y.O.C. lijdt haar eerste cricket Emma weer le klas nederlaag Volgens Zweeds recept: een 4—1 nederlaag Het begon met een tegen Ter louw Lenstra deed bij 3-0 achterstand de hatelijke nul verdwijnen strafschop goede tijd van Dordtenaren waren aanzienlijk beter dan Neptunus, dat degradeert: 2—1 Critiek op de leiding Neptunus en Zeeburgia degraderen k HH HfcAl Xfc* g*f»8i ITgfeRj MAANDAG 12 JUNI 1950 PAGINA 3 FANNY BLANKERS-KOEN WINT IN GLAS WGO W FOEKJE DIJXEMA KAMPONG UIT OP 41 De toer vau het Nederlands elftal naar Scandinavië heeft wel een bedroevend resultaat voor ons voetbal opgeleverd. Na het 41 -échec in Stockholm tegen Zweden moest de oranje-ploeg gisteren in Hel sinki tegen Finland, een derde-rangs-mogendheid op voetbalgebied, een smadelijke nederlaag met dezelfde cijfers slikken, üe Zweden hadden met grotere cijfers kunnen winnen en de Finnen zouden met kleiner verschil hebben gezegevierd als scheidsrechter Eklind niet zulke domme dingen had gedaan, maar wat niet uit te wissen is: beide nederlagen waren volkomen verdiend en het Nederlandse voet hal staat nu toch wel onderaan op de internationale ranglijst, het kleine Luxemburg niet meegerekend. V oetbalmoe Prestige-verlies Lenstra de beste Abe beeft bet zelf gezien 'jinma en D.W.V eerste klasser NED. BONDSELFTAL TEGEN KOPENHAGEN VAN VLIET EN HIJZELEN- DOORN WINNEN IN LUIK DE HONKBALCOMPETITIE -VV' Finland verslaat onmachtig Nederland Tijdens atletiekwedstrijden te Glas gow won Zaterdag Fanny Blankers-Koen een wedstrijd' over 220 yards in de tijd van 25.4 sec. Haar voorsprong op de tweede aankomende. Sheila Burns, be droeg tien yards. Ze won eveneens het nummer 80 yards horden en wel in 11.5 sec., waarmee ze haar naaste tegenstandster miss Slhives 20 yards achter zich liet. Bij de Zaterdag in Zwaagwesteinde ge houden wedstrijd heeft Foekje Diliema (Vitesse Leeuwarden) de 100 yards ge wonnen in 11-1 sec- en werd zij eerste in het kogelstoten met 9.91% meter. Tweemaal in twee weken heeft Emma in het Feijenoord-stadion zijn meerderheid over Neptnnus getoond. De eerste maal met 10, waardoor deze beslissingswedstrijd nodig bleek. De tweede maal, en dat was dan in die beslissingsmatch van gisteren, met 21, waardoor Emma het eerste klasserschap heroverde en Neptunus in zijn gouden jubileum-jaar naar de tweede klasse moest degraderen. Maar welk verschil tussen die twee W. v. d. Gijp na een half uur niet te- wedstrijden. Toen een voortdurend aan-1 recht wegens buitenspel zou zijn afge- vallend Neptunus en een in de verde- j keurd. Nu bleef er nog een klein kansje Spelmoment van een Nederlandse aanval op het Franse doel tijdens de dames-interland handbal te Den Haag. De Finse doelverdedigrr icon ditmaal de „schoonheidsprijs" verleden jaar was dat Jan van Srhijndel) Laaksonen verdiende deze onderscheiding welwant meermalen stond hij een Nederlands doelpunt in de teeg. Ook in deze situatie brengt hij door goed uitlopen op fraaie wijze redding (Met excüus voor slechte Tele-foto) Aar. wie de schuld te geven? Aan de spelers? Aan de officials? Aan het sys teem? Aan de gehele constellatie in de Nederlandse voetbalwereld? Waarom zouden wij de schuld aan de spelers geven? Zjj hebben over het alge meen wel hun best gedaan en niettemin' gefaald, want zij kunnen niet beter. Ne derland heeft inderdaad op het ogenblik geen betere voetballers. In vroegere ja- ven kwam ons spel nog wel eens tot grote hoogte door het enthousiasme en de wil om het er tegen sterke tegenstanders zo goed mogelijk af te brengen, maar ook die, eigenschap kan ons Vertegenwoor digend team dc laatste jaren niet meer opbrengen. Men krijgt de indruk, dat de spelers, stuk voor stuk. moe zijn, voet balmoe. Lange seizoenen, kampioenswed strijden, promotie-degradatie-ontmoetin gen, beker-, vriendschappelijke wedstrij den, oefenmatcbes tegen Leeds United, Middlesex Wanders enz. enz., het pro gramma van professionals is even zwaar ais dat van de Nederlandse amateurs. En mogen wij dat van de jongens eisen? Heerst hier niet een verkeerd inzicht bij de leiders van de bond, die zo gaarne het zuivere amateurisme willen handha ven en dat valt te begrijpen maar niettemin willen bijblijven met andere landen zonder de daarvoor nodige offers aan tijd en training te brengen? Wat moeten wij voorts denken van de leiders van ons Nederlands voetbal, die na de nederlaag tegen Zweden die raak was er niet in zijn geslaagd de spelers mentaal zo voor te bereiden dat zij op verbeten wijze de Finnen met hoge cijfers onder de voet liepen? Het resul taat is een ongelooflijk prestigeverlies van het Nederlandse voetbal in het bui tenland. Nederland is nu een vierde klas voetbalnatie, die in de toekomst wel eerst een onderhandelaar naar het bui tenland mag zenden om voeling te ne men of men n0§ tegen het Nederlands elftal wil spelen Het heeft geen zin om over systeem of over perspectief te praten. ln het vertegenwoordigende spel, dat Neder land in Stockholm en Helsinki heeft gedemonstreerd, zit mets meer in. Het lid van de keuzecommissie, v®^egh was te Stockholm na J „}oe„e wedstrijd van mening, dat onze l na een uitgooier, steeds weer een klap met de hamer kreeg. Die klaP t Zweedse hoofdstad was hard en J geweest, in Helsinki kreeg men n nog één bij. Volkomen k.o. keert de or j ploeg naar Nederland terug. dat zijn leiders, trainers, vereni»1"»» besturen en spelers zich ernstig zaï moeten beraden hoe uit deze diepe pui te komen. Wat nog te zeggen over de wedstrijd en de spelers? De Finnen speelden een aardig vlot spelletje, dat vooral in de eerste helft in hoog tempo werd uitgevoerd, maar een grote indruk maakten de gastheren niet. En misschien waren zij zelf wel het meeste verrast door het zwakke spel, dat de oranjehemden toonden. Individueel was Lenstra o.i. nog de beste, al kreeg Kijvers te Helsinki de gebruikelijke eer van „uitblinker der gasten" te' zijn. Clavan was ijverig. Hof- ma en Michels faalden volkomen. In de middenlinie was Terlouw maar matig, hij appelleerde veel, hetgeen hij beter aan aanvoerder Stoflelen had kunnen overlaten, die hard sjouwde en na afloop volkomen terneergeslagen in een hoekje van de kleedkamer zat. Hij begreep zo goed. hoe smadelijk deze nederlaag eigen lijk was. De beide achterspelers waren zwak. in het bijzonder Potharst. Keeper Kraak trachtte er nog zo veel mogelijk van te maken, maar hij heeft geen kans gezien de wedstrijd nog te redden door het onmogelijke te doen. Bij de Finnen kreeg keeper Laaksonen de prijs van „beste speler der gastheren". Zwakke plekken waren niet in het elftal te vinden, al maakten Beijar en Vaihela geen sterke indruk. Midvoor Asikainen is een handige sjouwer, een goed techni cus. maar niet snel. Rrtkoenen. dc rechts binnen. was de motor in de voorhoede, die een voortreffelijke partij voetbal heeft gespeeld. Over scheidsrechter Eklind valt niet veel goeds te /.eggen. Het aantal fouten I dat hij maakte, was legio. Hij volgde slecht, stond de spelers soms in de weg, kortom, geen gelukkige greep van de j K.N.V.B. om deze scheidsrechter uit de begaan. Aangezien dit binnen het straf schopgebied was gebeurd, moest hij een penalty geven. En die laatste goal? Ik was mei een der grensrechters in overleg getreden over de tijd: Er waren nog 40 seconden te spelen- Niettemin hield ik een oogje in het zeil. M. i. was er van buitenspel geen sprake en was dit vierde doelpunt beslist goed. Voor de ze kerheid, omdat ik er nog al ver af stond, heb ik dc andere grensrechter gevraagd, of hij gevlagd had. Dat had de laatste niet gedaan, zodat ik het doelpunt moest toekennen. Dé samenstelling van dc elftallen was als volgt: Finland: doel: Laaksonen; achter: Mar tin en Mvntti midden: Veikko Asikainen, Pvlkkonen en Beijar: vóór: Vaihela, Ryt- konén, Yro Asikainen, Stplpe en Lehto virta! Nederland; doel: Kraak; achter: Pot harst en Huybregts; midden; Van der Hoeven, Terlouw en Stoffelen; vóór: Cla van Rijvers, Miehels. Lenslra en Hofma. Scheidsrechter: de Zweed Eklind. voordrachtslijst te kiezen. Een gedrukte stemming heerste er in i de Nederlandse kleedkamer. Die neder laag in Stockholm was nog te verwerken, de Zweden speelden voortreffelijk, maar nu dezelfde nederlaag tegen de Finnen, die klap was veel harder. Die verdoofde en uit die verdoving kwam men pas lang zaam bij. Vooral aanvoerder Stoffelen was steek onder de indruk. Abe Lenstra schudde het hoofd. Dat schot, hé, als dat niet tegen de onderkant van de lat was terechtgekomen, maar er in was gegaan, dat zou de keer van de wedstrijd zijn geweest. Want zij (de Fin nen) stonden op breken. En dat schot, waarvoor Terlouw appelleerde, in de tweede helft, dat was raak. Ik stond met mijn neus bij de doellijn. Daar stonden drie Finnen op. En de bal stuitte tegen een voet van een van die Finnen op en die voet van die man stond een meter achter de doellijn. Dus heeft die bal ge zeten! En Brunt, de secretaris van de Bond, gelooft Abe, want de Fries is niet iemand, die zo maar iets beweert. Over de scheidsrechter raakt men niet uitgepraat. Hij heeft de spelers het ge noegen in de wedstrijd vergald. Eerst die II im Snijders rijdt zijn crerondc als winnaar van de Benelux-wielerronde voor amateurs. veel te zware straf. Penalty. Waqrom.'zéi Kraak Zo erg was het niet, wat. Terlouw deed. Toen dat tweede doelpunt: buitën- spel. Althans zo denken de meeste oranje- hemden er over. Vervolgens dat niet toe kennen van het Nederlandse doelpunt, toen het leder een meter over de doellijn was. En vervolgens die blunder aan het slot, die conferentie tussen scheidsrechter en grensrechter, „ergens in Helsinki", zei een der Nederlandse spelers. Waarop Abe invalt: als die Eklind op die manier in 1) fluit, wordt hij prompt gehangen, wij hebben de heer Eklind gevraagd of de strafschop tegen Terlouw niet een te zware straf voor het vergrijp is geweest, waarop hij verklaarde, dat het hier een strijd om de bal tussen twee spelers was geweest, waarbij Terlouw een „foul" had Gisteren zijn de laatste beslissingen in de promotie-competities der tweede klasse gevallen. In het Feijenoord-stadion speel den Neptunus en Emma tegen elkaar en het ging er op of er onder. De Dordtse club won deze extra kamp met 21 en promoveert naar de eerste klasse ten koste van de Rotterdammers. In West I faalde Zeeburgia. dat slechts één punt nodig had om het vege lijf te bergen in de finale volkomen. DWV. dat op eigen terrein met 4—2 van Zeeburgia verloren had, nam gisteren revanche en Het heeft H.C.C. Ij betrekkelijk wei nig moeite gekost van V.O.C. te winnen, wa.nt nadat de Rotterdammers voor 113 uitgegooid waren, dank zij goed bowlen van .1. J. v. d. Luur (7overschreed H:C.C. II het totaal van V.O.C. voor slechts vier wickets. Waarna H.C.C. II de zaak iets te luchthartig opnam en uit was voor 149. Voor V.O.C. nam A Terwiel de eerste vier tickets en ving no. 5 en 6 uit. Voor H.C.C. II was A. Schuur met een prima 43 topscorer; op hem volgde J. v.. d. Luur met een harde 36 (3 4) V.O.C. deed 8 vangen, het 2r<mdfieiden was echter minder goed. Kampong stelde wel zeer teleur door zich door Haarlem voor slechts 41 runs te laten uitgooien, waarbij A. Harmsen 4 voor 15 en P- Maas 4 voor 9 bowlden. Voor Haarlem werd M Maas met een goede, zij niet geheel kansloze, 61 top scorer. Later maakte Th. Grupping nog een harde 34 (4 X 4, 1 x 6). Toen met de theepauze gestopt werd, had Haarlem 139 runs gescoord en bet won derhalve met 96 runs. A. deWaard met 439 no teerde zeer behoorlijke cijfers voor Kam- P°n£' j A.C.C. (197) had weinig of geen moeite van een volledig Rood en Wit te winnen, dat voor 76 uitgegooid werd. (Sanders 4—30. Van Weelde 4—39) Daarvóór had A.C.C, 197 gescoord, waarvan W. v. Weelde I 62 (1 x 6. 6 X 4). D. de Baare 32 en J. Bregman een harde 34 naf ouf Sparta verliest I V.V.V. begon met tegen, Sparta 179 runs te scoren, waarvan-C. j siagler een zeer fraaie 66 (3 X X 4). Het veldwerk' van Sparta was dit keer niet zo bijzondér I geweest. Sparta antwoordde met 162. Dit maal was L. de Brujjn me^ 37 topscorer en hij had nog bijna de overwinning voor Het Nederlandse Bondselftal, dat Zon- dag a.s op de Olympische Dag te Amster dam tegen Kopenhagen zal spelen, is als 1 volgt samengesteld: Dool: Kraak (Stormvogels); achter: Huybregts (BVV) en De Jong (ADO); 1 midden: Weenin k i j Braban tiaTerlouw (Sparta) en Verbeek (Sparta); vóór! Ver-1 "rjRsi 1 Rijvers (NAC), Langelaan (HBS), Lenstra (Heerenveen) en Hofma (Heerenveen). reserves zijn aangewezen: Saris (Bi VV), Merfens (Willem II). Bauman (AD O) en Steenbergen (Feijenoord). Sparta binnengehaald. Kort voor tijd ging hij als laatste man uit en had Sparta zeer eervol met 17 runs verloren. Alders 531, Pelser 452): L. Borrani (33) en A. H. v. d. Linde (30) lieten eveneens goed bat ten zien. Het veldwerk van V.V.V. viel te loven. Hattrick van De Beus V.R.A. verloor met 4 wickets van H.C.C. I in een wedstrijd met lage tota len (86 tegen 93 voor 6). V.R.A. verloor drie batsmen door run-outs en n.b. door eigen schuld! Voor H.C.C. I bowlde A. de Beus 520. w.o. een hattrick! Een mooi succes voor deze veteraan. H.C.C. I liet aan bat eveneens weinig fraais zien. Nadat W. H. Gallois voor 29 uit was, trad een collapse in en stond het plotseling op 53 voor 6. Doch C. Bakker (28 n. 0.) en H. Rietdijk 1 (n. o.) scoorden hierna de nog ontbrekende runs. Een wed strijd. met uitzondering van de hattrick van De Beus. zonder hoogtepunten. Het veldwerk beider partijen stond echter op een zeer behoorlijk peil, het batten was bedroevend slecht! diging gedrongen Emma; totdat Neptu nus de tactische fout maakte van op een draw te gaan spelen, zijn aanval remde en het accent legde op de defensie, met het gevolg dat Emma in het laatste kwar tier eindelijk los kon komen en de enige goal scoorde. Nu een onafgebroken aan vallend Emma, dat vijf kwartier het ini tiatief had en de toon aangaf en daarin twee doelpunten fabriceerde, waarop in het laatste kwartier eindelijk Neptunus los kon komen maar slechts éénmaal scoorde. In snelheid en techniek was Emma duidelijk de meerdere. Ook in de eerste helft. Maar dat kwam toen nog niet in doelpunten tot uitdrukking. Voortreffe lijk gesteund door hun kanthalves Rou- bos en Smid trok het kwartet-v. d. Gijp: Janus Freek. Cor .en Wim, knap ge assisteerd door linksbuiten F. v. Wel- senis. keer op keer ten aanval, en de hechte Neptunus-verdediging moest tegen de muur. Het was in laatste instantie steeds weer aan keeper Zondervan te danken, dat de score tot de rust 00 bleef. Ook 11a de hervatting bleek het Dordt se defensie-trio Veldhuisv. d. Starre v d. Koogh baas te blijven. En ander maal trok Emma ten aanval, in voor treffelijke combinaties die een sluitend ploegverband te zien gaven. Reeds spoe dig hadden de Dordtenaren succes. Een d.oor rechtsbuiten J. v. d. Gijp afgemeten voor het doel geplaatste vrije schop werd door zijn broer midvoor C. hoog opspringend hard in de touwen gekopt. En toen was het hek van de dam. Everse, Hoogendoorn en Mink moesten bukken onder het wervelend geweld van de Dordtse aanvallen. Nog stond Zonder van pal. Tot die flitsende ren van.J. v. d. Gijp. Door heel de Neptunus-verdediging heen. En toen moest ook Zondervan capitule ren: Janus bracht de stand op 2—0. Dat was na 25 minuten. De strijd zou al met een zijn beslecht, als het doelpunt van voor Neptunus. ■Want het hoge tempo van Emma ging zich wreken. De Dordtenaren zakten af er. moesten terrein prijs geven. Al wst Neptunus heette ging naar voren. De juiste tactiek. Zelfs Everse liep storm „p de roodblauwe veste, waarin Schilten nu voor her eerst druk werk kreeg. Maar hij verzette het prima. Toch liep Nep tunus tot 21 in, toen A. Luijten met een snel afgevuurd hard schot de roos trof. Zou Neptunus toch nog gelijk ma ken? Neen. Emma trok zich in eigen straf schopgebied samen en gaf geen kans meer weg. Zo won Emma met 21. Een uitgela ten schare supporters kwam het veld op, omhing zijn spelers met kransen en droeg hen in triomf naar de kleedka mers terug. Emma wederom eerste klasser. En Neptunus sloot haar 50 ja ren bestaan af met degradatie naar de tweede klas. Tja, zo gaat dat. Op de baan van Rocour te Luik zij» Zondagmiddag sprintwedstrijden gehou den welke een tweevoudig Nederlands succes opleverden: Hygelendoorn won bij de amateurs door in de finale Gosselin Jr. te kloppen en Van Vliet was ditmaal te snel voor Harris»en Astolfi. Uitslag sprint profs.: le serie: 1 Ven Vliet, 2 Scherens, 3 Nihant, 200 meter 122 sec.; 2e serie: 1 Astolfi, 2 Gosseliiv 3 Pauwels, 11.8 sec 3e serie: 1. Harris, 2 Derksen. 3 Gerardin. 11.6 sec.; finale: 1. Van Vliet, 2 Harris op 5 cm., 3 Astol fi, 11.6 sec. De dames-handbalwedstrijd Nederland- Frankrijk, Zondag in 's-Gravenhage ge speeld, is door de Ned. dames met 63 gewonnen. le Klas: VVGA—EDO 15—7, BI. Wit—Scho ten 2—o, sc iiaal-iem—O WO 2—5, HHC—Ajax 7—1. Overgangsklasse A: DWS-'TIW 9—3. Water graafsmeer—Catchers (V—9, ABC—Spartaan H--6, Ajax 2—DOS 5—11; overg.kl. B: HCK— HHC 2 12a ,TSBB—Celeritas 10—9, Sparta— sc Haarlem 2 4—6, HFC Haarlem—RCH 7—17 Met een blik vol ontsteltenis ogen keeper Zondervan en spil Mink de bal na: 21 voor Emma en de knielend: juichende C. v. d. Gijp weet dat zijn club nu promoveren zal. Niet meer dan een goede 16.000 toeschouwers waren in het stadion van Helsinki getuigen van deze Nederlandse debacle. Zc zagen hoe de Finse linksachter Mvntti na 17 minuten uit een strafschop tegen Terlouw zijn land de leiding gaf; dat middenvoor Asikainen na een half uur de voor sprong vergrootte en rechtsbuiten Rytkonen een minuut voor rust dc stand tt op 3-0 bracht. In de 24e minuut van dc tweede helft sextorde linksbinnen zegevierde met 5—3. Wat tot gevolg heeft T -»T t j dat DWV zijn stadgenoot uit de eerste Lenstra het Nederlandse tegenpunt en m dc laatste minuut werd net door klasse verdringt. DWV 4 3 0 1 6 15—7 Zeeburgia 4 2 1 1 5 98 OSV .4 0 1 3 1 1—10 Midvoor Michels bracht vele kansen om zeep. Zo ook in dit spelmoment. Wel plaatst hij de. bal langs keeper Laaksonen, maar ook langs de verkeerde, kant van de paal. (Met excuus als boveii, want ook dit is een Tele-foto). rechtsbuiten Vaihela 4-1 voor Finland, dat daarmee keurig revanche nam voor de het vorig jaar op hetzelfde terrein geleden 4-0 nederlaag. In het met zon overgoten witte sta dion, waarin een prachtige groene gras mat lag, ontwikkelden de Finnen een vlot aantrekkelijk spel niet aardige com binaties in de breedte en in dc lengte, welke door het matte spel van de beide Nederlandse achterspelers, in het bijzon der van Potharst, weldra zeer gevaarlijk bleken te zijn. Wij noteerden een schot van de snelle technisch voortreffelijke Finse linksbuiten Lehtovirta, dat juist naast ging, waarna aan de andere kant een kopbal van Abe na goed aangeven van zijn clubgenoot Hofma juist in han den van de doelverdediger terecht kwam. In de dertiende minuut gebeurde er iets wat achteraf gezien waarschijnlijk van zeer grote invloed is geweest op het re sultaat van deze ontmoeting. Teriouw gaf midvoor Asikainen een duwtje in de rug. waarvoor Eklind terecht een vrije trap toekende. De vrije schop kon juist buiten het strafschopgebied worden genomen. De oranjehemden vormden het bekende muurtje, maar de Finnen bleken tactisch heel wat in hun mars te hebben, want de intelligente Lehtovirta. die de vrije trap wilde nemen, gaf een „hakje" naai de achter hem staande Martin, die een schot loste, dat juist over de lat vloog. Een minuut later schoot Michels, in vrije positie staande hoog over. Finland neemt, de leiding Terlouw wist. toen midvoor Asikai nen trachtte door te breken en de bal inderdaad had vrijgemaakt, niet beter te doen, dan de Fin op ongeoorloofde wijze ten val te brengen, binnen het strafschopgebiedDe scheidsrechter, die enkele minuten tevoren reeds een vrije schop tegen onze spil had uitge deeld, wees naar de witte stip: straf schop! De achterspeler Myntti schoot rustig en laag langs Kraak (l—O). In plaats dat dit doelpunt de oranje hemden wakker geschud had, bleven onze spelers een spel demonstreren, dat com binatorisch niet onaardig in elkaar zat, maar zonder vaart breedtespel fan tasie werd uitgevoerd. De Finse achter hoede, die zeker geen sterke indruk maak te, kreeg daardoor voortdurend gelegen heid zich tijdig te herstellen. Niettemin werden midvoor Michels nog enkele prachtige kansen om de gelijkmaker te scoren, aangeboden, maar zijn schoten vlogen over of langs doel. Intussen bleek Lehtovirta een speler van goede klasse te zijn, al werd het hem soms zeer gemakkelijk gemaakt door het hopeloos zwakke spel van Potharst, die menigmaal de bal maar over de zijlijn trapte al had hij er veel nuttiger dingen mee kunnen doen. Men kreeg overigens duidelijk de indruk, dat onze landgenoten de Finnen volkomen onderschatten, iets, waarvoor in het geheel geen reden be stond. want hadden zij niet onlangs de Denen te Kopenhagen met 21 geslagen? f oorsprong wordt vergroot Na. een half uur wist Finland de voor sprong te vergroten. Midvoor'Asikainen kreeg de bal van zijn snelle linksbuiten toegespeeld, Potharst, die als een be ginneling speelde, werd door Asikainen verrast, Terlouw stak de handen om hoog om aan te geven dat de Fin bui tenspel stond, waarbij hij echter ver gat, dat Huybregts nog enkele meters dichter bij het doel stond dan Asikai nen. Kraak moest uit zijn doel lopen en de harde schuiver verdween langs onze doelman in het net (20). Onze verdediging bleek zo lek als een zeef te zijn. De toch werkelijk niet zo schitterend spelende gastheren liepen rechts en links door onze verdediging heen, waarbij Terlouw voortdurend, zon der reden trouwens, appelleerde voor bui tenspel. Tien minuten voor rust blunder de Potharst wederom, maar een doelpunt ontstond er niet door, want Asikainen trapte juist tegen de uitgelopen Kraak aan. Maar dit was uitstel van executie, want zonder dat de oranjehemden nog maar een moment gevaarlijk waren ge weest doelman Laaksonen had één goed gericht schot te verwerken gekre gen maar dit was bij het terugspelen afkomstig geweest van zijn spil Pylk- konen wilde de scheidsrechter het fluitje al aan de mond brengen als sig naal van het einde der eerste, helft, toen een fraaie aanval van Asikainen bij de rechtsbinnen Rytkonen belandde, die onhoudbaar voor Kraak het derde doel punt produceerde (3—0). Ruststand 3-0 In de tweede helft kwamen de oranje hemden in het veld met de wil de achter stand in te halen. Men kon inderdaad hun volhouden en hun vechten tegen eigen onmacht bewonderen, maar daarmede wil nog niet gezegd zijn, dat onze vertegen woordigers ook goed voetbal speelden. Het enige aantrekkelijke van de ontmoe ting was, dat nu beide doelen om beurten in gevaar verkeerden. Nu eens was het Lehtovirta, die Kraak op de proef stelde en dan weer was het Michels of Rijvers die het doel der Finnen wel zochten, maar de richting volkomen kwijt waren. Na een kwartier de stand was nog steeds 3—0 in het voordeel van Finland kwam Vsrlegh naar de zijlijn om en kele aanwijzingen te geven. Intussen was Rijvers naar de rechtsbuitenplaats ver huisd. Abe Lenstra kwam naast hem staan en Clavan bezette de linksbinnenplaats naast de zeer zwak spelende Hofma. Ook bij de Finnen volgden enkele omzettin gen. Abe scoort tegen Langzaam maar zeter werd de druk op het Finse doel sterker; Terlouw stond enkele malen over de helft. Maar het schieten en het koppen waren zo slecht, dat Laaksonen, die het wel druk had, het toch niet bepaald moeilijk kreeg. Toen er nog 20 minuten te spelen wa ren, kreeg Lenstra met een kopbal van Michels'het leder in vrije positie, een hoog schot in de rechterhoek volgde en de achterstand was verkleind (3—1). De druk op het Finse doel werd. het sprak welhaast vanzelf, na dit doelpunt nog groter. Een kogel van Abe Lenstra sloeg tegen de onderkant van de lat het veld in, Waarschijnlijk het beslissende ogenblik van de wedstrijd, want de Fin nen moesten het tempo aanmerkelijk ver lagen door de grote inspanning in de eer ste helft en een tweede tegenpunt had on ze tegenstanders een morele klap gege ven, welke zij wellicht niet meer te bo ven waren gekomen. Deze pech demora liseerde de oranjehemden zo mogelijk nog meer. Eensklaps was de fut er vol komen uit, men bleef druk uitoefenen, maar de harde onverzettelijke wil om de wedstrijd toch nog uit het vuur te slepen, ontstaan na het doelpunt van Lenstra, was al weer verdwenen. De Finnen profiteer den er van en wisten met enkele ge vaarlijke snelle uitvallen opluchting voor de achterhoede te brengen. Incident als slot En juist toen scheidsrechter Eklind een kleine conferentie hield bij de zijlijn met een zijner grensrechters over de"tijd be landde een verre trap bij de Finse rechts- b ui ten aiheia. Onze achterhoede stak de handen omhoog wegens buitenspel, doch Eklind was nog steeds in conferentie en zag op dat ogenblik niet eens het gevaar, dat er voor het Nederlandse doel dreigde. En juist toen hij en de grensrechter tot overeenstemming waren gekomen, zag hij de bal in het Nederlandse doel verdwij nen. Met een positief gebaar, van verre afstand, wees hij naar het midden; doel punt! Een potsierlijk incident, dat algehele verwarring veroorzaakte. Alle oranjehemden, Kraak voorop, hol den naar de andere kant van het terrein om de Zweed op zijn fout attent te ma ken. maar hij trok zijn beslissing niet in (4 1). Even later floot hij het einde en ver dween hij in volle spurt naar de kleed kamer, net of hij zich een beetje schaam de voor zijn lang niet feilloze leiding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3