C.V.P. behaalt meerderheid Belgische op het kantje af Socialisten heroveren verloren terrein Liberalen en communisten de verliezende partijen I 1 Gaan de zes 20 handelen? Juni onder- Werkloosheid en economische fouten Productie-aanpassing aan de consumptie Fiscus heeft f 1245 millioen te vorderen i X België jt katholieke partij zal 9n zware dobber hebben Maandag 5 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Personentrein ont spoord bij Venray Heilstaat kan niet voor alles zorgen Ook in Twente pseudo vogelpest Goed fruitjaar verwacht Dronken chauffeur reed kinderwagen aan befe Elean<* MÊÊÊÊÊÊIm U:'u Drijvende mijn in de Westersehelde Hembrug liad last van de hitte Slag om Duinkerken herdacht WEERBERICHT V. Hè* Volgens door het Belgische ministerie van Binnenl. Zaken verstrekte officieuze gegevens is de samenstelling der Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers als volgt: C. V. P. 107 zetels (winst twee) Socialisten 78 zetels (winst twaalf) Liberalen 21 zetels (verlies acht) Communisten 6 zetels (verlies zes). De samenstelling van de Belgische Senaat, voor zover het de recht streeks gekozenen betreft, is als volgt: Socialisten 39 zetels (winst zes) Communisten 3 zetels (verlies twee) C. V. P. 54 zetels (blijft gelijk) Liberalen 10 zetels (verlies vier). Zoals bekend worden 106 leden van de Belgische Senaat rechtstreeks gekozen; 46 z.g.n. provinciale senatoren worden door de provinciale raden gekozen. De 106 rechtstreeks gekozen senatoren en de 43 provinciale senatoren kiezen hierop gezamenlijk 23 z.g.n. gecoöpteerde senatoren. Slechts enkele licht gewonden BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Na de Zaterdag gepubliceerde mededeling, dat de onderhandelingen, welke door Frankrijk, Duitsland, België, Italië, Luxemburg en Nederland op grond van bet Franse voorstel van 9 Mei inzake een te vormen steenkool- en staalunie gevoerd zullen worden, naar alle waarschijnlijkheid omstreeks 15 Juni te Parijs zullen aanvangen, komt Reuter's correspondent te Parijs thans met een bericht van ogenschijnlijk meer definitief karakter. Deze berichtgever meent namelijk te mogen aannemen, dat de Franse regering 20 Juni als de begindatum voor de onderhandelingen heeft gekozen. Sneeuw en vorst deden minder schade dan werd gevreesd PASTOOR J. VAN BLARICUM GERINGE ONTVANGSTEN IN APRIL Baby later overleden Treinverkeer ondervond vertraging TWINTIG MILLIOEN VOOR HET KOPJE KOFFIE De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Droog en zonnig weer met zwakke tot ma tige wind tussen Noord en Oost. In de kust provincies iets aninder warm, elders weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 6 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 20.55 uur: maan op 1.10 uur, onder 10.57 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor de derde maal dit jaar is de bevolking van België ter stembus getogen. De verkiezingen hadden overal een zeer rustig en ordelijk verloop. Een kijkje bij een der stemlokalen in Brussel, waar de mensen geduldig in de rij staan en wachten op hun beurt om hun stem uit te brengen. (telefonisch van onze Brusselse corres pondent.) Even voor het bekend worden van de officieuse uitslagen van de Belgische ver kiezingen kwam de minister van-binnen landse zaken de Leuvense hoogleraar Prof. Dr. A. de Vleeschauwer, de in zijn departement wachtende journalisten als zijn eerst, officieuze indruk mededelen, dat de socialisten een grote vooruitgang hebben gemaakt, dat de communisten ver rijn achteruitgegaan, dat de C V.P. voor uitging en dat de liberale partij door een gevoelige nederlaag de gevolgen draagt Op de spoorlijn Venlo—Nijmegen Is gistermiddag van de personentrein uit Venlo, die om 17.11 uur in Venray moest aankomen ter hoogte van Oirlo een rij tuig uit de rails gelopen en gekanteld. Enkele andere rijtuigen kwamen dienten gevolge min of meer scheef te staan doch ze vielen niet om. Zoals men kan begrijpen ontstond er onder de reizigers een hevige opschud ding, doch toen men tot kalmte was ge komen, bleek, dat er gelukkig slechts enkele personen licht waren gewond. Zij "Werden ter plaatse verbonden. Terwijl met het opruimingswerk terstond weid begonnen, werd voor het verdere gedeelte van de avond het verkeer tussen Venray en Nijmegen onderhouden met diesel- electrische treinstellen en dat tussen Venray en Venlo met bussen, tussen Venlo eu Roermond reden stoomtreinen. van haar aarzelende houding op alle se- r.'frV, v9!ëens de minister behaalde de G.V.P., die ui de Senaat reeds over de absolute meerderheid beschikt, deze eveneens in de Kamer. Op een desbetreffende vraag antwoord de de Vleeschauwer, dat elke rege ring na een dergelijke uitspraak van het kiezerscorps ontslag zou nemen. Hij ver onderstel dt, dat de regering Eyskens dit dus ook zal doen. Persoonlijk voegde hij hieraan toe, dat wat hem betreft hij voor nemens is heden nog ontslag te vragen. Volgens officieuze berekening zouden de socialisten 4 zetels winnen in de se naat, de C.V.P. onveranderd blijven, de communisten 2 on de liberalen 4 zetels verliezen. De voorlopige uitslagen voor de Provincieraden wijzen op een winst van 36 zetels voor de socialisten en van 20 voor de C.V.P. De communisten ver liezen er 24 en de liberalen 31. Bij een warmte van 30 gr., die de da mes gelegenheid gaf voor het eerste dit jaar met baar kleurige zomertoiletjes te paraderen, nebben de Belgen zich giste- ren tussen 8 en 3 uut naar de stemloka- len begeven om er zich, zoals men weet voor de derde maal in minder dan één jaar, over 's lands politieke oriëntatie uit te spreken. Wij zullen niet zeggen, dat allen het zonder mopperen hebben gedaan. Velen hadden er beslist de voorkeur aan gegeven aan de kust of in de Arden nen te gaan weekenden. Onder dezen waren er, die reeds dadelijk bij de opening der lokalen aangeschoven om onmiddellijk na hun stemplicht te heb ben volbracht alsnog naar buiten te gaan om van de dag te maken wat er nog van te maken was. Doch ook daar onder vielen slachtoffers. Bij de opening van tal van bureaux consta teerde men nl., dat vele der assesso ren, die de stembiljetten moesten uit reiken en het normaal verloop der ver kiezingen hadden te controleren, er de voorkeur aan hadden gegeven te laat te komen om aldus aan de karwei te ontsnappen. Alsdan wierden door de voorzitter der lokalen assessoren on der de eerste kiezers aangeduid. Deze vonden <fe grap allesbehalve naar hun zin en in verschillende gevallen moest de politie- tussenbeiden komen om de aldus opgeëiste tot blijven te dwin gen. In de nacht vóór de verkiezingen was vooral de CVP met straatpropaganda ac tief gebleven. Honderdduizenden strooi biljetten werden in de straten uitge strooid. Die nachtelijke propaganda gaf hier en daar aanleiding tot min of meer hardhandige botsingen tussen propagan disten der verschillende partijen. Ergens in het Leuvense gebruikte men daar met spijkers voorziene knuppels voor.... Te Luik en op nog een paar andere plaatsen werden partijlokalen kort en klein ge slagen. Elders klonken een paar revolver schoten. Op een andere plaats werd een man een oog uitgeslagen. Boven de hoofdstad en omgeving cir kelde gisterenmorgen tot de laatste se conde, dat de verkiezingscampagne duur de, een kleine luchtvloot met op lange spandoeken korte, maar krachtige slogans voor de CVP. Een CVP-comité in het. Vlaamse land maakte propaganda met een zweefballon. De tegenstanders deden zo als men in de oorlog tegen dit soort din gen doet, zij schoten de ballon neer. Uit geheel het land wordt gemeld, dat zich op de verkiezingsdag zelf negens ernstige incidenten hebben voorgedaan. De komische noot werd geleverd door een voorzitter van een Brussels stem bureau. die in plaats van de bus met stembrieven naar het centraal stembureau te vergezellen, om bij de opening aan. wezig tezijn,1 eerst zelf in het stadion de BelgiëFrankrijk-wedstrijd was gaan bij- Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Monster de weleerw. heer W. J. J. M. van den Berg en te Wijk aan Zee de weleerw. heer C. Pouw, die kapelaan was te 's Gravenha- ge (H. Familie). wonen, waarvan hij per loudspeaker drin gend werd weggeroepen. Onder de 60.000 voetbalenthousiasten, die daar de 41 nederlaag der Fransen bijwoonden, bevond zich ook de gewezen socialistische premier Spaak. Nog een ander komisch geval beleefden wij, eveneens te Brussel. Toen de voor zitter van een stemlokaal eens bij een man ging kijken, die sedert een klein half uur in het stemhokje was en hem vroeg, wat hij daar toch zo lang deed, antwoordde deze plichtbewuste kiezer: „Als U denkt dat het zo vlug gaat, al die hokjes van(j drie stembiljetten zwart te maken....!" Koningin Elisabeth heeft haar stem plicht in een der Brusselse schoollokalen vervuld. De prins-regent is, de gewoonte der Belgische staatshoofden getrouw, niet ter stembus gegaan. Toen gisteravond de eerste resultaten in het ministerie van binnenlandse zaken binnenkwamen, viel dadelijk de belang rijke achteruitgang der communisten op, die zo goed als integraal de socialisten ten goede kwam. Dit is niet te verwon deren, daar de meeste communisten men sen zijn, die destijds de socialistische ran gen hebben verlaten. Een andere, niet minder belangrijke achteruitgang was die van de liberalen. En in Wallonië en in de hoofdstad profiteerden ook daar de so cialisten weer van In het Vlaamse land kwam deze achteruitgang enigszins de C.V.P. ten goede. Deze partij won ook wat terrein door het achterwege blijven van dissidenthjsten. Een andere vluchtige constatatie van'l eerste uur was, dat het liberaal socialis tisch kartel in de provincies Limburg en Luxemburg voor zijn promotor niet heeft gebracht, wat men er van verwachtte, ook al kostte dit de katholieken twee zetels. AI mag het water dan gevaarlijk zijn, deze peuter ziet er naar uit of ze het nóg erger vindt, zo door de politie te worden gered. Intussen merkte dezelfde correspondent op, dat het Britse besluit om geen deel te nemen aan de besprekingen over het plan in Franse politieke en industriële kringen ruim begrip vindt. Hij verklaart, dat er in het geheel geen gespannen sfeer heerst in de Frans-Britse betrekkingen. Volgens officiële kringen te Londen had men daar aanvankelijk gemeend, dat Schuman Bevins voorstel tot het houden van een voorbereidende minister-confe rentie van de zes belanghebbende landen gunstig had ontvangen. Het Zaterdag ochtend ontvangen Franse antwoord, dat het voorstel onaanvaardbaar was, zou enige verbazing op het Britse ministerie van buitenlandse zaken hebben veroor zaakt. Het hoge internationale gezagsorgaan, waaraan de deelnemende landen officieel zijn uitgenodigd in beginsel hun goed keuring te hechten, ziet men als het voor naamste struikelblok voor Engelands toetreding. De woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken heeft voorts medegedeeld, dat de Franse regering de instelling van een permanente verbin dingscommissie heeft voorgesteld, om het contact tussen de Britse autoriteiten en de zes regeringen, die deze maand te Z. H. Pans Pius XI! heeft Zaterdag leen einde te maken aan de gesel van de leden van het internationaal con- werkloosheid en sociale ellende, die de gres voor sociale studiën, dat te Rome voornaamste oorzaken van oorlog zijn. bijeen is, in audiëntie ontvangen. Hij j gieohts samenwerking van allé men- sprak daarby een belangrijke rede uit,sen van goede wil kan een einde ma- waarin HH een beroep deed op t ge- ken aan deze misstanden, die meer dan enige andere factor je verderfelijke koude oorlog aanwekkeren, zo zeide de Paus. Hij deed een beroep op alle krachten i De H. Vader was verder van mening, in de wereld op kapitaal en arbeid, om dat er reeds genoeg experimenten wa- Parijs aan de onderhandelingen over het plan-Schuman deelnemen, te handhaven. In Londense diplomatieke kringen meent men te weten, dat de Britse re gering het niet noodzakelijk acht officieel op de jongste Franse nota te antwoorden. Het voorstel tot instelling van een ver bindingscommissie is te Londen nochtans zeer gunstig ontvangen en men hoopt, dat nog tijdens de komende onderhandelingen de Britse en Franse standpunten met el kander in overeenstemming kunnen wor den gebracht. De Britse conservatieven zijn intussen over de afzijdige houding der Britse re gering inzake het plan-Schuman niet al te best te spreken, De inspecteur van de veearts enijkundiga dienst heeft te Goor op twee pluimvee- bedrijven pseudo-vogelpest geconstateerd. Alle zieke en verdachte dieren zijn afge maakt. Naar aanleiding hiervan heeft de burgemeester van Goor last gegeven tot het opsluiten in de hokken van al'het pluimvee in zijn gemeente. Meldden we dezer dagen, dat men in Zeeland geen grootse verwachtingen had wat betreft de fruitoogst, ovef heel het land is blijkens het officieel overzicht van de stand der groente- en fruitgewas sen in Mei de stand zo, dat ondanks da sombere voorspellingen ook voor dit jaar weer een goede fruitopbrengst wordt verwacht De weersomstandigheden tijdens de bloei waren ongunstig (veel regen en wind, hagel en te lage temperaturen) een goede bestuiving was daardoor niet moge lijk. terwijl voorts de bloei over een lange periode weTd uitgestrekt. De sterke sneeuwval op 25 April, welke met vorst gepaard ging, heeft niet zoveel schade veroorzaakt als aanvankelijk werd ge vreesd. Hoewel dienaangaande nog geen zekerheid bestaat, lijkt de vruchtzetting sterk mee te vallen. Behoudens een enkele uitzondering stelt de stand der verschillende fruitge wassen zeker niet teleur. Op de goed onderhouden bedrijven was de bloei van. appelen en peren over het algemeen rijk. Bij enkele perenrassen, zoals Triumh de Vienne en Comtesse de Paris, die sterk op ongunstige omstandigheden reageren, moet echter de vruchtzetting als zeer slecht worden beschouwd. De stand van pruimen en kersen is goed. Van het klein-fruit hebben de rode en witte bessen alsmede kruisbessen van nachtvorsten geleden, waardoor zij sterk hebben „geruid". Zwarte bessen staan er naar verhouding beter voor, terwijl van frambozen een bevredigende oogst kan worden verwacht. Het onder glas geteelde fruit drui ven, perziken en pruimen vertoont een goede stand. Naar wij veme"'ien, is aan de zeereerw. heer J. A. B. M. vun Blaricum, die pas toor was te Monster, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn bedie ning. Hij zal zijn intrek nemen in huize „Martinus" te Moester. ren ondernomen met massa-productie en expioital.e. die de hulpbronnen der aar de uitputten en Hij laakte ..het bijna bij gelovige ver'rouwen in de wereldmarkt min Ken klein deel van deze toeneming ais een mechanisme voor het in even-!'S nog het gevolg van het opleggen van wicht brengen van Qe economie". Ook definitieve aanslagen over oudere jaren. Het Ministerie van Financiën geeft bij de stand der rijksmiddelen over April 1950 onderstaande toelichting: In April werd voor de gezamenlijke kohierbelastingen, inclusief opcenten en vermenigvuldigingsfactor voor de ge meentefondsbelastingen tot een bedrag van 178,2 min aan aanslagen opgelegd, dit is een lichte daling ten opzichte van de voorgaande maand, toen het zuiver kohierbedrag in totaal met 189,8 min steeg. De regeling van de voorlopige aansla gen inkomstenbelasting 1949 maakte ver dere voortgang, getuige de toeneming van het kohierbedrag van boekingstiid- vak 1949/50 met 106,2 min tot 443,8 waarin Hij een beroep deeo op x ge. hele mensdom om „de oogkleppen af te doen" en de sociale problemen on vervaard onder de ogen te zien. Zaterdagavond is te Venray een negen 'baanden oud kind van de familie S. het l'achtoffer geworden van een aanrijding, rakere van L. uit Venray kwam in be lonken toestand met een auto door de Hofstraat-Grootestraat. Hier verloor 0vJ de macht over zijn stuur en reed v,2er het trottoir, waardoor een kinder leden werd gegrepen en een eind werd g ?-esleurd De baby werd uit de wagen T hgerd en liep een scbedelfractuur op j ti ns het vervoer naar het ziekenhuis q pnrav s he' k nd overleden dp e auto was aan de andere kant van d0.[)stl'aat tegen een huis gebotst, waar- bess ,;!e waSen tot stilstand kwam De 'hurder s door de politie in hechte- genomen. or Roosevelt, die ook een aan Nederland zal brengen, is te Oslo aangekomen. Zij zal dSchtpnu? een standbeeld ter nage- °nthunea wylen president Roosevelt Wondag te Verkoeling aan het Scheveningse strand. De aanblik die het stillestrand bood liet er geen twijfel over beslaan, dat gr eau wate invasie had plaat* gevonden. het vertrouwen in een heilstaat achtte Hij ongegrond, omdat naar Zijn mening 't voor de staat onmogelijk was iedereen in alle omstandigheden het noodzakelij ke te verschaffen. De Paus verklaarde, dat men de egoïs tische bezorgdheid voor nationaliteit en klasse aan kant moest zetten, die een gezamenlijke inspanning van alle krach ten kan verhinderen, en dat ieder voor zich zijn bijdrage moest geven in grond stoffen. kapitaal of arbeid. Tenslotte moest iedereen, die tot deze poging bij droeg, de hulp van de Kerk op prijs stellen. De Paus waarschuwde tegen de moge lijkheid, dat „de arbeidende klasse valt ir de fouten van het kapitaal, dat de productiemiddelen aan de individuele producent heeft ontnomen en overge dragen aan de verantwoordelijkheid van naamloze collectieve industrieën". Het zwaarste probleem, dat „als een nachtmerrie drukt" op de oude in dustrielanden, noemde de Paus de werk loosheid. Hij deed daarom een beroep op de nieuwe industrielanden om de fouten van het economische liberalisme der vorige eeuw te vermijden. „Een maatschappelijke politiek",ver- De totale ontvangsten op de kohier- belastingen beliepen in April slechts 121 min., na de hogere opbrengst in Maart 164 min.) is dus een terugval tot net niveau van de eerste twee maanden van het jaar gevolgd fin Januari en fe bruari werd resp. 117,5 en 1-6 min. geind). De daling is in hoofdzaak toe te schrij ven aan geringere ontvangsten aan ven nootschapsbelasting 60 min. in Maart, 25 min in April», voortvloeien de uit de ontwikkeling der aanslagregeling (in de eerste drie maanden van het jaar resp. 57, 46 en 20 min.) Als gevolg van deze' relatief geringe ontvangsten steeg het totale nog in te vorderen bedrag aan zienlijk, n.l. van 1.188 min. tot 1.245 min. Bij de beoordeling van de stijging van het nog in te vorderen bedrag moet In aanmerking worden genomen, dat het kohierbedrag der I.V.O. belastingen de laatste vijf maanden belangrijk is toege nomen, n.l. met 758 min. Dit betreft in hofdzaak voorlopige aanslagen 1949. Deze aanslagen zijn evenwel nog niet of slechts voor een klein gedeelte invorder baar. Ook het kohierbedrag van de vennoot schapsbelasting is zeer snel gestegen. In- „„tntvnvuna ov-iiiA^ouv-iaoiiiiL Io ZcCI hllci ucatcgciii volgde Z. H., „die m overeenst g dien hiermede rekening wordt gehouden, is met de leer der Kerk, die voorts ge- - - - - steund wordt door organisaties, binnen welke de stoffelijke en geestelijke be langen van het volk worden gewaar borgd en die is aangepast aan de hui- dige levensomstandigheden, behoort door iedere ware katholiek, zonder uitzonde ring. te worden gesteund. Op het gebied der maatschappeiyke economie gaat het er thans vooral om de producctie aan de consumptie aan te passen, waarbij op verstandige wij- behoeft het nog in te vorderen bedrag niet als verontrustend te worden be schouwd. Het kohierbedrag der I. V. O. belastingen zal de komende maanden een veel geringere stijging te zien geven dan in de afgelopen maanden het geval was. De voorlopige aanslagregeling voor 1949 is thans namelijk practisch beëindigd en ook de definitieve aanslagregeling over de jaren 1946 en 1947 is vor een belang rijk gedeelte gereed. Door deze gang van zaken zal het nog ze rekenlhg dient te worden gehouden in te vorderen bedrag in de komende met de behoeften en de waardigheid maanden vermoedelijk geleidelijk dalen. van de mens. De oplossing moet niet worden gezocht in de volkomen zelf- verzekerdhfld, welke tot uiting komt in de neo-Kantiaanse critiek op de „wetten van de markt", of in de even kunstmatige formule van „volledige werkgelegenheid". Het is dit probleem, waarvan Wij gaarne zouden zien, dat het de volledige aandacht kreeg van de theor tici en prartici der Katho lieke sociale beweging", aldus de Paus. Zaterdagavond werd ter hoogte van het Roeiershoofd te Vlissingen in de monding van de Westersehelde een drij vende mijn gesignaleerd. Het oorlogstuig dreef in de richting van de Wielingen, naar zee toe dus. Terstond zijn de nodige maatregelen genomen om de mijn on schadelijk te maken. JViet-kohierbelastingen De totale opbrengst van de niet-kohier- beiastingen bleef in April j.l. met 267 min slechts een fractie beneden de tot dusverre hoogste maandopbrengst 267,7 min in Januari 1950). De drie per kwartaal geheven midde len, de loonbelasting, de vereveningshef fing en de omzetbelasting, leverden be dragen op. welke nagenoeg niet afwijken van de ontvangsten over Januari j.l., die van April 1949 werden evenwel aanzien lek overtroffen: 71,4, 25,5 en 86,1 min in April 1950 en 60,9, 22,0 en 70,1 min in *pril 1949. Uiteraard mogen aan de hand van de cijfers over ae eerste maand van een kwartaal slechts zeer voorlopige conclu sies worden getrokken; met dit voorbe houd kan worden gesteld, dat de verho ging van de prijzen ert vooral van de lo nen de invloed van de seizoensfactor, die in het tweede kwartaal van het laar re gelmatig een daling van de opbrengsten bewerkstelligt, ongeveer heeft gecompen seerd. Hierbij dient te worden bedacht, dat de seizoenstijging van de prijzen van landbouwproducten, die voor een belang rijk deel zijn vrijgesteld van omzetbe lasting, zich niet kan weerspiegelen in de opbrengst van deze belasting. De opbrengst van de invoerrechten overschreed in April opnieuw de 30 min. Buitengewone heffingen Het bruto-kohieroedrag van de beide buitengewone heffingen nam gedurende de afgelopen maand toe met 6,1 min. en kwam daarmede op 3.435,9 min., hiervan betreft 2.365,7 min. de vermogensaan- wasbelasting en 1.070,2 min de vermo gensheffing ineens. Doordat de terug gaven eveneens met ca 6 min. stegen tot ruim ƒ350 min. bleef het netto-kohier bedrag ongewijzigd op ca ƒ3.085 min. De ontvangsten op de beide heffingen waren over April opnieuw lager dan over de voorgaande maand, n.L 7,3 min. tegen ƒ9,3 min. in Maart. In totaal is thans 2.749,8 min. ontvangen, waarvan 1.770,5 min. aan vermogensaanwasbelasting en ƒ979,3 min, aan vermogensheffing ineens. Nadat gistermorgen om kwart voor tien een schip de Hembrug over het Noordzee kanaal nabij Amsterdam gepas seerd was, kon men de brug niet meer sluiten. De onlangs aangebrachte nieuwe „opzetstoelen". waarop de brug rust, ble ken door de hitte zodanig te zijn uitgezet, dat de brug niet meer sloot. Met man en macht toog men aan het werk om de zaak weer in orde te brengen. Dit luchte echter eerst 's middags om ruim half drie. Het treinverkeer AmsterdamZaan dam ondervond lange tijd vertraging. De reizigers werden via Haarlem naar Zaan dam vervoerd. Om half vijf waren de verbindingen weer geheel normaal. Enkele duizenden Engelse, Franse en Belgische oudstrijders hebben Zondag te Duinkerken de tiende verjaardag van de slag bij Duinkerken herdacht Alle wapens van de drie landen het leger, de marine en de luchtmacht waren vertegenwoordigd in een grote parade door de straten van de stad. Tientallen boten in de haven riepen herinneringen op aan de dagen toen Duinkerken een hel was van staal en vuur. Zondag ech ter weergalmde de lucht slechts van militaire marsen en populaire wijsjes. Na een door het gemeentebestuur aan geboden banket werden kransen gelegd aan de voet van het monument, dat op het strand werd opgericht ter herden king aan de slag bij Duinkerken. De .goedkope" koffie die we hier ta lande in voorraad haddén, is nu op. Tot circa 1 Juni j.l. was de verkoopsprijs on geveer gelijk aan de kostprijs van da tot dan verkochte koffie- Maar nu komt koffie in distributie, die aanmerkelijk meer heeft gekost. Toch zal de huisvrouw er niet meer voor behoeven te betalen, want de regering past het verschil door subsidies bij. Op de begroting voor 1950 van 't landbouw-egalisatiefonds is daartoe een stelpost van twintig millioen gulden opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1