duizend-kilometer met Rusland grens wmm Blauwhemden der Pinkster betoging weer huiswaarts Verschil van inzicht over plan-Schuman het Afsluitdijk tussen en Voorne Omwenteling in Maasgebied Rozenburg SOLDATEN als kerkbouwers Rusland staat gunstig tegenover het voorstel r LENIN PREDIKTE FINLANDS ONAFHANKELIJKHEID - Brielle gaat nieuwe periode in historie tegemoet Consequenties van de doorbraak Woensdag 31 Mei 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Moskou wenst een militair vacuum Koningin zal mevrouw Roosevelt ontvangen Geen Amer. veto teg^n opneming van Peiping in Y.N. Kinderv er lamming De fraude te Laren BB LAGEN Balans: 98 verkozen de vrijheid Notaris knoeide met gelden van cliënten Briellecentraal punt van een groots plan Militairen op Nieuiv-Guinea bouwen een Godshuis Plotselinge genezing na Lourdes-bedevaart Europese graanovereenkomst V WEERBERICHT Europese conferentie te Amsterdam geopend Nog twee bestellers gearresteerd 1 TOEKOMST BOUWEN VIA MARSCOLONNES ENGELAND WIL ZICH NOG NIET BINDEN BEZIN OP HET GEZIN D* verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Droog en overwegend zonnig weer met leta ho gere temperaturen dan vandaag. Matige tot vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Donderdag 1 Juni: Zon op 4.26 uur, onder 20.49 uur; maan op 23.01 uur, ander 4.22 uur. NIEUWE'SCHIEMNSCHE COURANT V. 4 11 «ïjV IV an onze speciale verslaggever) Hoeveel dagen is het al geleden, dat we daarginds in Abo-Turku, op de uiterste ZuidAVest-pnnt van Finland, aankwamen? We weten het nauwe lijks. Sindsdien zijn we door de Zuidelijke helft van het land getrokken, van etad naar stad, door bossen en langs meren, steeds geboeid door de tere schoonheid van het landschap. Telkens weer getroffen door de vastberaden heid, waarmede de Finnen zich door al hun moeilijkheden, en bet zijn er zeer velen, heenslaan; niet met de moed der wanhoop, maar doelbewust, het oog op een betere, hoopvolle toekomst gericht. De Fin gelooft niet in illusies, vertrouwt alleen op zijn eigen kracht en op de lessen van zijn geschiedenis. werkelijk niet aan) slechts_ een militair vacuum. Voor de verdediging van de 337.113 vierk. kilometer Fins grondge bied betekent het toegestane leger van 41.000 man werkelijk niets. Dit Leninistische argument spreekt heel sterk tot de Finse verbeelding en past ook goed in de Rufsis teit. Toch kan men ook de andere argu menten waarderen: dat Rusland or ze ker de eerste decennia met m zal slagen. Finland van binnen-uit te veroveren, at de Finse communistische partij zwak is, bij gebrek aar. intellectuelen, en as g - volg van de nationale (Titoistische) in slag der leden- dat Moskou toch ook be zorgd is voor mogelijke internationale reacties, bijv. in Zw.den en wel icht ook in Amerika, el zou tot een derde wereldoorlog komen. De Finaien gevoelen zich ongetwijfeld niet bijzonder behaaglijk met Rusland, of dit nu communistisch is of met, op ziin flank Maar zij zijn harde realisten. Én zolang er niet in een nabije toe komst gevaar dreigt, bouwen zij resoluut aan het heden; eerst om de zware her- stelverplichtlngen te voldoen; vervolgens om hun volk tot welvaart te brengen. Daarin zien zij zeer terecht de beste waarborg voor het voortbestaan van Fin land. Tijdens haar bezoek in ons land zal mevrouw Roosevelt, Maandag 19 Juni a.s. door H.M. de Koningin worden ontvan gen en ten paleize Soestdijk dineren. Dean Acheson heeft, naar te Washing ton verluidt, de secr.-gen. van de Ver. Naties, Trygve Lie, de verzekering gege ven, dat de Ver. Staten geen gebruik zul len maken van hun Vetorecht om commu nistisch China uit de V. N. te houden. Dit schijnt het voornaamste resultaat te zijn van de besprekingen tussen Lie, Acheson en Truman. Zoals bekend, zoekt Lie naar een op lossing van de kwestie van de Chinese j vertegenwoordiging in de V- N., teneinde de impasse, waarin die organisatie ver keert. op te heffen. Gisteren heeft de geneeskundig hoofd inspecteur van de Volksgezondheid, dr C. Banning, in het Binnengasthuis te Am sterdam een vierdaagse Europese confe rentie over de kinderverlamming geopend. Aan deze conferentie, die een besloten karakter draagt, nemen 54 gedelegeerden uit 17 landen deel. Vandaag zouden de congressisten bij eenkomen in het Instituut voor preven tieve geneeskunde te Leiden en morgen in die St. Maartenskliniek te Nijmegen. In verband met de geconstateerde fraude op het postkantoor te Laren zijn gisterenmiddag wederom twee bestel lers gearresteerd door de rijksrecherche. Er worden in deze zaak binnenkort nog enkele arrestaties verwacht tv - Het Icerkje van Hattula, wellicht het oudste van Finland met zijn karakteristieke klokkentoren, die ook tot verdediging tegen aanvallen °Priep, De prachtige muurschilderingen zijn hersteld, en geven een beeld van het diepe geloof der middeleeuwse Finnen. Hoelang is het geleden, dat w« dit alles hebben beleefd. Uren, dagen, we ken? We hebben tijdloos geleefd; en, wat op een dergelijke journalistieke verken ningstocht wellicht nog belangrijker is, probleemloos. Nu en d'an drongen vage «erUchten tot ons door over zwaarwich tige nota's, welk^ tussen West en Oost waren gewisseld; we hoorden, dat er er gens in onze omgeving, misschien op en kele minuten afstands, wilde stakingen waren uitgebroken. Dat alles was, op dat ogenblik, echter geen probleem voor ons; éven-min trouwens als voor de Finnen, voor wie zelfs de duizend-kilometer grens met Rusland, met de Sovjet-Unie, geen probleem is, maar een volle realiteit. Hoog in de lucht, drieduizend meter boven de Oostzee, los van de aarde, over peinsden wij, wat wij twee weken lang over die merkwaardige FinsRussische verhouding hadden gehoord. Hoe vaak hebben wij aan personen uit alie kringen van Finland de vraag ge steld. welke wij in onze kronieken reeds zo dikwijls aanroerden: wat is toch de diepere reden, dat de Russen, die Fin land bijna zonder slag of stoot zouden kunnen overweldigen, bovendien zonder dat zij iets anders dan een papier in reactie van het Westen behoeven te duchten, de zelfstandigheid en onafhan kelijkheid van Finland eerbiedigen en alle Finnen erkennen, dat zij dit werke lijk doen en slechts eisen, dat de Fin- e^e beperking van het zeer harde vredesverdrag, inclusief komma's en pun- te"- stipt naleven? Fin zal openhartig verklaren, dat hu dit evenmin ten volle begrijpt als de mensen uit het Westen. Waar Moskou zijn slag kon slaan, heeft het dit gedaan, hetzij met geweld, hetzij met behulp van vijfde colonnes van binnen-uit. Het heeft na twee oorlogen (de winteroorlog 1939 40, en in 1944) Finland in zijn macht gehadi- maar Finland is nog steeds een volkomen eigen staat, met een regering, die zelf beslist; met een volk, dat zijn afkeer van het communisme allerminst onder stoelen en banken behoeft te ste ken, maar tegelijkertijd weet, en er naar handelt, dat het m-et de Sovjet-Unie goede betrekkingen moet onderhouden. Daar ginds leven twee werelden naast elkaar; o zeker, niet onbedreigd, maar toch in de verwachting, in de ons Wes terse mensen wat irreëel voorkomende bijna-zekerheid, dat hun Oosterburen hen met rust rullen laten. Oorlog? vroegen wij aan politicus. Waarom oorlog? luidde zijn antwoord. De wereldgeschiedenis- is tot dusverre een aaneenschakeling van oorlogen ge weest; waarom zouden we nu eens geen streep onder al die vernietiging van geestelijke en materiële waarden zetten; en vrede sluiten, al was het voorlopig alvast voor een eeuw? Maar de FinsRussische betrekkingen, of juister nog geformuleerd; de opvallen de houding van Moskou jegens Finland? Het half millioen blauwhemden, naar Berlijn gekomen in verband met de Pink sterbetoging, is Maandag per bus, trein, vrachtauto of te voet de terugreis naar huis begonnen. Volgens West-Berlijnse politierapporten hebben 38 leden van de „volkspolitie" en 60 leden van de „Vrije Duitse jeugd" om asyl gevraagd. Het onafhankelijke West-Duitse blad „Die Welt" ziet twee kanten aan de be toging: „Het uiterlijke aspect, dat niets anders was dan een copie van de parades te Moskou en die uit de tijd van Hitier, en het tragisch aspect van kinderen, die nog nooit een gelukkig leven gekend hebben Het blad schat, dat 95 pet. van het half millioen blauwhemden, thans „meeloper geworden is „om de eenvoudige reden, dat de enige manier om voor een examen te slagen, een graad te halen of een goede betrekking of vacantie aan de Oostzee te krijgen, via de marcherende colonnes van de vrije Duitse jeugd te vinden is". Enige honderden deelnemers aan de jeugddemonstraties zijn er gisteren in %f~ slaagd voor korte tijd naar West-Berlijn te glippen en vergaapten zich daar aan de volle winkels, waar alles zonder bon te koop was, zelfs sinaasappelen en bana- nen. Tientallen van hen waren bij famine m West-Berlijn te gast. Zij kochten anti communistische kranten en liepen deze open en bloot op de Kurfürstendamm te lezen. Twee verpleegsters zeiden, dat zij grondig gevisiteerd zouden worden bij hun terugkeer in de Oostelijke zöne. Daarom wilden zij alleen maar eetwaar hebben. Wij zijn er voor gewaarschuwd geen Toen groepen West-Duitse communis tische betogers, uit Oost-Berlijn terug kerend, de zonegrens bij Helmstadt over schreden, werden zij niet al te vriende lijk ontvangen door anti-communistische leeftijdgenoten. Er werden spandoeken met communistische leuzen verbrand en over en weer scheldwoor(ien gewisseld. Gevechten vielen er echter niet voor. Leninistische mystiek We hebben zeven, acht motieven ge- -m- -- ---- hoord om daarvoor een verklaring te kranten of strooibiljetten in West-Berlijn geven. Het meest heeft ons getroffen dat te lezen. Als wij terug zijn, zullen wij wei motief, hetwelk op het Russische com- een flinke politieke desinfectie m oni munisme zelf, dus op het Leninisme, op vangst moeten nemen zeiden ze de Leninistische mystiek teruggrijpt. - vóór er enig uitzicht was, Misschien zegt U dit plaatje niet veel: bootjes op een rij, een man, die bezig is met het beschilderen van een bord, dat de bootjes te huur zijn voor een vispariijtje. Dat is het juist; iedere visser heeft al maanden naar deze symptomen uitgekeken en morgen, 1 Juni, is het zo ver: opening van het visseizoen. ,Jk heb niets aan te geven behalve mijn muziek", zei Marta Lipton, die gisteren uit Amerika te Rotterdam arriveerde bij de douane-controle. Marta Lipton zal concerten geven en ook voor de radio optreden. De zangeres is verbonden aan de Metropolitan Opera te New-York. In het afgelopen weekeinde zijn zekere meningsverschillen tussen Engeland en Frankrijk over het voorstel tot het sa menbrengen van de West-Europese zwa re industrie aan de dag getreden. Na de ontvangst van het Britse antwoord op de Franse uitnodiging om aan de onder handelingen over de uitwerking van het voorstel-Schuman deel te nemen, zeide een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken: „Er be staat nog steeds een bepaald verschil van inzicht tussen Londen en Parijs" Van Franse zijde schijnt men het ver schil van inzicht wel degelijk van be lang te achten. Uit het Britse antwoord heeft men verstaan, dat de Britse rege ring zich niet steeds in dit stadium in een positie wil laten brengen, waarin geen tegenvoorstellen of amendementen van betekenis meer zouden kunnen wor den ingebracht. De Franse regering is volgens haar woordvoerder echter van mening, dat er overeenstemming moet bestaan over het principe van een gezamenlijke hoge autoriteit met bevoegdheden welke boven die van de regeringen op het gebied van de steenkool- en staal- productie gaan, voordat men begint met onderhandelingen, willen deze kans op succes hebben. I Het verschil van inzicht tussen Lon- 1 den en Parijs vond ook een weerspiege ling in de besprekingen op het jaarcon gres van de Franse socialistische partij dat dit weekeinde is gehouden, j In de oppositie tegen het plan-Schu- 1 man werd voorgegaan door de voorma- i lige minister van binnenlandse zaken Jules Moch. Hij zeide, dat de voorgestel de onderhandelingen geen instrument mochten, worden van de anti-Britse poli- I tiek en dat er geen Frans-Duits tète-a- I tète moest zijn. Moch gaf toe. bang te i zijn voor de weerslag op het loonpeil en de werkgelegenheid in Frankrijk, gezien de lagere lonen en hogere productiviteit in Duitsland. Frans memorandum De Frar.se regering heeft de Britse ambassadeur te Parijs Dinsdagavond een memorandum doen overhandigen, waar- j in nadere bijzonderheden over het plan- Schuman worden gegeven. Er werden geen bijzonderheden over de inhoud der nota medegedeeld, doch het verluidt in gewoonlijk welingelichte kringen dat - j. beoogt de verschillende Franse en Duit se inzichten over de wijze, waarop het plan-Schuman het best ten uitvoer kan worden gelegd, met elkander in overeen stemming te brengen. Vernomen wordt, dat de Franse rege ring als haar mening te kennen heeft ge geven, dat deze verschillen niet van fun damentele aard zijn. Uitdrukking werd gegeven aan de hoop dat 't mogelijk zal zijn 't verschil van inzicht te overbruggen, waarna Groot-Brittannië in staat zou zijn om, tezamen met België, Nederland. Italië en West-Duitsland, onderhandelin gen te oper.en met Frankrijk over 't on der een gemeenschappelijk beheer bren gen van de steenkool- en staalbedrijven dezer landen. De officier van Justitie bij de recht bank te x)en Haag heeft gisteren tegen de Haagse notaris A. K. 3 jaar gevan genisstraf met aftrek geëist wegens ambtsmisdrijf, valsheid in geschrifte en verduistering van ca. 60.00». No taris K. heeft blijkens een tegen hem ingesteld onderzoek en zijn eigen be kentenis gelden van cliënten voor zich zelf gebruikt. O.a. beeft hij uit het vermogen van een krangzinnige vrouw waarover hij curator was, revenuen in eigen zak gestoken. dagavond bracht „Het Vrije Vols weer een artikel over het samen gaan van de P. v. d. A. met de K V. P. Opnieuw werd het bezwaar, dat 'de K. Vi P. een confessionele partij is uitge meten, omdat de mogelijkheid bestaat hat conservatieven de progressieven af- xeiltmen. De P. v. d. A, blijft derhalve met klem de doorbraak aan de orde «tellen. De consequentie daarvan is, dat de ka tholieke doorbrekers ook hun voorlich- ting van een P. v. d.. A. origaan inoeten krijgen. Dat geeft ook consequenties. Uit een artikel van Dinsdagavond, in dit geval één krant later, knippen we de volgende passages: „Zondag en Maandag herdachten alle gelovigen Christenen, katholieken en protestanten te zamen, de uitstorting vaiL Heilige Geest op het Pinkster feest. Het Bijbelverhaal wil, dat de ver zamelde menigte in de tempel op dat ogenblik een taal begon te spreken die ieder verstond en dat de onderlinge broederschap zelfs zo ver ging, dat de rijkan hun bezit verkochten en de op brengst er van verdeelden onder de armen. Er zyn ook thans nog Christe- nen- dat verhaal geloven, letterlijk, zoals het in de Handelingen der Apos telen beschreven staat. Er zijn er ook, die alleen de symboliek er van aan vaarden. Qf de slang al of niet gespro ken heeft, doet volgens ons weinig ter zake. De symboliek van het Pinkster feest, dat aan de Babylonische spraak verwarring een elnde heeft gemaakt en de broederschap tussen alle volken tot ideaal heeft verheven, is prachtig en waard ieder jaar te worden herdacht en gepropageerd. Elk jaar, op het Pink sterfeest. triomfeert de internationale gedaéht.e Aan die gedachte houden wfl vast. Zij is onze enige hoop in deze sombere tjjd. Het Christendom viert Pinksteren. Hiy socialisten vieren de internationale gedachte mee. Want beseffen wij dit terdege: laten wjj deze heilige geest der internationale gedachte los, aan is het met ons allengedaan. Dan zijn wij verloren. Voorgoed!" En deze krant kan men nog bij tien tallen katholieken op tafel vinden. Jarenlang dat de proletarische revolutie zou slagen; dat de communisten ooit in Rusland de macht in handen zouden krijgen, predik te de revolutionnair Lenin in artikelen, redevoeringen en boeken het recht van het onder de tsaren zuchtende Finland OD zelfstandigheid en onafhankelijkheid, win al is het niet zonder strijd gegaan, betrekkelijk snel, in Maart 1920, erkende Moskou bij de vrede van Dorpat. het van Rusland volkomen los en vrij staan de Finland Lenin zette zijn handteke- darmede is deze overeenkomst ook heüi voor Stalin en het politbureau. F»», Fine rtinlomaat zei het ons rond- uit^oiang het Leninisme be^evangeUe van Moskou verkondig* b onze vrijheid niet te vrezen. Mits we on niet aan het Westen binden, en, mitsie geen oorlog tussen Amerika n uitbreekt; maar daarvoor is m?n J".**? sinki met zo bang. Slechts Jtrate^^ overwegingen zouden Rusland in newe ging zetten, gelijk dat in 1939 het geval was; en gelijk die de hoofdrol speelden bjj de voor Finland zo pijnlijke gebieds- afstanden ln het vredesverdrag. Voor het overige wenst Rusland op zijn Noord-Westelijke duizendkilometergrens (op een paar km. komt het bij dit cijfer (Van onze speciale verslaggever) De snelle Spidoboot zwenkt op de Nieuwe Waterweg naar links en stoomt de Botlek op. Een tijdje later ontrolt een prachtig Hollands water- landschap zich voor onze ogen. Meer ®n meer naderen we het doel van de tocht: Brielle, het oude stadje, dat zich opmaakt het centrale punt te worden van een groots plan, dat rond de Briel se Maas ontworpen wordt en dat ten- dele reeds in uitvoering is. Er is in Manokwari (Nw. Guinea) een groots initiatief genomen. Een afde ling van het garde-regiment „Prinses Irene" (4-434 bataljon) die, na in Pa- dang te hebben gediend, sinds medio December te Manokwari is gelegerd, vatte het plan op, een zo noodzakelijke Katholieke kerk te bouwen, een plan, aan de verwezenlijking waarvan de sol daten van deze afdeling nu hard bezig zijn. Welicht zou er van dit sympathieke werk voorlopig nog niets zijn uitgelekt, als de commandant van de afdeling, de reserve le luit. H. J. Schrover, zich niet in een brief tot Z.Em. Johannes Kardi naal de Jong hadden gewend, in welk schrijven hij mede namens de soldaten- kerkbouwers de hoop uitspreekt eerlang een klok voor de kerk te mogen bezitten. Want daaraan is in Manokwari niet. aan te komen zo schrijft hij. En dan ziet ge achter de sobere bewoordingen, waarin het plan de Kardinaal in de brief wordt uiteengezet, een beeld verrijzen van hard- zwoegende Nederlandse jongens, die hun vrije tijd geven aan Gods zaak. Kerels, katholiek, protestant of geen geloof be lijdend, zo schrijft de luitenant, die zich als ware bouwkundigen ontpopten, teke ningen maakten, een werkschema opstel- den, soms kilometers ver het oerwoud in trokken om de juiste houtsoort voor hun k rk te vinden, krammen spijkers enz. bijeen wisten te krijgen en nu met palen sjouwen, planken zagen, kortom hard werken om een Godshuis op te richten. Het was nodig dat er een kerk kwam m Manokwari, dat door bombardementen voor een groot deel werd verwoest en waar, wat de kerkdiensten voor katholie ken betreft, een noodtoestand bestaat. Zo draagt de pastoor o.a. de H. Mis op in een kamertje van zijn bouwvallige wo ning. Dat dit nu spoedig tot het verleden zal behoren is dc grote verdienste van dat groepje militairen, dat, nu zo een drachtig aan het werk is getogen. De brede monding van de Brielse Maas wordt afgedamd. Het zeewater zal Briel le dus niet meer kunnen bereiken. Maar de Briellenaren troosten zich er mede, dat ze nu hun vloedplanken niet meer zullen behoeven te gebruiken en in de komende najaarsstormen geen last meer van hoog water zullen hebben. Burgemeester H. van Sleen vertelde ons gisteren in zijn stadhuis het een en ander over de rol, die Brielle denkt te gaan spelen. Een korte rondgang had ons reeds de indruk gegeven van de voort varendheid, waarmede gewerkt wordt, om Brielle een steeds belangrijker plaats te doen innemen. Het is reeds het cul turele centrum van Voorne, voortbou wende op een oude traditie én het mo derniseert zijn centrum. O.a. is de No- belstraat verbreed. Slechts voorbereiden de werkzaamheden Want daar is immers het grootse plan, om van de afgedamde Brielse Maas een recreatieoord te maken, een paradijs voor watersportliefhebbers met een oppervlakte van meer dan 900 HA water, zo groot ais Kaag en Brase- mer samen, met een jachthaven, een bosbeplanting langs de kanten en zwemgelegenheden. Een waterparadijs voor de Rotterdammers en de bewo ners van Schiedam, Viaardingen en Maassluis en zelfs een prachtig doelwit voor watersport minnende Hagenaars. Zo'n recreatieoord zal in de toekomst dringend nodig blijken en hier wil Brielle de leiding nemen. In de buurt van het stadje is de Brielse Maas ook het breedst en ze zal hier een volkomen vrij water worden, aangezien de in het plan opge nomen brug Oosteiyk van het stadje by Vierpolder zal komen te liggen. Het geprojecteerde watersportgebied zal een onderdeel worden van een grote zeilroute. welke zich via de Oude Maas tot voorbij Dordrecht uitstrekken zal. Fietspaden er langs, kampeerterreinen en stranden zullen het hunne tot de aan trekkelijkheid ervan bijdragen. We kre gen de verzekering, dat er maatregelen zullen worden getroffen, opdat de recrea tiegelegenheid geen onaanvaardbaar con trast zal opleveren met het Brielle van de Martelaren van Gorcum en de bede vaarten. Afsluitdijk in het klein Over een door 'n zeebries gestreeld wa ter voeren we naar de dam, welke de Brielse Maas tussen Rozenburg en oor- ne, bij Oostvoorne, zal afsluiten. Een af sluitdijk in het klein, ruim 1900 meter lang. Er zijn caissons voor gebruikt, die indertijd door de geallieerden voor de invasie in Normandië gemaakt, aan Wal cheren werden toegewezen, maar over bleven en nu hier dienst doen. Snel stroomt het water door de steeds kleiner wordende opening. Deze zal over een lengte van ongeveer zestig meter worden opengehouden, opdat gemakkeiyker ge werkt kan worden aan de afdamming by de Oostpunt van Rozenburg. Deze wordt 300 meter lang en met de aanleg ervan zal spoedig worden begonnen. Hier komt een sluis, terwijl de tot meer vervormde Brielse Maas tevens een uitlaat zal heb ben door een spuikanaal, dat door Ro zenburg naar de Nieuwe Waterweg zal lopen. Het wordt een heel ander landschap, daar rond de Brielse Maas. De ingenieurs van de Rijkswaterstaat nemen aan, dat de grote dam de grondslag zal blijken voor een duinenreeks, die van Rozenburg naar Voorne zal lopen. Een karwei, dat eerbied afdwingt, voor de zoveelste maal, voor de Nederlandse waterbouwkundigen, Hier wordt ook land gewonnen, dat zal worden toegewe zen aan boeren, die in de omgeving van Rotterdam slachtoffers zijn geworden van de industrialisatie. In Brielle hoopt men, dat door het verdwijnen van het brakke water Voorne een tuin zal wor den als het Westland en Brielle de sta pelplaats er van. In de nieuwe tijd zullen Brielle en Rot terdam nauw verbonden worden. De gro te havenstad zal in de omgeving van het historische stadje een vergoeding vinden voor verdwenen mogelijkheden tot ont spanning op het water en in de vrije na tuur, zoals die voor de oorlog werden ge boden door bootreizen naar Gorinchem, Dordt en Brabant, De nieuwe verbinding met Brielle kan hierin veel vergoeden. Eind 1949 bracht een accountantson derzoek aan het licht, dat de notaris girostroken had vervalst. Bij een offi cieel ingesteld onderzoek bleek hierna, dat ongeveer 10.000 niet verantwoord was. Posten waren eenvoudig niet ge boekt, andere fictief.- Toen de notaris werd gearresteerd bekende hij reeds voor het einde van de oorlog met zijn knoeierijen te zijn begonnen. Zo had hij de handtekening van een oude dame vervalst om privé geld uit te kunnen ge ven en toch een kloppende boekhouding te hebben. Overigens had hij zich om boekhouding en administratie niet be kommerd, zo zei hij. Hy had, naar hy vertelde, geen behoorlijk personeel kun nen krijgen en had zelf in het werk geen zin. Verdachte's verdediger bracht in zijn pleidooi naar voren, dat notaris K. reeds sinds 1928, zes jaar voor zijn benoeming tot notaris, onder behandeling is van een psychiater. Deze is van oordeel, dat ver- j dachte ten enen male ongeschikt is voor het notarisambt. Hoewel pleiter niet om een josychia- trisch onderzoek vroeg, zeide hij zulks gewenst te achten. Uitspraak op 13 Juni. Zij, voor wie de klop op hun schou ders van Broeder dood het einde van alles betekent en voor wie de tekst van „de rest wordt toegeworpen, wanneer het Rijk Gods is gezocht" een holle fraze is, zullen proberen van die rest zien te krij gen, wat er te halen valt. Nu kan die rest nog al meevallen, want God schonk ons buiten de hemel in Zijn I schepping en voortbrengselen der schep selen zeer veel schoons en genietbaars. Waren de Pinksterofficies niet vol van de .Magnalia Deide grootse werken Gods? De eenzijdig aards-gerichten en zij, die verleerd hebben de geestelijke waar den als voorrang hebbend te zien, lopen in benarde tijden door materiële ellende en lijdensproblemen onherroepelijk vast. Wij katholieken hebben op de levens weg een voorbeeld te geven, maar we zijn vaak net zo materialistisch als de niet-bevoorrechten in het geloof. Met als gevaarlijk gevolg, dat er steeds meer gaan leven in het dal van het materialis me in plaats van op de bergen van le vend christendom. Dat ziekengelduitkeringen voor t.b.e.- patienten van één tot drie jaar werden verlaagd, is van weidse betekenis in de sector der volksgezondheid. Doch hoever is reeds de kanker van de materie-ver wording ingevreten? Hoge feestdagen, Misoffer £n Meimaand zeggen zo weinig meer. Men vertoeft niet meer op de hoogten der meeslepende kerkelijke liturgie. God schiep de aarde en haar rijkdom in vele opzichten. Maar bedoeld in Zijn goedheid als hulpmiddelen niet, om in onze begeerten steeds verder van Hem te vervreemden. Doch hoe verbetering te krijgen. Altijd opnieuw luidt onze zienswijze: Via het gezin. Maak goede vaders en moeders en meer dan de helft van nu noodzakelijke en nuttige organisaties kunnen worden opgeruimd. Dezer dagen promoveerde de heer Schuyl op het proefschrift: „Delinquente jongens". Een proefschrift, gebaseerd op 1800 dossiers uit het archief van het Rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg". Nauw verband houden die jongenslevens met het leven der ouders. Uit het proef schrift nu blijkt, dat 11 van de jongens kVamen uit een gezin van gescheiden ouders en 74 uit een omgeving, waarin criminaliteit, ontucht, drankmisbruik of psychische afwijkingen gevonden werden. Welk een verantwoordelijkheid' Vaders en moeders, die dit alles lezen, zullen misschien verklaren: Maar daar mee heeft mijn gezin toch niets te ma ken. Dat hebben de grootouders van de Kruisberg-jongens ook misschien ver klaard. r Nog elk jaar glijden we in totaal af. De> geestelijke pantsering onzer gezinnen vermindert nog sterk. Niet altijd zicht baar in ruineuze gevolgen. Doch het be derf is in de kiem aanwezig: omdat nog maals de geestelijke waarden worden onderschat of door de overschatting van de materie haar aant~ekkelijkheid heb ben verloren. We hebben ouders en nieuwe ouders nodig, sterk van geloof, rotsvast van ver trouwen in de goddelijke Voorzienigheid en van een allen omvattende liefde. Dat eist scholing, dat vraagt offers. Doch dan krijgen we ook voorbeelden thuis en na volgers in de kinderen. Daarom geldt, ondanks alle respect voor welke organisatie ook, maar één hoofdspreuk: Bezin op het gezin. Zijn die maatschappelijke cellen gees telijk gezond en van goudgehalte, dan komt het met de maatschappij ook in orde. HENK VAN DER MAZE Het 28-jarige Duitse meisje, Thea An- gele uit Tattnang bij Constanz, dat zes jaar lang bijna geheel verlamd is ge weest, verklaarde Dinsdag, dat zij na een reis naar Lourdes geheel genezen was. De laatste paar maanden moest zij door in jecties in het leven worden gehouden, daar zij niet meer kon eten of drinken. Donderdag keerde zij uit Lourdes terug. Zij kon zonder hulp uit haar bed stappen en liep naar een nabij gelegen kapel, waar zij de H, Maagd dankte. Zij verklaarde, dat de dokters hadden bevestigd, dat zij zich als genezen kon beschouwen. Volgend jaar zal zij naar Lourdes terugkeren om opnieuw een me disch onderzoek te ondergaan, ter vast stelling, of haar genezing blijvend is. r v e-x" Pierre Monteux arriveert op Schip hol in gezelschap van zijn echtge note. Tijdens het Holland Festival dirigeert de 75-jarige dirigent de „Obéron". Het hondje op de voor grond hoort er bij; „Mademoiselle Fifi" heet het. Pierre Monteux ont moeten zonder „Fifi' is niet goed mogelijk. Vandaag is te Genève bekend gemaakt, dat de Sovjet-unie gunstig staat tegen over een voorstel van de economische oommissie voor Europa van de Verenig de Naties tot het sluiten van een Euro pese graanovereenkomst. De secretaris der commissie, Gunnar Myrdal. heeft op een persconferentie deze belangrijke ont wikkeling bekend gemaakt, die het ge volg is van plannen, die hij tijdens zijn jongste bezoek aan Moskou heeft ont vouwd. Naar hy zeide. was dit een gunstig teken voor het begin van voorlopige werkzaamheden met betrekking tot hon en Oost-Europese rol spelen in de landen, een positieve A ontwikkeling van het inter-Europese handelsverkeer. Evenals in het verleden is de Sovjet-unie bereid haar steun te verlenen aan de ontwikke ling van het inter-Europese handelsver keer op voorwaarden, die de wederkerig* belangen van d« betrokken partij#* garanderen. De regering van de Sovjet-unie «taat gunstig tegenover het voorstel van secretaris der commissie tot het sluiten van een Europese graanovereenkomst. Vertegenwoordigers van de Sovjet-unie zullen te zijner tijd deel kunnen nemen derden technische moeilijkheden, die het aan een bespreking van de voorstellen en handelsverkeer tossen Oost- en West- Europa belemmeren. In een brief aan de commissie zegt de Russische regering o.a, het volgende over de pogingen tot uitbreiding van de han del tussen Oost- en West-Europa: „Deze pogingen zullen, wanneer zij de steun i vinden van de daarbij betrokken West van de ramingen, die door het secre tariaat der economische commissie voor Europa met betrekking tot de graan- behoeften van de invoerende landen zijn gemaakt en van de voorwaarden van een graanovereenkomst, die zowel de belan gen van de graan-invoerende als die van de graan-exporterende landen beschermt. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1