Willemstad en West-Brabant door een ramp getroffen Ook op de Veluwe woedde een windhoos m f I Commissie-succes inzake de ssen „Vredesactie^en het ontslag van kunstenaar Stotijn Sch uman-pi an werd onthuld Een markt met laagste prijs Het a.s. lagerhuisdebat over het plan-Schuman Op de IRIBUNE Vredesactie brengt zelfs kunstenaars helemaal in de war O or log en spoorwegbruggen tI Donderdag 22 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN f "A Willemstad vraagt steun V. Nog een tienjarenplan voor de boeg Bijgezet op ereveld Vijf-en-twintig duizend gulden voor Ambon Sympathie-staki ng pro werkgever Hotel te Beekbergen afgebrand Instelling supernationaal parlement D-Day" Bond Zonder Naam WEERBERICHT V. De windhoos, die gistermorgen, zoals wij in 'n deel onzer vorige editie nog konden melden, West-Brabant zwaar heeft geteisterd, is bij het gehucht Pindorp aan de Belgische grens ons land binnengekomen. En vandaar af tekenden zwaar beschadigde boerderijen en huizen, om gewaaide bomen en weggeblazen hooischelven de weg, die zij nam tot zij zich bij Willemstad op het Hollandsch Diep stortte. Jn de buurtschap Heiningen, onder de gemeente Fijnaart, werd de landbouwer A. P. Maris het zwaarst getroffeu. Van zijn landbouwschuur is een groot deel van het rieten dak afgeslagen. Een andere schuur werd ingedrukt. De kracht van de windhoos kan men hier afmeten aan de omstandigheid, dat zware balken als lucifershoutjes zijn geknapt of vijf tot zes centimeter van hun fundamenten zijn verschoven. Evenals de meeste andere slachtoffers was M. tegen de stormschade, die hij op zeven a achtduizend gulden schat, niet verzekerd. Ruïne in Willemstad „Het is een wonder Op de Veluwe Onweersbranden Oorlogsslachtoffers op Noord-Sumatra G. Aandewijn, J Dravers, N. B. Noos- ten, S. IJsselstein, H G Gronert, W. H. Koolhoven, A. d'Angremond, H. van Deutekom, S. Fraaij. A Timmer, R. van Brussel, A. Plaisier, F. Bolstier, H. Twijn- stra, C. van Blankerstein, J- Soff, j. Kruisinga, A. Jongbloed, H. Schook, j. Adriaanse, F. Jansen, J. Clous, J. Dutry van Haeften, H. te Camp, L. Tholen, G. Lanting, S. Monsma, D. Hetterschy, d. Verwey, H. Steen, L. Kolhoff, F. Dekker, H. Klaassen, J. Wirtjes, W. Blok, A. van Velzen, J. Verton, Th. van de Papert, T. van der Kamp. A Fiorani, J. Pauw, J. van Riemsdijk, W. van Lynden, w. de Jong, J. Groene veld, A. Kramp, H. Car- pentier, J. de Bont, H. ter Horst, A. Kouwenaar, allen te Sirenggo-Renggo, J. Rus te Wingfoot. Voor voedsel en medicamenten SLECHTS 7 PROCENT BAADT De verwachting van heden- tot morgenavond luidt; Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Vrij krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering im temperatuur. Vrijdag 23 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur; maan op 14.33 uur, onder 0.48 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT f Tussen Heiningen en Dinteloord zag men aan de platgedrukte velden de weg, die de hoos heeft genomen. Op verschil lende aardappelvelden werden de plan ten met aardappels en al de lucht ingezo gen. Een schilderachtig, met wilgen be plant weggetje nabij Dinteloord, verloor zijn charme doordat minstens tien wil gen onder het geweld van de wind sneu velden. Een groot deel der woningen werd van de daken beroofd. In Dinteloord werden ln een ogenblik tijds van een groot aantal huizen pannen van de daken gerukt en de lucht ingeslin- gerd, terwijl in verschillende straten ko zijnen uit de huizen Werden geslagen. Voorts werden duivenhokken en schuur tjes opgenomen en tegen de grond of te gen huizen gesmeten. De schade is zeer groot. Men weet in Dinteloord echter van aanpakken want gisterenmiddag waren bijna alle daken opnieuw met dakpan nen bedekt. Verder zag men ln de velden veel om ver geblazen hooischelven. Het hooi hing nier en daar in grote plukken aan de telefoondraden. Het ergst echter was het oude vesting stadje Willemstad getroffen. Hier werden meer dan vijftig huizen beschadigd, waar van acht zeer zwaar. Drie gezinnen wer den er volkomen dakloos. Voorts werd er o.m. een grote opslagloods van bouw materialen ter waarde van 40.000 ge heel vernield. De schade, welke de „eggelstert", gelijk men hier zo'n windhoos noemt, in Wil lemstad aanrichtte beloopt volgens de eerste schattingen tussen de een en twee ton. Verscheidene straten waren bezaaid met stukken van dakpannen maar ook hier ging men terstond met man en macht aan het herstelwerk. De windhoos is in een breedte van on geveer vijftig meter over het twee dui zend inwoners tellende stadje, getrokken. Groenstraat, Kerkring, Kazerneplein en Hofstraat zijn de meest getroffen straten en allen zijn het erover eens, dat zij zo iets nooit meer hopen te beleven. „Het was net zo angstig, als toen ik in de oorlog tussen V I's zat", vertelde ons de postcommandant der rijkspolitie. „Het is gewoon een wonder, dat nie mand is gewond geraakt", vertelde bur gemeester C. A. van der Hooft. Hij en enkelen van zijn ambtenaren schetsten het gebeuren als volgt; „We zaten te werken, toen .wij plotse ling een vreemd geruis hoorden. Het leek op het geloei van een grote brand. Wij holden naar het raam en zagen uit de richting van Dinteloord 'een grote trechtervormige zuil naderen. Alles draai de daar in wilde warrelingen dooreen. Hooi, planken, bussen, deurpanelen. Met een angstaanjagend geloei sloeg deze zuil over Willemstad heen.-Dit laatste duurde maar enkele seconden. Toen bevond, de hoos zich al boven het Hollandsch Diep, juist tussen twee pas serende rijnaken in. Een enorme water zuil werd opgezogen. Even leek het of deze watermassa tot Willemstad terugge dreven zou worden, maar zij plofte in het water tenxg". Zodra de windhoos was overgetrokken, holde ieder, die aan het werk was, naar huis en naar de kinderen om te zien, wat ervan geworden was. Voor de kinderen van de openbare school had de boven meester goed* gezorgd. Toem hij de wind hoos hoorde naderen en fr een paniek dreigde onder de hevig verschrikte kin deren, liet hij ze allen onder de banken kruipen. Zelf ging hij voor de deur staan om vluchtelingen het heengaan te belet ten. De vrouw van slager Sprang sprak van een mirakel. Zodra zij de windhoos hoor de, snelde zij dadelijk naar de wieg, waar haar kindje lag. Juist had zij de baby eruit gehaald, toen het glas van inge waaide ruiten in de wieg viel. De meeste getroffenen in Willemstad zijn arbeiders maar de buren hebben di rect de helpende hand geboden. Burge meester Van der Hoofd heeft meer aan biedingen voor onderdak gekregen dan nodig was. De schooljeugd heeft na de ramp dap per medegeholpen. Jongens en meisjes zijn op de wallen gaan zoeken -naar de weggeblazen kleding en huisraad. Van alles brachten zij binnen: lakens, kleding stukken, deuren en zelfs enkele kippen, die door de windhoos waren medegevoerd. Ook op de Veluwe heeft gisteren een windhoos zwaar huisgehouden. Daar ge beurde het gistermiddag en wel op de grens van Hoevelaken, Terschuur, De burgemeester van Willemstad heeft de Ged. Staten van Noord- Brabant gevraagd zijn zwaar ge troffen gemeente te helpen. Verder heeft de heer Van der Hooft het ministerie van Binnenlandse Zaken verzocht in aanmerking te kunnen komen voor. steun uit het z.g. „Rampenfonds". De bewoners van Willemstad hebben ondertussen zelf reeds de handen uit de mouwen gestoken. Gisteravond is er onder de niet-getroffenen gecollecteerd. tebroek en Achterveld. De hoos, welke gepaard ging met een geweldige slagre gen, rukte van acht boerderijen de kap af. En het geweld, waarmede dat ge beurde alsook de snelheid waarmede de hoos zich verplaatste wordt wel het best geïllustreerd door het feit, dat een van die daken zevenhonderd meter verder te recht kwam. Voorts gingen tientallen hooibergen de lucht in en zelfs een kip penhok met 200 kippen. Ongeveer ISO bo men werden ontworteld. Voor het overige is het onweer in het land de gehele dag niet van de lucht ge weest en als de ene bui voorbij was kwam soms de andere alweer opzetten. Op verscheidene plaatsen, is de bliksem ingeslagen, een enkele maal met ernstige gevolgen. Zo werd in Olst bij Deventer gister middag de kapitale boerderij van de landbouwer W. Zwartjens getroffen, ln minder dan geen tijd brandde zij geheel uit. Het vuur was inmiddels overgesla gen op een belendende woning, be woond door de familie van Dijk, die eveneens in de as werd gelegd. De zieke boerin kon slechts met de grootste moei te uit de brandende boerderijworden gered. Inboedels ert bedrijfsinventaris gingen nagenoeg geheel verloren. Twee paarden en twintig varkens kwamen in de vlam- Zwar- Een en twintig spoorbruggen over de grote rivieren in ons land zijn tengevolge van oorlogshandelingen geheel of gedeel telijk vernield. Er is al wel wat hersteld maar toch hebben de spoorwegen nog een bniggenbouwprogramma van onge veer 10 jaren voor de boeg eer alles de finitief in orde zal zijn. Zes van die 21 bruggen zijn op het ogenblik weer .geheel gereed en met on beperkte snelheid berijdbaar. Dat zijn die over de Koningshaven te Rotter dam, te Buggenum en te Ravestein over de Maas, bij Culemborg over de Lek en te Hattemerbroek over de Ussel. Aan de brug bij Dordrecht over de Oude Maas wordt hard gewerkt en mén hoopt 'in het laatste kwartaal van dit jaar gereed te komen. De brug, die daar na voor definitief herstel in aanmerking komt-, is die over de Waal bij Nijmegen. Hier verwacht men in 1951 met de werkzaamheden gereed te komen. De bruggen over de Rijn bij Oosterbeek, over de Waal bij Zaltbommel en over de Ussel bij Zutphen hoopt men in 1952 te voltooien. Voor definitief herstel blijven dan nog over de bruggen bij Mook, Maas tricht, Hedel, Venlo en Gennep over de Maas, bij Deventer en Westervoort ;over de IJssel, te Baanlioek over de Merwede en de Moerdijkbrug over het Hollandsche Diep. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis deelt mede, dat op 5 Juni j.L op het ereveld van Noord-Sumatra, aan de Padangbulanweg te Medan de stoffelijke overschotten werden bijgezet van onder staande 56 oorlogsslachtoffers uit de kampen Sirenggo-Renego en Wingfoot; men om. De brandweer stond machte loos wegens gebrek aan water. In Beèkbergen was de brand, die hotel „De Eikenhofverwoestte, vermoedelijk eveneens aan de bliksem te wijten en in Wieringerwerf werd de kapitale land bouwschuur van F. J. A. aan de Zuider dijkweg het slachtoffer van blikseminslag. De schuur stond in een oogwenk in vuur en vlam en brandde geheel uit. Slechts enkele landbouwwerktuigen konden wor den gered. De schade bedraagt ongeveer 50.000 doch zij w-ordt niet door verze kering gedekt. Op vele plaatsen ging het onweer ge paard met hagelbuien en hier en daar waren het geen korrels, dié er vielen maar hele brokken ijs. Jutphaas had het al heel kwaad te ver duren. Daar vielen stenen waarvan enkele een doorsnee van meer dan vijf centime ter hadden. Grote schade werd aangericht aan de te velde staande gewassen. Van de appel- en perenbomen werden de vruch ten afgeslagen, <je kersenoogst is groten deels verloren gegaan. De tuinders kre gen ernstige glasschade. De straten ston den blank en de rioolputten konden het water niet verzwelgen. Uit de omgeving van Putten, Ermelo en Harderwijk kwam bericht van een ge lijksoortige hagelbui, die wel acht mi nuten duurde. De Stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft, naar zij mededeelt, dr. Nikijuluw, de vertegenwoordiger in Nederland van de republiek Zuid-Molukken, officieel er van in kennis gesteld, dat zij de eer ste 25.000, bijeengebracht door het Ne derlandse volk ter leniging van de nood op Ambon, voor verzending van voed sel en medicamenten ter beschikking stelt. Dr. Nikjjnluw deelde mede, voorne mens te zijn de verzending van voedsel en medicamenten in handen te leggen van het Ned. Roode Kruis. Daar de Indonesische regering de door het Internationale Roode Kruis ge vraagde vrije doortocht, heeft geweigerd, heeft de stichting aan dr. Nikijulüw me degedeeld. dat, indien het Roode Kruis er niet in slaagt, de gevraagde facilitei ten alsnog te verkrijgen, de verzending der goederen langs andere, reads uitge stippelde, wegen naar Ambon zal geschie den. Zo hield de windhoos Willemstad huis. Dit sijn de treurige resten van wat even tevoren nog een flinke schuur was. De bak ker is er een energieke kerel. Ternauwernood had hij ontdekt, dat sijn schoorsteen het lood je had gelegd of de metselaar stond al op het dak om een nieuwe te bouwen. Want de schoorsteen moet roken bakkerij. Bij de voortzetting van de behandeling der begroting van Onderwijs gisteren in de Eerste Kamer heeft de heer Van Santen (C.P.) de kwestie- Stotijn ter sprake gebracht, welke musicus bij de Radio-Omroep ontslagen was, „omdat hij» naar men zegt, communist zou zijn". Hierop repliceerde onmiddellijk de heer Algra (A.R.), die zeide dat de heer Van Santen dienaangaande niet de gehele waarheid had verteld. Hij steldé het namelijk aldus: De communisten hebben internationaal geleide pogingen gedaan om de wapenzendingen binnen het Atlantisch pact te verhinderen, wapens, die nodig zijn om het vrije, woord te beschermen tegen de bedreiging uit het Oosten. Stotijn nu heeft de oproep om deze wapens niet té lossen mede ondertekend en welals medewerker van de Radio. Het verband is dus door de communisten zelf gelegd. En nu zegt de heer Van Santen wel, dat Stotijn een meester is in de kunst, maar een kind in de politiek, maar dan herinnerde de heer Algra de heer Van Santen aan diéns eigen woord, dat het verkeerd is conflicten te scheppen tussen kleuters en ouders door de kleuters naar scholen te sturen, waar de opvattingen niet in overeen stemming zijn met die der ouders. Zo staat de zaak óók met Stotijn. Hoewel het niet in de bedoeling lag, dat TI. M. bij de tewaterlating van de Mascotte te Foxhol de auto zou verlaten, tvas Zij toch dusdanig geïnteresseerd in deze unieke wijze van te water lating dat Zij staande voor Haar wagen dit schouw spel gade sloeg- De minister voegde. zjjn antwoord hieraan nog toe, dat hij bij het beschou wen van velerlei wensen, welke in de Kamer waren geuit, rekening moest hou den met 's Lands financiën. Maar als er minder voor de verdediging kon wor den uitgegeven dan waartoe de houding van Rusland ons noodzaakt, zou er heel wat meer geld vqor culturele doeleinden beschikbaar zijn-, Het ontslag van Stotijn had wel heel weinig met fascisme te ma ken, waar deze dictatoriale heren zo mee schermen; de Omroepen waren in deze geheel zelfstandig en dit was een zaak, die volkomen buiten de regering omging. Overigens had de minister van Onder wijs zelf ook veel onvervulde wensen, maar het verschil van mening, dat .zich had geopenbaardi berustte voor een groot deel op misvattingen. Maar als hij de staatssecretaris niet had, die pers, radio, vorming buiten schoolverband en sinds Mei j.l. ook oudheidkunde en natuurbe scherming onder zijn hoede had geno men, zou hij, de minister, nog meer wen sen onvervuld moeten laten. Op andere opmerkingen van de heer Van Santen (CPN) constateerde minister Rutten. dat er voor de mogelijkheid voor voortstuderen door arbeiderskinderen veel was gedaan en deze lijn zou worden doorgetrokken, maar een scherpe selectie was noodzakelijk. Maar was het wel juist, zo vroeg de minister zich af, iedereen naar het Hoger Onderwijs te zuigen- Zo zouden alleen de minder begaafden on der de arbeiders overblijven. Er was, zoals wjj jn ons overzicht gis teren vermeldden, door verschillende senatoren nogal ernstig geklaagd over het uitblijven van een oplossing in de kwestie van de onderwijzerssalarissen ten aanzien van de z.g. ontknikking. De heer Wendelaar had zelfs een conflict met de Kamer voorspeld. Dienaangaande deed nu de minister de blijde mededeling, dat het langdurig overleg in de commissie- Wesselings met de Federatie van onder- wijzersorganisaties juist gistermiddag om half drie tot volledige overeenstemming Had geleid. Een andere belangrijke mededeling was. dat de minister bezig was met de samenstelling van een statuut van het onderwijs (een plan voor onderwijs voorzieningen van L. O. tot H. O.). Minister Rutten zou dit plan te eniger tijd aan de Kamer voorleggen, zij het niet in de vorm van een wet. In dit plan zullen denkbeelden worden aange geven voor de verbetering van het onderwijs en de minister verklaarde nu reeds geen tegenstander te zijn van een verbetering van de bestuurs- en be heersvorm van de Lagere School. Het beraad is echter nog gaande. Over de kwestie van de scholen in Spaamdam en Nootdorp zou de minister de heer Wendelaar zelf wel inlichten hij had de stukken bij zich, dus kon hij de Kamer ook inlichten, maar dat zou nogal wat tijd in beslag nemen. Hij vertelde echter maar vast, dat hij in deze kwestie een zuiver geweten had en daarmee be doelde hij geenszins een slecht geheugen. De tegenstrijdige wensen van kleinere klassen die de minister ook voorstond) en opheffing van het gebrek aan onder wijzers beantwoordde de minister ten slotte met de bekende fabel van Aesopus over de vader, de zoon.en de ezel, welke fabel er ten laatste mee eindigde, dat va der en zoon samen de ezel droegen. F. S. Oppervlakkig denkend, zouden U en wij in deze dagen menen, dat half Neder land in het water zit. nu de zomer zijn intrede heeft gedaan. Want Nederland is een waterrijk land, nietwaar. Maar daarom is het Nederlandse volk nog geen water-minnend volk. Verre van dat. Statistieken hebben uitgewezen, dat slechts 7 procent van ons volk ooit wel eens in het koele nat gaat. Slechts 7 procent Ongelofelijk weinig, maar waar. D.wx dat in ons van water schier overlopende land 93 procent van de bijna 10 millioen inwoners nooit of tenimmer in de badkleding kruipt. Waren nu die 7 procent allemaal nog maar zwemmers. Maar dat is beslist niet waar. De niet meer te tellen gevallen van verdrinkingsdood bij het baden wij. zen het uit Wij hebben het in dit rubriekje wel eens gehad over het verplicht stellen van voetballen ln de programma's van bui tenlandse scholen. Laten we wat ons land betreft dat ver plichte voetballen maar even laten rus ten. Wij hebben al eerder betoogd; eerst moet de basis goed zijn alvorens aan spe- sialisatie te denken, m.a.w. eerst moet de algemene lichamelijke opvoeding op de scholen beter worden verzorgd alvorens tot een speciale tak van sport wordt overgegaan. Maar voor één tak van sport willen we een uitzondering maken. Voor één geval willen wij de specialisatie v ;n harte aanbevelen. Voor zwemmen. Want zonder zwemmen is de algemene licha melijke opvoeding eigenlijk niet com pleet. Men praat over het verplicht stellen van muziekonderwijs voor de middelbare scholen. Muziek is mooi, maar men heeft er niets aan als men in verdrinkingsge vaar verkeert Zwemmen weegt zwaarder dan mu ziek. zwaarder zelfs dan de jaartallen van de Engelse oorlogen, zwaarder dan alle graven van het Hollandse, Oostenrijkse. Henegouwse en Bourgondsche huis bij elkaar. zwaarder dan een congruente driehóek, zwaarder dan het raffinement van de Franse onregelmatige werkwoor den. Schei uit Later de onderwijsautoriteï- ten wijs worden. Laten ze het zwemmen verplicht stellen in de roosters van alle scholen. SUPPORTER. Een bescbultfabrikant te ViUeurbatme bij Lyon wordt door het Franse minis terie van arbeid gerechtelijk vervolgd wegens bet uitbetalen van te hoge lonen. Zijn personeel zal uit sympathie met hem m staking gaan. Drie maanden geleden protesteerden werkgevers in geheel Frankrijk tegen een eis van de vakbonden tot een loons verhoging van 3.000 francs per maand. Louis Duplessis, de beschuitfabrikant, gaf zijn arbeiders echter een loonsverhoging van 9.000 francs. Omdat hij nu weigert de lonen te verlagen, heeft het ministerie van arbeid hem Dinsdag meegedeeld, dat het hem een proces zal aandoen. Vakverenigingsfunctionarissen in de fa briek hebben hun leden opdracht gege ven de dag van het proces te staken a'.s protest tegen de handelwijze van het ministerie. Vermoedelijk door blikseminslag is gistermorgen omstreeks half twaalf brand ontstaan op de bovenverdieping van ho tel „De Eikenhof" aan de Loenenseweg te Beekbergen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat ondanks de grootste moeite slechts weinig van de bezittingen der ongeveer twintig gasten en van de inboedel kon worden gered. Wegens wa tergebrek stond de Beekbergse brand weer machteloos. Pas nadat de Apel- doornse brandweer met twee tankwagens ter assistentie verscheen, kon men de strijd tegen de vuurzee flink aanpak» ken' keuken en enkele bergruimten, die in een achterbouw waren onderge bracht, zijn het enige, dat van het hotel is overgebleven. De schade wordt op rond 150.000 geraamd. Het hotel, dat sinds kort m andere handen was overgegaan, was op beurspolis verzekerd. De Bond Zonder Naam zal dit jaar zijn jaarlijkse ..D-Day'» houden op Zondag 25 Juni in de Bossche veemarkthallen Om 10.15 zal een plechtige Hoogmis wor den opgedragen. Omstreeks 1 uur zal er meer betrekking hebben op de volgende Gisterenmiddag om kwart over 3 wer den de besprekingen over het plan- Sohumah op het Franse departement van buitenlandse zaken, ditmaal in de salie Beauvais, voortgezet. De zes deelnemende landen vegaderden onder voorzitterschap van Jean Monnet, de geestelijke vader van het plan. In een toespraak, die twee uur duurde, gaf deze een nadere uiteenzetting van dit plan en van de verschillende moge lijkheden om het te realiseren. Men nam aan dat hij in overeenstemming met de openingsrede van Sohuman, aan de ge delegeerden een ontwerp-tractaat zou overleggen behelzende de oprichting van het super-nationaal beheersorgaan voor de kool- en staal-pool. De bedoeling van dit ontwerp, zo werd verklaard, is slechts, dat op deze wijze aan de Franse opvatting een concrete ge stalte wordt gegeven. Het wil op geen enkelè manier druk uitoefenen op de overige gedelegeerden, voegde de zegsman er aan toe. kennelijk in antwoord op de uitlatingen van de vice-yoorzifter der Ne- jl'frlandse delegatie, mr. Blaisse. De inhoud van het ontwerp zou vol gens een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken onder oommissies behandeld moeten worden. Ten aanzien van de regeling van het beroep stelde Monnet een hof van arbi trage voor. Over de samenstelling daar van werd echter niets uitgelaten. In antwoord op de vraag, aan welke instantie het supernationaie beheersor gaan verantwoording verschuldigd zon zijn, gaf Monnet ais suggestie de oprichting van een gemeen schappelijke Assemblée der betrokken landen, samengesteld nit leden der ver schillende parlementen, die eens per jaar bijeen zon moeten komen ter bespreking van een rapport van het supernationaie orgaan over zjjn activiteiten. Op deze wijze zon een supernationaal-parlement geschapen worden, en daarmee een de mocratisch controle-apparaat. Moranet herhaalde zijn verzekeringen, gedaan aan Landen en Bonn, dat het einddoel van het plan bestond in de vor ming van één enkele markt met de laagst mogelijke prijzen en het opvoeren van de levensstandaard. een optocht door de stad worden gehou den. Des middags 3 uur zal pater P. Loop de middagbijeenkomst openen. Er zal o.a. worden gedeclameerd, volksdansen zui len worden uitgevoerd en er zal worden gemusiceerd. Vertegenwoordigers van af delingen ui', geheel Nederland zullen MBWCZig zijn. Nadat de conservatieven en liberalen. huis over de motie zal worden gehouden zoals in ons vorig nummer werd gemeld Een aantal leden van de labourpartij een motie hebben ingediend, waarin de I heeft gisteravond een amendement op de Britse regering verzocht wordt oni aan motie der conservatieven en liberalen de besprekingen over het plan-Schuman j voorgesteld, waardoor de tekst in dezer punten: 1) de organisatie en werkwijze bovengenoemd beheersorgaan, 2) zijn taak, 3)- zijn bevoegdheden. 5 4)regelingvan het beroep tegen zijn beslissingen. deel te nemen, heeft de eerste minister Attlee gisteren dé leden van de labour- fractie bijeen geroepen. In een toi hen gehouden toespraak trachtte hij de tegen stelling tussen de partijverk'aring en de regeringsverklaring betreffende het olan- Schuman te verzoenen, door enerziids de partijverklaring te prijzen, doch van de andere kant op te merken, dat de partij- van doctrine de regering in haar contact met niet-socialistische regeringen niet de han den mocht binden. Men hoopt op deze wijze een breuk in j de labourfract'e te voorkomen bij di voege wordt gewijzigd, dat het lagerhuis, hoewel steun verlenend aan het voorbe houd der regering om zich niet op voor hand te binden, de woorden van de mi nister verwelkomt, waarn deze aankon digt een leidende rol te willen spelen in de eenmaking van de Europese koien- en staalindustrie. In politieke kringen te Loriden meent men, dat Attlee een constructieve ver» klaring zal moeten afleggen over de la- bour-principes betreffende een eer.ieve Europese economische samenwerking, terwijl men verwacht, dat de regering hij de aanstaande stemming d« vertrou- Deze punten zouden in speciale s>ub4stemming, die, a.s. Maandag in het, lager- v ensku estie zal stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1