Handel moet voor 75% vrij worden m Wederopbouw publiekrechtelijke lichamen geen luxe GoNGSlagEN West-Duitsland schoorvoetend in de Raad van Europa HET PLAN VAN MINISTER STIKKER De tariefbelemmeringen dienen te verdwijnen Zwaar getroffen steden mogen niet achterop komen ALGEMENE ONTSTEMMING OVER LABOUR'S AFWIJZING VAN EUROPEES VERBOND De koersdie Stikker aangeeftis óók weer best MOEDER STUURDE KINDEREN OP ROOFTOCHT UIT Woensdag 14 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN rv>- PLAN VAN ACTIE 45 Doden bii ramp met Franse Skymaster „Dieven-poeder" bracht „licht'' in fraude Washington spreekt duidelijke taal; en ook Engels parlement lieeft critiek Premier Attlee op twee stoelen en draait bij Tumult in Bondsdag: communistenleider Reimann voor 30 dagen geschorst Boer had het „te druk" WEERBERICHT k.. Belemmer in gen moeten verdwijnen Oprich ting in te gratie fonds Geen luxe BEDJE VAN DE JOURNALIST DUBBELTJE BELONING VOOR GESTOLEN PORTEMONNAIE BITTERE CRITIEK VAN Dr SCHUMACHER om geval van vogelpest aan HOGER RUBBER-UITVOER RECHT IN INDONESIë De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Over het algemeen veel bewolking met bijna overal enkele buien. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid-West en Noord-West. Donderdag 15 Juni: Zon op 4,19 uur, onder 21.01 uur; maan op 3.24 uur, onder 21.44 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 'H(, V orming van een rote markt Het plam van actie, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker, reeds enkele dagen geleden in Oslo heeft aangekondigd, dat inmiddels reeds genoemd werd het Nederlandse plan van actie voor de economische integratie van Europa, is gisteravond in Parijs, waar het kort te voren aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Sclniman, werd aangeboden, voor publicatie vrijgegeven. Indien het plan van minis ter Stikker verwezenlijkt wordt, zou een belangrijke stap in de richting van een vrijer handelsverkeer in Europa gezet zijn. Dit plan omvat 28 punten, waarvan wij de voornaamste inhoud hieronder weergeven. land zijn in feite laag liberalisatie-percen tage compenseert door het sluiten van aankoop-contracten op lange termijn te gen redelijke prijzen. Hierdoor wordt de zekerheid geschapen, dat de verwachte voordelen van de liberalisatie meer even wichtig worden verdeeld. 12. Voorts is het noodzakelijk overeen te komen, dat het volume van het han delsverkeer in de niet-geliberaliseerde sector tenminste wordt gehandhaafd. 13. Het is duidelijk, dat de voordelen der boven omschreven liberalisatie op ongelijke wijze door de verschillende lan den worden genoten. Deze ongelijkheid dient te worden gecompenseerd door de garantie dat de genomen maatregelen worden gevolgd door een completering der integratie, welke hieronder wordt omschreven. 1. Het doel van de integratie der Europese volkshuishoudingen is om het levenspeil der bevolking te verhogen en de betalingsbalans t.o.v. de rest van de i cueld in evenwicht te brengen onder het nastreven en handhaven van een hoog en stabiel peil der werkgelegenheid. 2. Dit doel, hetwelk verhoging der profductie impliceert, kan worden be reikt door middel van specialisatie der productie en verbetering der arbeidsin- deliing. Specialisatie der productie en verbeterde arbeidsdeling zijn slechts denkbaar bij de vorming van een grote m£ïrkt, d.w.z. door de geleidelijke weg neming van alle belemmeringen, zowel aan de invoer- als aan de uitvoerzijde, die Kn maximale uitwisseling van goe- deben en diensten in de weg staan. 3. De reden, waarom de Europese lantfen aarzelen alle maatregelen te ne men. welke het bereiken van dit doel mqgelijk zouden maken, is gelegen in de omstandigheid, dat de duidelijke voor delen van de integratie niet worden be reikt zonder risico's voor het economisch bestel der landen. Delen van het productie-apparaat va© een land zouden immers kunnen wor de® uitgeschakeld tengevolge van een voCledige vrije yitwisseling van goederen cn diensten met ernstige gevolgen voor de handhaving van een hoog en stabiel peil van werkgelegenheid in de betreffen de sectoren. 5. Het ligt voor de hand, dat iedere verantwoordelijke regering zich in de eerste plaats wil bedienen van de natio nale economische defensie-middelen, ten einde haar volkshuishouding te bescher men tegen de hierboven genoemde risi co's. Slechts dan kan een regering zich venoorloven van deze middelen afstand te doen, indien de moeilijkheden op de weg naar het bereiken van het door allen gewenste doel in gemeenschappelijk over leg en onder gemeenschappelijke verant woordelijkheid tot oplossing worden ge bracht. 7. Dit betekent, dat de gemeenschap pelijke voordelen van de integratie sieahts bereikt kunnen worden, wanneer de lasten gemeenschappelijk worden ge- dragen. Het hier volgende plan van ac tie geeft aan langs welke wegen de in tegratie zou kunnen worden bereikt. 8. Ingevolge de beslissing van de Council van 31 Januari 1950 zal bij het totstandkomen van de Europese Beta- lings Unie 60% van het handelsverkeer door de deelnemende landen moeten wor den geliberaliseerd. 9. Dit percentage zal uiterlijk 31 De cember 1950 moeten worden verhoogd tot 75%. Ieder land zal dit percentage die nen te bereiken door de vaststelling van één enkele lijst, die zal gelden tegenover 11 e deelnemende landen. Terwijl tot dusverre een deelnemend land veelal ver- schiBJende lijsten toepaste t.o.v. de andere deelnemende landen, zal ingevolge dit voorstel ieder land slechts één Ujst be zitten:, welke tegenover alle overige deel nemende landen geldt. 10. Nu de totstandkoming van een be vredigende intra-Europese betalingsrege ling gegarandeerd schijnt, moet dit per centage bereikbaar worden-geacht, mits ooi: voor het tarief-probleem een bevre digende oplossing wordt gevonden. Tenslotte wordt voorgesteld dit per centage te bereiken voor alle goederen tezantetn en niet, gelijk tot nu toe, voor de drBB goederen-groepen t.w. grondstof fen, voedingsmiddelen en eindproducten afzonderlek. U. Voorgesteld wordt t.a.v. de staats- handejL overeen te komen, dat deze, gelijk tot n* toe het geval is, voor de bereke ning van het liberalisatie-percentage bui ten beschouwing mag worden gelaten, onder de voorwaarde, dat het betreffende Naar wij gisteren reeds in een deel van onze editie hebben gemeld, is een ftK- master van de Air France met 51 nen aan boord neergestort in de Perzi sche Oolf. Aan boord van het vliegtuig, dat dienst deed op de lijn Saigon-Parijs, bevoniden zich 51 personen, n.l. 42 vol wasser passagiers, 1 kind, 7 mannelijke leden van de bemanning cn een stewar dess. Behalve één statenloze, waren alle inzittenden van Franse nationaliteit. Vliegtuigen en schepen begaven zich direat naar de plaats van de ramp en slaagden er in zes personen (4 passa giers en 2 leden van de bemanning) te redden. De overlevenden verklaarden, dat er nog andere passagiers op een vlot zouden ronddobberen. De vliegtui gen slaagden er echter niet in, nog een vlot op te sporen. Het zoeken werd te gen de avond opgegeven en men neemt aan, dat er bij deze ramp dus 45 per sonen om het leven zijn gekomen. Intussen zijn aan de kust zes lijken aon~e!-poeld. De oorzaak van de ramp is nc met bekend. In Engeland zijn gisteren drie perso nen bij een vliegongeluk om het leven gekomen, toen een „Cierva-luchtpaard" het grootste type Helicoptere te Southampton neerstortte en in brand Vloog. Gistermorgen om 8 uur begon aan de Ltoydkade te Rotterdam de ontscheping van de ongeveer 655 opvarenden, die met dp „Cheshire" uit Indonesië in Neder land zijn aangekomen. Er bevonden zich kunderen aan boord. 14. Voorgesteld wordt deze complete ring dor integratie bedrijfstakgewijze door te voeren, aangezien het ondoenlijk lijkt door het uniform opvoeren van het libera lisatie-percentage de beoogde doeleinden te bereiken. houdt in, dat dc nog resterende quantitatieve restricties zowel bij de in voer als bij de uitvoer, alsmede de tari faire en andere belemmeringen voor het intra-Europese verkeer moeten worden opgeheven. Deze completering der integratie heeft dus betrekking zowel op de geliberali seerde sector waarin immers slechts de quantitatieve restricties zijn opgeheven, alsook op de 25 pet. van het goederenver keer. ten aanzien waarvan nog geen enkele maatregel tot liberalisatie is genomen. 15. In aanmerking komen allereerst de basis-industrieen. de landbouw en die ver werkende industrieën, welker specialisatie een bijzondere bijdrage tot de levensvat baarheid van Europa kan leveren en wel ker producten een gewichtige rol spelen in het internationale handelsverkeer, zo wel binnen Europa als intercontinentaal. Op voorstel van het secretariaat-generaal bepaalt de council voor welke bedrijfs takken in concreto deze verdere integratie zal worden aangevat. 16. Wat de basisindustrieën betreft, is reeds een begin gemaakt door het initia tief van de Franse regering met betrek king tot de kolen- en staalindustrie. 17. Voor ieder der onder punt 15 be doelde bedrijfstakken dient een techni sche commissie te rapporteren, welke com missie is samengesteld uit deskundigen van de m aanmerking komende landen. In haar rapport dienen voorsteilen te wor den uitgewerkt, waarin de moeilijkheden die eventueel voor sommige landen zul len ontstaan, worden aangegeven alsmede maatregelen tot het overwinnen van deze moeilijkheden. Tot de mogelijke middelen behoren bijdragen uit het hier na te noemen Europese integratie fonds. 18. Het Europese integratie.fonds is de uitwerking van de gedachte, dat de nadelen welke op weg naar de integra tie mochten worden ondervonden ge meenschappelijk moeten worden gedra gen. De wijze waarop het fonds zal worden gefinancierd, zal nog een punt van na der overleg moeten uitmaken. De coun cil zal moeten beslissen over de hoogte van de bijdragen aan het fonds door de deelnemende landen. De uitkeringen door het fonds zullen in het algemeen in de vorm van leningen geschieden. 19. Het fonds kan in de eeivts plaats uitkeringen doen ten behoeve vi de mo dernisering van een bepaalde bedrijfstak in een deelnemend land, wanneer mocht blijken, dat het land slechts aan de in tegratie van die bedrijfstak kan mede- werken_ indien in de betrokken bedrijfs tak in dit deelnemend land een efficiën tere productie tot stand wordt gebracht. 20. Voorts kan het fonds uitkeringen doen, wanneer een bepaalde bedrijfstak in een deelnemend land zodanig door de integratiemaatregelen wordt getroffen, dat zelfs modernisering de betreffende bedrijfstak niet voor ondergang kan be hoeden; In die gcvalien kan het fonds steun verlenen bij het verrichten van nieuwe investeringen, bij voorkeur in die economische sectoren, waarin het desbe treffende land bij uitstek efficiënt kan produceren. De hulp bij deze nieuwe investeringen kan gepaard gaan met bij dragen in de kosten van omscholing en verplaatsing van arbeidskrachten. In de punten 21, 22 en 23 worden na dere bepalingen inzake deze uitkeringen gegeven. 24. Teneinde de geleidelijke en even wichtige expansie van de productie te garanderen en zodoende een algemene in zinking der werkgelegenheid te voorko men, is het gewenst, dat de economische politiek, met name de budget-politiek, der afzonderlijke regeringen mede op dit doel gericht blijft. Daarbij dient de overheid de haar ten dienste staande middelen te benutten ten einde de gewenste ontwik keling der totale consumptie en investe ringen te bereiken. 25. Deze compenserende overheidspo- litiek kan worden bereikt door manipula tie der belastingheffing, zowel als van de overheidsuitgaven. 26. Indien zij echter door slechts en kele landen zou worden gevolgd, zou het gevaar bestaan, dat zij tot storingen in Aan het Sittardse postkantoor werden in de loop der jaren honderden post stukken, dikwijls met geldswaardige in houd gestolen. Men kon de dief nie' vin den. Wel waren er verdenkingen tegen de postbeambte H. uit Sittard, maar men kreeg geen bewijzen. Totdat de politie gebruik maakte van z.g. dievenpoeder, dat gestrooid werd op een vel postpapier en in een enveloppe werd gestoken Dit poeder zou iichtende sporen nala ten op de handen van nem, die de brief openmaakte. De brief met het poeder verdween en later Werden de poedersporen bij H. te ruggevonden. H. is gisteren door de Maastrichtse rechtbank conform de eis tot 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld. de betalingsbalansen dier landen zou lel den. .27 Het is daarom noodzakelijk, dat ten aanzien van de budget-politiek der Europese landen periodiek overleg wordt gepleegd niet het doel te vermijden dat deflatoire. en inflatoire ontwikkelingen in enkele landen het monetaire evenwicht in de Europese economie zouden versto ren. 28. Als belangrjjke objecten voor de uitgavenpolitiek der Europese landen moeten in het bijzonder de investeringen worden genoemd, nodig in het kader van de intregatie en ten dele gefinancierd uit het Europese integratie-fonds. Door ver snelling van het tempo dezer investerin gen kan in een tijd van dalende economi sche bedrijvigheid een gewichtige bijdrage worden geleverd tot handhaving van de stabiliteit der werkgelegenheid. Aldus kan worden bereikt, dat een dergelijke daling in plaats van te leiden tot her nieuwde handelsbelemmeringen, de mo gelijkheid tot een versnelling der inte gratie zal brengen. Daar gaan de aardbeien: in het Mekka deser zomervruchten, Beverwijk (N.Hu-erd gisteren de eerste exportveiling gehouden. Met kennersblikken worden de aangevoerde soorten bekeken; de prijs van deze partij bedroeg gemiddeld f 2 per slof. De Tweede Kamer behandelde gisteren het wetsontwerp Financiering Weder opbouw Publiek rechtelijke Lichamen, een buitengewoon technisch onder werp, van belang voor de gemeenten, van belang ook Voor semi-publiekrech- telijke lichamen, ajs hoedanig men de door de overheid gesubsidieerde licha men zou kunnen beschouwen. Aan gaande de snggesjte het herstel, ook van het niet-n°odzakelijke. gezamenlijk door gemeenten en provinciën te doen dragen, meent de regering, dat de stof felijke rijkdommen van provinciën en gemeenten vóór de oorlog zeer ongelijk verdeeld waren en herstel in de vorige toestand dan ook niet a priori een eis van gemeenschap kon worden ge noemd. indien dit belangrijke offers zou vergen vau de minder begunstig den. Een zwaar wegend argument was hier zeker de toestand Van hef land, welke nieuwbouw van nicf-noodzakelijke goe deren voorlopig zeker niet zon toelaten. Dc regering ging dus uit van bet stand punt, dat het niet-noodzakelijke achter wege moest blijven Niet zuiver publiek rechtelijke lichamen werden nu in het gewijz'-gd ontwerp met publiekrechtelij ke lichamen op één lijn gesteld, waar door wjrd1 bereikt, dat tegen weigering van een erkenning als publiekrechtelijk lichaam bij de Kroon in beroep kan wor den gegaan. Hier is echter de beperkende bepaling aan toegevoegd, dat de wettelijke ge lijkstelling zich alleen richt op die goederen, welke een activiteit dienen, die voor een overwegend deel met overheidsmiddelen worden verricht en tot het terrein der overheid behoren". Zo wilde de regering-de openbare ver voersbedrijven niet onder de werking dezer wet brengen Daarom heeft de re gering voor de Nederlandse Spoorwegen een afzonderlijk wetsvoorstel in voorbe reiding, naar min. Liiftinck nog eens be nadrukte. De woningbouwverenigingen zullen voor het merendeel wè> voor gelijkstel ling met een publiekrechtelijk lichaam In aanmerking komen. Voor schade aan goederen, welke voor de uitoefening van de taak van het des betreffende lichaam noodzakelijk zijn. werd in het gewijzigde ontwerp een ver goeding in uitzicht gesteld tot de kosten van het herstel in de oorspronkelijke toestand, maar in sobere vorm Houdt dit herstel een verbetering in, dan kan De verklaring van de Britse Labour- partlj, waarin de vorming van een Euro pees parlement wordt verworpen cn vele bedenkingen word engeuit tegen het plan Schuman. heeft in vele kringen grote ontstemming teweeggebracht. Vooraan staande figuren van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken toonden zien zeer gekwetst door het standpunt van de LabourpartU, dat zij „niet alleen een oppositie tegen het plan-Schuinan, maar tegen alle aspecten van de eenheid van Europa" noemden. Ook In Washington en Parys heerste er ontstemming. De leiders van de republikeinse fractie van de Amerikaanse senaat zeidc, dat de ver klaring in volkomen tegenstelling staat tot alles, was de V.S. door het plan-Mars hall trachten te bereiken. „Wij schenken gelden aan Engeland en zjjn socialisti sche regering, maar zij isoleert zich van °c rest van Europa", aldus senator Wherry, Het was dus te begrijpen, dat premier Attlee, toen hij gistermiddag in het La gerhuis het plan tot samensmelting van de West-Europese zware industrie be handelde, van de zijde van de oppositie vooral verwijten te horen kreeg over de verklaring van zijn partij, Attlee begon met te zeggen, dat de Britse regering inziet, dat er „goede re denen zijn om te trachten zo groot moge lijke steun te verwerven voor deze nieu we ontwikkeling van de Frans-Duitse be trekkingen". Hij liet. uitkomen dat de socialistische regering heeft, besloten, voorlopig de zaak „te steunen" met niet tegen te werken. De regering wil verder de besprekingen afwachten en dan vast stellen of zij wellicht daadwerkelijke hulp kan verlenen. De voorstellen, zoals Frankrijk ze thans heeft gedaan, zijn voor Engeland niet aanvaardbaar, aldus de premier, maar toch wil de regering ze niet meer afwijzen. Eerst moet worden vastge steld. welke de politieke en economi sche gevolgen van het plan zijn. Daar om zal Londen regelmatig op de hoog te worden gehouden met het verloop van de besprekingen, die op 20 Juni te Parijs zullen beginnen. Churchill stelde de vraag, welk verband er was tussen de verklaring van de La- bourpartij en die van Attlee. De pre mier antwoordde hierop, dat deze los van elkaar moeten worden gezien. De verkla ring van de partij gaf de partijpolitiek weer en niet de politiek van de regering. Er bestonden dus twee versies van de buitenlandse politiek van Labour, con cludeerde Churchill en hy kondigde fel aan, dat de oppositie zal stryden tegen elke neiging van de regering om zich af zijdig te houden van Europese samenwer king, louter uit overweging dat zulk een streven afwykt van socialistische prin cipes. Voorts drong Churchill aan. volgende week een debat, over het plan-Schuman te houden, doch de leider van het Lager huis verwierp dit verzoek. Er volgde een lang debat, waarin Churchill liet uitko men. dat de conservatieven tot het bittere einde aan hun eis tot een spoedig debat over deze kwestie zouden vasthouden. Ook in het Hogerhuis werd een ver zoek tot het houden van een debat inge diend. Lord Swinton (cons.) zeide, doe lend op de verklaring van de socialisti sche party en die van de socialistische regering, dat de Labourparty „sympto men van schizofrenie" vertoonde, ernstig genoeg om verbazing en verwarring in het buitenland te stichten. een bedrag tot ten hoogste 25 pet. op de vergoeding worden gekort. De heer v. d. Feltz (CH) vatte dc drie punten goed samen, waarop dit wets ontwerp steunde. Deze waren: 1. 's Lands financiën 2. De publieke functie van het pu bliekrechtelijk lichaam 3. Geen schadevergoeding voor eigen dommen, die niet noodzakelijk waren voor de uitoefening van de publieke taak. Geen luxe dus. Maar dan zouden de zwaar getroffen gemeenten, zoals b.v. Rotterdam, steeds achterop blijven. En nu kan de minister wel zeggen, dat ook de krotten waren opgeruimd, maar min Lieftinck, zelf een Rotterdammer, zal zich bii het bombardement van Rotterdam toch wel niet hebben staan verkneuteren, dat nu tenminste de krotten werden opgeruimd. Ook de heer v. d. Feltz achtte het om slaan van de herbouwkosten over ge meenten en provinciën uit practisch- financieel oogpunt onaanvaardbaar, ,maar dat behoefde niet uit te sluiten, dat men niet iets extra's zou mogen doen voor de zwaar getroffen gebieden De vaststelling de: schadevergoeding door de min van Financiën, achtte hij en met hem andere leden onjuist. Hier moest ook de minister van Binnen landse Zaken een vinger -in de pap heb ben In de commissie Financiering We deropbouw Publiekrechtelyke Lichamen, welke de minister vóór de toekenning der uitkering zou moeten raadplegen, zat geen enkele vertegenwoordiger van de gemeenten en dit achtte de heer v. d. Feltz onjuist. De heer v. d. Feltz en anderen had den ook bezwaar teger art. 18, waarbij de wet op de Materiële Oorlogsschade werd gewijzigd zondei dat de Raad van State hierin was gehoord. Dat was in strijd met art. 77 van de Grondwet Dan pleitte de heer Van Hagen (P. v. d Avoor de niet-zuiver publiekrech telijke lichamen; heer Biewenga (AR) vond dat het particulier initiatief, dat zonder steun van de overheid particulie re lichamen in stand had gehouden, nu daarvoor werd gestraft door uitsluiting van schadevergoeding. De heer de Haas (KVP) had bezwaar tegen de centraliserende tendenz, en te gen bepaalde formuleringen. Hij vroeg ook uitbreiding van het beroepsrecht. Er lagen by het begin der behandeling reeds tal van amendementen ter tafel Maar eerst moest minister Lieftinck nog antwoorden. De minister begon direct met het staats- rechtelyk gedeelte, n.l art. 18, dat in Communisten kunnen in de practijk be ter zijn dan hun verderfelyke theorieën, katholieken kunnen in de practijk bar tegenvallen ondanks de onovertroffen prachtige leer. Een communist is niet persé slecht, een katholiek niet automatisch best. De hoofddeugd voorzichtigheid en de Jacobus-brief over het roddelen, eisen, dat het gesproken en geschreven woord steunt op voldoende bewijsgronden. Een handig brokje speech of een pittige aan val in de krant en tijdschrift „doen" het wel maar het is uitermate fnuikend voor het prestige van spreker of schrijver, als hem met recht wordt verweten, dat hij „er naast zit". We hebben nog Maandagavond kunnen lezen over een tik op de vingers van de redactie van ,Het Gezin" door Pater A v. d. Wey. Een soortgelijk geval deed zich dezer dagen ook voor ten aanzien van een ka tholiek blad. Nu schynt het ondanks de grote waar de van de katholieke pers volgens pause lijke en bisschoppelyke uitspraken aan een ieder geoorloofd te zijn om zelfs zon der voldoende kennis van zaken en om standigheden op katholieke bladen af te geven. In het onderhavige geval werd de ka tholieke pers gebrek aan durf verweten op grond van feiten, waaraan de redac tie van dat blad dood onschuldig was. Maar onderhand is weer de palm der suffigheid op de tafel der redactie ge deponeerd. Het ligt er uiteraard veel aan, wie de aanval doet. Hoe hoger de functionaris van kerkelijk of maatschappelyk leven is, des te zwaarder de klap en tegelijk ook de verantwoordelijkheid voor al dan niet gemotiveerde aanklachten. De meeste katholieke journalisten zijn grove ondankbaarheid gewend, en dus persoonlijk niet zo kleinzerig. Doch van hun krant dient men af te biyven. En feit is het dat in onze eigen rijen ontzaglijk gemakkelyk wordt gekletst en gewauweld dat kant noch wal raakt. Soms zelfs nog onder het mom van op komen voor de goede zaak. Brekers hebben we genoeg uit andere kampen. Brekers uit eigen kring rijn overbodig. Aan bouwers, helpers hebben we behoefte. Ook voor de katholieke pers. Op de katholieke krant mag men echter vrij spuwen. Het bedje wordt voor de katholieke journalist wèl gespreid. HENK VAN DER MAZE. strijd zou zijn met ons Staatsrecht. Hier heerste volgens de minister een misver stand. Het betreffende gedeelte in de wet op de Materiële Oorlogsschade was hier mee een onderdeel geworden van de ma terie, die hier werd geregeld. Art. 93 van de wet op de M.O. had tegen de ver wachting in nog twijfel doen rijzen aan gaande deszelfs interpretatie. Daarom werd de door de wetgever bedoelde in terpretatie hier nog eens duidelijk vast gelegd. Had de minister dat niet gedaan dan zou ook de regeling der molestver- zekering worden vertraagd. De minister was dan ook niet bereid art. 18 terug te nemen. Het bedrag, dat met dit wetsontwerp is gemoeid, bedraagt ruim 1% milliard; 375 millioen heeft het Ryk sinds 1940 reeds aan schadevergoeding uitbetaald, waarvan 325 millioen na 1945. Dat ook de minister van Binnenlandse Zaken hierin een stem zou moeten heb ben, verwierp min. Lieftinck. Dat zou alleen maar vertraging betekenen bij de 40.000 objecten, die onder deze wet zul len komen te vallen. Met betrekking tot de particuliere zie kenhuizen, waarover de heer Haas (KVP) had gesproken, verwees de minister naar de financieringsregeling ziekenhuisbouw, geregeld in art. 102, 2e lid van de wet Materiële Oorlogsschaden. Uitbreiding van de financieringscom missie met twee vaste vertegenwoordi gers der gemeenten achtte de minister niet juist. Tenslotte werd ver ln de avond aan de artikelen en amendementen begonnen. Er waren echter te weinig leden aanwezig om nog tot stemming te kunnen komen. Dat zal dus heden dienen te geschieden. F. S. In Hilversum verdwenen de laatste maanden op allerlei plaatsen tal van por- temonnales. Voornamelijk op de mark! en in drukke winkels werden deze uit de tas of mand van de dames geroofd. Het onderzoek der politie heeft thans tot een verrassende ontdekking geleid. Dezer dagen verdween uit een auto een portemonnaie met 60. Het signale ment van de vermoedelijke daderes, een schoolmeisje was bekend. Zy bleek ech ter niet zelf de schuldige te zijn, doch Koning Leopold van België en zijn gemalin, de prinses De Retlix, bij bet verlaten van het I atieaan, nadat zij door Z. H. de Ptuu in particulier a audiëntie waren ontvangen. De West-Duitse Bondsdag heeft giste ren het wetsontwerp tot toetreding tot de Raad van Europa in eerste lezing aan genomen. De sociaal-democraten, com munisten, leden van de links-katholieke centrumpartij en twee uiterst rechtse af gevaardigden stemden tegen. De eind stemming over het ontwerp is vastge steld op Donderdag. Verwacht wordt dat de regering dan een grote meerderheid voor de toetreding zal krijgen. Daar de bondsraad (senaat) het ontwerp reeds heeft goedgekeurd, zal het na aanvaar ding door de Bondsdag door president Heuss worden ondertekend en wet wor den. Schumacher. He leider van de socialis ten. noemde het een vergissing te den ken, dat de enige weg naar een verenigd Europa via de Raad van Europa liep. Hij verklaarde dat deze raad een ver plaats van een verbond van regeringen, die ieder voor zich haar eigen nationalis tische doeleinden ten koste van de an deren nastreven". „Straatsburg vertegenwoordigt nie- mand en is voor niemand verantwoor- delyk", zo zei hij: „toetreding van Duitsland is niets anders dan een be slissing over de kwestie, wanneer en onder welke omstandigheden Duits land zal worden gedwongen zich weer te bewapenen". Toen de Oder-Neissegrens ter sprake werd gebracht en een protest werd voor gelezen tegen de onwettige stap van de rode regering van Oost-Duitsland, pro beerde de communistenleider Max Rei mann het woord te voeren. Er brak tumult uit en handgmeen volgde. Rei mann weigerde het spreekgestoelte te verlaten. De zitting werd verdaagd en later weer geopend, doch Reimann wilde ook toen het bevel van de voorzitter l niet opvolgen. Hij werd voor 30 dagen j geschorst als parlementslid. .Na luid ru kon wel de daderes aanwijzen Topn kwam het zaakje aan het rollen. De daders bleken vier kinderen van zes tot dertien jaar te zyn uit één fami lie, die door moeder er op uit werden gestuurd om te stelen. De broertjes en zusjes wisten zo een bedrag van enkele honderden guldens bijeen te brengen, dat door de moeder „in bewaring" genomen werd. De kinderen kregen voor bun „vondsten" een kwartje of een dubbeltje om snoep te kopen, al naar gelang de in houd van de portemonnaie. De vrouw, de 38-jarige M.-H., de twee de moeder van de kinderen zy is reeds eerder uit'de ouderlijke macht ontzet ontkende de kinderen er op uit te heb ben gestuurd, maar de verklaringen van de jeugdige daders zijn pertinent. De vrouw en ook de vader, de 37-jarige P. de J. die zegt van niets te weten zyn in arrest gesteld. Men zal trachten de kinderen in een betere omgeving te plaatsen. Op drie plaatsen is er thans in Barne- veld pseudo vogelpest: in Barneveld-dorp in Voorthuizen en in Kootwykerbroek. Bij elkaar zijn er nu ongeveer 25 bedrij ven aangetast. Het laatst gemelde geval komt uit Kootwijkerbroek, dat tot nog toe vry bleef. Uit het onderzoek bleek, dat de betrokken boer reeds vorige week Vrij dag de ziekte op zijn bedrijf had, maar „omdat hij het zo druk met de hooibouw had" nog niet had opgegeven. Hij kreeg prompt een proces-verbaal. De aangren zende bedrijven werden ook besmet ver klaard. bond van volken bad moeten zijn „in-moer werd de Kamer ontruimd. Volgens door Nederlandse rubber kringen ontvangen berichten zou het Indonesische rubberuitvoerreeht met ongeveer een derde worden verhoerd voor de periode ven I Juli tot eind Augustus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1