Nieuws uit STAD en OMTREK Sie-sie-sie Penny serenade van gierzwaluw LAATSTE BERICHTEN Geen overvloedige aardbeien oogst dit jaar Er was eens een wasbaboe, een kokkie en een djongos En een huis in de bergen Een echte rallye-sfeer zal in Augustus heersen 1 Religieuze Kunst uit Amerika Jan Engelman 50 jaar MENSEN IN NOOD Tuin fluiter is een druk heertje Engelse Zwanenberg Organon Tuinders kampen met verschillende moeilijkheden VLAARDINGEN Subsidie op koffie Nu is er noodbarre nood Kaartlezen en uit„timenmoet geoefend worden Streven naar veredeling WOENSDAG 7 JUNI 1950 PAGINA U.V.G. NAAR HAARLEM DUIVENSPORT IN DIENST DER LIEFDADIGHEID BIJ HET BADEN VERDRONKEN DOOP M.S. „SCHERPENDRECHT" BIJ WILTON-FIJENOORD Passeert het dividend GEEN CONTROLE MEER OP MARGARINEPRIJS IN W.-DUITSLAND GEVONDEN VOORWERPEN BUITENLANDS VLOOT- BEZOEK TIJDENS „AHOY" Alleen voor huishoudelijk gebruik HOUTVESTERS MOGEN NIET SOLLICITEREN BURGERLIJKE STAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT SPORTYLÏËGTUIG MAAKTE NOODLANDING NIEUWE E.C.A-TOEWIJ ZING VOO^W.-EUROPA Nederland krijgt ruim 14 millioen W! fl tèWim. Y.S. GAAN PRODUCTIE VAN SYNTHETISCHE RURBER VERGROTEN CONGRES OVER RHEUMABESTRIJ DING PANDIT NEHROE IN INDONESIË AANGEKOMEN ALLE VOETBALWEDSTRIJDEN IN DE AVONDUREN Sedert ons laatste vogelpraatje zijn tenslotte de laatste zomervogels even eens op het appèl verschenen. We misten toen nog de tuinfluiter, de spotvogel, de huiszwaluw en de gierzwaluw. Wat de eerste twee betreft hebben ook deze zich in het Sterrenbos-vogelkoor gemengd, hoewel dit thans wel enigszins wordt overstemd door de hese honger- roep van de tientallen reeds uitgevlogen jonge spreeuwen. De huis- en gierzwaluw komen hier alleen in de stad voor en van zingen bij deze vogels kan hoege naamd geen sprake zijn. De tuinfluiter heeft het al erg druk met zingen, hij is trouwens van huis uit wat druk aangelegd, want als U een vogel hoort zingen, wiens geluid heel veel op een merel lijkt, doch dat veel sneller wordt voorgedragen, dan heeft U ongetwijfeld de tuinfluiter voor U. Wat zijn habitus betreft lijkt hij op de grau we vliegenvanger, maar zal zich in te genstelling met deze, niet zo gemakke lijk laten zien. De spotvogel is eveneens een druktemaker van belang en, de naam 2egt het al, hij schijnt er behagen in te scheppen andere vogels na te bootsen en dat gaat hem buitengewoon goed af. Overvliegende visdiefjes, scholeksters, wulpen, kapmeeuwen en zelfs kraaien kan hij meesterlijk imiteren en al deze geluiden verwerkt hij als het ware in zijn eigen spotvogellied. Daarbij heeft hij de gewoonte om op een uitstekend takje te zitten en spert bij het zingen zijn bek je zó ver open, dat de oranje-gekleurde binnenzijde daarvan duidelijk zichtbaar is. In tegenstelling met de tuinfluiter zijn er vrij veel spotvogels in het bos; zulks is ieder jaar het geval, zij schijnen zich overal zeer goed te kunnen aanpassen. Waar maar een kleine bossage van hees ters aanwezig is voelt de spotvogel zich thuis en evenals dit met het winterko ninkje het geval is, iedere boerderij heeft ook haar spotvogel. Hij is inderdaad een enorme grappenmaker onder de vogels en het is de moeite waard om naar zijn muzikale uithalen te luisteren en te ver nemen welke vogels hem tot imiteren geïnspireerd hebben. In dit opzicht steekt hij de spreeuw aardig naar de kroon. Thans hebben de spreeuwen daar voor minder de gelegenheid dan in de winter, want hun schreeuwerige jongen zorgen wel dat vader en moeder de hele dag in touw moeten zijn. Van de vroege morgen tot de late avond zie je ze sjou wen met wormen, rupsen en ander in- sectengedoe. Dat moet trouwens ook wel, want binnen drie weken na hun geboor te vliegen ze reeds uit en een pasgebo ren spreeuwtje kan bijna in een vinger hoed. In dit opzicht zijn de spreeuwen dus erg nuttig, maar o wee, als straks de aardbeien, kersen of peren gaan rij pen. Schrijf daarvan maar tien procent af voor de spreeuwen, tenminste zo gaat het mij meestal. Maar ik gun zo'n opti mist wel wat. Alleen jammer, dat wan neer ze een peer nauwelijks hebben aangepikt, ze ogenblikkelijk aan een nieuwe beginnen. Terwijl ik dit schrijf hoor ik juist een koppel gierzwaluwen voorbij vliegen. „Sie-sie-sie-sie" gillen ze en daarbii zijn ze zo razend vlug, dat als je ze wilt na kijken, ze al ik weet niet hoe ver of hoe hoog zijn. Ze doen trouwens alles in een razend tempo; zelfs het broeden en het grootbrengen der jóngen en dat moet ook wel als U weet dat ze begin Mei te onzent arriveren en begin Augustus, dus reeds na drie maanden weer op weg gaan naar Midden Afrika. Begrijpelijk dat ze zodoende overal weinig tijd voor kunnen nemen. Nestbouw b.v., daarvoor is de tijd veel te kort. Dan maar liever een mussen- of spreeuwennest in beslag nemen en eventuele bewoners, 't zij jon ge of oude, eenvoudigweg eruit gooien. Willen ze niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. Hebben ze nog nestmate riaal nodig dan vinden ze dat onder het vliegen wel in de lucht en op dezelfde wijze voorzien ze in hun onderhoud. Het is ze alleen nog niet duidelijk waarom ze altijd zo vroeg weer naar hun winter kwartier terug gaan, want in de tijd dat ze vertrekken is de voorraad insec ten juist het grootst. Onze meesterzanger, de nachtegaal, is gelukkig gebleven en iedere dag kunnen we van zijn schitterende zang genieten. Toch zijn er tijden, dat je hem absoluut niet hoort, hoewel ik natuurlijk pre cies weet waar hij zich ophoudt. Ik schrijf dit toe aan het minder zachte weer van de laatste weken. In ieder, ge val is het verheugend, dat de nachtegaal zich in het Sterrebos thuisvoelt. Onge twijfeld zit het wijfje reeds op eieren en het is te hopen, dat we binnenkort de jongen zullen zien, die door de oude vogels gevoerd worden. Het spreekt vanzelf, dat vader nachte gaal dan minder gelegenheid heeft om zijn koninklijke zang te laten horen en naar gelang de jongen groter worden - en dat geldt voor alle zangvogels zal het zingen afnemen en tegen het einde van Juli horen we vrijwel geen enkele vogel meer. De vogels die het 't langst uithouden zijn de spotvogel, de tuinflui ter en de koekoek en vooral de laatste heeft de langste adem. Doch dit is ook geen wonder, aangezien de koekoek zelf niet broedt en het grootbrengen van zijn kroost aan kleine insectenetertjes over laat. Zorgen heeft de koekoek dus in het geheel niet. Tenslotte nog iets over de sterntjes of visdiefjes, die we thans dagelijks boven de havens zowel binnen als buiten de stad aantreffen. Het zijn net kleine meeuwtjes, doch ze zijn veel eleganter en vlugger dan de met bruine kop ge tooide kok- of kapmeeuw. In tegenstel ling met de meeuwen, die eigenlijk alles- eters zijn, voedt het visdiefje zich uit sluitend met kleine visjes, die hij op zijn speurtochten boven de havens weet te bemachtigen. Als ze een visje menen te zien, blijven ze gedurende een moment stil in de lucht hangen om dan opeens met een sneltreinvaart naar beneden te ploffen, vaak zelfs even onder water te verdwijnen en in de meeste gevallen komt hij weer te voorschijn met een klein visje tussen de rode snavelhelften. Een soort juichtkreet, die klinkt als „prie-èrr". is het teken of het raak ge weest is of niet. Ten gevolge van het feit, dat het visdiefie een zeer diep uitgesne den staart heeft, wordt hij ook zeezwa luw genoemd. De visdiefjes, die hier voorkomen zijn vrij zeker broedvogels van het „Natuur monument „de Beer", waar jaarlilks en kele duizenden exemplaren nestelen. A. DE JONG Zondag a.s. zal een groot gezelschap U. V.G.-ers té gast gaan bij het Haarlemse T.Y.B.B. Twee dames-elftallen spelen tegen de dames van de ontvangende vereniging en het le herenelftal kampt tegen Wils kracht uit Amsterdam. De reis wordt ge maakt met twee grote touringcars en gaat heen over Bloemend-aal, terwijl de terug reis langs de kustplaatsen zal gaan. Ver trektijd 10 uur vanaf de Rotterdamsedijk Er zijn nog 7 plaatsen beschikbaar, waar voor men zich tot uiterlijk Vrijdagavond 8 uur kan opgeven bij de heer B. Hengst. West Frankelandsestraat 102. Met ingang van deze week zijn de zaal. oefeningen vervangen door veldtraining aan de Spierihghoék, elke Maandag van onder deskundige leiding op het terrein 78 uur voor de junioren, van 78.30 uur dames en van 8.309.30 uur heren. Ook de Vollyballers, die reeds in Sept. '49 zijn gestart met goede resultaten, ver- vaufgen hun zaalspel voor de openlucht, eveneens op Maandag van 7.308.30 uur. Voor alle afdelingen, Handbal zowel als Volleybal, kunnen nieuwe leden zich aan melden bij de secr. mej. R. Loch, Brug' manstraat 16. Elk jaar wordt er door het N. A. B./v. P. een vlucht georganiseerd vanuit Orleans. 486 km., ten bate der Uy.c.-bestrijdinig; waaraan elke duivenliefhebber deelneemt, Vandaar dat dit concours nationaal ge speeld word». Er worden verschillende mooie prijzen geschonken. Hiervan werd er één, t. w. een dames of herenrijwiel, gewonnen door onze stadgenoot J. Doe- jaaren die zich a;ls volgt met 16 vogels in dit grote concours klasseerde: 2 21 28 70 99 131 134 137 138. A. Rigters behaalde ook een mooi succes met 7 vogels o.a. 36 41 95. muntbiljetten van 2.50, Westermeijer, 2.50, v. d. Gaag, Rembram-dtlaan 102; Pendreehtsestraat 211; muntbiljet van loonzakje t. n. v. A. Exons, Baks, Broers- veld 133; damesportem.? W. Pluym, Pen- d-recbtstraat 13; muntbiljet van 25 en 2 van 10, E. v. Bergen, Th. a Kempis- st-raat 28a; 1 bankbiljet van 20, G. van Dam, Rijnstraat 20b; 1 bankbiljet van 10, Stouthandel, Hoogstraat 7; kinder- portem-, Penning, Nieuwenoordstraat 57a; blauwe overall, Boon, Godschalkstraat 83 Rotterdam; meidaille en ceintuur, Speel- meijér, Geervlietsestraat 11;B broche met foto, P. den Brëeijen, Dr Sauerstraat 13; bruine zonnebril, Oost, Fr. Haverschmidt- laan; sigarenaa.nst., Meijer. Frans Hals plein lib; zilv. kett. met Maria-collier, De Vos, Oude Maasstraat 11b; bruin re ticuletasje met div. inh., Nesse, Graaf Florisstraat 13 (afhalen i. d. vóórmiddag); 12 rittenkaart RET, v. Geijl, Halleystraat 45; rozenkrans, Dekats, v. Ostadelaan 25; weegschaal, Laferlei, Groeneweegje 31; rode autoped, Gemeente-Smederij; dames regenjas, Koppensohaars, Raam 31; kin derfiets, Verkade, Groenelaan 81; auto ped, Houthuijzen Broersveld 25; dames- portem. m. inh., Brondsgeest, Noord Mo lenstraat 60; zakmes, v. d. Hoeven, West- vest 26c; gouden dameszegelringetje. Adams, Julianalaan 17 te Vlaardingen of telef. A'damse Bank N.V.; nikkelen pols horloge, v. d. Moolen, Dwarsstraat 6; zw. damesschoen, Verhaal, Halleystraat 27b; rode autoped, Ouwendijk, Rihoonsestraat 8; sigarenkoker inh. voetbalplaatjes en 0.41, Krommenhoek, P. K. O. laan 106. Na afhalinig van goederen bij de vinders gelieve men het Hoofdbureau van Politie hiervan in kennis te stellen. Tel. 69333. aq.aiZTGB-eegW, Bij het baden in een insteekhaven in de Spaanse polder te Rotterdam kwam gistermiddag de 27-jarige cartonnage- werker J. L. te ver van de kant. De man, die de zwemkunst niet machtig was, verdween plotseling in de diepte; een zestienjarige jongen begaf zich te water en wist na twee maal duiken de man op het droge te brengen, maar de levens geesten waren reeds geweken, i In de rivier de Waal is gisteravond de Ï4-jarige H. van E. uit Wamel verdron ken. De Tielse rivierpolitie dregde naar zijn lijk, echter zonder resultaat. Zaterdag a.s. des middags circa 12 uur vindt op de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam de doop plaats van het motor schip „Scherpendrecht", in aanbouw voor Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf N.V. De plechtigheid zal worden verricht door mevr. M. F. GischlerHamilton Ormbsy. De Engelse Zwanenberg Organon zal over het afgelopen boekjaar geen divi dend uitkeren op de gewone aandelen en evenmin op het „defered capital" tegen 314 pet over het halfjaar geëindigd 1 Ja nuari 1949. De uitkering van het dividend op de preferente aandelen over het half jaar geëindigd 30 Juni 1950 wordt uitge steld. De reden is voornamelijk gelegen in de vermindering van de winst van een dochtermaatschappij en een verlies van een andere dochtermaatschappij. Volgens Fin. Times zijn de winstramingen in het prospectus te optimistisch geweest. Voorts verklaarde een der bestuursleden in Mei 1949 nog dat de winsten van de groep een constante stijging vertoonden. Thans blijkt de winst over 1949 slechts 7.800 te bedragen tegen 24.200 in de vooraf gaande periode van 6 maanden. Voor de goede orde wijzen wij er op, dat de N.V. Zwanenberg Organon in Oss geen financiële belangen heeft bij de En gelse maatschappij. Wel is er een nauwe samenwerking met de Engelse maatschap pij. Twee leden van de Nederlandse Zwa nenberg Organon maken deel uit van de leiding van de Engelse Zwanenberg Or ganon groep en omgekeerd hebben twee Engelse concernleiders in het bestuur van de Nederlandse groep zitting. De West-Duitse regering heeft met in gang van Dinsdag alle controlemaatrege len voor margarine en plantaardige oliën opgeheven. Het quotasysteem voor de toewijzing van grondstoffen aan de mar- garinefabrieken alsmede de vastgestelde prijs van 183 D.M. per 100 kg margarine zijn thans afgeschaft. Een woordvoerder der regering heeft verklaard, dat de regering hoopte, dat de West-Duitse margarineprijs spoedig zou dalen tot het wereldmarktequivalent van 133 D.M. per 100 kg. Het West-Duitse kabinet heeft tevens een ontwerp-wet goedgekeurd voor de rationalisatie van de melk- en zuivelin dustrie. De enige voedingsmiddelen, wel ke nog onder een quotaregeling vallen en onder prijscontrole staan zijn: graan, bepaalde vleessoorten, suiker, dierlijke vetten en mout. De gemengde commissie voor Irian is na een zestiendaagse reis door Nieuw Guinea Vrijdag te Djakarta teruggekeerd. Binnenkort zal een officieel rapport worden uitgebracht. Gedeponeerd aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam: kinderschoentje, por- tef. m. inh., windscherm, beige baret, re- gerïka-pje (plastic), kindersteunzool, kin- derwind-jack (bruin), vilten hoedje, cein tuur, rozenkrans in etui. blauw jongens jasje, bruine rechterschoen, jongensjas, ring mgt sleutels, rechter gl.. h. hand schoen/snelbinder, rijwielsleuteltje, por- tem., bruine sandalen, kop. huissleutel, taal- en rekenboek, haarstrik, Arner. sleutel, jute zak, bruine k- schoen, zwem pak m. riem en b-adhandd., k. portent, m. inh. rozenkrans, duimstok, Lipssleutel, huissleutel; nikkelen dop van auto, meis jesregenjas, bril, meisjesves-t (bruin met groen), wieldop van auto, fietstas met inh.. Yale-sleutel, plastic bekertje, sleutel cronin-g Devera, rechter k. gymschoen. Bovenstaande goederen kunnen iédere werkdag tussen 3 en 5 uur aan hét hoofd bureau van politie te Schiedam worden afgehaald. Te bevragen bij de vinders: Zilv. armbandje, Vuijk, L. Nieuwstraat Unique, B. K. laan 2; 2 speelgoedauto's, 29b: baby-sdhoentje (wit gebr.), Gar. Ma-urus, Vlaard.dijk 203; boodschappen tas. Bakker Van Dijckstraat 23c; jongens- voetbalschoenen. Philippa. Kreupelstraat 2; linnen regenjas, A. Verhaal, Halley straat 27b; dop van een benzinetank, van Potten, Broersvest 42; 24 b. sperciebonen, v. Doom, 2e Hoogsteeg 7, Vlaardingen; projectielamp, Matha Mesdaglaan 1; 3 Tijdens de tentoonstelling „Ahoy" zullen tal van buitenlandse oorlogssche pen een bezoek brengen aan de haven van Rotterdam. De indrukwekkende rij wordt geopend door de Belgische mijnenveger „Escor- teur". Het Britse moederschip van onderzee boten „Maidstone" zal van 10 tot 14 Juli met het tweede flottille onderzeeboten Rotterdam bezoeken. Dan zijn tevens in Rotted am de Britse kruiser „Cleopatra" en de torpedobootjagers „Solebay" en „Ga-bbad". De „Maidstone" is een schip van ne genduizend ton. De „Cleopatra" meet 5772 ton. Van 15 tot 18 Juli zullen vier Engelse torpedomotorboten in Rotterdam zijn. De Amerikaanse lichte kruiser „Co lumbia" (10.000 ton) met admiraal Richard L. Conolly aan boord. brengt van 20 tot 23 Juli een bezoek, terwijl de Noorse torpedobootjager „Arendal" van 4 tot 8 Aug. in Rotterdam ligplaats zal kiezen. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester is verhinderd op Vrij dag 9 Juni a.s. spreekuur te houden. HOFCONCERT. Heden, Woensdagavond wordt in het Hof het 2e concert gegeven. Thans is het de beurt aan van Dijk's Amusements orkest. Een mooi programma wordt uit gevoerd. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau Joh. van Wette, te 's-Gra- venhage, gewezen voorzitter, thans ere voorzitter van de Algemene Hengelaars bond te 's-Hertogenbosch. H. M. de Koningin heeft hedenochtend in haar paleis aan het Voorhout te Den Haag de gezant van Joegoslavië, de heer P. Zaucer, in afscheidsgehoor ontvangen. Finland en Rusland hebben overeen stemming bereikt over een nieuw han delsverdrag, met een looptijd van 5 jaar. (Van onze correspondent) Een brandend hete zon scheen over Kennemerland, toen we gisteren een ktjkje gingen nemen in de omtrek van Beverwijk en Heemskerk, het centrum van de consumptie-aardbeienteelt, om te zien hoe het met onze „aardbeien positie" is gesteld. De producten-commissie van het Cen traal Bureau voor de Veilingen heeft thans de aardbeien-minimumprijs voor dit seizoen vastgesteld op 45 cent j>er kilo zonder dop, hetgeen betekent, dat par tijen die deze prijs niet halen, voor reke ning van het C. B. V. worden „ingepulpt". Om het hieraan bij te passen bedrag te dekken, wordt op alle aangevoerde par tijen aardbeien dit jaar voor het eerst een heffing van 4 cent per kilo gelegd, te storten in het minimumprijzenfonds. Aldus wordt dus ook de aardbei eindelijk na jaren veilig gesteld door een „bodem in de markt", dat wil zeggen: de tuinders krijgen voortaan de garantie, dat ze al thans niet met verlies o>p de veiling zul len moeten verkopen en bovendien hun „kale kostprijzen" vergoed krijgen. De afnemers Beverwijk en omstreken vormen 't cen trum van de exportmarkt,waar ongeveer overtwee weken de speciale exportveilin gen aan de Breestraat een aanvang ne men. Duitsland verschijnt dan voor het eerst weer na de oorlog als belangrijke koper aan de markt. Engeland heeft een belangrijk contingent vrijgegeven voor de conservering in blik en onze diepvries inrichtingen hebben reeds het voornemen te kennen gegeven, dit jaar aanzienlijke hoeveelheden over te nemen- Anders evenwel ligt de zaak met de jam-fabrie ken, die na het bonvrij worden van alle consumptie-artikelen de afzetten zagen dalen tot beneden het peil van vóór 1939. De geschatte pulpvoorraad bedraagt ruim 1200 ton. Hiertegenover staat, dat in de afgelopen weken weinig vers fruit aan de markt was van binnenlandse origine en er dus iets meer jam werd gegeten. Toch zullen de jamfabrieken minder vlot af nemen dan vorige jaren en zeker geen hoge prijzen willen geven. In Beverwijk kan men de stemming onder de tuinders dan ook het beste karakteriseren ais „slechts matig optimistisch". Plotselinge hitte deed tveinig goeds Bij ons bezoek aan tal van velden trof fen we de tuinders druk bezig met het onkruid wieden, dat welig tiert tussen de aardbeiplanten, die grotendeels nog in bloei staan, maar daarnaast ook al vele nog groene vruchten dragen. Men kan spreken van een matig goed gewas, dat veel voordeel trekt van de dauwrijke nachten. De hitte overdag is daarentegen veel te plotseling en te intens gekomen. Zou het zulk heet weer blijven, dan ko men de vruchten niet aan de rijpheid meer toe. Reeds beginnen vele planten door hitte èn droogte slap te hangen. De tuinders hebben ook met verschil lende ahdere moeilijkheden te kampen. Daar is in de eerste plaats de sterke ach teruitgang van de „Amazone"-fabrieks- aardbei. Drie jaar geleden kwam er reeds aan overigens prachtig groen houdende en hoog opgaande Amazone-planten geen enkele vrucht meer en verleden jaar was dit over het algemeen maar weinig beter te noemen. Ook dit jaar staan ze er weer prachtig bladhoudend en groen by, maar bijna zonder vruchtzetting. Dit betekent voor vele tuinders een lelijke tegenslag. Andere moeilijkheden Een tweede zorgelijke kwestie vormt de steeds omvangrijker waterontrekking aal de bodem van Noord-Kennemerland, speciaal aan de gronden van de tuinders in en rond Beverwijk. Speciaal Hoogovens en Papierfabrieken onttrekken voor hun industriële behoeften steeds groter hoe veelheden water aan de bodem. Het ge volg is, dat de onderlaag van de tuinders- gronden veel te droog wordt. Land-onttrekking is een ander ernstig tijdsverschijnsel in Kennemerland. De ge meente Beverwijk haalt veel best teelt- land weg voor stadsuitbreiding en de huizenbouw. Zodoende begint de aard- beienteelt zich èn door de toenemende droogte der gronden, die kostbare drai nage urgent maken én de steeds omvang rijker landontrekking van oe kant dei overheid, systematisch te verplaatsen in Noordelijker richting naar Heemskerk en Castricum en Heiloo. waar het ook overal zeer dröogis op de hooggelegen zand gronden, die drainage behoeven. Ziedaar de zorgen van de tuinders in Kennemerland op dit ogenblik, terwijl het nieuwe seizoen voor de deur staat. De volle exportdrukte wordt verwacht over drie weken, zodat voorlopig a"V.an? u: prijzen zich nog op een behoorlijk noog peil zullen handhaven, om dan biji plotse linge grotere aanvoer van vele zijden met flinke sprongen te gaan dalen. Als het weer meewerkt, kan de consument voor dit jaar wel weer rekenen o-p een rede lijke, doch niet abnormaal lage consump tieprijs voor de aardbeien. Vandaag viert de dichter en kunstcriti cus Jan Engelman zijn 50ste verjaardag. Uit de groep katholieke jongeren die elkaar rond 1925 in „De Gemeenschap" vonden, kwam Jan Engelman als de meest talentvolle dichter naar voren. Vooral „De tuin van Eros" gaf hem met één slag een plaats onder de beste dichters, van ons land. Later schreef Engelman nog de bun dels „Het bezegeld hart", „Noodweer", „Vrijheid" (met de ondertitel tijdgedichten en berijmde schotschriften). De laatste jaren is Engelman vooral als kunstcriticus naar voren getreden. Maar ook als schrijver van lustrumspelen en lekenspelen toonde hij onmiskenbaar ta lent. We denken aan het lustrumspel „Turandot" en het mysteriespel „Sint Willibrord". Het vorig jaar verscheen van zijn hand de Nederlandse vertaling van Bachs' Matthaeus Passion, de uitvoering, die nogal verschil in waardering onder vond. Bij het a.s. Holland Festival heeft d« première plaats van de opera „Philomela", waarvan Engelman de tekst schreef. De prijs van gebrande koffie, welke niet voor het gerantsoeneerde gezins- verbruik is bestemd, zal in overeen stemming worden gebracht met de Wereldmarktprijs. Het Invoeren van een tweeprijzenstel sel stuit op practische bezwaren, zodat de subsidie op koffie, welke niet in da gezinnen wordt geconsumeerd, (café's, restaurants, hotels enz.) door middel van een heffmg wordt teruggenomen. Een ieder, die koffietoe wij zingen van het bedrijfschap ontvangt, is verplicht 'n heffing van 50 cent voor iedere 125 gram koffie ten behoeve van het Landbouw- egalisatiefonds te betalen. De heffing moet zijn voldaan vóór het in ontvangst nemen van de toewijzingen. „Er bereiken ons", zo schrijft de Nwe. Baagsche Courant, „uit Indonesië steeds maar trieste berichten. Een ervan, niet het meest trieste, maar wel een typerend, willen we vermelden. De commissie, welke in Nederland de internationale organisatie F.A.O. verte genwoordigt, heeft tien plaatsente ver geven aan houtvesters, zulks in het raam van de technische hulp welke wordt ver leend aan onontwikkelde gebieden. Nu is in Indonesië nog een aantal Nederlandse noutvesters, onder wie begrijpelijkerwijze grote belangstelling bestaat voor het ver vullen van deze posten. Het blijkt nu echter, dat de Nederlandse regering zich verzet tegen de mogelijk heid voor deze mensen om naar die open plaatsen te solliciteren. Ze is waarschijn lijk weer eens bevreesd, de Indonesische regering voor het hoofd te stoten. Alsof ze op deze wijze die regering werkelijk voor het hoofd zou stoten. En alsof die regering zelf haar niet bij voortduw voor het hoofd stoot. Wanneer onze regering een of meer van haar ambtenaren verhindert te sol liciteren, waarop komt dat anders neer dan op burgerdienstplich't? We vernemen thans, dat de houtvesters in Indonesië telegrafisch bij de commis sie van de F.A.O. tegen deze houding van de Nederlandse regering hebben geprotes teerd", zo besluit het blad. Honderdvijftigduizend a tweehonderdduizend Indische Nederlanders zijn er al. Men kent hun aantal niet eens nauwkeurig. Maar toen de dingen in Indonesië voor deze mensen mis gingen, zijn zij naar hier gekomen. In de kou, in de regen, in de sneeuw, in sarong soms en dan moesten zij maar zien hier onderdak te krijgen, te leven en te wennen aan het gure klimaat. Zij misten natuurlijk de zon, zij kenden niet het arbeidstempo. En daar zaten zij f'an maar te zitten. Alleen al in Den Haag waren er van deze mensen zeven a tienduizend clandestiene vestigingen. Dat getal wist men ook al weer niet nauwkeurig. Maar ze zijn er. En er komen er nog meer. Veel meer. Er komen dit jaar nog achttienduizend gezinnen uit Indonesië, die hier onder dak moeten worden gebracht, die moeten worden gevoed en gekleed. Als allen, die zich bedreigd voelen in Indonesië, naar hier zijn uitgeweken zullen het er wel drie a vierhonderdduizend zijn. GEBOREN: Angenita W. dr van A. v. Oort en W. Nijveen; Willemina dr van J- Krommenhoek en A. M. Timmerman; Pie- ter H. A. zn van R. A. Raijmaekers en N. A. Goudappel; Johannes zn van C. Zee- lenberg en J. v. Katwijk; Christiana W. J. dr van A. N. Broeren en J. Th. L. Schoenmakers; Hendrika dr van N- J. J. van de Water en M. Corveleijn; Martje W. dr van J C. Lips en A. Vrauwdeunt: leven-1. kind van C. H. Koning en J. C. Engels. OVERLEDEN: W. A. Berkhout 75 j.. weduwe van J. A. D. Reij. 04CBIAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 72ste Jaargang No. 21253 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zyn tijdelijk gevestigd in het gebouw R, K. Volksbond,, Lange Haven 71, Scniedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode. Rotterdam. - Abonnementsprijs 1,30 per kwartaal, 1,45 per maand, 10,35 per week. Advertentie-prtjs op gewone kolombreedte 0 til per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte I 0 SO uer millimeter hoogte Conti art tarieven tegen gereduceerde prtjs verkiijghaai 00 de administratie ol bij de erkende ertvet ipntle bureaux Kampioenen (kleine adverrentikn) tot 2u Woorden sfl ct Elk voord meet 3 ct Maximum S0 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J Kuijpers. Hoofdredactie: Prof Dr. St. Tesser O.P. en Leo J. Ai Haz»lzet. Zoals gisteren reeds in het kort bericht is, wordt een der grote attracties^ van de in Augustus te houden Vacantie-feest- week de fietsrallye de eerste rallye voor fietsers, die in ons land wordt georgani seerd, geheel naar het voorbeeld van de bekende autorallye van Monte Carlo en de Tulpen Rallye van de R.A.C. West. Het wordt een tweedaags fietefeest, waar aan alle fietsers van Schiedam vani 14 jaar en ouder kunnen deelnemen. De fietsral lye is verdeeld over twee dagen. De ee - ste dag wordt een fietstocht gemaaktvan plm. 85 km. (op Vrijdag, 18 Augustusl en op Zaterdag, 19 Augustus wordt een Klas sementsproef gehouden om uit te maK wie van de deelnemers, die op de eerst dag geen strafpunten hebben opgelopen, de prijzen zullen winnen. De deelname staat dus open voor alle fietsers van jaar en ouder, die echter alleen mogen deelnemen met gewone fietsen. Race fietsen zijn niet toegestaan. Er moet ge reden worden met een gemiddelde snel heid van 12 km per uur. De start vindt plaats op Vrijdag, 18 Augustus 's morgens tussen 8 en 10 uur. De deelnemers ont vangen alleen een geel-zwarte vlag, te bevestigen aan het stuur, en een route kaart, waarop de vaste controle-posten staan aangegeven, met erbij vermeld de tijden, waarop die posten gepasseerd moe ten worden. Men mag zich hoogstens een kwartier voor de aangegeven tijd op een controlepost melden en wié te laat aan een post komt, ontvangt per minuut 5 strafpunten. Bovendien zijn er in het eer ste gedeelte, dat precies volgens een (ge heime) route moet worden gereden, ge heime controleposten, waar de routekaar ten alleen worden afgestempeld en waar niet op tijd wordt gelet. Ditzelfde geldt voor enkele andere route-controles op de verdere rit. De uitgestippelde route leidt van Schiedam (de startplaats zal nader worden bekend gemaakt) over een voor geschreven route, die tot het vertrek ge heim wordt gehouden, naar Maasland. Daar moet men zijn 1 uur 40 minuten na het vertrek. Van Maasland gaat het naar Hoek van Holland Via Naaldwijk, waar een route-controle Is. In Hoek van Hol land moet men zijn 1 uur 35 minuten na het vertrek uit Maasland. In Hoek van Holland is een neutralisatie van een uur, om wat uit te rusten en wat te eten van hetgeen men zelf heeft meegenomen. Ver volgens gaat de tocht naar Loosduinen, waar men zich moet melden 1 uur 5 mi nuten na het vertrek en van daar over Poeldijk (route-controle) naar Rijswijk, alwaar men 1 uur 15 minuten na het vertrek uit Loosduinen moet aankomen. Tenslotte leidt de weg van Rijswijk naar Schiedam, waar men 1 uur 30 minuten na het vertrek uit Rijswijk moet zijn. Het missen van route-controles en van gehei me controles wordt gestraft met 20 pun ten. Daar een grote deelname wordt ver wacht, zal in groepen worden gestart. Degenen, die de route zonder strafpun ten hebben afgelegd, (hetgeen overigens ten hebben afgelegd, hetgeen overigens geen heksentoer zal zijn) moeten zich op Zaterdag, 19 Augustus onderwerpen aan een klassementsproef, die waarschijnlijk in de Warande zal worden gehouden en waarbij het zal gaan om behendigheid in het besturen van de fiets en om het in acht nemen van de verkeersregels. Elke fout wordt gestraft met 5 strafpunten. Het parcours blijft geheim tot op de dag, waarop de proef moet worden afgelegd. Alle deelnemers (sters) ontvangen voor het vertrek een geel-zwart vlaggetje, dat hun eigendom blijft en bovendien ont vangen allen, die het parcours afleggen, een herinneringsplaquette. Voor de Prijs winnaars worden fraaie pryzen beschik- VjQQT" ClPtitpM Het inschrijfgeld zal 1.50 Per f?el" nemer(ster) bedragen. De moet schriftelijk geschieden aan het adres van de Schiedamse Gemeenschap, Niéuw- straat 12, onder vermelding van naam en Deze mensen brengen zo hun proble men mee. Daar is bijvoorbeeld dat van de woonruimte. Er is nu een speciale wet in de maak om deze mensen aan woon ruimte te helpen. Maar er zijn duizend andere problemen méér, waarbij de staat niet helpen kén. Dat zijn die duizenden verschillende individuele gevallen, die nooit onder bepaalde wetten zijn te vangen. Want een gerepatrieerde moeder, die met haar zeventienjarige zoon in eón ka mertje meer kon zij niet krijgen woont, eet en slaapt is een geval, waar de overheid niet direct kan helpen. Wilt U een paar andere? Een tijdelijk ambtenaar onlangs ge repatrieerd, gehuwd, met drie kinderen van resp. 10, 8 en 3 jaar had een wacht geld van ƒ249.—, dat echter niet meer wordt uitgekeerd. Deze man zal waar schijnlijk niet meer aan het werk kunnen komen, omdat tij t.b.c.-patiënt is. Dit ge zin zal nu hoogstens ƒ95,— krijgen als overheidssteun via de Dienst voor Maat schappelijke Zorg, maar de vaste lasten bedragen volgens een zeer zuinige be rekening 306,-r- per maand. En dan is er nog geen rekening gehouden met de be hoefte aan kleren en andere dringende levensbenodigdheden. In Rotterdam woont een gescheiden vrouw met drie kinderen. Tot nu heeft de echtgenoot geweigerd zijn vroegere vrouw en zijn kinderen financieel bij te staan. Een uitspraak van de recht bank zal misschien enig soulaas kunnen geven, maar op het ogenblik moet dit gezin rondkomen van 18,45 per week welk bedrag wordt uitge keerd door de gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken. In zulk een gezin is de materiële nood ontstellend. Kle ding is uiterst schaars en voor vol doende kleding is geen geld aanwezig. schatting nóg achttienduizend gezinnen volgen. Dus ongeveer wéér honderd duizend mensen, die op één ogenblik hun hele bestaan onder de voeten zagen weg zakken en die menen, dat zij alleen nog hier hun naakte bestaan konden redden. Zij worden ziek, zij krijgen t.b., zij heb ben geen kleren, zij hebben geen bedden voor hun kinderen. En de Staat .is geen kindercrèche. Nederland wordt dit voor de ontheemden uit Indonesië. Daar moe ten wij wat aan doen. „Nederland helpt Indonesiëheeft al vier en twintig bed den in Davos. „Pepita" liet al vierhon derd huizen bouwen. Maar wat is dit? Een druppel troost in een oceaan van leed. Overal gaan de werkers van de plaat selijke comité's dezer beide organisaties Schrik niet! Zo zijn er duizenden. Bij „Nederland helpt Indonesië" en „Pelita", die nu trouwhartig en in broederlijke verbondenheid samenwerken, schat men, dat van de reeds gerepatrieerden onge veer de helt in omstandigheden verkeert, welke steun hoogst noodzakelijk maken Zij hebben merendeels in het verre In donesië op een voortreffelijk niveau ge leefd. Er was een wasbaboe, een kokkie, een djongos en misschien een huis in de bergen. En hier is het koud. Hier is een kamer tje twee of drie hoog achter, zonder uit zicht, bedompt en daar leven zij soms met vier, vijf of meer kinderen. En er komt geen geld meer uit Indonesië. Geld, dat hun toekwam, dat hun was beloofd, waarop zij konden rekenen, als zij met weldoende rond en zij lenigen leed waar zij kunnen. Er zit een jongeman te stu deren op een zolderkamertje, dat niet beschoten is en waar de regen door de pannen lekt. Er komt een plaatselijk ver tegenwoordiger van „Nederland helpt Indonesië", de zolder wordt beschoten. Wéér qen van de honderdduizend, welke nog door vele anderen zal worden ge volgd. Laten we er niet lang over praten. Be denk alleen maar, dat hier ouders met kinderen leven, even verwijderd van el kaar als toen zij leefden in de Japanse gevangenkampen, omdat zij Nederlands- lievend waren. Want de ouders wonen in de ene stad, maar de kinderen slapen soms in een andere stad, omdat er by vader en moeder geen plaats is. Wat moeten wij voor deze mensen doen? Voorlopig vermelden we alleen maar de gironummers van „Nederland helpt Indonesië" en „Pelita", dat zijn resp. 500.500 en 515.000. Dat zal voor een goede Nederlander voldoende zijn. En het komt ih één en dezelfde pot. Omstreeks kwart over twaalf gister middag heeft 'n sportvliegtuig, van de Luchtvaartschool te Hilversum, 'n nood landing gemaakt achter de Kerkhoeve bij de R.K. kerk te Veenhuizen. Het toe stel ramde een electrische weide-alras- tering en kwam terecht in een ondiepe greppel. Het vliegtuig werd zwaar be schadigd.-De beide inzittenden, de piloot J. Gorter en de passagier J. Peet, beiden Uit Hilversum, kwamen met de schrik vrij! De piloot had Eelde niet kunnen Vinden. Daar hij benziriegebrek kreeg was. hij genoodzaakt een noodlanding te maken. De laatste machtigingen van de E.C.A. welke de afgelopen drie dagen verstrekt zijn, bedragen in totaal 40.785.000 en gaan naar 16 West-Europese landen, waaronder Nederland. De nieuwe machtigingen (in duizenden dollars) voor Nederland zijn de volgen de: 5.000 voor onger. suiker, 4.292 voor ruwe olie en petroleum-producten; 1.188 voor tractors; 1,175 voor huiden en vel- lij en 2.379 voor de aankoop van granen, landbouwwerktuigen, leer, chemicaliën, non-ferro metalen en concentraten, ko per en brons, sponsen, lijm, niet metaal houdende mineralen, rubber en rubber producten, ijzer en staal, wetenschappe lijke en beroepsbenodigdheden (aanvul lend bedrag). adres. Het inschrijfgeld dient te woraen j pensioen naar Nederland zouden terüg- ingesloten. Op de enveloppe gelieve pnen I an qj, waarVan zij in Indonesië goed te vermelden: Fietsrallye. De inschrijving zoucjen ki sluit, in verband met het omvangryke administratieve werk, op Zaterdag. 15 Ju li. De controleposten zullen 'worden be zet door leden, leiders en leidsters van bij de Schiedamse Jeugdgemeenschap aange sloten jeugdorganisaties. Deze zullen ook als jury fungeren bij de klassements proeven. In totaal zyn er plm. 140 van deze mensen nodig. i zouden kunnen leven. In al die gevallen, waarin de overheid niets meer kan doen, moeten nu „Nederland helpt Indonesië" en Pelita" bijspringen. Maar er zijn nu al een kleine honderdduizend van zulke gevallen. Op 12 April 1949 repatrierde reeds de UI.111ste en nu zijn we al weer ruim een jaar verder. En dit jaar zullen naar Nu de grote tentoonstelling voor gewijde kunst in het kader van het Anno Santo te Rome de aan dacht vestigt op dit zo belangrijke aspect van het kunstleven, is er alle aanleiding er op te wijzen, dat ook in de Verenigde Staten, die met een flinke in zending vertegenwoordigd zullen zijn, zich een stre ven baanbreekt naar modernere opvattingen en het verwezenlijken van nieuwe aesthetische inzichten en opvattingen. Ook daar zijn in de katholieke kerken jarenlang de traditionele Vormen van versiering gangbaar ge weest Speciaal ten aanzien van de beelden en krui sen hield men er aan de producten van een allengs verdwijnende periode vast. Interessant was inmiddels, dat er toch een grote verscheidenheid viel waar të nemen. Imrtiers, vele nationaliteiten hieven in de vaderlandse vertrouwdheid bevangen. Dit kwam b.v. sterk tot'uiting in de milieus der Poo^ise en andere Slavische Katholieken, terwijl o.a. Californië de kerkelijke kunst, zowel wat styL ais decoratie betreft, sterk onder S paa ns -Me xi ca an Se invloed stond en in Mississippi; met Orleans, Frankrijk nog een grote invloed uitoefende. Sentimentaliteit overheerste, gepaard aan een niet altijd verheffende zoetelykheid. De Katholieke Kerk in dë Verenigde Staten maakt thans echter een periode van vernieuwing op alle fronten door. En ook op het gebied van de gewijde kunst is een stre ven naar veredeling merkbaar. Een der resultaten hiervan is de Liturgical Arts Society of New York, welke organisatie onlangs aldaar éen tentoonstelling organiseerde, waar wérk' van tal van Katholieke kunstenaars te bewonderen viel. Grote belangstelling trok er een crucifix van Ivan Mistrovic en een beeld van Sint Franciscus van Assisië van Charles Umlauf. George Kratina stelde een fraaie Sint Jozef met het Christuskind ten toon, terwijl Henry Rox de aandacht trok met een gesty- leerde Jeanne d'Arc. De tentoonstelling had vrij veel succes, er werden verschillende stukken verkocht, o.a. een Sint Benedictus van Janet de Coux, waarvan Sint Benedictus van de Ame we hierbij éen afbeelding geven, terwijl enkele kun- rlkaanse beeldhouwsterJa stenaars zich door kerkelijke autoriteiten opdrachten net de Coux. De raaf' sym-, verleend zagen. boliseert de zelfopoffering. De V. S. gaan de productie van syn thetische rubber ver-groten in verband met het verminderde aanbod en de stij gende prijzen van rubber in Zuid-Oost- Azië, waar 96 pet. van 'het wereldaan bod van natuurrubber vandaan komt. Geraamd wordt, dat de thans werkende fabrieken in de V. S. de productie van. synthetische rubber met wel 20 pet. of meer zullen kunnen vergroten tot ruim 500.000 ton per jaar. In de senaat waarschuwde men giste ren, dat de Sovjet-Unie de Amerikaanss voorziening met natuurrubber bedreigt. Op uitnodiging van de afdeling Noord- Limburg van de Kon. Ned. Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst is gisteravond in het Bisschoppelijk Col lege te Weert een congres over rheuma- bestrijding gehouden. De sprekers, dr. Simon Ruskin uit New York en dr. Olie Lövgren uit Stockholm, behandelden da nieuwste inzichten over het chemisme der zenuw- en spierfuncties in verband met de rheuma-bestrijding. Deze nieuwe inzichten beloven tevens een doeltreffend optreden tegen de kinderverlamming. Onder de aanwezige doktoren, ten getale van 200 uit Noord-Brabant en Limburg opgekomen, bestond grote belangstelling voor de voordrachten. Fandit Nehroe, de premier van India, is vanochtend in Indonesië aangekomen voor een bezoek van tien dagen. De kruiser „Delhi", waarmee de premier de reis gemaakt heeft, loste bij het bin nenvaren van de haven van Priok twee maal 21 saluutschoten, één salvo ter ere van IndoneUië en het andere ter ere vart Sukarno. Indonesische kustbatterijen be antwoordden dit eerbetoon met 21 schoten voor India. Nehroe werd begroet door president Sukarno en een groot aantal hoogwaardig heidsbekleders, onder wie leden van het Indonesische kabinet, militaire leiders en buitenlandse diplomaten. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft be sloten, dat alle voor Zaterdag 10 en Zon dag 11 Juni vastgestelde kampioens-, pro motie-, competitie- en bekerwedstrijden in verband met de weersgesteldheid 's avonds om 7 uur zullen moeten begin nen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2