werd de gemarcheerd als en der nazi's dag te Communistisch spektakel Berlijn viel mee Ot Leugen-ontdekker in actie Fuchs wijst zijn handlangers aan MOTOREN BOTSTEN bij EDE Vier matroosjes gingen varen... „DIT IS LEVEN" IS EEN GELOOFSBEWEGING Dit is leven" slaat Pinkstervuur los bij jongeren-generatie Dinsdag 30 Mei 1930 Vele demonstrantenvluchtten naar de Westelijke sectoren NDER DE Tientallen verdachten worden voortdurend geschaduwd Dodenrit door Bossche binnenstad aarheid'-redacteur uit Frankrijk gezet Pmksterongevallen in Amerika Men wil niet treden in tank van onze jeugdorganisaties DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN N^ELïJ£ laie ippêp Honderden doden OL D OL D! VOOR HET VADERLAND GEVALLEN MET ONZEEVAARDIG HULKJE N__ WEERBERICHT -. w. Alle sombere verwachtingen ten spijt, had Berlijn een rustige Pinksteren, al was het dan in de sovjet-sector druk vanwege de communistische jeugd- betogingen. In West-Berlijn waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen om een eventuele invasie zoals door sombere profeten was voor speld tegen te houden. Vijf en twintig duizend West-B er lij nse politie mannen en geallieerde militairen waren op de been om zo nodig in te grijpen; bovendien werden duizenden militairen in gereedheid gehouden om eventueel assistentie te verlenen. Men was in West-Berlijn op zijn hoede, doch er heerste geenszins een zenuwachtige of gespannen sfeer. Men wachtte rustig op de dingen die zouden komen sectorgrenzen tussen Oost- en West-Ber lijn In het laatstgenoemde dee! van de stad ging het leven zijn gewone gang, alsof er niets aan de hand was. In de sovjet-sector werden hier en daar nog bijeenkomsten gehouden en bovendien kreeg de geheime politie druk werk. In een kamp in de Berlijnse voorstad Ad- ingesteld, omdat door leden van de de monstrerende jeugdbeweging 25 vuur pijlen zouden zijn afgeschoten, die dui- zenden anti-communistische pamfletten boven Oost-Berlijn uitstrooiden. Ook an dere groepen, waarin zich anti-commu nistische verzetslieden zouden bevinden, werden scherp nagegaan. „Als in de dagen van Hitler. In West-Berlijn heeft men algemeen zijn voldoening uitgesproken over de gang van zaken op deze Pinksterdagen, die door velen met zorg zijn tegemoet gezien. Men wijt de goede afloop boven al aan de waakzame en rustige houding van de West-Berlijners en aan dc geno men veiligheidsmaatregelen. De Weste lijke geallieerden hebben van het begin af een krachtige houding aangenomen en dat heeft, zo meent men, de communis tische plannen op z'n minst gewijzigd. „Wij wachten nu rustig op een volgen de communistische poging West-Berlijn te overrompelen", aldus verklaarde bur gemeester Reuter: „Maar wij zijn er ze ker van, dat ook die verijdeld zullen wor den"*. Grote aandacht wordt besteed aan het militaire aspect van de betogingen. Er waren weer uniformen en er werd ge marcheerd voor het eerst sinds de da gen van Hitier. ..Alles zag er nazi-achtig uit", vonden de toeschouwers. De Ameri kaanse hoge commissaris, McCloy, zeide dan ook terecht: „De demonstratie blijft, ondanks het gunstige verloop, een ern stige aangelegenheid in zoverre dat zij aantoont wat een politiestaat vermag in het disciplineren van het volk en in het bijzonder van de jeugd". Hij zag hierin voor alle vrije en democratische volken voldoende reden om waakzaam te blij ven. Volkomen gebrek aan vrijheid Hel is de vraag, welke indruk de Pink stermars bij de betogers zelf heeft nage laten. Volgens ooggetuigen is deze niet onverdeeld gunstig. In vele gevallen werd openlijk geklaagd over het volko- men gebrek aan vrijheid van de deelne mers. Enkele van de j'ongens en meisjes, die crltlek leverden, werden direct ge- jarresteerd. Burgeemeester Reuter ontving gister- 1 avond drie gevluchte leden van de jeugd- ibeweging. Zij vertelden hem, dat „de helft van de deelnemers gedwongen was I om naar Berlijn te komen". De hele I Pinkstermars zou voor de commumsten een mislukking blijken, zo meenden ze. omdat de Oost-Berlijners de deelnemers hadden verteld, dat alle communistische verhalen over de levensomstandigheden van de West-Berlijners leugens waren. Wie nonnen tenslotte de potDat waren de elfjes, die tijdens het reusachtige ganzenbordspel in het R'dam se Feijenoord-stadion, de pot uithaalden en twee gelukkigen een auto bezorgden. De jacht op handlangers van dr Klaus Fuchs, de verrader van atoomge heimen, w'ordt met inspanning van alle krachten voortgezet, Eike dag wordt hij ondervraagd door Amerikaanse en Britse detectives en des avonds gaat er een geheime boodschap naar Washington, waarin mededeling wordt gedaan van de resultaten en aanwijzingen worden ge geven voor het schaduwen van door Fuchs genoemde Amerikanen. Volgens de Er^p,- wet is Fuchs niet verplicht verklarvpj af te leggen, maar hij doet het vrijwillig. Hij wil, zo heeft hij verklaard, zo veel als hem mogelijk is igoedmaken van wat hij in Engeland misdaan heeft, maar daarnaast schijnt hij te hopen, met zijn bereidwilligheid ver mindering van straf te verdienen, hoewel hem geen enkele belofte is gedaan. Zoials bekend, is hij veroordeeld tot veertien jaar- Ook de Oost-Berlijnse „Volkspolitie" nam deel aan de rode Pinkstermars On Pinkstermorgen Jeugdige communisten zich verzamelden de in de Lust- garten om zich op te stellen voor het grote défilé. Zij werden toegesproken o.m. door Wilhelm Pieck, de communis tische president van Oost-Duitsland, die «ijn jeugdige toehoorders vooral inprent te, dat de Westersen oorlog zoeken en van Duitsland een slagveld willen maken. Een malse regen bracht na deze opwin dende rede zeer welkome afkoeling. De bui hield op, toen de parade begon. Men defileerde langs een tribune, waarop de leiders van de Oost-Duitse regering en van andere „volksdemocratieën" hadden plaats genomen. Er werden spandoeken meegedragen met opschriften als: „Yan kee, ga naar huis" en „Leer van Stalin, strijd met Stalin". In het défilé liepen ongeveer 'n half tnillioen demonstranten mede, onder wie ook een kleine twintigduizend man van de ..volkspolitie", gekleed in zwarte uniform en met kaplaarzen aan. Zij wa ren echter ongewapend. De Westelijke commandanten van Berlijn gingen in He li copteres de lucht in om het schouw spel gade te slaan. Zij zagen, dat de kleurig* «toet ordelijk voorttrok. De enige bom was een on schadelijke Er werd éfo „bomaanslag" gepleegd maar een vredelievende. U't West-Ber- lUn werd namelijk een pamfletbom a, geschoten, die een regen van vlugschrif ten over de hoofden van de demonstrant- ten deed neerdalen. Hierin werd gewaar schuwd voor „Russische slavernij Er werden opnieuw toespraken gehou den. boodschappen voorgelezen en er werd een telegram aan Stalin gezonden, dat luidde: „Meer dan een half millioen strijders voor de vrijheid zenden, u. lei der van het wereldvredeskamp, hun dank én groeten. Zij beloven plechtig, zich tot het uiterste te zullen inspannen in, de strijd tegen de atoombom en de duistere pogingen van de Anglo-Amerikaanse oor- logophitsers". Er werden in totaal slechts drie inci denten van geringe betekenis gemeld. Het ernstigste geval betrof de ontvoering van een Zwitser door drie gewapende letten van dc Oost-Duitse volkspolitie, die enige schoten afvuurden op hun "West-Berlijnse collega's, welke 's slacht- ar. ',De Waarheid" meldt, is verle den v eek een van haar redacteuren bij een bezoek aan Parijs (met welk doel dat bezoek werd gebracht wordt overi- «e"S.n!^:„V/rmeld) gearresteerd. De jour nalist werd meegedeeld, dat op zijn aan wezigheid gewn prijs werd gesteld en dat het Franse ministerie van buitenlandse zaken bepaald had, dat hij het land moest verlaten Onder politiegeleide is hij daar"8 Per tre'n naar de Frans-Belgische p-aiv» vervoerd. offer te hulp wilden komen. De oorzaak van dit incident is niet bekend. Zij hadden er genoeg van Voor een groot aantal Oost-Duitsers is de Pinksterdemonstratie een welkome gelegenheid geweest om naar het Westen te vluchten. Zaterdag waren er al leden van de „volkspolitie" In geslaagd de sec- tiegrenzen te overschrijden, waarna zij zich bij de westelijke autoriteiten meld den met het verzoek om asyl als politiek vluchteling. Ook leden van de „Vrije Duitse Jeugd" kwamen maar het Westen. Naar blijkt, behoorde een deel van hen tot een verzetgroep in de boezem van deze communistische beweging. Zij wa ren gedwongen om aan de betogingen deel te nemem. In totaal hebben»elf jeugdige commu nisten en bijna veertig leden van de volkspolitie" West-Berlijn om asyl ver mocht De autoriteiten zijn echter van Sg dat het totaal aantel vluchtelin gen veel groter is, doch dat nog niet allen zich hebben Zondagavond was a rustig aan de Twee ernstige verkeersongelukken hebben het afgelopen Pinkster-weekend tot gevolg gehad, dat drie personen teerden gedood en vier anderen min of meer zware verwondingen opliepen. Op Ae rijksweg tussen Ede en De Klomp vond Zaterdagmiddag een aanrijding plaats, die een dode en drie gewonden eiste en .in de nacht van Zondag op Maandag vonden twee jeugdige inzit tenden van een auto, die een ware dol- lemansrit door de Bossche binnenstad had gemaakt, de dood, terwijl een derde ernstig werd gewond. Op de Rijksweg tussen Ede en De Klomp reed Zaterdagmiddag de 25-jarige M. R. uit Ede op een lichte motorfiets met voor zich op de benzinetank zijn 12-jarig buurmeisje R. van R. Onder het rijden heeft R. waarschijnlijk een of an der mankement onder aan de motor trachten te verhelpen. Hij maakte plotse- lin" een lichte zwenking naar links, juist op het moment, dat een andere motor wilde passeren. De bestuurders raakten elkaar even waardoor R. de macht over het stuur verloor en met zijn motor kwam te vallen. Een derde motor, be stuurd door G. R. uit Apeldoorn, employé bij de KLM, die als duo-passagier de wachtmeester der rijkspolitie G. S. uit Lochem meevoerde, reed op de op de weg liggende motor in. De motorbestuur der R. en het meisje werden een twin tigtal meters meegesleurd. Eerst daarna kwam de motor vrij, maar waarschijnlijk door het dwars slaan van het voorwiel maakte het rijwiel toen een salto. De KLM-emplové en de wachtmeester wer den meters verder op het wegdek ge smakt. R. bleek op slag gedood te zijn. het meisje had een rechter beenbreuk en verschillende bloedende schaafwon den, de KLM-employé een schedelbasis- fractuur en de wachtmeester een sleutel beenbreuk en een hoofdwonde. Allen werden naar het Julianaziekenhuis te Ede vervoerd. De toestand van de KLM- employé is zorgwekkend. Met tachtig Ic.m. snelheid Zondagnacht om ca. één uur reed een personenauto, die met een vaart van 80 km. per uur door de binnenstad had ge- raced, in volle vaart tegen de winkelpui van de parfumeriezaak „Apollo" te Den Bosch. Twee inzittenden, de 19-jarige ma gazijnbediende K. en de 18-jarige sla gersknecht M. beiden uit Den Bosch, werden op slag gedood. De derde inzit tende. de 17-jarige naaimaclfinemonteur D., eveneens uit Den Bosch liep een zwa re hersenschudding op. Volgens Amerikaanse bladen bestaat er 'n lijst van personen, die min of meer verdacht worden van spionnage. Deze lijst werd door de Britse, Amerikaanse en Canadese opsporingsdiensten samen gesteld en zou niet minder dan 2000 namen tellen. De lijst groeit nog steeds. Volgens he<t Zondagsblad „Reynolds News" zou de helft van het aantal ver dachten uit Amerikanen bestaan. Het schijnt, dat Fuchs een slecht ge heugen heeft voor wat het onthouden van namen betreft- Waar het aantal verdach ten zo buitgengewoon groot is, biedt dat uiteraard extra moeilijkheden. Men heeft echter een manier ge vonden om Fuchs de gezichten te laten zien van de verdach- ten, die. zander dat zij het zelf wisten, op microfilms zijn opgenomen. Deze films worden in de gevangenis gedraaid en tel kens als Fuchs meent een der personen te herkennen, worden hem inlichtingen gevraagd. Naar verluidt, heeft, de .atoom geleerde op deze wijze reeds ongeveer 100 personen kunnen aanwijzen als scha kels in het spionnagecomplot. Deze men sen worden dadelijk geschaduwd en men verwacht nieuwe arrestaties. Hoewel Fuchs zijn verklaringen vrijwillig aflegt, willen de detec tives er toch zeker van zijn, dat hij de waarheid spreekt. Daar om zijn zij van plan, Fuchs te vragen of hij zich wil onderwerpen aan een onderzoek met de „lie detector", de leugen-ontdekker, diie op mechanische wijze de innerlijke reacties van een on dervraagde aangeeft. Dit hulpmiddel heeft niets te maken met het in Oost- Europa gebruikte zg. „waarheidsserum", dat de weerstand van de ondervraagde aantast en hem tot een willoos mens maakt. Een onderzoek met de leugen- ontdekker heeft alleen plaats als de ondervraagde vrijwillig zijn toestem ming geeft. Er wordt hem een baind om de borst be vestigd, die de reacties opvangt en door geeft aan een apparaat dat ze registreert. De ondervraging wordt dan heel normaal voortgezet, maar de lichamelijke reacties op een innerlijke schok worden op grafi sche wijze genoteerd. Als een detective bijvoorbeeld een hele rij namen heeft sa mengesteld. waarvan het merendeel fictief is en slechts enkele die van personen zijn, met wie de ondervraagde in contact heeft gestaan, zal de leugen-ontdekker bijna altijd feilloos aanwijzen, dat de verdachte bij het horen van de juiste namen een kleine schok kreeg. Zelfs personen met de grootste zelfbeheersing kunnen dit niet voorkomen. Op deze wijze kan de waarheid van afgelegde verklaringen getoetst warden, zander dat de ondervraagde enigerlei lichamelijke of geestelijke kwelling wordt aangedaan. Ook het feit, dat iemand zijn zenuwen tot het uiterste 'gespannen houdt om op zijn hoede te zijn, wordt door het apparaat aangegeven. In Amerika wordt de „lie detector" ge regeld gebruikt. Vooral voor personen, die niets hebben misdreven doch door een ongelukkige samenloop van omstandig heden verdacht worden, heeft het toestel goede diensten bewezen. Intussen wordit ook de Amerikaanse atoomgeleerde Hairy Gold, aan wie Fuchs zijn geheimen doorzond, ondervraagd. Hij heeft zich bereid verklaard, de Ameri kaanse recherche alle inlichtingen te ver strekken, die hij maar geven kan. „Ik wil alles doen om mijn fouten t.e herstellen", zo heeft hij bijna letterlijk eender als Fuchs verklaard. „Ik moet krankzinnig zijn geweest, om mijn vaderland te hebben verraden". Zondagochtend zijn te Lecheria. Mexico, acht personen gedood en twee en twintig ernstig gewond bij' een treinbotsing. Te Neiva. de hoofdstad van de Colum- biaanse provincie Huila, heeft zich een ontploffing voorgedaan in een in het cen trum van de stad gelegen springstofdepöt. Er zijn veertien doden en vijftig gewon den. De ontploffing volgde toen een bur ger een brandende sigaret liet vallen op vaten met buskruit. In Peru zijn vijftien soldaten, die met een boot over de Tamborivier staken, ver dronken doordat de boot omsloeg. Ook in Noord-Amerika zijn vele onge lukken voorgevallen. Tijdens het week einde kwamen in de V. S. bijna 350 per sonen om het leven. Het aantal verkeers ongelukken bedroeg ruim 200. Naar schat ting bevonden zich gedurende het week einde meer dan dertig millioen auto's langs de wegen. Geen weer geweest voor ..Pinkster- blommen". De nieuwe zomerkleren kon den nog even in de motzakken blijven. Zatén de Tweede Kamerleden Vrijdag avond anders even volop in de mot. Want mr. Oud dacht: laten wij voor de Pinksteren eens een nieuwe minister voor overzee of desnoods een hele nieu we regering nemen. En aan de voor avond van Pinkster-Zaterdag, waarop vanwege de Luilak-viering in meerdere steden de volwassenen door de kinderen zeer vroegtijdig worden gewekt met ge zang en ketelmuziek, konden de Kamer leden pas laat naar bed. omdat mr. Oud voor een avondvergadering had gezorgd, waarin het lief gespannen heeft. Immers, bij het zoveelste debat over In donesië diende de leider van de VVD een motie in, wel'ke de ministers niiet namen. En dus ging het om het zijn of niet zijn van onze regering. Mr. Oud houdt er blijkbaar van om nu en dan eens een nieuwe stunt uit te halen, doch Vrijdag was zijn optreden om te slagen te stuntelig. Het ging, zoals men heeft kunnen le zen, ovex het zelfbeschikkingsrecht der diverse volken in de Verenigde Staten van Indonesië. De laatste tijd was deze vereniging van staten dusdanig verenigd, dat er eigenlijk geen plaats meer was voor een vereniging, aangezien de sta ten om ziqh te verenigen ontbraken. Daarbij kwam inderdaad van het zelf beschikkingsrecht niet veel terecht, om dat de betreffende volkeren over zich niet zelf konden beschikken, doch ande ren over die beschikking beschikten, zo als het deze laatste het best schikte. Zulks is namelijk tegen de afspraken van de Ronde-tafelconferentie, maar wat kan de Nederlandse regering daar fei telijk meer tegen doeu dan het kabinet reeds gedaan heeft? Onze troepen weer terug sturen en een nieuwe politiële actie beginnen? Dat zou pas met recht het be gin van het einde zijn. Mr. Oud heeft evenmin aangegeven, hoe hij meent, dat wij kunnen beschikken, dat die volkeren in Indonesië over zich zeif kunnen be schikken, het schikte hem blijkbaar niet om hierop een geschikt antwoord te ge ven. Maar minister van Maarseveen meest en zou het veen in. doch die voelde niets voor vacantie. (Geef hem onge lijk bij zulk wee-rij En de andere mi nisters huldigden het principe van: samen uit, samen thuis! Zo stond dus het al dan niet zijn van het kabinet op het spel, totdat de mo tie-Oud verworpen werd en toen was voor Oni het oude spelletje van de stunt uft. Voor hoelang? Wij wezen er a,: 0Pi dat mr. Oud van telkens nieuwe stunten schijnt te houden. Nu hebben wij in onze jeugd altijd gehoord, speciaal ais wij iets onbekookts wilden uithalen, dat het venstand met de jaren komt. Doch wanneer wij het optreden van een Oud. Gerbrandy en Weiter bezien, dan gaan wij menen, dat voor het verstand er een tijd is van komen maar somwijlen ook vangaan! En mr. Oud wordt al aardig oud! ANALYST. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerappor teerd: Kon. Landmacht: Sold. Ie klasse M. Leegstra, uit ten Boer (Gr.). Op 2 Mei 1950 bleek, dat hij was ge sneuveld na vermissing op 10 April 1949. (Van onze Utrechtse redacteur) Wie mocht menen, dat de getuigenissen van 50.000 katholieke jongeren vorig jaar in de Jaarbeurshallen te Utrecht om hun geloof bewust te heie ven, louter een demonstratie is geweest, slaat beslist de plank mis. Het geen toen door pater P. Wesseling C.s.s.R., pater A. Jelsma M.S.C, en andere sprekers is gezegd, werd uitgedragen naar de steden en de dorpen, om daar in eigen kring overgedragen en uitgewerkt te worden. Precies een jaar later, Tweede Pinksterdag, zijn in Utrecht namens al deze jongeren vertegenwoordigers, komend weer uit de vier windstreken, het hoge Noorden en het diepe Zuiden, van rechts en van links, een vijftigtal jongelui opnieuw bijeen gekomen met beide jonge priesters, teneinde elkaar mede te delen, wat er hier en daar is gedaan en plannen voor de toekomst uit te stippelen. Verantwoording en program De Titus Brandsma-Stam, die vorig jaar zo voortreffelijk de grote meeting wist te regelen, had ook thans een en an der voorbereid. In de St. Augustinuskerk droeg eerst pater Wesseling tot intentie van de beweging „Dit is leven" een H. Mis op. In de namiddag had een speciale uit voering plaats van de revue „Dit is le- ven'', waaraan vooraf ging eon rede van mr. Jan Derka. die op eigen karakter is- Het hoogtepunt van deze dag lag in de morgenbijeenkomst, toen pater Wesseling een verantwoording gaf en in aanslui ting daarop het programma van de be weging ontvouwde, waarna pater Jels ma de consequenties noemde van de be weging ..Dit is leven" op maatschappe lijk terrein. Als om mogelijk misverstand weg te werken, voegde een der jongeren. Wim tleke wijze zijn vieie op de beweging gaf. i Hering uit Delft, daaraan onmiddellijk een kernachtig woord toe. „Meen niet", zo zei hij, zich in het bijzonder tot de aanwezige journalisten richtend, „dat u hier uitsluitend het woord van twee priesters hebt gehoord. Zij hebben na mens ons allemaal gesproken en zijn al leen de motoren, die onze beweging drij ven". Voortgaand in de beeldspraak, die bij critiek was gebruikt en waarin men zich had afgevraagd, welke plaats de nieuwe bloem „Dit is leven" in de rijke tuin van ons organisatie-leven moet heb ben, noemde hij deze beweging de dauw, die tot nieuw leven wekt. Ook Pater Jelsma verklaarde duidelijk, dat men niet wil treden in de rechten van iemand anders, zeker niet in de taak en roeping van onze jeugdorganisaties. Ofschoon de beweging „Dit is leven" niemand dwingt en er bij niemand op aan dringt deel te nemen aan bepaalde katholieke jeugdorganisaties, zal het toch haar voortdurend streven zijn in nauwe en goede samenwerking met de bestaan de organisaties te streven naar hetzelfde doel. Betreffende het sociale leven in het algemeen wil zij de hernieuwde bewust wording nastreven van de mystieke, doch reële verbondenheid van alle katholieke jongeren. Via de aether, door veelvul dige bijeenkomsten, door middel van het jongerenblad „Karakter" en door talrij ke debating- en ontspanningsclubs bin- en en buiten de organisaties, wil zij het gezelschapsleven en de persoonlijke om gang tussen jonge mensen, tussen jon gens en meisjes, saneren en de onder linge verdraagzaamheid bevorderen. Er bestaan plannen om bjj zoveel mo gelijk kernen van jongeren een actieve politieke interesse te wekken, met ver mijding overigens van politiek integra- lisme en politieke partijzucht en ver kettering. Pater Wesseling is ingegaan op het wezen van ..Dit is leven", welke actie uitsluitend een geloofsbew'eging is. Het primaire geestelijke tekort n.l. het ge brek aan geloofsbewustzijn, een tekort aan persoonlijkheid, actief bewogen, dramatisch geloofsleven. Vandaar de masale geloofsafval. De jeugd kan nog niet tot een nieuwe bewustwording ko- mHet beste deel van de jonge generatie moet daartoe voorbereid worden door activiteit van hen. die door het propa geren van Schriftkennis en door belang stelling te wekken voor liturgisch leven een groter, dieper en schoner visie op Christus en Kerk mogelijk maken. De Beweging is voortgekomen uit een ge sprek tussen de jonge mensen, priester en leek en een voortzetting van dat vrij moedig geestelijk gesprek. Medewerking is van alle katholieken nodig Voor de toekomst wordt niet alleen de aandacht, is belangstelling, maar ook de medewerking van alle katholieken ge vraagd. Er zal 4 of 5 maal een blad ver schijnen om de fundamentele gedachte van „Dit is leven" tot gemeengoed te maken. Het gehele leven, politiek, spel, sport en vermaak zullen bekeken wor den van het Evangelie uit. Tot de mede werkers aan dit blad behoort o.m. de zeereerw. heer mr. A. Diepenbrock. De huizen-actie wordt voortgezet, maar met het beschikbaar stellen van een huis zijn niet alle problemen opgelost. Men wli de jonge mensen ook geestelijk be kwaam voor het huwelijk maken. Met bevoegde instanties zal contact wor den opgenomen om in samenwerking met de katholieke Jeugdraad de z.g. „on grijpbare jeugd", voor wie het bijwonen van een stille H. Mis op Zondag mis schien de enige aanraking met de katho lieke werkelijkheid is. op te vangen. Emigratie zal gezien worden ook als een probleem van z.g. export van katholieke cultuur, waarvoor bepaald* plannen be- I staan. De „A eelt je Jacoba", met daarnaast het huikje cn daarop de vier zeelui in spé, nadat men teruggekeerd was in de nog in haringfeestdag-stemming verkerende IJmuidense haven was weergekeerd. Vier toekomstige zeelui deden een dom ding; zij maakten een vacantie- reisje naar Engeland (hetgeen natuur lijk niet dom was), maar wel dom was, dat ze dit deden met een scheepje, dat niet zeewaardig was. Op hun terug tocht naar hei vaderland raakten zjj dan ook in moeilijkheden en een red dingboot en een sleepboot moesten er zelfs aan te pas komen om de jongelui in (Jmuiden binnen te loodsen.. Kort na twaalf uur op Eerste Pink sterdag ontdekte men, dwars voor Wijk aan Zee, een klein scheepje, dat in moei lijkheden verkeerde. De reddingboot „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden stak in ree en ook de sleepboot „Nestor" ven Wijsmuller trok er op uit. Enige uren later bracht d« „Neeltje Jacoba" het scheepje v*ilig ai de haven van IJmuiden. Aan boord bevonden zich vier leer lingen van de Zeevaartschool uit Den Helder. Het viertal, waarvan de oudste 20 jaar was, keerde met deze kleine on zeewaardige kajuitsloep terug van een vacantiereis naar Engeland en koerste op Den Helder aan. De stormachtige 7* r,eef vaartuigje echter naar het Zuiden af. Toen de motor van het naamloze en slechts 8.75 meter metende bootje afsloeg en het groot zeil in flar den woei, werd de situatie hachelijk, daar de jongelui 't huikje op de fok niet m open water konden houden, zoda'. het naar het strand afdreef. Toen het bootje door de „Neeltje Jacoba" de haven was binnengesleept en de opvarenden kletsnat aan de wal kwamen, wachtte hun daar van de ha venmeester een fikse uitbrander. De jongelui, woonachtig in Katwijk. Den Hélder en Bussum. hebben de vol gende dag het bootje, dat geen certifi caat van zeewaarigheid bezit, b uren- door naar Den Helder gebracht. 0e verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Droog weer met voornamelijk in de Noordeltjk* provincies aanvankelijk nog overdrijvende wol kenvelden. Morgen over het algemeen zonnig weer en warmer dan vandaag. Matige tot zwak ke wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Woensdag 31 Mei: Zon op 4.27 uur. onder 20f) uur: maan op 31.43 uur. onder 3.41 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i»,U*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1