Nieuwe Winkelsluitingswet gediend Nationaal plan en streekplannen Zuinigheid met ouze zeer kostbare bodem Vliegtuigdrama op volle zee DE REIS NAAR CANADA De grote trek begon met een eindeloze dag Algemeen sluitingsgebod op Zondag; Zes-uursluiting op werkdagen Mogelijkheid van acht-uursluitmg en itn late avojid per week opengelaten Uit zonder in wii en afwijkingen Vuurzee in Gameren Ambtenaren in Indonesië in nood Nekkramp-epidemie in de Soedan Steenstort bij de mijnen Verzorg Uw huid! Vrees voor liet lot van 23 vermisten Voor zaligverklaring van Adolf Kolping Sukarno 49 jaar Verstaat O. L. Heer Engels? PAGINA 3 WOENSDAG 7 JUNI 1950 2. 4. 5. örie boerderijen brandden af vannacht brak brand uit in de boerderij P. A. van de Werken te Gameren bij K,ahbommel, welke boerderij in een mini- ri hrp van tijd in lichterlaaie stond. Omdat dorpsbrandspuit niet bruikbaar was, h rd de vrijwillige brandweer uit Zalt- ,.0fbmcl opgebeld, die spoedig aanwezig t as- Toch had de brand in die tijd ook /^ds de boerderij van H. van den Heuvel wn?etast. en dit perceel was in een oog- h-6tlk een grote vuurzee. Beide boerderijen vodden tot de grond toe af, maar nog tws de ramp niet ten einde, want een e^dery van G. B. van de Werken had rj eheens vlam gevat, hoewel deze eerst br k zij het pannedak was gespaard. r>. Door onveiligheid en rechteloosheid KATH. MIDDENSTAND NAAR HEILOO OUDE JENEVER De dag was nog slechts een uur oud, toen de gigantische locomotief driemaal een schorre kreet uitstiet en de lange trein van de Canadian Pacific Railway met een schok in beweging kwam. Vrijdagochtend 26 Mei, één uur Het was eigenlijk alles volkomen onbegrijpelijk, maar de lange dag was zó verbijsterend geweest en alle immigranten waren dermate bedolven onder een lawine van niets dan nieuwe indrukken ervaringen, dat er nog nauwelijks enige verwondering klonk in de nuchtere constatering van een grote, schonkige Hollander in een blauwe werkoverall: „Nou is 't bij ons al vijf uur 's morgens.het is bij ons al licht aan het wordenWat zag hij: een kleine, ver trouwde boerderij met de veilige regelmaat van een bekende dagtaak, bekende mensen, bekend vee; wachtten nu zijn eigen koeien op het rammelend geluid van de melkemmers? Neen, hij zag vreemde stationslichten langsglijden, de zware wielen knarsten jammerend over de wissels; hij las „Pier 21" en „No Smoking" en reclames van vreemde producten in een vreemde taal en in het wegglijdend licht onder de stationsoverkapping wuifde een eenzame immigration-official hem „Good luck" toe. ki«rt°SSS!hSd- Dings Het bijpassend mutsje Quarantaine en tranen Vuilnisemmers cn paardentuigen Boterhammers STAKING BIJ KUIPERIJ EN KISTENFABRIEK TE VLAARDINGEN GEEN INFLATIE IN INDONESIë Deficit teruggebracht tot 800 millioen BEGRAFENIS LUITENANT J. BAKKER Bij de Tweede Kamer is thans het lang verwachte wetsontwerp tot regeling van de winkelsluiting ingediend. Kort samengevat komt de voorgestelde regeling op het volgende neer: Alle winkels moeten op Zondag de gehele dag en op werkdagen voor 5 en na 18 uur gesloten zijn. Bij algemene maatregel van bestuur kan voor het gehele land of gedeelten daan an worden voorgeschreven, dat bepaalde groepen van winkels gesloten moeten zijn op Maandag voor 13 uur, op Dinsdag na 13 uur o in enkele gevallen op Zaterdag na 13 uur. Hetzelfde ran ij p aatselijke verordening voor een gemeente geschieden, e uilen ening van de markthandel, de straathandel en de handel te watei is op Zondag de gehele dag en op werkdagen voor 5 en na 19 uur verboden. 6 De uiloefening van andere vormen van kleinhandel dan het winkel bedrijf, de markthandel, de straathandel en de handel te water volgt de winkelsluitingstijden. erkoopautomaten, die zo geplaatst zijn, dat zij in of vanuit een winkel of een zijner besloten aanhorigheden kunnen worden bijgevuld, volgen het regime van de winkel. Voor andere automaten geldt gedurende de winkelsluitingstijd een bijvulverbod. Op rjeze algemene bepalingen zijn in wet de 'volgende afwijkingen en uit- ^ndenngen opgenomen: !e. Een algemene uitzondering geldt '°°r de verkoop van genees-, heel- n verbandmiddelen in apotheken; van ®cluur, eet- rookwaren in winkels in stationsgebouwen; van alle waren in Winkels in stationsgebouwen op lucht vaartterreinen, opengesteld voor intercon tinentaal verkeer; van consumptie-ijs; van nieuwsbladen en tijdschriften, van brandstoffen en smeermiddelen voor het verkeer en van waren ten behoeve van schepen. 2e. De verkoop van geringe eetwaren jr- de straathandel en de handel te wa ter is op Zondag na 5 uur geoorloofd. ®e. Brood en melk mogen worden be- *0l'gd gedurende de halve werkdag, dat winkels, waar deze artikelen worden ter kocht, gesloten moeten zijn. 4e. Enkele dagen voor Sint Nicolaas en Kerstmis en op Oudejaar mogen de Rakels tot 21 uur geopend blijven en J'ia de straathandel en de handel te wa- ei tot dat tijdstip geoorloofd. tij plaatselijke verordening kunnen koorts de volgende afwijkingen worden Vastgesteld: 1- De gemeenteraad kan een later siuitingstjjdstip vaststellen, uiterlijk 20 "ur en voor één dag in de week 22 uur. 2. De gemeenteraad kan onder goed keuring van de Kroon een andere halve Werkdag als wekelijks sluitingstijdvak wijzen dan de sub 2 van de boven vermelde algemene bepalingen genoem de, en wel Maandag of Donderdag na 13 uur. 3. De gemeenteraad kan voor ten hoogste een en twintig werkdagen per jaar bepalen, dat de verboden in zake de openstelling van winkels en het drijven Van straathandel, markthandel en handel te water niet gelden. 4. De gemeenteraad kan op grond van bijzondere omstandigheden onder goed keuring van de Kroon afwijkende rege lingen vaststellen. Aan B. en W. tenslotte zijn nog de vol gende bevoegdheden toegedacht: 1. Burgemeester en Wethouders ver lenen aan winkeliers, die op grond van hun godsdienstige overtuiging hun win kels gedurende de Sabbath of de zevende dag gesloten houden, ontheffing hetzij van de voor die winkels geldende ver plichting tot sluiting gedurende een halve werkdag per week, hetzij, voor een vijftal uren per week, van de algemene verplichting tot sluiting op werkdag avonden. 2. Burgemeester en wethouders kun- hen ontheffing verlenen van de algemene regelingen: Op grond van plotseling opkomende JWjzondere plaatselijke omstandigheden: P.- ten behoeve van tentoonstellingen, 'efdadigheidsfeesten e.d. en veilingen. Voorts kunnen zij ontheffing verlenen, ltldien de minister, op grond van buiten gewone omstandigheden van kortstondige sard, die zich ten aanzien van het rijk of deel daarvan voordoen, daartoe 'hachtlgipg heeft gegeven. Aan de memorie van toelichting op het Antwerp ontlenen wij nog het volgende: "et is komen vast te staan, dat de on dernemers vrijwel algemeen sluiting van a'le winkels gedurende de Zondag wen- ^n. Het publiek heeft het feit van de "Uiting op Zondag leren aanvaarden. De Prganisaties van het winkelpersoneel heb ben zich eveneens voor het invoeren van ®en dergelijke sluiting bij de wet uitge sproken. Het is dus in overeenstemming met de daaromtrent bestaande opvattingen, dat «et ontwerp de sluiting van alle winkels *°nder uitzondering gedurende de Zon dag voorschrijft. "VVil de doorvoering van de algemene zondagsrust verzekerd zijn, dan zal ook «•ij ijci, i'T" «3--*-De U>n~d in 'de'twee met riet"gedakte panden he Weerszijden van deze boerderij jvas zó v- en de hitte zó verzengend, dat ook ^erde perceel een prooi der vlammen ij, "ril. Enige varkens en kalveren kwamen dp 5e.vlammen om. Van de inventaris van Sis 6 V1"Ü grote boerderijen werd zo goed en ö'e's gered. Naar wij vernemen, is een b], ahder slechts ten dele verzekerd. Het k0 asiRgswerk werd bemoeilijkt door te- de tot dusverre geldende compensatie regeling voor orthodoxe Israëlieten en Zevendedags-Adventisten en -Baptisten, krachtens welke dezen hun winkels op Zondag gedurende enige uren voor het publiek geopend mogen hebben, dienen te vervallen. De minister en de staatssecretaris heb ben er naar gestreefd haar door een billij ke regeling te vervangen. Zij menen hier in te zijn geslaagd door de opneming van een bepaling, krachtens welke hun op hun verzoek ontheffing wordt verleend van een eventueel ingevoerde verplichting tot sluiting van hun winkels gedurende een halve werkdag per week. of van het verbod van openstelling van hun winkels op werkdagavonden, voor een vijftal uren per week te hunner keuze. De desbetref fende winkeliers moeten ten genoegen van B. en W. aantonen tot een kerkge nootschap te behoren, dat de wekelijkse rustdag gedurende de Sabbath of de ze vende dag houdt. Naar de mening van de minister en de staatssecretaris van Econ. Zaken verdient het de voorkeur het sluitingstijdstip op de werkdagen op 18 uur te stellen. Zij aheten het echter wenselijk, dat de wet de mogelijkheid biedt plaatselijk een la ter sluitin.gs tijdstip te doen vaststellen- Daartoe is de regeling opgenomen, dat de gemeenteraad het sluitingstijdstip later dan 18 uur kan stellen, zonder dat.de des betreffende verordening goedkeuring door de Kroon behoeft. De gemeenteraad kan echter het sluitingstijdstip niet later be palen dan 20 uur, behalve op één dag van de week, voor welke 22 uur het uiterste tijdstip is. Op deze wijze wordt het mo gelijk met de plaatselijke behoeften re kening te houden. Een dergelijke veror dening kan niet worden vastgesteld dan nadat de Kamer van Koophandel de ge legenheid heeft gekregen haar oordeel aan de gemeenteraad kenbaar te maken. Sluiting gedurende halve werkdag per week Onder de geldende Winkelsluitingswet zijn in talrijke gemeenten, naast vrijwil lige regelingen, verordeningen, geba seerd op artikel 6 dier wet, tot stand ge komen, krachtens welke bepaalde groe pen van winkels gedurende een halve werkdag per week moeten zijn gesloten. Voor bet publiek leverde dit bepaalde bezwaren op. terwijl anderzijds ook on gewenste concurrentieverschijnselen zich voordeden. Al deze bezwaren zouden zijn onder vangen, indien voor het gehele land voor allen winkels een uniforme sluitingsrege ling werd vastgesteld. Van de zijde zowbl van de winkelier als van het winkelper soneel zijn daartegen echter doorslagge vende bezwaren aangevoerd. De minis ter en de staatssecretaris menen nu de oplossing te hebben gevonden door het mogelijk te maken, dat regelingen tot sluiting van winkels gedurende een hal ve werkdag per week worden vastge steld, hetzij voor de Maandagmorgen, hetzij voor de Dinsdagmiddag, hetzij in bepaalde gevallen voor de Zaterdagmid dag. Teneinde de belangen van het publiek, dat ongetwijfeld gediend is met het in het algemeen geopend zijn van winkels op Zaterdagmiddag zeker te stellen, is de bepaling opgenomen, dat de Zaterdag middag slechts voor bepaalde groepen van winkels als sluitingsmiddag in aan merking kan komen. Het ligt in de lijn der ontwikkeling, dat verschillende organisaties de winkel sluiting niet uitsluitend als een plaatse lijk probleem, maar ook als een algemeen er» landelijk vakbelang zijn gaat zien. Daarom is de mogelijkheid geopend tot het vaststellen van een sluitingsregeling, hetzij voor het gehele land, hetzij voor een gedeelte daarvan, bij algemene maat regel van bestuur. Doch ook hierin zul len plaatselijke afwijkingen mogelijk zijn. waarbij de keuze van de gemeente raad is beperkt tot de Maandag en Don derdagmiddag. Zulks onder goedkeuring van de Kroon. V erkoopautomaten Om ontduiking van het bijvulverbod van verkoopautomaten tegen te gaan, is een verbod opgenomen tot plaatsing van geheel of gedeeltelijk gevulde ver- koopa iitomaten gedurende de tijd. dat het bijvullen verboden is. De raad van de Samenwerkende vak organisaties van Overheidspersoneel in Indonesië (S. O. V.) heeft opnieuw een noodkreet gericht tot de Nederlandse regering. Wegens de ongunstige, ontwikkeling van de toestand in Indonesië voor wat betreft duurte en onveiligheid, in het bijzonder in de steden, heeft de raad zich wederom via zijn vertegenwoordiger in Den Haag telegrafisch tot de regering gewend met het verzoek, de in de Garantiewet bedoelde afvloeiingscommissies te willen instellen. Het telegram spreekt van een onhoud bare noodtoestand als gevolg van onveilig heid en rechteloosheid. „De positie van vele ambtenaren leidt tot verpaupering." Duizenden personen zijn aangetast door 'n nekkramp-epidemie, welke grote gebieden van de noordelijke Soedan teis tert. Er zijn honderden sterfgevallen. Men vreest, dat de epidemie nog veel meer slachtoffers zal qisen, voordat zij tot staan is gebracht. Medische autoriteiten te Khartoem hebben de gehele provincie Khartoem tot. „besmet gebied" verklaard en de be volking gewaarschuwd, elkander niet te infecteren en niet buiten te slapen. Sa menscholingen van grote omvang zijn verboden en scholen gesloten. De Kath. Middenstandsbond in het bisdóm Haarlem organiseert op Woens dag 21 Juni a.s, een bedevaart naar Hei- loo. De Paus heeft de katholieken, die gedurende het Heilig Jaar niet naar Ro me kunnen aangespoord in het eigen land ter bedevaart te gaan. Zo moet men deze bedetocht zien, die speciaal voor katholieke middenstanders en hun ge zinsleden is georganiseerd. De toekomst is nog donker; de Kerk vervolging is in tal van landen in volle gang. Nog steeds worden godsdienstvrij heid; de menselijke waardigheid; het christelijke gezinsleven en de democrati sche grondslagen ener gezonde samenle ving bedreigd. Aan wie zou men dat beter kunnen zeggen van aan „Moeder". Dit moet dan ook de intentie zijn, ook van de vrouwen en kinderen, die mee komen. De plechtige Hoogmis vangt aan om 10.30 uur. Pater Peters zal als redenaar optreden. Advertentie (Vergadering van Dinsdag 6 Juni). Een drietal wetsontwerpen stond or gisteren op de agenda van de Tweede Kamer, waaraan er staande de vergadering nog enkele werden toegevoegd. Het eer ste behelsde de verklaring van het alge meen nut der onteigening ten behoeve van de steenstort der Oranje-Nassau- mijnen. Men kan die hoge, zwarte bergen van steen nu niet bepaald fraai noemen. De minister van Economische Zasen deed dit ook niet. Er was ernstig naar een oplossing gezocht en de oplossing was nu, dat er nieuwe terreinen, ge legen in de gemeenten Hoensbroek en Heerlen, aansluitend bij de bestaande steenbergen ten behoeve van de steen stort zouden kunnen worden onteigend. De voornaamste opponent van minister v. d. Brink was hier d,e heer Peters (K.V.P.), maar hij bleek de enige kampioen voor de aesthetiek in het hart van de mijnstreek te zijn. Hij betoog de, dat dit maar een oplossing was voor 35 jaar dat. er recreatieruimte moest blijven en dat men voor deze steenstort beter de Brunssumerheide kon bestem men. Hij kon betogen wat hij wilde, hij kreeg geen medestanders. Een hoofde lijke stemming, waarom hij aan het einde van het debat verzocht wees uit, dat alleen de heren Gerbrsndy (A.R.) en De Graaf (K.V.P.) hot. met de heer Peters eens waren. Het wetsontwerp werd met nomen. 60 tegen 3 stemmen aange- Het tweede wetsontwerp dat in be handeling kwam, was de regeling inzake het Nationale Plan en de streekplannen. Dit ontwerp ging uit van de vrijwel algemeen aanvaarde opvatting, dat alle uitvoeringsregelingen steunend op het besluit betreffende de instelling van een Rijksdienst voor het Nationale Plan (tijdens de bezettnv vastgesteld) waren geschorst en later krachtens de Wet Bezettingsmaatregelen 1 vervallen waren Enerzijds achtte men bet nu ongewenst vooruit te lopen op het resultaat van de commissie-v. d Bergh, die een her- Woningwet voorbereidt. waren met de Nederlandse verhoudin gen Een voorlopige regeling dus slechts, als legalisatie van de bestaande toestand, In het wetsontwerp werd dan ook voor gesteld deze wet weer te doen verval len op 1 Januari 1952. Toch was er over het voorstel nog heel wat te doen. Zal er wei ooit een Nationaal Plan tot stand komen? Dit bleef immers een stuk noodwetgeving welke op 1 Januari 1952 werkelijk plaats moest maken voor een nieuwe wet. Anderzijds werd er van verschillende zijden twijfel uitgesproken of deze wet wel nodig was. Vooral tegen art. 30 de bevoegd heid van de minister om tegen voorge nomen grondaankopen en tegen het uit voeren van werken bezwaar te maken bestond veel tegenstand. De heer Maenen (KVP.) kwam met een amendement om voor de benoeming van de leden van de vaste commissies der provinciale planologische diensten de Rijksdienst van het Nationale Plan geen stem in het kapittel te geven. In ziening van de een ander amendement wilde de heer Anderzijds echter achtte men het verantwoord, in het bijzonder met het oog op de streekplannen, het huidige rechtsvacuüm te laten voortbestaan. Daarom werd in dit wetsontwerp ge- tracht aan beide bovengenoemde desi derata te voldoen en wel door zo ge trouw mogelijk de tijdens de bezetting vastgestelde regeling te volgen. Slechts die bepalingen werden in dit ontwerp niet opgenomen, die kennelijk in strijd Advertentie Tegen zonnebrand, vervellen, stuk lopen. doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol. Naar in een deel van onze oplage van gisteren reeds werdgemeld, heeft een Amerikaans vliegtuig met 65 personen een noodlanding op volle zee moeten ma ken, daartoe gedwongen door een defect aan de motoren. Een radioboodschap meldde, dat het toestel aan hoogte ver loor en op het punt was in zee te dalen. Daar men sindsdien niets meer van het toestel vernam, werden direct vliegtuigen en boten uitgezonden om de zee ter hoog te van Florida af te zoeken. Het toestel had zeven reddingsboten voor 10 man benevens 66 zwemvesten aan boord. Een der aan dc opsporing deelnemende vliegtuigen ontdekte enke le vlotten en direct voeren schepen naar de aangegeven plaats om overlevenden aan boord te nemen. Het verongelukte toestel vervoerde 62 seizoenarbeiders naar Noord-Carolina. De bemanning bestond Uit drie koppen. Er konden 37 personen worden gered, o.w. alle leden van de bemanning. Een aan de opsporingsdienst deelnemend koopvaardijschip heeft 5 lijken zien drijven. Er bestaat, weinig hoop, dat de 23 personen, die thans nog vermist wor den, gered zullen kunnen worden. Het informatie-proces voor de zalig verklaring van Adolf Kolping. de Gezel- lenvader .wordt binnenkort afgesloten. Aldus verklaarde kardinaal Frings in een toespraak bij het graf van Adolf Kolping ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de „Rheinische Handwerks- kamnier". De geschriften van Adolf Kol ping zijn aan een onderzoek onderwor pen en het resultaat hiervan is reeds naar Rome gezonden. ,A11 aboard!" Een werelddeel verwacht U namelijk al klaar staat (èn maar dat weet gelukkig nog niemand eerst van avond om twaalf uur vertrekken zal!) Een familie uit Nijmegen verdwijnt onmiddellijk in quarantaine omdat een der drie kinderen de bof blijkt te heb ben opgelopen. Een andere jongen, die aan boord z'n sleutelbeen gebroken heeft, gaat eveneens het hospitaal in. Ik sprak later een Canadese student van een der universiteiten uit de buurt flie overal rondvraag deed of er niet iemand uit Den Haag aan boord was: bij had namelijk bij de fooddroppings op de „racetrack" gepathfinderd. Hij zei: „Ik heb alle mensen van boord zien gaan en je kunt 't geloven of niet: ik stond met de tranen in m'n ogen ernaar te kijken.... En dan die kouwe, volkomen officiële vormelijkheid van onze douane!" Wat het eerste betreft: wij zagen er helemaal niet zielig of armoedig uit, in tegendeel, maar ai bleek dat uiterlijk nauwelijks het aan-land-gaan was daar- om niet minder dramatisch. En over die douane.ik vertelde hem, dat ik nog eefis een paar douane-ambtenaren in het buitenland ontmoet had. aan water dn^res!^en't Sukarno vierde gisteren zijn »«te verjaardag. Dr .Hirschfeld bracht tnens Koningin Juliana persoonlijk •eiukwensen over. De hoofden mtenlandse missies «elukwensen aan. boden van de eveneens Ja, die „Volendam" was een veilig schip geweest. Na enkele dagen had het schip zelfs iets van een dorp gekregen, een dorp waar men de weg wist, waar men vele inwoners kende. Men raakte gewoon aan de nieuwe regelmaat van maaltijden, men hoefde niet overal zelf voor te zor gen, men kon niet verloren lopen en de kinderen hadden in ieder geval niet het risico volkomen zoek te raken. Boven dien, en dit was het belangrijkste, men ontmoette slechts mensen, die allen de zelfde verwachtingen, dezelfde hoop, het zelfde optimisme hadden. In hoeverre echter deze verwachtin gen gerechtvaardigd waren, zou iedereen alléén moeten ondervinden. Maar op de laatste avond, terwijl aan stuurboord heel ver weg de lage kust van Sable Island voorbij gleed en vogels het land achter de Oceaanhorizon meldden, op de laatste avond leken alle komende moei lijkheden plotseling vertienvoudigd De geforceerd uitgelaten stemming kon dit gevoel niet camoufleren en toen rector A van den Bosch, die 's middags reeds de kinderzegen over zoveel jonge emigranten („Mammie verstaat O. L. Heer ook Engels?" vroeg een meisje, dat kennelijk goed naar zijn vermanende woorden luisterde) had uitgesproken, na de gemeenschappelijke rozenkrans des avonds nog eens extra de thans veel zwaarder geworden verplichtingen der ouders benadrukte, moesten sommige moeders heimelijk haar zakdoek gebrui ken: een gemeenschap werd aan stukken gebroken, de leden ervan zouden morgen over een land, neen, over een heel we relddeel, worden uitgestrooid. Di-ngs, de vrouw van Dings en de drie „kiendjes" van Dings kijken vam de hoge reling af naar het nieuwe land. „Het werd tijd, dat de reis op z'n eind liep", zegt Dings, „toen ik gisteravond over land hoorde praten, had ik ineens geen rust meer: mijn aardap pels moeten zo gauw mo gelijk de grond in. Iemand wist me te vertellen, dat i'jn nieuwe boer ze nog niet geplant had. Het wordt K1JK1 naar het nieuwe land en elke minuut duurt hem nu te lang. Om 8 uur ligt de „Volen dam" vast langs een hoge, enorme ontsohepingsloods van muur, ramen en de paar gapende donkere mui len. waaruit de gangways naar bui ten geschoven worden. De werklui aan de wal praten allen Engels, hebben andere overalls aan en pet jes met grote zonnekleppen. In de ze nuwachtige uren, die volgden, heb ik steeds maar moeten denken aan dat jonge mevrouwtje uit Den Haag, dat met haar man en vier kinderen naar Win nipeg ging. Vier kinderen van plaatjes, zoals zovelen aan boord, die mijn heim wee naar mijn eigen dochter (de mooiste baby van het Westelijk halfrond na tuurlijk) nog maar groter maakten. De laatste avond klaagde hun moeder nul haar nood over de onopgevoedheid van veel andere kinderen: een vlegel had het. oudste meisje d'r mutsje afgetrokken en het plomp over boord gegooid. „Het pas te zo mooi bij het jasje", zei de moeder, „en wat moet ik nou toch doen-morgen. Hoe moet ik nou onze familie aan de autoriteiten presenteren?" Het mevrouw tje was volkomen „op", na zo'n reis „We zijn geëmigreerd omdat in September onze vijfde komt". Toen ze eenmaal aan wal was en tevoren was Pieterke. het oudste zoon tje nog eens een uur kwijt geweest, werd omgeroepen als „Peter", waarop zijn moeder andermaal de chef-hof- Donderend snelt de trein voort: dagenlang richting West. meester bestormde om te zeggen, dat-le beslist alleen zou terugkeren op de op roep „Pieterke", waarna hij inderdaad terecht kwam, toen ze dan eenmaal aan de wal was met de kinderen mis te noch de emigratiedokter, noch de man, die de landingskaart knipte, stem pelde, vergeleek op enorme lijsten, weer knipte en weer stempelde, het mutsje van het meisje en waarschijn lijk vond iedereen het een keurige fa milie. die het in Canada wel rooien zou. maar zo zijn bezorgde moe ders nu eenmaal en wie weet. wat u zich allemaal voor zwarigheden in uw hoofd zou hebben gehaald bö het ver laten van een veilig schip. Iedereen krijgt een label van een be paalde kleur in z'n knoopsgat, met naam. adres en plaats van bestemming alsmede het nummer van de treincoupé erop: de luidsprekers worden schor, daarna wit gloeiend van hef „Attentie Canada-pas sagiers!", en iedereen zegt: „I k voel me doodkalm, maar de rest kon beter in 'n zenuwinrichting zitten". De Ontario- groep (veruit de helft) gaat het eerst van boo d, haastig, bang om de trein te zullen missen die volgens de verhalen maar nog nergens door hen omhelsd was bij mijn aankomst, en dat ook de Neder landse douane dat niet in haar opleidings cursus geleerd kreeg. De grote luide hall was vol verwarde mensengroepjes, de meesten min of meer murw de rest nog steeds nerveus actief en enkelen wanhopig. De autori teiten werkten op topsnelheid, hielpen wat. ze konden (enkele Nederlandse vertegenwoordigers van de Canadese Spoorwegen waren de hele dag tot twaalf uur 's avonds in de weer) en iedereen was zeer behulpzaam, maar dikwijls be grepen de Canadezen het Nederlandse Engels niet, snapten het dan eindelijk wel, maar dan begrepen de immigran ten het antwoord niet of waren stiekem verdwenen op het moment van de op lossing. En daar liep Ven Bree met een ijzeren geldkistje onder z'n arm (waarin de dol lars voor hemzelf, de vrouw en de twaalf kinderen), en daar passeerde iemand, die een splinternieuwe vuilnisemmer met zich droegverderop sjouwde een vader een kinderstoel (met accessoires) op zijn nek, er kwam een boer langs met een compleet paardentuig om, ed daar was Dings weer, die kilo's eigen teelt tabak meenam, plus 500 vuursteen tjes en 2 aanstekers- om in het begin maar geen dollars te hoeven uitgeven; daar klepperde een hoge. blonde Friezin voorbij op klompen, een familie had een schoffel meegebracht en een ander ver telde me, dat ze ook de netten om bot te vissen niet vergeten waren, en toen iedereen en ik zelf zo langzamerhand dacht: Nou. nog één, die vraagt of ik En gels spreek en' ik spring in zee! toen kwam er een arme schobber op me af. die vroeg of ik niet even met 'm naar de trein kon komen. Ze hadden ruzie met een neger. Dat kon er nog wel bij. Het bleek dat die neger-portier drie bedden had moe ten reserveren voor trein-geleiders etc. maar de familie (drie kleine kinderen) had natuurlijk de drie kinderen in die bedden gelegd, was er daarna uit gezet, had op aanraden van een zuurtjesver- koper langs de trein opnieuw dé bedden genomen was er weer uit gezet en de 'argumenten (geen der beide partijen begreep de ander!' waren hoe langer hoe hoger gelopen en de neger zei: Tell them, als ik een bed had, kregen ze 't. ze kre gen 't, tell them, en ik ging wel op de locomotief liggen, tell themen de vrouw huilde en iedereen was volkomen overstuur. Enfin, het was een dag om nóóit en nóóit te vergeten, maar alles behalve een onvergetelijke dag! Natuurlijk kwam alles in orde. men stond in drommen voor de Canadian Immigration Canteen in de hall, kocht daar wit brood, gesneden en prachtig verpakt, sloeg sardines en boter in, kauwgom, kocht sigaretten, die duur waren en rootbeer, wat geen bier v-'as en honderden andere dingen, die het leven tijdens de treinreis enigszins kon den veraangenamen. En ofschoon de officiële internationale handelstaal En gels schijnt te zijn. werden er ook trans acties afgesloten óp vragen als: „Tweej van da daor!", terwijl de mensen uit Halifax ons trachtten te verleiden om „boterhammers" te kopen. Voor de katholieken liep er 'n klooster zuster rond en dogenen die geen rozen krans hadden, konden er alsnog gratis een krijgen. Sa men met Father Deslauriers van het Apostolaat ter Zee (Hali fax) hielp ze waar ze kon, maar geen en kele vertegen woordiger van een religieuze organisatie, die naar Halifax ge komen was, had een lijst van de opvarenden ge kregen. Father Deslauriers ver zekerde ons, dat de namen alsnog zouden worden doorgegeven aan de geestelijke autoritei ten ter plaatse. Om twaalf uur vertrok de trein voor Ontario. Een uur later de Volendam bevond zich reeds lang en breed in volle zee op weg naar New York ging er plotseling een schok door de 14 wagons van de C.P.R. „AU aboard Het monsterbeest loeide klaaglijk en hees en zijn roep echode naar het Wes ten: naar Nova Scotia, New Brunswiék en Quebec, naar Ontario, de eindeloze prairies van Manitoba en Saskatche wan, naar de Rorkie Mountains van Alberta en de milde Paclficknst van Vancouver Maenen de invloed van Ged. Staten ver leggen naar de Prov Staten. De heer Groen (K.V.P.) en enkele anderen wilden nog bij amendement de werken van bodemcultuur, noodzakelijk binnen het kader van een rationele be drijfsvoering, uitsluiten van art. 29, dus uitsluiten van de bevoegdheden van de minister. Minister In 't Veld zeide in zijn ver dediging, dat hij met het uitschakelen van alle bezettingsrecht aan zijn departe ment door dit wetsontwerp wilde dingen naar de blauwe wimpel. Zijn departe ment zou dan het eerste zijn, waar geen enkel bezettingsrech' meer zou geiden. Overigens had ons land, waar de be volking gestadig groeit, behoefte aan ruimte-kundige maatregelen. Er werd twijfel uitgesproken of de nieuwe woonrudmtewet wel vóór de ge stelde datum 1 Januari 1952 in het Staatsblad zou komen. De minister legde er de nadruk op. dat zeven departe menten hierin iets te zeggen hadden Voor zo ver het hem betrof, zou hij hiernaar streven. Zou het niet gaan. den zou deze wet nog moeten worden ver lengd. Het ontbreken van. een schaderegeling was het bezwaar van alle sprekers ge weest Minister In 't Veld wees echter op dé mogelijkheid van provinciale en gemeentelijke regelingen dienaangaande. Hieromtrent had zich reeds een zekere practijk gevoffnd. Deze materie onder te brengen in deze noodwet had de minis ter niet wel doenlijk geacht. Bij het vaststellen van de uitvoeringsbeschik kingen zou hij echter rekening houden met de opvattingen van de commissie- v. d Bergh. Er werd nog uitvoerig over de amen dementen gesvroken. De heer Ritmeester wilde het toezicht" van de Rijksdienst op het Provinciaal bureau vervangen zien door „samenwerking" tussen beide. Minister In t Veld en met hem de PvdA wilde dit toezicht liever hand haven. Hij zag ook liever een bevoegd heid van de Kroon tot het benoemen in de vaste commissies van leden uit be paalde groepen van de bevolking. Ook het amendement Maenen om de Rijksdienst geen adviserende stem te geven bij de benoeming van de leden der vaste commissie v«n de provinciale planologische dienst, kon de steun van dc P.v.d.A. niet verwerven. Heden Woensdag, zal over deze amen dementen en over het wetsontwerp wor den -gestemd. In de stoomkuiperij- en kistenfabriek Van de fa. C. van dei" Burg en Zonen te Vlaardingen is een staking uitgebroken, waarachter zich ook de uniebonden heb ben geplaatst. Het conflict is uitgebroken, omdat de firma wel officieel de 5 pet. loonsver hoging heeft toegekend, maar deze door wijzigingen in de tariefionen vrijwel on gedaan zou hebben gemaakt. De staking omvat ongeveer 120 man. Hiertegenover verklaart de heer v. d. Bung dat hij reeds voordat de 5 pet. loons verhoging werd gesanctionneerd, zijn personeel hogere lonen uitbetaalde, waar door hij met de loon- en prijs voor schriften in conflict kwam. Bij de algemene toekenning van de 5 pet. loonsverhoging is de sociale com missie van de vakgroep hout- en embal lage-industrie met ,de uniebonden over eengekomen, dat in die bedrijven, waar het loonplafond boven het officieel toe gestane maximum lag, de verhoging van 5 pet. als een compensatie zou worden beschouwd. Zulks geschiedde ook in de fabriek van de firma Van der Burg. De heer Van der Burg zeide verwacht te hebben, dat de bonden eerst een ulti matum zouden hebben gesteld. Dit is niet gebeurd. Op een gegeven ogenblik werd er gestaakt en bleek, dat de bonden er achter stonden. De locomotief riep andermaal, trok dan plotseling aan: kinderen bewogen onrustig in hun slaap, jonge boeren zoons wilden dit moment niet missen en keken uit het raam het voorbij glijdende practisch verlaten perron af. een doodvermoeide vader en moeder, half in slaap op de bank, grepen on willekeurig eikaars hand vaster i. W. HOFWIJK. „De Indonesische regering Is er vast van overtuigd, dat met de uitgifte van de nieuwe muntbiljetten ter waarde van in totaal 230 millioen (Ind. crt.) geen inflatie kómt", aldus verklaarde de RIS- minister van Financiën dezer dagen in een openbare senaatszitting. Op 19 Maart j.l. was er 3.6 milliard in omloop, en op 15 Mei j.l. 2,4 milliard. Met de uitgifte van het nieuwe biljet in coupures van 5 en 10 (waarvan wij reeds Zaterdag melding maakten Red. Msb) zal het tekort, van het in cir culatie gebrachte geld nog niet gedekt zijn. De Indonesische regering zal, aldus de minister, niet direct al het nieuwe geld, dat vooral bestemd is voor Suma tra, Borneo en de Kleine Sunda-eiian- den, in omloop brengen. Ook zal de rege ring geen nieuwe coupures van 2,50 en minder creëren, daar binnenkort munt geld zal worden uitgegeven. Door de geldsanering in Indonesië, zo verklaarde voorts de minister, is het de ficit van de RIS van 3 milliard terug gebracht op maximum 800 millioen. De staatsinkomsten stegen als gevolg vac de monetaire maatregelen. Met de inle vering van afgeknipte rechterhelften van de bankbiljetten eind Juli wor den begonnen, waarna in October obli gatiebriefjes zullen worden uitgegeven. Gistermiddag werd te Barendrecht onder grote belangstelling ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de bij1 het jongste vliegongeluk in Twente om gekomen vlieger, de eerste luitenant J. Bakker. De begrafenis geschiedde met militaire eer. Nadat gezang 292 gespeeld was, werd een salvo boven de groeve gelost. De commandant van de vliegbasig Twente, kolonel-vlieger-waarnemer J. L. Zeegers, en de veldprediker van deze vliegbasis ds Van der Poel. herdachten de overledene. Verder voerden nog het woord ds "in Bijl en ds Laman. Een an dere pret ant, ds Malan, dankte ten slotte namens de familie voor de aan de l overledene bewezen eer,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3