Luchtmanoeuvres hoven West-Europa Chinese nationalisten doen aanval op Trygve Lie Betalingsunie reeds vóör 1 Juli RIBUNE Mansholt wil gezond bedrijf geen vissen in troebel water Voor zielzorg vergunning der regering vereist Donderdag 1 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCH/EDAM EN OMSTREKEN Operatie „Cupola" Bisschoppen systematisch verhinderd in hun contact met de gelovigen Eerste Vrijdag Peiping benoemde afgevaardigden voor de \ÏS.-raad Behoorlijke vooruitgang in onder handelingen WEERBERICHT ECONOMISCHE DRUK OP CLERUS MYSTIEK WORDE UIT GEBANNEN" De verwachting geldig van heden- tot morgen avond luidt: Droog weer. In de Zuidelijke helft van hert land gedeeltelijk bewolkt, elders In het land overwegend zonnig weer. Iets hogere tempera turen. Meest matige wind uit Oostelijke rich tingen. Vrijdag 2 Juni: Zon op 4.25 uur, zon onder 20.50 uur; maan op 23156 uur, maan onder 5.23 uur. Dit is Aminah, de Indonesische baboe, die jarenlang een Nederlands meisje. Bertha de Hartogonder haar hoede hadtoen de ouders in Japanse gevangenschap tvaren. Het meisje is kort geleden in Malakka ontdekt en thans moeten de autori teiten in Singapore een beslissing nemen over de teruggave van het meisje aan haar in Bergen op Zoom tronende ouders. Dit beeld van de wanhopige Aminah schijnt nogal eens in Singapore's straten te zien te zijn. De mannen van de Marine Lucht vaartdienst, die op het vliegkamp Val kenburg !Z h.) gedetacheerd zijti, houden van verrassingen. Gistermid dag werd er een oefening gehouden, die blijkens de naam zeer vele onver- dagen zullen duren; zullen zware en mid delzware bommenwerpers van de Brit se en Amerikaanse luchtmacht schi.jn- aanvallen uitvoeren op sleutelposities in West-Europa, welke door straaljagers van de landen der Westerse Unie verde digd zullen worden. Met de „operatie Cupola" zal voor de eerste maal het vermogen van de West- Europese landen, om grote en strategi sche geoieden te verdedigen, op de proef worden gesteld. Bij voorgaande oefenin gen waren slechts sleutelposities betrok ken. De West-Europese Unie zal in Augus tus a s manoeuvres honden om de lucht verdediging van zijn industrie- en com merciële centra op de proef te stellen. Behalve de luchtmachten van Groot- Brittannië. Frankrijk Nederland en België «al ook de derde Amerikaanse luchtdivisie, die gestationneerd is in En geland, aan deze operatie Cupola deel nemen. Tijdens deze manoeuvres, die twee Tito probeert ook voortdurende econo mische druk op de clerus uit te oefenen. Door de nieuwe grondverdeling is aan de clerus het grootste deel van het in komen ontnomen. Bovendien staakte de regering de uitbetaling van de gebrui kelijke toelagen. Zelfs collecten in de kerk voor het onderhoud van de geeste lijkheid zijn niet toegestaan, terwijl in Slovenië voor iedere collecte eerst de5 toestemming van de communisten vereistj is. De communistische pers tracht steeds weer bij het volk de leuze in te hame ren: „Laat de priesters werken. De tijd van de parasieten en van de onnutte mensen is voorbij!" Het aanschaffen van altaarbenodigdheden en kerkelijke sie raden is aan de priesters bijna onmoge lijk gemaakt, daar de regering het ver vaardigen of invoeren van kaarsen, wie rook en andere benodigdheden heeft ver boden. Tenslotte schrijft „Civilta Cattolica", dat de communisten besliste en systema tische pogingen ondernemen om de jeugd anti-godsdienstig op te voeden. In de maandelijkse vergaderingen van de on derwijzers wordt steeds weer beklem toond, dat bij de schoolkinderen alle mystiek moet worden uitgebannen. Vol gens de Joegoslavische wetten wordt in de scholen godsdienstonderricht gegeven, maar telkens weet men weer voorwend sels te vinden de priesters het geven van onderwijs onmogelijk te maken. Kinde ren, die de nog bestaande catechismus- lessen volgen, werden niet tot de mid delbare scholen toegelaten. Onder voor wendsel dat godsdienstonderricht immers £C Awuï, „wordrt gegeven heeft de regering onlangs aan de priesters ver boden de kinderen naar de kerk te roe- onderricht ontvangen van godsdiertst- De Chinese communistische radio-om roep meldt, dat de minister van buiten landse zaken der volksrepubliek de secretaris-generaal der V.N. telegrafisch heeft verzocht nota te nemen van de be noeming van Min Oeng Tsjen tot Chi nees afgevaardigde in de Veiligheidsraad. Zoals bekend, behoort de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging in de V.N. tot de ernstigste problemen, waar mede deze organisatie te kampen heeft. Het ziet er naar uit, dat de oplossing ge zocht zal worden in toelating van com munistisch China ln de V.N. De leider van de Chinese nationalisti sche delegatie bij de V.N. heeft gisteren een felle aanval gedaan op Trygve Lie, die volgens hem een „bedaringspolitiek" voert en aldus het Chinese volk tot een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1