Hoogspanning in Washington Zal Moskou vrijwel ongehinderd zijn zin weer doordrijven? Hoe zullen we met Duitsland afrekenen? We krijgen al weer 300 millioen Het Zweedse Vikingschip „Ormen Friske" vergaan Vóór de terugkeer van Leopold Vaste oeververbinding Goeree-Overflakkee We zitten financieel met Duitsland weer lelijk in de knoop DERODEVREDE Op weg naar de Ahoy'-tentoonstelling in Rotterdam Dinsdag 27 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v. Massa-arrestatie in Hongarije Moeder Assunta Goretti bij de H. Vader Australisch vliegtuig neergestort f ONDER LO U NDER DE P e" Goedereninvoer bedreiging van onze indus trialisatie Alle 14- opvarenden om het leven gekomen Ged. Staten voor aanvaarding in principe Nekkramp in Marine kamp V.. WEERBERICHÏ Republikeinen: Geen oorlog riskeren!" f Het Rode Kruis wil bemiddelen Vaticaan bezorgd Verklaring van Hatta Niet zeewaardig? MORGEN BELANGRIJKE REGERINGSVERKLARING WAT IN HET VAT ZIT.... SS De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noord-Westen van het land plaatselijk wat motregen. Meest matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 29 Juni: Zon op 4.22 uur, zon onder 21.04 uur, maan op 21.42 uur, maan onder 3.03 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel in communistische handen Hoewel de Zuid-Koreaanse tegenaanvallen gistermorgen successen ople verden, konden zij de vloedgolf van de met moderne Russische zware en lichte wapens uitgeruste communistische legers niet keren. De rode troepen naderden in de loop van de avond de hoofdstad Seoel en de Zuid-Koreaanse regering verliet de stad en nam de wijk naar het 40 km. zuidelijker gelegen Suwon. De Noord-Koreaanse soldaten, die op de slagvelden van China gehard en geoefend zijn, sloegen gemakkelijk een bres in de onervaren verdediging der Zuidelijken, wier tegenstand voort durend zwakker en tenslotte zo goed als nihil werd. Rond middernacht zijn Noord-Koreaanse tanks de stad Seoel binnengereden. Enkele spitsen van het communistische leger zijn Seoel ten Oosten reeds ge passeerd en rukken op naar het Zuiden. De opperbevelhebber heeft de overgave van het Zuid-Koreaanse leger geëist, doch op deze eis is niet geantwoord. Voortdurend roept de communistische radio de Zuid-Koreanen op tot „massa opstanden en massale sabotage". Ieder een, die weerstand biedt tegen de com munistische troepen, wordt gedreigd als „verrader" te zullen worden behandeld. De regering van Zuid-Korea heeft een S.O.S. aan president Truman en het Amerikaanse Congres gericht om meer hulp. De Zuid-Koreaanse ambassadeur in de V. S. had een onderhoud met presi dent Truman. Toen hij het Witte Huis verliet, merkte hij bitter op, dat de V. S. bet program voor militaire hulp aan Zuid-Korea weliswaar hadden goedge keurd, maar dat het op het ogenblik, nu Volgens berichten uit Boekarest zou dezer dagen in Hongarije een groot aan tal (naar men zegt 300) leden van de soc. dem. -partij, die in 1948 niet instem den met het samengaan met de commu nisten. zijn gearresteerd Onder hen be vinden zich vele vooraanstaande vroe gere regeringsfunctionarissen. In Vaticaanse kringen wordt gemeld, dat de Hongaarse politie in de nacht van 9 Juni in geheel Hongarije een in val heeft gedaan in kloosters en 922 geestelijken en kloosterzusters naar afge legen kloosters heeft overgebracht, die als concentratiekampen zijn ingericht. Gistermorgen heeft Z. H. de Pans de moeder van de H. Maria Goretti in audiëntie ontvangen. De ontvangst ge schiedde in de troonzaal en deed in staatsie en plechtigheid niet onder voor de ontvangst van regerende vorsten. De H. Vader trad bij het begin van de audiëntie de oude moeder halverwege tegemoet, waar Hij haar hartelijk en vol verering begroette. De moeder was ver gezeld van haar beide zoons en haar twee dochters, van wie een zuster Fran ciscanes is. De andere dochter was ver gezeld van haar echtgenoot. Bovendien waren de behandelende arts van moeder Assunta en de burgemeester van Cori- naldo bij de audiëntie aanwezig. Gedurende twintig minuten, heeft de H. Vader zich met de familie Goretti onderhouden. Aan het einde van de ont vangst bood Z. H. aan de moeder, 4'® nog diep onder de indruk was van de plechtigheden ter ere van haar dochter, een zeer kostbare en prachtig bewerkte afbeelding van O. L. Vrouw van Altijd durende Bijstand aan. Een Skymaster van de „Australian Na tion Airways" is 30 minuten nadat het van het vliegveld Guiidfort was opge stegen, in brand gevlogen en in een bosachtig gebied neergestort. Men vreest, dat 27 personen om het leven zijn ge komen, nl. 22 passagiers en de beman ning van 5 koppen. het ër dringend om verlegen zit, in feite nog niets heeft ontvangen. Korea en de Philippijnen zouden samen voor 16 mil- lioen dollar aan wapenen ontvangen. Te Washington neemt men aan dat de Ver. Staten „bereid en in staat zijn" troepen naar Korea te zenden, indien de Veiligheidsraad dit nodig oordeelt. De Raad, die vandaag bijeen komt, kan zulk een beslissing nemen indien de partijen weigeren om zijn verzoek tot het staken van het vuren op te volgen. Trygve Lie, die de Koreaanse crisis een kritiek stadium voor de Ver. Naties noemde, daar „het prestige van de organisatie op het spel staat", zeide gisteravond dat als de Veiligheidsraad een leger had gehad, zoals in het handvest wordt voorzien, hij geheel en al gerechtvaardigd zou zijn ge weest dit In het Koreaanse conflict te gebruiken. Maar de Veiligheidsraad heeft dit leger nu eenmaal niet en zal vandaag moeten bepalen, welke maatregelen er thans moeten worden genomen. De leden van de V. N.-commissie voor Korea welke dienst doen als waarnemers, hebben vastgesteld, dat de bewering dei- Noordelijken, als zou de aanval een tegenmaatregel zijn geweest tegen grens- schending door de Zuidelijken, door geen enkel bewijs te rechtvaardigen is Voorts heeft de commissie uit het verloop van de strijd kunnen afleiden, dat de invasie in het geheim door de Noordelijken is voorbereid. Diplomatieke hoogspanning te Washington Te Washington heerst diplomatieke hoogspanning. President Truman pleegt voortdurend overleg met militaire en diplomatieke autoriteiten. Hij heeft ver klaard. dat de V. S. alle pogingen van de Veiligheidsraad om een einde te ma ken aan de „ernstige vredesbreuk in Korea", krachtig zullen steunen. „Dege nen, die verantwoordelijk zijn voor deze agressie, moeten beseffen, hoe ernstig de regering van de V. S. dergelijke oe- dreigingen van de wereldvrede opvat", aldus de president. In republikeinse kringen heeft de oor log in Korea aanleiding gegeven tot bittere critiek op de ministeries van defensie en buitenlandse zaken. De repu blikeinse senatoren vragen zich af, „waarom de inlichtingendiensten de V. S. niet tijdig hebben gewaarschuwd, dat de Noord-Koreaanse strijdkrachten tot de aanval gereed stonden". Zjj spreken zich uit vóór militaire en andere hulp aan Zuid-Korea, maar wqzen actie deelneming aan de strijd af, omdat „men niet mag toestaan, dat de aanval op Zuid-Korea de V. S. In een oorlog zou meeslepen". Over het algemeen is men in Washing ton niet optimistisch gestemd over de toestand in Korea. Een maand geleden had de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Korea er al voor gewaarschuwd, dat „een eventuele aanval van de Noorde lijken met hun onmiskenbare materiële superioriteit" niet door de Zuidelijken zou kunnen worden afgeslagen. Zijn som bere voorspelling dreigt thans bewaar heid te zullen worden en de ministers Johnson (defensie) en Acheson hebben in dit verband weinig opwekkende uit latingen gedaan. De tien vliegtuigen, die MacArthur van uit Japan heeft gezonden, betekenen voor de Zuid-Koreanen wel enige hulp maar toch niet voldoende om 't met succes tegen de minstens tien maal zoveel Russische vliegtuigen van de Noord-Koreanen te kunnen opnemen. De communisten doen alles, om het moreel van de Zuideiyke troepen te ver zwakken en zy zullen daar met hun overwinningsberichten en bedreigingen voor een groot deel in slagen, indien de Zuideiyken geen positieve beloften van krachtige buitenlandse steun kunnen doen. Gisteren, toen de Amerikaanse Mustangs er nog niet waren, vlogen communis tische vliegtuigen zonder ook maar enigermate gehinderd te worden, laag over Seoe) en beschoten delen van de stad of wierpen pamfletten uit. De demoraliserende uitwerking van deze manoeuvres op de bevolking was funest en heeft ongetwijfeld de val van de stad verhaast. Een Amerikaanse jager heeft een Russische jager van het type Yak boven Korea neergeschoten. De Amerikaanse jager, die een vliegtuig met Amerikaanse geëvacueerden escorteerde, werd hiertoe gedwongen, omdat de Yak een aanval op het passagiersvliegtuig wilde onder nemen. aldus heeft gen. MacArthur be kend gemaakt. KOREA DE NIEUWE STAAT IN AZIÈ Spoorwegen 200 KM MAND5JOERDE Sjonch Bezethngsmocbt 200.000 ZONE Gensan Pjongong APANSE ZEE M. ZONE. Bezetting smoest 50.000 Toiden ungsan GELE ZEE naton U.S.S.R MANDSJOERUE BUITEN MONGOUê JAPAN CHINA CARTO-47121 Het Rode Kruis heeft uit Gcnève zijn diensten als neutraal bemiddelaar tussen de twee partijen in Korea aange boden. Een afgevaardigde van bet Rode Kruis, die met een speciale missie te Hongkong vertoeft, is reeds geïnstrueerd onmiddellijk naar Korea te gaan. In verband met. de gebeurtenissen in Korea heeft heit Vaticaan uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over het lot der bloeiende Katholieke Missies in Z.-Korea. Sedert April 1949 is er een Amerikaanse apostolisch gedelegeerde in Seoel, nX mgr. Patrick Byrne. Men schat het aan tal katholieken ia Z.-Korea op 178.000, waarvan 161 priesters, 275 kloosterzus ters, 1500 godsdienstleraren en 105 semi naristen. Naar aanleiding van de oorlog in Ko rea heeft de Indonesische minister-pre sident, de heer Hatta, o.a. verklaard „Geconstateerd moet worden, dat Noord- Korea onder Russische protectie staat en Zuid-Korea met Amerikaanse hulp is gevormd. In de allereerste plaats is Ko rea dus een zaak tussen beide groot machten in de koude oorlog, die hier mede na Berlijn en Indo-China hun strijdpunten wederom met een vermeer derde. Stellingnemen door de Indonesi sche regering zou op dit ogenblik pre matuur en nutteloos zijn"- «sf/rf *j Het vaandel van de nieuwe Heilige wordt over het St. Pietersplein gedragen. De koorden werden vastgehouden door de beide bejaarde broers van Maria Goretti, Mariano en Angelo. Op de jaarvergadering van de Neder landse Kamer van Koophandel voor Duitsland Weeft uir. dr. J. H. F. Bloemets een rede gehouden over de ontwikke ling der financieel economische verhou dingen tussen Nederland en Duitsland. Bij de beschouwing van de recente ontwikkeling der financieel-economische betrekkingen van ons land met Duits land in de sector van het lopende han delsverkeer, valt in de eerste plaats op het merkwaardige, haast verontrustende verloop van de cijfers van de handelsba lans, welk verschijnsel ten aanzien van de verhouding van bijna alle West- Europese landen tot Duitsland geconsta teerd kan worden. Als gevolg van de eenzijdige liberali satie van grote sectoren van het goede renverkeer in 1949 vloeide een gewel dige goederenstroom naar Duitsland en zag dit land op zeer korte termijn zijn positie van schuldeiser in schuldenaar gewijzigd. Eind September 1949 stond ons land nog voor circa 26 millioen in het krijt en December 1949 was dit defi cit veranderd in een vordering van 186 millioen en de Nederlandse vordering bleef daarna met sprongen stijgen. Duits land heeft zich welbewust tot schulde naar het Westen zelfs van Engeland gemaakt, De Europese landen met grote vorderingen op Duitsland zullen nu wel gedwongen zijn ter afdekking in de toe komst grote Duitse invoeren toe te la ten, dan wel aan West-Duitsland credie- ten te verlenen. Als gevolg van nieuwe besprekingen in Januari 1950 heeft Nederland de in- Het Zweedse Vikingschip „Ortnen Frisk e", dat met 14 jongemannen aan boord op weg was naar Rotterdam, is in de buurt van bet eiland Pellworm. j dat nabij de Sleeswijk-Holsteinse Noordzeekust ligt, in stukken geslagen. Van de wrakstukken zijn gedeelten op bet eiland aangespoeld, terwijl andere gedeelten door schippers op sleeptouw* zijn genomen. Er zijn tot nu loe twee lijken aangespoeld, doch men neemt als vaststaand aan, dat ook de andere twaalf opvarenden om bet leven zijn gekomen. Verzonken in gebed beleeft de 85-jarige moeder van de li. Maria. Goretti de onvergetelijke ogen blikken van de heiligverklaring van haar Dochter. De naam „Ormen Friske" betekent: gezonde draak. Het schip was een getrou we nabootsing van de Vikingschepen, die tien eeuwen geleden gebruikt werden, en heeft in het voorjaar op de Zweedse sport- tentoonstelling gestaan. Het schip, dat door de bemanning geroeid moest worden doch ook voorzien was van een zeil, zou naar Rotterdam komen ter gelegenheid van de havententoonstelling „Ahoy". Het begon de tocht op 4 Juni vanuit Birka, een klein plaatsje bij Stockholm. Op 20 Juni arriveerde het in Kiel. Het had geen erg voorspoedige reis, daar het eerst te kampen had met harde wind, terwijl er later helemaal geen wind was en tenslotte tegenwind. Aanvankelijk had men er op gerekend, op 17 Juni in Rotterdam te zijn. Na de tegenslagen werd aangenomen, dat het schip op Zondag 2 Juli Rotterdam zou bereiken. Daarna zou men Antwerpen aandoen en vervolgens naar Frankrijk varen om daar de Franse nationale feestdag, 14 Juli, te vieren. De opvaren den hadden zes kristallen vazen bij zich, die bedoeld waren als vriend schapsgeschenk aan Nederland en Frank rijk. De reis naar Nederland was financieel mogelijk gemaakt door de tentoonstelling „Ahoy" en door „Het Vrije Volk" van welk blad een verslaggever, de heer Giel Bak ker, een deel van de reis heeft meege maakt. Hij vertelde, dat de „Ormen Friske" een open houten schip was, te vergelijken met een platte schaal. Het was 6 m. breed en 20 a 24 m. lang. Hij achtte het volkomen zeewaardig en haal de een opmerking van enkele der opva renden, die ervaren zeilers waren, aan: „Die oude Vikings wisten toch wel wat schepenbouwen was". De experts van Zweedse verzekerings maatschappijen hadden echter een ander oordeel en geen enkele wilde het schip of zijn bemanning verzekeren. Ook de Zweedse vereniging voor openluchtsport, wier leden het schip hebben gebouwd, oordeelde de voorgenomen reis buiten gewoon riskant en weigerde er steun aan te geven of het schip de verenigingsvlag te laten voeren. De opvarenden waren arbeidersjongens, die lid waren van de Friesksportare For- bundet. De meesten waren tussen de 20 en 25 jaar; de jongste was 17. Slechts twee hunner waren gehuwd. Zij hadden voor deze reis gespaard en beschouwden de tocht als hun vacantie. Op twee na waren zij nog nooit in het buitenland geweest. De Nederlandse journalist ging in Kiel van boord, omdat de reis langer duurde dan begroot was. voer van Duitse goederen in meerdere mate geliberaliseerd, al werden meer of min noodgedwongen contingenten aange houden om jonge industrieën in ons land de gelegenheid te geven zich tijdens de aanloopperiode in te werken. Met Duits land werd een regeling getroffen zodanig geredigeerd, dat het gevaar, dat een der partijen tot afdekking van een deficiit in goud of dollars zou moeten overgaan naar een vrij verre toekomst werd ver schoven. Volgens spr. kan men zelfs spreken van een denaturering der afdek kingsclausule. Verder werden aan dc uitvoer van be paalde producten naar Duitsland beper kingen opgelegd en de uitvoer van an dere producten werd geheel verboden. Deze regeling wyst er aldus spr. op, dat de Nederlandse regering tengevolge van het succes der liberalisatie reeds lelijk in een dwangpositie is geraakt In het kader van de met de OEES- landen getrofffen regeling over de libera lisatie staan de middelen tot uitvoerDe- perking de regering niet meer als voor heen ter beschikking. Nederland bevindt zich dan ook ten aanzien van de finan ciële gevolgen van de afwikkeling van het Nederlands-Duitse handelsverkeer in een tamelijke impasse. Bedreiging onzer industrialisatie Het is de vraag of een eventuele ver sterkte Duitse invoer in Nederland voi- doende zal zijn om de intussen reeds ontstane vorderingen van ca. 300 mil lioen en de nog te exporteren landbouw productie te dragen Daarbij zal deze vermeerderde invoer van Duitse goederen een ernstige be dreiging gaan vormen voor onze indus trialisatie en de in het kader daarvan na de oorlog opnieuw opgerichte bedrü- ven en daarin geinvesteerde bedreven. Nederland zal echter tussen beide kwa den hebben te kiezen, dan wel aan Duitsland crediet moeten verlenen. Het tot stand komen van een Europese betalingsunie, waardoor het ons land theoretisch mogelijk zou worden onze vordering op Duitsland te gebruiken voor de afdekking van een jegens een derde land bestaand betalingstekort, biedt al thans op korte termijn geen perspectie ven, daar practisch alle landen, met na me de BLEU, reeds met vorderingen op Duitsland zitten. Wanneer men deze situatie overziet, is te verwachten, dat Nederland ter hand having van zijn binnenlandse monetaire evenwicht en van gedeeltelijke opoffe ring van zijn eigen plannen tot indus trialisatie gedwongen zal zijn enerzijds (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). De belangstelling in de Wetstraat ging gisteren begrijpelijkerwijs in hoofdzaak uit naar Pregny, waar koning Leopold audiënties verleende aan de nieuwe Belgische premier Duvieusart. Deze schijnt ginds voor de pers spraakzamer te zijn geweest, dan zijn voorgangers Eyskens en Devèze aldaar. Zijn verkla ring, volgens welke de bespreking van het koningsprobleem in het parlement niet eerder dan over een week zou kunnen beginnen, heeft te Brussel ai- ïeen verwondering gewekt in die zin. dat men daar deze debatten over dat probleem eigenlijk noch later had ver wacht. Ondervraagd over de zoveelste socia listische motie, vol bedreigingen tegen een eventuele terugkeer van Leopold in België, Jieeff Duvieusart verklaard, van j oordeel te rijn, dat zich geen ernstige i wanordelijkheden zullen voordoen. Naar verluidt zou de koning per vliegtuig terugkeren samen met kroonprins Bou- dewijn. Hij zou geen troonrede in het parlement uitspreken, maar zich per radio,tot de Belgische bevolking richten. De lezing der regeringsverklaring in het parlement, die vorige week op he den was vastgesteld, is tot morgen ver daagd. Deze verklaring schijnt een veel uitvoeriger document te zullen zijn, dan men op dat gebied gewend is. Men spreekt over 20 bladzijden tekst, waarvan de lec tuur één uur zou duren. In de eerste plaats wordt er in gezegd, dat de Bel gische regering het regentschap zal af schaffen, wat meteen de terugkeer van Leopold in België met zich brengt. Ver der zou hierin een plan van actie op alle gebieden van 's lands activiteiten worden geschetst, dat zich over een periode van vier jaar zou uitstrekken. De communisten, die stilaan schijnen te bekomen van hun strenge afstraffing bij de jongste verkiezingen, hebben een motie gestemd, waarin zij een beroep doen op „onmiddellijke actie" van de volksmassa om de terugkeer waa Leo pold te verhinderen. een zo groot mogelijke import van Duit se goederen toe te laten, anderzijds zijn eigen export naar West-Duitsland,. onge acht de economische consequenties daar van in het binnenland op eigen terrein zoveel mogelijk te gaan beperken Het in Duitsland belegde kapitaal De economische positie van Nederland ten opzichte van Duitsland is naar spre kers oordeel beduidend zwakker gewor den dan voor 1940 Daarbij komt, dat tot dusverre op deze ontwikkeling nog geen i* /loed heeft gehad le opbrengst van het Nederlandse in Duitsland belegde kapitaal, daar de Geallieerde bezettings autoriteiten zich na 1945 hebben verzet tegen transfer van kapitaalopbrengsten naar Nederland Zouden deze kapitaal opbrengsten ook invloed op de Neder lands-Duitse betalingsbalans gaan uit oefenen. dan zou de ontwikkeling nog ongunstiger worden voor ons land, Aan te nemen valt, dat het hier nog steeds een bedrag van circa een milliard gulden betreft, waarvan de mogelqke op brengsten tussen de 20 en 30 millioen gulden per jaar kunnen liggen. Het gevolg van een en ander is, dat Nederland binnen afzienbare tijd voor d keus komt te staan om evenals voor 1949, te traenten een bilateraal monetair evenwicht met Duitsland te vinden om zijn export daarheen te drukken, de in voer te vermeerderen en in het kader daarvan plaats te maken voor zijn ka- pi taai opbrengsten ofwel zijn vorderingen op Duitsland een andere bestemming te geven. De enige oplossing die spr. althans voor de nabye toekomst voor ons land ziet, is dan ook, óf het weer door de exporteurs doen financeren van de vorderingen op Duitsland geiyk vóór 1940 geschiedde, óf het consolideren dezer vorderingen door het geven van langlopende credieten aan Duitsland en het doen van deelnemingen in het Duitse bedryfsleven in de Neder landse particuliere sfeer. Een oplossing zal in een combinatie dezer 2 mogelijk heden moeten worden gezocht. Indien men een zekere mate van ver trouwen in het Duitse economische po tentieel heeft, zeker nu dit zo zeer door de V. S. wordt gesteund, kan een parti cipatie in het Duitse bedrijfsleven voor Nederland in de toekomst een waarde vol bezit vormen, vooral wanneer de Europees economische integratie werke lijkheid zou worden. Het doet toch wel prettig aan, dat er lezers zijn, die ons, hoewel wij nogal eens een komische noot trachten aan te slaan, olijkbaar toch wel au serieux nemen, ge- i zien hun brieven, waarin zij met ïutn noden en klachten tot ons komen. Niet aile epistels lenen zich ervoor om in de i krant onder de loupe genomen te wor- den, maar vandaag menen wij een der brieven in ons hoesje wel te kunnen be handelen. Het geval, waarom het gaat, is niet nieuw en werd reeds eerder, hoewei I niet onder de Loupe, dan toch anders- j zins door ons besproken. Een vader klaagt, dat hij zo lang moet I wachten, voor hij voor een baby kinder- bijslag krijgt, aangezien 15 October maat gevend is voor het gehele volgend jaar. Even moeten wij corrigeren, dat bedoel de datum 1 October is, doch zulks is niet i zo belangrijk. Abonnee is vader van vier j kinderen en acht jaar gehuwd, welke i laatste bijzonderheid niet van belang is j in het kader van de Kinderbijslagwet. In 1 ons democratisch Nederland worden om- i trent het tempo uiteraard geen voor schriften gegeven. De jongste spruit is 5 December 1949 geboren; dat was dus een gedenkwaardige strooi-avond! Voor dit vierde kind krijgt hij pas in April 1951 voor het eerst kinderbijslag; dan is de kleine ongeveer een jaar en vier maan den. Nu dient hier, om geheel juist te zijn. gezegd te worden: „voor het eerst kinderbijslag uitbetaald", want in feite gaat de kinderbijslag 1 Januari 1951 in. Maar nu verwacht de vrouw van abon nee niet ontmoedigd eind Januari 1951 weer een baby en dat wordt Januari 1952 voor deze kleine gaat tellen en April van dat jaar, voor de contanten op tafel liggen. Het geval doet zich dan voor. aldus inzender, „dat ik eind Januari 1951 vader van vijf kinderen ben. terwijl ik maar van drie kindertoeslag krijg". Nu is dit laatste maar betrekkelijk juist, want op 1 Januari 1951 gaat het vierde kind meetellen voor de kinderbij slag, al laat de uitbetaling nog even op zich wachten. De klacht van onze huisvader is. dat. aangezien de geboorte van een kleine zulke hoge kosten meebrengt, het daar om zeer bezwaarlijk is, dat er zo'n enor me tijdspeling nodig is. Hij zag hierin gaarne verandering gebracht. Toegegeven moet worden, dat inzender met de geboortedata ten aanzien van de uitvoeringsbepalingen van de Kinderbij slagwet het wel bijzonder ongelukkig treft en wij kunnen het ons voorstellen, dat het wachten vaak aanleiding tot moeilijkheden geeft Van verschillende zijden, ook en vooral door de Katholieke Kamerleden, is aangedrongen op snellere uitbetaling eft kortere wachttijd. De mi nister voelt ook wel, dat er aan de hui dige regeling bezwaren kleven en reeds zijn verscheidene malen suggesties ge daan om een en ander te wijzigen, maar de administratieve moeilijkheden, aan een vlottere regeling verbonden, zijn zo groot, dat men er nog niet een oplossing voor gevonden heeft. Vele werkgevers geven een voorschot op de kinderbijslag, wanneer deze is ingegaan, om aldus de weken tot de datum van uitbetalen voor de werknemer te overbruggen, doch een kortere wachttijd naar de datum, waarop men recht heeft op kinderbijslag, zal de wetgever moeten regelen. Het spijt ons echter voor inzender, dat wij teii deze niet optimistisch kunnen zijn. En eerlijk gezegd, wij kunnen het de betrokken in stanties niet kwalijk nemen, dat zij ten deze zeer huiverig zijn, want de con trole moet scherp zijn en zeer omvang rijk. Tenslotte is van oneerlijkheid geen sprake, alleen van wat lang wachten, het geen, wij nemen het dadelijk aan, dik wijls hoogst ongelegen zal komen. Men mag niet vergeten, dat de ouders uitein delijk niets te kort komen, want kinde ren. die laat onder de regeling vallen, lopen ook langer mee in de bijslag. Im mers, 1 October is de maatstafdag. Om bij de gevallen van inzender te blijven: als het vierde kind 16 jaar is, zal deze nog een vol jaar meetellen voor de kinderbijslag, want zijn gegevens dateren dan van 1 October daarvoor, toen de be wuste knaap of het meisje nog 15 jaar was. En evenzo nummer vijf; wordt dit in Januari 16 jaar, dan zal toch nog dat hele jaar kinderbijslag voor hem of haar worden ontvangen, want op 1 October daaraan voorafgaand, was de leeftijd pas 15 jaar. Moge de verzekering, dat wat in het vat zit, niet verzuurt, het inzender mo gelijk maken, het geval niet al te zuur op te vatten. Wij begrijpen volkomen de moeilijkheden, maar het zal heel moei lijk ziijn om hier een goede middenweg te banen. Aan de spottende opmerking, „de kin derbijslag is er goed voor", moet men geen aandacht besteden. Die mensen we ten wel beter. Vraag maar eens. of zij voor de kinderbijslag Uw kinderen wil len onderhouden met de „winst" voor hen. Zo'n speculant vindt U heus niet! ANALYST. Bij de behandeling van de provinciale fonds waarin de Provincie voorlopig tel- begroting voor 1950 hebben Ged. Staten j kenjare 100.000 zal storten. zich bereid verklaard, reeds dadelijk, in afwachting van de definitieve beslissing, rekening te houden met de verwezenlij king van de gedachte van een vaste oeververbinding en stelden daarom voor, voorlopig van 1950 af ieder jaar 100.000 in uitgaaf te brengen op de gewone dienst ter storting in een te vormen fonds, hetwelk moet dienen om te zijner tijd een bijdrage te verlenen in de kos ten van een zodanige verbinding. Inmiddels heeft Ged, Staten, nadat enige malen een bespreking had plaats gehad met het bestuur van de Stichting „De Flakkeesche Gemeenschap", een uit voerig adres omtrent dit vraagstuk van het bestuur van die Stichting bereikt. Geleid door de harde noodzaak om ten spoedigste tot een definitieve oplossing van het verkeersprobleem voor het eiland te geraken, en van oordeel, dat alleen de bouw van een vaste oevervar- binding als afdoende oplossing in aan merking komt, wil de localiteit zelf zo als uitvoerig gemeld, de brug met steun van Rijk en Provincie doen bouwen en door middel van een heffing financieren. Medewerking van Ged. Staten wordt gevraagd om direct na een principiële uitspraak van de Prov. Staten, opdracht te geven tot de na het verschijnen van hei: rapport van de Brugcommissie nog nodige onderzoekingen en de daaraan verbonden kosten voorlopig te financie ren uit het voor de brugbouw te vormen Zonder voor het tegenwoordige op de verschillende onderdelen van het ver zoek in te gaan menen Ged. Staten te handelen in de geest van de Prov. Sta ten, door thans voor te stellen te be sluiten tot de door de Flakkeesche Ge meenschap verlangde principiële bereid verklaring en de voorlopige financie ring van de voorbereidende onderzoe kingen uit het evenbedoeld brugfonds. De definitieve houding van de Provin- c^e 4eze. in het bijzonder wat de fi nanciële medewerking in de bouw en de exploitatie van de nieuwe oeververbin ding betreft, zal nader dienen te worden vastgesteld nadat 't onderzoek door de Brugcommissie is voltooid en de onder handelingen met de op te richten N.V. en het Rijk tot een gunstig resultaat zul len hebben geleid. Het beginsel-besluit ware mitsdien onder dit voorbehoud te nemen. In het Marine opleidingskamp nabij Hilversum is gisteren een geval van nek kramp geconstateerd. In verband daar mee zal het kamp voorlopig een week onder quarantaine worden gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1