Opvoeding en onderwijs als eerste zorg I DE FINSE I DEMOCRATIE -If t -W: v: - Bewonderaars van techniek en technische vooruitgang JL Mmmp I V JUNI 1950 PAGINA 'Achter het hoofdgebouw staat nog een kinderziekenhuis met driehonderdvijftig bedden, en 'n goede tweehonderd verpleeg sters. Natuurlijk zijn zulke luxe paleizen zelfs in Finland uit zonderingen; het kinderpaleis van Helsinki is een unicum. Maar, waar men komt, over al vindt men voortreffelijk ingerichte gelegenheden, waar de kinderen hetzij voor een geruime periode, hetzij voor een aantal uren per dag kun nen worden ondergebracht. .«pi Niet alleen voor het kleine kind wordt echter dc grootste zorg gedragen. Deze blijft voort duren tot de jongen of het meis je afgestudeerd is en in het economisch proces is opgeno men. De schoolis een groot ideaal van de Fin. Wij, mensen uit West-Europa, die toch op het gebied van het onderwijs heel wat hebben gepresteerd, zouden bijna van een hobby- spreken. -.J Vooral de tuberculose eist veel slachtoffers. Men telt in Finland 70.000 personen, die er door aangetast zijn (in Dene marken met een bijna even grote bevolking 27.000), terwijl jaarlijks 5.000 mensen er aan sterven Denemarken 2.000). Over geheel Finland verspreid vindt men in de gezondste bos rijke gebieden sanatoria met te zamen meer dan ƒ.000 bedden, in 14 grote en 40 kleinere hospi talen. Toch is de wachttijd bij Een probleem, dat ten nauw ste met de volksgezondheid, vooral met de strijd tegen de tuberculose verband houdt, is de huisvesting. Er is een groot tekort aan huizen: de gehele Ka- relische bevolking trok naar het moederland, ruim tweehonderd duizend mensen, toen Karelië door de Russen werd gean nexeerd; de oorlogen hebben enige (verwoestingen vooral in Lapland, waar de Duitsers bij hun terugtocht de tactiek van de verschroeide aarde toepasten, aangericht; en overigens was de volkshuisvesting reeds vóór de oorlog vooral op het platteland schamel en uiterst primitief. Finland is een mooi land, hei Finse volk is een krachtig, ar beidzaam, energiek volk. Wij hebben het op onze tour née leren waarderen met zijn deugden en zijn zwakke zijden Het is een land, dat thans dé grondslagen van een welvarende, en vreedzame toekomst wil leg gen. Moge dit streven volledig slagen; moge het vrije, onafhan kelijke Finland zich kunnen handhaven in het belang van het land zelf en tevens als con structieve factor in een herle vend Europa. *5 m I 4 10» K-. li» ,-rf '<tJ' '«.'I. nieuwe gevallen nog altijd een ff' grote drie maanden, en regering en gemeente zijn er dan ook op uit het aantal bedden te vergro ten, en zó deze besmetting te be perken. Eén voordeel heeft men daarbij: dat de uitgebreide vee stapel volkomen tuberculose- vrij is, zodat dc melk met haar gehele sanerende actie onbe werkt kan worden gedronken. De bestrijding van kanker en rheumatiek is, evenals overigens in alle andere landen ter wereld, nog in het stadium van onder zoek. Maar ook daaraan wordt veel zorg besteed, en de weten schap, ook de geneeskundige, staat in Finland zeer hoog. mm ÜM - Hk ■h r r Finland grondvest zijn toekomst (Van onze redacteur) Persoonlijke kennismaking met Finland en de Finnen bevestigt in. grote lijnen de voorstelling, tvelke men zich door lectuur en studie van land en volk had gemaakt. Natuurlijk doet men aanvullingen en correcties op, maar vooral kan men dieper doordringen in de geestesgesteldheid en ideeën wereld van mensen, die, hoe dicht ze door hun algemene opvattingen ook bij ons slaan, toch onder geheel verschillende omstandigheden, in een sterk afwijkend milieu leven. In Finland zelf staat men in voortdurend contact met bewoners van een jong land. Hun werkelijke zelfstandigheid en onafhankelijkheid dateren eerst uit de periode 19171920, zijn dus nauwelijks een goede dertig jaar oud. Maar in dit korte tijdperk hebben zij een sprong omhoog ge- maakt, -welke de bewondering zelfs van de Amerikanen opwekt. Het woord Amerika wekt een associa tie, ■'"elke ons gedurende onze gehele reis door Finland voortdurend voor ogen is gebleven. Er is iin de ontwikkeling van de Finnen gedurende de jaren van hun vrijheid een aanmerkelijke overeenkomst met die der Amerikanen aan te wijzen. Zij ~~zijn eigenlijk heel anders dan de mensen over de Oceaan maar hebben één punt .gemeen, dat over heel veel diepgaande verschillen in karakter en- temperament doet heenzien, en dat op den dat de volk?" W mentaliteit moet gemeenschap, met de te derste zorgen omringd» Er is wellicht geen land ter wereld, waar zulke prach tige kindertehuizen met de modernste inrichtingen en de voortreffelijkste genees kundige en paedagogische verzorging worden aange troffen als juist in Finland. In Helsinki staat zulk een duur een soortgelijke voortbrengen. Zij zijn geweldige bewon deraars van de techniek en de techni sche vooruitgang. Overal waar wij kwamen, heeft men ons de fabrieken getoond: textielfabrie ken, papierfabrieken, houtbewerkingsfa- brieken, fabrieken van de sterk opko mende ijzerindustrie, de grootste aarde werkfabriek van Europa, wellicht van de hele wereld. Fabrieken, fabrieken, fabrieken Daarin schijnt voor de Fin de toe komst te liggen. Voor de Fin, die toch in het verleden bovenal een bewerker van het land, landbouwer, veehouder, boer, houtves ter was. Nog ligt het accent van de arbeid in de natuur, maar het verschuift zich in steeds hoger opgevoerd tempo naar de fabriek, naar de Industrie. Niet omdat Finland aan overbevol king zou lijden. Met zijn ongeveer vier millioen inwoners op 337.113 vierk. km. heeft het een gemiddel de van 12,6 inwoners per vierk. km„ werkelijk geen overdaad. Zelfs niet als men weet, dat van dit land, dat ruim tienmaal zo groot is als Ne derland, het Noordelijke gedeelte binnen de poolkring is gelegen en derhalve uitermate schaars bevolkt is. Werkloosheid kent Finland dan ook nauwelijks; en zelfs als deze na het einde der herstelbetalingen zou intreden, moet het mogelijk zijn, mond „het kasteel van de kinderen" wordt genoemd. De bouw heeft vierhon derdvijftig millioen Finse marken gekost. In 't hoofd- Het ultra-moderne station van Helsinki in het hartje van de Finse hoofdstad gebouw worden 150 kinderen door 150honderdveertigduizend gewonden een verpleegsters verzorgd; het tor enge bouw herbergt de leiding en de vele studenten, studentinnen en nurses, die hier aan de hand van de practijk de laatste hand aan hun studies op het ge bied der kinderverzorging komen leg gen. iKiftctrtttig timtm Het „kasteel der kinderen" in Helsinki, het prachtige gebouw met de modernste geneeskundige en paedagogische installaties, dat niet minder dan 450 millioen Finse marken heeft gekost. door omschakeling van beroepen, binnen niet al te lange tijd allen weer aan werk te helpen. Maar de Fin is evenals de Amerikaan als het ware bezeten door de idee, dat or toekomst aan de techniek is, en dat bet daarom van het hoogste belang is het land zoveel mogelijk te industria liseren. Mens, techniek en kinderzorg Toch heeft die drift om te industria liseren, welke nog door de eis van de Russen om de herstelbetalingen boven al in producten van scheepsbouw en ijzerindustrie geleverd: te krijgen een sterke stimulans heeft ondergaan, een voor Finland een zeer merkwaardig as pect. Niet, ais bij een nabuur, wordt zij be oefend uit ideologische motieven, alleen en uitsluitend wijl het marxistische óogma louter technisch -materialistisch is; - met het gevolg dat de mens, de onpersoonlijke mechanische mens, een product van de techniek wordt. De Fin grijpt hoger, veel hoger. Het Is- mogeljik, dat hij zich vergist, ge luk ook de vele anderen, die alleen alle l-eil in industrialisatie zien, zich kun nen vergissen. Maar voor hem is de techniek het hulpmiddel in handen van mens om de menselijke welvaart steeds hoger op te voeren. Zo neemt, men in Finland een voortdurende wis- se'wrrking tussen mens en industrie en industrie en mens waar. Men ontkomt bijna niet aan de indruk dat van de wieg af dc gehele lichame lijke en geestelijke ontwikkeling met een voortdurend op de techniek gerichte blik wordt geleid. Finland is echt het land van het kind. D.w.z. van het kind als het een maal geboren is. Helaas heeft de ge boorte-beperking en zell's een wettelijk geregelde abortus vooral in de grotere steden diep-betreurenswaardige kringen getrokken, maar op het land is, voor zoverre de woningtoestanden dit toela ten. het gezin nog gezona. Kinderkasteel Zodra hetkind het levenslicht heeft j aanschouwd, wordt het, ook door de En dan komt men weer bij „de fa briek". Want in Finland werkt ook de vrouw in de fabriek. Dit is geen uit zondering, maar volkomen normaal. Wij hebben gedurende onze tournée vele fa brieken bezocht, waarin het percentage der arbeidsters tachtig en zelfs negentig van het totaal der werkenden ^bedraagt. In de textiel- en papierindustrie ziet men een dergelijk verschijnsel, zij het niet in zo sterke mate, eveneens in andere lan den; maar nergens, aan deze zijde van het ijzeren gordijn, is het zo opvallend als ln Finland. Daarvoor bestaan twee redenen. Op de eerste plaats heeft Finland met zijn vier millioen inwoners in twee oor logen tussen 1939 cn 1944 ruim honderd duizend jonge mannen in de volle kracht van hun leven verloren, terwijl van de zeer groot aantal door invaliditeit bui ten het normale arbeidsproces is ge plaatst. Toen dan ook in verband met de herstelleveranties aan Rusland vele ar beiders naar de zware industrie moesten worden overgeheveld, werden de open- gekomen plaatsen in de lichtere door vrouwen ingenomen. Er is nog een tweede motief. Finland is, wederom na de twee oorlogen, een arm, zeer arm land geworden. En zelfs als men meent, dat de lqnen, in absolute cijfers gezien, zeer redelijk zijn, moet men toch erkennen, dat bij de bestaande levensduurte niet alleen voor bezoekers in verband met de wan verhouding tussen de Nederlandse en de Finse valuta, welke straks door een de valuatie van de Fihse mark zal worden weggenomen; maar ook, zij het in min dere mate, voor de Finnen zelf het voor de gezinnen zeer moeilijk is met het'loon van de man alleen rond te ko men. Het inkomen van de vrouw is dan ook steeds een welkome aanvulling van vaders verdiensten. Arbeid van de vrouw betekent echter practisch een ontwrichting van het ge zinsleven. En zo ziet men ook ln Fin land, dat de natuurlijke taak van de moe der en van het gezin voor een aanmer kelijk deel wordt overgedragen aan de gemeenschap. Het jongere kind wordt 's morgens vroeg naar het kindertehuis, hef andere naar de school gebracht. In het eerste geval wordt het tegen een kleine vergoe ding, in het tweede geheel gratis ver zorgd en gevoed, tot de moeder het na fabrieks- of kantoortijd komt terughalen. Daar in feite in alle bedrijven, zelfs in de openbare diénsten, in fabriek of op kantoot de volle middagmaaltijd tegen kostprijs wordt verstrekt, zowel voor mannen als voor vrouwen, heeft de na haar dagtaak in het gezin teruggekeerde vrouw nauwelijks enige zorg voor de keuken. Een broodmaaltijd 's avonds vol tooit de voeding. Opvoeding der jeugd Echter eveneens in vraagstukken van opvoedkundig onderwijs speelt de tech niek een opmerkelijke rol: volgens zijn mening, wij zeiden het reeds, is de toe komst aan de techniek; is het dus voor zijn land van het hoogste belang, dat de jeugd van heden, de bouwer van de toe komst. doorkneed is in de technische we tenschappen. Ongetwijfeld zijn er ook in Finland vele mensen, die de meer cul turele zaken des levens o.m. de wijsbe- geerte als gewichtig beschöuwen en be oefenen beeldhouwkunst en de nieu were architectuur staan op een hoog niveau maar de belangstelling van de breedste massa gaat toch uit naar alles, wat meer proefondervindelijk is. Daarom wordt een bijzondere aan dacht aan de scholen gewijd. Het lager onderwijs loopt van 6 a 7 tot 15 a 16 jaar; doch in de laatste jaren is het heel sterk op de practijk van het industriële leven georiënteerd. Wie enige begaafd heid bezit, bezoekt daarna een H.B.S. of, veel zeldzamer een gymnasium of lyce um; bijzonder in trek zijn de technische en economische middelbare en avond scholen. En de jonge Fin ziet er aller minst tegen op om, terwijl hij zelf zijn studie- en onderhoudskosten door aller lei werkzaamheden verdient b.v. als chauffeur en gids op toeristen-autobus sen aan een universiteit of hogeschool zijn opleiding te voltooien. De steden, die in dit opzicht een edele wedijver aan de dag leggen, bouwen ge weldige scholen, groter dan we ze elders ooit zagen, niet alleen voor het lager maar evenzeer voor het middelbaar on derwijs. En haar hoogste roem is een of meer universiteiten en hogescholen te bezitten met een hoog aantal studenten. Zo telt Helsinki met vierhonderdduizend inwoners tienduizend studenten uit de eigen stad; een getal, dat zelfs daar als hoog, te hoog, wordt beschouwd. V olks gezondheid De 70.000 prachtige meren van Finland bicden gelegenheid te over tot spelevaren ln een vaak betoverende omgeving. Met alle kracht wordt nu gewerkt om hierin verbetering te brengen. Finland bouwt en het kan bouwen, omdat het hout in volle overvloed heeft. Er wordt Er leven nog ongeveer zesduizend oerechte Lappen in Finland, die het kleurrijke en schilderachtige nationale costuum blijven dragen. De foto laat zien hoe de rijke eigenaar van een grote kudde rendieren zich met zijn jonge vrouw en hun goed ingepakte baby naar een feest begeeft. veel aan geprefabriceerde huizen ge daan. Maar toch meent men, dat het nog jaren en jaren zal duren, vóór elke Fin menswaardig is gehuisvest. Godsdienstig leven De sombere zjjde van het Finse leven is het verzwakken en zelfs wegzinken van het godsdienstig leven. De Fin is lutheraan; de hervorming is er, zonder dat iemand er bijna iets van merkte, doorgezet. Bisschoppen en priesters gin gen, vaak in volkomen onwetendheid, tot de nieuwe godsdienst over en het volk volgde vanzelf. Ofschoon, mem, zeker buiten de grote steden, een zekere mystieke inslag, een verlangen naar het religieuze bij de Fin nen kan waarnemen, moet men meer van sentiment dam van overtuiging spreken. De geweldige, eindeloze vlakten, de stille meren, de geweldige bossen werken op de fantasie der mensen; geven een Idee van het oneindige, maar verlei den ook vaak tot vaige dromerijen, waarin het positieve weg-ebt. En in de steden neemt men het alom geconstateer de verschijnsel der ont kerstening waar. De Katholieke Kerk telt in Finland slechts 2000 leden, meestal van niet-Finse afkomst. De Apostolisch Vioaris, mgr. Cobben, werkt met 9 priesters en 4 broeders van de Pries ters van het H. Hart en 12 Zusters van Moer dijk, in parochies, wel ke soms tweemaal zo groot zijn als ons hele land, aan het behoud van het geloof bij de katholieken en aan het moeilijke bekerings werk. Een arbeid, welke heldhaftige inspanning eist, maar welke min stens dit resultaat heeft opgeleverd, dat de lu- theraanse geestelijkheid er door aangespoord wordt om vooral onder de jeugd weer een Christelijke geest aan Ite kweken. Overigens is de verstandhouding van mgr. Cobben met de regering uitstekend te noemen. v' t ln de bijna ondoordringbare bossen worden draino- ringswerken aangelegd, weUte de economische waarde van het terrein aanmerkelijk verhogen, zonder ét schoonheid er van te schenden. Tijdens een gesprek, dal de in Finland ve.rloevende Neder landse journalisten met minister-president Kekkonen hadden, sprak deze de merkwaardige woorden: „De democratie kan niet altijd op de meest ideale icijze worden beoefend. Dit is een waarheid, tvelke West-Europa dag in dag aan den lijve ervaart, maar waarover het liefst zoveel mogelijk zwijgt. Finlands premier was echter zeer eerlijk en openhartig, gelijk dat een karaktertrek van het Finse volk is: steeds recht op de man afgaan, zeggen waar het op staat, en dan ook daar- naar handelen. In dit geval lag bovendien de werkelijkheid voor het grijpen: de regering-Kekkonen is inderdaad een minderheidsregering die slechts met tamelijke zekerheid op 75 van de 200 stemmen in hel parlement kan rekenen. Toen het kabinet van de socialist Fagerholm het vorig jaar na de. herkiezing van president Paasikivi overeenkomstig de grond wet aftrad, werd Kekkonen, de leider van de agrarische party, welke bij de laatste verkiezingen de meeste zetels had verwor ven (de socialisten hadden echter de meeste stemmen veroverd) tot formateur benoemd; de opdracht luidde: een kabinet op de breedst mogelijke basis. Kekkonen was bereid ook de volks democraten op te nemendoch daartegen verzetten de. socialis ten zich tol hel bittere einde; en de. formateur besloot toen een kabinet op smalle basis; uitsluitend uit de rechtsstaande partijen, te vormen. Bij deze daad speelde binnen- en buitenlandse motieven een rol; maar het natuurlijke gevolg is, dat de positie van Kekko nen uitermate kritiek is. De oppositie heeft het elk ogenblik in handen hem ten val le brengen. Dat de socialistische leider Fagerliolm daartoe het geschikte ogenblik afwacht, spreekt vanzelf; politiek is nu eenmaal een spel van berekening der gunstigste mogelijkheden. Maar de Finse democratie ivordt door deze situatie niet aan getast. Alleen is het moeilijk haar op de meest ideale wijze te beoefenen, want ook Fagerholm zal moeten laveren en aanpas sen. Maar in welk land is dat tegentvoordig niet het geval? Als men uit de Üaltische Golf de stad Helsinki nadertkan men inderdaad van witte stad van het Noorden" spreken de winter ts het paard de trouwe gezel en vrtené bon de boswerker die de gekapte en gezaagde bomem vaak over grotafstanden moet vervoeren,, N V i i In Lapland kan het rendier, dat gtmemSQk fa grot» troepen leeft, als het jong wordt gevangen, gemakke lijk worden getemd. Het bewijst dan zijn meester, 4 meesteres, grote diensten, ofschoon het zijn schuchter heid nooit geheel aflegt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4