzeker. De Italiaanse stad Bologna met haar communistische opleidingsschool èn haar communistische burgemeester Dozza staat zowel in Italië als in het buitenland be kend als een bolwerk van de Italiaanse communistische partij. Daarom heeft het des te meer de aandacht getrokken, dat de pater Capucijn Pio di Pietralcina uit het klooster te San Giovanni Rotondo verschillende malen bezoek heeft ontvan gen van vooraanstaande en overtuigde communisten uit Bologna. Deze pater Pio is bekend als gestigmatiseerde. Het meest merkwaardige i® echter wel, dat Italia 3etti, secretaresse van de pro vinciale afdeling van Bologna yan de communistische vereniging van Italiaanse vrouwen een bezoek is gaan brengen aan het klooster te San Giovanni Rotondo. Zij woonde des morgens een H. Mis bij, die werd opgedragen door de gestigmatiseer de pater Pio. Hierdoor werd zij zo ge troffen, dat zij zich daarna bekeerde. Afgevaardigden ->-an de communistische party in Bologna hebben verschillende malen getracht hup vroegere medewerk ster van gedachten te doen veranderen. Echter zonder resultaat. 1 urku, Finlands oudste stad, lang de hoofdstad van het land, met zijn historische gehouwen; op de voorgrond moderne arbeiderswoningen, in het midden het hertogelijk kasteel, op de achtergrond Finlands oudste eens katholieke kathedraal. In September 1952 lopen de herstelbetalingen, welke Rusland Finland heeft opgelegd, af; tenzij zich natuurlijk onvoorziene economische moeilijk heden zouden voordoen. Maar deze zouden wel buitengewoon groot moeten zijn, vóór het Finse volk om verlenging van de vastgestelde termijn zou vragen. Het heeft de eerlijk verdiende faam, dat het zijn verplichtingen steeds tot het uiterste en met totale krachtsinspanning voldoet. Het ziet nu uit naar het ogenblik, dat het als een immense bevrijding kan en zal voelen. De berichten over Westerling blijven elkaar tegenspreken. Th an >3 komt Reuter met een telegram uit Lr .den. dat „volgens gewoonlijk be trouwbare bronnen" de ex-kapitein bin nenkort uit Singapore zal worden uit gewezen. De Nederlandse regering zöu reeds op de hoogte zijn gebracht van het voornemen van het gouvernement van Singapore om WesterUng, daar hij een Nederlands burger is, naar Nederland te sturen. Tevens werd „uit gewoonlijk betrouw bare bronnen" vernomen, dat Westerling onmiddellijk na aankomst in Nederland zal worden gearresteerd. Dit kon men in officiële kringen niet bevestigen. Men neemt aan. aldus Reuter, dat de Nederlandse regering reeds enige tijd de juridische kant van de zaak bestudeert om vast te stellen, of, en zo ja, welke beschuldigingen van criminele aard te gen Westerling kunnen worden inge bracht. Maar hetzelfde Reutertelegram, waar in dit alles wordt gezegd, maakt er mel ding van, dat volgens een andere bron, de beslissing over uitlevering of uitwij zing nog steeds ligt bij het gerechtshof te Singapore en.... dat dit waarschijnlijk de volgende week met het verhoor zal beginnen. Op Maandag 29 Mei (2e Pinksterdag) komen de oud-gedienden van het voor malige Se grens bataljon weer te Roozen- daal bijeen ter herdenking van de ge sneuvelden. Voor' de_ katholieken is er om half elf een .H. Mis m de St. Janskerk. Om half twaalf algemeen appèl op de Bloemen markt. Daarna afmars naar de begraaf plaats voor kranslegging. Vervolgens vindt de onthulling plaats van de maquette van liet toekomstig gedenk teken. De Britse, Franse en Amerikaanse hoge commissarissen in West-Duitsland hebben generaal Tsjoeikof, de Sovjet-Russische opperbevelhebber in Duits land en voorzitter van de Sovjet-Russische controle-commissie, in zijn hoofdkwartier te Karlshorst drie afzonderlijke, doch gelijkluidende nota's doen toekomen, waarin de „Westerse grote drie" de Sovjet-Unie uitnodigen deel te nemen aan besprekingen, welke ten doel hebben in geheel Duitsland verkiezingen uit te schrijven, zulks als inleiding tot de vorming van een Duitse eenheidsstaat. Aan de inhoud dezer nota's is 't volgende ontleend: De Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken ver klaren, dat de vorming van een rege ring voor geheel Duitsland, aan de ha.id van de in hun nota's uitgewerkte begin selen, de weg zou bereiden voor het sluiten van een vredesverdrag met Duits land. De drie ministers hebben in hun op 14 Mei j.l- gepubliceerd communiqué reeds doen uitkomen, dat zij niet voor inemens zijn een afzonderlijk verdrag met de West Duitse federale republiek te sluiten, onder meer niet, omdat dit een aanvaarding van de permanente, ver deling van Duitsland zou betekenen. De drie ministers onderschrijven de Men zou verwachten, dat dit heerlijke moment met onbeperkte vreugde zou kunnen worden tegemoetgezien en be reikt. De vreugde is er inderdaad, maar zjj is niet onvermengd. Want als de grote streep onder de afrekening met Rusland wordt gezet, dan ligt een toekomst open, waarvan men op dit ogenblik de volle aspecten allerminst kan doorschouwen. Men weet, dat sovjet-Rusland in het vredesverdrag met Finland herstelbeta lingen tot een bedrag van driehonderd miliioen goud-dollars eiste. Deze „scha deloosstelling", welke nog gepaard ging met het verlies van uitgestrekte en rijke gebieden, o-m. van Karelië en Petsftmo, zou moeten worden betaald in goederen. En de prijs van deze laatste zou worden berekend op de basis van de wereldprijs voor deze producten in het jaar 1938, met een kleine correctie welke tussen de 10 en 15 procent kon liggen. In de practijk kwam dit hierop neer, dat ten gevolge van de prijsstijgingen en de ont waarding van het geld, de herstelbeta lingen een bedrag van tussen de 700 en 800 miliioen goud-dollars zouden ver eisen. Was de termijn voor de totale voldoe ning van deze schold aanvankelijk op zes jaar gesteld, later werd zij op acht jaar gebracht. En toen Finland de helft van het herstel stipt op l(jd had voltooid, halveerde Roeland het restant. In de practijk kwam dit hierop neer, dat de leveranties voor alles wat met bout, Finland's overvloedige nationale product, verband hondt, een aanmerkelijk grotere verlaging werd toegestaan; een veel kleinere voor de producten van de «cheeps- en ijzdllndustrie. Het totaal, dat Finland op 1 September 1952 aan herstelbetalingen zal hebben opgebracht, wordt dan ook no nog op ongeveer 700 miliioen goud-dollar geraamd. Om aan de levering van schepen en producten uit de ijzerindustrie te kun nen voldoen, heeft Finland zijn indus triële apparaat geweldig moeten uitbrei den. Het heeft bovendien het aantal ar beiders in de desbetreffende bedrijven tot tweehonderdvijftig procent moeten opvoeren. Deze werkers, vaak komende uit de hout- en papierindustrie, hebben een grondige herscholing ondergaan, en zijn nu veelal vakmensen in hun branche geworden. Zij zijn geen houtbewerkers meer, maar scheeps- of locomotieven- bouwers geworden. daor juist ligt de kem van een van inlands hardste toekomstige problemen. Het moeilijkste is momenteel en zal v0»i blijven de angstwekkende inflatie, waarin het jand is gedompeld, en t„0 USvXe^re «een oplossing gevonden of in zicht is. Integendeel, de loonsverhoging van 15 procent, welke binnenkort wel zal ingaan, en welke volgens deskundigen in feite op een ver hoging van 25 procent der productiekos ten neerkomt, zal de prijzen in dit on gelooflijk dure land, net duurste van Europa, een eenvoudig, volgens onze be grippen uiterst bescheiden menu met een aperitif, een tafelwater, koffie en de fooi komt in Hollands geld omgerekend op een twaalf a dertien gulden in een on gekende hoogte opdrijven. De spiraal draait, waar ls het einde? Een der gevolgen zal zijn, dat, tenzij de regering er in slaagt een radicale de valuatie van de Finse mark door te voe ren, zonder dat al te ingrijpende conse quenties op de binnenlandse markt in- zetten, de producten van Finlands thans veelzijdige industrie zo prijzig zullen worden, dat zij op de buitenlandse mark ten geen afzet meer vinden. Zeker niet, over enige tijd de Duitse concurre rende productie weer alom verschijnt. Het is allerminst zo, nat de Russische herstelleveringen de gehele Finse pro ductie absorberen. In 1949 bedroeg de totale uitvoer van Finland 62 milliard Finse marken, die van de herstelbeta lingen alleen 12% milliard. Wil nu de betalingsbalans na September 1952 eni germate in evenwicht komen, dan zal dit laatste bedrag plaatsing op de vrije markt moeten vinden. Ongetwijfeld zal Rusland blijven afnemen, gelijk het ook nu reeds vele Finse producten, naast de gedwongen herstelleveringen, koopt. Maar het ls en blijft een vraagstuk van de eerste rang, of men voor bedoel de 1Z% milliard een afzetgebied, waar ter wereld ook, zal kunnen vinden. Blijkt dit ondoenlijk, dan zal het scheeps bouw- en overige industriële apparaat, dat na 1944 met dure dollars is opge bouwd, aanzienlijk moeten worden inge krompen (zal Rusland het met het oog op een eventuele oorlog door grote aan kopen wellicht in stand willen houden?, vraagt men zich. hier wel eens af)met (Van onze correspondent). By een landbouwer te Somerén ver voegden zich in het avonduur twee jon gemannen, die vertelden, dat zij een paard te koop hadden. Indien de boer interesse had kon hij meegaan om het dier te bezien in een weide buiten het dorp. De boer kon inderdaad een paard gebruiken en gedrieën fietste men de Peel m. Op een eenzame plek sommeer den de twee jongelui de landbouwer af te stappen en onmiddellijk stond een hunner met een revolver voor hem en eiste ziJ? geld op. De onthutste man overhandigde de kerel een bedrag van 85, wierp daarna zyn fiets we t zijn klompen uit en holde weg Na thuis wat op zijn verhaal te ziin gekomen, waarschuwde hij <je politie en deelde haar mede, dat hij een van het tweetal had herkend als een inge zetene van Helmond, 't Signalement werd daarop verspreid met liet gevolg, dat een politie-agent de volgende avond in de Molenstraat te Helmond de gezochte ontdekte in gezelschap van een andere man. Toen hij beiden wilde arresteren ging een er vandoor, doch toen deze kort nadien op zijn kamer in de He melrijkstraat kwam. wachtten twee re chercheurs hem op. Na kort verzet werd ook hij gearresteerd. Het bleken te zijn de 31-jarige werkloze kantoorbediende G V. en de 27-Jarige A. H. v. D„ bei den uit Helmond. De revolver hadden zij niet meer in hun bezit. Gisteren zijn de heren aan de politie in Someren over gegeven. BK het lossen van zand uit een schip aan een kade te Amsterdam vond een der arbei ders 'n voorwerp, dat verdacht veel op een landmijn leek; het was rond, had de juiste afmetingen en zelfs „voelhorens" ontbraken niet. De man, die het ding in de hand had, realiseerde zich eensklaps het gevaar dat hij liep, smeet het met een grote boog het water In, waar het terecht kwam en zonk bij een ander schip. De schipper van dit vaartuig kreeg arrest. Hi) mocht zijn schuit niet af: eerst moest de mijnoprulmingsdlenst komen om de mtjn te bergen en onschadelijk te maken. Vijf-en-een-half uur later was de M. O. D. present, een duiker daalde af en viste zeer omzichtig het projectiel uit het waterdat toen een oud onderstuk van een éénpits-petroleumtoestel bleek- te zijn. I nayfiVi-j.-'i-; inhoud van de op 22 Maart i.l. door het parlement van de West Duitse federale republiek aanvaarde resolutie, waarin wordt verzocht in geheel Duitsland vrije verkiezingen voor een grondwetgevende nationale vergadering uit te schrijven te houden onder voor de geallieerden aanvaardbare voorwaarden. De aandacht van de Sovjetrussische autoriteiten wordt speciaal gevestigd op paragraaf één der resolutie, waarin wordt voorgesteld, dat de vier bezettende mo gendheden gezamenlijk de tekst der be palingen zullen opstellen, volgens welke dergelijke verkiezingen zouden kunnen worden gehouden. De Britse Franse en Amerikaanse regeringen verklaren zich hiertoe bereid. Indien de Sovjetrussische regering hieraan eveneens haar goed keuring zou hechten, stellen de drie re- geringen voor. dat besprekingen hierover j aan de hand van een aantal nader aan gegeven punten zullen worden gevoerd Tenslotte verklaren de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buiten landse zaken nog, dat, indien een rege ring voor geheel Duitsland overeenkom stig de in hun nota's genoemde beginselen tót stand is gekomen, de vier bezettende mogendheden onmiddellijk besprekingen moeten aanvangen over het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland- Gistermiddag waren er zeer veel men sen op het kleine kerkhof te Schaars- bergen, waar de teraardebestelling plaats vond van het dezer dagen vermoorde 17-jarige meisje Betsie van Galen In het sterfhuis werd vooraf een korte rouw dienst gehouden door ds. J. H Wessel. Ned. Herv. predikant te Schaarsbereen. Tientallen bloemstukken dekten de baar. waarnaast meisjes liepen uit de klas. waartoe Betsie behoorde Als eerste spreker voerde aan de groeve een oom van de overledene namens de familie het woord. Dr. G. Aalbers, rector van het Ch- lyceum zeide, dat de verslagenheid het vernemen van de dood groot w, - Docenten en leerlingen waren verhijs'e door het gebeurde. Betsie was een meisje, dat men bende als een goece leerling en een goede klasgenote. Ds Wessel voerde daarna het woord, waarna tenslotte de oudste broer van het slacht offer namens de ouders, broers en zusjes dankte voor de grote belangstelling en het grote medeleven. Langs de inkepingen in de bergwand, die gezamenlijk een primitieve trap vormen, eeuwen geleden gemaakt, klauteren goudzoekers naar boven. Over enkele dagen, de juiste datum moet nog worden vastgesteld, zal de heer Jacobus van der Vliet, Staaldiepsedijk 12 op het eiland Rozenburg, het zeer bij zondere feit herdenken, dat bij gedu rende een periode van niet minder dan 75 jaar in dienst is op het landbouw bedrijf van de familie Van Dorssen te Rozenburg. De gebrs. Van Dorssen, die thans het bedrijf beheren, kunnen ook de juiste datum niet opgeven, omdat de heer Van der Vliet als jongen bij hun overgroot vader in dienst is getreden. Hij maakte dus reeds vier geslachten mee en de archieven zjjn niet van dien aard. dat daaruit terstond alle gegevens te putten zijn. Men neemt echter aan, dat de ar beider ais jongen van 12 jaar bij wij len de heer J. C. van Dorssen zijn werk zaamheden begon. Nu ls hij 87 jaar geworden en thans zijn lichte werkzaamheden zijn deel. Ter gemunte-secretarie op Rozenburg hoopt men aan de hand van de destijds verzamelde gegevens, toen de heer Van der Vliet ook al om zijn langdurig dienstverband een onderscheiding ont ving, de juiste datum van jubileum vast te stellen. De voorzitter der K.R.O., prof. Ar. J- B. Kors, reikte gistermiddag in de be stuurskamer van de K.RO. de prijzen uit van de door de K.R.O. in samenwer king met de E.C.A. Mission Netherlands, de V.A.R.A. en het departement van Economische Zaken georganiseerde prijs vraag, onder het motto „Wat betekent de Europese samenwerking voor mij". De prijsvraag werd uitgezonden op de Amerikaanse dag van 26 Maart. Er wa ren vele duizenden inzendingen binnen gekomen en daar waren verscheidene zeer goede onder, zodat de uiteindelijke keuze een zware opgaaf was. De heer Toon Rammelt, programmaleider van de KR.O., zeide, dat. de inzendingen het overduidelijke bewijs leverden van de intense aandacht bij de luisteraars voor de problemen der Europese samenwer king. „De idealen", aldus zeide prof. dr. Kors, „die in de inzendingen veelal de boventoon voerden, zullen weliswaar niet alle kunnen worden verwezenlijkt, doch ze tonen niettemin aan, dat de Neder landse bevolking bereid is aan de tot standkoming van de samenwerking haar beste krachten te wijden". De prijsuitreiking werd bijgewoond door de heren C. D. Huyler Jr„ public affairs officer en E. Rachlis, information officer van de E.C.A. Mission. Beiden brachten hun erkentelijkheid voor het door de diverse instellingen genomen initiatief tot uiting en toonden zich ver rast door het grote aantal inzendingen. De prijzen werden als volgt verdeeld: groep inzenders onder de 19 jaar: 1. Lotte Mayer te Wageningen 18 jaar, die de keuze heeft uit een tiendaagse reis per vliegtuig voor twee personen naar Londen Parijs of Rome; 2. E. H. Luyke- naar te Rotterdam, 17 jaar (radiotoestel). In de groep inzenders boven de 19 jaar won C. J. Oort (21 jaar) uit Leiden de eerste prijs, waaraan eenzelfde vliegreis als voor Lotte Mayer verbonden is. De tweede prys in deze groep werd behaald door Lily Wielders, 84 jaar, uit Sittard, die een zilveren cassette ontving. De schatten van Sinds de verovering van Mexico door de-Spaanse conquistadore Cortez zijn ei" verhalen in omloop, als zou de laatste keizer der Azteken, Montezuma, die door hem verslagen werd, in staat zijn geweest, zijn schatten bijtijds weg te voeren. En al weer volgens die verhalen werden die schatten zowaar helemaal iu de staat Utah ergens in een bergwand verborgen. Dit moet in het jaar 1519 gebeurd zijn. En de gedurende eeuwen verzamelde goudvoorraad van het rijk van Montezuma werd, op een kleine hoeveelheid na, op de schouders van slaven dwars door de helft van wat nu de herenigde Staten is, naar een veilige bergplaats gevoerd. In een deel onzer vorige oplaag hebben I toen zij een zijstraat zou inrijden, in de wy reeds melding gemaakt van het feit, dat Donderdag te Chicago een volgeladen tram in botsing is gekomen met een benzine-auto, waarna beide voertuigen hi brand vlogen. De benzine-anto had een capaciteit van 30 ton. Het aantal doden bedraagt 33, zoals reeds bericht. De botsing bad plaats *s avonds om half 7 tijdens het spitsuur voor het verkeer j„ het hartje van Chicago's negerwjjk. Er bevonden zich ongeveer 50 mensen voor 't merendeel negers In de tramwagen. De overlevenden zijn alle gewond, 12 zeer ernstig. De chauf feur van de benzine-auto kwam om het leven. Toen de brand weerlieden de trampas sagiers wilden redden, vonden zij de ach terdeuren van de tram gesloten. Bij de berging der slachtofftrs bleek, dat de meeste hunner nauwelijks geïdentificeerd konden worden. Volgens een ooggetuige werd de tram, flank door de auto aangereden. Een luide klap weerklonk, onmiddellijk gevolgd door het gesis en geloei van enorme steek vlammen van twee a drie verdiepingen hoog. Daarop deden zich een 5-tal ont ploffingen voor. Verscheidene auto's, die zich achter de benzime-tankwagen bevonden, vlogen eveneens in brand. Door bet in vlammen opgaan van een 5-tal woningen zijn een 100-tal personen dakloos. De tramdiensten te Ghicago worden door de stad geëxploiteerd en de gemeen- telyke autoriteiten hebben een onmiddel lijk onderzoek gelast. De brandweer meest ongeveer een uur spuiten, voordat zij in de uitgebrande tram kon doordringen waarvan, zoals reeds eerder gezegd, die achterdeuren, waar achter de lijken van de omgekomen pas sagiers werden aangetroffen, gesloten waren. De politie is onmiddellijk begon nen, de oorzaak hiervan te onderzoeken. - f Kauab in het nuchtere, zakelijke Amerika wonen, kreeg de goudkoorts hen toen onmiddellijk te pakken. De cowboy beweerde, de kaart in een klooster in Mexico opgespoord te hebben. Men is er nog steeds niet achter, in hoeverre de man te' vertrouwen was. riet was een zonderling, maar toch een per sonage dat de moeite .had genomen, heel de streek af te zoeken naar- Indiaanse opschriften en tekens. Inderdaad komen op tal van plaatsen in Amerika oude opschriften en tekens voor, maar net merendeel daarvan heeft men nogmet kunnen ontcijferen. De eend staat er veie malen iu rotsen of bergwanden grift en juist dit teken, dat men met een beetje goede wil in grote jun^n kan terugvinden op de route, die door Mon tezuma's slaven werd afgelegd, zou er op wijzen, dat de White fountain, zoals de bewuste berg heet. indertijd werke-, lijk het doelwit van hun moeizame tocht 1S Het^ b^hi ieder geval een historie ro mantisch genoeg, om er "jer nog het een en ander van te vertellen, aan de hand van een artikel, kortelings m een Amerikaans blad verschenen De auteur een fotosrssf mee. Zo ugzg dsn al geen goudstaven fotograferen kon, hij maakte toch fote's van holen en spelon ken, die enige waarschijnlijkheid geven aan'het verhaal van Montezuma's schat- ten. Bovendien, de auteur ontdekte een aan tal bijzonderheden, die op zich zelf in teressant genoeg ziin. Ze werden hem later door verschillende geleerden als juist bevestigd. De White Mountain, de Witte Berg. ligt aan het einde van een canyon en is een van de daarom heen zich verheffen de bergen. De canyon en zijn omgeving n „ocnhiorirmi i zijn tegenwoordig niet veel meer dan i „ni V. dat Montezuma sinds geruime tijd tot de conclusie ge- woestijn, volkomen uitgedroogd land van Wel hebben zowel de bewoners van Kanab als verschillende onderzoekers als zeker vastgesteld, dat talrijke ho len, ook enkele in de White Mountain, bewoond zijn geweest. Men heeft er sporen van vuren en etensresten ge vonden en tevens overblijfselen van primitief metselwerk. Die holen zijn in de loop der tijden door inwatering ontstaan. Het bergland bestaat voor namelijk uit zandsteen, die gemakke lijk uitslijt. Het water groef eerst sleuven en gangen. Deze werden ten slotte holen en grotten. Aldus is ln de White Mountain een waar labyrinth ontstaan. En het is hier, dat elk jaar weer ondernemende lieden enkele weken oL. maanden doorbrengen, om er te zoeken en te graven naar de schatten van Montezuma, al horen ze dan in Kanab, dat. dit zoeken eenvoudig hetzelfde is als het speuren naar een naald in een hooiberg. holen doorzochten, onverwacht een groot brok steen naar omlaag gevallen. Aan vankelijk dachten ze, dat het toeval was. Maar toen ze de steenblokken eens na der beschouwden, kwamen ze tot de con clusie, dat ze door mensenhanden waren gemaakt. Nu veronderstellen de vetera nen van Kanab iets angstaanjagends: de blokken steen zouden door de slaven van Montezuma in de gewelven zijn aange bracht en dusdanig geplaatst, dat ze op vreemde indringers neerstorten. Maar hoe...... dit is al weer een der vele puzzles van de White Mountain. Een bijzonder merkwaardige puzzle is de trap, die van een dal naar de top van een berg bij de White Mountain leidt. Deze trap is heel primitief en be staat slechts uit inkepingen, waarop net voor een mensenvoet plaats is Maar het is ontegenzeggelijk een trap en ze voert naar een soort platform, hetwelk vroeger wellicht als uitkijk heeft gediend. Wellicht, voor de toen malige bewoners der holen, om nade rende vijanden te zien aankomen of voor een wacht van slaven, die de White Mountain moesten bewaken. Men ziet, de wildernissen der Verenig de Staten, waar nog enkele generaties geleden'de Roodhuiden rondzwierven, kennen evenals.de Oude Wereld hun ver halen van geheimzinnige schatten. In Utha zou de staatskas van het Azteken- rijk begraven liggen, dat bezweek onder de slagen der Spaanse veroveraars. Langs de Atlantische kust zjjn weer verlialen in omloop, speciaal in Florida, omtrent door zeerovers daar langs de het strand verborgen schatten. De mensen van Kanab praten niet graag over de goudkoorts, die hen in 1922 deerlijk te pakken heeft gehad en hen maanden lang hun huis en hof heeft doen verwaarlozen. De begeerte had hun toenmaal zozeer aangeraakt, dat de ge meenteraad een besluit nam, waarbij het verboden werd, het woord „goudschat" in de mond te nemen. Men wilde niet, dat. iemand tegenover vreemden z'n mond zou voorbij praten, nam alle voorzorgs maatregelen, ofschoon Kanab evenals nu vrijwel van de wereld afgezonderd ligt. De dichtst nabij zijnde spoorlijn loopt er enkele honderden kilometers vandaan. Ve hoofdstraat van het Mormoncnstadje Kanab in Utah, dat in 1922 uitliep, om de goudschat van Montezuma te zoeken. alg losprijs aan Cortez een grote hoeveel- komen, dat het ondoenlijk is, naar heid goudstof, talrijke gouden staven en een aantal kostbare edelstenen overhan digde, waarvan de waarde heden ten dage ongeveer dertig miliioen gulden zou zijn. Cortez heeft geprobeerd, aan Montezuma te ontrukken, waar de goud schat, die ettelijke honderden millioencn waard moet zijn geweest, verborgen was. Maar Montezuma stierf, zonder het ge heim te openbaren. En door de een of andere onverklaarbare reden is dit ge heim ook nooit verraden door de slaven, die de schat naar het hoge Noorden brachten. Had de een of andere belofte hun mond gesnoerd? Deze vraag en talrijke andere houden sinds jaar en dag de bewoners van het stadje Kanab bezig, dat in het canyon- gebied van Utah ligt en in welks om geving de berg zich verheft, waarin de goudschat verborgen moet liggen. De mensen in Kanab zijn Mormonen en zijn Montezuma's goud te zoeken, omdat er te weinig aanwijzingen bestaan, waarop ze zouden kunnen afgaan. Men kan in een berg nu eenmaal niet elke kubieke meter steen ondersteboven halen. Het is eenvoudig onbegonnen werk. Een zwervende cowboy Toch is uien er enkele tientallen jaren een keer mee begonnen, nadat een zwervende cowboy, die al sinds geruime tijd becl de streek bad af gezocht, afgaande op in omloop zijnde verbalen, op een goede dag met een kaart te voorschijn was ge komen. Ofschoon de mensen in zand en rots cn zandsteen. Maar vier honderd jaren geleden moet dit gebied rijk aan water zijn geweest en hebben zich cr zelfs moerassen uitgestrekt. Vond sten hebben uitgewezen, dat cr zich ook talrijke eenden ophielden en dat er men sen woonden. Men heeft nog niet kun nen vaststellen, of de in deze buurt wo nende Indianen afstammelingen zijn van de toenmalige bewoners, die er reeds eeuwen vóór bet jaar 1519 leefden of van de slaven van Montezuma. Het voorkomen van het teken van de eend in deze streek cn op de waarschijn lijke route van de, onder het goud zwoe gende slaven uit het Aztekenrijk in Mexico, wordt als een aanduiding be schouwd, dat degenen, die het aange bracht hebben, wilden zeggen, dat de route leidde naar een streek, waar veel eenden voorkwamen. De tekens zouden dus een bevestiging zijn van het oude verhaal. Maar zekerheid bestaat nier- over niet. Een der talrijke, grotten in de Witte Berg. In een dergelijk hol sou de goudschat van het Rijk de Azteken verborgen moeten liggen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3