Belasting drijft volk naar opstand S-plan-confer.entie een week onderbroken Old Fort Henry en PHhisky Island Russisch gezantschap van 400 personen met enorme activiteit Gunstigë vooruitzichten bij De Schelde achter© lucht in aantocht Onveranderd dividend Geen zeepost voor de G-brigade Delega t ies plegen overleg met ho r regeringèn Engeland verdedigt zijn standpunt EL H. Missen voor gesneuvelden Amendementen op ontwerp Huurwet Amerikaanse invasie niet te keren V. Vrouw trachtte haar man le vergiftigen Bisschopswijding Mgr. N. van Velsen O.P. Extra-deviezen voor benzine Pan-germanisme in Oostenrijk Premier naar Leopold ZATERDAG 24 JUNI 1950 PAGINA 3 In het binnenland van Abessynië ofwel Ethiopië is een stamhoofd in opstand gekomen tegen Haile Selassie, de keizer. Deze heeft, 0111 de steeds stijgende staatsuitgaven te kunnen dekken, een grond belasting afgekondigd. Deze nieuwe belasting nu wordt door het opstandige stamhoofd als een grote onrechtvaardigheid beschouwd. Hij behoort tot dat. deel van de bevolking van Aliessinië, dat een zwerv<id leven leidt en uitgestrekte landerijen nodig heeft, om de kudden schapen, welke het houdt, te kunnen voeden. Het belasten van deze landerijen wordt als een inbreuk op de rechten van het herdersvolk beschouwd. Vandaar, dat Ras Fazie zijn strijdbare mannen om zich heen heeft verzameld en aan Addis Abeba heeft laten weten, dat wanneer de voormalige Ras Tafari belasting ambtenaren mocht sturen, 0111 de door hem afgekondigde grond belasting te innen, ze warm ontvangen zouden worden. Haile Selassie, keizer van Abessynië. Centrum van Sovjet-propa ganda ALPHEN A/D RIJN Katholiek Thuisfront voldoet aan ereschuld R- v. d. A. diende er 18 in „En wanneer U hier komt staan", noodde de gids, „kunt U beneden [sehappeiTzijhi^uitgerpaa"^' vlak bij Dead Man's Bay, dat kleine eilandje zien. Het heet „Whisky-eiland en het verhaal gaat, dat de bewoners van Kingston het van de Indianen kochten voor een paar flessen whisky De touristen glimlachten gehoorzaam, drentelden verder achter de gids over de hoge borstwering van „Old Fort Henry". Beneden ons was water, verderop het lichtgolvende land vol kruivend- groene boomgroepen; achter ons het silhouet van Kingston, dat eens Kataracoui heette, toen Fort Frontenac, later Kingstown, en nu Kingston. Whisky-eiland was een van de „Duizend Eilanden" in het brede stroomgebied van de St. Lawrence River. Ik weet niet, wat de Indianen met die negenhonderd negen en negentig andere gedaan hebben, maar wanneer die ook met „vurige munt" betaald zijn, hoeven de Roodhuiden voorlopig nog niet op een borrel te zien. Om nog maar niet te spreken over de rest van het Canadese Continent, dat eens het hunne was. Geen greintje mos Het kanonschot Geen fooien Shatterliand en Evangeline Honderd kamers Het kanon, met de redcoats in de bonding er bij. Het unicum van Fort Henry. KONINKLIJKE GIFT voor door de storm geteisterde gemeenten Haile Selassie in moeilijkheden [lang is Abessynië een vrijwel vergeten Abessynië behoort tot de weinige, on-gebied geweest, waarover slechts legenden afhankelijke staten in Afrika. Het. wordt, verteld werden, o.a. over de priester door een bruine vorst geregeerd. Haile koning Johannes; die daar geregeerd zou Selassie noemt zich zelfs keizer. Hij houdt er trouwens een heel stel titels op na, dat begint met de titel ..koning der ko ningen en leeuw van Juda" Eeuwen hebben, in wijsheid en goedheid. De Mid deleeuwse Portugezen hebben met deze merkwaardige figuur relaties onderhou den. Pas in onze eeuw kwam Abessynië in het middelpunt der belangstelling te staan. Halte had geprobeerd, het tegen het ein de van de vorige eeuw te veroveren, doch zijn troepen waren door de befaamde keizer Menelik smadelijk verslagen. Na dien voelde geen enkele Europese mogend- j heid meer voor een avontuur in dit on- herbergzaam, door half wilde volken bc- woonde bergland. i Daar slaagde in onze tijd een der rijkste 1 en machtigste stamhoofden. Ras Tafari er in. alle gezag aan zich te trekken. Stam hoofden,-die het tegen hem opnamen, wist hij te onderwerpen en tenslotte liet hij zich, in navolging van Menelik. tot keizer van Abessynië uitroepen. En als keizer van een langzamerhand in belangrijkheid toenemend land, bezocht Ras Tafari Europa, waar hij o.a. door koning Victor Emmanuel te Rome op grootse wijze ontvangen werd. Italië be- gon weer belangstelling voor Afrika te koesteren. Het had zich in Erythrea en Somaliland gevestigd en Tripolitanië en Cyrenaica onder zijn gezag gebracht. Toen Mussolini aan het bewind kwam. begon hij begerige blikken op AbcSsynië te wer pen. Dit veroorzaakte ernstige internatio nale moeilijkheden, hetgeen Mussolini in middels niet verhinderde Abessynië binnen te vallen, te veroveren en Haile Sela'ssië van zijn troon te verjagen. Deze vond een toevluchtsoord in Engeland, terwijl Abessynië een kolonie van Italië werd. Victor Emmanuel zag zich tot keizer van Abessynië gekroond.... Toen kwam de Tweede Wereldoorlog. Het Italiaanse, koloniale rijk stortte ineen en de Italianen moesten Abessynië aan de Engelsen overgeven. Het was nu stra tegisch van groot belang geworden. Trou wens. dit strategische belang werd reeds lang voor de Tweede Wereldoorlog door Japan ingezien. Onder het voorwendsel, er grote katoenplantages te willen exploi teren. wist dit land zich grote invloed te Addis Abeba te verwerven, hierdoor! echter aan Mussolini redenen te over ge vend. om zijn bezetting er van te recht vaardigen. Na Italië's capitulatie werd Abessynië weer vrij en Haile Selassie kon uit zijn ballingschap terugkeren. En wederom ging hij met grote pracht en praal te Addis Abeda. zijn hoofdstad regeren. Zijn ballingschap had hem in staat ge steld. de Westerse, speciaal de West Europese landen, nauwkeurig te bestu-1 deren en bij zijn terugkomst ging hij i meer dan ooit aan het moderniseren. dusdanig zelfs, dat men algemeen van: verkwisting sprak. Er werden paleizen gebouwd, grote instellingen opgericht. een modern legertje georg&niseerd, in- j clusief een kleine luchtmacht, met zul ke grote uitgaven, dat velen er aan begonnen te twijfelen, of Haile Selassie i niet boven zijn krachten ging. En inderdaad, hij heeft nu naar het schijnt met binnenlandse moeilijkheden te kampen. Evenals overal elders komt in Abessynië de schatkist geld te kort. En1 de regering probeert, het overal vandaan; te halen. Zelfs bij rondzwervende stam-i men. die het land. waarop hun schapen welden, als hun wettig eigendom beschou- wen en die de heerser daar ver weg in Addis Abeba nauwelijks als hun keizer erkennen Onrust in Abessynië.... Ver weg. er- pens in het binnenland. Maar... deze onrust komt in een eigenaardig licht te staan, wanneer in aanmerking wordt ge nomen. dat er te Addis Abeba, een Sovjet- Russische gezantschap gevestigd is, het welk speciaal door de Engelse autoriteiten met de grootste bezorgdheid wordt gade geslagen. Deze ambassade heeft een per soneel van niet minder dan vierhonderd man. Eenieder kan vaststellen, dat dit aantal veel te groot is voor een betrek kelijk on belangrijke, diplomatieke post.. Desondanks zijn al die vierhonderd men sen druk in de weer. Bovendien legt. de communistische ambassade merkwaardi gerwijze grote belangstelling aan de dag voor de gezondheidstoestand van het Abessfinse volk. Zo heejt ze voor het BaUer-siekcnhuis te Addis Abeba een aantal doktoren en ziekenzusters beschik baar gesteld. Dit naar een Abessijnse ge neraal genoemde ziekenhuis behoort aan de Abessijnse staat toe. Maar het wordt practisch geheel met sovjet-middelen ge financierd. De eraan verbonden doktoren maken geregeld tochten door het binnen land, teneinde onderzoekingen in te stel len naar daar heersende ziekten. Ze rich ten overal Rode Kruisposten, op, waar zieke Abessijnen zich gratis kunnen laten behandelen. De ervaring heeft geleerd, dat zowel doktoren als verpleegsters hun afkeer voor het kapitalisme en de Engel sen niet onder stoelen of banken steken. Nu hebben de Engelsen in Afrika grote belangen. Dit is wel algemeen bekend. En ze vragen zich met verwondering af, waar toch al dat communistische en anti-Engelse propagandamateriaal vandaan komt, dat ze telkens weer in hun aan Abessynië grenzende gebieden in beslag nemen. Natuurlijk kunnen ze niet op alles beslag leggen, zodat er heel wat van onder de bevolking verdwijnt. Algemeen wordt aangenomen, dat de sovjet-ambassade van Addis Abeba een grote propaganda-centrale is, welke heel Afrika, van Noord t.ot Zuid bestrijkt. Ge durende de laatste jaren hebben de Engel sen krachtige maatregelen genomen, om aan elke communistische actie in hun ko loniën en mandaat-gebieden een einde ie maken. Ook de Fransen zijn hierin zeer actief geweest. In Zuid Afrika heeft de regering van Malan een krachtig halt toe geroepen aan de communistische activiteit onder de negerarbeiders der goud- en diamantmijnen en onder de Indiërs, welke daar een zich verdrukt voelende minder heid vormen. Abessynië en Addis Abeba zijn feite lijk de laatste wijkplaatsen in Afrika voor de sinistere doeleinden van liet Kremlin. Daarenboven ligt het niet zo heel ver van het woelige Midden Oosten, waar Suez- Advertentie kanaal en oliegebied, alsmede Palestina, kleine kruitvaten zijn, waarin Moskou maar al te graag een lont zou willen ste ken. Haile Selassie laat de sovjet-propaganda oogluikend toe. En men begint zich reeds af te vragen, of hij in het geheim van Moskou financiële steun ontvangt. Zijn uitgaven zijn veel te hoog. gezien de be lastingopbrengst van het betrekkelijk ar me land en zijn persoonlijk vermogen is niet van die aard. dat hij er de enorme bedragen uit putten kan. die bij nodig heeft, om zijn staat van keizer van Abes synië op moderne leest vol te houden. Aldus aanschouwt de wereld thans, dat in het land. waar een keizer zetelt op een troon, welke toebehoort aan het; land afkomstig was. [Voorts gaan ze er oudste keizerrijk van die wereld, oen1 groot op, dat Ethiopië tot de meest ge- man zetelt, die. naar de ervaring vol- j vreesde tegenstanders van de Egyptische doende heeft geleerd, deze troon in di-1 Farao s heeft behoord, de vermaarde Toe- rect gevaar brengt, door bedenkelijke j tankamen inbegrepen.,., steun aan de sovjets te verlenen en deze i Sovjet-Rusland heeft inmiddels ook om in Staat te stellen, in Afrika een steun-1 economische redenen een bijzondere be- punt op te bouwen. j langstelling voor Abessynië. Want. dit lanu. Haile Selassiè zou. indien hij de voor-bijna een half millioen vierkante kilome- zichtigheid in zijn uiterste moeilijke posi- ters groot, bevat grote mogelijkheden. liet tie zo geboden, uit het oog mocht verlie-i is vruchtbaar cu indien net goed geculti- de laatste kunnen zijn in veerd wordt, kan het allerlei belangrijke f eeoneke Hedenavond '-'4 Juni Populair 'concert door Dolf van der Linden en ziiri Radio - orkest In Avifauna. Groot parkeerterrein. zen, wel eens de lange rij van koningen en keizers van Abessynië. Volgens de Abessynen dateert hun ko ninkrijk-keizerrijk van vlak na de zond vloed. En ze zijn er tevens van overtuigd, dat de vermaarde koningin van Saba. die de gast was van koning Salomon, uit hun producten produceren Is Haile Selassiè er op uit. de twee grote machten, die thans de wereld beheersen, tegen elkander uit te spelen? Dc Verenig de Staten en Engeland zijn te Addis Abeba dc tegenspelers van Sovjet Rusland. Mis schien komt de bruine heerser te Addis Abeba eerstdaags wel tot dc misschien Deze. A bossy "se meisjes bekommeren zieli niet om politiek. 7,e proberen net als hun moeder, een stuk vaatwerk' op hot hoofd te balanceren. Het verslag over 1949 van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen maakt melding van een grote activiteit in alle afdelingen, waardoor de bedrijfsuitkom- sten niet slechter waren dan in het voor gaande jaar. Na afboeking der salarissen en alge mene onkosten ad ƒ2.910.193 (ƒ2.753.973) en diverse voorzieningen, waaronder af schrijvingen tot een bedrag van 1.835.030 1.828.145) resteert een winstsaldo van ƒ719.000 (onv.). Voorgesteld wordt hier uit een onveranderd dividend van 6 pet uit te keren. Op de aandelen Nationaal Bezit zal een dividend van 6\i pet (onv.) worden gedeclareerd. Besloten is de fabriek te Dordrecht uit te breiden. Dc producten van lichtmetaal, die hier vervaardigd worden, verheugen zich in een steeds toenemende belang stelling. Ook de autobuscarrosserie-afde- ling was behoorlijk van werk voorzien. Tenzij exportorders verkregen worden verwacht de directie hier echter een achteruitgang. Nog steeds heeft de mij te kampen met een tekort aan geschoold personeel. De vooruitzichten voor 1950 luiden gun stig. Er is nog zeer veel onderhanden werk. De bouw van het grote passagier schip voor de ZwedenAmerika-lijn zal ongeveer 2!» jaar vergen, hetgeen aan vele afdelingen ruim werk geeft. Over verschillende belangrijke objecten zijn onderhandelingen gaande, zodat de di rectie de toekomst met vertrouwen tege moet ziet. Zoals bekend is, komt na de F-brigade straks dc G-brigade aan de beurt van repatriëring. Het staat nog niet vast, wanneer daarmee een begin zal worden gemaakt. De directeur van de veldpost- dienst te Djakarta verzoekt echter drin gend. het zenden van zeepost naar de militairen van deze brigade te staken, daar de kans groot is, dat zij deze niet meer zullen ontvangen. Tot de G-brigade behoren alle onder- delen, die met het cijfer 42 worden aan- voor hem pijnlijke conclusie, dat het met j geduid en de bataljons infanterie 421 to. grote heren kwaad kersen eten is.1 en met 426. i De delegatie? van de landen, die le Parijs besprekingen voeren over de door minister Sehuman voorgestelde sainen.sntelting van de i-st-Europese zware industrie, hebben vandaag Parijs verlaten om met baar regeringen overleg j te plegen. \n Moniiët een volledige uiteenzetting van bet plan beeft gegeven cd dc i delegaties op de hoogte zijn van elkanders standpunten, acht men een overleg met de respectieve regeringen noodzakelijk. Over ongeveer een week zullen de delegaties weer naar Parijs komen om de conferentie voort te zetten. Deze onderbreking zal niet betekenen, dat de besprekingen i over "t plan-Schuman een gehele week stop staan, want enkele deskundigen 1 zullen achterblijven om onofficieel met elkaar tc beraadslagen. Paul Hoffman, de administrateur voor het plan-Marshall, heeft in een bestoten vergadering van de commis sie voor buitenlandse betrekkingen san de Amerikaanse senaat een brief van de Britse ambassadeur te Washington voorgelezen. Waarin Engeland zijn standpunt ten aanzien van het plan- Schuman verdedigt. De brief vormt een antwoord op een verzoek van'de senaat om een uiteenzet ting over het wegblijven van Engeland van de besprekingen te Parijs en zegt on der meer, dat Engeland naar samenwer king met andere West.-Europese landen streeft en met. deze landen ijvert voor de eenheid van Europa. Een dergelijke po litiek is van vitaal belang voor Engeland, uit geografisch en historisch oogpunt. Engeland staat echter volgens het, schrijven in het brandpunt van het ge menebest. Het handhax en van het ge menebest is niet slechts „van levens belang voor de leden» doch ook voor de gehele vrije wereld". Slechts als mid delpunt van het gemenebest, zo ver volgt de brief, kan Engeland's kracht ten volle bijdragen tot het herstel en de eenheid van Europa. De Britse buiten landse politiek rust op en put kracht uit de betrekkingen met de andere Europese landen, het gemenebest en de Atlantische gemeenschap. De bedoeling van Groot-Brittannië is Op 20 Eerevelden, verspreid over ge heel Indonesië, rusten de lichamen der slachtoffers der voorbije, zware jaren. Soldaten rusten naast officieren, matro nen naast leden van de landmacht. De pastoors van de plaatsen, waar de Krevelden zijn gelegn, zullen van nu af iedere week op verzoek van Katholiek Thuisfront een H. Mis opdragen voor de zielerust van de gesnei\velde militairen die daar liggen begraven. Deze Erevel- den zijn: Batavia; Menteng Poeloe, Tjili- litan, Antjol; Bandung: Pandu en Tji- mahi; Semarang: Tillemaplein en Kali- bahteng; Surabaja; Kembang Kuning met „Karei Doormanhof"; Makassar; Menado; Ambon; Medan; Padang; Pa- lembang; Muntak; Tarakan; Balipapan; Kupang; Bandjermasin; Pontianak. Voorlopig zullen tot 1 Juli 1961 gere geld H.H. Missen in Indonesië worden ge lezen voor de zielerust van de slachtof fers. Door dit prachtige Katholieke initiatief, bestemd voor onze gestorven broeders, lost Katholiek Thuisfront een grote ereschuld van het Nederlandse volk in. Een ieder, die daartoe wil bij dragen, kan zijn giften storten op giro "f033 t.n.v. Katholiek Thuisfront te Den Haag, onder vermelding „voor H.H. Mis sen". De leden der Tweede Kamer de heren Ten Hagen, Nederhorst, Hofstra, Schilt- huis en Van der Brug. allen Partij van de Arbeid, hebben achttien amendémen- tenten ingediend op het wetsontwerp „Regelen nopens de huurprijzen van on roerend goed en de bescherming van de huurders (Huurwet)". DE in de EILANDEN Lawrence River officieren en man- klinken weer dezelfde luide commando's als honderd jaar geleden, soldaten in vuurrode tunie ken (de „redcoats") exerceren er stram en uiterst gedisciplineerd, precies als een eeuw geleden, toen „zwaaien met de ar men" bestraft werd met „het blok"; er zijn wachtparades en inspecties en de of- Oorspronkelijk was „Fort Henry" be doeld om de Amerikaanse buren op een afstand te houden Kingston was eens de belangrijkste stad in „Upper Canada", toen men de weg naar het Westen nog niet gevonden had, en het hele land ons Internationaal Cultureel Centrum in het Vondelpark („ontmoette U daar ook een nogal tamelijk gezette meneer, pro fessor?"), dat hij vorig jaar bezocht had. Nederland kende prof. dr. Graham Geor ge al van onder de oorlog, toen hij bij de Counter Intelligence werkte en zijn vrouw leerde kennen. Zijn verblijf was nog om een andere reden belangrijk, want hij componeerde er de allereerste Canadese opera. „Evan geline", gebaseerd op het beroemde ge dicht, van Longfellow, die geïnspireerd werd door een historisch gegeven uit de ficier, die de opkomende wacht inspec- Frans-Engelse oorlog. Momenteel werkte teert, stapt rond met, stijf afgemeten pas- prof. George in de verrukkelijke stilte van Samson Island aan een ballet. Hij had geen lange haren, een Engels snorretje. (Vaji onze weerkundige .medewerker). Het officiële begin van de zomer op Woensdag, 21 Juni heeft zich niet bepaald door fraai zomerweer geken merkt storingen uit Frankrijkeneen over de Britse eilanden naderende de pressie veroorzaakten Woensdag zware onweersbuien op de meeste plaatsen in ons land. De onstabiliteit van de atmosfeer was zo groot, dat de buian plaatselijk met zware hagelval ge paard gingen, terwijl ook enkele windhozen voorkwamen. Vrijdag trok alweer een nieuwe storing over ons land; in de vroege ochtend vielen vooral in het Westen en midden van het land onweersbuien, die later in een langdurige gelijkmatige regen val overgingen. In het midden van het land viel op verschillende plaat sen meer dan 20 millimeter regen. In het Zuiden schommelden de regen- hoeveelheden tussen'5 en 10 milli meter. terwij] in het Noorden maar weinig regen viel. Een zwakke rug van hoge luchtdruk, die op de re genstoring van Vrijdag volgde, ver oorzaakte vandaag een belangrijke weersverbetering. ofschoon ons land zich nog in koude lucht bevond, het geen aan de temperatuur nog duide lijk te merken was. Over de Britse eilanden dringt nu echter zachtere lucht naar onze omgeving door. Het binnendragen hiervan zal hier en daar met wat lichte regen gepaard gaan. welke echter voornamelijk ge durende de nacht zal vallen. Morgen overdag zal het zachter weer zijn en kan men af en toe zonneschijn ver wachten. slechts uit Quebec (Nieuw Frankrijk) en Ontario bestond; ook strategisch was het een zeer belangrijk punt: het beheerste niin of meer bet stroomgebied van de St. Lawrence (Montreal!). Hef tegenwoordige fort is ruim honderd jaar oud (en ge heel gerestaureerd). In practisch elke winkel-etalage van Kingston wordt er re clame voor gemaakt. Vorig jaar kwamen er plm. 90.000 bezoekers in de vier sei zoensmaanden; de grootste helft waren.. Amerikanen. Wanneer dit fort honderd jaar geleden had moeten dienen om bij Maastricht, laat ons zeggen de Belgen uit Nederland te houden, zouden thans nóch de Belgen nóch de Nederlanders zich bet vuur uit hun auto-sloffen rijden om het te zien. Een ophaalbrug is voor ons niet z.eer in teressant (ik vertelde de mensen daar. dat mijn zwager er een bezat, en dat hij des ondanks „quite an ordinary fellow" was, wat een enorme indruk maakte), een aan tal vestingtorens zonder mos, wat dikke vestingmuren, gloednieuw gerestaureerd en zonder klimop, of scheuren vol varens, nee, toen ik daar op een hete dag in Juni na een uur lopen de ophaalbrug oversjouwde, voelde ik me min of meer bedrogen: er was nooit gevochten, het ge heel had zelfs niet een behoorlijk roman tisch verhaal. En tóch werd het een hoogst interessante en romantische tou- ristenmiddag. Gedurende het hele seizoen wordt er namelijk in dit fort weer gewoon „dienst" gedaan: over het grote vijfhoekige para- develd, omgeven door hoge muren, waar- sen, trekt martiaal zijn degen, steekt deze na afloop der inspectie zo afgemeten plechtig in de schede, dat ik onwillekeu rig op mfin horloge constateerde dat al leen dat. al bijna een halve minuut duur de.Zo nu en dan echoot zelfs de don der van een der ouderwetse buskruit- kanonnen (vóór in de loop geladen) over Dead Man's Bay en de vlakte, welke zich eens onder dit fort veilig voelde. En al deze kleur en romantiek wordt gespeeld met een ernst en een correct heid, welke geen enkele beroepssoldaat verbeteren zou. Dc soldaten zijn allemaal,hoge school-studenten van „Queens Universi ty" in Kingston. Het enige anachronis me in hun hele uitrusting vormen de „ribbons", die vertellen dat velen van hen in de tweede wereldoorlog gevoch ten hebben: ze hebben elke dag „drill" tussen 24 Mei en 15 September; leven in het fort, verdienen op deze manier hun studiegeld; de .meesten gidsen in hun vrije tijd („wij krijgen salaris, U hoeft geen fooien te geven," staat er op een bord); een andere groep studenten zorgt voor het onderhoud van de ge bouwen. Bij het passeren van de ophaalbrug had iedereen zijn naam in het gastenboek gezet. Dat de wereld maar klein is („nou, nou en dat in Canada") had ik al eens meer ondervonden, niaar ik knipperde toch wel even met mijn (pientere) ogen, toen ik bij de uitgang begroet, werd door een jonge, gespierde, bruine kerel in een veel gewassen, Sportief werkplunje, die ..De Maasbode" begroette met een: „Hal lo. ik ben Coster, ik studeer ook aan „Queens". Zei „De Maasbode", terwijl de zon aan het ondergaan was over dit goede land, lichtelijk verbouwereerd: „Mögge Meneer Coster". Mijn „onverwachte" landgenoot stopte me in z'n autootje (toen-ie in Amsterdam medicijnen liep, zal dat wel een fiets ge weest zijn), nam me mee naar een aanleg steiger in de buurt van Cananoque (prachtige namen voor die ouwe Shatter- hand) maar inplaats van woeste Indianen ontmoette ik daar een alleraardigste Ne derlandse squaw, die mrs. George heette en met haar meisjesnaam „Tjot" Coster. Haar man doteerde muziek aan ..Queens" en vertelde me enthousiaste verhalen over was volgens zijn vrouw „gelukkig volko men ouderwets" in zijn muzikale opvat tingen. Merkwaardig volk, die Canadezen; nou hebben ze daar, pak-weg, een duizend eilanden, grote en kleine, sommige dicht begroeid en wild, andere rotsachtig en steil, maar een zekere mister Samson voerde zeven winters lang per auto sin tels, stenen en grond aan en bouwde zich eeneigen eiland. Vandaar dat de postbode, die elke dag per boot komt, adressen leest als „Fam. George, Samson Island, Cananoque (Ontario)". Op practisch elk eiland stond een bui tenhuis; het was het meest ideale vacan- tie-oord dat. men zich maar denken kon, maar sommige vacanties werden kenne lijk gesleten in een sfeer van monster achtige smakeloosheid. Vrij veel eilan den waren eigendom van Amerikanen en ergens bouwde een Amerikaan een soort kasteel: kostbaar versierd met maqner en de prachtigste betimmerin gen: precies honderd kamers. Hij wilde er zijn vrouw mee verrassen. Honderd kamers! Toen het eindelijk klaar was, ging hij zelf rond, deed één voor één al die honderd kamers op slot, keerde er nooit terug. De vrouw was inmiddels gestorven en niemand heeft ooit het huis bewoond. De andere ochtend schoof Samson Is land achter onze motorboot weg voor een kleine verkenning van de omtrek; in een minimum van tijd waren we min of meer verdwaald, betreurden het ontbreken van een kraaiennest om ons eigen huis te „pei len", scheerden langs rotspunten, voeren behoedzaam halve kracht door nauwe dan ook deze belangen met. elkaar in overeenstemming te brengen, zodat, zfj elkaar versterken en kracht geven aan „de vrije wereld". Overigens heeft de Britse regering, zo zegt het schrijven verder, na de rede van generaal Marshall het initiatief geno men tot. het sluiten van de overeenkomst, die leidde tot de stichting van de O.E.E.S. en Engeland heeft volledig medegewerkt aan de inter-Europese betalingsregelin gen van de laatste twee jaar. In verband hiermede heeft Engeland steun gegeven aan andere deelnemende landen in de vorm van credieten. In de laatste weken heeft Engeland het initiatief, blijkend uit 't plan-Schu man, een gunstig onthaal gegeven. Ook heeft Engeland de stoot gegeven tot het ontstaan van de West-Europeso unie. Sinds het eirwie van de oorlog heeft. Engeland voor meer dan een milliard dollar wapens en uitrustingen in de vorm van leningen, verkoop tegen gere duceerde prijzen of giften aan bevrien de landen, hoofdzakelijk in West-Europa, en aan Griekenland en Turkije gegeven. Engeland heeft ook een positief stand punt ingenomen tegenover de Raad van Europa en is er steeds op bedacht ge weest, dat deze werkelijk effectief zou kunnen werken, zo wordt in het schrij ven betoogd. Gisteren werd voor de rechtbank le Assen een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering geëist tegen de 44-jarige Trijntje E. uit Rot terdam. Volgens de tenlastelegging heeft zij tot driemaal toe, met chloorkalk, zu ringzout en gas een aanslag op het le ven van haar man, dc haringventer S. D. te Assen gepleegd. De pogingen mis lukten echter, doordat D. een onaange name smaak proefde aan de medicijnen en bij de poging om hem 's nachts door nnddel van gas van het leven te bero ven. tijdig wakker werd. Tijdens de eerste zitting, waarop de vrouw probeerde vol te houden niet met voorbedachten rade gehandeld te heb ben, eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek. Gisteren ontkende de vrouw alles. In een psychiatrisch rapport werd geconclu- De onlangs benoemde Apostolische Vi caris van Kroonstad, mgr. Norbertus van Velsen O.P., zal op 25 Juli a s. te Zwolle uit handen van Z- H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, de H. Bis schopswijding ontvangen. Mgr. W. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch zal hierbij optreden als Co-consecrator. overspannen toestand verkeerde. De uitspraak werd bepaald op 7 Juli a.s. doorgangen, en hadden eigenlijk het ge voel dat wij bij het herontdekken van j deerd. dat zij tijdens haar daden in een ons eiland iets van „land in zicht" had den moeten schreeuwen, de stemmen schor van nauw-bedwongen ontroering. Verrukkelijk land, maar gróót! „Mijn grootvader," vertelde mrs. Geor ge. ..is professor aan Mc. Gill University in Montreal. Hij heeft zijn zomerverblijf negenhonderd mijl van Montreal af: drie dagen auto-rijden. Ik laat het graag nafi de geleerde dro men van Nederlandse hoogleraren over om uit te rekenen, waar zij hun vacantie zouden moeten doorbrengen, wanneer ze in de gelukkige omstandigheden van hun geleerde collega van Mc. Gill waren. Ne genhonderd mijl van Nijmegen of Am sterdam. J. W. HOFWIJK De K.N.M.V. deelt ons mede. dat de Nederlandsche Bank thans accoord eaat met toewijzing van extra-deviezen voor benzine-kosten voor motorrijwielen. De ze extra toewijzing geschiedt echter slechts, indien voor een bepaald land een bedrag van minstens honderd gulden aan toeristen-deviezen wordt opgenomen. Deze extra-deviezen kunnen voorlooig uitsluitend worden aangevraagd bij de Nederlandsche Bank of een harer agent schappen. Volgens uit Graz te Wenen binnenge komen berichten heeft de Oostenrijkse politie de hand gelegd op een aantal Pruisische vaandels, die ter gelegenheid van de „Sonnewendeplechtigheid" van de „bond der onafhankelijken", een nazisti sche jeugdorganisatie, waren opgehangen. In de Weense pers wordt hevig gepro testeerd tegen deze demonstratie, tijdens welke de jongelieden een zwarte rijbroek droegen met een wit ïemd en een zwarte das, zoals de uniform der nazi's was voor de Anschluss, toen het dragen van het bruine hemd in Oostenrijk verboden was. Jean Duvieusart, de Belgische premier, heeft voor Maandag een audiëntie aange vraagd bij koning Leopold. De eerste minister zal Dinsdagochtend weer te Brussel terug zijn. H. M. Koningin Juliana heeft een aan zienlijk bedrag ter beschikking gesteld vain het Nationaal Rampenfonds, welk bedrag bestemd is om verdeeld te wor den over de door de storm van. Woensdag geteisterde gemeenten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3