Ir. Kraayvanger bepleit tempo Wederopbouwplannen worden veel te lang bekeken „Wij zitten op een vulkaan", zegt Zuidafrikaanse minister Een vissersplaats strijdt om het bestaan Straaljagers tegen vliegende forten Op achttien bedrijven heerst pseudo-vogelpest Tot nu toe 12.800 kippen afgemaakt Nationale Invaliden-processie naar Schiedam Op de Iribune Handelen en niet te veel adviesmensen bij wederopbouw Huurwet wordt 27 Juni behandeld Donderdag 15 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i Paradijs der goedheid Communisten souden staatsgreep voorbereiden Dodelijk ongeluk met jachtgeweer Wederom een Neder landse Missiebisschop Geheimzinnige mist boven Stille Oceaan Nederlanders tot land verraders „omge schoold" Amerikaans-Neder landse vliegoefeningen Labourregering sloeg 12e aanval af IN BARNEVELD toestand kritiek doch Nog meer pseudo- vogelpest Hulp is zeer urgent De rode vredesactie Nieuwe vliegramp in Perzische golf Poolse gezant omgekomen Oorlogsslachto f fers brengen dank aan St. Liduina WEERBERICHT V. UITBREIDING HOOGOVENS GOEDGEKEURD Geen vertraging Het plan-Schuman Eerste Apostolische Vicaris van Purwokerto Gevolg van atoomontploffing? Organisatoren „Sport und Spiel"- kampen In cassatie KATWIJKS IDEAAL: EEN ZEEHAVEN NIET HOPELOOS Pluimveehouders moeten meewerken „Republiek Zuid-Molukken" meldt beschieting door R.I.S.- oorlogsscliip Bisschop van Triest protesteert tegen misbruiken van zijn naam HET SPROOKJE VAN WENEN DENK OM DE KOFFIEBON De verwachting van heden- tot morgenavond luidt Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 16 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur: maan op 4.10 uur. onder 22.3S uur. SCHIEDAM COURANT fajr Vergadering van W°ensdag H Juni De heer Kraayvanger (KVP) begon zjjn rede b« de behandeling van de lVederopbouwwet m de Eerste Kamer met een cri-de-coeur, die met alleen het departement van minister In 't Veld betrof, maar ook het algemeen regeerbeleid. De bestuursinstantles to nen over het algemeen te veel neiging om gehoord te worden in allerlei aan gelegenheden, klaagde hij. en dit is een belemmering om snel tot beslissingen te komen, terwijl we juist in deze tijd tempo hard nodig hebben. Dit geldt niet alleen voor de Rijksin stanties maar ook voor de gemeenten. Bij de opbouw van Rotterdam bijvoor beeld meent men iedereen te moeten raadplegen. Op die manier kunnen we ons landje nooit opbouwen. Ook de onderhavige Wederopbouw wet zou wel eens vertraging kunnen veroor zaken, daar er verschillende termijnen in worden genoemd, waarbinnen beslissin gen moeten worden genomen, terwijl de practijk is. dat het einde van auIke ter mijnen meestal wordt ^gewacht en dik wijls zelfs wordt overschreden, voord at ■een beslissing wordt genomen. De ka- tholiek-e senator drong daarom bij de minister aan op snelle afdoeningen en op geen gebruik maken van de termijnen. Minister In 't Veld merkte op, dat hij al heel wat opruiming heeft gehouden onder de adviesinstanties. De gang van zaken is dan ook al veel vlotter gewor den. De industriële bouw is tot op zekere hoogte reeds vrij en de minister zou zo ver gaan. als maar mogelijk is. Er is vaak Interdepartementaal overleg nodig, wan neer ook andere departementen bij be paalde aangelegenheden betrokken zijn. Een soepel verloop daarvan zou de mi nister bevorderen. Op een vraag van de heer Kraayvan ger, of geen vertraging zon kunnen voortkomen uit die omstandigheid, dat de reeds bestaande wederopbouwplannen binnen een jaar in overeenstemming met de wet moeten worden gebracht, ant- Met een hoofd vol zorgen of bedolven onder plannen en arbeid zullen velen het niet eens zijn met ondergetekende, maar toch blijft het een feit, dat slechts twee dingen belangrijk zijn: bekering en heili ging, enorme feiten in de geschiedenis der «iel. Na de eerste teleurstelling en bij wat nader bezien zal men Amator toch gelijk moeten geven. Ondergetekende weet heel goed, hoe zwaar de druk op het leven kan zijn, doch er is maar één weg naar het einddoel, dat we «lechts in zelfheiliging kunnen bereiken. Figuren met voldoende ernst ten aanzien van de zaak hunner ziel zoeken bepaalde wegen met betrouwbare steunpunten en veilige gidsen. Want hoe zullen we klaar komen als oudere of als jongere, als vader of moeder, als werkgever, als werknemer, als leider of ondergeschikte, als intellec tueel of als eenvoudige van geest? God dienen is het eerste princiep en we verdrinken in de veelheid van aangele genheden, waarmee we zijn belast. Maar waarom dan ook niet gekozen vóór het H. Hart, Bron van alle troost, van vrede en verzoening, van leven en heiligheid. En naar het lichaam èn naar de ziel ■willen we nog altijd zelf teveel klaar ma ken. Wat zullen we nog verder worstelen, waar in de geschriften van de H. Marga- Teta. H. Gertrudis en H. Mechtildis zo overduidelijk de weg staat uitgestippeld. Morgen viert het H. Hart Zijn uitdruk kelijk gevraagd jaarlijks feest. Waarom nu niet eens even gedacht aan dat Paradijs van alle schoonheid, alle deugd enalle goedheid. Een onuitputtelijke bron met zeven stro men noemt de Kerk dat H. Hart om de uitbundige overvloed aan te duiden. Kan iets anders onze verlangens en onderne mingen beter heiligen en steunen? Och. waren we wijs. Welk een prikkel zou de H. Hartdevotie zijn tot liefde en goedheid. Hoe zouden al onze handelingen voor ons zelf, gezin, Kerk en gemeenschap worden tot acten van liefde en eerherstel. De H- Hartdevotie is geen waarborg te gen lijden of zorg, maar zij 20u ons werk diepte kunnen geven, adelen tot eigen voordeel en tot heil van de naaste In de verte zouden ook wij kunnen wor den heilige tempels, gloeiende ovens van liefde, waarin de Vader Zijn welbehagen stelde. In er schoner titel denkbaar. Dat alles eist bezinning en radicalisme. Moge de feestdag van morgen in dat op zicht schone vruchten brengen voor het allerbeminnelijkst en allerminnendst Hart. AMATOR. woordde de bewindsman, dat hij ten deze geen moeilijkheden vreesde, daar het de bedoeling is voor reeds vastgestelde plan nen niet al te zware eisen te stellen. De minister deelde mede, dat thans 244 wederopbouwplannen zijn vastge steld; 29 zijn er nog in behandeling, waarvan 2 nog vóór de inwerkingtreding van de wet zullen worden goedgekeurd. Over de 27 andere zijn enkele moeilijk heden gerezen. Bovendien worden nog 21 planoen verwacht. Tegenover de 246 plannen, die binnenkort zullen zijn vast gesteld, staan er dus 48, die nog behan deling zullen moeten ondergaan Dat aantal achtte de minister té gering om daarvoor de inwerkingtreding van de wet uit te stellen. Wat het bouwprogramma betreft, er kende de minister, dat daarbij naast de factoren: beschikbare materialen en ar beidskrachten, ook rekening moet wor den gehouden met de monetaire en bud- getaire aspecten. Er schuilt, zoals de heer Kraayvanger had opgemerkt, inderdaad een gevaar, dat het bouwprogramma een sluitpost zou kunnen worden voor het nationaal budget, maar voegde de be windsman er aan toe. in de practijk is zulks nog niet het geval geweest. Hoe liet in de toekomst zal gaan, zal afhan gen van de toestand van 's lands finan ciën na afloop van de Marshall-hulp- Maar ook dan zal de minister er met alle kracht voor opkomen om het bouw programma zo hoog mogelijk op tc voe ren. De invoering van bouwprogramma s voor langere termijn dan één jaar, achtte minister In 't Veld wel mogelijk, wanneer men enigszins vertrouwen heeft, dat de ontwikkeling zich op regelmatige wijze zal voltrekken. Het ontwerp Wederopbouw wet werd hierna zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Bij de daarop volgende behandeling van het wetsontwerp tot deelneming in het uit te breiden kapitaal van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken en in de financiering van de N. V. tof oprichting en exploitatie van een breedbandwalserij en blikfabriek kwam ook het plan-Schu man ter sprake. Minister v. d. Brink kon omtrent dit laatste, behalve wat hij reeds in zijn me morie van antwoord had geschreven, nog mededelen, dat binnenkort de besprekin gen over het plan-Schuman te Parijs zul len beginnen. Voor die besprekingen heeft de Nederlandse regering een delegatie aangewezen, welke een ambtelijk karak ter draagt en waarin deskundigen uit de werkgevers- en werknemerswereld zijn opgenomen als adviseurs. Daarnaast zal hier in Nederland, nog een adviescommis sie worden benoemd, eveneens met een ambtelijk karakter en met deskundigen uit het bedrijfsleven; zowel van werk gevers- als van werknemerszijde. Het wetsontwerp zelf ondervond alge mene instemming, behalve va-n de com munisten, die er ten onrechte een uit breiding van de bewapeningsindustrie in zagen. Wat kan een blikfabriek voor wa penen leveren? vroeg minister v. d. Brink. Ook dit wetsontwerp werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met de aantekening dat de communisten er tegen waren. In de aanvang der vergadering werden enige kleinere wetsontwerpen zonder dis cussie goedgekeurd. De behandeling van het wetsontwerp tot instelling van een algemeen uitvoer recht voor Indonesië werd wegens ver hindering van minister Götzen tot de agenda van de volgende week verscho ven. AD INT. „Een onder communistische leiding staande geheime organisatie onder de Zuidafrikaanse inheemsen treft voor bereidingen voor een staatsgreep", aldus waarschuwde de Zuidafrikaanse minis ter van Justitie, Charles Swart, het Huis van Afgevaardigden toen hij gisteren het door dé regering ingediende wetsontwerp tot het buiten de wet stellen van het com munisme in tweede lezing ter sprake bracht „Op een bepaald tijdstip, dat door een geheim teken zal worden aangegeven, zal een lid van deze communistische organi satie tot opdracht krijgen het water te vergiftigen een ander worden belast met het onklaar maken van de electiisohe krachtstations en nog anderen zullen po- tieke moorden moeten uitvoeren", aldus de minister, die de toestand zeer ernstig inziet en beweerde: „Wij zitten in Zuid- Afrika op een vulkaan"; De minister zeidè zijn gegevens te ba seren op documenten, die op het hoofd kwartier van de communistische partij in beslag zijn genomen. Een commissie van onderzoek heeft voorts aangetoond, dat „het legioen der springbokken" (een organisatie van Zuid afrikaanse oud-strijders) een militaire vertakking van de communistische partij is en dat er een geheime communistische militaire organisatie in Zuid-Afrika be staat. Het anti-communistische wetsontwerp voorziet in straffen tot tien jaar gevange nisstraf. het ontslaan van personen uit overheidsdienst, het in beslag nemen van eigendommen en het aan bepaalde perso nen, ontzeggen van de toegang tot bepaal de gebieden der unie. Strauss, de opvolger van Smuts, sinds deze gisteren wegens ernstige ziek te aftrad als leider van de oppositie diende een amendement in, waarin wordt verklaard, dat het ontwerp van de rege ring een element van fascistisch despo tisme'''' in de Zuid-Afrikaanse wetgeving "Te Berkel-Enschot was Dinsdag de heer J. Naehtzaam uit Den Dungen, die daar als rijkspolitieman in de tuin van een uuticumii villa aan de Bosscheweg met een jacht geweer aan het kraaien schieten. Plotseling hoorde men een schot en een gil. Omwonenden vonden de politie- man stervende. Uit het onderzoek bleek, dat de man met het geweer m de hand door het struikgewas was gedrongen, waarbij een schot is afgegaan, dat hem via een arm in de borst heeft getroffen. zou doen ontstaan. „Het maakt een on- verdragelijke inbreuk op de vrijheid der Zuid-Afrikaanse burgers", aldus Strauss. Moses Kotane. de inheemse secretaris generaal van de communistische partij, daagde minister Swart uit bewijsstukken te leveren voor zijn verklaring, die door het centraal bestuur der Zuid-A£r:kaar.sa communistische partij wordt ontkend. In het Moederhuis van de Ned. Pro vincie der Missionarissen van het H. Hart (M.S.C.) te Tilburg is bericht ont vangen dat mgr. Wilh. Schoenmaker, se dert Januari 1949 apostolisch administra tor van het Apostolisch Vicariaat van Purwokerto benoemd is tot Apostolisch Vicaris van datzelfde gebied. Daarmede is hij geworden de eerste Apostolische Vocaris van dat vicariaat, dat in 1927 door de Missionarissen van het H. Hart werd overgenomen van de Jezuieten. Op 25 April 1932 werd het Apostolisch Prefectuur en de toenmalige Superior missionaris pater B. J. J. Visser werd de eerste apostolische Prefect. Op 16 October 1941 dus kort voor de inval der Japanners in Indonesië werd het gebied verheven tot Aposto lisch Vicariaat en de Apostolische Pre fect werd apostolisch Administrator. Overeenkomstig het voorstel van de voorzitter heeft de Tweede Kamer gis termiddag besloten in de vergadering van Dinsdag 27 Juni een aanvang te ma ken met de behandeling van de Huur wet. Deze vergadering zal des avonds worden voortgezet. In het zuidwesten van de Stille Oceaan I van Hawai tot Midway-eiland, heeft zich I gisteren een geheimzinnige mist gelegd, over een afstand- van ongeveer 3200 kilo meter. Het weerkundig station van Ho- noloeloe heeft niet alleen toegegeven, niet te kunnen voorspellen wanneer die mist zal "Plekken, doch ver klaarde tevens evenmin in staat te zijn de oorzaken er van aan te geven. De mist kap veroorzaakt zijn door winden, welke zand uit de Afrikaanse woestijnen meevoeren, of wel door de jongste uitbarsting van de vulcaan Ma- noea Loa. Door het weerkundig station wordt echter evenmin als uitgesloten geacht, dat de mist het gevolg zou zjjn van een atoomontploffing- Naar aanleiding van deze berichten is te Washington door de perssecretaris van president Truman de volgde verklaring gepubliceerd: ,.Het Witte Huis heeft er geen kennis van, dat ergens ter wereld een nieuwe atoomontploffing heeft plaats gehad". De proc.-fiseaal bjj de Bjjz. Raad van Cassatie heeft gisteren geconcludeerd tot verwerping van de beroepen van de tot Nederlander genaturaliseerde Duitser Julius Herdtmann en Hubert Kohier, die beiden door een Bjjz. Ge rechtshof tot de doodstraf werden ver oordeeld. Herdtmann was de leider van de zgn. „Nederlandse hationaal-socialistische bond" in Duitsland en organiseerde in 1940 samen 'met Kohier de beruchte „Sport und Spjf1 '-kampen, waarin „Ne derlanders" milnalr werden getraind om de Duitsers van n>ut Je zijn. Inderdaad hebben deze mensen zich zeer „verdienstelijk gemaakt, want zij waren het, die bij de overrompeling van ons land de oprukkende Duitsers goeie diensten bewezen door al® burgers of in Nederlandse uniformen gekleed voor hen o.a. als gi<t£eit op te treden. De Raad van Cassatie zal op 5 Juli uit spraak doen. Gisterenmiddag ontving Z. H. Exc. Mgr.'P. Giobbe, pauselijk internuntius te Den Haag, de tijdelijk in ons land verblijf houdende negerpriesters. Mgr. Giobbe in gesprek met zijn bezoekers. Katwjjk heeft een zeehaven nodig en zal ten gronde gaan als er geen komt. Dit is heel in het kort, hetgeen dc Stichtingscommissie „Zeehaven Kat wijk" gisteren op een persconferentie duidelijk wilde maken. En het voort bestaan van dit dorp met zjjn aan de zee verknochte bevolking is van veel meer dan plaatselijke betekenis, zo be toogde men. Het probleem van een eigen haven voor Katwijk is al een halve eeuw oud. Sedert de oude „bomschuiten" verdwe nen zijn, kampt men al met de moei lijkheid. dat de vissers, wier schuiten vlak bij de zee liggen, door de binnen wateren een omweg van ongeveer 60 km naar Umuiden moeten maken om de zee te bereiken. Immers de bomschui ten kon men eenvoudig op het strand trekken, doch voor de moderne kielsche. Een had men een haven nodig. Daarom eeft men in 1919 en in 1938 reeds plan nen gemaakt, die echter om verschei dene redenen geen doorgang konden vin den. In verband met de wederopbouw en ontwikkeling van de plaats hebben Ged. Staten van Zuid-Holland daarom in Januari 1946 een commissie ingesteld om het vraagstuk van de haven te bestude ren. Deze kwam tenslotte tot de conclu sie, dat de aanleg van een zeehaven voor Katwijk sociaal en economisch noodzake tijk en financieel volkomen verantwoord zou zjjn. Na grondige voorbereiding heb ben B. en W. hierna aan de gemeente raad een voorstel over de uitvoering ge daan, dat met algemene stemmen werd goedgekeurd. Voor de aanleg van de haven denkt men een bedrag van 6,5 millioen nodig te Amerikaanse en Nederlandse lucht machten zullen deelnemen aan geregelde gemeenschappelijke luchtoefeningen. „Daar een aanzienlijk deel van het Ne derlandse radarnet thans gereed is en de Piloten van de pas gevormde Nederland ss meteoorstraaljagerseskaders voldoen ds vaardigheid hebben Verworven in de tactiek van het onderscheppen van vlieg tuigen, zijn geregelde oefeningen van bei de luchtmachten gezamenlijk mogelijk en zullen deze dan ook worden gehouden", aldus de aankondiging. De Amerikaanse vliegende reuzenforten, die in Engeland gestationneerd zijn, zullen de routine- oefenvluchten op Helgoland over Neder lands gebied maken en daar worden aan gevallen door Nederlandse jagers. Film camera's in de jagers en bommenwerpers zullen de successen van deze aanvallen registreren. Dit is de eerste proef van directe Amerikaanse samenwerking met het oefenschema van de West-Europese luchtmacht, aldus het Amerikaanse de partement van. oorlog. hebben, waarvoor men de hulp van rijk en provincie inroept. Vrijdag a-s. zal men aan de voor zitter van de ministerraad een petitie overhandigen, waarin men de volle aandacht voor het verzoek vraagt. Met 23 bussen gaat „Katwijk" dan naar Den Haag om te demonstreren en zijn be langen te bepleiten. De Engelse regering heeft een nieuwe aanval op haar voortbestaan afgeslagen, toen gisteren een conservatieve motie tot het ongedaan maken van de door de re gering ingevoerde verhoging van de ben zineprijs met 302 tegen 288 stemmen werd verworpen. De liberalen stemden aan de zijde van de oppositie. Dit was de twaalf de aanval der conservatieven sinds het nieuwe parlement op 6 Maart bijeen kwam. Burgemeester cTAilly van Amsterdam en „burgemeester" Ben Groeneveld van Damstadt klinken op het welzijn van hun beider steden. (Van onze speciale verslaggever) Het wordt thans toch werkelijk drei gend in Barneveld. Op Tweede Pinkster dag is daar voor het eerst op een groot poeliers-grootbedrijf psendo-vogelpest ge constateerd, een bedrijf waar per week ongeveer 20.000 kippen worden aange voerd. Deze kwamen binnen van allerlei plaatsen en mogelijk is hierdoor ook de besmetting binnengeslopen. Al spoedig greep deze besmetting verder om zich heen, zodat ook het pluimvee van in de buurt liggende bedrijven werd aangetast. Vorige week Donderdag werden de eerste gevallen buiten de haard gemeld en toen wij gisterenavond een bezoek brachten aan de gemeente-veearts, de heer M. H. Hoogland, die tevens als waarnemend inspecteur van de veeartsenijkundigc dienst fungeert, deeld hjj ons mede, dat tot heden, volgens officiële opgave, op 18 bedrijven de pseudo-vogelpest heerst. Daartoe behoort ook nog een ander groot poeliersbedrijf en op deze bedrijven te- amen zijn 12.800 kippen afgemaakt nit voorzorg. Op enkele naastliggende bedrijven heeft men de pluimveestapel, bestaande uit en kele honderden kippen, eveneens afge maakt. Met grote vrachtauto's uit Amers foort z;jn de cadavers weggevoerd om verbrand te worden. Behalve slachtkippen zijn er ook veel legkippen bij, jon.ee hen nen van zes weken en kuikens. Vevig kan worden aangenomen, dat op meer plaat sen in Barneveld d« ziekte heerst, doch dat men dit verzwijgt, omdat de eigenaren vrezen, dat ook hun gezonde dieren, die ze zorgvuldig apart houden, hun ontno men worden. Het rijk geeft als regel een behoor lijke prijs doch men mist toch de eier- productie. Er zijn in deze streek vele gemengde bedrijven waarop twee of drie koeien gehouden worden, terwij] verder een paar honderd kippen voor de inkomsten moeten zorgen, hetgeen meestal een bedrag van ongeveer 1000 per jaar uitmaakt. Wanneer men zich indenkt, dat alleen reeds in Barneveld een half millioen kippen zijn, kan men zich voorstellen, welk een ontzaglijke economische schade een eventuele ver dere uitbreiding van de pseudo-vogel pest zou betekenen. De heer Hoogland was daaromtrent weliswaar niet zo pessimistisch, omdat naar zijn mening 18 besmette bedrijven op een aantal van riOC 4000 bedrijven niet zo heel erg is. „De toestand is wel critiek" zei hij. „maai ndien de pluim veehouders goed meewerken en niet drie of vier dagen wachter met aangifte, is het niet hopeloos" Eerst wanneer de ziekte niet meer te stuiten zou zijn, Wordt tot inenting overgegaan. Bij de eerste inenting wordt veertien dagen im muniteit verkregen, dc tweede geeft zes weken. Er bestaan echter nogal bezwa ren tegen deze inenting, omdat er grote kaïn* bestaat op verstoring van het. leg- Naar wij van de burgemeester van La ren (Gelderland) vernemen, is in zijn ge meente een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. In verband hiermede heeft hij gelast, dat in het gehele zuidelijke deel van de gemeente Laren, dat gelegen is ten Zuiden van het Twenthe-kanaal, ale pluimvee, honden en katten moeten worden opgehokt. De pseudo-vogelpest is geconstateerd op één bedrijf. Daar niet alle hokken zijn aangetast, is slechts een deel van de pluimveestapel afgemaakt organisme. De meningen over de nood zaak van inenting zijn nogal verdeeld en de rijksveeartsdienst wil er dan ook in dit stadium nog niet toe overgaan. Zoals bekend bestaat er een voorschrift de kippen „op te hokken", honden en katten mogen niet loslopen Op de erven van de boerderijen liggen zakken met natroloog bestrooid, zodat de bezoekers hun voeten eerst kunnen ontsmetten. Ook acht men het zeer goed mogelijk dat de ziekte wordt overgebracht door insecten of rondfladderende veren. Onbegrijpelijk achtten sommige hande laren, die we spraken, het, dat er nog geen verbod tot het uitvliegen van dui ven bestaat. Ook het rijden van auto's op de erven wil men verbieden. Een andere suggestie was, dat men kleine markten zou houden zodat men de eieren niet bij de boeren behoeft op te halen Gevaar voor het sluiten van de eier markt van Bamevelri bestaal er niet. omdat aan de eierer niets mankeert. Er is ü,dfs on he1 ogenblik grote vraag in het buitenland Een gelukkige omstandigheid acht men het, dat net broedse:zc.en afgelopen is. zodat de broederijen. waar de kuikens- gewoonlijk niet lange: dan een dag ver blijven hiervan niet zoveel nadeel onder vinden. De kuikens zouden dan echter niet meer vervoerd mogen worden, zo dat in dat geval toch een grote schade post ontstaan sou zijn. De vertegenwoordiger van de „Repu bliek Zuid-Molukken", dr P. J. Nikijuluw, bericht, dat hij een telegram, ondertekend door dr Soumokli, heeft ontvangen, waar in het volgende wordt medegedeeld; „Een oorlogsschip van de R.I.S schendt iedere dag de territoriale wateren van Ambon. De beschieting van de onschul dige bevolking van Namlea op Buru is herhaald. Het aantal slachtoffers is on bekend. Bovendien is men schuldig aan roverij van de bevolking. Verzoeke stap pen te nemen bij buitenlandse mogendhe den en de regering der R.I.S. voor het tegengaan van1 deze zeeroverij en strenge maatregelen tegen deze R.I.S.-piraat. De Republiek Zuid-Molukken zal haar on afhankelijkheid blijven verdedigen, doch hulp is zeer urgent. Verzoeke de ambas sadeurs van Amerika. Engeland, Austra lië en Frankrijk in te lichten over de zee roverij in de wateren der Zuid-Moluk ken", aldus het telegram. Mgr. Santin, bisschop van Triest, heeft jn een verklaring geprotesteerd tegen het misbruiken van zijn naam onder de z.g. wereldprotestactie tegen de atoombom Mgr. Santin is bekend om zijn felle anti communistische houding. Mgr. Santin deelt in deze verklaring officieel mede, dat hij het verzoek van een delegatie van vrou wen om deze actie te ondertekenen had afgewezen, omdat de actie duidelijk com munistisch is geïnspireerd. En niet mis te verstaan verklaart hij verder: „Het communisme vervolgt heden de Kerk in Rusland. Polen, Tsjechoslo- wakijë, Hongarije, Albanië, Joegoslavië, Roemenië en China. Wie oorlog voert zelfs tegen zijn eigen burgers heeft niet het recht over vrede te spreken. Wij eisen van alle andere acties een geest van gods dienstige en burgerlijke verdraagzaamheid, waartegen juist het communisme het zwaarst zondigt. In een der zittingen van het commu nistische vredescongres te Wenen is met I algemene stemmen een resolutie aangeno men, waarin wordt gezegd, dat met het oog op de grote propagandistische waar de van de Olympische Spelen voor de vrede, Sovjet Rusland en de andere lan den die zich tot dusver afzijdig van de Spelen hebben gehouden, aan de in 1952 te Helsinki te houden Olympische Spelen behoren deel te nemen. Nu wordt op zo'n congres niet zo-maar plotseling een resolutie ingediend en nog minder zo-maar ineens met algemene stemmen aangenomen. Daar steekt dan wel wat achter. „Met algemene stemmen" be tekent hier, dat ook de Russische dele gatie hoogstderzelve haar goedkeuring aan deze resolutie heeft gegeven. En aan gezien zo'n leidinggevende Russische de legatie zich niet pleegt te laten verrassen wist zij daar dus bij voorbaat van. Ster ker: die resolutie is niets anders dan een Russisch proefballonnetje om te zien hoe de niet-communistische wereld zal reage ren. Wel, we laten ons geen sprookje ver tellen. U en wij kennen de vredelievend heid van de Russen. De Russische vrede sluit in zich de overheersing over de an dere landen. De Olympische Spelen wil len de ware vrede propageren. Daarom komen die Spelen niet in de Sovjet- kraam te pas. Daarom nam Rusland er ook nooit aan deeL Als Rusland plannen heeft, om aan de spelen van 1952 meeste doen, dan bete kent dat niet dat het daar een bijdrage tot de vrede wil leveren, maar alleen dat het op het ogenblik over sportlieden van een zodanige topklasse beschikt als nodig is om een groot aantal gouden me dailles naar het Kremlin te dragen. Bij de Spelen van '48 verklaarden de Russen nog: „Wij komen om te winnen en anders niet." De Russen slaan uit de sport in het algemeen en uit de Olympische Spe len in het bijzonder alleen maar politieke munt, propaganda voor de Sovjet-Unie en het communisme, winst voor de posi ties in het oorlogszuchtig streven naar de wereldrevolutie. Toch zal men de Russen als deelnemers aan de Spelen van '52 accepteren. Daar mee zal dan tevens het amateurisme een aanzienlijke opdoffer krijgen. Want in Rusland zijn de sportfiguren van topklas se in de verste verte geen amateurs meer doch professionals in staatsdienst Waar schijnlijk zal de Olympische amateurs eed van de deelnemers nooit erger ge schonden worden dan daar in Helsinki door de Russen. Vriendschap, het ideaal van de Spelen, zal er niet bij zijn; een legertje commis sarissen zorgt er wel voor dat de Iwan's en de Katja's met de Westerse deelne mers geen contact krijgen. De sportieve sfeer komt ook al in de knel als daar zo'n ploeg Kremlin's taatssporters in het vuur gaat voor het heil van de Sovjet en geen ander doel heeft dan winnen- hoe-dan-ook. Het amateurisme wordt, met een meineed afgedankt En in plaats van het vredes-symbool krijgen we de wereld- revolutie-propaganda. Daarmee is dan het lot van de Olympi sche Spelen wel bezegeld; we zouden ons sterk vergissen als 1952 dan niet het laat ste Olympiade-jaar was. En dat zou dan allemaal het gevolg zijn van dat vrien delijke sprookje van Wenen, waar een re solutie werd aangenomen enz. SUPPORTER Volgens de „Daily Graphic'' zou Zwitserland van plan zijn in de loop van het jaar zijn frank met 20 pet. te devalueren teneinde zijn exporthandel en het toerisme te hulp te komen. Opnieuw is een Skymaster van de Air France bij Bahrein, in de Golf van Perzië, neergestort. Het toestel viel on geveer terzelfder plaatse als waar Dins dag het ongeval geschiedde, en onge veer op het zelfde uur. Ook thans was de Skymaster op het punt bij Bahrein te landen, en stond enkele ogenblikken voor de ramp nog per radio met het vliegveld in contact. Schepen voeren onmiddellijk ter red ding uit Tot nog toe ontvangen berich ten melden, dat elf inzittenden zijn ge red. Uit Parijs deelt men nog mede. dat dit ongeval het derde is sinds de in gebruikneming van de route Parijs Saigon. Het eerste ongeval vond plaats in 1934. Naar wij vernemen, ls de Poolse ge zant in Den Haag, de heer K. Pruszinsky, bij een ongeval in de omgeving van Dusseldorf omgekomen. De gezant was per auto onderweg naar Polen, Ter herinnering van onze lezer maken we hen er nog even opmerkzaam op, dat de op 1 Juni j.L aangewezen koffiebon 464 algemeen uiterlijk op 17 Juni bij de detaillist moet worden ingeleverd. De volgende koffiebon zal op 13 Juli 1950 worden aangewezen. Toen de H. Liduina nog leefde, kwa men de. armen en ongelukkigen naar haar toe. De H. Liduina was in haar tijd de levende verbintenis van het diepte punt van lijden met het hoogtepunt uhn geduld. Alleen reeds door haar te zien werden de lijdenden bemoedigd. En dik wijls moest men zich met zien tevreden stellen, omdat zij zonder aards bewustzijn lag, als was zij reeds een relikwie. Soms echter sprak zij een troostwoord en voor de noodgevallen had zij een kleine aal moes bij de hand. De mensen van Schie dam zagen met meewaren en eerbied naar die rampspoedigen, die van de hele streek hun stad in kwamen strompelen: slachtoffers van ongelukken en van wre de burgeroorlog, zo spoedig ongeneeslijk voor de chirurgie dier dagen. En menig een van die Schiedammers zal er heime lijk aan meegewerkt hebben, dat haar „beurs van Jesus" nooit ledig werd. Sindsdien zjjn eeuwen verlopen en: „wij juichen in de glorie, die U de hemel biedt". Maar Sint Liduina is door de ar men niet vergeten en onlangs is zij uit geroepen tot patrones van alle oorlogs verminkten van ons land. En op negen Juli zullen zij naar Schiedam komen zo ver zij slechts vervoerbaar zijn. De kreu pelen en geschondenen, zielig restant van vijf jaar oorlogsvlaag, verminkte mili tairen en slachtoffers van bombardemen ten: de Nationale Invalidenprocessie. Zij komen niet voor een wonder, zij komen Liduina danken voor de bemoediging wel ke de overweging van haar leven hun al gaf. Zij komen in de stille hoop, dat van haar relieken nog iets van haar sterken de kracht zal uitgaan welke zij bij haar leven had. Aan het Sint Liduinacomité en zjjn helpers is het voorrecht een troos tend woord te vinden en een klein ont haal te bieden. Wat op 9 Juli in Schiedam gebeurt, ls méér dan dat het Gewonde Vaderland een bezoek brengt aan z'n Patrones. Hier wordt ons het Koninkrijk Gods voorge steld in de parabel welke Jesus ons gaf van het feestmaal: „breng de armen en gebrekkigen. de blinden en kreupelen hier binnen". Dr. Cl. Beukers SJ Berg en Dalsche Weg 81 Nijmegen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1