Zware race onder een enorme belangstelling Van Est mocht niet winnen Snijders wint de 268 kilometer Benelux-wedstrijd Sportwagenraces op het circuit van Zandvoort P.S.V. kon pas in verlenging baas worden over Excelsior I! I ■SB Laga wint het hoofdnummer van de Koninklijke r J I CRITERIUM VAN ETTEN V Ook Haarlem-zege op D.H.C. was maar net op het kantje af; tweemaal 2—1 P. en D. 3e-4e klassen MAANDAG 12 JUNI 1950 PAGINA 4 Drie grote rivalen Het regende uitvallers ben vluchteling ETTEN: EEN VOORBEELD Mangelaars tweede op een meter Prof.-criterium Hofland eerst in Hoorn WATERPOLO-COMPETITIE Finale VOORTING WINT BOSSCHE VEEMARKT-CRITERIUM Halve finales om de K.N. V.B.-beker HAARLEM—D.H.C. P.S.V.—EXCELSIOR Hascoffe gaaf KEN WHARTON WINT IN DE HALVE LITER-KLASSE JUBILEUM-BEKER VOOR TRITON SlPIllilI Ve MM| lllllbÉtflllIll5 TWEE-KILOMETER ZWEM WEDSTRIJD Spannend nummer Intern. 500 c.c. klasse H.F.C. KLIMT NAAR 2e KLAS I Concordia, Cromvliet en R.V.C. degraderen naar 4e klas Gerrit Schulte won dank zij bliksem-offensief ETTEN, Zondagavond. De dertig duizend geestdriftigen rond het nieuwe Ettense circuit drie en een halve kilometer in een broeiend hete zon hadden het alle maal zien aankomen: dat De Rijcke, de jonge en overmoedige Belg die het gewaagd had in een dolle solo-jacht ever vijf, zes moeilijke ronden deze uiterst merkwaardige race te forceren, tenslotte toch zou worden ingelopen door een peloton, dat aangevoerd werd door lieden als Schulte, Middel kamp. Schotte en Van Est, en dat voor het overige alles bevatte wat de misschien niet zo bar sensationele, doch in ieder geval moordende eerste 180 kilometers min of meer had weten te overleven. Want De Rijcke, een kind kon dat zien, reed met open ogen en een versnelling welke alleen héél groten overleven, zijn eigen noodlot tegemoet. Hij was het geweest, die eindelijk! ruim vijftig kilometers voor de finish en in gezelschap van de altijd rumoe rige Brabander Schoenmakers voor goed een einde had gemaakt aan de eindeloos lijkende serie van schermutselingen waarmee we de feestelijkheden waren begonnen en die tot ver in de tweede helft van de wedstrijd hadden voortge duurd. Schermutselingen waarbij men met vuur en geestdrift vocht om de vele premies waarop ook deze jubileum-ronde van Etten prat mocht gaan; schermutse lingen echter ook waarachter men onop houdelijk de regisserende hand ontdekte van de grootheden, voor wie de hoofdrol len in deze strijd op het Ettense circuit waren weggelegd; Van Est, die vóór de race al met een levensgrote lauwerkrans langs de tienduizenden een triomftocht gereden had; Gerrit Schulte wiens repu tatie (als wegrenner) de laatste tijd wel een beetje geleden had en die kennelijk bijzonder veel prijs stelde op een over winning; en.... natuurlijk Theofiel Middelkamp, de ex-wereldkampioen, die tijdens de jongste Ronde van Nederland al had laten zien, dat hij nog altijd in staat is, een race te dirigeren en die ken nelijk ook in Etten startte met het edele voornemen, de dertig duizend langs het lijntje te laten zien, dat hij alles behalve reeds tot de half versleten veteranen be hoort.... En men mocht dan ln Etten een start- lijst in elkaar getimmerd hebben zoals zij lm Nederland nog slechts zelden werd vertoond (alleen de Poolse kame raad Klabinsky was door zijn eeuwige paspoortmoeilijkheden verhinderd, aan het festijn deel te nemen); het mocht verder zo zijn, dat men vooral ook on der de buitenlandse deelnemers nog wel drie, vier andere favorieten voor de overwinning kon aanwijzen: het bleek al gauw, dat „Etten" niettemin zou uitdraaien op een prlvé-gevecht tussen de drie knapen die op dit ogen blik ln de Nederlandse wegrace-sport de toon aangeven. En van hen was het alleen Wim van Est, die, opgejaagd door de premies zo nu en dan deelnam aan de schermutse lingen die er kennelijk toe dienden, het veld wat uit te dunnen alvorens we dat robbertje tussen de drie grote rivalen ln alle felheid zouden gaan uitvechten. Er waren nogal wat schermutselingen, zoals gezegd. Het begon in de eerste de beste ronde al met een niet serieus be doelde uitlooppoging van de Belg Blom- me. Geen ronde later zat ook de Luxem burger Diederich, die een Franse étappe race in de steek gelaten had om in Etten aan de start te kunnen gaan, achter een premie aan te jagen, doch pas na veertig km., toen er zich aan de kop een groepje dreigde te vormen dat meteen hard door wilde gaan Van As, Faanhof, De Kor- ver en.Frans Vos sloeg men in het peloton alarm en joegen Schulte en Van Est hoogstpersoonlijk de vluchtelingen achterna. Drie ronden later probeerde Vos het nog eens. Het zou zijn laatste poging worden. Peters, Schulte's co-equipier, sprong achter hem aan en Schuit e-zelf dirigeerde het jmloton met zoveel fel heid, dat Vos geen ronde later alweer teruggezakt was tot in de achterhoede en dat hij vermoedelijk op dat ogen blik al ontdekt had, dat men vandaag geen Vosoverwinning duldde. Schermutselingen dus slechts Zelfs toen de kleine Belg Vermeiren plotseling met een felle demarrage naar voren sprong en hij uitstekend gezel schap kreeg: een Savelsberg die van ron de tot ronde beter scheen te gaan rij den, een De Hoog die er knap hard aan trok, en een Dolf Verschueren die het weliswaar voornamelijk op premies had voorzien, doch die er niettemin toe bij droeg, dat de voorsprong van dit groepje geleidelijk aan tot boven de dertig secon den groeide. Vermeiren hield het echter niet. Hij mocht zich troosten: het regende uitval lers, links en rechts rond het circuit. Blomme, de man die de vijandelijkheden geopend had, gaf de strijd op nog voor het werkelijk ernst begon te worden. Ce- rami, de befaamde Italiaan, reed voorbij de ravitailerlngspost zonder verdere op gaaf van reden het circuit af en liet zich verder niet meer zien. Impanis, de be faamde Belg, viel zo onopvallend uit, dat de meeste toeschouwers niet eens geloof- den, dat hij wel aan de start geweest was_ Diederich sneuvelde met een lek b-oaje en vele anderen, waaronder Vos, Faanhof, Vermeiren, Peters en Vincken sneuvelden alleen omdat zij niet opge wassen bleken tegen de hitte, de afstand en de moeilijkheden Nog vijftig kilometers!.... En nog steeds leek alles mogelijk Het was daar, dat De Rijcke overschakelde naar een versnelling zo groot, dat men er pijn van aan de ogen kon krijgen, en dat hij eerst met Schoenmakers en geen ronde later alleen het peloton vaarwel zei met een haast en een overtuiging, die vriend en- vijand duidelijk maakte 1, dat de Belg het regelrecht op de overwinning had voorzien Maakte hij een kans? hoewel verder dat wat er van het peloton nog overgebleven was, prompt in drie stukken uit elkaar viel (het laatste stuk mocht men meteen wel afschrijven!), vormde zich na enkele ronden reeds achter de haastig voortjakkerende De R(jcke een groepje, dat zo rustig en met zoveel vertoon van superioriteit achter de vluchteling aanging, dat het voor de eenzame Belg maar weinig goeds voor spelde. Dat groepje? Savelsberg, De Hoog, De Korver, Schulte. Jansen. Mid delkamp. Van As, Van der Zande. Van Royen, Sijen, Van Est en Schotte! en daarmede hebt gij dan alles gehad wat in deze race een rol van betekenis speel de. De Rijcke werd door zijn secondanten langs het lijntje kennelijk niet nauwkeu rig op de hoogte gehouden van wat er achter hem allemaal gebeurde. Wat er precies gebeurde, dat het achtervolgende gezelschap zo zeker was van zijn zaak. dat het die Belg met zijn dertig geconden voorsprong maar rustig voor zich uit liet spartelen, wachtend óp het onvermijde lijke ogenblik waarop hij om hulp, bij stand en genade zou beginnen te jamme ren» Dat moment kwam toen de groep- der-favorleten van uit de achterhoede nog wat versterking had gekregen van ETTEN, Zondagavond Dertig duizend toeschouwers rond een circuitje van slechts 3% km.? Wie verwachtte, dat het in Etten met al die toeschouwers on vermijdelijk zou uitlopen op wat men sierlijk „vlekjes op de orga nisatie" pleegt te heten, had het mis. In Etten heeft men niet voor niets vijftien jaren ervaring. Zel den werd in Nederland een wed strijd georganiseerd, waarbij men de zaak zo keurig geregeld had. Kennelijk hadden de organisatoren zich niet tevreden gesteld met het componeren van een inderdaad in drukwekkende startlijst-vol-be- roemdheden, men had er tevens voor gezorgd, dat de race een keu rig en sportief verloop kon heb ben. Niet alleen het Ettense co mité, onder aanvoering van de geestdriftige voorzitter en ex- Maastrichtenaar Dresens, verdient daarvoor lof, doch vooral ook de politie, die knap werk verrichtte op een charmante wijze. En bo vendien: de man-aan-de-microfoon die de dertig duizend toeschou wers vijf uren aan één stuk bezig hield, verdient een krans. Wij heb ben wel races meegemaakt, waar bij we eeri dergelijke microfoon- artiest, die de affaire èn de toe schouwers op temperatuur weet te houden, hard hebben gemist...» Lamtoridhs, Voorting, v. d. Kerokhoven en v. d. Veken, die onopgemerkt een knap stukje wielersport hadden ver toond. Dat moment kwam vooral toen Schulte en Middelkamp naar de kop van het peloton gleden en zij daar een ronde lang met zoveel voortvarendheid aan het tempo rukten, dat do Belg het gevoel kreeg alsof hu plotseling stil stond. Het peloton in de bocht tijdens de Ronde van Etten met garantie-certilicaat In theorie was hij bij voorbaat verlo ren. Want hoewel het tempo nu nog een stukje de hoogte in ging het had alreden. Maar zelfs deze 1 die tijd rond 40 k.m.u. gehangen en'veel en na enkele ron Zaterdag is de derde Benelux-wegwed- strij'd verreden, welke echter geen Bene- lux-karakter droeg, daar geen Luxem burgers hadden ingeschreven en de 6 Belgen verstek lieten gaan. Van start gingen nu 94 Nederlandse amateurs, die Zaterdagmiddag om 2 uur uit Breda ver trokken naar het Zuiden om 50 km. in België te rijden en dan weer via Breda Den Bosch, Utrecht naar Amsterdam te trekken, een afstand van 268 km. Aanvankelijk kwam er in de strijd wei nig tekening Eerst in de omgeving van Den Bosch, na 115 km. maakte een kop- groep van 10 renners zich los en nam ge leidelijk een voorsprong. In de Betuwe, waar de tocht langs Zaltboonmel ging, begon de onderlinge strijd. Het waren Roks uit Sprundel en Dekkers uit Eind hoven, die zich loswerkten en die in Utrecht een voorsprong van 2 minuten hadden. Op 2 minuten voegden gezamen- lijk 6 andere renners: Snijders (HaUweg) Holleeder (Amsterdam), Mangelaars (Hoogerheide), Matzen en Patsie Wilte- kes (Amsterdam) en Ris (Den Helde Moedig hield het tweetal aan de kop veie kilometers lang vol, maar zij konden niet verhinderen, dat hun voorsprong lang zamerhand verminderde en met nog iu km. voor de boeg waren de 8 renne*!®, Ouder-Amstel weer verenigd en hadden Roks en Dekkers moeite het tempo te volgen. Nog voor niéuwer-Amstelmet nog 4 km. af te leggen trok Mangelaars er tussen uit. Snijders ging onmiddellijk met hem mede en even later wist ook Matzep Zich met een sprint bij dit twee tal te voegen. Op de Amstelveense weg ontbrandde de eindstrijd: aan eikaars wiel draalden ze het Stadionplein op. In de eindsprint was het tenslotte Snijders, die met een meter voorsprong op Man gelaars de finish achter de eretribune op het nieuwe asfaltdek rondom het Stadion passeerde. De uitslag luidt:. 1. Snijders. 7 uur 52 min 34 sec.; 2. Mangelaars op 1 meter; 3. Matzen op 5 meter, 4. Willekes 7 uur 54 min 49 sec.; 5. Dekkers zelfde tijd; 6 Roks zelfde tijd; 7 Holleeder zelfde tijd; 8. Ris 7 uur 55 min. 34 sec.: 9. Witteveen 8 uur 0 min. 5 sec.; 10 Van Breenen, In afwachting van de amateurs werd op de nieuwe asfaltbaan rondom het Olympisch Stadion te Amsterdam een wielercriterium voor profs, verreden waaraan ook Van Est deelnam. De wed strijd zou gaan over 80 km„ doch werd wegens het voortijdig aankomen van de amateurs twee keer plotseling ingekort. In plaats van nog 37 ronden (ieder van 800 meter) zouden er nog 10 worden ver- lp waren nog te- cten werd aange kondigd, dat bij de volgende de bel zou luiden voor de laatste ronde. Op dat mo ment was het gehele peloton nog bijeen en in de sprint bleek Bijster de sterkste. Het criterium was van 80 km. ingekrom pen tot ruim 55 km. 1. Bijster, Haarlem, 1 uur 10 min. 36 sec.; 2. Bakker, Zaandam; 3. Voorting, Haarlem; 4. Ladenius, Amsterdam; 5. v. As. Roozendaal. Hofland uit Beverwijk, die de vorige u/eek de Ronde van Alkmaar wist te winnen, zegevierde Zondag in de Ronde van Hoorn voor amateurs. Hij legde de 100 km af in 2 uur 27 min. 17 sec. Het fruitmarkt-criterium in Den Haag bracht de volgende winnaars: veteranen 30km.: Duquesnoy 47 min. 38.2 sec.; nieuwelingen 40 km.: B'lakenburg 1 uur 1 min. 39 sec.; amateurs 80 km. A. Du- kers m 2 uur 2 min. 49 sec., allen uit Hen Haag. He Ronde van Crooswijk te Rotterdam bij de amateurs gewonnen dioor H. Brinkman uit Maasland die over dé 100 km. 2 uur 39 min. 56 sec. deed, en bij d'e nieuwelingen door J. Vlamings Uit Steenbergen 50 fcm. 1 uur 8 min. 12 sec. De Ronde van Amsterdam-Zuid voor amateurs was voor de Amsterdammer jiAAdl,e uur 37 min. 36 sec. deed over de 100 km. Boersma uit Haarlem won te Spekhol- zerheide de Juliana Jubileumrit voor amateurs en Luchies uit Hoens'broek voor nieuwelingen. Te HiUegersberg werd voor de hoofd klasse heren de waterpolo-wedstrijd SVH 't IJ gespeeld. De uitslag was 22. gesip.gew.gel. vrl. pt. doelp Zian Meeuwen HZPC SVH IJ HVGB 4 13—— 5 4 26—16 2 15—17 1 8—15 1 4— 7 0 7—14 In Noordiwijk werd de landen-equlpe- wedstrijd op sabel gehouden tussen Ne derland en Engeland. De Engelsen won nen met een kleine touché-zege (64 tegen i 60 on tv. treffers). Beide teams hadden 8 gewonnen partijen geboekt. Een halve ronde slechts. Toen zetten we een streep door het avontuur De Rijcke het had de Belg in ieder geval een premie van honderd gulden opgeleverd en hij mocht dus niet klagen en begonnen we aan de finale. Rond het circuit heerste een spanning alsof het om heel wat ergers dan alleen maar om het jubileum-criterium van Et ten ging. Nog zeven kilometers slechts! Met achttien knapen in de kopgroep en met naar ruwe schatting twee duizend verschillende mogelijkheden om ons aan een uitermate boeiend slot van een lange en zware wedstrijd te helpen En juist toen men verwachtte, dat de achttien lieden aan de kop van deze twee duizend mogelijkheden toevallig de minst spectaculaire zouden kiezen een massa-sprintje op een voor dat doel net iets te smalle weg juist toen speelde Gerrit Schulte zijn beste troef uit: zijn nog altijd fantastische demarrage. En weer zoals in de Ronde van Nederland was het 't eeuwige enfant-terrlble Theo Middelkamp, dat deze demarrage met een even felle sprong beantwoordde. Doch kennelijk had men het boelende spel ditmaal beter geregisseerd. Een ron de lang moest Middelkamp niet alleen demarrages van Schulte, doch ook van Wim van Est beantwoorden en tegen dat gezamenlijke geweld was ook de man uit Wieldrecht niet opgewassen. Zo besliste Schulte dan In de voorlaat ste ronde dit criterium van Etten in zijn voordeel. Middelkamp reed er met een verdienstelijke tweede plaats, na een eindsprint waarin hij Schotte makkelijk vloerde nog een fraaie troostprijs uit. Doch men kreeg het gevoel, dat deze troostprijs de ex-wereldkainpioen slechts matig bevredigde. En ongetwijfeld wor den Zondag a.s. op de Valkenburgse Cau- herg de feestelijkheden op dezelfde voet, en met misschien nog méér felheid, voortgezet! Zondag is het Bossche Veemarkt-cri terium voor amateurs gereden. De Haar lemmer Adri Voorting" zette er dadelijk na het startschot een flinke vaart in en voordat men in het peloton goed begreep dat deze uitlooppoginf serieus bedoeld was, had Voorting al een halve ronde voorsprong. Hans Dekkers uit Eindhoven ging er achteraan en mèt hem volgde het gehele peloton in zulk een vaart, dat het scheen dat Voorting's poging vruch teloos zou zijn. Maar moedig doorstond hij dit gevecht en na 36 ronden rende hij met een fantastische spurt op het pe loton af, dat hij meteen klopte. Met Die- lissen, Nulkes, Kouwenberg, Peters en v. d. Heijden vormde hij een nieuwe kopgroep, won de meeste premies en toen duurde het niet lang of opnieuw was het peloton gedubbeld De uitslag luidde: 1. A. Voorting, Haarlem, 100 km. in 2 uur en 15 min.; 2. op een ronde P. Peters. Haarlem; 3. Dielissen Beek en Donk; 4 J. Nulkes, Tilburg; 5. Kouwenberg, Eind hoven; 6. F. v. d. Heijden, id.; 7. (op 2 ronden) J. Massuger, Oisterwjjk'; 8. C. Paijmans, Tilburg; 9. Maanen, Valkens- waard; 10 Piket, Eindhoven. De twee candldateai, die als zodanig reeds een paar weken geleden herken baar waren, Haarlem en PSV, hebben zich inderdaad als de laatste twee Beker-candidaten in de finale geplaatst. De Haarlemmers versloegen DHC met 2—1 en ook de Eimdhovenaren bleven met 2I Excelsior baas. Maar in beide wedstrijden hebben de tweedeklassers uitstekend partij gegeven. En pas heel op het nippertje zijn Haarlem en PSV aan hun finale-plaats gekomen; PSV had er tegen Excelsior zelfs een ver lenging voor nodig t De wedstrijd tussen Haarlem en DHC op het Haagse VUC-terrein wds levendig en snel. Het begin was al meteen sen sationeel, want nauwelijks was er afge trapt, toen Smit uit een voorzet van links onvervaard inknalde: 10. De Haarlem mers behielden nog enige tijd het initia tief, doch brachten het niet verder dan een serietje corners; toen ging spoedig DHC de eerste viool spelen en nu ver oorzaakten de Delftse aanvallen her haaldelijk een paniekstemming in de verdediging van de eersteklasser. DHC miste echter te veel kansen; tot in de derde minuut vóór rust eindelijk Nieuw- poort een fraai sluitende a ar.va Is combi natie met de gelijkmaker bekroonde: l—1. Tegen veler verwachting in wisten de groenzwarten gedurende het eerste ge deelte van de tweede helft hun hoge tempo te handhaven, doch tot doelpun ten kwamen zij niet, ook al omdat links buiten v. d. Clooster een zekere goal be dierf door te grote „hand"-igheid en Haarlems back Kors eenmaal op de doellijn nog kon redden. Het was een vrij goedkoop goaltje waarmee Haarlem zich zeven minuten voor het einde in de Beker-finale plaat ste: DHC-keeper van Schayk pleegde de misgreep van zijn leven en Roozen ken- de geen genade: 21 -^e Delftenaren probeerden het nog met een wijziging ln hun opstelling, maar tevergeefs; zij stier ven een zeer eervolle Beker-dood. Zoals verwacht was bleek PSV op het NAC-terrein te Breda in technisch op zicht duidelijk de meerdere van Excel sior, maar de Rotterdammers stelden daar zo'n enorme geestdrift tegenover, dat dit verschil genivelleerd werd. Excel sior speelde zijn beste Beker-wedstrijd van dit seizoen en dat wil met de staat van dienst van deze ploeg heel wat zeg gen Het PSV-doel zat meermalen „knijp" maar het bleef voor doorboring gespaard. Aan de andere kant toonde in laatste instantie v. d. Torre zich weer een zeer bekwaam doelman, die er voor zorgde dat ondanks de betere spelkwaliteit van PSV de stand bij de rust nog 0—0 was. Toch namen de Eindhovenaren de lei ding, 25 minuten voor het einde overigens pas: een verrassend schot van Bijen bracht de stand op 19' Excelsior bleef gestadig doorzwoegen en het harde wer ken werd ook beloond; Bak produceerde de gelijkmaker 1—1, 10 minuten voor het einde. Er moest verlengd worden. Beide ploe gen speelden op de verdediging, namen geen risico, vertrouwden blijkbaar op hun scherpschutters bij eventuele straf schoppen. Zo ver liet de PSV-rechtsbln- nen Van Elderen het echter niet komen. Met een drieste solo-actie stootte hij 2 minuten voor het einde van de verlen ging door tot in 't hart van de Excelsior- verdediging en zijn prachtig gerichte en bar harde schot vloog juichend in de touwen: 21 en PSV in de Beker-finale, maar ook voor Excelsior een zeer eer volle Beker-dood. Advertentie De befaamde Ken Wharton, geheel links, zo voordelig mogelijk door de bocht tijdens de autorace in de 500 s.s. te Zandvoort, die door hem gewonnen werd. Begunstigd door prachtig weer hadden Zondag op het circuit van Zandvoort nationale sportwagenraces plaats in de klassen 750 c.c. (A), 1100 c.c. (B), 1500 c.c. (C), 2000 c.c..(D.) en boven 2000 c.c. (E). In klasse A (tot 750 c.c.) had bij de training Hoogeveen op Minor (650 c.c.) de snelste ronde gereden met een gemiddelde van 97,17 k.m. en tijdens de wedstrijd liet hij duidelijk zien, dat zijn wagentje onbetwist de snelste was. Op de tweede plaats nestelde zich Kreisel op Renault 4, doch deze verspeelde ln de negende ronde een wiel en was uit de strijd. Zijn plaats werd ingenomen door Nortier. ,Q11 H Uitslag: 1 Hoogeveen op Minor, 39.11.8, gem. 96.28; 2 Nortier (op 1 ron£e>', nault, 4; 3 Langestraat, Dyna-Pankimd, 4 Rjjshouwer, Renault 4; 5 Jonkers, Re nault 4; 6 V. d. Klooster (op 2 ronden), D.K.W.; 7 StrolenbergB.M.WSnelste ronde: Hoogeveen 96.28. Klasse B In klasse B (tot 1100 c.c.) had Van Houten op Fiat de snelste ronde tijdens de training gemaakt met een gem. van 104.03 k.m.) De sensatie was hier, dat Visser op M. G. de eerste ronde voor zijn rekening nam; hij werd toen verdrongen door Van Houten, die geen concurrentie meer had toen Visser met een defecte versnellingshandel na de twaalfde ronde het strijdperk moest verlaten. Uitslag; 1 Van Houten, Fiat, 37.27.2, gem. 100.76; 2 Reijs, Skoda; 3 Pieksma, Fiat; 4 Oosten, Raley, op een ronde; 5 V. d. To-1 ren, Simco 8, op een ronde; 6 Zwart, M.G., op een ronde. Snelste ronde; Van Hou ten 103,45. In klasse C (tot 1500 c.c.) had Gatsoni- des vijf ronden lang de leiding; hij maak te de snelste ronde met gem. 108,99, doch brak toen zijn linkerachterwiel. Van der Lof nam de kop over en werd als win naar afgevlagd. Uitslag: 1 V. d. Lof, M.G., 36.29.8, gem. 108.38; 2 Kühne, M.G.; 3 Molenaar, M.G.; 4 Roeloffsen, M.G. Snelste ronde: Gatsoni- des, 108.99. In klasse D (tot 2000 c.c.) nam V. d. Tuyn op Cotura B.M.W. voor de snelle Roosdorp de kop, maar slipte en was uit de strijd. 1. Roosdorp, Ferrari, 34.22.3, gem. 109.78; 2 Beemsterboer, BMW, 36.20.6; 3 Rams- horst, Bugatti (anno 1923!), 1 ronde ach terstand); 4 Göttgens, Citroen, op 2 ron den. Snelste ronde: Roosdorp, gem. 109.78. Tijdens dc rociwcdstrjjdcn, georgani seerd door de Koninklijke, ook dit jaar weer gehouden op de Bosbaan tc Am sterdam, heerste ditmaal niet de feeste lijke stemming, die anders zo typerend voor deze races is. Het heengaan van dr R. J. Th. Meurer, de man die zestig jaar deze wedserijden heeft geleid, die ook de motor was in het totstandkomen van de unieke roeibaan, was daarvan de oorzaak. Slechts de vlaggen van de Koninklijke en de Ned. Roerbond wapperden half stok op de tribune. Nereus had zich, door het aannemen van de rouw, geheel teruggetrokken. Daarbij kwam nog dat de grote ploegen van Njord, door het lustrum te Leiden,, niet vande partij wa ren. Qualitatief stonden de verrichtingen niet hoog, hetgeen speciaal geldt voor de burgerverenigingen, gevolg van het feit dat de jonge mannen te weinig intensief kunnen trainen na hun dagelijkse plicht volbracht te hebben. Hier en daar be haalden de burger-roeiverenigingen nog wel een overwinning, doch ondanks de afwezigheid van Nereus en Njord waren de studenten toch superieur in de be langrijkste nummers. Successen van I riton Triton legde beslag ou de meeste senior-overwinningen en behaalde de door dr Meurer gestichte wisselprijs, de Jubileumbeker. De Utrechtenaren zege vierden in de oude vier met en zonder Stuurman, de oude twee en de vier zon der. Alle ploegen waren van prima ge halte, zodat een woord van lof aan coach dr Hiugst zeer zeker op zijn plaats is. De oude vier met een reserve roei end zat goed bij elkaar, gaf prachtig waterwerk te zien en behield gedurende de hele race zijn goede cadans. Deze ploeg In de competitie om het clubkampioen- schap dammen behaalde „Gezellig Sa- ■7 overwinning op B~~ menzijn" (A'dam) een 13- DCL (Leeuwardeh). Een estafette-ploeg van Sagitta bracht in Amsterdam het Ned. record meisjes- estafette 4 x 80 meter van 41,7 sec. op 40,9 sec. 'v- <2^4, Laga won de klassieke race „overnaadse vier" op dc Amsterdamse Bosbaan de Delftse studentenploeg rechts onderaan reeds in gewonnen positie. behaalde Zaterdag, weliswaar met de wind schuin achter, de bijzonder fraaie tijd van 6.58 4/5. In de vier zonder de resterende 4 roeiers uit de oude acht viel ook het verzorgd sturen op. De ploeg gleed als het ware over het water door de regelmatige lange slagen, die steeds het water vol pakten. Laga gaat ook weer meespreken en behaalde de overwinning in het hoofd nummer, de jonge acht B. Ook de jonge 4 B en de overnaadse 4 werden gewon nen door de Delftse studenten. Willem III was weer de beste burger- vereniging, Neumeier brak na 800 m- de weerstand van Stolk (De Maas). Van der Meer behaalde hier de tweede plaats. Ook de lichte vier van Willem III won met overmacht, Wellicht een toekomstige stuurmanloze! R.I.C. boekte de eerste overwinning in de gladde boot.nl. in de jonge 4 A. Dit ploegje zal zeker nog meer van zich doen spreken. Ook Phocas (Nijmeegse studen ten) deed enkele goede dingen, al dong deze club nog niet mee in de prijzen. Bij de dames was het de oude acht van Dc Hoop, winnares in de Hollandia-race, die ook nu weer op fraaie wijze beslag legde op de eerste plaats. De jonge acht was voor het Spaame. De technische uitslagen der voornaam ste nummers luiden: O'ide twee: 1 Triton 9.43,2; 2 Die Leythe 9.57,4. Oude skif: 1 Willem 3 (Neumeier) 8.41,3; 2 Willem 3 (v. d. Meer) 9.3,1; 3 De Maas (Van Stolk) 9-10,1. Overnaadse vier: 1 Laga 8.25,0; 2 Argo <a 8.28,3; 3 Viking 8.36,1; 4 De Laak 8.36,3; 5 R.I.C. B 8.40,1. Jonga acht A: 1 Njord 7.1,3; 2 D.D.S. 7.22,0; 3 Triton 7.38,1; 4 Phocas 7.45,0. Jonge vier B: 1 Naga 7.48,3; 2 Triton 7.53,2: 3 De Hoop 8-2,1; 4 Argo 8.6,2. Lichte vier: 1 Willem 3 8 3,1; 2 D.D.S. 8.21,2; 3 Triton 8.27,0, 4 Het Spaame 8 27,2; 5 Argo 8.51,2. Vier zonder stuurman: 1 Triton 7.53,1; 2 Willem 3 7.55,0. Tijdens de langebaanwedstrijden van de Hilversumse zwemver. „De kobben" op de Loosdrechtse plassen zorgde de we reldrecordhoudster Geertje Wielema voor een aangename verrassing door bij dc vrije-slag-iclasse voor dames de uit geschreven tweê kilometer het snelste af te leggen, met ruime voorsprong op haar concurrente en favoriete voor dit nummer, de Robben-zwemster Annie Veldhuyzen. Geertje Wuelema bewees hiermee een all-round zvremster te zijn, die ook op de lange afstand te duchten is. Zij won in de fraaie tijd van 32 mi nuten 30,6 sec.; Annie. Veldhuijzen deed 33 minuten 34.7 sec., noteren. Een tweede verrassing vormde da der de plaats van mevrouw Ko.udijsVan Vliet bij de dames-schoolslag. Een pres tatie, omdat de Olympische kampioene ongetraind was. Bij de heren vrije slag werd Daatselaar van de Robben onbetwist eerste; bij de schoolslag zegevierde Henk Kelder, even eens van de Robben. In klasse E (boven 2000 c.c.) was Van Dieten op Jaguar het vlugste gestart. Gatsonides haalde hem op de Hunzerug in en won de eerste ronde. De tweede, derde en vierde ronde waren weer voor Van Dieten. Weer wist Gatsonides de Jaguar op de Hunzerug te verschalken en de volgende drie ronden de leiding te ne men. Doch toen moest Gatsonides, de pech vogel, met een stomende motor uitvallen. Van Dieten werd nu belaagd door Tielens op Delahaye, die in 'de achtste ronde de kop nam en deze niet meer afstond. Uitslag: 1 Tielens, Delahaye, gem. 112,8; 2 Van Dieten, Jaguar; 3 Barendregt, Gat- so; 4 Sijthoff, Healy, op 1 ronde; 5 Van Dijk, Ford V 8; 6 Reichmann, Lago; 7 Ber- naards, Ford V 8; 8 Van Rumpst, Delahaye. Snelste ronde: Tielens gem. 118,5. De Internationale 500 c.c. klasse bracht niet de verwachte spanning. David Parker op Parker Speciaal nam de kop, achter volgd door Lex Beels, Ken Wharton (de Rallyewinnaar) en Watkins. De eerste drie ronden waren voor Parker, de daarop volgende voor Wharton, doch ronde 5, 6 en 7 weer voor Parker. Met de derde plaats moest deze 7 ronden Watkins ge noegen nemen. Doch toen kwam de pech- duivel; Beels, Parker en Richardson moes ten wegens maehinestoring uitvallen. Der halve kon Wharton niets meer gebeuren en met ruime voorsprong op Watkins kwam hij als eerste door de finish. Belden hadden met een dusdanige snelheid gere den, dat de rest van het veld 1 tot 3 ron den achterstand kreeg. Hun snelheden wa ren de hoogste van de dag. Uitslag: 1 Wharton, Cooper, 38.25.4, gem 111.32; 2 Watkins, Cooper, 38.41.4; 3 Head land, Cooper, op 1 ronde; 4 Dielenius, Cooper; 5 Cox, Cooper; 6 Hauw, Saro, op 3 ronden. P.d. 2A-3A-3B-3C: „Good old" H.F.C. is naar de tweede klasse gepromoveerd, een succes dat menige liefhebber van het vroe gere voetbal plezier zal doen. De Haar lemmers namen op klinkende wijze re vanche op Blauw Zwart en vaagden met een triomfantelijke 26 zege alle hinder nissen van de baan. Proficiat H.F.C.! De 2—3 nederlaag van D.C.V. tegen Laak kwartier had niets méér te betekenen. H-F;C. 6 4 1 1 9 23—lï Laakkwartier 6 2 3 1 7 8—7 Blauw Zwart 6 1 2 3 4 13-.19 D.C.V. 6 1 2 3 4 13—19 P»d. 2B-3D-3E: Een beste dag voor H.O.V., dat met 1 punt voorsprong aan de kop kwam. De Rotterdammers haalden thans thuis tegen S.V.W. met 42 de volle bult binnen; daarentegen moest kop loper Gouda met 21 een revanche gun nen aan O.D.S. Met nog 2 wedstrijden voor de boeg blijft echter nog alles mogelijk. H.O.V. 4 2 1 1' 5 9—7 Gouda 4 2 0 2 4 86 O.D.S. 4 2 0 2 4 5—9 S.V.W. 4 1 1 2 3 6-6 Pd. 3A-4A-4B: Twee gelijke spelen; G.S.VTonegido 2—2 en V.V.P.—S.J.C. 00, waardoor de situatie precies dezelfde bleef, zij het dan dat de tijd in het voor deel van de beter geplaatste V.V.P. en Tonegido werkte. V.V.P. 4 2 2 0 6 6—2 Tonegido 42115 87 S.J.C. 4 112 3 3—5 G.S.V. 4 0 2 2 2 6—9 P.d. 3B-4C-4D: Cromvliet degradeert en D.S.O. is voor promotie uitgeschakeld. De twee favorieten behaalden ten koste van óe" twee een duidelijke overwinning. r'J' ,1 erde met 0—3 Cromvliet de vierde klas in, F.s.v. Pretoria vernietigde met 3—1 de illusies van D.S.O. B.E.C. 4 3 1 0 7 5—0 t s.v. Pretoria 4 3 0 1 6 12—3 NromvUet 4 1 0 3 2 3—11 ■°SO 4—1312—9 P.d. 3B-4C-4£H: Flakkee wederom favo riet. De verwachte revanche van de Eilanders voor de verrassende nederlaag van verleden week is niet uitgebleven: EDS moest nu op dgen veld met 1—3 het loodje leggen. Daarbij was HiUegers berg zo onverstandig om met 11 een punt te verspelen; dat punt mocht Con cordia echter niet meer baten, want het is nu definitief dat de Delftenaren degra deren naar de vierde klasse. Flakkee 4 3—16 10—5 HiUegersberg 4 2 1 1 5 7—8 EDS 4 2 2 4 7—8 Concordia 4 1 3 1 3—10 P.d. 3C-4E-4F: Een wel zeer verrassen de grote nederlaag van favoriet Olympia tegen Stolwijk; met niet minder dan 4—0 werd door de Goudse hoop op behoud een streep gehaald. Haastrecht kon nu met Olympia gelijk komen door een 31 meerderheid over RVC, dat naar de vier de klas degradeert. Olympia 4 2 1 1 5 96 Haastrecht 4 2 1 1 5 53 Stolwijk 4 2 2 4 105 RVC 4 1 3 2 6—16 P.d. 3E-4I-4J: De favorieten LSV en Hion speelden 11 gelijk, waardoor LSV 2 punten vóór bleef. Mede daardoof heeft Ursus nu nog een heel kleine theore tische kans in weerwil van de 0—3 neder- laag tegen CKC. LSV 4 2 2 6 4—2 Hion 4 12 14 7—7 CKC 4 2 2 4 4— 8 Ursus 4 2 2 2 4—1 4 4 2 BUITEN DE COMPETIT8B. Sparta—Nordstern 2—2, Will«m II—Cort* 24, Leeuwarder elftal—Malmoe 3—3, AlcldaB rise 100; jeugdtornooi te Roosendaal: Spar» taan (R'dami—Roosendaal 1—2, Hleronymu* (Tilburg)—FC Mechelen 2—1, Roosendaal— Hieronymus 1—0, F C. Mechelen—Spartaan 2—1.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4