Met raten en Pluimveehandel te Barneveld sterk belemmerd De Europese steenkolen staalproductie mieregeung womngoouv in 't grijs hM m ™ni -V'-f;:' Kiiiiir,! DE MAN ADIO Niet-rode partijen in Oost-Duitsland De zaligverklaring van Koningin Hedwig Onder invloed van de vogelpest Variërend van 3000 tot 5600 liquidatie grafische bedrijven commissie VRIJDAG 9 JUNI 1950 PAGINA 5 Zelfontbinding staat voor de deur TAPISSIER STAL KOSTBAAR. HEDEN BIJ KLANTEN 7 ir HET VLIEGONGELUK BIJ SCHEVENINGEN Wrak van tweede Firefly gevonden Straf van acht iaar geëist RAPPORT NIEUW-GUINEA GRADUS PASTE DE METHODE VAN VRIEND PIET TOE GRAVIN HOHENAU OBLAAT- BENEDICTINES door A. HRUSCHKA VLAARDINGER TERRORI SEERDE HOOGEVEEN dagmiddag aan het Installeren kan gaan! Het is allerminst de bedoeling verstar ring in de bouw te brengen, doch het ontwerpen van de gebouwen aan een architect over te laten, die na een bestu dering van dit systeem de nodige vrij heid vindt om in een bepaalde construc tie zijn idee tot uitdrukking te brengen. Verscheidene architecten hebben met het systeem reeds kennis gemaakt en zien er veel mogelijkheden in. Vermoedelijk zal Schokbèton over een half jaar met de fabricage op grote schaal van woningen volgens het raat systeem, waarop octrooi is aangevraagd, beginnen. Met verschillende gemeente besturen is reeds contact gezocht. Ook in het buitenland bestaat grote interesse voor deze bouw. Het is thans dus inderdaad mogelijk 'n huis van 't ene eind van de wereld naar het andere te verzenden. In Afrika heeft Schokbèton reeds een eigen fabriek opgericht, terwijl aan ver schillende buitenlandse fabrieken, o.a. "7n Pakistan, licentie is verleend. De rode machthebbers in Oost-Duitsland werken met ijzeren consequentie aan da verwezenlijking van hun doel: de commu nistische dictatuurstaat. Als een der voornaamste middelen hier toe beschouwen zij de komende algemene verkiezingen. Aangezien het Politburo zich terdege rekenschap geeft van de intense afkeer van het allergrootste deel der Oost- Duitse bevolking van het communisme, hebben Walter Ulbricht en de zijnen er zorg voor gedragen, de vroegere burger lijke en christelijke partijen bij voorbaat krachteloos te maken. De leiders van deze partijen, vooral van de L. D. P., de C .D. U. en de N. D. P., zijn, zoals reeds herhaalde lijk werd aangetoond, willoze en gedweed werktuigen van deze rode plannen gewor den. Zij hebben zich verplicht bij de verkiezingen van 15 October niet met eigen candidaat-Iijsten uit te komen, maar zich bij de eenheidslijst van het rode „Nationale Blok" aan te sluiten. Hiermede zijn echter he* Poliburo der S. E. D. en het daarachter staande Kremlin blijkbaar nog niet tevreden. In politieke kringen der Oost-Duitse hoofdstad neemt men aan, dat de in naam nog niet commu nistische partijen zeer binnenkort tot zelfontbinding zullen (mogen) besluiten. Het eerst zou dan de Liberale Partij aan bod komen. Haar leider, de „plaats vervangende minister-president" prof. Kastner, zou het desbetreffende voorstel reeds op de eerstvolgende vergadering aan het hoofdbestuur der L. D. P. voorleggen. Tijdens zijn bezoek aan de Eeuwige Stad heeft Kardinaal Adam Stefan Sapieha, aartsbisschop van Krakau (Polen), de acte van het proces van de zaligverklaring van koningin Hedwig van Folen aan de H. Congregatie der Riten voorgelegd. Zoals men weet, was Kardinaal Sapieha de enige prelaat achter het IJzeren Gor dijn, die ter gelegenheid van het H. Jaar een bezoek aan Rome heeft mogen brengen. Meer dan 70 Japanse spoorwegarbei ders werden vanochtend bedolven onder gesteente, dat op een spoorlijn bij Tokio stortte. Reddingsploegen zijn aan het werk. Er zijn reeds 14 lijken geborgen, terwijl nog 40 personen worden vermist de binnenzijde wordt ander materiaal gebruikt. Zo zal de vloer van de keuken met terrazzo-tegels belegd worden, de huiskamer met hout en de slaapkamer met plastic. Voor de wandtegels wordt veelal bimsbeton toegepast, waarbij 50 nunanceringen mogelijk zijn. •De plafonds worden met zacht board bedekt. De voorwand van het in aanbouw zijnde huis was in één middag geplaatst en bü massa-fabricage, hetgeen ook al nodig is met het oog op de prijs, die ver beneden de kosten van traditionele bouw moet zjjn er schemert de on dernemers een bedrag van 8000 voor ogen acht men het mogelijk, dat op Maandagmorgen met de bouw begon nen wordt en een familie op Zater- Ofschoon het reeds een week geleden is, dat in de gemeente Barneveld op twee pluim veebedrijven een in Barneveld- dorp en een in Stroe pseudo-vogelpest geconstateerd werd kwamen er tot nog toe geen nieuwe gevallen voor. Intussen kwam het vervoerverbod af en daar ondervindt de pluimveehandel natuurlijk erg veel hinder van. Gisteren waren er niettemin talrijke handelaars te Barneveld, echter niet om te kopen of verkopen, maar om de toestand te bespre ken. Het bleek, dat in besmette plaatsen geen verlof tót vervoer gegeven wordt, maar wel In onbesmette plaatsen, ook rondom Barneveld. Er is dan een politie- geleide bü, die er op toeziet, dat het pluimvee niet van pluimveebedrijf naar p 1 uimveebedrijf gaat, maar naar de poe- Daar van een geregelde handel geen sprake was, liepen de prijzen uiteen. De volgende werden genoteerd: oude kippen ƒ1.00—4.00 (per kg. ƒ1.40—1.75), oude hanen 1.503.00, jonge hennen 2.00— 5.00, jonge hanen ƒ0.752.25 (per kg. ƒ1.301.75), tamme konijnen ƒ2.00—4.25. Desgevraagd verklaarde dr. Hoogland, gemeenteveearts en plaatsvervangend inspecteur bij de gezondheidsdienst voor dieren, dat niet bekend is, hoe de be smetting te Barneveld is ontstaan. Wel is het vermoeden zeer sterk, dat een groothandelaar in slachtpluimvee. waarbij het te slachten gevogelte uit alie wind streken werd aangevoerd, de ziekte op zijn bedrijf gehad heeft. Tot zijn spijt moest dr. Hoogland voorts nog opmerken, dat er helaas nog geen af doend bestrijdingsmiddel bestaat. In het buitenland heeft men ervaringen opge daan met inenting. Dode entstof zou enige onvatbaarheid geven als zij meermalen toegediend is. Levende, maar vetgezwakte entstof geeft onvatbaarheid voor het leven, doch heeft het nadeel, dat zeer veel kippen ernstig ziek worden of dood gaan. De eierproductie wordt er ook ern stig door geschaad. Het beste schijnt het toegepast te kunnen worden als de die ren nog niet legrijp zijn (3 4 maanden). Mocht de pseudo vogelpest een epide misch karakter krijgen, dan zou er wei nig keus overblijven. Dr. Hoogland was echter omtrent de uitbreiding van deze ziekte niet pessimis tisch, als het desinfecteren maar grondig toegepast wordt. De Haagse tapissiei J. C. B was een zeer gewaardeerde werker in de huizen van tal van goedgesitueerde burgers van Wassenaar. Dit bleek uit de getuigenver klaringen tijdens een strafvervolging tegen B. wegens tal van diefstallen voor de Haagse rechtbank. B. is expert op het gebied van reparatie en verzorgen van tapijten en meubels, aldus werd verklaard. Minder gewaar deerd werd, dat hij behalve tapijtspijkers ook kostbaarheden op de kop tikte In een half jaar tijds had hij, naar hij zelf toegaf, voor vele duizenden guldens aan kostbaarheden, fototoestellen en derge lijke uit de huizen van zijn opdrachtge vers meegenomen. De rechtbank heeft deze daden met vijftien maanden gevangenisstraf onder aftrek van voorarrest gehonoreerd. Gisteren heeft Hr. Ms. opnemingsvaar tuig „Hydrograaf" de plaats gevonden waar het wrak van de tweede der Fire flies van de Marine-Luchtvaartdienst, die Vorige week Donderdag bij Schevenin- gen in zee stortten, zich bevindt. Zo snel mogelijk zal met de berging worden be tonnen. Het andere verongelukte toe stel was, zoals men weet, al eerder ge vonden en geborgen. Zoudt U hierin een huis vermoedenNu nog een skelet, maar als de raten met tegels gedicht zijn, een ivoning, waarop velen jaloers zullen zijn. De Nederlandse leden van <3e gemengde commissie voor Nieuw-Guinea zullen Za terdag naar Nederland vertrekken De Indonesische leden zullen ongeveer' een week later volgen. Getracht zal worden, de resultaten van het werk der commis sie in een gezamenlijk rapport aan beide regeringen aan te bieden. De Duitse gravin Kelen Hohenau uii Ettal in Beieren, die te paard een oel- grimstocht van 7 weker naar Rome heeft gemaakt is aldaar ingetreden by d« Oblaten-Bened ctinessen De eenvoudige plechtigheid vond pleats in de basiliek van d# H. Francises, de stichteres van de Oblaten. Aanwezig waren leden van de Romein se adel en Duitse pelgrims. Een kwartier later werd de deur behandelen, slecht nagekomen, en ik heb er genoeg van, uw speelbal te zijn. Dus verzoek ik u, mijn onmiddellijk ontslag uit den dienst te aanvaarden. Maar, mijn beste meneer Hempel Ik ben geen „beste" Hempel; ik ben Hempel zonder méér. Ga maar voort zo! Doe wat u wilt, en ik zal doen wat ik wil! Dat betekent? Dat ik van un af de moordenaars op myn eigen houtje zal opsporen. Als prive-detective. Voor mijn persoonlijk ge noegen! En u kunt er op rekenen dat wij elkaar zullen terugzien, misschien spoe dig, maar dan toch bij de openbare be handeling van de zaak. En reken er ook op, dat het terugzien in die omstandig heden voor my ook een privé-ge- noegen zal zijn! Goeden dag. Hempel verliet het bureau, waarvan hij de deur niet al te zacht achter zich sloot en liep de trap af. lijfBenede" Uep hö een man tegen het Pardonzei hij. En hij wilde verder gaan. Maar de andere, die de stem van de detective had herkend, liep hem na- Meneer Hempel.. Meneer Hempel' Hempel keerde zich om: Wel, Kockstein, ben jij daar? Ja, en ik heb overal mar U gezocht ,°c,h; wat je me te zeggen hebt, weet ik al Maar ik ben blij, je te treffen. Ik heb een gewichtige opdracht voor je. Je moet onmiddellijk met mij naar Grauenegg, om iets uit te vorsen. Nog iets: van nu af ben ik een particulier persoon. Wat ja van heden al doet over-1 ^en Kwaruer ïater werd ae deur van net bureau van Bolzmann opengegooid bejaard heer stormde binnen, Gisteren werd voor de bijzondere straf kamer te Assen bij verstek de doodstraf geëist tegen de 28-jarige D. Hoogendam uit Vlaardingen. H. zou in de laatstè jaren der bezetting als officier aan het hoofd van een groep S. S.ers hebben gestaan, die Hoogeveen en omgeving terroriseerde door het opsporen en arresteren van illegale werkers en onderduikers. Uit spraak op 22 Juni a.s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5