De Gecroonde Leersse Fraai werk van Nederlandse maatschoenmakers WOENSDAG 21 JUNI 1950 PAGINA 5 •MUM** Aan de Gecroonde Leersse"-expo sitie was tevens een vakwedstrijd voor niaatschoenmakers verbonden, waar voor elke mededinger een paar dames schoenen en een paar herenschoenen inzond. Een jury gevormd door een Franse, een Belgische en een Neder landse vakman, zal bepalen aan wie het fraaie wisselschild, ontworpen door de gebr. Brom uit Utrecht, wordt toe gekend. Immers deze manifestatie van Ne derlandse maatschoenmakers heeft ook ten doei het vakpeil nog hoger op te voeren en de nadruk te leggen op het creatieve vermogen dezer schoen makers. Een goede maatschoen moet niet alleen uitstekend passen, maar ook qua model in overeenstemming zyn met de persoonlijkheid van de cliënt. Naast deze meer culturele, vervult een goed vakman in de maatschoen makerij ook nog een sociale taak. Vele voeteuvelen kunnen immers onder- vangen, of zelfs voorkomen worden door het dragen van goed maatschoen- Werk. Zorgt de maatschoenmaker voor m. ifcsïüNiiiijM» Het bekroonde damesschoeisel uit de vakwedstrijd voor maatschoenmakers „De Gecroonde Leersse" die te Hilversum werd gehouden. Ontwerp Fa. Buch en Frielink. het vervaardigen van doelmatig schoei sel voor de individuele voetvprm of voor de voet met kleine afwijkingen, de ortho- paedische schoenmaker doet belangrijk werk door de verzorging van het schoei sel bij invaliditeit van voet of onder been. Het vakmanschap van onze ortho- paedische schoenmakers is vermaard tot ver over onze grenzen en zq staan in dit opzicht dan ook aan de spits. Ook op dit terrein gaat men echter steeds meer aandacht aan de aesthetische verzorging van dit speciale schoeisel besteden. „De Gecroonde Leersse" demonstreert tevens hoe een goed georganiseerd vak onderwijs zijn stimulerende invloed op het vakpeil in de maat- en ovthopae- dische schoenmakerij heeft geoefend. De „Nationale Federatie voor de Vak opleiding in de Schoenmakerij en Schoen- handel", die dit jaar haar dertigjarig be staan viert, heeft de schoenmakers opleiding in drie étappen geregeld en een diploma onder Rijkstoezicht voor schoen herstellers, maatschoenmakers en ortho- paedische schoenmakers Ingesteld. De federatie tracht ook btf de jeugd, die de school \)erlaat, belangstelling voor dit vak aan te kweken en haar er van te doordringen hoe belangrijk het voor de toekomst is, zich onder deskundige lei ding tot een gedegen vakman te be- kivamen. Vele enthousiaste schoenmakers in den dop bezochten dan ook „De Gecroonde Leersse" en bespraken met jeugdige toe wijding in een conversatie doorspekt met vaktermen, het hier uitgestalde maat- schoeisel, wat in de tentoonstellingszaal •en geanimeerde sfeer bracht In het dagblad „Amigoe di Curacao" van 14 dezer is een herderlijke brief ge publiceerd van mgr. A. van der Veen Zeppenfeldt, de Apostolisch vicaris van de Nederlandse Antillen gericht tegen strevingen van de Nationale Partij. De brieft zegt, dat het Vicariaat in de aanvang het gelovig volk steeds gewaar schuwd heeft „tegen die beweging, welke, voortspruitend uit zulk 'n troebele bron, niet anders dan vergiftiging van de ge zonde menselijke en godsdienstige gevoe lens kon veroorzaken". „Het doel, dat men immers beoogt" zo gaat de brief verder, „ligt dieper dan de argeloze mens op het eerste gezicht zou vermoeden. Wat elders geschiedt leert ons echter de ware drijfveer ontdekken, welke schuil gaat achter dit neerhalen van het geestelijk gezag. Overal in chris telijke landen, waar het communisme de macht in handen tracht te krijgen, ziet men gebeuren, dat het gezag der geeste lijkheid wordt aangerand, als eerste stap om het volk van de godsdienst te ver vreemden en het zo volstrekter in de macht te krijgen". Na er op gewezen te hebben, dat „er velen zijn, die deze gevaarlijke weg ble ven volgen", ondanks de waarschuwende woorden, vervolgt mgr.: „Genoemds leiders grepan onze ver ken plastic klaverblad van vier, waarin schoeisel dat de vier seizoenen symboliseert, it geëxposeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5