Probleem huishoudelijke liu lp Grotere eerbied voor de ouden van dagen MEDEZEGGENSCHAP IN DE BEDRIJFSLEIDING HM de Koningin in alle eenvoud bij mensen op bezoek Hongarije meer en meer Russisch Gongc Zeventienduizend granaten vier dagen m r nieuws" „Goed uit Londen lijdens een tocht door het Zuidelijk deel van 't Sticht Nederland richt zijn aandacht op waarde van ouden van dagen Westerling vraagt uitstel Voorlopig geen omzetbelasting op de sigaren maar geen Zaterdag 10 Juni 1950 v. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Reactie in Duitse vakbond op Pauselijke rede Woningen voor ouden van dagen betreffende S.-plan Zegen of vloek OLAGEN En bovendien zeven bombardementen Toch gaat Montfort weer feest vieren Voor de dames „Cheshire" komt een dag eerder Zeventig man knoeiden met valse koffiebonnen Leerplan dagnijver heidsscholen J WEERBERICHT ARNHEM BOUWT GROOT COMPLEX VOOR OUDEN VAN DAGEN Officiële opening van het eerste complex Minister Schuman heeft gister avond gezegd, dat hij uit Londen «goed nieuws" heeft ontvangen betreffende de Britse houding t.o.v. zijn plan tot vereniging van de W est-Europese zware in dustrieën. Men gelooft, dat dit «goede nieuws" op de eerste plaats bestaat uit een verzekering van de Britse regering, dat zij niet met tegenvoorstellen zal komen, die de besprekingen, welke 20 Juni beginnen, zouden vertragen. Jf AL HET WESTERSE WORDT UITGEBANNEN Afbetalingswezenbelangrijk en maatschappelijk verschijnsel" ONWIL TOT OFFERS Grootse feestelijkheden Behandeling van verzoek tot uitlevering verdaagd LANDELIJK BUREAU VAN DE K. F. A. Wijziging opgeschort tot 1 Januari De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Nu en. dan overdrijvende ■wolkenvelden maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Plaatselijk iets hogere middag- temparaturen. Zondag 11 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur; maan op 2.02 uur, onder 17.02 uur. Maandag 12 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur; maan op 2.14 uur, onder 18.15 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA Onder grote belangstelling hield giste ren te Arnhem de Ned. Ver. voor Maat schappelijk werk onder leiding van mr. S. J. R. de Monchy haar congres, dat ge heel gewijd was aan het probleem van de oude dag. In zijn openingswoord heeft de voor zitter er op gewezen, dat de huisvesting en verzorging der ouden van dagen de belangrijkste punten van behandeling zouden Uitmaken. Bij de bouw van onze huizen en de inrichting van onze huis houding ging men, althans wat de mid denstand en de meer gegoeden betreft, uit van het feit, dat een of meer dienst boden de huisvrouw terzijde stonden. Het gaandeweg verdwijnen van deze huishuidelijke hulp doet de vraag rijzen of hun huis en huishouding niet radicaal veranderd moeten worden, wanneer men niet wil, dat onze overbelaste huisvrou wen reeds op middelbare leeftijd zullen zijn afgeleefd. Voor de arbeidersklasse bestond het probleem van de overbelasting der huis vrouwen reeds veel langer, al maakt de meer compacte behuizing het vraagstuk wat minder klemmend dan thans voor de andere bevolkingsgroepen met haar ruimere woningen en meer bewerkelijke inrichting. Geen wonder, dat de gezins verzorging als taak van maatschappelijk ■werk in de laatste tijd meer de aandacht trekt. Maar ook hier is voorkomen beter dan genezen en het is dus de vraag' of er geen maatregelen te nemen zijn, die het' werk van de huisvrouwen zodanig Trnnnon tTAuli a 'completeerd door een verzorgingsaccom modatie ten dienste van de zelfstandige bejaarden, zo die wegens ziekte e.d. hulp en verzorging behoeven; vervolgens voor de bejaarden, wier vitaliteit dusdanig is verminderd, dat van gehele zelfstandigheid geen sprake meer zal kunnen zijn. Dezen vinden dan in de verzorgingsaccommodatie een eigen woonelement met volledige ver zorging. Voorts biedt deze accommodatie ook de gelegenheid voor recreatie, tijds besteding enz. Zijne Excellentie is voornemens na de officiële openstelling een en ander te zeggen over het grote probleem van bejaarden-behuizing en -verzorging in het algemeen en bizon der ook over de inzichten, welke de Stichting daarom trent huldigt, en ook realiseert Om zes uur zullen de genodigden in de Parochiekerk v. d. H. Kruisverheffing aan wezig zijn ter ontvangst van Z. Èm. Johannes Kardinaal de Jong, die zich gaarne bereid verklaarde een Pontificaal Danklof te celebreren. Na dit lof zal Zijne Eminentie het complex in ogenschouw nemen. Het Catharina-gasthuis de stichting waar bejaarde echtelieden jaren achter een hun eigen huishoudentje konden blijven bestieren en dat door de oorlog totaal werd verwoest, zal onder archi tectuur van de heer Feenstra worden her bouwd in een groot complex buiten de stad. Op Monnikenhuize, in de nabij heid van het tegenwoordige Vitesse-ter- rem zullen de ouden van dagen een heer- uJ «Z<i."nig tehuis krijgen. Dezer dagen heeft hiervan de aanbesteding plaats ge had. Dit kolossale werk is voor 1.499.950 gegund aan het Bouwbedrijf gebr. Bol der te Arnhem. kunnen verlichten dat zij niet in groten getale wegens overspanning 'n beroep op heet Instituut der Gezinsverzorging be hoeven te doen. Na dit openingswoord sprak mr. J. Everts oud-secretaris van de Sociale Raad te Amsterdam en vice-voorzitter van de Nationale Commissie voor Oudenliedenzorg over „Onze instelling tegenover de ouden, van dagen". Men zal bij hen het besef van overbodigheid zo veel mogelijk dienen weg te nemen, •want zij zijn niet overbodig. Integendeel Zij zijn even nodig als de kinderen. De bejaarden kunnen voor ons een rustpunt in ons bestaan zijn en een bron van wijs heid en ervaring. Daarom dient men hen zolang mogelijk actief te laten deelne men aan het gemeenschapsleven. Iedere levensphase heeft haar eigen karakter en mogelijkheden van levensontplooiing. de ouderdom is een phase, waarbij wel degelijk 'n optimum kan worden be reikt, een optium van levenskunst. De oude man is spoedig door de omstandig heden geneigd tot een hunkering naar het verleden. Wanneer hij echter wil in zien, dat de laatste levensphase haar eigen karakter heeft, dan kunnen bot singen met de jongeren worden verme den. De jongeren zullen van hun kant meer eerbied voor de oude dag en voor de ouden van dagen moeten opbrengen Hierna brachten prof. dr. ir. H v Beu_ sekom, drs. J. Dledench, dr. mr F M Havermans en mr. J. a. j. Meyer hun prae-adviezen Uit, welke alle de Ouden liedenzorg tot onderwerp hadden en wel over de huisvesting, sociologische aspec ten van het vraagstuk der bejaarden, ad- viesbureaux voor en tijdsbesteding van beiaarden. De prae-adviezen hadden alle belangstelling van de vele aanwezigen. Het alom in den lande besproken moderne complex bejaardenbehuizing te Kaalte, zal op 16 Juni a.s. des namiddags ™°5 ZiJne Excellentie de Minister van wederopbouw en Volkshuisvesting offi cieel worden opengesteld Het principe van deze bouw is, zoals reeds meer gemeld, dat voor vitale bejaar den woningen beschikbaar komen, die geheel op het gerief van die bejaarden zijn ingesteld en waarin zij geheel zelfsandig en met normale zelfwerkzaamheid hun eigen leven leiden. Deze zelfstandige woningen worden ge- De toespraak van de Paus tot het Inter nationaal Congres voor Sociale Studiën, waarvan wij Maandag melding maakten, hield, onder meer een waarschuwing aan de arbeiders in, om niet in dezelfde fou ten te vervallen, die de ondernemers hadden begaan, en waardoor de produc tiemiddelen aan de individuele producent werden onttrokken ten gunste van naam loze collectieve industrieën. Deze uitspraak brengt een nieuw ele ment in de onderhandelingen tussen de West-Duitse vakbond en de ondernemers, ter verkrijging van alomvattende mede zeggenschap in de bedrijfsleiding. Het christelijk deel van de door socia listen beheerste vakbond distantieert zich thans van de door de laatsten gewenste formulering, waardoor de arbeidersver- tegenwoordiging in de leiding ener onder neming door de vakbond zelf zou kunnen worden overgenomen. Dit mag worden aangenomen na het verzet van minister Kaiser, oud-christelijk vakbondsleider, tegen deze eis van de vakbond, die hier door in strijd met dé Pauselijke raad zou handelen. Van bun kant putten de ondernemers uit de Pauselijke woorden nog een argu- O De Franse bladen menen dat er aan wijzingen zijn, dat de Britse houding t.o.v. het plan in de laatste 24 uur een „opmerkelijke verandering" heeft on dergaan. ment tegen de eis van de vakbond tot medezeggenschap in zuiver economische aangelegenheden der bedrijfsleiding. Deze eis wordt gesteund door de vorig jaar gehouden Katholiekendag te Boehum, die hem in een resolutie neerlegde. Over de interpretatie van deze resolutie is men het sindsdien niet eens geweest. Kardinaal Frings, die de resolutie steunde, verklaarde later, dat men op grond van 'het economische inzicht in deze vorm van medezeggenschap niet zo ver mocht gaan, als op sociaal terrein De strekking van de economische mede zeggenschap moest blijven, dat de arbei der zijn bedrijf kan beschouwen „als zijn eigen levensruimte". Vooral de stellino uit de resolutie, welke de medezeggen" schap op economisch terrein tot een na tuurrecht voor de arbeiders stempelde, is van vele zijden hevig aangevallen. Een der tegenstanders was professor Von NellBreuning S.J. Of de woorden van de H. Stoel ook deze eis van de West-Duitse vakbond tref fen, staat evenwel nog te bezien. Van hoge kerkelijke zijde verklaarde men, dat tot een tegenstelling met de besluiten' van Boöhum niet geconcludeerd kon worden. Of de invloed van het christelijk deei van de vakbond zover reikt, dat de thans na langdurige moeilijkheden in beslissend stadium gekomen onderhandelingen nog een wending zullen nemen in een meer gematigde richting van de vakbondeisen, dient afgewacht. De socialistische invloed is overheersend en heeft tot, volgens minister Kaiser betreurenswaardig, ge volg, dat zijn neutraliteit in sociaal-demo cratisch vaarwater verdrinkt- Zo gemoedelijk ging het in Benschop toe, toen de vertegenwoordigsters van de Boerinnenbonden gisteren aan 11. M. een fraai product van de kaasmakerij aan boden. De jeugd, die een eigengemaakte pouffe aandroeg, moest er even voor wachten. Diplomatieke woordvoerders te We nen verklaarden gisteren, dat de com munistische regering van Hongarije nieuwe maatregelen heeft getroffen, om het land alle contact met het Westen te doen verliezen. Twee seintoestellenf abrieken hebben van staatswege opdracht gekregen, om op grote schaal volksradiotoestellen te fabriceren, zo afgesteld, dat men alleen Boedapest en Moskou ermee kan be luisteren. zijn leden gewaarschuwd, dat er zware straffen zijn gesteld op het fotograferen van. bruggen, fabrieken, spoorwegstations, militaire instellingen en regeringsgebou wen. Men kan hiervoor zelfs de^dood- straf krijgen. De woordvoerders verklaarden verder, dat wekelijks honderden personen van alle rangen en beroepen worden gear resteerd, verdacht van spionnage en sa botage. In de afgelopen weken zijn 320 Ka tholieke onderwijzers en onderwijzeres- (Van onze Utrechtse redacteur.) „Ja, Majesteit, toen ik die mooie appels plukte, dacht ik, daar moest ik er eens van aan de Koningin kunnen geven, en nu is het mij gelukt". Met deze woorden ove, handige namens de Benschopse "wear Arie Koolenhur? een prachtig opgemaakte fruitmand welke tevens door Tinus van Vliet werd vastgehouden, zo groot was zij, aan II.M. Koningin Juliana, toen zü gistermiddag op een tocht door een deel van de provincie Utrecht het eerst een bezoek aan dit aardige boe rendorp bracht. „Dank u hartelijk, dat vind ik ont zettend aardig", zei de Koningin, die een en al oor was, toen Arie zo on gekunsteld sprak en helemaal geen stadhuis-woorden behoefde te gebrui ken, om zijn vorstin te laten horen, wat hij op het hart had. In de letterlijke zin van het woord was er geen afstand meer tussen de twee mannen en de Koningin, naar wie H.M. toegelopen was, nadat zij van mevr dat voor G' P' Zwanenburg, presidente van de tsamen'e7'n§ strekken kan tot zegen IR- K. Boerinnenbond en mevr. Hoogen- I boom, de presidente van de Plattelands- J Staatssecretaris mr. W. van der Grin ten heeft gisterochtend op het departe ment van Economische Zaken de com missie van onderzoek inzake het afbeta- lingswezen geïnstalleerd. De staatssecretaris, die in de komende jaren een toenemende ontwikkeling van het afbetalingsbedrijf verwachtte, noem de het afbetalingswezen een belangrijk maatschappelijk verschijnsel, de samenlevine «t of tot vloek. vrouwenbond een grote met Oranje-lin ten versierde kaas had gekregen. Da' ging ook al zo aardig en ongedwongen waarbij de Koningin vroeg, wie wel die mooie kaas gemaakt had. Het was een kostelijk tafereeltje, zo- a s de Koningin daar voor het schilder achtige gemeentehuis op het pleintie stond, met drommen mensen om zich heen en een luid gejuich was opgegaan, toen H.M. op het bordes verscheen, zo dat iedereen de beminde vorstin, die in een joyeus reseda-kleurig toilet met een bijpassend hoedje gekleed was goed kon zien. Kinderen zongen haar 'toe en ol dit nog niet genoeg was, gaf de 68-jarige mejuffrouw Benschop, even kinderlijk als de peuters, in wier midden zij stond, nog alleen een lied ten beste. Zodra de Koningin in een open auto met naast zich de Commissaris der Ko ningin, de heer M. A. Reinalda en ge volgd door jonkvrouwe C. E. B. Röell, hofdame, mr. J. C. Baron Baud, groot- officier in speciale dienst en W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, particulier secretaris, aan de grens van Benschop bij het vroegere fort ,,'t Hemeltje" was aan gekomen en van Adri Gillen een bou- witue aniers had ontvangen, begaf H.M. zich, vergezeld door burgemeester C. L. Schreuders eerst onmiddellijk naar de familie Van Ieperen, van wie twee zonen als verzetshelden gevallen zijn. Vervolgens ging zij de boerenwoning van de weduwe Klever binnen, voor welk huis een monument van de beeldhouwer Jo Uiterwaal herinnert aan het drama, dat zich hier de laatste maanden van de oorlog heeft afgespeeld. Twee zonen van de weduwe Klever gaven eveneens hun leven, de een werd in huis tijdens een gevecht door de Duitsers neergeschoten en zijn broer werd voor de hooiberg op het eigen erf gefusilleerd. H.M. legde een krans met paarse en witte lathyrus voor het monument en las de namen van de gevallenen, over wie zij zich nader liet inlichten. Tevens sprak zij met vijf jonge mannen, die een ere wacht vormden, allen strijders van het ondergrondse verzet, vier uit Benschop en een uit Oudewater. Onder de indruk van de plechtigheid lieten de dorpelingen, die op het erf stonden en op ae belm van de wetering, J oftertjeAiikt na te juichen en bedeesd zwaaiden zii met nr.-i Onze minister van Buitenlandse Za ken. mr Stikker h-eeft. zoals men géster- avond op de voorpagina kon lezen, in e-en vergadering van economen te Oslo een zo-danige s-ceeoh afgestoken over verkeerde mentaliteit, dat de spaanders eraf vlogen. Er gebeurt wel wat ten bate van de éénwording van Europa en tot behoud van het democratische bestaan van West- Europa. maar, aldus de minister, er is onwil om voor elkaar offers te brengen. En dat beginsel „Ieder voor zich" zal rampzalige gevolgen hebben. Men ziet het weer: noch in het gezin, noch in de onderneming, noch parochieel, noch gemeentelijk, noch nationaal, noch' zelfs internationaal kan het goed gaan, wanneer de leden niet over voldoende gemeenschapszin beschikken. Waar men in een of andere vorm, hetzij met hoofd, hand of geld beleen kan, moet geholpen worden. Ais een 1 dmaat ziek is, moet het hele lichaam meelijden. Dan pas kan het leven van degenen, die de zwaarste klappen krijgen, draag lijk worden. Doch een dergelijke situatie eist aller medewerking. Lieden die in organisaties reeds hard I werken, weten altijd r.og tijd te vin Jen j voor nog meer instellingen. Echter op het gevaar af van overbelasting, terwijl anderen de „kantjes" eraf lopen. Een harde werker meende ons in dit verband op onze vingers te kunnen tik ken naar aanleiding van een onzer laat ste beschouwingen onder de titel: ..Bezin op het gezin". Hij kende collega's, die inderdaad hun gezin bij elkaar hielden, doch zich in eenzaamheid opsloten en voor geen enkel werk te porren waren. De gulden middenweg loopt weer tussen de vader, die nooit thuis en de va-der. die altijd thuis is. Datzelfde geldt ook voor de leden van het gezin. Een voornaam deel van het leven moet li ff gen in het gezin, dank zij een fijne sfeer van gezelligheid en pleizier. ver wekt door bi.idraffen van elk lid van dat gezin Dat kan ook offertjes kosten. Maar de leden dde dat werk verstaan, zijn wel zo getraind in offervaardigheid én ge meenschapszin, dat zij ook voor arbeid ten bate van Kerk en naaste zijn te animeren. Een gezin, dat zogenaamd zich zelf helpt en zich opsluit, mist ook de ge zonde basis van gemeenschapsleven. Zulke gezinnen hebben derhalve een een zijdige waarde. Maar nogmaals, in aansluiting op be doelde vorige Gongslag- voor alles zijn er vaders en moeders nodiig. die weten en demonstreren, ddt zij sociale wezens zijn. Hadden we die genoeg, dan was er even wicht in het leven ook buiten het gezin, zonder overbelasting van bepaalde wer kers. zonder het euvel van vergaderzucht van lieden die het thuis niet meer kun nen wennen ook dat bestaat en zonder het droevige feit van totaal ge brek aan lust tot wat maar op een De woordvoerders deelden tevens mede, dat de Hongaarse autoriteiten de per missie, die particuliere scholen bezaten om Westerse talen te onderwijzen, hadden ingetrokken. Het Russisch is nu de enige vreemde taal, die in Hongarije mag wor den onderwezen. Ook werd bericht, dat de jacht op spionnen thans in Hongarije een hoog tepunt heeft bereikt. De bond van amateurfotografen heeft (Van onze Limburgse redacteur.) dorp van Midden-Limburg werd L oorl°S zo zwaar geteisterd als Montfort. De helft van de huizen is totaal verwoest en de rest werd meren deels ernstig beschadigd. Slechts één woning behoefde na de bevrijding niet met Wedeiopbouw in aanraking te komen. DL.n!wSenhebben daar wat meege maakt. Dat valt met geen pen te beschrij ven. Dagenlang was het er gewoon een hel. Een Engels officier heeft verklaard, dat er van Vrijdagavond 19 Januari 1945 sen uit hun functie geschorst en meer en me* Dinsdagmiddag 23 d.a.v. op dan honderd geïnterneerd. In het bijzon- I Montfort en zijn bosrijke omgeving, waar der de Orden der Franciscanen en Do- j „,.DuitsXs u 'ankgrachten en -- Qe Mijnenvelden hadden verschanst, maar tijdens de plechtige Hoogmis assistentie verlenen. potificale liefst I Jerze.. 'uiffen zeven bombardementen uit, waarbij Ten gerieve van de lezeressen brengt ons blad van heden af elke week een SPECIALE MODERUBRIEK. Onze krant heeft zich de mede- we-king verzekerd "an een deskun- d ge. die door jarenlange ervaring precies weet, wat voor de Hollandse vrouw en jeugd geschikt is en wat gaarne gedragen wordt. De te geven modellen zullen tegen naar verhouding geringe ko-ten en tegen inlevering van een bestelbon als knippatroon verkrijgbaar worden gesteld. Directie en redactie hopen met deze nieuwe rubriek de dames een aangename verrassing te bereiden. zij honderd zware brisantbommen op het centrum van het dorp afwierpen, welke een ontzettende ravage aanrichtten. Sommige huizen werden door voltreffers met fundamenten en al uit de grond gelicht. Enige families, die in de kelder ruimten beschutting hadden gezocht, kwamen in haar geheel om het leven. Meer dan 180 slachtoffers liggen in een massagraf begraven Na deze ontzettende ramp is er onder de energieke leiding van burgemeester Geurts flink aangepakt. De puinhopen werden opgeruimd, de oorlogsschade welke aan de huizen was toegebracht, is reeds grotendeels hersteld en er zijn aan trekkelijke woningen van rode baksteen gebouwd, die opvallend goede gevels hebben, waarin de architect zacht-gele mergel als verbindings- en sluitstenen verwerkt heeft. Op het marktplein, dat royaler dan vroeger het geval was. wordt aangelegd, nadert het gedeeltelijk nieuwe raadhuis zijn voltooiing Er de kerk welker toren wonder boven wonder niet werd opgeblazen, is van binnen en van buiten alweer geheel gerestaureerd. pp 10 Maart 1944 was het zes eeuwen geleden, dat Bisschop Adolf van der Marck van Luik, tot wiens diocees deze streek behoorde, de parochie Montfort oprichtte, welke hij stelde onder de bescherming van de H. Catharina De plechtige viering van dit eeuwfeest heeft dus wei wat laat plaats, maar dat vindt zijn oorzaak in de boven omschreven omstandigheden Kort voor en nog lang na de bevrijding viel or in Montfort aan feestvieren niet te denken, want de mensen hadden toen wel andere zorgen aan hun hoofd De her- •fX'ns werd naar gelukkiger tijden ver- 's Middags om half djtie trekt een door drs. W. Sangers, Kruisheer te Maaseyck. verzorgde optocht door het dorp, welke de historie van Montfort van de oudst bekende tijden tot en met de laatste bladzijden van het bewogen heden zal uitbeelden. De dag wordt besloten met de opvoering van het door A. H. Simonis geschreven openluchtspel „Pastoor Rijksz. De straten van ijk bij Duurstede waren druk versierd en de mensen u op hun Zondags, toen de Koningin gisteren door het stadje wandelde. •aren Morgen begint het feest en het worrlt vo.gens kasstek katholiek gebruik - met een octaaf gevierd De gehele dorps- .-.emeenschap met pastoor en burse- meester aan net hoofd - doet er aan mee Om half tien wordt Zijn Hoogwaardige Doorluchtige vfader Abt van Echt-Lil. bosch door schutters in uniform, het trom melkorps en de fanfare aan de pastorie afgehaald en naar de parochiekerk bege leid. waar hij een Potificali Hoogmis zal opdragen. Zondag 18 Juni a.s zal Mgr Lcmmens. die Dinsdag a.s. met dc Lim burgse bedevaart uit Lourdes terugkeert, Het hooggerechtshof van Singapore heeft de behandeling van het Indonesi sche verzoek tot uitlevering van kapitein Westerling op verzoek van deze. laatste verdaagd tot 21 Juni, zo meldt Reuter uit Singapore. Westerling's advocaat, mr. Massey, vroeg om verdaging .teneinde 'enige ge tuigen te kunnen voorbrengen". Later verklaarde Massey dat een van hen een „onverwachte getuige uit Nederland" was. Westerling had verder zijn advocaat ge vraagd via de Nederlandse consul te Sin gapore pogingen in het werk te stellen om van de Indonesische regering voor zijn vrouw en drie kinderen vergunning te verkrijgen Indonesië te verlaten. Mas sey heeft thans medegedeeld, dat op dit verzoek officieel afwijzend is beschikt. De „Cheshire", die met 700 burgerpas sagiers, onder wie ruim 500 gezinsleden van KNIL-personeel op weg is van In donesië naar Rotterdam. wordt niet. zoals aanvankelijk werd verondersteld op sVoensdag 14. maar reeds op Dinsdae 13 Juni in de morgenuren aan de kade Rotterdam verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbe- houden zal de ontscheping aldaar om 8 uur aanvangen Militairen zowel als ge zinsleden van militairen kunnen niet worden afgehaald, maar worden door het bureau „Havenafvoer" van de dienst kwartiermeester-generaal met autobus sen thuisgebracht, zo deelde men ons van de zjjde van de K. R. L. mede. juichen en bedeesd zwaaiden zij met de hand. H.M. bezoekt enkele woningen Wijk bij Duurstede, dat binnenkort zijn 650-jarig bestaan als stad viert, doch onder de naam Batavodorum of Dorestad reeds in de Romeinse tijd bekend was, zag er al bijzonder schoon uit. Prachtige ere1 poorten en groene slingers im de rijk be vlagde straten. Overal mensen op de stoepen en boven voor de ramen, doch de meeste drukte was op de Markt voor het zeventiende- eeuwse stadhuis, waarin H. M. zich met enige vooraanstaande personen op maat schappelijk gebied over de verschillende vraagstukken van de streek onderhield Onderwijl zongen de kinderen buiten een liederenpotpourri en de gezamenlijke zangverenigingen gaven met begeleiding van het harmoniegezelschap „Concordia" een concert, toen de Koningin op het hoge bordes, dat met tapijten gedrapeerd was, verscheen. De prachtige gevel van het stadhuis was stijlvol met groen en bloemen versierd. Tijdens een rondwandeling door de stad ging H. M. ook enige huizen binnen, drie nieuw gebouwde en drie bouwvallige wo ningen. Om de sigarenfabrikanten tegemoet te komen heeft minister Lieftinck beslo ten de 3 omzetbelasting op de sigaren voorlopig te laten vervallen daar het momenteel nog niet mogelijk is de ban- derolle-belasting te verlagen in verband met de overeenkomst met de Benelux- landen. Binnen afzienbare tijd bestaat echter de mogelijkheid dat in overeen stemming met de Beneluxlanden de banderollebelasting wordt verlaagd. T Katholieke Film Actie heeft haar Landelijk Bureau verplaatst van 's Her- togenboscb naar Amsterdam. Sarphatie- straat 76 (tel. 532381 Het bureau staat mans onder leiding van dr J. M L. Pe ters en drs. A. H B. Briels. Wil moet er zijn om voor elkaar offers te brengen Weg met dat ramp zalige „Elk voor zich". Die mr. Stikker van Heineken was weer best. HENK VAN DER MAZE. Voor de bijzondere politierechter te Amsterdam diende gisteren een zaak, zoals er nog maar weinig door de politie rechter zijn behandeld. Het gold een grote zwendel met valse koffiebonnen, waarbij zeventig verdachten zijn betrok ken. De C.C.D.-rechercthe is er, in sa menwerking met de politie in geslaagd het hele zaakje op te helderen. En de politierechter zei, dat er maar weinigen de dans zijn ontsprongen. Tien van de hoofdverdachten moesten zich nu verantwoorden. De centrale figuur was de 55-jarige A. J. H., die valse vlees-, tabaks-, vee voeder- en koffiebonnen in samenwer king en met behulp van enkele anaere verdachten had vervaardigd. Hij werd veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek Een 51-jarige fabrikant J. K., die als geldschieter was opgetreden en ingre diënten had verschaft, kreeg een gevan genisstraf van twee jaar en drie maan den met aftrek. De overige acht verdach ten werden tot gevangenisstraffen ver oordeeld, die varieerden van èèn jaar en negen maanden tot 10 maanden met aftrek. Met ingang van 1 September a.s. zou er een wijziging van het leerplan van de lagere dagnijverheidsscholen van kracht worden, volgens welke de duur van de lesuren op 50 minuten zou worden be paald, de leerlingen een middag in de week vrij zo-uden krijgen en het salaris van het personeel zou worden herzien. Tijdens het congres van de Vereniging van "irecties van nijverheidsscholen, welk congres gisteren te Groningen werd geopend, werd een ministeriële beschik king ontvangen, waarin werd medege deeld. dat bedoelde wijziging van het leerplan voorlopig is opgeschort tot 1 Januari 1951. (Van onze weerkundige medewerker) De gevolgen van de voortdurende daling van de luchtdruk boven tiet vasteland van Eu opa gedurende net .midden van de afgelopen week zijn niet uitgebleven De wind draa de naar Westelijke richting en kOetere lucnt van ocean sche norsorong be gon bet verhitte v&s'e'and b nnen te stromen. In het Westen van het lanc was het Donderdag t koeler: in het Oosten kwamen toen nog tempera turen van 27 grader voor Geleide lijk drorg de Koelere lucht echter verder landinwaarts door en Vrijdag steeg het kwik nergens in ons land boven de 20 graden. Het was toen ruim tien graden koeier dan Woens dag De afkoeling ging vrijwel ner gens met regen of onweer gepaard, omdat het afkoelingsproces zich zeer' geleidelijk voltrok Alleen in Zuid- Limburg kwam in de nrcht van Donderdag op Vrudag onweer voor, waarbij veertien millimeter regen viel. Wanneer wij de huidige weer- situatie bekijken b.'iikt dat de re gen Kansen ook vcior dit weekend nog V;ein zijn Daar de luchtdruk V-ijdag weer beg.'c te stijgen kwam ons land onder een langgerekt ge bied van hoge luchtdruk te liggen. Ge frontensystemer, van 'n diepe de pressie tussen Usiand en Groenland kunnen hierdoo; moeilijk tot ons land doo-dringen en hebben boven dien weinig te betekenen Men kan daarom tijdens het weekend op overwegend droog weer met nu en dan zonneschijn rekenen, terwijl voornamelijk in het binnenland een kleine stijging van temperatuur mo gelijk is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1