Prestatie van onze Nederlandse journaalfilmers Moderne Nederlandse muziek op Arnhems Festival Loon en voedingsmiddelen DE VERGISSING VAN SUPERINTENDANT QUILD oie ZONDAG verwacht Voor de filmcamera Kunst der lage Landen Geen tekort aan eiwitten, kalk en vitamines! GUY HAMILTON ZATERDAG 3 TUN! 1950 MR. RANK HEFT WEER KLAAGZANGEN AAN PAGINA 4 TOSCANINIGEEN VERMOEIDHEID TWEEMAAL DOCTOR OP EéN DAG ARTS GAF VALSE ATTESTEN HUMBUG OF WETENSCHAP? fc- - Maar majoor Daniel M. Angel heeft aan de film een vermogen verdiend De heeldreportage, welke „Neerlands Nieuws" van Polygoon-Profilti deze week heeft gegeven van het bezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bern- hard aan Parijs hebben gebracht,-geeft ons een gerede aanleiding nog eens te wyzen op de uitstekende technische prestaties van onze Nederlandse jour- naalfilmers. In een kort bestek van vijftien minuten geven zij een levendige en waarheids getrouwe indruk van het Koninklijk Bezoek: de voorbereidingen, welke de Franse Lichtstad trof voor de ontvangst van de Koninklijke Gasten, de begroe ting op het vliegveld Orly, de tocht naar het Elysée onder de geestdriftige toejui chingen van de licht ontvlambare Parij- zc naars, de kranslegging bij het graf van de Onbekende Soldaat, de ontvangst van de nagelaten betrekkingen van Neder landse en Franse oorlogsslachtoffers en verzetsstrijders, de rit naar Versailles, de boottocht op de Seine, het bezoek aan de Opera, de rede van Koningin Juliana tot de studenten en ten slotte het af scheid van de Nederlandse kolonie in Parijs en het vertrek van het vliegveld Orly. De verschillende opnamen van de meest belangwekkende en karakteristieke mo menten zijn met zorg en smaak gemon teerd, al gaat het commentaar bij de beelden wel eens verder dan de uitslui tend toelichtende rol, welke het diende te spelen. Deze reportage heeft gedurende de ai- gelopen week in meer dan 100 Neder landse theaters gedraaid en zal bmnen vier weken in zo goed als alle Nederland se bioscopen zijn vertoond. Ook in Indo nesië en in de West zal de film worden vertoond. De copieën daarheen zijn ai onderweg. Aan de vervaardiging van dit uitste kende en snelle filmverslag heeft Poly goon-Profilti met een eigen opname-staf, geluidsingenieurs en electricians in Parijs onder hoogspanning gewerkt- Driemaal per dag reisde een speciale luchtkoerier met de belichte negatieven en geluids banden naar Schiphol, vanwaar ze met de meeste spoed naar Haarlem werden overgebracht. Daar werden deze beelden aangevuld met de opnamen, welke van de Parijse correspondent werden ontvangen. Het publiek weet de kwaliteiten van deze reportage op prijs te stellen. In do Cineacs te Amsterdam. Den Haag en Rotterdam, waar de film in het dag programma werd vertoond, was de be langstelling bijzonder groot. In lange rij en stonden de mensen er de hele dag door hun beurt af te wachten om door middel van het filmbeeld het bezoek van hun beminde Koningin en Haar gemaal aan de Franse hoofdstad mee te beleven, a Mr. .T. Arthur Rank. de Britse film magnaat, heeft er rich weer eens over beklaagd, dat de regering de filmindustrie de das om doet met haar hoge vermake- üjkheidsbelasting. „De dagbladlezers", aldus mr. Rank, „worden herhaaldelijk misleid en zijn daarom geneigd, de film industrie als een erg vreemd bedrijf te beschouwen. Als voorbeeld daarvan wil ik de koppen voorlezen, welke een Lon- dens avondblad boven een artikel plaat ste. Ik lees daar: ,4» Britse films in pro- I heeft bijna al haar personeel ontslagen „Kruiser Potemkin", die 25 jaar gele en in verschillende delen van het land I den zoveel opzien verwekte in de gc- Anna Neagle, die de hoofdrol speelt in „Odette", een filmversie van mevr. Odette ChurchilCs oorlogs- avonturen als Britse agente in Franlerijk en als gevangene van de nasis. ductie" met als onderkop: „Onnodig pes simisme van mr. Rank". De eenvoudige lezer zou misschien denken, dat ik een erg pessimistisch mens ben- Toch verwijt men mij voort durend, dat ik te optimistisch ben. De eenvoudige lezer zou menen, dat er in de Britse studio's 39 grote films in pro ductie zjjn. In feite zijn het er maar on geveer negen. Als men er alle korte en documentaire films bij optelt, komt men misschien aan de 39. Een paar jaar ge leden waren er 10.000 personen werk zaam in de Britse filmindustrie. Thans zijn het er neg maar 4100. Dat noem ik de lezers misleiden." En of mr. Rank al geen zorgen genoeg aan zijn hoofd heeft, doen de Engelse acteurs, die zijn aangesloten bü de Bri tish Actor's Equity Association, de drie voudige mr. J. Arthur Rank allerlei ver wijten. Op de jaarvergadering van deze organisatie, welke in het Wyndham's Theatre in Londen is gehouden, verklaar de een woordvoerder: „Mr. Rank, de bio scoopeigenaar en Mr. Rank, de filmver huurder, zijn zo hebzuchtig, dat de arme Mr- Rank, de filmproducent, niet meer in staat is, films te maken. Maar als Mr. Ranlq de bioscoopeigenaar, Amerikaanse films vertoont, kan hij reusachtige divi denden uitkeren, de vermakelijkheids belasting ten spijt." Volgens deze woordvoerder was het „dwaas" van Mr. Rank om de schuld van de filmcrisis voor een deel te wijten aan beperkende maatregelen van de vakorga nisaties. „Intussenaldus de woord voerder, „lopen wij aan de steurj. De re gering trekt er zich geen steek van aan en het publiek weet er niets van'. Niet alleen de Britse filmindustrie ver keert in de grootste moeilijkheden. Ook de Zweedse industrie heeft de hulp van de staat nodig om het hoofd boven water te houden. De Zweedse minister van financien heeft vijf deskundigen aange wezen, die moeten uitmaken, hoe die hulp kan worden geboden, zonder de on afhankelijkheid van de filmmaatschap pijen in gevaar te brengen. De Zweedse film levert gemiddeld een verlies van 100.000 kronen op. Slechts op 37 filths per jaar wordt winst gemaakt. Een grote Zweedse filmmaatschappij worden zelfs de bioscopen gesloten. De theaters behoren namelijk voor het me rendeel aan de filmmaatschappijen- Volgens de producenten zit de grootste moeilijkheid, ook hier, in de hoge ver makelijkheidsbelasting en de stijgende kosten. Ondanks alie treurzangen, zijn er toch nog mensen, die aan de film iets weten te verdienen. In de directiekamer van een Londense bank hoorde dezer dagen een vroegere legerofficier, dat zijn kapi taal voor het eerst tot 300.000 pond ster ling was aangegroeid. Zes jaar geleden zat diezelfde officier met een paar on bruikbare tienen in een rolstoel. Zijn enige gron van inkomsten was een arm zalig legerpensioen en de toekomst zag er allesbehalve rooskleurig voor hem uit. Thans heeft majoor Daniël M. Angel eèn contract gesloten met Douglas Fairbanks jr. en Yolande Donlan om d «hoofdrollen te spelen in een nieuwe Britse film. Dit betekent, dat een merkwaardige jongeman zijn intrede heeft gedaan in de wereld van de filmindustrie. Want Angel is een invalide. In 1942 kwam hij uit de jungle in Birma om een spoed operatie aan zijn blindedarm te onder gaan. Toen hij bijkwam stonden de dok ters te wachten, om hem zo voorzichtig mogelijk mee te delen, dat hij zijn blinde darm kwijt was, maar dat hij kinder verlamming had gekregen. Na twee jaar plat op bed of in een rolstoel, stuurden ze hem terug naar Engeland, waar de spe cialisten hem vertelden, dat hij nooit meer zou kunnen lopen. Hij verloor alle levensmoed, maar op een goede dag vroeg Bud Flanagan van de Crazy Gang hem te logeren- Kort na zijn aankomst moest Bud even weg en vrijwel onmiddellijk na zijn vertrek begon de telefoon te rinke len, terwijl Danny Angel hulpeloos op een divan lag „Voor mij was dit het belangrijkste telefoongesprek van mijn leven", vertel de hij later. „Ik kwam overeind en be reikte deels kruipend, deels wankelend, de telefoon, voordat ze afbelden. Toen ik de boodschap had aangenomen, merkte ik tot mijn stomme verbazing, dat ik op mijn beide benen stond en ik zei tot mezelf: „Danny, jongen, laat de dokters naar de maan lopen, ja zult je benen weer gebruiken".^^^H^^^^^HH^H Van zijn pensioen en zijn gratificatie kocht hij zich een camera. Hij schreef een brief aan de Engelse koning en vroeg hem toestemming, de koninklijke stallen te filmen. Het resultaat was een docu mentair filmpje, getiteld: „All the King's Horses" (De Paarden van de Koning), dat hij met een winst van 5.000 pond aan de bioscopen verkocht. Hij stak het geld in een tweede film en begon nu in volle ernst films te produceren. In de volgende drie jaar maakte hij drie documentaires („Alle the King's Men", „King's Music'1 en „Olympic Preview"), waaraan hij bij na 9000 pond per stuk verdiende. Daarna vervaardigde hij een „thriller", getiteld „Murder at the Windmill", welke hem een winst van 30.000 pond opleverde. Nu gaat hij 100.000 pond steken in zijn nieu we film. Danny Angel die nu 39 jaar is, twijfelt geen ogenblik meer aan zichzelf. Hij is nog steeds invalide en cr is geen hoop op beterschap, maar' daardoor laat hij zich niet ontmoedigen. Hij rijdt zijn eigen auto- Zijn verbittering en zijn wanhoop zijn verdwenen, sinds hij dat ene tele foontje beantwoordde. Louis Bochemont, de promotor van de filmserie „March of Time", aan wie we als producent enige van de meest merkwaardige films uit de Amerikaanse naturalistische school hebben te dan ken, gaat de film „Slaapzaal 7" produ ceren, een drama, dat zich afspeelt binnen de muren van een federale ge vangenis. In de Russische bioscopen zal binnen kort een geluidsversie worden vertoond van de klassiek geworden stomme film hele wereld. De Moskouse studio's „Mosfilm" heb ben onder leiding van de regisseur Ka- zakof de laatste hand gelegd aan deze geluidsversle. Aanstaande Dinsdag zal -het Britse zal het Britse koningspaar in de Plaza Ci- neama te Londen de wereldpremière bij wonen van een nieuwe film. Dit is de eerste maal (mét uitzondering van de Royal Command Performances), dat de koning en koningin van Engeland sinds de galapremière van de film „Hamlet" in het openbaar een film gaan zien. De film, die zij wensen te zien, is Odette" van Herbert Wileox. Het is de filmversie van Mevr. Odette Churchill's befaamde oorlogsavonturen als Britse agente in Frankrijk en als gevangene van de nazis in een Duits concentra tiekamp. De rol van Odette in de film wordt gespeeld door Anna Neagle. De 83-jarige Toscanini heeft een nieuw contract van 10 jaar met het orkest van de „National Broadcasting Company" getekend voor het wekelijkse concert vooi de Amerikaanse omroep. Dit orkest werd 12 jaar geleden speciaal voor Tos canini opgericht voor een wekelijkse uit zending. Het trad in deze 12 jaar slechts weinig in het openbaar of buiten New York op. Vrijdag is echter de eerste tour nee van zes weken geëindigd, waarin 21 concerten in 20 steden werden gegeven en ruim 14.000 kilometer werd afgelegd. In het Oosten van ons land is een kostelijk initiatief genomen. „Het daghet in het Oosten" is misschien nog wat optimistisch gezegd, maar in ieder geval geeft het eerste concert van de Stichting „Sonsbeek '49" dat gezegde toch wel gelijk. Het openingsconcert in Musis Sacrum gaf al dadelijk een programma, dat het con-certbezoekend publiek blijkbaar af schrikte. Wat ook in het Westen het geval zou geweest zijn, wanneer men „vergast" zou worden op een soortgelijk programma. Vermeuiens Passacailie et Cortège stamt uit 1930 en werd destijds ge componeerd voor een lustrumspel van de Leidse studenten, genaamd „De vliegende Hollander". Op de Kagerplaasen werd het via gramofoon ten gehore gebracht, doch mislukte technisch jammerlijk. Feitelijk was dit dus de eerste behoor lijke uitvoering De bouw van het werk is oersoliöe, de fantasie rijk en de climaxen zijn grandioos genoeg Vooral het Cortège is boeiend in een prachtig stuwende climax naar een slot vol zon lichte klank, sterk en bewust. In Henri Zagwijns Harpconcert kan men zich ©rover verba-en dat de 70-jange componist zijn tijdstromingen zo goed aanvoelt, maar men bespeurt ook terdege dat de romanticus in hem niet onderging, al stak die dan ook nog zo handig in (door dr. C. den Har log) Nu de kosten van het levensonderhoud hoog zijn, is het van veel belang, welke voedingsmiddelen wij kiezen. Door een goede keuze kan immers dikwijls voor komen worden, dat onze gezondheid be nadeeld wordt. In de eerste plaats komen die levens middelen in aanmerking, die in verhou ding tot hun voedingswaarde het laagst in prijs zijn. Doch deze zullen, omdat zü niet alle voedingsstoffen In voldoende hoeveelheid bevatten, aangevuld moeten worden met enige duurdere voedingsmid delen. Men kan de voedingswaarde van een levensmiddel op verschillende wijze uit drukken. Eén manier is, de voedingsmid delen te vergelijken als bron van warmte of energie. Doch het is niet deze z.g. ver- brandingswaarde, die in de eerste plaats de waarde van een levensmiddel voor on ze voeding bepaalt. Het gaat er vooral om, dat alle nodige voedingsstoffen in voldoende hoeveelheid en in goede onder linge verhouding in de voeding voorko men. Onze voeding behoeft, om aan deze eis te voldoen, niet persé kostbaar te zijn. Wèl moet men er op letten, dat de voe ding voldoende rijk is aan eiwitten, zou ten (zoals kalk en fosfor) en vitamines, de z.g. „beschermende" stoffen. Deze stof fen komen in de eerste plaats in de duur dere levensmiddelen voor. Eiwitten bijv. vindt men vooral in vlees, vis, kaas en eieren. Melk werd hierbij opzettelijk niet ge noemd, daar deze onder de eiwitrijke voe dingsmiddelen wel 'n afzonderlijke plaats verdient. Melk is n.l. In vergelijking met andere zeer goede dierlijke voedingsmid delen goedkoper en bevat eiwitten van wel bijzonder hoge waarde! Het melk- eiwit kan de andere eiwitten, die voor ons lichaam van geringe waarde zfln, bijv. de eiwitten uit brood en peulvruchten, uitstekend aanvullen. Om tteze reden is het beter, melk of melkproducten zoals yoghurt, by de maaltijden te gebruiken, dan tussen de maaltijden. Melkyoghurt staat in voedingswaarde gelijk aan gestandaardiseerde melk. Kar nemelk mist 't vet en daarmede de vita mines A en D van de melk. Aan alle an dere bestanddelen is het echter even rijk als melk. Yoghurt en karnemelk ziln nog lichter verteerbaar dan melk; om die re. den "worden zij dikwijls voor ziekenvoe- ding aanbevolen. Van de levensmiddelen met dierlijk ei wit is melk verreweg de goedkoopste. 6 dl. melk bevat ongeveer evenveel eiwit als 100 gr vlees of vis (zonder graten). Behalve aan eiwitten is melk boven dien rijk aan kalkzouten: een halve liter melk levert ongeveer de helft van de hoeveelheid kalk, die wij dagelijks nodig hebben (voor de andere helft zorgen de groenten). Van de vitamines in melk zijn vooral vitamine A en D (dezelfde, waaraan le vertraan zo rijk is) van belang. Vooral aan vitamine A is onze voeding dikwijls te arm, alleen daarom zou het al aan beveling verdienen, geregeld melk te drinken! Melk is voorts onze voornaam ste bron van vitamine B2. Maar zoals hierboven bleek ook aan de behoeften van vele mensen aan eiwit en voor het lichaam gemakkelijk opneembare kalk komt melk tegemoet. We moeton de melk daarom behalve als vitaminerijk voedsel vooral leren zien en waarderen als onze goedkoopste bron van dierlijk eiwit en de ruggegraat van onze kalkvoeding! een modern muziektechnisch gewaad. De reminiscenties aan Rimsky en Debussy zijn nogai hoorbaar. Margot Broeders speelde de harppartij, die goed geschre ven is uitstekend en muzikaal gevoelvol. Pijper's toneelmuziek bij het Tempest van Shakespeare werd door Piet Tiggers tot een Suite verwerkt od Roos Boelstna zong het zestal liederen die de hoofd schotel van dit typisch muzikaal menu uitmaken. Men kent Pijper's schrijfwijze van liederen, die duidelijk en zonder problemen is, wat men van zijn orkestraal aandeel niet kan zeggen De zeer grillige orkestrale invallen zijn onmogelijk te volgen in een uitsteeksel als dit en moet men wel grotendeels voor kennisgeving aannemen Geraffineerd is het natuurlijk wel en inventief zeer merkwaardig. De alt zong met fraaie behandeling van haar partij De symphonic in _vier delen van de onlangs, overleden Koos van de Griend is een zeer nerveus geladen werk Zelden hebben wij. zulk ien obstinate thematiek gehoord, zulk een ziedende musiceerdrift die alias ondersteboven loopt wat haar in de weg ireedt. Is het eerste deel reeds van een tomeloze vaart het Scherzo be landt hier en daar in het triviale, omdat de componist zijn eigen schema onder de voet loopt. Het Andante quasi marcia funèbre begint wel karaktervol, maar verliest alras het spoor en loopt muurvast in het zand van een tomeloze fantasie. Het laat ste deel dat in Rondovorm heet geschre ven te zijn en hei ook inderdaad is. wordt een regelrechte heksensabbath. omdat de componist zijn gloeiend hete thema's alle tegelijk en door elkaar in de ketel werpt. Het wo.dt een geweld- orkaan die haast met is te doorstaan. Jammer dat Van de Griend zo vroeg stierf want zijn talent is onmiskenbaar, hoe wild het ook zu. Jan Out dirigeerde bet goed getrainde Gelderse Orkest kundig en geestdriftig. Burgemeester Matser sprak bij het be gin van het xestival een openingswoord. J. K. Dc ambassadeur van Australië te Mos kou, die thans te Canberra vertoeft, zal niet naar de sovjet-hoofdstad terugkeren, omdat de uitgaven voor deze ambassade zeer groot zijn en nog verhoogd zijn door de herwaardering van de roebel. Dinsdag a.s. zal zich aan de rijksuniver siteit te Utrecht het zeldzame feit voor doen van een dubbele promotie. Des na middags te 3 uur zal namelijk de heer A, Stolk, wonende te Rotterdam, zijn proef schrift „Histo-endocrinologische analyse van de graviditeitsverschijnselen bij de cyprinodontide iebistes reticulatus" ver dedigen ter verkrijging van de graad van doctor in de wis- en natuurkunde. Daar na zal hij te 4 uur met de verdediging van zijn dissertatie „Enige gevallen van gezwellen en ontstekingen bi) poikilo- therrne vertebraten" de graad van doc tor in de geneeskunde verkrijgen. Het Amsterdamse gerechtshof behan delde Donderdag dc zaak tegen de 57-j. Utrechtse arts W. G. Wegens het valse lijk invullen van attesten voor aanstaan de moeders was deze arts door de recht bank te Utrecht veroordeeld tot twee maanden voorwaarlijk en een geldboete van 1500. Het hof, dat gisteren uitspraak zou doen, wees een interlocutair vonnis. Het achtte een psychiatrisch onderzoek van verdachte noodzakelijk. De stukken wer den daartoe in handen gesteld van de rechter-comralssaris te Utrecht. Advertentie Bestaat er werkelijk een crème, die rimpels wegneemt? Inderdaad! In het leven van iedere vrouw komt een moment, waarop zij ontdekt, dat haar gelaatshuid minder elastisch gaat worden, doffer en in rimpels trekt. „Is daar nu niets tegen te doen?" is da vraag, die talloze vrouwen zich stellen. Speciaal op het gebied van huidverzor ging heeft de wetenschap grote vorde ringen gemaakt. Men ontdekte welk een belangrijke invloed hormonen hebben op de toestand der huid. Vroeger werden crème:; en poeders hoofdzakelijk samengesteld om schoon- heidsfouten te bedekken, thans geneest en voorkomt men ze! De nieuwe Pro-skin anti-rimpelcrème gebruikt U als nachtcrème met d-u-b- b-e-l-e functie: ter verwijdering en voor koming van rimpels en voor een jeug dige, soepele huid. Pro-skin is geen wondermiddel, dat direct helpt na één nacht. Maar wanneer U elke avond enige minuten met Pro-skin aan Uw uiterlijk besteedt, zullen spiegel en bewonderende blikken U vertellen welk een succes U hebt! (Van onze weerkundige mede werker.) Het weer is de laatste dagen be langrijk verbeterd. De depressies, diie het weer met 'Pinksteren heb ben bepaald, zijn uit onze naaste omgeving verdwenen en nu zijn de van ons land zijn de barometers gebieden van hoge druk de belang rijkste factor. Vooral tem Noorden flink gestegen, zodat daar een ge bied van hoge druk is ontstaan, waarvan het centrum zidh vanmor gen naar Oost-Europa had ver plaatst. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de wind eerst naar het Noor den en later naar het Oosten is gedraaid, zodat warme en zeer droge liudht uit Oost Europa kon worden aangevoerd. Gisteren steeg de temperatuur op vele plaatsen tot 23 gr. en in Zuid Limburg tot 26 gr. ook op Terschelling was het lekker, want daar wees de thermo meter nog 19 gr. aan. Zoals gewoonlijk bij een derge lijke situatie, hebben zich boven Frankrijk enkele onweersstoringen ontwikkeld. Deze drongen lang zaam naar het Noorden op cn van morgen waren de wolkenbanken, die met zo'n storing verband hou den, tot ons land doorgedrongen. Aangezien echter het gebied van hoge druk zich vanmorgen opnieuw begon uit te breiden en ook boven Frankrijk de atmosfeer rustiger geworden is, ziet het er naar uit, dat het voorlopig niet tot buien zal komen, maar dat het warme en overwegend zonnige weer de over hand zal houden, zodat de eerste Zondag in Zomermaand zich zo mert laa t aanzien. c Ons Romanbijvoegsel Korte inhoud van het voorafgaande! Guy Heward, een jonge notaris, gaat naar het afgelegen landhuis van de schat rijke mr. Bould, die op sterven ligt. HU wordt ontvangen door een griezel van n butler, Paul Dyson, en maakt daarna kennis met de zeer aantrekkelijke secre taresse, miss Warr, en dokter Forrester. Als Heward de kamer van mr. Bould be treedt, blijkt de millionair te zijn ver- moord. Even later wordt op de stoep het lijk van een man gevonden. Superintendant Quild van Scotland Yard herkent deze man als Jimmy Burke, een van de handigste juwelendieven, die Engeland ooit gekend heeft. Burke pas uit de gevangenis ontslagen en Quild vas hem gevolgd om te weten te k°men wie de opdrachtgever was geweest, die tien jaar geleden door Burke het kost- bare juweel het Hart van Sheherazade had laten stelen. Quild hoort van de butler, dat mm Bould een schatkamer had ingericht. De sleutel van deze kamer had de man aiuja aan een ketting om de hals. Als de super intendant echter op de dode naar deze sleutel gaat zoeken, blijkt het kettinkje wel aanwezig, doch de sjeutel verdwenen. 's Avonds luistert Heward een interes sant gesprek tussen de butler en de se cretaresse af. die beiden in dienst van mr. Bould zijn getreden om „iets te stelen; maar een ander is hem voor geweest. La ter komt miM Warr de hulp van Heward inroepen; ze is bang, want er liep vlak onder haar raam iemand in de tuin. De man verdwijnt, doch even later zien ze een ander, 't Blijkt de butler te zijn, die een hevige slag op 't hoofd heeft gekre gen, naar hij zegt van een wraakzuchtige chauffeur, die hij enkele dagen geleden wegens dronkenschap ontslagen had. Quild heeft intussen de kamers van de butler onderzocht en vond daar de ver dwenen sleutels. 6). Maar dan dan moet Dyson mijn heer Bould vermoord hebben!, fluisterde Katherine. Hoe verschrikkelijk! Ik heb de butler 'an begin af aan verdacht, constateerde Heward met na druk. Zodra ik hier een voet in huis had, vertrouwde 'k nem al niet. Dat fluisteren van hem is comedie 'k heb hem er twee maal op betrapt, dat hij t vergat, vol te houden Hij zag de super aan, alsof hij «en complimentje verwachtte. Maar Quild's blik staarde in de verte. Wie was feitelijk beter in de gelegenheid dan Dyson, om de moord en de diefstal te plegen? Herinnert u zich nog juffrouw Warr, dat wij hem op de gang tegenkwa men, toen wij naaT de kamer gingen, waar wc de heer Bould dood zouden vinden? Katherine knikte en trok diepe rimpels in 't voorhoofd. - Maar waarom deed hij 't? Quild keek haar opmerkzaam aan. Eerst zegt u, dat hij het deed, en Ml vraagt u waarom? Met een ruk wendde hij zich van de jonge vrouw af. Wat mij betreft, zei hij tot Guy, ik verkeer nog in twijfel. We kunnen aannemen, dat Dyson de sleutels staL Maar 'k heb nog geen antwoord voor de vraag, of mijnheer Bould leef de, toen hij t deed, dan wel, of de oude baas al dood was. Dat maakt natuurlijk voor Dyson een belangrijk verschil. In elk geval 'k verzoek u beiden drin gend, aan niemand te zeggen, dat ik de sleutels gevonden heb. 'tMoet voorlopig onder ons drieën blijven, Maar U begrijpt wel, dat Dyson ze heel gauw zal m'-ssen, begon Guy. Doch die super viel hem in de rede. Best mogelijk, zei hij. Maar daarmee weet hij nog niet, wie ze nu heeft. Waar is de politic-agent gebleven, die gisteravond op Lonely Moor kwam? vroeg Heward na een pauze. Weer naar Langport terug" Neen, die is niet teruggegaan, mijn heer Howard, antwoordde de super lang zaam. Hij slaapt nog als een roos in de arm toel op juffrouw Warr's kantoortje. Guy lachte, 't Was allerbespottelijkst, dat een politieman, die opdracht had om te waken, rustig zat te slapen in een huis, waar zich zulke ernstige dingen afspeel de. Hij zei de super dan ook ronduit, hoe hij er over dacht Quild schudde t hoofd. Ik geloof onvoorwaardelijk, mijn heer Heward, dat u een uiterst nauwgezet man bent, waar 't de vervulling van uw plicht betreft. Toch verwed ik er nmn pensioen onder, dat ook u 't zoudt moe ten afleggen tegen zo'n stevige dosis veronal. Veronal? herhaalde Guy ongelovig- U wilt toch niet beweren, dat de man een slaapmiddel ingegeven is? Dat hij ver doofd werd? Dat beweer ik inderdaad, mijnheer Heward. Iemand had er belang bij, hem voor een tijdje van de baan te helpen, om zodoende de handen vrij te hebben. Dyson, mompelde juffrouw Warr. Opnieuw vestigde superintendant Quild de blik strak op haar. Xk vond een hoeveelheid: veronal in een lade van uw bureautje, juffrouw Warr Een hoeveelheid, groot genoeg, om iedereen op Lonely Moor rustig tot over morgen te d-oen dutten. Hebt u last van slapeloosheid? Ik heb nooit last van slapeloosheid, superintendant Quild, cn tot heden ken 'k veronal alleen bij naam. Heward had een uitroep met kunnen weerhouden, toen de super Katherine Warr z> openlijk van zijn verdenking deed binken. Zijn eerste gedochte was, dat zij oomiddeilijk door de mand zou vallen. In plaats daarvan gaf zij Quild zulk een onbevangen antwoord! En even onbevangen was de blik, waarmede zij hem aanzag. Dan houden we 't er voorlopig op, dat iemand de veronal in uw bureaulade stopte met de duidelijk vooropgezette bedoeling, u in moeilijkheden te bren gen. In elk geval staat vast dat Robbins, de politieman uit Langport, zijn liefelijke dremen te danken heeft aan de dosis ve ronal. die hij in zijn onschuld rot zich nam. Dat is óók al weer een van die dingen, dis ik later wel zal uitvissen, Quild zweeg even, onderwijl een neus vleugel masserend. Hij glimlachte wel willend tegen Katherine Warr. Neen, ik zou iedereen, die beweert, dat u aan sla peloosheid lijdt, een lasteraar noemen. U neemt het veel tragischer op dan ik, super-intendant Quild. Zijn glimlach bleef. Het wordt zo ge makkelijk over het hoofd gezien en toch is het verbazingwekkend hoeveel werk één mens op één dag kon verzetten, fi losofeerde de super. U bijvoorbeeld, juf frouw Warr. Op een tijdstip, dat ieder ander rustig in zijn mandje ligt, wordt u nog genoodzaakt, audiëntie te verle nen aan een niet direct sympathiek but ler. En dat niet alleen. Een vermoede lijk verzuim, overdag gepleegd, kwelt u zó, dat u midden in de nacht uw kan toortje een grote beurt g^at geven. Prij zenswaardig! Zelfs het onwelluidend ge snork van Robbies kon u daarvan niet afschrikken. Heward had de super met open mond aangestaard. Weer drong de vraag zich aan hem op, of die man dan letterlijk alles wist. Of hü de gave bezat, op ver schillende plaatsen tegelijk te zijn. Guy was benieuwd naar het antwoord, dat juffrouw Warr op de nieuwe beschuldi gingen van Quild geven zou, want dat het beschuldigingen waren daaraan twijfelde hij geen ogenblik. Maar juf frouw Warr sprak niet. Er viel een druk kende pauze, welke tenslotte door He ward verbroken werd. De verschillende gebeurtenissen zijn zó snel op elkander gevolgd, dat ik nog altijd vergeten heb, u een bijzonderheid mee te delen. Het kan zijn, dat ze van belang is. Kort vóór uw komst op Lonely Moor had ïk Dyson verzocht, een zak lantaarn voor me te halen. Het duurde een poosje, vóór hü er een vond en toen hü ze me bracht, waren zijn kleren nat van de regen. Even daarna kwam u en werd het lijk van Jimmy Burke gevon den. Ik heb Dyson over een en ander ondervraagd. Zijn antwoord was weer een armzalige uitvlucht. Quild fronste de wenkbrauwen. Ik had liever gehad, mijnheer Heward, dat u de butler niet zo openlijk had laten mer ken, dat u hem verdacht. Heus, ik meen Wat doet het er toe? vroeg Guy. U hebt motieven genoeg, dunkt me, om Paul Dyson in hechtenis te nemen. Misschien wel, mijnheer Heward. Toch ga ik er niet toe over nog niet tenminste. Maar in één opzicht kan ik u gerust stellen. Wat Dyson ook op zijn kerfstok mag hebben niet de moord op jimmy Burke. Bent, u daar zo zeker van? Guy's twijfel kwam duidelijk in zijn vraag tot uiting. Absoluut zeker, glimlachte Quild. Vadermoordenaars behoren in ons land gelukkig tot de hoge uitzonderingen. Hewards mond viel open. Was Jimmy Burke de vader van Paul Dyson? Inderdaad. Quild keek naar buiten, toen hij in de tuin voestappen hoorde. Aha, daar komt de inspecteur uit Langport met twee man! Ik zal het van daag niet buiten assistentie kunnen stellen. Hij wendde zich tot juffrouw Warr: Wat uw zoekerij op 't kantoor tje ook opgeleverd mag hebben de toegang tot de schatkamer werd u er niet door ontsloten. Denkt u? vroeg zij hem uitdagend. Ik wéét het, jufrouw Warr. Ziet k had vóór de deur van de schatka- Na deze woorden knikte de spreker juffrouw Warr toe en verliet de kamer. mer, van de muur tot aan 't raam van uw kantoortje, een dunne zwarte draad gespannen en toen ik daarstraks een onderzoek instelde, was die draad nog gaaf. XV Heward volgde Quild een paar mi nuten later. Hij had Katherine willen vragen, hem te vertellen, hoe de vork precies in de steel zat, maar even na 't vertrek van de super verliet pok zij hem met de korte verontschuldiging dat zij, nu Dyson ongesteld was, voor 't ontbijt moest zorgen. Guy wandelde de tuin door. Het was een grijze dag. 't Regende niet meer, maar de straffe wind was te spoedig gaan liggen, zo dat de tuinpaden nog poelen geleken. Hij zocht voorzichtig de minst slechte plekken uit en begaf zich naar de ga rage. Zijn auto zat dik onder de mod der en aangezien, door 't vertrek van dat 't schoonmaken wel voor zijn reke ning zou komen. Eerst moest hij de wagen nog gebruiken, want nu de tele foon defect was, zat er niets anders op dan naar Langport te rijden en van daar uit William Crampton in te lich ten over de gewelddadige dood van hun cliënt Marmaduke Bould. Op de terugweg naar 't huis ontmoet te hij de butler. Dyson zag bleek en had verband nog om zijn hoofd, maar overigens scheen hij geen nadelige ge volgen van nachtelijk avontuur onder vonden te hebben. Heward merkte echter een verandering op in Dyson's manier van doen; hij was waakzamer dan ooit, en scheen op zijn hoede voor allen en alles. Guy informeerde, hoe 't met hem ging. Behalve wat hoofdpijn, voel 'k me zo lekker als kip, mijnheer, antwoordde de butler. Hij aarzelde even, als of hij van plan was, nog iets te zeggen, maar blijkbaar zag hij in, dat 't beter was van niet Hij liep tenminste door. Na het ontbijt zei superintendant Quild: 'k Moet een paar gegevens in Langport opsnorren. Hebt u lust, mee te rijden, mijnheer Heward? Guy stemde grif toe. Onderweg vroeg hij de super, of deze er over dacht, juffrouw Warr te arresteren naar aan leiding van de veronal-kwestie. Quild haalde de schouders op. 't Zijn achteraf bijkomstige om standigheden, mijnheer Heward. 't Is mogelijk, dat zij Robbins verdoofde, omdat ik hem in haar kantoortje ge plant had, met de opdracht, de toegang naar de schatkamer in 't oog te hou den. Ik had natuurlijk geen flauw ver moeden, dat juffrouw Warr juist die nacht in haar kantoortje wilde zijn. Het dametje heeft zich niet eens de moeite gegeven, de voorzichtigheid in acht te nemen. Ik weet, dat zij voor thee zorgde en de veronal is Robbins in zijn kop thee toegediend. Dyson gaat in dit geval vrij uit. Maar juffrouw Warr is niet in de schatkamer geweest. De draad, die u ge spannen had, was tenmii. te intact ge bleven, zoals u zei. Dat is zo, knikte de super. Het is een merkwaardige historie, mijnheer Heward. Dyson zit ac ter hetzelfde aan als juffrouw Warr en beiden zijn onder valse vlag op Lonely Moor gekomen. Wie Paul Dyson in werkelijkheid is, weten we nu. Maar met dat juffertje ben ik nog niet helemaal klaar. Ik heb natuur lijk mijn vermoedens en ik geloof ook wel, dat ze juist zullen blijken. Vóór er twaalf uur verlopen zijn, weet ik haar ware naam en daarmee is me tevens verklaard, waarom ze op Lonely Moor kwam". Heward vroeg naar bijzonderheden, doch Quild bleef gesloten als een bus. De super stopte aan net postkantoor en zette er Guy af, met de belofte, dat hij hem daar ook weer zou komen halen. Guy vroeg verbinding met Londen. William Crampton was op kantoor. Het nieuws, dat de jongste firmant hem mee deelde, bleek hem buitengewoon te schokken. Vreselijk! Ontzettend!, fluisterde hij hees. Haast niet te geloven Marma duke Bould vermoord! Arme, ouwe Bould! Iemand, die geen vlieg kwaad kon doen! Je zult op Lonely Moor moeten blijven, Guy, tot het drama is opgelost. Houd me nauwkeurig op de hoogte! Zo als je weet, heeft Bould mij als execu teur-testamentair aangewezen. Het strookte geheel met Hewards plan nen, want hij voelde er weinig voor, naar Londen terug te keren, voordat de twee moorden op Lonely Moor waren opge lost. Hij antwoordde dus toestemmend. Bij de ingang van het postkantoor trof hij Quild aan. T„ Stap in, zei de super monter. We gaan naar „De drie appelbomen". Ais ze me niet bedot hebben, moeten ze daar een biertje schenken om te zoenen. We zullen de proef eens nemen". Hij reed naar het bescheiden markt plein, midden in het stadje. „De drie ap pelbomen" was can behoorlijke herberg, de voornaamste van Langport. Toen zy binnenkwamen, was de gelagkamer zo goed als Leeg. Aan de toonbank stonden twee boeren, die op gedempte toon met elkander spraken. Een stevige, roodha rige vrouw was in het buffet bezig met spoelen en drogen van glazen. In een hoek achteraan zat een man met een whiskey voor zich, 't hoofd over een krant gebogen. Hij keek op, toen hij de voet stappen van Quild en Heward hoorde. Nauwelijks had hij de super gezien, of nu stond zó haastig op, dat hij zijn glas van tafel stootte. Het viel aan scherveni op de grond. Maar vóór hij aan de deur was, had Quild hem letterlijk in zijn armen opgevangen, 't Gezicht van de super straalde. Heb ik van m'n leven!, riep hij uit Wat is ons "wereldje toch klein! Dat had ik niet kunnen dromen, dat ik jou helemaal in Somersetshire ontmoeten zou! De aangesprokene, een man met een bleek ongezond gezicht, zag de super giftig aan. Je vergist je, waarde heer! Ik heb Quild viel hem op bedroefde toon in de rede Neen, zeg nu niet, dat Ik me vergis! Dat is uitgesloten met zo'n goede oude vriend! Laat me je aan de heer Guy Heward voorstellen! Mijnheer Howard, dat is nou die goede, oude Andy Haw. kins, over wie ik het altijd maar heb! Guy keek verbaasd. Dus die allesbe halve aantrekkelijke, bleke man was Andy Hawkins, de rechterhand van wij len Jimmy Burke! De man, die Katheri ne Warr zo aan het schrikken had ge maakt, toen hij door een raam op Lone ly Moor gluurde! Guy begreep meteen, waarom de super cr zo op gebrand was. het bier in „De drie appelbomen" te proeven! Doch hoe had hij kunnen ra den, er Andy Hwaklns te zullen aantret- fen?dat ging Guy's verstand te oo- VC— Ik begrijp waarachtig niet, waar jc over kletst!, snauwde de b\ek„c„ bent cr glad naast! Ik heet geen I aw k'~ Grote grutjes!, .deed Quild ver schrikt. Hoe noem jij Je dan tegenwoor- dl— '*Mijn naam is Sharp, Henry Sharp, Ofschoon ik niet snap, wat jou mijn naam aangaat! En laat me nu door! Tjonge toch! De super klakte met de tong. Hoe weet jij aan al die namen te komen? Hoe hou je ze uit elkaar? Iedere keer dat ik je ontmoet, heb je weer een andere! Voor vandaag is het dus Sharp, Henry Sharp? Je moet wel een hoofd als een register hebben! De man keek Heward aan. Het waren onaangename ogen, lichtblauw, en ze stonden hard als staal nu. Loopt uw vriend bijgeval met molentjes?, vroeg hij, op zijn voorhoofd wijzend. Vermoe delijk een geestelijke afwijking om men. sen, die hij nog nooit heeft ontmoet, zijn goede oude vrienden te noemen? Om de dooie dood niet!, zei Quild, vóór Guy had kunnen antwoorden. Wees verstandig, Andy, gn probeer mij niet voor de mal te houden! Zoiets lukt jou toch niet! Ik ben een van die koppige kerels, die een kat een kat blijven noe men, ook al zou de halve wereld volhou den, dat het een kanariepiet is. Zo, dat weet je. En nu, Andy, waar hangt je kameraad Jimmy Burke uit? De man rukte tevergeefs aan zijn arm. Ik ken niemand, die Jimmy Burke heet, zei hij woest. Nu breekt m'n klomp! Heeft die zijn naam óók al veranderd? Dat jullie daar nooit mee in de war komen! Quild keerde zich naar hei buffet. - Een whisky voor deze meneer hier, juffrouw, en de scherven betaal ik, want die heb ben me nog altijd geluk gebracht Voor mij een pint bier.... pardon, wat ge bruikt u, mijnheer Heward? Guy bestelde een glas sherry. Je verspilt je goede geld, baas, zei Hawkins. Ik drink nooit met lui, die ik niet ken. Goeden dag! Het enige resultaat was dat Quild's hand zich nog steviger om de arm van Hawkins sloot. Van zijn jovialiteit was ineens niets meer te bespeuren. Schei uit met die kunsten! beval hy. Of heb je liever, dat ik je zondier meer in arrest neem, onder beschuldiging van moord? Hawkins werd nog een tikje bleker om de neus. Je kunt me niks maken, super, zei hij, heel ./at minder zelf bewust. Ik bewandel al jaren de rechte weg. Neen, zondaar! Quild lachte grim mig. Dat heb ik gisteravond wel anders gemerkt op Lonely MoorJe bocht bij voorkeur de kronkelpaden in die tuin op! Wat had je er uit te voeren? Ikik.... Hawkins kwam niet verder. Hij bevochtigde zij» üpPen WW de punt van zijn tong. Laat je raden, Andy en zit niet op ieiiwe smoesjes te broeden! Dit, Is een heel ernstige zaak -■ je kunt jezelf geen groter dienst bewijzen, dan dioor de waar. heid te zeggen. De ander zweeg, daar de buixetjuffrouw de consumpties bracht Quild betaalde met een biljet van een half pond. Toen hij het wisselgeld ontvangen had an de vrouw rich 7crwij<tercte, zei Hawkins met tegenzb Ik.... eh.... was op zoek naaT Jimmy Burke. Quild nam een fikte slok van zijn bier, knikte. Hoe wist je, dat je Jimmy daar kon virrten? omdat hy een vertrouwelijk onder houd met Gould wilde hebben. Jimmy telefoneerde ine van Ingleham uit. Ik moest, zijn bezoek aan Lonely Moor aan kondigen. Ach, deed Jij datzei Quild. Ik ben van de veronderstelling uitgegaan, dat Jimmy het zelf deed. Het maakt geen verschil. Ga verder, Andy Ik kreeg de boodschap, dat meneer Bould te ziek was, om iemand te ontvan gen. Maai Jimmy, die naar Langport ge komen was, wilde van geen uitstel we ten. Ik ging met hem mee tot in de huurt van Lonely Moor. Daar zag ik een keet staan er kroop er in, want ik had weinig zin, tot op mijn hemd nat te worden Ik wachtte en wachtte: wie terugkwam geen Jimmy. Tenslotte maakte ik me on gerust en 'k ging eens kijken. Toen 'k op Lonely Moor door ion raam guurde. werd ik »esnapt en 'k wist niet beter te doen dan de spat er in te zetten. Juist, Hawkins. Je ging naar Lang port terug en rappe rteerde het Di k Morris. Die kwam in da vroege morgen poolshoogte nemen Marr toen was het al gebeurd Ik bedoel de moord op de heer Marmaduke Bould. 't Scheelde weinig, of Andy Hawkins had ten tweede male -en glas gebroken. Quild ving het bijtijds op. Vennoordi! stamelde Hawkins. Da schok, die die tijding hem gaf, was niet voorgewend. Hij staarde de super ont steld aan. Bould vermoordGisteravond! En immy Burke was hem een be zoek gaan brengen! Neen, neen! protesteerde Hawkins heftig. Dat staat helemaal niet met elkaar in verband! Jimmy was geen moordenaar, evenmin als ik! We hebben onze handen nooit met bet bloed van een medemens bezoedeld! 'k Zo bunnes zegge», Andy: éem keer moet de eerste zijn Maar dat zeg ik niet, omdat ik weet, dat j< in dit te- val gelijk hebt. Neen, Jimmy was geen moordenaar. En dat is liem ditmaal lelijk opgebroken Want ik zal je nu met<en de ivden maar vertellen, Andy, waarom vond niet terugkwam en immy gisteravond nog altijd niet terug is. Jimmy komt nooit meer terug. Iemand heeft hem op Lonely Moor geworgd. Had de mededeling van Bould's ge- welddadigen dood Hawkins een groten schok bezorgd 't betekende niets in vergelijking met den verpletterenden in druk, die de tijding van den moord op Burke op hem maakte. Zijn gelaatskleur werd van vaalbleek groen. Quild en He ward hoorden zyn tanden klapperen. Jimmy geworgd! hijgde hij. Wie....-, wiekan dat gedaan hebbent Jij was op dat tijdstip In de buurt van Lonely Moor, Andy, zei do super zachtjes. Ik? Ik? Hawkins gilde 't uit Waar om zou ik Quild greep Andy's arm stevig beet. De buffetjuffrouw en de boeren aan de toonbank waren opmerkzaam gewor den. Je kunt wel wat minder hard schreeuwen! beval de super. Als mijn heer Heward en ik 't maar horen, zijn we allang tevreden. Hawkins keek schichtig rond. Waarom zou ik Jimmy Burke vermoord heb ben! Jimmy Burke, die mijn beste vriend was? Vier jaar heb 'k op hem gewacht en nu hi) eindeiyk vry kwam, zou 'k hem vermoorden? Iemand moet hot ïn leder geval ge daan hebben, Andy. En niemand ver moordde ook Marmaduke Bould. Voor de meeste mensen zou de zaak zo klaar als een klontje zijn. Ze zanden redeneren: óf jij vermoordde ze allebei, óf Burke ver moordde Bould en daarna ruimde jij Burke uit den weg. 't Klmkt nog zo gek niet, hè? Laat ze redeneren! antwoordde Hawkins met moeilyk onderdrukte woe de. Ik heb geen van beiden met een vin ger aangeraakt! Je bent een te verstan dig man, super, om aan 'n dergelijke re denering enige waarde te kunnen hech ten! Ik wist er geen woord van, dat die twee dood waren, vóór je 't me mede deelde! De super was er voor zich van over tuigd, dat Hawkins de waarheid sprak. Zijn verontwaardiging was niet voorge wend en vooral de tijding van den moord op Jimmy Burke had hem geweldig aan gegrepen. Maar Quild liet er hem nieta van merken; hi1 staarde met half geslo ten ogen in zijn bierpul, Toen hij een tweede rondje besteld en afgerekend had, zei hij: Wat voor zaken had Burke met den heer Bould? XVI. Hawkins aarzelde. Wil je liever naar 't politiebureau gebracht worden en 't den plaatselijken inspecteur meedelen? Neen, ik zal 't je vertellen, super, antwoordde Hawkins snel. Wanneer ja gezamenlijk een inbraak beraamt, maa£ je bent niet in de gelegenheid, haar te voeren, dan kan geen politie ter we reld je daar wat voor maken, wel? OoB al is overigens je lei allesbehalve schoonT Draai maar af, And, en als Ja na® de volle waarheid zegt, zal 'k ja helpen zoveel in mijn vermogen ligt. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4