Klant's leeuwen verscheuren in Rome de christenen Zij spelen een belangrijke rol in de film „Quo Vadis" Slakkerige dingen uit Valkenburg Recreatie-oord aan afgedamde Brielse Maas Een nieuw werk van Burnham De caracole: delicatesse en weerprofeet Watersportkemen, bossages, rijwiel en wandelpaden li I-, J Jt.fl- JiAL ,Y Het tertiaire wegenplan 1 oorkeur aan Kethelweg hoven Woudiveg VAN OTTERLOO NAAR LIVERPOOL UITGENODIGD 2000 slakken eten even veel als een varken Uitwerking van plan kan met spoed ter hand worden genomen Om de toekomst van Nieuw-Guinea Indonesische leden Irian- commissie in Nederland Paedagogisch Centrum van liet K.O.V. FILMS OP HET HOLLAND FESTIVAL „Au Royaume des Cieux" „Berliner Ballade" „Purple Heart" Watersportcentrum Wandel- en rijivielpaden Crediet gevraagd De komende nederlaag van het Communisme f Kwetsbare plekken in 't Russisch Imperium Nieuw boek van Evelyn Waugh t ;i -s -t «-'i r- 'iiwü i i i i M i - 1 a Naar Rome In gezelschap van 21 leeuwen, die in de arena van het Colosseum op de Chris tenen zullen worden losgelaten, is de heer Klant naar de Eeuwige Stad afge reisd. Slechts één leeuwin is moederziel alleen op de Cauberg achtergebleven. Op haar kooi hangt een bordje met het op- schrift: „Al mijn broeders zijn in Rome i als medewerkers aan de film Quo Vadis". Gaston Bosman en Carlos Stevens, bei- den Nederlandse dompteurs, en twee Duitse leeuwentemmers, die speciaal voor dit doel geëngageerd zijn. spelen in deze taferelen mee. De Parijse dompteuse Fa- bienne Fleureau zal ook van de partij zijn. Zij heeft van het Oostenrijkse cir cus Conrad, waar zij met een leeuwen nummer optrad, verlof gekregen om mee naar Rome te gaan. In een der scènes zal zij als Christenmoeder met een kind op de arm opkomen en dit voor de verscheu rende leeuwen werpen. De heer Klant, die deze onderneming zeer aantrekkelijk vindt, speelt zelf ook mee. Maar zijn vrouw heeft hem bijzon der op het hart gedrukt vooral voorzich tig te zijn. „Liever geen film dan dat onze twee kinderen straks geen vader meer zouden hebben." vertelde zij ons met een be. zorgd gezicht. (Van onze Limburgse redacteur De Metro Goldwyn Mayer heeft een groep filmsterren, cineasten en technici naar Italië gestuurd om in Rome opnamen te maken voor een film, die vervaardigd wordt naar het boek „Quo Y adis", dat de naam van de Poolse schrijver Henryk Sienkiewicz wereldberoemd heeft gemaakt. Jaren geleden heeft er reeds een Quo Vadis-film in de bioscopen gecirculeerd, die destijds een enorm succes heeft geoogst. De film, welke op het ogenblik wordt opgenomen, moet stukken beter worden. Allerminst een stunt, maar een met knap vakmanschap vervaardigd product en een artistiek meesterwerk. Robert Taylor speelt er de hoofdrol in. In het begin van de maand Mei ls een zekere mr. Emm er son, afkomstig uit Ca- lifomlë, In Europa op de leeuwenjacht gegaan. Hij is ln de directiewagens van talrijke circussen gaan praten en heeft in nagenoeg alle dierentuinen voor de tralies van de leeuwenkooien gestaan. Maar nergens vond hij wat hij zocht: een grote groep leeuwen, die door een man gedresseerd, waren. Totdat hij van de directie van het Engelse circus Williams, dat in Hamburg optrad, vernam, dat de vermaarde die rentemmer Klant, die in het Nederlands toeristenstadje Valkenburg woonde, hem vermoedelijk zou kunnen helpen. Voorzichtig met wilde dieren Binnen de tijd van een week waren er in de piste van dat circus twee onge lukken gebeurd. Eerst was de dompteuse Carol Petzold, die in Duitsland in Vo- lendams costuum gekleed en op de wijze van „Ik houd van Holland" een aller aardigst bruine beren-nummer brengt, wat onvoorzichtig geweest, met het ge. volg, dat zij door een van haar gevaar lijke vrienden in de enkel werd gebeten. En toen zij goed en wel met haar voet in het gips te bed lag, werd haar ver loofde de Maastrichtenaar Jean Michon door een leeuw aangevallen. Gelukkig liep het voor beiden nogal goed af, maar op dat moment zat de directie toch lelijk met haar handen in het haar, want met twee grote hiaten in het programma konden de voorstellingen niet doorgaan. Zij stelde zich ijlings met de heer Klapt in verbinding en verzocht hem zo spoe dig mogelijk naar Hamburg over te ko men om voor beide nummers in te val len. Deze was daartoe direct bereid, pak te zijn koffer in en zou net de deur uitgaan toen, hij wederom door circus Williams werd opgebeld. Men deelde hem mede, dat mr. Em- merson, een Amerikaan, die zich op dat moment ln Amsterdam bevond, hem eerst nog dringend wenste te spreken. Waarop de heer Klant zakenman als altijd antwoordde, dat deze dan maar naar Valkenburg moest komen. Dit laatste bleek voor Mr. Emmerson te bezwaarlijk te zjjn, waarop beide heren samen de route maar deelden en een ontmoeting belegden ln hotel Schimpelpcnnick in Eindhoven. Toen zij zich daar onder het genot van een geurig kopje koffie in een club. fauteuil geïnstalleerd hadden, legde de Amerikaan zijn leeuwenplan op tafel, dat bij de Nederlander aanstonds in goede aarde viel. Aangezien de heer Klant verschillende leeuwengroepen verhuurd heeft, moest hij echter met diverse cir cusdirecties onderhandelingen gaan voe ren alvorens hij met de Metro Goldwyn Mayer 'n contract kon afsluiten. Hij zou er in Hamburg direct met circus Williams over spreken. Mr. Emmerson keerde naar Amsterdam terug om daar in zijn hotel 'n telefoontje uit de zwaar geteisterde Hanzestad af te wachten. Toen hij aldra 'n gunstig bericht had ontvangen, verzond hij meteen een telegram naar Holly wood, waarop de „big boss", Mr. Hen- nigsen himself, onmiddellijk per vlieg tuig de oceaan overstak. Dramatische nacht In het luxueuse hotel „Atlantic" in Hamburg hebben Mr. Hennigsen en de heer Klant op zekere avond om negen uur met elkander kennis" gemaakt. Mr. Hennigsen diepte uit zijn bruine actentas een keurig getypt contract op cn legde dat aan de heer Klant ter tekening voor. Alvorens de dop van zijn vulpen af te schroeven las deze de artikelen stuk voor stuk aandachtig door en was voldoende in het Engels doorkneed om na kennis name van de inhoud met grote beslist heid te zeggen: „dat stuk teken Jk niet. want alle risico's komen voor mijn reke- ning". Waarop de Amerikaan zich zeer boos maakte. Ook Mr. Emmerson mengde zieh in het dispuut en schaarde zich aan de zijde van ziin landgenoot. Er werden gla zen bier geledigd en ontelbare sigaretten opgerookt en er is nog urenlang over ge boomd, doch de heer Klant hield ge woontegetrouw met limonade het hoofd koel en bleef bjj zijn weigering. Het sloeg drie uur in de nacht, toen hij het hotel door de draaideur verliet zonder contract. Twee dagen later ontving hij een vier vellen lang telegram, waarin hem werd medegedeeld, dat de Metro Goldwyn Mayer er in geslaagd was een verzekering voor de leeuwenscène af te sluiten. Toen heeft hy zyn handtekening onder het contract gezet. De Colleges van B. en W. van de ge- j meenten Vlaardingen en Schiedam heb- ben zich tot Ged. Staten gewend, met het verzoek, te bevorderen, dat de zogenaam de. Woudweg van het tertiaire wegenplan wordt afgevoerd en de Vlaardingse- of Kethelweg hierin wordt, opgenomen. Deze Woud wég, deel van de tertiare j weg no. 30 (Vlaardingen OostVlaardin- I gen Noord—provmciale weg Westelijk Delft/Schiedam), is een bochtig en smal, typisch Hollands landweggetje, dat wel zeer geschikt opgenomen kan worden in een fietswegenplan, doch door de aan wezigheid van diepe sloten aan weers zijden niet dan met. grote kosten in een behoorlijk aan de eisen van het tertiaire wegenplah voldoende verbinding kan i worden veranderd, terwijl bij zodanige verbetering déze' weg ook veel van zijn bekoring zou verliezen. De Vlaardingse- of Kethelweg leent zich beter voor een in- het kader van het tertiaire wegenplan passende reconstruc tie dan de Woudweg. Hij vormt boven dien een rechtstreekse verbinding tus sen Vlaardingen en Kethel en een ten minste even goede verbinding van Vlaar dingen met de provinciale weg Westelijk DelftSchiedam, als de Woudweg. Het komt Ged. Staten op grond van het vorenstaande voor, dat tegemoet ge komen kan worden aan de wens van voor noemde gemeentebesturen om de Woud- seweg, als deel van de tertiaire weg no. 30 te zien vervangen door de Vlaardingse of Kethelweg. De tertiaire weg no. 29 (SchipluidenVlaardingen) en voren ge noemde weg no. 30 waren in hun geheel van het tértiaire plan af te voeren en in plaats daarvan waren onder dezelfde nummers weer op te nemen de wegen: SchipluidenVlaardingen NoordVlaar dingen Oost (d.i. de tegenwoordige ter tiaire weg no. 29) vermeerderd met het bij de vervanging op het plan resterende gedeelte van de tertiaire weg no. 30, resp. Vlaardingen—Kethel (d.i. boven bedoelde Vlaardingse of Kethelweg). De dirigent van het Residentie-orkest, Willem van Otterloo. is door de Liver pool Philharmonic Society uitgenodigd voor het vervullen van enig,e gastdirec- ties in October. Aan die wijngaardslak heeft de heer verpand. Hy b^cnouw crrnntst.É» delicatesse: lekkerder j (Van onze correspondent) Valkenburg beeft er onlangs een merkwaardige bezienswaardigheid bij ge kregen; een bezienswaardigheid, waarop geen enkele andere plaats in Nederland zich kan beroemen, een slakkenkwekerij namelijk. Oprichter en eigenaar van die kwekerij is dc heer Pierre Florack, een Valkenburger, die vroeger kellner was, maar dat vak heeft opgegeven omdat hij meer heil zag in slakken dan in bierviltjes. Deze man wil Nederland nu slakken leren eten. Vreest u echter niet, dat hij u zal trachten over tc halen de grie zelige rood-bruine slakken, die u wel eens iu uw tuin vindt, op te peuzelen. Daar moet ook hij niets van hebben. Zijn specialiteit is de „edele" wijn gaardslak, ook wel caracole, genoemd, welke, wat ons land betreft, uitslui tend in Zuid-Limburg voorkomt en daar alleen nog op kalkhoudende grond. ontdekte, dat twee peuters, die om de haverklap met een paar honderd cara coles kwamen aanzetten, een gat in de omheining van zijn kwekerij hadden ge maakt, zodat hij alsmaar zijn eigen slak ken had opgekocht. De slakken houden ervan bij droog weer de hoogte op te zoeken. Daarom is op het terrein een groot aantal palen in de grond geplant, waarvan als het erg droog is, bijna niets meer is te zien. Van onder tot boven zijn zij dan be.dekt met slakkenhuisjes, die dikke knoesten lij ken. Als echter nat weer op komst is, laten de beestjes zich pardoes naar be neden vallen en beginnen dan weer te eten. Eten doen zij evenmin in de win ter. Als het koud begint te worden krui pen zij weg in de grond en kapselen zich .-IT' E®tbaaF zÜn zii daarentegen wel tijdens de wintermaanden; dan al leen trouwens. Als zij niet voortijdig opgediend wordt, kan de wijngaardslak ongeveer negen- tien jaar qqd worden. Op die voor haar hoge leeftijd, is zij niet alleen nog ge schikt voor de consumptie, maar is zij zelfs het lekkerst. Zij weegt dan meestal ongeveer veertig gram, het huisje niet inbegrepen. Niet alleen met slakken-kweken houdt de heer Florack zich bezig. Hij begint ook naam tc maken als weervoqrspeller en wel dank zij het feit. dat zijn cara coles een zeer fijne jneus hebben voor weersveranderingen, xoeristen. die me nen met achterlating van overtollige kledingstukken de omgeving van val kenburg te kunnen gaan verkennen, om dat er geen wolkje aan de lucht is. krij gen van hem vaak de raad maar liever in hun hotel te blijven of in ieder geval een paraplu mee te nemen. En uit de vele brieven, welke hij van dankbare toeristen ontving, zou men warempel afleiden, dat zijn kruipende barometers het soms beter weten dan De Bilt. Uit de gedragingen van zijn slakken kan hij bovendien opmaken zo be weert hij althans of al dan niet een strenge winter op komst is. Hij heeft geconstateerd, dat als het erg koud gaat worden, de caracoles reeds eind Octo ber veel dieper de grond in kruipen voor hun winterslaap, dan wanneer de winter zacht zal zijn. Geleerden van naam hebben die vooruitziende blik van de slakken in twijfel getrokken. Dit jaar zal de heer Florack hen trachten te over tuigen door in November a.s. zijn voor. I spelling voor de winter 1950'51 in ver zegelde brieven te deponeren bij twee notarissen. Op de eerste dag van de nieuwe lente zullen die brieven in het bijzijn van getuigen open worden ge maakt.. Dan zal dus blijken of wij een De Bilt-winter dan wel e®n caracoles- winter hebben gehad. Overigens durft hij. niet alleen wat het weer betreft van mening t.e verschillen met de geleerden. In tegenstelling met wat de boeken zeggen, beweert hij ook, dat de caracoles niet tweeslachtig zijn. Aan de hand van experimenten, waar hij thans mee bezig is. hoopt hij deze be wering eveneens met bewijzen te kun nen staven. En nog andere plannen heeft de heer grootste delicatesse; leKkeraei.o -u - gens hem nog dan ^a»st°"fpendie lr zo Overigens is hij niet de entge, over denkt. In Frankrijk en Belgiepnj ken reeds sinds mensenheugenis - op de menu's en ook m ons«teemt het aantal slakkeneters hmad o've toe. In de overtuiging, dat dit nlog doorgaan heeft de „teler het slak hoekje, dat hij er jarenlang -- "ootaza kelijk voor eigen gebruik in zijn op na heeft gehouden, omgezet in een heuse kwekerij. Groot is die kwekerij niet. Zij bestaat slechts uit een klein met rieten matten afgeschoten terrein, gelegen tussen het zwembad van Valkenburg en de weg ValkenburgMaastricht. Maar al is zij klein, er gaat toch heel wat in om. Meer dan 25.000 slakken kruipen er thans in rond. Dat betekent, dat hun eigenaar evenveel besognes aan zijn hoofd heeft als een boer, die er een dozijn varkens op na houdt, want tweeduizend wijn gaardslakken eten evenveel als een vol wassen varken. Weliswaar is de kweke rij welig begroeid met brandnetels het lievelingsgerecht van de caracole en ander onkruid, maar als de beestjes het daarmee moesten stellen, zouden zij het terrein spoedig geheel kaai hebben ge geten. De baas moet hun daarom elke dag een flinke dosis bijvoeding geven in de vorm van groente-afval en brand, netels. De 25.000 slakken, welke de heer Flo rack nu rijk is, heeft hij grotendeels eigenhandig bij elkaar gezocht in de om geving van Valkenburg. Hij zal doorgaan met dat zoeken, totdat zijn „veestapel nog enkele tienduizenden exemplaren groter is. Daarna zal hij het aan de slak ken zelf overlaten voor verdere uitbrei ding te zorgen. Dat zijn verwachtingen op dit punt nogal optimistisch zijn, blijkt wel daaruit, dat hij over drie jaar een kudde van anderhalf millioen denkt te hebben! Een tijd lang heeft de ondernemende kweker kinderen ingeschakeld bij die slakkenzoekerij. Daar is hij echter mee uitgescheiden, toen hij op zekere dag Florack, Plannen, die ook iets met die ren hebben uit te staan, maar met véél grotere, namelijk met reuzenkikkers, de z.g. bruikikvorsen, die voorkomen in Amerika, wel een halve meter lang wor den en twee a drie pond bijzonder sma kelijk vlees opleveren. Ook deze dieren wil hij gaan kweken, niet alleen terwille van het vlees, doch ook om de huid, die bijzonder geschikt is voor schoentjes en tassen. Deze kikkers zal hij echter bezwaarlijk in Valkenburg kunnen kweken, want zij heten niet voor niets Bruikikvorsen. Zij maken een leven als een oordeel. Te zij ner tijd hoopt hij voor deze beesten een afgelegen terrein te kunnen krijgen. Hij heeft al eens gedacht aan dc Peel. Voor lopig heeft dat echter nog de tijd; eerst moet Nederland caracoles leren eten en moeten enkele theorieën omtrent de eigenschappen van deze slakken worden getoetst aan de werkelijkheid. De Indonesische leden van de gemeng de commissie voor Nieuw-Guinea, de he ren Latuharhary, Papare en Makaliwy, zijn gisteravond op Schiphol aangeko men. De heer Latuharhary. de voorzit ter van de Indonesische delegatie, zeide te hopen, dat het rapport, dat de Ne derlandse en Indonesische leden der com missie in gezamenlijk overleg zullen opstellen, begin Juli zo mogelijk .1 Juli gereed zal zijn. Het zal gelijk tijdig in Nederland en Indonesië wor den gepubliceerd. Op een desbetreffende vraag ant woordde de heer Latuharhary, dat hij het bestaan van vrij uitgesproken politieke stromingen heeft kunnen constateren. Het woord „demonstraties" voor de ge beurtenissen bij de aankomst der com missie (tegen opneming in de V. S. I.) achtte hij onjuist. Inderdaad waren er spandoeken en aanplakbiljetten te zien, doch op zeer beperkte schaal. De. heer Latuharhary had alle lof voor het missie- en zendingswerk op Nieuw-Guinea, dat hem zeer getroffen had. Hij hoopte van harte, dat dit werk voortgang zal vindén. In het kader van de z.g. vernieuwings actie welke door het K. O. V. in 1948 begonnen is, heeft het Paedag. Centrum van het K. O. V. het wenselijk geoor deeld, als vervolg op de in de vooraf gaande jaren met zoveel succes ont worpen vernieuwingscursussen voor de onderwijzers der lagere scholen, ln 1950 o.a. de bijzondere aandacht te vragen van de hoofden der scholen. Of deze ingezette vernieuwingsbeweging waar voor men in de vorige jaren in de krin gen der onderwijzers zoveel belangstel ling getoond heeft, wprkelijk ingang in d'e practijk van- de school zal vin den, wordt voor een zeer aanzienlijk deel bepaald door de wijze waarop deze beweging door de hoofden der scholen zal worden opgevangen en gestimuleerd. Door diverse docenten zal een drietal principiële onderwerpen van soeiaal- paedagotgische aard behandeld worden. In hun tweede gewone zitting van 1949 hebben de Provinciale Staten van- Zuid-Holland het College van Gedeputeerden gemachtigd tot het voor bereiden van n erken ter voorziening in de in deze provincie bestaande en toekomstige, behoeften aan gelegenheid tot ontspanning in de vrije natuur. Blijkens hun desbetreffend Voorstel stond GedStaten daarbij o.m. voor ogen liet geschikt maken van de oeverlanden van de afgedamde Brieise Maas voor massale, recreatie door de aanleg van rijwielpaden beplante oeverstroken, bossages eti dergelijke op droogvallende stikgronden en schorren. Naar vernacht ivordt, zal de afdamming van de Brielse-Maas in Augustus van dit jaar zijn voltooid. In verband hiermede is de verdere uitwerking van voren bedoeld plan met spoed ter hand te nemen. damde Brielse Maas ook 'te ontsluiten voor personen, die geen beoefenaars vpn de watersport zijn, zullen er op beide oevers wandel- en rijwielpaden moeten komen. De rijwielpaden op de noordelijke en zuidelijke oever zouden met elkander in verbinding kunnen staan door een eventueel te bouwen brug over de Briel se Maas ten oosten van Brielle en via de afsluitdijk. Het rijwielpad over de af sluitdijk zou van grote betekenis zijn 'voor het rijwielverkeer uit de richting Delft en 's-Gravenhage met Oostvoorne. Van de aanleg van een rijweg over de af sluitdijk is voorlbpig afgezien in het belang van het behoud van het vogel reservaat „de Beer De verbinding voor wielrijders tussen het watersportcentrum Donderdag 6 Juli a.s. des avonds, om 8 uur zal in het Kurhaus te Schevenin- gen een speciale vertoning worden gé- geven van Julien Dtiviviers „Au Royaume des Cieux" In deze film schil dert Julien Duvivier, die het scenario schreef en de regie voerde, het leven binnen de muren van een opvoedingsge sticht, met al zijn grote en klefhe pro blemen, teleurstellingen en schaarse vreugden. In de hoofdrollen: Serge R°K- giani, Suze Prim, Jean Davy, Monique Melinand en Suzanne Cloutier. In City te 's Gravenhage wordt op Dinsdag 4 Juli a.s. een Festivalvoorstel ling gegeven van de op de Biënnale ie Venetië bekroonde film „Berliner Bal lade". Robert A. Stemmle regisseerde deze documentaire s^tyre ovér het leven in het na-oorlogse Berlijn. De film werd in de Cinetone Stmlio's nagesynchroni seerd onder leiding^van Paul Keizer en Greet Krabbe met medewerking van Hans Tiemeier. Het filmprogramma van het Holland Festival zal op Dinsdag 11 Juli in het Seinpost Theater te Scheveningen wor den besloten met een speciale vertoning van de film ..Voor moed, beleid en trouw" (Purple Heart). De Brielse'Maas leent zich door wis selend beloop ëri grote breedte bij uit stek voor recreatie-gebied. In het belang van het landschapsschoon verdient het echter aanbeveling de voor de ontwikke ling van dit gebied vereiste technische voorzieningen zoals jachthavens, werven enz. in een aantal watersportkernen te verenigen: Deze watersportkernen moe ten aan „hoger wal" komen, hetgeen hier in het algèmeen wil zeggen aan de zuidwestelijke oever. Daarbij kan worden gebruik gemaakt van de havens van Nieuwesluis, Zwartewaal en Brielle. Door aan te sluiten aan de hier bestaan de nederzettingen zal bovendien de be staansbasis daarvan worden verbreed en zal een zo economisch mogelijk gebruik van de reeds aanwezige en nog te treffen voorzieningen worden bevorderd. Naast genoemde watersportcentra kunnen, zo nodig, kleinere watersportkernen worden opgericht. Op de noordelijke oever van de Brielsche Maas lenen zich alleen de gronden onmiddellijk ten westen, van het Spuikanaal tot vestiging van een water- sportcentrum. Hiertoe zal het Spuikanaal plaatselijk dienen te worden verbreed. De hier te stichten kern, gemakshalve voorshands aangeduid als „Overbaak" zal naar verwachting door haar ligging aan een buitenbocht van do Brielsche Maas en door haar op het zuiden gelegen waterfront een gunstige vestigingsgele genheid bieden voor hotel-café-restau- rant-béd rijven. Behalve in de te ontwerpen water sportkernen zullen ook elders op daar voor geschikte plaatsen hotel-café restaurantbedrijven. uitspanningen, va- cantiehuizen, kampeercentra, zwemba den, enz. kunnen verschijnen a) naarmate de behoefte daaraan zich doet gevoelen. Uiteraard is het nietmogelijk reeds Ihahs tot in bijzonderheden aan te geven, hoe in dit opzicht de meest gewenste ont wikkeling behoort te zijn. Ter aanvulling van de reeds in aan leg zijnde bosgordel, welke de oostelijke begrenzing van het natuurreservaat „de Beer" vormt, is langs de afsluitdijk een beplante strook gedacht. Verder zijn ten westen en ten oosten van „Overbaak", ten oosten van de Brielse veerheuvel en ten westen van Brielle ongeveer hal verwege de „Stenen Baak" bospartijen ontworpen. Tenslotte zullen de water- sportcentra dienen te worden voorziën van een beplanting, welke aansluit aan die van de omgeving. Teneinde de overlanden van de afge- De oud-ober Florack in zijn slakkenkwekerij. De. beest jes, die steeds de schaduw zoeken, gaan evenals kippen „op stok". ïix i„Overbaak" en Oost,voorns via de afsluit* nldijk zou voor dit centrum van groot ge wicht zijn. Verder is nog gedacht aan de mogelijkheid van aanleg van een rijwiel pad langs de weg van het Maassluisse veer naar de eventueel te bouwen brug over de Brielse Maas £>n aan eventuele verbinding tussen het t rijwielpad op de zuidelijke oever van de Brielsche Maas en het rijwielpad langs de Groene Kruis weg. Voor de verwezenlijking van de hier boven uiteengezette denkbeelden, waar mede een bedi'-ag van 1.735.000 gemoeid zal zijn. is samenwerking met, de belang hebbende gemeentebesturen noodzakelijk. Bij de door Ged. Staten metdeze ge meentebesturen gevoerde besprekingen over de meest bevredigende vorm van samenwerking is gebleken, dat de voor keur wordt gegeven aan een stichting, waarin naast de Provincie de onderschei dene gemeenten, de stichting „Het Zuid- Hollands Landschap" en de stichting „Be vordering van Volkskracht" vertegen woordigd zullen zijn. Deze slichting zal tot taak hebben de voorbereiding van een gemeenschappelijke regeling onder meer omtrent de verdeling van de kosten van tenuitvoerlegging van de bovenvermelde plannen. Men vertrouwt terzake ook een bijdrage van het Rijk te verkrijgen. Teneinde aan deze plannen een begin van uitvoering te kunnen geven, is het gewenst, dat Ged. Staten kunnen be schikken over het op de begroting 1950 op de kapitaaldienst voor recreatie en landschapszorg uitgetrokken bedrag van 100.000 met uitzondering van het be drag, dat nodig zal zijn voor de eventuele toekenning van een provinciaal subsidie in de kosten van aankoop van de z.g. „Punt" onder Ouddorp door de stichting „Het Zuid-Hollands Landschap". Ged. Staten doen een desbetreffend voorstel aan de Provinciale Staten ter behandeling in de komende vergadering van dit college. Seizoendrukte aan de. veiling in Grootebroek. Vele tientallen schuiten brengen er de 600.000 kilo nieuwe aardappelen heen, die na de afslag over heel Nederland worden verkocht. Jen. Bovendien acht hij de situatie in Europa op verschillend gebied gunstiger geworden. Hij hoopt alleen, 'dat men nu niet weer gaat rusten of zich terug trek ken, maar doelbewust voortgaat op de ingeslagen weg. In dit geval acht hij de nederlaag van het communisme onver mijdelijk. Immers het Sovjet-rijk ver toont naast integenzeglijk sterke punten ook zijp kwetsbaarheid Men moet da kracht van dat Rijk niet onderschatten, maar ook niet overdrijven, want door beide houdingen zou men wel eens de nederlaag kunnen lijden. Tot de kwets bare plekken rekent Burnham o a 1. Economisch is Rusland minder sterk dan het zelf naar buiten voorgeeft en velen geloven. Kwaliteit en kwantiteit der pro- ■p o olijven beneden het gewenste peil, Groot gebrek nog aan geschool de arbeiders, technici en ingenieurs; 3. Haat en vrees bij zeer vele Russen tegen net. regiem, tegen de drastische werk voorschriften en werkkampen; 4. Een der kwetsbaarste plekken van het Sovjet-rijk blijven voorlopig nog de satelliet-staten. In politiek opzicht blijft het nationale bewustzijn nog een gevaarlijke factor voor Moskou (zoals Joego-Slavië praq- tisch bewijst) en economisch mergelt Rusland in vele opzichten die landen uit. Ideologisch zijn die volkeren nog niet rijp voor het communisme en bij even tuele gebeurlijkheden onbetrouwbaar. Het bestaan van communistische regerin gen buiten de Sovjet-Unie plaatst het communisme voor een theoretische en zelfs morele crisis; Men heeft nog geen bevredigende vorm gevonden voor de behandeling van de satellietstaten; 5. Het role leger wenst Burnham niet te onderschatten, doch hij meent, dat zijn sterkte de in die voorbije oorlog tegen de Duitsers wel wat overdreven wordt. Indien de Russen geen Ameri kaanse materiële hulp hadden gekregen en Duitsland niet tevens gebonden was geweest in Afrika, de Balkan en het Wes ten, dan zou de nederlaag wellicht niet zijn gevolgd. Bovendien is het Russische leger krachtens zijp historie vooral „de fensief" ingesteld en het gaat slechts tot een offensieve oorlog over als het risico Vrüwel nihil is. Momenteel is dat risico nog tc groot en daarom vreest hij nog niet onmiddellijk een aanval van het Rode Leger. Rusland zal veel eerder via nationale ondermijning en woelingen, ge leid door vijfde colonnes voet voor voet dp wereldheerschappij willen veroveren. Vandaar insisteert Burnham op een ge zonde econamisch-sociale politiek, op een offensieve geest van eensgezinde diplo matieke en militaire paraatheid en on derlinge hulp der vrije volkeren. Zou men dit bereiken dan acht hij de neder laag van het communisme onvermijdelijk. Tas nog heeft president Truman man moedige taal gesproken aan het adres van de Russen. Hun vredespetitie kwa lificeerde hii als huichelarij, want Rus land maakt zich klaar voor dc oorlog. Truman beweerde onomwonden: Ame rikaans isolationisme betekent oorlog! De president hljjkt zich het dreigende gevaar dus bewust te zijn, maar dit is lang niet het geval met alle Amerikanen. Onder de medestanders van Truman bevindt zich echter een zeldzaam vigilant man, een deskundige en taaie bestrijder van het communis me: James Burnham: Een Chicager van 45 jaar, summa cum laude gegradueerd aan de Princeton University, filosoof, journalist en reiziger over de wereld. Van 1930 tot 1940 strijdbaar communist zonder totale aanvaarding van het m'r" xisme en met een afkeer van het Sta linisme. Na zqn conflict met TrotzkV brak Burnham volledig met elke vorm van communisme. Zün „Mana*®1,1^' Revolution" (1941) en „The Sfuggle 'or the world" (1947) gaven hem over heel de wereld grote bekendheid, want in die werken geeft hü bH)k van een scherpzinnige visie op het commu nisme en het wereldgebeuren, "e com munisten kunnen her., terecht qescnou- wen als vijand nr. 1. President ïruman volgt o.i. momenteel de politieke hjn, welke Burnham heeft aangeraden en zo dirigeert deze theoreticus indirect de politieke buitenlandse a na. Burnham is snuggerder en politiek vee] meer geschoold dan zijn doorsnee land genoten. Openhartig hekelt ntj de gebre ken en halfheden yan de "fenkaanse politiek en stimuleert .totdurf, con sequentie en stoutmoed gbeid Vjor hem staat bet vast, dat het Stalinisme lonkt en streeft paar'de ^"heerschappij", want dit communisme omschrijft Burn ham aldus: „Een i ldwijqe - beweging met het karakter een samenzwering, welker doel is de verovering van het machtsmonopolie in het tijdperk van het verval van het kapitalisme. Politiek be rust. het op terreur en massaal bedrog; economisch is he collectivistisch 'of neigt hct althans. toKcollectivisme; in sociaal opzicht is het totalitair". Zijn ernstige vraag luidt: Kunnen wij nog een Sovjet-heergchappy voorkomen. Met of zonder oorlog? Het antwoord luidt, wy kunnen dit voorkomen, zelfs zonder oorlog! Maar hoe dan? Enkel door een „stoutmoedige en doeltreffende" po litiek van de nog Vrye wereld onder lei ding van Amerika. De bedreigde landen moeten minstens de vaste wil en tnoed hebben belangryke goederen en hoge waarden te verdedigen tegen agressie: Geen vrede tot elke pi'Üs dus! litfl£rnkan? ,meent, dat Rusland door po- militaire en sociaal-economische paraatheid der vrije volkeren nog in het uerensief kan worden gedrongen, vap Burnham verscheen kort geleden 'n nieuw werk, een complement van de twee vorige, „The coming Defeat of Com munisme;' (John Day Co. N. York). Of schoon hij ook nu nog de vinger legt op de „ontoereikendheid" van de Ameri kaanse politiek en speciaal de „zaken mensen" kapittelt over hun lichtgelovig heid en gebrek aan socfale en politieke zin, toch is hij optimistischer dan vroe ger. Immers enkele Amerikaanse politici en de president zien het gevaar scherper en zijm meer bedacht op tegenmaatrege- Dr. A. v. d. WEY, O.Cari* In vertaling verschenen bij Leo pold, Den Haag. Uitgeverij Chatto en Windus te Londen zal in October van dit jaar een nieuw boek uitgeven van Evelyn Waugh onder de titel „Helena". In dit boek behandelt Evelyn Waugh het leven van keizerin Helena, de moeder van keizer Constantijn en de vindster van het H. Kruis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4